Wethouder De Vos: belangrijke beslissing Rotterdam beraadt zich op kwestie THT - stank Hartelijke dank voor wethouderschap F ibbe Heinekens, Zwolsman of allebei? Burgemeester Thomassen te optimistisch ii ii r MOET LEEG 4 BAÊEN OPNEFDNGSHITVERKI>W> I PERZISCHE TAPIJTEN! l I I HET PERZENHUIS I Respect voor nieuw agrarisch initiatief 5750,- U wilt R opruiming EN VOORT WENTELEN DE EEUWEN WARIBB8GM? i - ROTTERDAM j TONEELLESSEN VOOR JEUGD TRABANT 601 3775,- GARAGE K0IEE Bedrijven zijn alarmering niet verplicht Zetels in Ben W weer gevuld opruiming Rotte's Mannenkoor zong in Zuidwijk Samenwerking Rijnvaartrederijen 'binnenweg 125 Mr. Marijnen bij opening teelt bedrijf, KRITISCH DE stankperikelen, waaronder het Rijn mondgebied lijdt, zijn weer eens in een openbare vergadering aan de orde geweest. Wethouder De Vos had zich goed voorbe reid op de vragen van de heer Spruijt. Veel nieuws kon hij echter niet brengen. Hoe de explosie van tetrahydrotiofeen tot stand kon komen was reeds bekend «it onze pu blicaties wasmachines Ons pand Binnenweg 125 van de gehele winkelvoorraad De yerkoop begint morgenochtend 9 u, Symbolisch Documentaire over Prinses Margriet en Pieter van Voilenhoyen AART PONTIER - Boekverkoper Bekendmaking een goede kwaliteit een eerlijke prijs betrouwbare service vakkundige voorlichting en.gewoon zekerheid dat wat u koopt goed is en... een zaak waar u ook nog eens terug kunt komen dan naar FRANSENSTRAAT 27 - VLAARDINGEN Telefoon 342443 DE ROTTERDAMMER 2A VRIJDAG 27 JANUART io« OTTERDAM B. en W. zul len zich binnenkort beraden op de kwestie-stank Vondelingen plaat. Een brief die de directie van dit chemische bedrijf heeft gestuurd komt dan aan de orde. Aan de hand daarvan zal het col lege, aldus wethouder G. de Vos, een belangrijke beslissing" ne men. (Van een onzer verslaggevers) Vragen Neem kamer Wie de Rotterdammer leest, leest een krant die bij de tijd is Ipash®® nylon 90 cm breed DR.J. H. BAVINCK Ir. Volkers over „de geuV': r ji f :i ZUID LAND „De argrarische situatie van het ogenblik heeft pis- oologisch een remmende factor. Veel boerenbedrijven moeten in het belang van industrie en stadsuitbreiding wijken. Helaas, mijnheer Van P Beek, is ook uw 130 ha metende bedrijf, daar het slachtoffer van ge- n"' worden. Ongetwijfeld was dit voor u een harde slag. U bent echter niet bij de pakken gaan neerzitten. In vrij korte tijd durfde u nieuwe initiatieven te ontwikkelen, waarmee u thans weer een nieuw bestaan heeft opgebouwd. Daar heb ik veel respect voor". "4220 HAVEN 48 MAASSLUIS. Te!. 01899-28B5-3221. Af vefe jaren durven wij voor de hiernaast genoemde kwaliteiten in te staan. Wij hebben uitsluitend goede merken radio- en televisietoestellen, zoals Philips, Arisfona en Erres, en de beste merken wasautomaten, Zanker, Naonus, Ruton en Siemens. Wij hebben ze eerst totaal getest, omdat wij weten dat onze klanten goede kwaliteit willen en wij alleen maar goede artikelen willen verkopen. Ook weten wij dat service een eerste vereiste is Vandaar ook onze grote vaste klantenkring. R: pagina 4 Perikelen Te onderstre pen valt slechts, zoals uit het ant woord bleek, dat „Vondelingen- plaat" wel een zeer moeilijke „patiënt" van ..curator Hinder- w et". Alleen al omdat bet be drijf niet minder dan 250 produkten ver. vaardigt. Niet zozeer omdat de directie niet van goede wil is. Uit ervaring weten we dat hiervan niet kan worden gesproken. Hier zitten alle betrokkenen van over* heidszjjde en dus ook het publiek met het feit dat vroeger maar „totale vergun ningen" werden gegeven. Toen het enkele jaren geleden in een paar gevallen de spui- gaten zwaar uit liep is ijlings een wijziging in de vergunningsteebniek gebracht. Nu worden wel vergunningen gegeven, maar „in afwachting van". Het voordeel is dat de gemeente waar de bevoegdheden nog altijd berusten „er nog op terug kan komen". Dan kan het echter nog jaren du ren voordat de zaak in orde is. Interessant was te vernemen hoe snel de Hinderwet ter plaatse was. In dit verband kon worden geconstateerd dat wethouder De Vos over de hoofden der raadsleden heen een beroep deed op het bedrijfsleven direct te waarschuwen bij ca lamiteiten. „Vondelingenplaat" Had niet ge alarmeerd. „Kennelijk vergeten", zei de wethouder keurig. Het merendeel der on dernemingen blijkt wel meteen de gemeente te waarschuwen. Dit zij de „vergeetachtigen" ten voorbeeld gesteld. Welke beslissing dit moet worden zei de wethouder niet. Hij deelde een en ander mee in antwoord op vragen van de heer G. Spruijt (soc.) tijdens het vra gen-half uurtje. De heer De Vos zei ook dat bedrijven niet verplicht zijn calamiteiten aan de gemeente te mel den. Het merendeel doet dit echter wei „Het zou plezierig zijn geweest als Vondelingenplaat had gewaarschuwd", aldus de wethouder. Men is dit kenne lijk in de consternatie vergeten". Op het ministerie, voegde hij daaraan toe, wordt gewerkt aan een wijringing van de Hinderwet, waarbij melding ver plicht zal worden gesteld. Zoals bekend, ontsnapte vorige week als gevolg van een storing een grote hoeveelheid tetrahydro tiofeen CTHT) uit een installatie van „Vondelingenplaat". Deze „stankex plosie" veroorzaakte in Vlaardingen een ware paniek. Wethouder De Vos Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „U hebt uw werk niet alleen goed gedaan, maar u bent een bijzonder waardevol lid geweest van B. en W. tJ hebt veel van uw tijd eraan gegeven, meer dan van een tijde lijk wethouder verwacht mocht wor den, Met grote wijsheid hebt u deelge nomen aan de discussies in bet college. V hebt vriendschap gegeven en ontvan gen, zoals dat in een goed college de gewoonte is. Hartelijk dank". Aldus mej. mr. J. Zeelenberg, loko-bur- gemeester toen zij donderdagmiddag in de Rotterdamse raad de heer A. W. Fibbe toesprak aan het einde van Nu kunt U zelf Uw "dromen van nachthemden" maken... want morgen verkopen wij Brushed Nylon, per meter voor nog géén een gulden tachtig cent. Brushed Nyion, de luxe stof voor de meest verfijnde en ele gante nachtkleding, voor dames en kinderen zo zacht als een perzikhuidje en zo practisch... (beslist niet strijken). diens tijdelijk wethouderschap. Mej. Zeelenberg memoreerde dat de heer Fibbe vier maanden geleden onder bijzonder moeilijke omstandigheden (ziekte van mr. Bavinck en van mej. Zeelenberg) zijn taak op zich nam. Hij beheerde economische aangele genheden en sociale dienst Volks huisvesting. De heer Fibbe dankte voor deze woor den, waarvan bij wist dat ze welge meend waren. „Ik heb het met veel genoegen gedaan", zei hij, „en met iiart en ziel. De wijze waarop ik in het college ben opgenomen - zal een plezierige herinnering blijven. Het is nu meer tot mij doorgedrongen wat de waarde van een goed ambtenaren corps is. De betekenis en de invloed van het college van B. en W. Is mij ook duidelijker voor ogen komen te staan." Deze toespraken werden gewisseld nadat zoals reeds gemeld de heren J. Worst (ar) en J. v. d. Ploeg (soc.) tot wethouder waren gekozen, de laatste als waarnemer voor de zie ke heer Langerak, aan wiens adres de loko-burgemeester wensen voor volledig herstel uitsprak. Tot de heren "Worst en v. d. Ploeg sprak mej. Zeelenberg welkomstwoor den. Zij herinnerde eraan dat de heer Worst de plaats van de betreur de mr. Bavinck gaat innemen. Zij wenste dat rijn werk vruchtbaar zal kunnen zijn en dat hij in het werk bevrediging zal kunnen vinden. De voorzitter hoopte dat de waarneming van de heer v. d. Ploeg kort zal du ren. Bij het begin van de vergadering legde de heer H. J, v. d. Meiden de eed af, zodat niet alleen B. en W. (voorlopig) weer compleet zijn, maar ook de an ti-revolutionaire fractie. Slechts de PSP-groep moet nog worden aange vuld in de vakature-Slaager. zei dat waarschuwing eigenlijk in dit geval niet nodig was geweest, omdat zeer velen de lucht binnen tien minu ten roken. De calamiteit deed zich omstreeks 14 uur voor. De eerste waarnemingen werden omstreeks 14.15 uur gemeld. De ambtenaren van de Hinderwet waren om 15 uur bij de fabriek. De heer Spruijt vroeg of er in deze fabnek behalve dit tetrahydrotiofeen ook andere bij ontsnapping in de bui tenlucht hinder of gevaar veroorzaken de gassen worden geproduceerd en zo ja, welke. Voorts vroeg hij of aan deze fabnek een voorlopige dan wel defini tieve hinderwetvergunning is verleend. Ook wilde de heer Spruijt weten, wanneer de fabnek van deze gasontsnapping kennis had gegeven aan een overheidsinstantie en aan wel ke overheidsinstantie dat was geschied. Ten slotte wilde de heer Spruijt we ten of het gebeurde B. en W. aanlei ding heeft gegeven zich te beraden over te nemen maatregelen om gevaar dan wel hinder van in deze fabriek geproduceerde stoffen in de toekomst zoveel mogelijk te voorkomen en of B, en W. bereid zijn de raad zodra moge lijk over het resultaat van dit beraad te informeren. Wethouder De Vos zei dat de fabriek op de Vondelingenplaat verschillende kwalijk riekende gassen maakt. Het be drijf maakt 250 produkten. Als voorbeelden van stankgassen noemde hij mercaptanen, zwavelver- bindingen, die worden toegepast bij vulcanisatie van rubber. Het tetrahy drotiofeen, meestal aangeduid als THT, is, aldus de wethouder, een reukstof die als beveiliging bij gas- lekkage wordt toegevoegd aan het reukloze aardgas. Deze stof is reeds in zeer geringe hoeveelheden duide lijk waar te nemen en het gas kan worden vervaardigd m dezelfde in stallatie, waarmee de mercaptanen worden gemaakt. Onder normale omstandigheden is er tegen iedere vorm van ontsnapping een goede waarborg. Maar op de bewuste „stankdag" geraakte een der leidingen verstopt door hydraatvorming. Een hy- draat is een op ijs gelijkende stof, die onder zeer bepaalde omstandigheden bij verontreiniging van het produkt met water wordt gevormd. Ook aardgas kan aanleiding geven tot hydraatvorming, het zuidoostelijke deel van Rotterdam heeft daarvan eni ge tijd geleden geducht geweten! Red. Toen deze hydraatvorming optrad in de fabriek op de Vondelingen plaat, kon men, aldus de wethouder, niet het in gang zijnde produktiepro- ces onmiddellijk stoppen. Het gevolg was een oplopen van de gasdruk en gevaar voor explosie. Men heeft toen de verstopte buis doorgezaagd, waarna het gas in hoge concentratie in de vrije lucht ontsnap te. De resultaten van deze handeling hebben zeer velen wèl geweten. Uw kamers ondergaan een ver- jongingskdur, ais U ze belegt met dit prachtige haargaren bouclé tapijt van 18.90. Een grote partij verzet geweven haargaren bouclé, een pracht kwaliteit, fn we! 10 verschillende kleuren, 100 cm breed, nu voor nog géén 12 gulden. Morgen om 9 uur begint de verkoop van dit verzet geweven haargaren bouclé tapijt, in o.a. cognac, groen enz., 100 cm bteed, jier meter Geen ft. of schrift best Door ven dt Opruiming 12 januari tot 2 februari. Morgenvroeg om 9 uur begint de Opruimingsverkoop van dit fraaie Brushed (zacht geruwde) Nyion, 90 cm breed, in rose, bleu, reseda enz. per meter Seen tel. of schrift best. Duur van de Opruiming 12 Januari tot 2 februari. ROTTERDAM Dat een koor in een hoge kerk zoals die van. O.L.V. On bevlekte Ontvangenis aan de Slinge be ter op de orgelgalerij kan staan dan beneden, heeft de Koninklijke Zangver eniging Rotte's Mannenkoor donderdag avond laten horen, toen het onder auspiciën van de Culturele Commissie van de Stichting Wijkopbouw Zuid- wijk daar concerteerde. Het was aan het eind van het concert, dat het koor naar boven klom om het boeiende Veni creator spintus van Alphons Diepen- brock met orgelbegeleiding te zingen, en dat klonk als een klok door deze grote ruimte, die vrijwel geheel met toehoorders was gevuld. Voor deze klimpartij had het koor achter het altaar gestaan en daar ook bijzonder fraaie zang laten horen met evenwichtige stemgroepen, heldere ho ge tenoren en donkere bassen, maar het klonk minder direct dan van de orgel galerij af De avond was geheel aan het geeste lijke lied gewijd, een soort die dirigent Jos Vranken met de paplepel is ingego ten en dat hij dan ook volkomen be heerst Dat zijn ruim honderd mannen het begin van Da Vittoria's Tenebrae niet helemaal beheersten, was het eni ge vlekje aan de zang. Zowel de werken uit de zestiende eeuw als de nieuwere met Schuberts Zum Sanctus als scheiding kregen ten- volle wat hun toekwam aan klankschoonheid fraaie tenoren, or- gelende bassen en hechte samenzang en aan voordracht, zodat er met volle aandacht is geluisterd naar de werken van Da Palestmm, Jan Pietersz. Swee- linck (sprankelend die Psalm II), De Kerle en Gallus. Hoe Rotte's ook in de muziek van de laatste eeuw thuis is was te horen in composities van Hugo Wolf, door Max Reger voor koor gezet, Poulenc, Ar- changelsky, Bossi en in het beroemde Negro spiritual Deep River. Dat er na het slot van dit concert een hartelijk applaus losbrak, was door het koor en zijn zeer stimulerende dirigent wèl ver diend. 'jZ BINNENSINGEL 165 TEL. (34) 2486, VLAARDINGEN OPENMRMa YAM J0HAMU 4e druk f 8.90 Verkrijgbaar la ie beektumóel K.V. SEBR. SORER t KEUNINGS UirSEVERSMIJ-WA8ENIRGEN (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM In verband met de berichten over de overname van de aandelen van de exploitanten van Bel- levuc door Zwolsman wekte een voorstel tot verhuring van het gebouw Bellevue aan Heineken's Brouwerijen tegen ƒ24.317,40 prt jaar verbazing in de gemeenteraad. Men kon zich moeilijk een verbin ding ZwolsmanHeineken indenken. Wethouder mr. H. C. G. L, Polak wist geen antwoord. Hij begon te stellen: „Die persberichten zijn ronduit geruch ten- Ik weet niet anders dan dat Heine ken's zich heeft gepresenteerd". Maar waar de EMS de overname van deze aandelen heeft bevestigd en blijk baar deze „geruchten" toch wel meer grond hebben dan de wethouder meen de, was hij bereid dit voorstel aan te houden om deze zaak eerst nader te onderzoeken. (Van een onzer verslaggevers) HELLEVOETSLUIS Ir. Volkers hoofd van de Deltadienst van Rijkswa terstaat ziet de totstandkoming van de veelbesproken geul voor de mond van de Nieuwe Waterweg niet pessimistisch Maar hij wil geen enkele garantie geven over de blijvende bruikbaarheid. „We moeten reëel blijven", zei hij. Ir. Volkers wilde met het geven van com mentaar wachten op het rapport dat een commissie aan het maken is. Hij liet wel doorschemeren dat hij burge meester W. Thomassen te optimistisch vmdt ten aanzien van de geul. Hij zei: „De hele kwestie is de zee voor te blijven met baggeren", dus sneller baggeren dan de zee de geul weer dichtgooit. Het is nog niet te zeg gen of de geul invloed zal hebben op de stromingen langs de kust. Volgens ir. Volkers zijn de tegen woordige sleephopperzuigers wel tot een dergelijk karwei in staat Hij merk te op: „Dankzij deze sleephopperzui gers is Rotterdam de eerste haven ter wereld geworden.....". ROTTERDAM De kans bestaat dat er een samenwerking tot stand komt tussen enige Rotterdamse Rijnvaartrede- rijen. Het zou gaan om de Damco Scheep vaart Mij., W. van Driei's Stoomboot- en Transportondernemingen en de Rijn vaart-afdeling van Wm H. Müller en Co. Damco is met 200 schepen veruit de grootste van het drietal; Van Driel en Muller hebben resp. 40 en 22 schepen varen op de Rijn. Deze samenwerking zou tot stand ko men. naar. aanleiding van de grote moei lijkheden m de Rijnvaart. Er zijn te veel schepen voor een beperkte hoeveelheid lading. J 10 :t de Deze woorden sprak Rijnmondvoorzit ter mr. V. G. M. Marijnen, donder dagmiddag bij de symbolische ope Mng van het nieuwe teeltbedrijf van varkens en mestkuikens van de heer L. van Beek. Zoals reeds eerder gemeld, gaat het hier om een bedrijf, dat bepalend kan zijn voor het toekomstige Karak ter van agrarische bedrijven in Zuid-Holland. Het initiatief van de heer Van Beek om een teeltbedrijf te beginnen dat slechts enkele ha ruim te nodig heeft, is van groot belang voor de agrarische sector van West-Nederland. Het bedrijf, in Heenvliet zelf, kon in verband met de heersende mond- en klauwzeerepidemie, niet door mr. Ma rijnen, zoals aanvankelijk in de be doeling lag, worden geopend. Symbo lisch vemchtte hij niettemin voor een uitgebreid gezelschap genodigden een eenvoudige openingshandeling in café „Van Ouds 't Raedthuys". Mr. Marijnen, die bijzonder verheugd was als Rijnmondvoorzitter het com plex te mogen openen, memoreerde de noodzakelijkheid van specialisatie in het industrieel-agrarische bedrijf. Hij vergeleek de onderneming van de heer Van Beek met een industrie. „Immers", zo stelde hij, „uw bedrijf bezit geen grond voor de jaarlijks te consumeren 5.000 ton voeder. De grondstoffen, die globaal bestaan uit 60 procent graan (3.000 ton), moeten van elders komen- Indien we aannemen dat voor drie tot vier ton graan één ha land nodig is, dan houdt dat in, dat uw bedrijf uit 800-800 ha bestaat. U stimuleert tevens de economische ac- ÏC ns aan de scheepvaart en silo-overslag f! bedrijven." 4?. „Hieruit wordt geconcludeerd, dat af teeltbedrijf nauw vervlochten is mei' andere sectoren van de maatschap pij. Het isolement van de boerenan- derneming is voorbij. Het heeft ak gelijkwaardige partner, een voorn- me functie gekregen." De heer Marijnen sprak verder over betekenis van het bedrijf voor de ex port. Hij stelde vast dat Nederland wat dit betreft een voorsprong heelt Be! en achtte het van de grootste beteke nis dat deze behouden blijft. „Voor de boer houdt dit in, dat hij naast een goed vakmanschap, ook over een grote ondernemingsgeest meet beschikken. Zijn bedrijfsvoering moet gericht rijn op de geboden kansen en aanpassing aan de nieuwe omstandigheden", aldus mr. Marij nen. 711 sAg #n Au nu We ne ito (Van onze kunstredactie) tiviteit. Ik denk hier bijvoorbeeld hier geschieden. >ij uu eer Us 1 t#Her ROTTERDAM Evenals vorige"jfcjgjrar ren organiseert de Nederlandse Ama-" ia-; teur Toneel Unie afdeling jeugdtoneel ook nu weer tien lessen in creatief spel fèen voor jongens en meisjes van tien tot zestien jaar. De lessen worden gegeven door jon gere leden van het Nieuw Rotterdams Toneel in de Schouwburg op woensdag- en zaterdagmiddagen van dne tot vijf uur. Het lesgeld 7,50 kan worden overgemaakt op giro 65 59 41 ten name van de heer G. J. Schermer, L Verschuierstraat 40 a. Opgave kan ook Zojuist verschenen: met exclusieve huwelijksfoto's door Otto Kuyk en Bart van Veen. Totaal 200 foto's, f 8,90. Verkrijgbaar bij; Smalle Havenstraat 3 Telefoon 34 43 04. Vraag nu Inlichtingen bij: De dealer voor Vlaardingen, Maassluis, Hoek van Holland en 'r Westland. (artikel 20 Wederopbouwwet) Burgemeester en wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat zij voornemens zijn om met toepassing van artikel 20 der Wederopfoourwwet aan het Hoogheemraadschap van Delfland een bouwver gunning te verlenen voor een gebouwencomplex, be staande uit: a. een gemaalgebouw; b. een dijksmagazijn; en c. drie dienstwoningen, op een terrein aan de Geer- vlietsestraat, nabij de Spuisluis. Het bouwplan is in strijd met de Bebouwmgsvoorschnf- ten, behorende bij het uitbreidingsplan in onderdelen „Het Hoofd". De op dit bouwplan betrekking hebbende stukken lig gen gedurende een week na de dagtekening van deze bekendmaking ter gemeente-secretarie, Afdeling Open bare Werken, Oude Kerkhof 19 a alhier, voor een ieder ter inzage. Gedurende deze termijn kunnen belangstellenden be zwaren tegen het verlenen van de bouwvergunning schriftelijk bij hun College indienen. Schiedam, 26 januari 1967. Burgemeester en wethouders voornoemd, de Secretaris, de Burgemeester, M, J. BLOK. H. ROELFSEMA. m m ie ie ien a na, >m< Een T dat vie '--3 I£ iac net gen ie i bon Wijl toef ziet knj was bed bns als ver PG' Per het de flaa Swe doo wie poli den Isgi ger. C.) staa mat T :.,Zo kim rijk ajk Hoe kon paai wee 'ski dien eens ¥00] 'neei lueh een loop njdi deei 't ach B1UZ aan ran kap< muz Img «ars lag kani torn rti dat'

Trouw / De Rotterdammer | 1967 | | pagina 2