Gevaar voor gezondheid Nieuwe fabriek bezorgt Vlaardingen overlast Protest tegen vervuiling van lucht Protest bij Rotterdam tegen Albatros-nevel AGENDA Elementum - woningen nu in tweede fase heetman F. Bovenberg overleden Wind veroorzaakte ongerief en schade Gemeente kreeg schenkingen MN DE DJ Jkm stef meeder r lijio Koeltechniek Allround Plaatwerker Ongeschoeide Arbeider ^1 ff Ver. tegen Luchtveron Kredieten voor flatgebouw Bestemmingsplan Groenoord-noord Adviescommissie voor volkstuinen Mts b lij ven goedkoper ge in kosten Bijdra kandbalevenement INTER i EUR ROLEX RESTAURATIE VAN TEKST OP BEELD Normen bijstandswet ivordèn verhoogd Krediet gevraagd voor verhoging "N CINCINNATI NEDERLAND N.V. een ervaren typiste een typiste facturiste nr. ROTTERDAMMER Dubbeibreed zonder Farlsx heeft ren geheet etgss i i moderne man, die «eet wat I Fortex herenkleding verkrQc Vandaag Protest BRANDWEER Titelkanseu voor TSF nu verkeken Basisbedragen VLAARDINGEN Couwenhovensfraaf 21 Schiedam Telefoon 269689 - 267824 Vraagt in verband met spoedige verhuizing naar Vlaardingen en een Sollicitaties aan bovenstaand adres. Pagina 3 DINSDAG 21 FEBKÜARI 1967 Dubbelbrede overgordijnstof. (dus U heeft voortaan overgordijnen zonder naad... die zo mooi hangen) voor een prijs, waarvoor U normaal éénmaal de breedte kunt verwachten... Een prachtige damast^ In een chique kleur, grijze ondergrond met goud Jacquard diessin (en U zult verrast zijn, als U ziet bij hoeveel kleuren dit wonderwel te combineren Is...) 240 cm breed, voor de helft van de normale prijs, per meter voor nog géén vijf gulden. Morgen om 9 uur begint de verkoop van deze luxe Jacquard damast overgordijnstof, dubbei breed, 240 cm, In grijs met goud kleurig dessin, per meter 0 6Wn te/, of schrift, best, (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De raad wordt voor gesteld het Nederlands Handbal Ver- bond een bijdrage te verleden van vijf tienhonderd gulden in de kosten van het houden van handbalwedstrijden op f vrijdag 10 maart, die gespeeld zullen worden in het kader van een wereld- jeugdtoemooi naar aanleiding van het 25-jarig bestaan van deze bond. De wedstrijden worden in verschei dene Nederlandse steden gehouden. Ook Schiedam is daarvoor uitgekozen, Het Verbond raamt het nadelig saldo voor de in Schiedam te spelen wedstrijd op ƒ3960. en heeft om een bijdrage in de te maken onkosten ver zocht. B. en W. menen dit verzoek te moe ten inwilligen, omdat Schiedam door dergelijke evenementen in de Sporthal m het landelijke en zelfs internationale sportnieuws kan worden gebracht Wegens de moeilijke financiële posi tie van de gemeente is de bijdrage vastgesteld op 1500. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN De Vereni ging tegen Luchtverontreiniging in en om het Waterweggebied heeft maandag schriftelijk hij het gemeentebestuur van Rotterdam geprotesteerd tegen een zeer ernstige mate van luchtveront reiniging, die de Albatros Super- fosfaatfabriek NV het afgelopen weekeinde heeft veroorzaakt. Een zwavelzuurnevel trok za terdag over de rivier en hulde Vlaardingen in dichte dampwol ken. De Westwijk behoorde tot het zwaarst getroffen gebied. De nevel zwavelzuur, die bij een hoge concentratie gevaar voor de volksgezondheid oplevert, ver oorzaakte bij tientallen mensen ademhalingsklachten. Velen belden de politie en de GGD. De politie adviseerde de bewoners van de Westwijk en van de Indische buurt ramen en deuren te sluiten. In overleg met de heer F. R. Quast, gasverkenner voor de gemeente Vlaardingen, de heer J. J. R. Buirma, directeur van de Geneeskundige Dienst, en de bedrijfs leider van de Albatros is dc produktie van dc fabriek voor het contactzuur gedurende enige tijd stopgezet. De luchtverontreiniging is veroor zaakt door een nieuwe fabriek van Albatros NV, die ongeveer anderhal ve maand geleden' met de produktie van contactzuur is begonnen. Het be drijf heeft thans nog met een aantal kinderziekten te kampen. Bij het opstarten van de fabriek, dat ongeveer een week in beslag neemt, komt zwavleprioxyde (S03) vrij. Deze stof kwam zaterdag in con tact met de natte lucht, waarna zich een zwavelzuumevel vormde. Normaal zorgt een absorber er voor dat geen zwavelprioxyde kan ontsnap- goudsssingsl 221, rottordam Goudsesingel 221, Rotterdam tel. 11.66.73—12.30.82 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Vereniging te gen Luchtverontreiniging in en om het VVaterweggebeid heeft maandag schriftelijk bij het gemeentebestuur van de Maasstad geprotesteerd tegen KORTE HOOGSTRAAT 11a TEL. 34.61.51 VLAARDINGEN Musi* sacrum: Wilton-Feijenoord, film voorstelling. 13.30 20: Goede Haven: Gerei. Wljkgemeente Zuid wijkavond. 20. en rla'/elijki „Bijkantoor „De Rotterdammer". Langt Kerkstr. 82, uitsluitend redactiezaken, tel 263554, b.g.g. 115588. b.g.p. 348619. Klachten bezorging: Dr. Zamenhofstraa* "8. tel. 152400. Belanevijk® telefoonnummers: Alarm poli «c tei. 264666. Brandweer 269218. GG en GD Apotheek: van Westendorp, Parkweg 207 tel. 287674. de luchtverontreiniging, die de Aiba- trosfosfaatfabrieken NV het afgelopen weekeinde in Vlaardingen heeft veroor zaakt Zoals gemeld kwam bij het opstar ten van een nieuwe fabriek voor con tactzuur een zwavelzuumevel vrij, die bij tientallen mensen ademha lingsklachten veroorzaakte. Het telegram heeft de volgende in houd: „Op zaterdag 18 februari heeft in de Westwijk van Vlaardingen een zeer ernstige mate van luchtverontrei niging geheerst die .werd veroorzaakt door het op uw grondgebied gelegen bedrijf van de NV Albatros. Het ging hier óm een verontreiniging met SO 3, dat vrij kwam bij het opstarten van de nieuwe zwavelzuurfabriek. Het is ontoelaatbaar dat een dichtbe- volke woonwijk gedurende' vele uren blootgesteld is aan een zo hoge concen tratie SO .3. Het gaat hier niet slechts om een hinderlijke stof, maar er is hier duidelijk gevaar voor de volksge zondheid aanwezig. De concentratie van het in de atmosfeer gebrachte SO 3 was zelfs zo hoog, dat tot in Den Haag hinder hiervan werd ondervon den. Wij protesteren dan ook ernstig te gen een bedrijfsvoering, die toelaat dat dergelijke stoffen in de atmosfeer worden verspreid en wij verzoeken al het mogelijke te doen om herhaling te voorkomen". Zonder twijfel zal ook deze klacht deel uitmaken van de besprekingen op de vergadering van de vereniging te gen luchtverontreiniging, die woensdag avond om acht uur in gebouw Trian gel te Vlaardingen wordt gehouden. pen. Bij de start van de produktie con tactzuur is deze absorber echter niet in staat de hoeveelheden SO 3 voldoen de op te vangen. Daarom probeert men zoveel moge lijk om de fabriek uitsluitend bij een gunstige wind op te starten. De nieu we honderd meter hoge schoorsteen op het fabrieksterrein stootte zaterdag de chemische stof naar buiten, waarna zich dichte nevels zwavelzuur vorm den, die in Vlaardingse richting dre ven. De bedrijfsleiding heeft vermoede lijk teveel gespeculeerd op een volgens het KNMI voorspelde krachtige zuid westelijke wind. Anderhalve maand ge leden had men de fabriek bij een gunstige wind opgestart, zodat er geen reden tot klachten was. Zaterdag kwam het echter geheel anders uit. On danks de hoge schoorsteen kwam de nevel in het Vlaardingse woongebied omlaag, waarna het bij de politie en de GGD klachten regende. In de protestbrief van de Vereniging legen Luchtverontreiniging staat dat hef ontoelaatbaar is dat een dichtbe volkte woonwijk gedurende een groot aantal uren aan een hoge concentratie SO 3 is blootgesteld. „Het gaat hier niet slechts om een hinderlijke stof, maar er is hier duide lijk gevaar voor de volksgezondheid aanwezig. Dc concentratie van het in de atmosfeer gebrachte SO 3 was zelfs zo hoog, dat tot in Den Haag hinder hiervan werd ondervonden", aldus de protestbrief. De brief besluit met een ernstig protest tegen een bedrijfsvoering, die toelaat dat dergelijke stoffen in de atmosfeer worden, verspreid en met het verzoek al het mogelijke te doen om herhaling te voorkomen. Zonder twijfel zal ook deze klacht worden betrokken bij de besprekin gen op de vergadering van de Vere niging tegen Luchtverontreiniging, -die woensdagavond om acht uur in Triangel wordt gehouden. De luchtverontreiniging van zater dag werd zondag nog gevolgd door een stank van bedorven eieren, analoog aan die van het waterstofgas. Welk bedrijf deze stank heeft veroorzaakt is nog niet bekend. Vlaardingen heeft de klachten doorgegeven aan het gemeen tebestuur van Rotterdam. Voorlopig is de kwestie nog in onderzoek. Wel staat vast dat ook deze overlast van de overzijde van de rivier komt. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Voor de gas-, water en elektriciteitsvoorziening van het flatgebouw, dat de NV Bouw- en Aan nemingsbedrijf Van Staaien bij Plein 1940-1945 bouwt, wordt een krediet verleend. De raad verklaarde zich akkoord met een bedrag van 58.400, waarvan ƒ21.600 voor het Gasbedrijf, ƒ8.400 voor het Waterleidingbedrijf en 28.400 voor het Elektriciteitsgebouw. w Een zeer chic horloge, geschikt voor iedere gelegenheid. Een officiële chronometer met automatische opwinding door Roiex Perpetual rotor mechanisme. Perfekt beschermd tegen water, stof en vuil door de beroemde Oyster kast. Gegarandeerd waterdicht tot op 50 meter. Verkrijgbaar in diverse uitvoeringen. ROLEX OYSTER PERPETUAL vanaf 485,- (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM B. en W. hebben de raad een krediet van ƒ8.766.538 ge vraagd, voor de bouw van 216 woning wetwoningen in het bestemmingsplan „Groenoord-noord", ten westen van de Laan van Spaland. Dit project is het tweede deel van een complex van 572 Elementum-woningen in negen lagen. Al eerder heeft de raad een krediet gegeven van 1.000.000 voor de eerste nodige uitgaven van deze woningen. Op 19 december 1966 werd nog eens edelsteenkundige f g a. diamantexpert g.i.a. Lijnbaan 92 - Oostzeedijk 155-157 Tel. 1166 70 Rotterdam SCHIEDAM Zaterdagavond overleed onverwachts op 72-jarige leeftijd In zün woonhuis aan de Lange Haven 89 de heer F. Bovenberg. HU bekleedde tal van functies fn het kerkelUk en maatschap pelijk leven te Schiedam. De heer Bovenberg was reeds op jonge leeftijd bij de Gereformeerde Kerk (wijk Oost) en daarna tot aan zijn overlijden ouderling. Tevens is hij meer dan veertig jaar secretaris-penningmeester geweest van de Vereniging voor1 Gereformeerd Schoolonderwijs in Schiedam. Hij was be stuurslid van het Groen van Prinsterer- lyceum te Vlaardingen en regent van het St-Jaeobsgasthuis. De heer Bovenberg was van beroep makelaar m gedistilleerd. Woensdagmiddag wordt om 13.45 uur in de Magnalia Deïkerk aan de Albada- straat een rouwdienst gehouden, waarna de begrafenis om 14.45 uur zal geschieden op de algemene begraafplaats. SCHIEDAM Om de oorspronkelij ke tekst op het voetstuk van het beeld in het Julianapark weer te doen aan brenger, iwJt de raad uèr. kredist rur. 2500 bevraagd. De tekst luidt: „1940 -1945 aan hen - die vielen - die streden - die le den voor ons vaderland". Destijds was deze tekst zo uitgehakt, dat aan het voetstuk schade werd toe gebracht en de aanwezige zandsteen- stukken vervangen moesten worden door nieuwe met de ingebeitelde tekst. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De voorzitters van de volkstuindersverenigingen „Klein Bab- berspolder", „Nuttige Ontspanning" en „Thurlede" gaan van 1 maart a£ deel uitmaken van de adviescommissie voor volkstuinen. De gemeenschappelijke tuinarchitect, de heer J, A. Overzet, wordt als adviseur aan de commissie toegevoegd. VOOR EEN ORGEL OF PIANO UW ADVISEUR ■S-GRAVELANDSEWEG 620 - SCHIEDAM (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De hevige storm van vannacht heeft heel wat schade aan gericht. Bij de 'familie L. de Vogel, Hellevoetstraat 5, is de televisie- antenne van het dak gewaaid en over de dakrand komen te hangen. Een schutting op het terrein van dé Lin- denhof, weeshuis der hervormden, aan de Lange Achterweg 14, dreigde ge heel omver te waaien. Een markies werd bij het levensmid- delcnbedrijf van de Gebrs. Van Nieuw- kerk, Rotterdamsedijk 443a. van de gevel gereikt, waardoor een etalageruit van drie bij vier meter sneuvelde. Ook een spiegelruit van twee bij vijf meter van de drogisterij Koots. Burgemeester Van Haarenlaan 788, werd vernield. Midden in de nacbt ging tot grote (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De gemeente gaat de normen voor de Algemene Bijstandswet verhogen. In het kader van de uniformering van de normen geschiedt de bijstandsverlening sinds I oktober 1966 in Schiedam volgens dp Rijnmond-normen. De uitkeringen aan blijvend-bijstand behoevenden zijn gekoppeld aan het wettelijk minimum-loon, dat met in- w_ f, 4 r\nr% j a Jcutucul »viugu -J van 120 tot 126 bruto per week en per 1 juli wordt gebracht op 128 per week. B. en W. hebben nu de basisbedra gen voor echtparen en alleenstaanden met ingang van 1 januari vastgesteld op ƒ79,50 en ƒ55,65 per week. Deze bedragen worden per 1 juli verder ver hoogd tot 81 en 56,70 per week- De basisbedragen voor tijdelijk-bij- standbehoevenden zijn volgens de Rijn mond-normen gelijk aan de uitke ringsbedragen ingevolge de Rijks groepsregeling voor werkloze werkne mers, Deze uitkeringsbedragen worden waarschijnlijk per 1 januari 1968 met twee procent verhoogd. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Om het gedeelte van Nieuwland tussen de Nieuwe Damlaan en de P. J. Troelstralaan op peil te brengen wordt de raad een krediet ver zocht van ƒ644.000, waarvan ƒ27.500 voor hei gasbedrijf, ƒ24.500 voor het waterleidingbedrijf en 62.000 voor het elektriciteitsbedrijf. De eerste fase, waarvoor op 12 juli 1965 hei benodigde krediet werd ver leend, kwam in de loop van 1966 ge reed. Het huidige krediet is bestemd voor de tweede fase. BURG. STAND Schiedam Geboren: Robert, zv. L. J. T. z.v. J. Zipp en M. Daïmeljer; Anna M. P.. d v. H. P. Toolens en R. E. de Bruijn, Overleden: A. C. Rouwerd, Bl Jr. echtg. van H P. van Meeuwen: P. Onderdellnden, 23 l',: W. 3. Huigen, 57 jr. echtg. van J. Poort. schrik van de omwonenden de alarm centrale va nde bonthandel Piek loeien. De eigenaar, die niet bij de winkel woont, moest uit zijn bed worden ge haald om het apparaat tot zwijgen te brengen. Dc wind bleek ook hier weer de schuldige. De brandweer moest er zelf op uit, om de sponning van een ruit. die bij de familie Van Zijl, Burgemeester Van Haarenlaan 1231 los zat, vast te zetten. Da ruit dreigde namelijk op straat te vallen, maar onder leiding van brand meester Unk, kon de brandweer het gevaar bezweren. Bij al deze gevallen hebben brand weer en politie assistentie verleend. (Van een medewerker) SCHIEDAM Door een teleurstel lende 64 nederlaag tegen Elan 4 heeft het eerste team van TSF de kansen op de titel verspeeld. Welis waar zag TSF tegen deze wedstrijd op, maar toch had zij vertrouwen in het eindresultaat. De achterstand op Stadhuis 1 is nu opgelopen tot vier punten en er zou mm of meer een wonder moeten gebeu ren willen de Schiedammers dat in de resterende wedstrijden nog inlopen. Bij de nog vijf te spelen wedstrijder moet TSF ook naar het sterke Germi nal 3. dat in deze klas de kampioen gaat worden. Stadhuis 1 zal vrijwel zeker op de tweede plaats beslag leg gen en daardoor als tweede promove ren. TSF zal nu hoogstens de derde* plaats moeten verdedigen en die trach ten te behouden. De kracht van Elan 4 is eerst in de tweede competitiehelft begonnen, want voordien werden maar zeven punten uit tien wedstrijden behaald. De strijd tegen TSF was bijzonder spannend met vele drie-games wedstrijden en longgames, waarna de Schiedammer: uiteindelijk aan het kortste eind trok ken. Twee overwinningen van De Looze en een van Wittop Koning en Schilper- oord elk waren niet voldoende voor een 55 gelijkspel. TSF 2 en NOAD 7 deelden broederlijk de punten (5-—5). Service 8 TSF 3 werd een duide lijke 100 overwinning voor het TSF-team, SCHIEDAM De heer H. van der Sloot spreekt dinsdag 28 februari in gebouw Irene over zijn boek „Schie dam rond de eeuwwissehng". De - avond wordt gehouden in het kader van de Boekenweek. Op vrijdag 3 maart treedt John Lan- tïng in het Stedelijk Museum op met zijn solo-cabaret en voordrachten uit wrken van Kafka en M. van Loggem. een bedrag van 7.701.937 voor dit pro ject uitgetrokken- De grondkosten werden in die tussen tijd met ƒ32.301 verhoogd, omdat de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, bij zijn bereke ningen van de grondprijzen in eerste instantie een te laag bedrag had aan gehouden. Na het al eerder verleende krediet van 8.701.S37 resteerde nu nog een be drag van 8.766 538. De gemeente raad zal maandag, 27 februari, over de toezegging van dit krediet beslis sen. Voor 140 woningen moet nu nog een ministeriele vergunning afkomen. Er is hierbij rekening gehouden met de te verwachten verhoging van de soci ale uitkeringen, die afgetrokken kun nen worden. De verhoging van de basisbedragen voor echtparen en alleenstaanden zijn buiten beschouwing gelaten. Het is na melijk niet mogelijk, nu al een juist beeld te vormen van de situatie, die ontstaat door de huurverhoging en de invoering van de wet op de arbeidson geschiktheidsverzekering en de wet zware geneeskundige risico's. fabriek van gereedschapswerktuigen Wij vragen voor de afdeling verkoop voor het verzorgen van correspondentie, het typen van concepten voor proefcatalogl, drukwerk e.d. en het verrichten van enig admini stratief werk. Goede kennis van de engelse taal is noodzakelijk, enige kennis van de andere moderne talen strekt tot aanbeveling. Ervaring met dictafoon wordt op prijs gesteld, leeftijd 21 jaar of ouder; voor de afdeling expeditie die naast facturering belast zal worden met expeditie aangelegen heden, het verzorgen van in- en uitvoerdocumenten, verschepings papieren e.d., een goede typevaardigheid en kennis van de engelse taal zijn noodzakelijk, evenals tenminste U.L.O. diploma. Eigenhandig geschreven sollicitaties met vermelding van opleiding en verrichte werkzaamheden kunnen worden gericht aan de afdeling Personeelszaken, postbus 98 te Vlaardingen. SCHIEDAM De Schiedamse - eerste dan P. J. Jagtman is er zater dag in geslaagd op het centrale compe titie-examen van de Nederlandse Ji- u-jitsu en Judo Bond, dat gehouden werd in Utrecht, zijn wedstrijden te winnen die nodig zijn om te worden toegelaten tot het techniek-examen voor tweede dan. Onder het toeziend oog van zijn leraar de heer W. Bishoff en enige enthousiaste supporters be haalde de 35-jarige Sdhiedammer zijn punten in drie wedstrijden. De eerst was tegen een eerste dan en werd ge wonnen met een Kata-juji-jime (tegen gesteld gekruiste verwurging), de tweede partij werd beslist met een linkse O-goshi (grote heupworp), dê laatste wedstrijd werd gemaakt tegen een tweede dan en deze werd geveld met een Tai-otoshi (worp waarbij het lichaam recht omlaag valt). (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Ten behoeve van het Stede lijk Museum» het Gemeente-Archief» de Ge meentelijke Openbare Leeszaal en biblio theek. de Dienst van Gemeente Werken en Instellingen van onderwijs en jeurgdzorg aanvaardde het gemeente bestuur de volgen de schenkingen: Legaat van mevrouw G. J- Slegmund-Zur Mühlen te Haarlem (door bemiddeling van notaris A. W. Voors te Heemstede) „Schtp- persjongen" Pastel door Therése van Duyl-Schwarze :Mevrouw E. j. Kimmijser te 's-Gravenhage ..Helde bij Hoog Buurlo" „Schaapskooi op de heide" „"Wilgen aan het water" „Sehie bij Oude Dijk" „De drie bo men" „Plantage slootje in Schiedam" „Landschap in de omgeving Schie dam",,Landschap In de omgeving Apel doorn", alle olieverfschilderijen door P. Mak; „Landweg in Gelderland" aquarel door p. Mak; C. van der Geer, Galerie Punt 4 te Schiedam „Welrvrtige Beweging", screendruk van Peter Struycken; Vrienden van de schilder Frits Klein (bemiddeling dr. A. Houwink te Amsterdam) „Bloemenwin kel" olieverfschilderij door Frits Klein; Philip Morris International te New York (U.S A.) „ïlPop Artists, the New Imaga", 33 stuks grafiek van Amerikaanse en Engelse kunstenaars, t.w.: van Allan d'Arcangelo, Landscape 1, Landscape 2, Landscape 3. Van JIM Dine» Awl, Throat, Calico, Van Allen Jones, Miss America, Pour les Lèvres, Janet is wearing... Van Gerald Laing, Compact, Slide, Triple, van Roy Lichtenstein, Moonscape, Reverie, Sweet Dreams, Babyl Van Peter Philips, Custom Print 1, Custom Pnnt 2, Custom Print 3, Van Mel Ramos, Chic, Tobacco Rose, Gardol Gertie, Van Ja mes Rosenquist, Circles of Confusion, Whip ped Butter for Eugen Ruchin, For Love. Van Andy Warhol, Jacqueline Kennedy 1 Jacqueline Kennedy 2, Jacqueline Kennedy 3. Van John Wesley, Maiden, Bird Lady, Dream of Unicorns, van Tom wesselmann, cut-out Nude, Nude, tv stlU-Life. vereni ging Vrienden van het Stedelijk Museum te Schiedam: „Dier" plastiek-arduin, door Jan vn Munster; Automobielbedrijf Garage unl que N.v. te Schiedam: „Corona Bleu I", olieverfschilderij door Shimlzu Shohachi: COLLECTIE HISTORISCHE VOORWER PEN: A. Kuhne te Schiedam: een zilveren horlo ge met breioques; C. Huizer te Schiedam: een si garen pij p] e, versierd met 2 hertjes; H. v.d. Sloot te Schiedam: Houten schuif maat. gebruikt op de werf „de Nijverheid" te Schiedam ,19e eeuw; M. Struik te Schie dam: naaitafeltje» schrijfkistje, staande gasgeiser, wandgeisertje en drie gastontste- kers. ca. 1910; Mej. Cool, door bemiddeling van mevr. A. G. W. Dirkzwager-Cool te Schiedam: rouwltjstje van Geertruida Wtl- helmina Maas 1853; L. C. van der Meer te Schiedam: scha rensliep ca. 1895; S. Hendrickx te Schiedam: twee. halve terra siglllata wrijfschalen einde 2e, oegin 3e eeuw, opgegraven in de Harg- Ï>older; Chr. de Roo te Schiedam: type col- ectie scherven, 350 v. Chr., opgravingen, in Kethel; Dienst Oudheidkundig Bodemonder zoek, ressort Rotterdam: ner splnklosjes, 13/I4e eeuw; 2 slijpstenen, 13/I4e eeuw; koe- kepan ca. 1400; Kogelpot 1 lso, Andenne-kan einde 13e eeuw; kan eind 13e eeuw; kanne tje Limburgs ca. 1375, opgravingen in Harg- polder; A. Brouwer te Schiedam; gevernist aardewerk bekertje met carnisrand. Ro meins 2e/3e eeuw na Chr. Collectie voorwerpen betreffende de ge distilleerd industrie: De Graauwe Hengst, Distilleerderij Damêl Visser te Schiedam: 2 merkbrandijzers, 2 houten mallen, 10 flessen, 1 filter, 1 fust, I wijnkar om fusten te vervoeren; Distilleerderij P. Dirkzwager te Schiedam: stuk, 670 1, voor moutwijn, roerstok, merkplankje, strijk- bank, zet en het kastje van de meester knecht; Fa. J. H. C. van Waart te Schiedam: kleine distilleerketel (6 1.) met koelkuipje; Distilleerderij Blankenheym Nolet N.V. te Rotterdam: zuiger van een houten stan- daardpomp; Wijnhandel H. B. Haagens te Dokkum: distilleerketel; Stichting Nationaal Gedistilleerd Museum te Schiedam: een aan tal ordonnanties en reglementen; Helnekens brouwerijen Nederland N.V. te Rotterdam (door bemiddeling van Fa. Coebergh, distil leerderij te Schiedam): likeur distilleerketel met koelvat ca. 1840; Bemiddeling: de heer J. Vijfvinkel te Schiedam: complete inventa ris van de vm Kuiperij en Fustenhandel fa. A. H. Ris Sr. te Schiedam, bestaande uit ca. 200 voorwerpen w.o. dissels, krozen, steek en holmessen, zetten, strijkbanken, boren, schaven, duigen, lusten, hakblokken e.d. ge bruikt door de kuiper Pieter den Ouden 190S-1906; p. Dirkzwager te Schiedam: ar chiefstukken branderij van der Schalk en archiefstukken betreffende de molen de Palmboom; Directie Spaarbank Anno 1820: archiefstukken departement Schiedam van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Aan de Gemeentelijke Openbare Leeszaal en Bibliotheek werden in 1966 26 boeken ten geschenke gegeven. W'IE NIET van cijfers houdt moet vandaag maar overslaan. Want ik ga wat getalletjes over de verkiezingen geven, echts iets voor cijferlustigen. Ik wilde u even zeg gen dat van de 564.2888 kiesgerech tigde Rotterdammers, die vorige week woensdag het biljet in de bus zouden hebben moeten lateli glijden er 33.313 niet zijn gekomen. Een aantal mensen, zo groot als een kleine stad inwoners telt, nam dus gewoonweg niet deel. Dat is net iets meer dan 7 pet. Toch vestigt Rotterdam hiermee geen bijzondere „prestatie", als dit woord tenminste mag worden gebruikt. Want in 1965, toen we de Rijnmondraad ko zen, kwam ruim 10 pet. niet opda gen, evenals bij de gemeenteraads verkiezingen van vorig jaar. In 1963, toen de Tweede Kamer moest worden gekozen, bleef minder dan 7 pet. thuis. Nu moet u ook weer -niet denken dat al die opgekomenen op een partij hebben gestemd. Nee, 2,18 pet heeft blanco gestemd, het briefje dus zo in de bus gedaan. En dan was er nog een percentage van 1,27 ongel dig. Voor de Rijnmondraad stemde zelfs meer dan 3 pet. blanco,in 1965. In 1966, bij de Statenverkiezin gen, werd een hoog percentage on- geldigen genoteerd: 1,62. 0OK ALTIJD interessant is het aantal voorkeursstemmen. Het is bij raadsverkiezingen bijvoor beeld, wel eens gebeurd dat een laaggeplaatste kandidaat in de ge meenteraad kwam omdat het aantal op hem uitgebrachte stemmen de" kiesdeler ruim overtrof. Bij deze verkiezingen 'zijn dergelijke geval len niet voorgekomen. Wel blijkt uit wat nu volgt persoonlijke sym pathie en plaatselijke bekendheid. Zo kreeg van de AR-stemmers de heer Roolvink 1576 stemmen en prof. Diepenhorst 226 stemmen, Drs. R. Zijlstra kreeg er 316, maar hier is misschien het „Jelle-effect" niet vreemd aan. Freule Wttewaal van Stoetwegen zag zich 333 Rotter damse voorkeursstemmen toebe deeld. Dr. F. J. Krop, fractievoorzit ter in de gemeenteraad 177 en het raadslid drs. E. L. Burger 99. Veel hogere cijfers deed minister Luns noteren, die in Rotterdam nier als nummer één op de KVP-lijst stond: 6452. Het Rotterdamse Ka merlid C(or) Kleisterlee verwierf 1656. Bij de socialisten was het weer wat minder: 1628 voor Roe mers, 1902 voor oud-staatssecretaris Posthumus uit Rotterdam, 1422 voor huisarts Lamberts en 1059 voor me vrouw G. v. Bodegraven-Brau* tigam. De liberalen hadden hrl voor een deel gezien in Haya vaA Someren-Downer, die ook in Rotter dam woont: 2862. Prof. Witteveen moest het met 839 doen. Wethoudel Polak, wiens ster snel rees, maar die geheel onderaan stond, kon ni/i in het verborgene blijven: 253 stem men. De secretaris der Rotterdamse WD-organisatie, H. E. Koning, bracht het tot 150. In eigen kring blijken ook de twee communistische raadsleden nogal getapt: 726 voor Heiltje de Vos-Krul en. 722 voor Siem Groe nendijk. Bij de PSP-ers kreeg P. v. Vuure 749 stemmen en C. Ooster- wijk (die in de gemeenteraad zit) 354. De Boerenstemmers gaven Het ty Bennink 49 stemmetjes en de raadsleden Snoek en Swaep 127 en 59. Dan was er jhr. P. H. A. Marti ni Buys op de CDU-lijst; deze Rot terdammer kreeg 153 stemmen. Bij Democraten '66 stonden ook nogal wat Maasstedelingen op de lijst. Daar werden de voorkeurs stemmen zo uitgebracht: A. P. v. d. Jagt 466, J. A. Nagtegaal 182, W. P. J. Schuiten 107, J. W. Portuelje 124, F. Wesseling 73. Nu weet u dan dat uw (eventuele) voorkeursstem net jes is opgeteld. Maar in de grote verkiezingsuitslagen komen die stemmen niet voor. Daarom was ik zo vrij deze cijfertjes hier nog eens even te spuien. Dan blijven ze ook weer voor het nageslacht ge waard.

Trouw / De Rotterdammer | 1967 | | pagina 1