Voorzitter Stichting Vakopleiding Havenbedrijf stopt SMaHHll Betere op ,Proms9 gewenst Eerste verscheping Kona van Bi DËKÜJERK&ZN opruiming Brand maakt 20 mensen daldoos ïmtMÊÊÊÊÊÊIÈÈKm I I stormloop Botterdam op 7e wereldcruise Havenarbeider kreeg aanzien dankzij hem Oosterwij k Bij Oudshoorn viiftiff man NYLON TAPIJT. Een stunt-aanbieding in 100% Enkalon tapijt met gemêleerd dessin in een aantal prettige kleuren: groen, geei, cognac en rood. Een origineel DESSO-productopKINGSIZEkamerbreedté van 370 cm. van 89.50 per strekkende meter. Nu voor 69.80 BOUCLÉ TAPIJT. Een verzet bouclé tapijt, zeer ge schikt voor de slaapkamer, 100 cm breed. Nu extra voordelig: van 9.80 per meter. stichting en schip dat er d overgeven. LUCHTVAART Nu voor Aki e&roen Vi etnam hield maandelijkse demonstratie Bromfietser omgekomen op Groene Kruisweg door PERSONEEL Maandag-cent: bijna 500 scbolen Draion dekens 150 x200 cm an Backx :omt en tïi j W: AMSTERDAM Drie etages van een oud pand aan de Sparrenweg in Amster dam-Oost brandden gistermorgen volle dig uit, toen door het omvallen van een petroleumkachel, een kinderkamer vlam had gevat. De brandweer kon niet meer verhinderen dat het vuur van etage naar etage doorsloeg. Slechts vier muren bleven van het pand over; een perceel ernaast moest ontruimd worden, maar liep slechts waterschade op. Door deze brand zijn drie gezinnen of twintig mensen dakloos. Het ongeluk ge beurde toen een jongè vrouw zondag morgen vroeg naar haar baby ging kij ken. Zij stootte de brandende petroleum kachel om. De volledige inventaris ver brandde mee. Er waren geen persoonlijke ongelukken. AMSTERDAM De nog altijd on grijpbare pyromaan heett in de Amster damse binnenstad opnieuw een reeks brandjes gesticht. In panden aan de St. Jansstraat, Nieuwe Hoogstraat en de Raamgracht werd brandbare vloeistof door de brievenbus gegoten en daarna aangestoken. Aan de Amstel gooide de pyromaan de vloeistof door het raam van een woning naar binnen en op de Nieuwe Keizersgracht ging een bestel wagen op dezelfde wijze in vlammen op. In alle gevallen bieef de omvang van de branden beperkt. •De politie surveilleert sinds zater dag met tien man in de binnenstad. De afdelingsbureaus hebben opdracht om zodra er een melding binnenkomt deze. door te geven aan het hoofd bureau, dat vervolgens de politie mannen kan alarmeren. 12 JANUARI TlM 2 FEBR. ROTTERDAM Het s.s. Rotterdam van de Holland-Amerika Lijn begint morgen aan zijn zevende wereldcruise (vanuit New York). Met inbegrip van Villefranche en Napels, waar de passa giers uit Europa aan boord komen, loopt het schip 23 havens aan. In al dezehavens kunnen de cruise-passagiers deelnemen aan ex cursies. Ook aan boord kan men zich ontspannen, want er vaart een aparte cruisestaf mee. Tevens bevinden zich aan boord een golfinstxukteur, een brid ge-expert, iemand die schilderles geeft en een specialiste op het gebied van ritmische gymnastiek, twee dansor- kesten en een aantal bekende Europese kunstenaars. De filmoperateur van de Rotterdam beschikt over vele tientallen speel films, waarvan een aantal nog niet in roulatie, en documentaire films over de havefts die het schip aanloopt. zal meer met computers worden ge werkt. We groeien naar een revolu tie in de haventechniek". Dr. Backx gaat door op contai ners, die reeds nu voor zo'n enorme omwenteling aan het zorgen zijn: „Ik kan ook niet in het koffiedik kijken en het is zeker niet 't laatste woord. Ik ben geen technicus, maar er komen beslist nog andere ont wikkelingen, Maar wat mij nieuws gierig maakt is dit: wat doen ze als dat zover is met 99 proeent van de wereldvloot. Die laten ze toch niet zo maar in.zee zinken? En dan de luchtvaart. Die komt ook, Jet maar 's op. Die gaan Rotter dam voorbij, want het meeste goed moet toch dieper het land in. Rot terdamse bedrijven zullen dan ge noodzaakt zijn ook naar het achter land. te verhuizen. Voor Rotterdam zie ik een grote taak weggelegd als distributiecentrum. Het zal een soort draaischijf worden, waar grote sche pen zullen lossen in kleinere sche pen, die het goed verder brengen. Met stukgoed en olie is dat gedeelte lijk al'zo". Tankvaart, van geweldig belang. Ook op dat terrein ziet dr. Backx nieuwe transportmethoden opdui ken. Hij voorspelt; „Eens komt er een eind aan de afmetingen van die schepen. Waarom dan geen pijplei dingen van de Perzische Golf of Amerika naar Europa? Er zijn nu toch ook leidingen van Zuid-Frank rijk naar Duitsland. Waarom dan geen langere? Als die er eenmaal liggen, is het met de tankvaart ge beurd. Het is natuurlijk wel zaak dab die vaargeul er moet komen, yvant voorlopig zijn we nog lang zo ver niet. Jammer dat de regering wat dit betreft niet iets verstandi ger is. Vooruitzien moeten we ook naar een samenwerking in de Delta. Het wordt toch één gebied. Rotterdam kan bij de kust van Voorne nog iets tnaandag gestolen BINNENWEG - B E IJ E RIANDSE LAAN Rotterdam zal er aan moeten wen nen: een havenopleiding zonder dr. Backx. Maar Rotterdam zal nimmer vergeten wat hij als president-di- rektcur van Thomsen's Verenigde Bedrijven blijft hij nog een aantal jaren voor de scheepvaart „behou den" voor stad en haven heeft gedaan, vooral voor de mens in de haven, ruim gezien. Dr. Jan Backx is de man die het vak van havenar beider aanzien gaf, zich inspande voor een goed loon, betere sociale voorzieningen. Voor de oorlóg reeds liet hij zich horen en veroorzaakte daardoor wel eens kwade gezichten. Na 1945 echter is men hem gelijk gaan ge ven. De Rotterdamse haven ging haar voordeel doen met opgeleide, vakkundige - mensen: Rotterdam kreeg een stéeds betere naam. In- zijn antiek ingerichte werkka mer, aan de Pieten de Hoochweg waar vele ideeën ontstonden ver telt hij: „De kwaliteit van onze ha venarbeiders, tegenwoordig noemen we ze havenwerkers, is beslist beter dan in andere havens. Ze begrijpen de dingen hier beter, ze hebben een ander gedragspatroon. Ze zijn net ter op zichzelf, er is geen rotzooi meer op de kaden. En zé weten ook dat er betere promotiemogelijkhe den zijn". Maar voordat de havenwerker zo ver was, hebben dr. Backx en met hem talloze anderen veel werk moeten verzetten. Men veran dert nu eenmaal niet direkt een ty pe mens dat eigenlijk eeuwenlang onveranderd was gebleven. De ha venarbeider was vroeger iemand waar men op neerzag. Bootwerker: het was niks. Het wai een dronk aard, een vent die z'n vrouw sloeg. Vaak was 't het uitschot van de ar beiders. Jan Backxin Amsterdam gebo ren, maar vanaf zijn derde jaar in .de Maasstad opgegroeid heeft eco nomie en rechten gestudeerd. Hij promoveerde op een proefschrift over de Rotterdamse haven, na een onderzoek naar de oorzaken van de economische betekenis, in vergelij- king met Hamburg en Antwerpen, Twee jaar „ervaring" deed hij op in de grauwe, armoedige haven van Londen. In 1927 kwam hij bij Thomsen, van welk bedrijf zijn va der direkteur was. T/W115 [ROTTERDAM/DEN HAAG/UTRECHTIVUSS1NGEM IDEVENTER/HOORN - j.L met de produktie begonnen. De; eerste.paal werd 1 oktober 1965 gesla-; gen. Dit jaar zullen diverse andere fabrieken op het terrein'in gebruik: worden genomen, o.m. voor de pro- dukten butylacetaat, formaldehyde, vinylacetaat, metanol, bureumformal- dehyde, butanol en acetyleen. Vol-: gend jaar januari zullen alle installa ties gereed zijn. Als grondstoffen: voor de produktie worden produktenr van de aardolieindustrie gebruikt. Op het ogenblik heeft Konam 200 mensen in dienst, wel aantal zal wor den uitgebreid tot 300 in januari 1968. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Konam NV heeft zaterdag van haar fabrieksterrein •in Europoort af voor de eerste maal producten per schip afgevoerd. Het was azijnzuur dat uitsluitend in roest vrij stalen tanks kan worden ge transporteerd. Daarvoor moest een zeeschip aan de kade komen. Hét was de 18.000 ton metende Noorse Honnor, voor welk schip het Calandkanaaï in rekordtijd van 5'h tot 7 meter diepte moest worden uitgebaggerd. Het azijnzuur is bestemd voor de fa briek van de Amerikaanse móeder maatschappij in Corpus Christi (Texas), voor de vervaardiging van kunstvezels. De fabriek van Konam (gezamenlijk gesticht door Kon. Zout Ketjen en Celanese Corp.) is sinds 3 december POORTUGAAL In het Dijkzigt- ziekenhuis is vannacht de vijftigjarige Rotterdammer M. Zevenbergen aan de gevolgen van een ernstig verkeers ongeval overleden. Hij stak ih de nacht van zaterdag op zondag met zijn brom mer haaks de Groene Kruisweg over, óm op een fietspad te komen. Hij verloor een van rechtskomende scooter uit het oog, die frontaal met hem in-, botsing kwam. De bromfietser smakte tegen de grond. In zorgwekkende toe stand .werd hij met hersenletsel naar het ziekenhuis vervoerd. De bestuurder van de scooter, M. v. d. S. (26) liep een ge broken pols en een lichte hersenschud ding op. -Zijn. duo-passagiere kwam er met enkele ontvellingen af. Als men "t over moderne dekens heeft... dan denkt men natuur lijk direct aan Draion dekens. Wane als er één soort deken is, die alléén maar. comfort en ge mak geeft, dan is 't wel de Dralondeken. Licht in gewicht, verrukkelijk warm, makkelijk te wassen, vlug droog, ...Draion een-persoons dekens van 65.— voor minder dan d.e helft, voor nog géén dertig gulden. Bij de Utrechtse brug in Amsterdam, waar het verkeer uit Utrecht de hoofdstad binnenkomt, zijn vanmorgen op het spitsuur vier auto's'nd elkaar verongelukt. Eerst schoot een busje; waarschijnlijk doordat de remmen weigerden, op een personenauto. Deze wagen ramde een tegenligger die juist aah het passeren was. Door de klap kwam de laatste auto m aanraking met een rechisrvdende personenauto;, die .tegen de opstaande rand van de brug tot stilstand kwam. Slechts enkele inzittenden Pan het busje liepen lichte uenu ondingen op. Het verkeer op deze drukke weg kreeg anderhalf uur vertraging. Op een bepaald moment stond er zélfs een file van tien kilometer. -S- .p? "r-IF" ""7 1 «r V T; ||g ROTTERDAM Als gevolg van het faillissement van NV. H. Oudsihoom is aan 53 leden van het personeel van dit winkelbedrijf in elektrische apparaten, radio, televisie, haarden en. kachels ontslag aangezegd. In overleg met de directie van het gewestelijk arbeidsbureau wordt ge- werk aan mogelijkheden deze ontslage nen elders onder te brengen. De cura tor, mr. J. L. Janssen van Raay, is tot deze maatregel gedwongen omdat het bedrijf tot een onder de omstandighe den verantwoorde schaal moest worden teruggebracht. Enige leden van het winkelpersoneel en he administratieve personeel en enige chauffeurs, in totaal zeventien mensen, zijn voorlopig aangehouden om de aanwezige voorraden te verko pen. Afgestoten werd de gehele bui tendienst, dus het onderhouds- en ser vice-personeel en de vertegenwoordi- eers. N.V. Oudshoorn heeft een schuld van 2,7 miljoen gulden, waartegenover 1,3 miljoen gulden aan vorderingen staat. Hoewel het uiteraard nog te vroeg is onderhandelingen te openen betreffen de overname van het bedrijf en het opnieuw in exploitatie brengen hoopt de curator toch dat, als NV. Oudshoom eenmaalv.gesaneerd" uit dit faillisse ment is 'gekomen, er een gegadigde zal zijn te vinden. Eerst zal de rechtbank echter de veri ficatievergadering moeten vaststel len. ROTTERDAM Aan de actie Maan dag-cent doen niet 400 scholen mee, zoals in de kop van ons artikel van vorige week maandag werd vermeld, maar bijna 500. Horgen om 9 uur begint.de vér koop van deze êen-pertooris Draion dekcr.s, 150 x 20C cm, in beige, rose, blauw, grijs,

Trouw / De Rotterdammer | 1967 | | pagina 1