Van parkeerplaatsen in centrum Binnen half jaar tijdens daglicht Diefstal van 13 Citroëns werk van organisatie? Vermoedelijk verkocht in België Tomatenplantjes door ethyleen vergiftigd? Handelsavondschool Mercurius 60 jaar Nog 4 weken ent is lente Rath Doodeheefrar Grasso- trein van Sikkens en boot showen Ruzie tussen Grieken vond bloedig einde Straks ook vierjarig baccalaureaat Sfjiollrrdanratfr Band tussen Volker en toegang VSk HEtflNGTOT BEURS, Dn J* Gerbrandy hoogleraar aan Med. Faculteit Dampen uit Botlek-Europoort Grootste in Nederland Nieuwe voorlichtingsmethodeu Cellist Douglas David trok veel belangstelling DrH. IX Y eenstra (71) overleden Raadslid vraagt om sprekershoek in stadscentrum Tegen zeeman anderhalf jaar geëist Prof Diepenhorst in Senaat: msm Dan vraagt iedereen om het nieuwste r&d-behang (want voorjaar is tijd van vernieuwing). Maar... de complete collectie 1967 is nü al uit Vraag erom bij de vakman; die heeft nu (nog) alle-tijd voor u! I I DE ROTTERDAMMER iissss J. Raven overleden ontwerpers en fabrikanten van behang Gezin onwel door koolmonoxyde Mr. Van Meetel en slaat eerste paal medisch centrum Koningin Elisabeth heeft maag vliesontsteking I siissi Pagina 4 2 A. DINSDAG 2] FEBRUARI in» ROTTERDAM Dr. J. Gerbrandy (48). thans hoofd van de afdeling in wendige geneeskunde in ziekenhuis Dijkzigt te Rotterdam, is met ingang van 1 december 1966 benoemd tot bui tengewoon hoogleraar in de inwendige geneeskunde aan de Medische Facul teit te Rotterdam. Op 28-jarige leeftijd legde dr. Ger brandy zijn artsexamen af; in 1951 pro moveerde hij bij dr. J.g.B. Borst aan de Universiteit van Amsterdam op „De regulatie van het bloedplasmavolume". Dr. Gerbrandy was in de „honger winter" assistent-huisarts onder geëva- cueerden te Ermelo en daarna ge neesheer-directeur van het Noodzieken huis aldaar. Vervolgens was hij onder meer hoofdassistent-geneesheer aan de universiteitsafdeling voor inwendige geneeskunde in het Binnengasthuis te •Amsterdam. Van januari 1954 no vember 1959 fungeerde dr. Gerbrandy ais internist en lid van het directorium van de Kliniek van het Nederlands Kankerinstituut (Antoni van Leeuwen hoekhuis) te Amsterdam, waarna zijn benoeming volgde tot hoofd van de af deling inwendige geneeskunde aan het ziekenhuis aan de Coolsingel te Rotter dam, thans ziekenhuis Dijkzigt. Tal van onderzoekingen en publika- ties op het gebied van ijzerstofwisss- ling, bloedvolume en bloedsomloop, Cos- faatstofwisseling e.d. staan op zijn naam. ROTTERDAM De politie vermoedt dat er in Rotter dam een georganiseerde autodief stal bestaat. Aanleiding tot dat vermoeden geeft de diefstal van dertien Citroëns (type DS en ID) sinds 20 september 1966. Geen van de wagens is teruggevonden. De gezamenlijke waarde van de wagens is- ongeveer 125.000. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het wordt niet on waarschijnlijk geacht dat op een groot aantal bedrijven in de oranjepolder aan de Maasdijk en omgeving Groenc- weg in de gemeente Naaldwijk, jonge tomatenplantjes zijn vergiftigd als ge volg van ethylceu, afkomstig door ver ontreinigde lucht uit het industriege bied van Botlek/Europoort Het "'et er wel naar uit, dat de schade ,iiet ernstig zal zijn en de plantjes uit de beschadiging groeien. Nadat zaterdagochtend de eerste verschijnselen werden waargenomen 'bij tomatenplantjes in de buurt van de Maasdijk, is geleidelijk het aantal bedrijven en de omgeving waarin vergiftigingsverschijnselen werden geconstateerd, groter geworden. Naar schatting waren er maandag middag rond de dertig bedrijven waar is vastgesteld dat de blaadjes van de planten krulden en gingen hangen-. Op sommige bedrijven herstelden de plan ten zich in de loop van de dag, maar het kan nog niet zeker worden gezegd of er-blijvende-schade zal zijn.. Het proefstation te Naaldwijk, waar deskundigen een uitgebreid onderzoek instelden, deelde mee dat het zeer waarschijnlijk een tijdelijke aan tasting betreft. Bij jonge plantjes trad herstel spoediger in dan bij oudere planten. Reeds eerder zijn dergelijke verschijnselen waargenomen bij plan ten echter zonder schade van beteke nis. Het wordt niet waarschijnlijk ge acht dat deze vergiftigingsver schijnselen te maken hebben met het ontsnappen van grote hoeveelheden zwaveltrioxyde bij de Albatros in Rpt- terdam-Pemis waardoor in ernstige mate de lucht werd verontreinigd en in Vlaardingen velen met ademhalings moeilijkheden te kampen hadden. Over het gebeurde in het Westland heeft inmiddels het proefstation een rapport uitgebracht aan het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid. Er zijn enkele aanwijzingen die er op duiden dat de diefstal georganiseerd geschiedt. Alle dertien auto's verdwe nen van de grote parkeerplaatsen in het centrum van de stad, en steeds tussen 's morgens negen uur en 's mid dags zes uur, dus bij daglicht. In diezelfde periode zijn ook elders in de stad wel wagens van dit merk ge stolen, maar deze zijn steeds teruggevon den. Daarbij bleek niets van de een of andere organisatie. De recherche die deze zaak in onder zoek heeft, heeft aanwijzingen dat er ge stolen Citroëns naar België zijn gebracht en daar vermoedelijk, voorzien van valse papieren, zijn verkocht. Reden waarom ook Interpol en de Belgische politie bij het onderzoek zijn ingeschakeld. In de meeste wagens waren eigendoms- papieren aanwezig. De politie verzoekt mensen die inlich tingen kunnen geven over de wagens of de diefstallen, zich in verbinding te stei- len met de recherche aan het hoofdbu reau van politie, Haagseveer 23, tel. 010- 143.144 toestel 3603. Het gaat om de auto's met de volgende kentekens, chassis- en motornummers: 1. JR-19-86 7103162 0163002928; 2. 30-52- AN 4438733 onbekend; 3. 70-20-BS 8158342 0366020352; 4. 70-03-BS 8122966 0366018016; 5. JS-79-60 8117506 0273014666 6. ES-36-59 8120264 onbekend; 7. GL-97-69 7501406 0164016867; 8. 16-55-AU 3551918 0316005659 9. 04-32-AJ 8153930 0365001620; 10. HS-86- 88 8301941 0164009605; 11. HP-43-14 8106254 onbekend 12. FV-03-59 8153074 027500477 13. MT-00-37 8112528 00citr.-024 2528. ROTTERDAM Dezer dagen is overleden de heer Jac. Raven, die behe rend vennoot was van het advertentie- en reclamebureau Benjamin. De heer Raven bereikte de leeftijd van 56 jaar. Hij was 18 jaar aan het -bureau verbon den, aanvankelijk als compagnon van oprichter L. B. Benjamin, later als di recteur. Maandag is in alle stilte de crematie geschied. v->.y ROTTERDAM Vrijdagavond 3 maart vieren leerlingen, oud-leer lingen, docenten en andere bij de Vere niging „Middelbare Handelsa vondschool Mercurius" betrokkenen de zestigste verjaardag dezer vereniging. Dat geschiedt met een zeer gevarieerd muzikaal programma, voor de pauze verzorgd door het Kunstmaandorkest onder leiding van Anton Kersjes met als vioolsolist Cristian Bor, na de pau ze door The Crocksons, Anneke Groniöh, de Como Brothers, de Ruba- ti's, Marysa y Juann Alonio, The Blue Diamonds en het Ensemble Dick Rij- nooy, dat voor de muzikale omlijsting zorgt. De artistieke leiding van dit pro gramma heeft Henk Bouwman. De afdeling Rotterdam van de Natio nale Bond van Handels- en Kantoorbe dienden Mercurius heeft in 1907 de vereniging opgericht. In 1921 werd de schoolvereniging zelfstandig en sedertdien is zij een nor male middelbare handelsavondschool, die werkt met subsidie van de over heid en die werd opgenomen in de middelbaar-onderwijswet van 1937. De vereniging is nu uitgegroeid tot de grootste instelling van die aard in Nederland, met negen scholen in Rot terdam cn één in Capelle aan den IJs- scl. met in totaal 2740 leerlingen, tien directeuren en 135 leraren. Volgens de overgangswet zullen deze tien scholen tot 1975 hun tegenwoordi ge vorm kunnen behouden. Maar van de zijde van Mercurius zijn er oriënte rende besprekingen geopend over de evolgen die de mammoetwet kan heb ben nè 1975. Als gevolg van deze besprekingen is er een experiment in voorbereiding het leerplan in klasse 4 en 5 te splitsen in een comptabele en een taal kundige afdeling. Het is daarbij de bedoeling dat de examens op een hoger niveau komen dan dat van het rijksexamen na de tegenwoordige vijfjarig»; cursus. Als basis voor het nieuwe examen neemt de vereniging het praktijkdiploma, dat thans kan worden behaald na of ook wel buiten de vijf-jarige opleiding. Interessant is dat een aantal buiten landse arbeidskrachten de voiledige vijf-jarige opleiding volgt ana de school in Rotterdam-Zuid. In de eerste klasse hadden deze mensen volwas senen, in leeftijd dus veel ouder dan de gemiddelde leerling zelfs nog moeite met het Nederlands als voer taal! (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Twee grote Ne derlandse bedrijven, Grasso-Nami NV uit Den Bosch en de Sik kens-Groep uit Sassenheim hebben Rotterdam laten kennismaken met twee nieuwe vormen van voorlichting van gebruikers en kianten. Grasso doet dit met de PEE (Perslucht Expres Europa) een echte NS-trein die op het zesde perron van het Centraal Station staat en Sikkens met een drijvende showroom, een boot van de Amster damse rederij Koppe, die in de Schie bij de Lage Erfbrug ligt. Grasso-Nemi beeft voor de duur van drie maanden een door de NS afge dankt passagierstreinstel gehuifd en dat opnieuw ingericht. De rode trein bevat een filmzaaltje, een machinekamer, een afdeling waar compressoren staan en een demonstra tieafdeling voor pneumatisch ge reedschap. Enkele eerste klas coupé's doen dienst als spreekkamertjes. De trein wordt verreden door NS-personeel. Grasso doet er in totaal 21 stations mee aan. Over het alge meen heeft men overal vrij' goede staanplaatsen gekregen. Een groot voordeel met deze metho de is dat men een groot deel van het leveringsprogramma bijna bijde klant aan huis kan demonstreren. Datzelfde geldt ook voor Sikkens. Met de boot wordt in bijna vier maan den 29.plaatsen afgereisd. De bedoe ling is dat schilders, autospurters, ar chitecten, opdrachtgevers, woningbouw verenigingen en zo kennis komen ma ken met de Sikkens produkten en de mogelijkheden daarvan. Het assorti ment verven aan boord is dan ook maar beperkt gehouden tot vijftig a zestig hoewel het gehele Sikkens pro gramma er een veelvoud van is. De bootreis van Sikkens gebeurt ter gelegenheid- van het 175-jarig bestaan van het concern. De hele Sik- kens-groep omvat vijftien fabrieken en 34 vestigingen in Nederland, Beigië, Frankrijk, Duitsland, Italië, Zwitser land en de Verenigde Staten. ROTTERDAM Hoe de Doelen trekt is gisteravond weer eens bewe zen. "Want in de loop van jaren hebben wij het meermalen meegemaakt, dat het aantal toehoorders bij een cello-re cital tussen de tien en vijftien lag, mu ziekcritici inbegrepen. Maar gister avond bevatte de kleine zaal zo'n paar honderd bezoekers, die waren gekomen voor een onbekende jonge Ameri kaanse cellist. Douglas Davis, leerling van Gregor, Piatigorsky, die hem een vlotte techniek en een. stevige streek heeft bijgebracht. Dit laatste heeft ïn deze akoestisch zo selectieve ruimte tot gevolg, dat men de heel hoge boventonen hoori ruisen, wat op menigeen de indruk van krassen gemaakt zal hebben, ook al, omdat de cellist de hoogste tonen op zijn prachtig heldere instrument zo nodig de volle kracht wist te geven. Met aandacht is er naar zijn nu eens fonkelende, dan weer gevoelige, maar altijd warm muzikale spel geluisterd De Sonate in D van Pietro Locatelli zal wel voor viool zijn geschreven, waar het voor een cello zo moeilijke eerste deel op wees, maar de concertge ver heeft prachtig spel laten horen met kristalzuivere flageoletten in het Minuetto. Temperamentvol zette hij de Sonate in F van Johannes Brahms in om daar na in het Adagio affettuoso de melo dieën in volle schoonheid te laten op bloeien. Ook de laatste twee delen wer den boeiend gespeeld. Het gedeelte na de pauze werd ge opend met de Sonate voor violon-cel- lo-solo op. 25 no. 3 van Paul Hinde- mith, waarvan hij de vele moeilijkhe den meester bleef. Van zijn landgenoot Lucas Foss, pianist, componist en diri gent van het Buffalo Philharmonic Or chestra speelde Douglas Davis een geestig, snaar lastig Capriccio, om daarna met een fonkelende, in het langzame deel prachtig klinkende, uit voering van de Rococo-variaties van Peter Tsjaikowski te eindigen. Pianist Istvan Hajdu was een muzi kale en betrouwbare begeleider, die vooral in de sonate van Brahms prach tig spel Het horen. Op de ovatie volgde als toegift een warm Adagio van Arcangelo Corelli, evenals het werk van diens leerling Locatelli waarschijnlijk een bewer king. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Zondagavond i overleden dr. H. D. Veenstra, oud-con rector van het Erasmiaans Gymnasi um, bekend figuur in onderwijskrin gen van de Maasstad. De heer Veenstra, die vrijdag door een beroer te werd getroffen, bereikte de leeftijd van 71 jaar. In 1895 werd de heer Veenstra in Rijssen geboren. Hij was eerst onder wijzer en werd in 1919 leraar Frans aan de Groningse RHBS. Vervolgens ging hij naar de RHBS in Drachten en was hij werkzaam aan de gemeente lijke HBS en hogere handelsschool in Leeuwarden. In 1928 kwam de heer Veenstra naar Rotterdam om les'te ge ven aan het gymnasium. In 1952 werd hij conrector en in 1960 ging hij met pensioen. Inmiddels was hij in 1946 te Groningen gepromoveerd op een proefschrift over de Romaanse taal. De heer Veenstra is ruim 20 jaar voorzitter geweest van het Ge nootschap van Leraren. Bij zijn aftre den werd hij tot erevoorzitter be noemd. Hij was Officier in de Orde van Oranje-Nassau. De teraardebestel ling geschiedt donderdag 23 februari op „Hofwijk". ROTTERDAM In huh woning aan de Streéfkerkstraat zijn gisteravond de 39-jarige apparatenbouwer A. Plezier zijn echtgenote en hun twee kinderen, onwel geworden. De brandweer con stateerde koolmonoxyde. De- bijna een jaar oude Esther moest naar het Zui derziekenhuis worden gebracht. ROTTERDAM Drs. L. van Leeu wen, raadslid voor dé WD, heeft B. en W. gevraagd of zij bereid zijn hun medewerking te verlenen tot het oprichten van een „spre kershoek" en daartoe een geschikte plaats in het centrum van de stad aan te wijzen. In zijn brief aan het college spreekt de heer Van Leeuwen van het feit dat in de aan de verkiezingen van vori ge week voorafgegane periode duide lijk is gebleken dat vooral bij de jongeren een groeiende belangstel ling bestaat voor de maatschappe lijke problemen. Het zou jammer zijn, vindt drs. Van Leeuwen, als deze verheugende ont wikkeling nu evenals na vorige verkiezingen weer aanzienlijk zou teruglopen. Daarom stelt hij zijn vra gen. ROTTERDAM, Vrijdag 3 maart om drie uur zal mr. M. A, B. L. van Mee- telen, voorzitter van de wijkraad van Hoogvliet, de eerste paal slaan voor feet medisch centrum aan de Aveling. ROTTERDAM In een schaftkeet van de fa. C. Zwartouw aan de Oude Maas weg werd maandagochtend de 38- jarige pijpenlegger L. van Marion uit Schiedam onwel. Hij overleed ter plaatsè. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Welke beledigingen waren het precies geweest, die de 29- jarige Griekse zeeman G. A. op Nieuw jaarsdag 1967 zo razend hadden ge maakt? Dat werd niet duidelijk, dins dag ter zitting van de rechtbank. Maar dat ze grote en pijnlijke gevol gen hadden gehad voor degene die ze naar A's hoofd had geslingerd, stond vast. Want A. was in zo'n woede ge raakt dat hij een groot slagersmes had gehaald en dit dreigend voor zijn belediger (ook een Griek) had gehou den. Even later was het mes in het li chaam van de Griek gedrongen, er was een bijna vier centimeter lange steekwond in de rechter borstkas ont staan, die zich voortzette door het middenrif, de lever had geraakt, door een long was gegaan en tot achter een slagader was doorgedrongen. En LONDEN Koningin Elisabeth van Engeland heeft een maagvliesont- stekihg. Zij zal de komende dagen in bed moeten blijven. Aldus een mede deling van Buckingham Palace. (Van onze parlemenfsredactie) DEN HAAG Minister Die penhorst heeft een rapport van de Academische raad ontvangen, waarin de mogelijkheid wordt onderzocht tot een vierjarige baccalaureaatsopleiding te ko men. Medici en aspirant-juristen zullen van een dergelijke studie voorlopig uitgesloten worden om dat dit in deze takken van weten schap niet te verwezenlijken is. Na de baccalaureaatsopleiding zal een verder gespecialiseerde wetenschappelijke opleiding vol gen. Dit heeft de minister van onderwijs en wetenschappen vanmorgen in de Eerste Kamer meegedeeld. De bewindsman ver wierp: het denkbeeld: om reeds na het eindexamen van de middelbare school een selectie onder de studenten toe te passen. Hij vond een leeftijd variërend van 17 tot 19 jaar hiervoor te laag. Minister Diepenhorst beklemtoonde dat in de komende jaren belangrijke be slissingen genomen moeten worden. Het aantal studenten zal in 1980 naar schat ting 130.000 tot 150.000 bedragen. „Wij moeten ons afvragen of het op den duur mogelijk is dat in ieder land alle universitaire vakken gedoceerd worden, met name wat betreft kernenergie en elektronica", aldus de bewindsman. Minister Diepenhorst vertelde dat som mige ontwikkelingen in de studentenwe reld hem met enige zorg vervullen. Het is niet juist dat de studenten de grenzen van de persvrijheid voortdurend aftasten door een gebrek aan eerbied voor het vorstenhuis en door scherpe kritiek of academische toestanden. Met het beurzenbeleid is volgens de bewindsman, rekening houdend met de mogelijkheden, al heel wat bereikt. Giooktoeiten-rsw EST HESTH ESES Hij vroeg degenen, die een integrale studiekostenvergoeding voorstaan, zich eens af te vragen, welke offers dit van de staatskas vraagt. Bovendien is dat zijns inziens niet billijk tegenover de velen die geen academische studie, maar in hun vrije tijd cursussen en andere on derwijsmogelijkheden volgen. De minister nam-krachtig stelling te gen bepaalde uitlatingen in de pers over zijn departement. Hij had zich gestoten aan de opmerking dat er een onderwijs- verwoestende koers zou worden gevolgd dat de studenten door het ministerie als kwajjongens behandeld zouden worden. Hij betoogde dat er heel hard op het ministerie wordt gewerkt. Dergelijke kri tiek is onbillijk en onredelijk. passant was ook een rib dooreen den. Bovendien had de man een aehi centimeter lange snee in het geziSJ en wonden aan de duim opgelopen De officier van justitie, mr. J D <j« Jong, vond het A. primair ten la«! gelegde poging tot doodslag nw bewezen. Hij wilde het houden op he „opzettelijk zwaar lichamelijk fetJ hebben willen toebrengen". Voor dit misdrijf eiste hij dinsdag anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek, er rekening mee houdend dat de Griet zijn straf zal moeten uitzitten in een hem vreemde omgeving. Maar de raadsman van A. mr n J. Bolderman, vond de zaak niet Ul duidelijk liggen als de officier, mand weet wat er nu eigenlijk is V beurd. We moeten alleen afgaan 0n de verklaring van de verdachte ea van het slachtoffer. En die is A niet bepaald vriendelijk gezind, de man haatte hem zelfs". De gebeurtenissen, voorzover die uit getuigenverklaringen bleken, wa- ren als volgt; A. had met het slacht offer, Georges genaamd, ruzie ge. kregen in een restaurant. Buitea maar omstanders hadden Georges hadden ze die willen uitvechten, naar achteren getrokken. Mokkend was A. aan de bar gaan zitten, had flink wat gedronken, en was later naar Georges' slaapplaats, in het hotel boven het restaurant gegaan. Hier had h« zjjn landgenoot bevo- len hem zijn excuses aan te bieden, en toen deze weigerde, was hy naar beneden gegaan en had hij het mes gegrepen. Weer boven had hij Geor- ges gedreigd; „Je zal je excuses ma ken, anders steek ik je neer". Daarna was alles niet meer zo dui delijk: Georges zou A. nog met een scheermesje bedreigd hebben, maar niemand kon dit bevestigen. Op een bepaald moment moet, aldus de ver- dachte, Georges in het mes gevallen zijn, toen hij hem van het bed af he sprong. „Maar dan zou de wond nooit zo diep hebben kunnen zijn", aldus de president, mr. A. R. Jolles. In zijn pleidooi vestigde mr. Bol derman er nadrukkelijk de aandacht op dat het niet zeker is of A. inder daad heeft gestoken, of dat het mes anders het lichaam is binnengedron gen. omdat er geen enkele getuige aanwezig was. Over veertien dagen doet de rechtbank uitspraak. Uit van 50 jaar geleden Tabak. Aangezien in Italië een half tnillioen balen Jovalabak ter waarde van ongeveer zestig millioen gulden, welk artikel zeer vatbaar is voor spoedig be derf, thans m»g op verscheping wacht, heeft de Gouverneur-Generaal de resi denten der gewesten waar de 'bevolking taltak verplant, last gegeven het daarheen te leiden, dat met den aanplant van ta bak zoo spoedig mogelijk wordt opge houden en instedc daarvan andere ge wassen geplant worden. zo goed dat men er in vijf jaar 19 In het binnenland heeft men deel- liet bouwen. Dankzij die hopperzui- genomen aan de afsluiting van dc gers kon in 1883 de slag orn de Zuiderzee, de droogmaking van de TT„_„ toegang tot Rotterdam als geëindigd Wieringernieefpolder, Walcheren X^UROPA s grootste sleephopperzuiger, de Geopotes DC (capa- worden beschouwd. Er kon een (1945), Schouwen-Duiveland (1953) citeit 6400 m3), is gebouwd met het oog op het toegankelijk vaardiepte van 7 meter worden ge- en de uitvoering van de Deltawer- houden van de Nieuwe Waterweg voor de steeds groter wor- garandeerd. ken. j__.jp tankers Nu, ruim tachtig jaar later, is Vol- Ook in het buitenland waren cn "r ker wederom betrokken bij de slag zijn de zuigers van Volker regelma- roen de riomnklijke Maatschappij tot het Uitvoeren van om de toegang tot de Waterweg: tig bezig: Duitsland, Engeland, Openbare Werken „Adriaan Volker" NV dit schip in mei 1965 bet op diepte houden en straks de Frankrijk, Spanje, Zweden. Fin- bestelde, was er nog geen sprake van het graven'van de vaar- §euk Zij neemt deel in de „Comb;- land, Afrika, Zuid-Amerika en geul in de Noordzee, maar nu dit projekt binnenkort van start fi* ^vT'.^tterl^t A»vori* jaar is het hoofdkan- zal gaan is h,et vrijwel zeker dat de Geopotes IX bij het karwei dracht heeft de pieren te verlengen toor van Volker gevestigd aan de' zal worden ingezet, en de vaargeul naar Europoort te Aelbrechtskade in Rotterdam, na ve- Dan zal een traditie worden voortgezet, want Volker is vanaf vefbreden en te verdiepen. De Geo- le_ decennia lang in Sliedrecht te hpf hppHn vnn liet É*mvpn van dp "Waterwep hptroklcpn cpwpp^t potes VI hoeft reeds gewerkt aan zijn geweest, In die plaats werd in het begin van net pa ven van oe waterweg betrokken geweest het graven van het proefvlak in de het stichtingsjaar 1854 het eerste bij het projekt. De band Volker-Waterweg-Rotterdam is dan ook toekomstige geul voor 225.000 ton- kantoor gevestigd en nog altijd be- hecht. De Geopotes IX is voorlopig het eind in de ontwikkeling van dc sleephopperzuiger, een type bagger- vaartuig (slepend het ruim volzui gend) dat eerst in het begin van de jaren vijftig naar voren is geko men. Volker begon in 1959 met een zui ger van 1.500 m3, liet in '63 enkele schepen van 4.000 m3 bouwen en besloot in 1965 naar 6.400 m3 te gaan. Technisch zou een zuiger van 20.000 m3 inhoud reeds te bouwen zijn, maar direkte behoefte aan zo'n gigant is er (nog) niet. De sterk geautomatiseerde, 20 mil joen gulden kostende, Geopotes IX (gebouwd bij de IHC-vennoot Werf Gusto in Schiedam) staat in geen vergelijking tot de kleine hopperzui gers die Volker een eeuw geleden inzette bij het graven van de Water weg. Dat waren nietige scheepjes van slechts enkele honderden kubie ke meters inhoud. Het bedrijf gesticht door Adri aan Volker Lzn. (1827-1903)nam in 1866 de doorgraving van de dui nenrij van de Hoek van Holland aan. In november van dat jaar was er reeds een verbinding met de Noordzee Volgens de plannen van ir. Pietet Caland zou de smalle, ondiepe geul door de duinen zichzelf door de stroom verdiepen, maar toen de resultaten echter uitbleven, damde men het Scheur af. Maar ook dit bleek niet te helpen. In 1872 be droeg de diepte nog slechts 3Vs me ter. Besloten werd toen tot een kracht proef: in 1875 zette de Combinatie Volker en Bos 15 baggermolens in. Als gevolg van de deining in de monding ontstond er veel vertra ging en daarom werd een zuiger ingezet om klepbakken te laden, die ners. De band Volker-Rotterdarn is ook met sleepboten naar zee werden gesmeed door werken zoals Botlek gesleept en daar werden gelost. Europoort en Eemhaven. Daarnaast De resultaten waren bevredigend, heeft het bedrijf in de loop van Volker en Bos ontwikkelden een vele tientallen jaren diverse nieuwe hopperzuiger, een combinatie van stadswijken opgespoten en een een zandzuiger en een zelfvarende groot aantal singels gedempt cn ge- kiepbak. Deze vaartuigen voldeden graven. vinden zich daar de opslagterreinen en magazijnen. Sliedrecht is ook de thuishaven voor het stilliggende materieel. In 1934 werd in Rotterdam een -bijkan toor gevestigd (Nieuwe Binrienweg). Via de Parklaan en de Calandstraat kwam men terecht aan de Ael brechtskade.

Trouw / De Rotterdammer | 1967 | | pagina 2