COR VAN MASTRIGTNEEMT Ook Italiaans AFSCHEID VAN CNV vleesverbod Financieel weekoverzicht Vertrouwen in economie sterk toegenomen Minder werken bij Vitrite da^ Het „lekt" bij ïm in I Sprookje werd harde strijd m Bij korter werken niet het volle loon uitkeren Klaas van derVeen Sluiting fabriek was niet m Geldmarkt komt met tot rust Bouwvakker (vader van acht kinderen) doodgeschoten TELEGRAM BROMFIETSERS TEGEN AUTO'S WENSEN TÓCH DRIJFVEER wGEKRAAKT7 DE ROTTERDAMMER' 2A ZATERDAG 21 JANUARI 1967 EIST Laten we er een sprookje van ma- ken, een écht sprook je ditmaal. Er was eens een mooie voorjaarsdag in 1934 toen in het wijde polder landschap bij Zevenbergen tjvee mannén bezig warén met het graven van sloten! Va'derjen zoon. Zij groeven wat zé kondenliet zweet gutstetvau hun gezichten en voor rust of een babbeltje was nauwelijks tijd. DOOR Werknemers tot minister: overtekening van de jongste 6%,% VERTROUWEN - HEINEKEN HOMBURG Pagina 3 Hij begon met in Gapinge flpfHWWjW ROME,Italië heeft gisteravond de invoer verboden van levende runderen en varkens, alsmede van vers vlees, uit „bepaalde midden- en Noordeurcpese landen" vanwege het voorkomen van mond- en klauwzeer in die landen. Of Nederland hieronder valt, werd in Rome niet duidelijk. Tot nu toe was alleen de import van levend vee verbo den. Er moest gewerkt worden, want het waren slechte tijden. Er was armoe en werkloosheid en de beide landarbeiders waren [blij dat ze een karweitje, hadden kunnen ganiiemen voor 26 cent. de man. per uur, want in de werkverschaffing, waarvoor al- leen de gezinshoofden in aan- merking kwamen, was voor het gezin slechts maximaal 28 cent per uur te ..halen" en dat. is al tijd nog minder dan tweemaal 26 cent. De lucht trilde van nieuw, ontwa kend leven, maar de beide mannen merkten het niet. Want hun gedach ten gingen al weer uit naar wat er moest gebeuren als dit karwei, ge klaard was en naar al die gezinnen, die nog nauwelijks voldoende had den om zich te kleden en te voeden. Plotseling keek Cor' van Mastrigt, de'jongste van de twee (en 24 toen) op: hij had horen roepen. En in de verte zag hij zijn zusje aankomen, De negen maanden oude Niels Arend Vëénstra heeft een kaart ontvangen óm. 02) 15 februari zijn stem te gaan ^uitbrengen. Hij weet nog niet of hij gaat... MAARSSEN De'22-jarige F. Zan- ker uit Utrecht is gisteren verongelukt toen hij met zijn bromfiets in Maars- sen tegen een tegemoetkomende auto botste. BEESD Op de Rhenoyseweg reed de 65-jarige* G. Verhoef uit Acquoy '"gisteren; in een bocht met zijn brom- fiets tegen. eer. auto. Korte tijd daarna is hij overleden. hollend langs de dijk, zwaaiend met de armen. In haar hand hield ze een papiertje. „Vader, kijk eens wie daar komt. Wat zou er gebeurd zijn? Va der Van Mastrigt stak de schop in de vette klei en even later scheurden zijn verweerde werkhanden wat ze nuwachtig het telegram open. Of Cor onmiddellijk de penning meester van de christelijke landarbei- dersbond wilde bellen. Hals over kop spoedde Cor zich naar het dorp om te telefoneren. Of hij een rede zou willen houden in Gapinge („Je gaat met de trein naar Middelburg; van daar laat je je met een taxi naar Gapinge brengen en weer ophalen. Dan neem je in Middelburg een hotel en de volgende morgen kom je naar Utrecht, want we hebben iets te bespreken). De volgende dagen sloot Cor van Mastrigt zich regelmatig op in z'n zolderkamertje om zijn eerste „grote C. J. VAN MASTRIGT. er is nog veel te doen DEN HAAG De werkgevers in de metaal- en elektrotechnische industrie zijn erover ontstemd dat Philips aan enkele honderden werknemers in Doe- tinch'em, die aanmerkelijk korter wer ken, na de eerste zes weken toch nog een zodanige aanvulling op de werk loosheidsuitkering geeft dat over de niet gewerkte dagen een netto loon van honderd procent wordt bereikt. Voor zes weken had Philips toestem ming'van de bedrijfsvereniging in deze tak van industrie. Daarna zou de aan vulling op de tachtig procent.suitkering moéten worden beëindigd. Het geven van toestemming voor de eerste zes we ken was gegeven door de zg. kleine commissie van het bestuur van de be drijfsvereniging. Gisteren moest het voltallige bestuur over de periode na de eerste zes weken beslissen. De stem men staakten: werkgevers waren tegen verlenging van de uitkering en de werknemers voor. Op 23 februari komt deze zaak opnieuw aan de orde. In feite betekent de houding van de werkgevers dat andere werkgevers in deze sector eveneens hun neus zullen stoten als ze een soortgelijk verzoek als Philips nu heeft gedaan zouden indie nen. In maart 1964 gaf hij de voorzit tershamer over aan de heer J. van Eibergen. Zelf werd de heer Van Mastrigt weer „gewoon bestuurder, maar ook die taak heeft hij neerge legd toen hij onlangs tot wethouder van financiën van de gemeente Zeist werd gekozen. „Het was een prachti ge tijd, maar dit lijkt me ook wel boeiend." rede voor te bereiden. Er was stof genoeg, want de tijden waren slecht En toen hij uit Utrecht terug kwam had „de bond hem tijdelijk in vaste dienst genomen voor „vijf gulden per vergadering met een maximum van 25 per week. Zijn moeder schrok er van, al was ze blij om deze onver wachte uitkomst! Maar het „sprook je" zou een harde strijd worden... Nog wat wensen voor de vakbewe ging? „Ja, doorgaan met de belangen behartiging voor de werknemers, want er is op vele terreinen nog veel te doen. Neem bijvoorbeeld de pensi oenen. Ik geloof niet meer in de hui dige vormen. We moeten naar een wel- vaartsvaste |,kop" bp het bodem pensioen (de AOW), met een zódanig omslagstelsel voor de premiebetaling dat iedereen op z'n 65ste minstens 70 procent van het laatstgenoten inko men blijft ontvangen, welvaartsvast, en met een fonds dat door het be drijfsleven zelf. wordt beheerd. Voor mij mogen* ook de bedrijfsver enigingen worden opgedoekt. Alle uit voeringswerkzaamheden van de socia le verzekeringen moeten naar één so ciale verzekeringsbank, die voor de persoonlijke contacten regionale bij kantoren heeft We moeten logisch en efficiënt den ken in dit computertijdperk, waarin bovendien een steeds verdergaande integratie van beroepen en bedrijfs takken plaatsvindt. In zo'n tijdperk past het niet meer om voor elke be- drijistak een aparte bedrijfsvereni ging te hebben. En verder: ach, er is zoveel. Maar ik wil nog wel even zeg gen dat een voorzitter van een vakcentrale eigenlijk niet in het parlement moet. Niet alleen de heer Mertens van het NKV, maar ook ik heb ervaren (vier jaar Tweede Kamer, twee jaar Eerste. Kamer) dat deze twee stoelen heel moeilijk te combi neren, zijn." Maar de politiek' heeft 'hem tóch opnieuw weten te van gen STADSKANAALDe afdeling Nieuw-Buinen van de Algemene be drijfsgroepen centrale -heeft' in een brief aam minister Bakker gepleit voor het in bedrijf houden van de glasfa briek in die plaats, die vólgens plan op I februari zal wordén gesloten. Een groot deel van de bevolking werkt in deze fabriek en het zal voor velen heel moeilijk zo niet onmogelijk zijn een nieuwe werkkring te vinden. Te meer daar deze mensen direct van de schoolbanken naar de fabriek gin gen. Gezien de bedrijfsuitkomsten van de laatste twee. jaar was sluiting- van de fabriek niet nodig, aldus de brief. Moesten de mensen van de fa'-.'tk te Nieuw-Buinen soms de dwor worden \an het feitdat. andere fab ->k-n van het concern minder rendabe, waren? De ABC is van mening dat het de be doeling is om de glasindustrie te con centreren in (Schiedam zonder daarbij te letten op 'de belangen van de werkne mers uit andere plaatsen. Woensdagmiddag neemt de heer C. J. van Mastrigt op een receptie in Utrecht officieel afscheid als bestuur der van het Christelijk Nationaal Vak verbond. Het zal er druk worden, want sinds dat telegram in het voor jaar van 1934 heeft Cor van Mastrigt ontelbare vrienden verworven, men sen, die van nabij hebben gezien en er varen met hoeveel liefde en ijver hij zich al die jaren heeft ingezet voor de christelijke sociale beweging, voor meer sociale zekerheid, meer wel vaart en dus meer gewoon, menselijk geluk dan in de vooroorlogse crisisja ren mogelijk was. Als wij hem vragen of zijn jeugdi ge ervaringen uit die tijd wellicht-de belangrijkste drijfveer zijn geweest bij alles wat hij voor de christelijke vakbeweging heeft gedaan dan zegt hij volmondig ,;ja". Al jong leefde bij Cor van Mastrigt de overtuiging, dat „er iets moest gebeuren voor de arbeiders en hij viel dan ook al gauw op in de om erkenning en medezeggenschap ploeterende bond van landarbeiders. Hij werd afdelings- en districtsvoor zitter en later ook voorzitter van de besturenbond in Zevenbergen. Vanaf 1934 werkte hij afwisselend in de landbouw en in bondsdienst en op 1 mei 1939 werd de heer Van Mastrigt benoemd tot bestuurder in vaste dienst. Na de oorlog tweede se cretaris en in 1947 voorzitter, als op volger van de neer M. Ruppert. Op 1 oktober DJ50 bestuurder van het CNV, in welke functie hij de vor ming en scholing „op poten zette" en een grote bijdrage leverde aan de uitbouw van de sociale verzekering (waarvan o.m. de AOW een gevolg was). Ook in het CNV-bestuur bleef zijn geweldige energie niet onopgemerkt. Brandden op zijn kamer soms tot diep in de nacht niet de lampen? Op 1 oktober 1959 werd Cor van Mastrigt, de „jongen uit de polder, geroepen tot de hoogste, de meest verantwoordelijke en de siopendste post, die de vakbeweging- kent: voor zitter van de vakcentrale. Opnieuw werd hij de opvolger van 'de heer M. Ruppert. Indien ooit, dan beeft hij toen erva ren dat vakbewegingsleider-zijn niets, maar dan ook niets met een sprookje te maken heeft; wél met strijd, bezinning, voortdurend tijdge brek, zorgen om de verantwoordelijk heid slapeloze nachten.... „Die loonex plosie van eind 1963 heeft mij ge kraakt, zegt hij. „Ik moest het bijl tje er bij neerleggen. Maar gelukkig ben ik er weer helemaal bovenop ge komen. AMSTERDAM De sterke (Van een bijzondere medewerker) lening Bank voor Nederlandsche Gemeenten heeft geleid tot de aankondiging van een nieuwe soortgelijke lening, maar nu tegen een uitgiftekoers van één procent den de gelegenheid wil gebruiken hoger en met een leningsbedrag, dat van 150 miljoen tot 200 mil joen kan uitlopen. Men wil het ijzer smeden, als het heet is en blijkbaar gebruik maken van de vraag naar obligaties met hoge rente, zonder af te wachten, of de rente verder zal dalen. De vraag kan gesteld worden, of deze emis- siepolitiek verstandig is. De toe wijzingsbiljetten voor de eerste lening waren nog niet verzonden, toen haastig werd bericht, dat men nog 150 miljoen, desnoods 200 miljoen wilde lenen. Een dergelijke snelle opeenvolging van emissies geeft de markt geen gelegenheid tot rust te komen en men is ter beurze geneigd te denken, dat de tweede lening minder enthousiast zal worden ontvan gen dan de eerste. De uitgiftekoers is trouwens ook een punt hoger gesteld. Men 'weet echter, dat de financiën van de gemeenten in een moeilijke positie verkeren en dat de centrale gemeente- bank veel geld kan gebruiken. Het is mogelijk, dat de buitenlandse belangstel ling. welke thans voor de Nederlandse obligaties te bespeuren valt, straks min der wordt en dat men ook om deze re- MIDDELBURG De arbeidsinspectie heeft toestemming verleend aan de Vi- tritefabriek in Middelburg, die Iampvoe- tén voor gloeilampen en elektrische gasontladingslampen vervaardigt, met in gang van 6 februari enige maanden de wekelijkse arbeidstijd te verkorten. De bedrijfsleiding hoopt door vermin dering van de produktie zich beter te kunnen aanpassen aan de marktvraag. De regeling betekent voor 459 werk nemers dat zij één dag per week minder gaan werken. Over de dagen dat niet wordt gewerkt zal volgens de Werkloos heidswet worden uitbetaald, zodat de personeelsleden aan bun normale loon komen. In totaal werken ongeveer 700 man in het bedrijf. sneller veel geld te lenen. Het is prettig te niogen constateren, dat het buitenland meer vertrouwen vertoont in Nederland en wij menen, dat bet. optreden van het kabinet-Zijlstra met zijn sanerende maat regelen een goede indruk op het buiten land heeft gemaakt. Hoewel de berichten over werktijdver korting en ontslagen iedere dag de aan dacht van het brede publiek trekken, is het vertronwen in de toekomst van de Nederlandse economie de laatste weken toegenomen. De betalingsbalans voor 1967 laat zich hoopvoller beoordelen en dr. Zijlstra sprak onlangs in de Kamer over een surplus van 500 miljoen tegen een eerdere raming van het Centraal Planbureau van 390 miljoen. De groei der arbeidsproduktiviteit per werkende wordt thans gesteld op 4 pet. tegen 3'A pet. in september j.I. Ook de aandelenmarkt heeft in januari tot dusver vrij gunstig gereageerden men weet. dat de beurs functioneert' als thermometer en soms' ais een barome ter. Het Chemische bedrijf v. d. Grin ten kwam deze week met een dividend- voorstel van 20 pet. tegen 18 pet v.j. en men kan dit doen, omdat de winst over 1966 circa 25 pet meer bedraagt dan over 1965. De koers van dit fonds steeg deze week van 844 tot 875 pet. Scholten Hö- nig, ook een bedrijf uit de chemische sector, steeg van j 82 tot 90, Naarden van 365 tot 400 pet. Hieruit blijkt wel, dat de chemische industrietak het afgelo pen jaar rustig verder is gekomen. De bierbrouwerijen hebben. ook gunstig gewerkt. Nadat Heinekens. goed voor de dag kwam, vólgt nu d'Oranje- boom en kondigt een onveranderd divi dend van 14 pet plus 10 pet in agioaande- len aan. Er zit een flinke schuimkraag op bet bier. een teken van „leven". De koers van d'Oranjeboorn steeg van 277 tot 305 pet. De mij van onroerend goed De Wereld haven heeft een onveranderd dividend in contanten van 20 pet aangekondigd. De wi. bedraagt ƒ2.4 milj. (v.j. ƒ2,2 milj.). Voor 1967 wordt rekening gehouden met een .verdere gröei der onderneming. De koers stelde zich gisteren op 374 pet voor dit fonds. Het bovenstaande kan uiteraard met maatgevend zijn voor de verslagen, wel- ,ke nog moeten komen. Maar het. begin is in ieder geval niet onplezierig en dc beurs schepte op voorzichtige wijze eni ge moed. Levensverzekeringsaandelert ste gen verder, zodat Nationale Neder* .den van 539 op 554 pet kwam en R.V.S. vat: 445 op 475, slot 468 pet. Een minder fraaie beurt maakte Hom burg, de vleeswarenfabriek, welker direk- tie begin november' j.L tussentijds sprak van een bevredigende-omzet en-bevreli-: gende winstmarges en van de waarschijn lijk enigszins 'hogere winst over het lo pend boekjaar, terwijl twee maanden la ter, wordt gemeld, dat met een verlaging van het-dividend moet worden rekening gehouden. De oorzaak is te zoeken in een sterk tegëngevallend 4e kwartaal, dat ver lies heeft opgeleverd., De beurs vond het wel wat merkwaardig, zo kort op elkaar het „Jantje lacht en Jantje huilt". De aandeelhouders konden''ook huilen, want de koers der stukken liep terug van 268 tot 245 laten. Tliomsen's Verenigde Bedrijven zal wel fuseren met Wambersie Zoon, al thans dat schijnt er in te zitten. Zoals men weet, is de fusie met Blaauwhoed een poos geleden niet doorgegaan, nu zoekt Thomsen blijkbaar de verbreding van het bedrijf bij Wambersie. De internationale, aandelen waren wat beter gestemd, mede dank zij een vrij gunstige ontwikkeling in Wall Str. :t. De kwartaalcijfers van AKU komen op 26 januari. TT EN vergadering, die voor bui- "*Lj tenstaanders meer het karakter draagt van een gigantische^ goed ge regisseerde godsdienstoefening..,.",' zo kenschetst de Haagse Post de AR-Deputatenvergadering van vori ge week zaterdag. Zou de I-ïP-scribent geen vreemde ling zijn in het anti-revolutionaire Jeruzalem, wat hij kennelijk wél is, dan had hij kunnen constateren, dat het ditmaal met het kerkdienstka rakter nogal meeviel. Zo zelfs, dat menig vergrijsd deputaat er zich on behaaglijk bij moet hebben gevoeld. Goed, er waren natuurlijk de ge bruikelijke .psalmen en gezangen. Er was het onvermijdelijke elektro- nisch-versterkte orgeltje, een soort harmonium- uit-het- atoomtijdperk, dat de bezoekers bij het betreden van de zaal al direct in de sfeer-van de zondagmorgen bracht. Er was het kerkeraadsgewijze opkomen van de politieke ambtsdragers voor de aanvang van de dienst.. Er was. hoe kan het anders, ook het pastor.ial- opwekkende slotwoord, deze keer van ds. Biesma, die het o.m, had over de „brutale publiciteitsmedia", wat hem op een bedekte schrobbe ring van partijvoorzitter Berghuis kwam te staan. Maar erwas ook het optreden van „The Shepherds": twee zingen de en spelende broers plus (wereld- gelijkvormig gekleed) zusje, die hoog op de hitparade genoteerd staan en zich derhalve bij de 'anti's in het hol van de leeuw moeten heb ben gevoeld. Het pakte anders uit. Na de schaapherderlijke voordracht van oud-Hollandse liedjes in swingstijl reageerde de zaal onverdeeld en thousiast en na het befaamde „We shall overcome", herkenningsmelo die van de radicaal-evangelische AR-jongeren, werd er zelfs „bis, bis" geroepen, hetgeen op minister Biesheuvel noch ds. Biesma betrek king had (tot beider zichtbare te leurstelling). .Nee, dit was geen godsdienstoefe ning meer. Wat christelijke mandoli ne-orkesten, declamatoren, gemeng de koren en dubbelmannenkwartet- ten in vijftig jaar niet is gelukt, presteerden „Thé Shepherds" in een kwartier: ze brachten eén, luchtige noot in liet zwaartillende' karakter van de anti-revolutionaire -hoogtij- TTET werd nog erger .toen 'iijst- -M- trekker- Biesheuvel *s middags moeilijkheden kreeg met de micro-, foon. Geluidstechnici zwoegden. Biesheuvel grapte, maar de zaal, werd ongeduldig en op een gegeven moment weerklonk warempel Wim Kans Oudejaarszingertje „Jelle zal wel zien" (met orgelbegeleiding). De bejaarde deputaten, die het op de laatste avond van 1966 kennelijk bij Psalm 10 vers 8 hadden gehouden, zwegen verbaasd en misschien ook wel- wat geërgerd. De rest galmde uit volle borst, -'t Was een merk waardig ogenblik, dat volkomen uit de toon viel die de -Haagse Post meende te beluisteren.i. „Jelle" zelf'bleef de lol bespaard. Hij had in de lunchpauze al de be nen genomen. De premier is er de man niet naar om door „zijn" mensen te worden toegezongen. Niet met de zegenbede uit Psalm 134 maar evenmin met Wim Kan. Dat past allemaal niet in zijn superzake- 9 De drie organisaties, die in Nederland op geografisch gebied bestonden, zijn een fusie aangegaan. Het zijn de vereniging voor economische en sociale geografie, de geografische vereniging en het aardrijks kundig genootschap. EINDHOVEN De ;r,k. bond van werknemers in het'metaal-1 en het elek trotechnische bedrijf, St. Eloy, meent dat het „lekt" bij Philips' en dat de interne communicatie grote gebreken vertoont. Pas na maandenlange geruch ten, zo -zegt de bond, heeft de directie meegedeeld, dat drie procent van de werknemers moet afvloeien. „Hoe is het mogelijk dat de directie in Eindhoven over een bepaalde vesti ging heel andere geluiden laat horen dan de bedrijfsleiding in die vestiging, en dat in een ander, bedrijf eerst tame lijk optimistische informaties1 werden verstrekt, terwij! kort 'daarna bleek dat het bedrijf in ernstige moeilijkhe den verkeerde. Men heeft het kenne lijk niet aangedurfd de waarheid te spreken." SITTABD Met vijf schoten .uit een met een geluiddemper uitgeruste revolver is gisteravond de 49-jarige bouwvakarbeider H. Pfeifer van zeer korte afstand doodgeschoten. De inan," vader van acht kinderen, zat op de divan in de woonkamer de krant te lezen, toen twee mannen, vermoedelijk Marokkanen, binnenkwamen. De polilie heeft een uitgebreide speurtocht ingesteld naar de beide spoor loze daders, o.m. in alle Zuidlimburgse woonwagenkampen. De vrouw van het slachtoffer stamt uit een bekende zigeunerfamilie. Roof schijnt niet het motief van de moord te zijn. Uit de woning wordt niets vermist. De politie heeft vanmorgen de 42-jari-ge echtgenote van het slachtoffer en de 19-jarfge zoon gearresteerd. Zij worden nog verhoord. lijke denkwereld. „Jelle" doet zijn werk en hij doet dat nuchter én realistisch, en voor de rest geen nieuws. De franje die anderen om zijn werk en persoon heen weven, in het stichtelijke of het leuke gen re, irriteert hem nameloos, omdat ze' niet terzake doet Die zakelijkheid heeft, zoals alle eenzijdigheid, z'n voor- en nadelen. Ze maakt Zijlstra immuun voor het soort protestantse heiligenverering, dat in de dagen van Kuyper en Co- lijn zo welig tierde. Ze behoedt hem ook voor fraseologie en dierbaar ge- ieuter. Maar ze zet z'n gevoel voor humor wel op een bijzonder laag pitje. Z'n neiging om bijna alles te ana- liseren, vrijwel alles vanuit de prag matische, zakelijke gezichtshoek" te bekijken, bracHt.h.ern erin de Kamér vaak toei serieus op grapjes in te gaan, niet-bègrijpend te kijken als men hem -erop attendeerde dat bet maar een grapje was, en in het ergste geval boos te worden. We kunnen ons voorstellen, dat hij zo'n liedje van Wim Kan daarom niet kan waarderen, omdat hij het zake lijk onjuist vindt. „Jelle zal wel zien". Nee, „Jelle" ziet 't, hij wéét 't, hij plant wgar we heengaan en waar we uitkomen. Wim Kan be grijpt er niets van. VIJLSTRA'S deputaterirede (om elke indruk dat hij weer 'zin in de politiek heeft gekregen te vermij den, sprak hij bescheiden van „een interimtoespraak of beter: een over gangstoespraak") was Zijlstra ten voeten uit. Geen brede ideologische aanpak, geen ruimtevaart naar de geestelijke stratosfeer, geen explora tie van levensbeschouwelijke bov. demschatten, maar een concreet; nuchter verhaal over inflatie, werk gelegenheid en oliewinning. Een verhaal 'dat een stichtelijk slot uitsloot. Het kwam dan. ook niet, al zocht Zijlstra even- haar woorden om toch nog iets „hogers" te zeggen dan dat we niet. in de Engelse situatie terecht mogen ko men. „Ik hoop dat u een waarachti ge en gave verkiezingscampagne zult voeren", kwam er tenslotte uit Berghuis, Biesheuvel en Roolvink gingen dieper. Ze spraken niet naar het hoofd, maar naar het hart van Jeruzalem. Zijlstra kan dat eenvou- dig niet. Wie hem óver ^geestelijke zaken beluistert,, krijgt, het gevoel dat-ie Billy Graham over de beta lingsbalans hoort,uitweiden. Vergele ken bij Zijlstra's college waren de toespraken van Berghuis, Biesheu vel en Roolvink preken. Goeie, degelijke preken met fris se, gezonde ideeën. Een trap naar Den Uyl, een steek naar Toxópeüs, een waarschuwing aan Beernink, desnoods een stoot naar Schmelzer. Het kwam er niet van. „Geen onno dige bestrijding van personen en partijen. Het gaat er om wat wij zelf willen, dat moet voor alles dui delijk zijn", zei Roolvink. Nou, het werd ook duidelijk, maar de verga dering kreeg er toch weer een beet je het karakter van godsdienstoefe ning door waarvan de Haagse Post .sprak. „We moeten zakelijker worden", zei Zijlstra, zonder zich geweld aan te doen. „We moeten van al die overspannen verwachtingen, af. In de naaste toekomst dient een sober en realistisch beleid te worden ge voerd. Wat we nodig hebben is een politieke „ontmythologisering". Dat klonk een beetje als indirecte kritiek op het welhaast griezelige ge mak waarmee de ARP van vandaag haar taakstelling als „radicaal" en „evangelisch" meent te kunnen kwa lificeren. Die woorden waren zaterdag in het Utrechtse Tivoli'. weer niet van dé lucht, maar we kregen het gevoel dat niemand er precies de draag wijdte van besefte en dat elke spre ker er z'n eigen (gematigd-conserva- tieve dan wel gematigd-progres sieve) uitleg aan gaf. En daarmee bleef men dan in de stijl van het Program van Actie, waarover we een paar dagen geleden al wat heb ben gezegd. TAE ARP dwingt respect af van- wege haar diepernstig zoeken' naar een nieuwe identiteit als christelijke partij. Maar zou een christelijke partij er niet beter aan doen zich te beperken tot het doen. ■wat haar: hand vindt om te doen, zonder zich op te schikken met mooie nieuwe woorden? Het woord „christelijk" is helaas al omstreden genoeg. Daar hoeft niets meer bij. De begrippen „radi caal" en „evangelisch" houden een pretentie in, die de afstand tot de politieke werkelijkheid onvermijde lijk moet vergroten. Dat maakt een christelijke partij nog kwetsbaarder dan ze al is. Bovendien: de'AR laadt de ver denking op zich, dat een politiek pas „radicaal" en „evangelisch" wordt als zij er zich mèe bezigr houdt. Zij propageert als zodanig nu een beleid, dat al jaren gemeengoed is van de PvdA en in extremere mate van de PSP. Het opruimen van knelpunten in de samenleving, het benadrukken van de gemeenschapsvoorzieningen, hèet nu plotseling „radicaal-evange lisch", terwijl het tot voor kort nog „socialistisch" heette. Hetzelfde geldt voor de visie op het oor- iogsvraagstuk. De AR wist in het verleden op grond van de Bijbel precies hoe het moest. Nu weet ze op grond van diezelfde Bijbel even precies dat het anders moet. 'Over de „bekering" kan men verheugd zijn. Over het gebrek aan bescheidenheid niet ••"i' CV

Trouw / De Rotterdammer | 1967 | | pagina 2