Huis uit Ijzertijd in Holiërhoekse polder Dertien een jongens in telefooncel ;enen Nieuwesluis moet spoedig beginnen Onteigi SkJitfUtrtantmtr Girodienst voor 1972 weg uit Den Haag Charlois: diensteentrum voor bejaarden op komst Gepakt met auto en gestolen brandkast Ik moest toch iets Ontdekking in Vlaardingen Zendmast van Radio Dolfijn gebroken Kapot toestel toch Ajax Acht maanden tegen joyrider geëist Ontploffing kost leven van magazijnmeester Duo lichtte voor f 10.000 betonfabriek op Huisvrouwen: kaas wordt slechter Kosten ruim f 7 miljoen SMOKKELAAR KRIJGT ZES MAANDEN Eerst in tijdelijk gebouw Jaar en zes maanden geëist Revisie gevraagd in vonnissen proces-Harster Amateurs duiken naar Sch 225 Mishandeling van ex-verloofde: anderhalf jaar Fout bij aanvaring: kapitein beboet A. Huigens benoemd bij soc.pedagog. zorg van GG en GD S. A. Vies en Zn. sluit nevenvestiging Prof. Van den Beid: Economie van jaar tot jaar aangeven Van BrienenoordJbrug dicht voor schepen Uitdaging voor Salon Maassteden: contra-expositie PTT staakte uitgave van beroepengidsen 5 DE ROTTERDAMMER 1 pagina 4 24 DONDERDAG 2 MAART w (Van een onzer verslaggevers) JRöTKBDAM De 51-jarige maga zijnmeester A. Smit is om het leven gekomen als gevolg van een ontplof fing ln een reservoir met methyl-ako- hoL De heer Smit controleerde woensdag middag m het gebouw van de kantoor- machuiehandel Veen.in.aii aan de Goud- sesmgel het reservoir met een loop lamp in zijn hand. Vermoedelijk is er een kortsluiting m de lamp opgetreden, -waardoor het reservoir explodeerde. De magazijn meester werdmet o.m. ernstige won den in het gezicht opgenomen In het Dykzigtzlekenhuis, waar hij vanmor gen, donderdag, overleed. De kracht van de explosie was zo groot dat een betonnen muur scheur de. Scherven van gesprongen ruiten beschadigden een auto, die voor de zaak geparkeerd stond. ROTTERDAM j)e betonfabriek Befaro is voor 10.000 opgelicht door eendrachtige samenwerking van een 66-jarlge binnenschipper L de V, en «®n personeelslid, de 41-jaar oude ter reinchef P. G. Beide mannen bevinden zich in ar rest en zullen zich moeten verantwoor den voor valsheid in geschrifte. De terreinchef zette een hoger ge wicht op de afleveringsbonnen van vrachten zand en grind afkomstig van de Pa. De Hoop in Temeuzen. De schipper kon "zo, bij de aflader hogere vrachten incasseren. Alleen aan deze „extra-vracht" konden de mannen een bedrag van 3000 opstrijken. ROTTERDAM Van de tien brand weerlieden, die met ademhalingsmoeilijk- bedeöheden tengevolge van de giftige dampen tijdens de brand bij Reesink aan de waalhaven woensdag nog in het Zul- der- en Dilkzigt ziekenhuis lagen zijn er (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN De heren G. Kor naat en G. Zondag hebben bij inspec tie van het spuitgebied In de Ho liërhoekse polder belangrijke vondsten gedaan,' die duiden op een ijzertijd-ne derzetting. Dit wordt gemeld in het archeologisch jaaroverzicht 1966. In een perskade vond men enkele aardewerkfragmenten. Een proefonder zoek bracht nog een groot aantal aar dewerkfragmenten en enkele houten palen aan het licht. Daarna zijn de leden van de Werk groep Hellnium onder supervisie van de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek onmiddellijk aan een intensief speurwerk begonnen. Na een systematische opgraving trof men de resten aan van een huis uit de Ijzertijd, waarvan alleen de uit einden van de palen bewaard zijn gebleven. Gelijktijdig met de opgravingen stelde de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek een geologisch on derzoek in. Doel hiervan was een in zicht te krijgen in de stratigrafische opbouw van de bodem in de Ho liërhoekse polder. Bovendien- wilde men het krekenstelsel, waartussen de vindplaatsen zijn gelegen, date ren. Hieruit zou dan tevens een beeld kunnen worden gevormd van het landschap ten tijde van de bewo ning. Het materiaal van de aardewerkfrag menten verschilt duidelijk van de ke ramiek van de IJzertijdnederzet- tingen in de Broekpolder. Een van de belangrijkste vondsten betreft een schaalfragment van gesmoord aardewerk mèt een uitsteeksel of oor tje van het type, dat 2eer sterk op vondsten uit St. Niklaas en St. Vin cent in België lijkt. De in Vlaardin gen gedane vondst is hiermee ver moedelijk de meest noordelijke van alle vondsten uit deze groep. Na bestudering van de vondsten is voorzichtig de conclusie getrokken, dat men hier te maken zou hebben met een groep die vroeger moet wor den gedateerd dan de vindplaatsen in de Broekpolder, dus ouder dan 370 jaar voor Christus, Pogingen om hiervoor meer zekerheid te krijgen zijn tot op heden mislukt. De medewerkers van de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek achten de gevonden nederzetting ech ter van dusdanig belang, dat zij over wegen na het opspuiten op die plaats alsnog een opgraving te doen. BUNNIK De directeur van de Ne derlandse Kaasunie, de heer W. A. Klout, heeft tijdens de gisteren gehou den kaaskeuringsdag verklaard dat 25 procent van de huisvrouwen ontevre den is over de kwaliteit van de Neder landse kaas. Volgens de vrouwen is die kwaliteit ai negen naar huls. Een' ligt nog in het de laatste jaren sterk achteruit ge- Zutderziekenhuis. i gaan, aldus de heer Klout. (Van een onzer verslaggevers) jC?1OTTERDAM Op korte termijn wil de Maasstad beginnen met de vef- wesenljjking van het bestemmingsplan voor Nienwesluia, Het gebied van deze buurtschap, "voorheen onder Heenvliet ressorterend moet worden onteigend. De verwervingskosten worden geschat op ruim zeven miljoen, zo delen B en W In een voorstel aan de raad mee. Het uitbreidingsplan van Heenvliet, dat in 1962 werd vastgesteld en o.a. Nieuwe sluis omvat, vermeldt een industriële bestemming. Dit plan is tot in hoogste instantie goedgekeurd, zij het dat de Kroon, zoals bekend, vond dat het kasteeltje „De Oliphant" met het ter rein daaromheen moet worden behou den. Bij grenswijzigingen vorig jaar ging Nieuwesluis naar het grondgebied van Rotterdam over. De Matste maanden is de sloop der huizen, die de buurt schap omvat, druk aan de gang. De meeste bewoners verhuizen naar Heen- vliet of blijven in ieder geval in de naaste omgeving. Binnen afzienbare (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Zes maanden met aftrek, waarvan drie voorwaardelijk me* een proeftijd van drie jaar we gens rijden in een smokkelauto. Dit was donderdag het vonnis van de rechtbank over de 34-jarig autobus- en taxichauffeur G. A. van der V. uit België. Veertien dagen geleden stond hij terecht, omdat hij met een smokkel auto zou hebben gereden. De man ontkende toen dat hij in de wagen had gezeten maar de officier van justitie vond dat wél bewezen en eiste één jaar voor het bestuur en één week gevangenisstraf voor het in bezit hebben van een vuurwapen zonder ver gunning. De gebeurtenissen, zoals die uit de rechtszitting bleken, vormden een avontuurlijk smokkelverhaal: in de au- to lagen 95.OOO sigaretten, gesmokkeld uit België, van voren had de wagen een ander nummerbord dan van ach ter, 'kraaiepofcen en rookbommen lagen op de achterbank en Van der V. liep met een geladen pistool op zak. In Ridderkerk was de auto, op aan wijzingen van een taxi-chauffeur neer gezet op een stille plaats, waar nie mand het voertuig zou kunnen zien. Bovendien legde de rechtbank B. v. V. twee weken op voor het bezit van ■wapens en munitie. De sigaretten wer den verbeurd verklaard; de auto zal aan het verkeer worden onttrokken. Uit van 50 jaar geleden £en kwaadaardig varken. Een vee houder te Purmerend, die dezer dagen een beer (manneljeevarken) vervoerde, werd hierbij zoo ernstig in zijn hand ge beten, dat dit lichaamsdeel op 26 plaat sen genaaid moest worden. Gebrek aan, drinktvaXer. Het gebrek aan drinkwater is in Edam zoo groot, dat het door de zorg van het gemeente bestuur uit Amsterdam moet worden aangevoerd. Vooral omdat het vervoer te water nog onmogelijk is, gaat dit zeer bezwaarlijk. tijd is Nieuwesluis verdwenen. Het uitvoeren van het plan heeft haast in veihand met de voortgang der ont wikkeling in Europoort en Botlek, waar het terrein van Nieuwesluis bij komt te horen. Gronden moeten op korte ter mijn worden verkregen. Met sommige eigenaren is reeds overeenstemming, met andere wordt onderhandeld. Gezien de verwachting, dat niet alle grond langs minnelijke weg kan worden verworven, wordt de raad ver zocht een onteigeniagsplan vast te stel len. Het gaat om ecu gebied van onge veer 85 ha, waarop 80 huizen staan, be drijfsruimten en enkele boerderijen. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM De 49-jarige Duitse kapitein O. S. uit Frledrichfeld is donderdag veroordeeld tot een boete van 100 of 10 dagen. Veertien dagen geleden was hem gro ve schuld aan een aanvaring verweten, waarbij de schipper van het scheepje „Steven" en zijn driejarig zoontje om het leven kwamen. De officier van justitie kwam toen tot de conclusie dat O. in feite alleen kon worden verwe ten dat hij niet voldoende signalen had gegeven en dat er van twee kan ten fouten waren gemaakt. Hij eiste toen een geldboete van 150 of vijf tien dagen hechtenis. Het ongeluk was vorig jaar novem ber tijdens dichte mist in het Volkerak gebeurd. De Duitse tanker Eltank had had toen het scheepje, dat over wilde steken, aangevaren. (Van onze correspondent) HOEK VAN HOLLAND Dertien scholieren nit Hoek van Hol land hebben woensdag het re cord „celzitten" verbeterd. Vorige week lukte het elf scholieren uit Schaesberg' met z'n allen in een telefooncel te kruipen. De „rage" begon een paar maan den geleden, toen tien militairen uit Apeldoorn zich in een telefooncel persten, waarna anderen de deur moesten sluiten. Hoewel het in De Hoek met z'n dertienen beslist niet gemakkelijk ging men zat op en in elkaar lukte de record poging toch. Drie andere jongens moesten hun uiterste krachten inspannen om de deur dicht te hou den. De recordhou ders zyn: L. Bek- ker, K. Bouma, P. DEN HAAG De storm van giste ren heeft een deel van de zestig meter hoge zendmast van het piratenschip Radio Dolfijn doen afbreken. Het tien meter lange antennestuk bleef aan een paar kabels hangen. Waarschijnlijk zijn de twintig opva renden van het schip, waaronder een aantal Nederlanders, aa$ een wisse dool ontsnapt. Volgens een van de vier Nederlandse disc-jockeys zou de an tennemast dwars door de bodem van het schip zijn gegaan als zij niet was blijven hangen. Bovendien had er dan kortsluiting kunnen ontstaan, die het hele schin onder stroom had gezet. De schade bleef nu beperkt tot de gebro ken antennemast en een begin van brand. Volgens de gezagvoerder van het schip, de Laissez Faire, zullen de uit zendingen van Radio Dolfijn en Britain Radio, die ook aan boord is gevestigd, over een week worden hervat. Voor reparatie kan het schip geen Engelse haven worden binnengesleept, omdat dan beslag zou wonden gelegd op de apparatuur. De directie van de omroep onderhandelt daarom over een drijvend dok, zodat de reparatie in volle zee kan worden uitgevoerd. ARNHEM De storm die gister avond over ons land raasde, heeft vooral huisgehouden in Arnhem en omgeving waar hele mastenbossen, tv-antennes tot storingen aanleiding gaven. Gevolg: zenuwachtig getelefo neer om hulp („juist nu met Ajax") en gerèn van monteurs om te helpen waar ze konden. Maar het was niet bij te houden. Toen namen enige monteurs in overleg met hun zaak het besluit: die en die zaal huren, acht tv-toestel- len neerzetten en alle ongeluksvogels uitnodigen daar te komen kijken. ïn een oogwenk zat de zaal, die vijfhon derd mensen kan bergen, mudvol. In de Achterhoek, waar mensen plotseling met een grijs scherm za ten, werden zelfs hoge bedragen gebo den om maar tv-hulp te krijgen. De stormschade in Arhem en omge ving is overigens niet gering: voor duizenden guldens aan ingewaaide ruiten en beschadigde daken moet worden geconstateerd. Getroffen is vooral de wijk Malburgen mm PAKUMLGï») BU RAD» v. d. Burg, N. Fok- kens, K. v. d. Graaf, B. Knip penberg, W. v. Leeuwen, H. Lug- tenberg, M. Ple- - zier, H. Redert, P. Rotmeijer, T. Vonk en K. v. Winterswijk. ROTTERDAM Per 1 juni os de heer A. Huigens, hoofd van de chx. school voor individueel onderwijs „De Klimroos" en „De Poort" te Leiden, benoemd tot hoofd Van de onderafde ling sociaal-pedagogische zorg van de gemeentelijke Geneeskundige en Ge zondheidsdienst te Rotterdam. De heer Huigens (53), wend geboren in Leerdam. Hij groeide op in Rotter dam en begon zijn loopbaan bij het lager onderwijs te Hillegersberg. Na onderwijzer in Sa&senheim te zijn ge weest stak hij in 1939 over naar het buitengewoon lager onderwijs te Mid delburg. Daarna werkte hij in Den Haag en in 1949 werd hij hoofd van een blo-school te Katwijk. In het begin van de vijftiger jaren kwam de heer Huigens naar Leiden. Hier werd hij hoofd van de Ds, De Wolffschool, waaruit „De Klimroos" en „De Poort" voortkwamen. Bui ten schoolverband bekleedt de heer Hui gens vele functies in Leiden. Zo is hij voorzitter van de plaatselijke afdeling van Philadelphia. ROTTERDAM Het initiatief in Zuidwijk, waar een Stichting Dienstverleningscentrum Zuidwijk ten behoeve van alleenwonende bejaarden reeds een jaar geleden werd opgericht is onderwerp voor een studiegroep uit de wijkraad voor Charlois. Deze studiegroep heeft onder meer een vergadering van het stich tingsbestuur bijgewoond en -werk plan opgesteld, dat thans aan de wijkraad is voorgelegd. Als praktische leidraad heeft de stu diegroep de volgende punten van het stichtingsbestuur overgenomen: het verstrekken van inlichtingen aan be jaarden en het leggen van contacten ten behoeve van bejaarden met instel lingen en instanties op maatschappe lijk gebied, het organiseren van huishoudelijke hulp, het verschaffen van warme maaltijden, het stimuleren van dê medewerking van wijkbewo ners voor hulp aan bejaarden bij ko ken, wassen, onderhoud van textiel, verrichten van kleine reparaties in huis, verzorgen van tuin en administra tieve bezigheden, het organiseren van boodschappendiensten, het organiseren vay een bezoekdienst voor bejaarden, het stimuleren en zo nodig organiseren van bijeenkomsten voor ontspan ningswerk, zang, gymnastiek en derge lijke, het aanstellen van een of meer beroepskrachten voor leiding en uitvoe ring van het werk, het geven van voor lichting aan bejaarden en het stichten en exploiteren van gebouwen, installa ties en inrichtingen voor het werk van het dienstverleningscentram. In het ontwerp van een gebouw zal ruimte moeten worden gepland voor een ontmoetingscentrum, wasgelegen heid, badgelegenheid, spreekkamer, keuken voor herein van maaltijden met magazijn, hobo,,-ruimte, leeszaal en eventuele andere noodzakelijke voorzieningen. De studiegroep wil trachten voorlo pig te starten in een tijdelijk gebouw met die diensten die het meest noodza kelijk zijn. Voor de bereiding van war me maaltijden stelt de groep voor een beroep te doen op overcapaciteit van keukens in de bestaande bejaardente huizen. De studiegroep beseft, dat het nog jaren zal kosten eer alle plannen verwezenlijkt kunnen zijn. ROTTERDAM De werkzaamhe den in de Dordtse vestiging van de metaa-roaatschappij S. A. Vies en Zo nen, Rotterdam, zullen emd april beëin digd v.orden. Men heeft hiertoe beslo- tei in verband met een bedrijfsconcen- trafe. Met de vakvereniging is over eenstemming bereikt over een financië le afvloenngsregehng ten behoeve van ongeveer 20 werknemers. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Een futiliteit: een weigerend achterlicht van de auto, was er oorzaak van geweest dat men ïn Zeist de 21-jarige matroos L. V. had aangehouden. Die aanhouding bleek een goede slag: in de auto vond men een brandkast en de wagen zelf bleek gestolen te zijn. Overigens was het niet zo makkelijk geweest om V. te pakken te krijgen, Toen hij merkte dat de politie achter hem reed voerde hij zijn snelheid op, reed het bos in, rende uit de wagen en probeerde zich achter de bomen te verschuilen. V. had nog meer op zijn rekening ROTTERDAM Met de publicatie ,De Nederlandse Economie in 1970" van het Centraal Planbureau wordt een perspectief geboden voor onze eco nomie in 1970. In de inaugurele rede over de dyna miek der ontwikkeling op middellange termijn, waarmee prof. C. A. van den Beid donderdagmiddag het ambt van buitengewoon hoogleraar voor de staat huishoudkunde aan de Nederlandsehe Economische Hoogeschool aanvaardde, bepleitte deze een realistischer benade ring van dit perspectief, door niet te volstaan met een schets van 1970, maar tevens aan te geven hoe de ont wikkeling van jaar tot jaar verloopt. Dan kan meer recht worden gedaan aan de dynamiek der ontwikkeling op lange termijn en tevens kan beter tege moet worden gekomen aan de wensen van het bedrijfsleven voor een frequen te herziening van het middeliange-ter- mijnperspectief. De SER pleitte voor jaarlijkse herzie ningen en voor ramingen van jaar op jaar. Experimenten op dit gebied achtte prof. "Van den Beid belangrijk en zelfs noodzakelijk. staan, een inbraak in een kantoor waar hij vijftig gulden en postzegels had gestolen. Die postzegels, zo had hij eerst veridaard, waren van hem, jpaar „welk nórmaal burger heeft 650 zegels van ƒ0,12 bij zich?" vroeg de president van de rechtbank, mr. R. Brunner, hem donderdag. Mr. A. Wendels, officier van justitie, eiste tegen V. een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden. Mejuf frouw mr. I. H. van Romondt, pleitte voor een korte straf met een groot voorwaardelijk gedeelte. Zij vond de diefstal van de auto niet bewezen. Over veertien dagen doet de recht bank uitspraak. Ze kenden elkaar nog uit de jeugdge vangenis in Zutphen, de 22"-jarige assis tent-boekhouder L. W. en de 21 jarige kelner J. A. B„ en die kennismaking werd met nog een derde vernieuwd in een dancing te Rotterdam. Daar smeedde men het plan om in te gaan breken, en de daad werd bij het woord gevoegd: op 10 november in het kantoor aan de Schiedamsedijk (geen buit) en op 12 november bij het kantoor van Onderling Belang (buit ƒ3400 en nog eens ruim ƒ200). Mr. A. Wendels, officier van justitie, eiste don derdag tegen beiden een gevangenis straf van twee jaar, weer door te bren gen in dezelfde jeugdgevangenis, die hen wel weer walde opnemen. De raadslieden, mr. D. B. W. Postma en mr. A. Blussé van Oud-Alblas pleit ten voor kortere straffen. De recht bank deed direct uitspraak: een jaar en zeven maanden jeugdgevangenis voor elk. DEN HAAG De werkzaamhe den van de Postcheque- en giro dienst in het kantoor aan het Spaarneplein in Den Haag zullen worden verplaatst naar Arnhem. De verhuizing zal geleidelijk ge beuren, maar voor 1972 voltooid zijn. De nieuwe kantoorruimte in Arnhem is nog niet geheel gereed. De ongeveer 1700 personeelsleden zijn door middel van een circulaire van de verplaatsing op de hoogte gesteld. Voor hen zal an dere werkgelegenheid worden gezocht. Tegen 1972 zullen een groot aantal rijksgebouwen In het Bezuidenhout ge vestigd zijn, waar veel personeel voor nodig is. Ook kunnen personeelsleden zich op geven voor overplaatsing naar Am- hem. Verder is er nog werkgelegen heid bij ander PTT-afdelingen. Het co deercentrum en de centrale administra tie in Den Haag en elders zullen niet naar Arnhem gaan, omdat niet vol doende personee lte krijgen is. De directie van de Post-cheque- en girodienst acht de verpiaatsin gnoodza- kelijk in verband met de ift het westen van het'land heersende gebou- wenschaarste en een efficiënte dienst verlening. In Arnhem verrijst ern groot- gebouwencomplex, speciaal ij richt voor de automatisering van "de Girodienst. De twee verschillende soorten giro-1 enveloppen die tans in gebruik zijn zullen vervangen worden door één soort. Het personeel maakt zich echter eni ge zorgen over deze versnelde centra lisatie. Men vreest dat de directie vooi- ai de bedrijfseconomische aspecten voor ogen heeft gehad en met de socia le. ROTTERDAM - Van maandag 13 maart tot en met donderdag 16 maart zal de Van Brienenoordbmg in de rijksweg van Rotterdam naar Dordrecht 's morgens niet kunnen worden geopend voor de scheepvaart. De beide eerste dagen 2al de brug tussen acht uur 's morgens en één uur *s middags gesloten moeten blij ven, de beide laatste dagen van negen uur *s morgens tot twee uur 's middags. Deze maatregelen zullen worden geno men in verband met onderhoudswerk zaamheden. SCHIEDAM In navolging van een Parijse salongewoonte zal de pas opge richte Stichting Gamma 'donderdag nacht om twaalf uur in Musis Sacrum een expositie van schilderijen openen, onder de naam „Exposition des Nez Froids." Na de opening begint „de nacht van de koude neuzen," een kunstenaarsfeest met jazz en beat. In zekere zin is deze contra-tentoon stelling bedoeld als een uitdaging aan de Salon van de Maassteden, die de zelfde avond in het Stedelijk Museum wordt geopend. Doeken en beelden, die de jury voor de Salon afkeurde, kan men nu in Musis Sacrum bezichtigen. De nieuwe Stichting wil de kunstzin nige „creatieven" uit het gehele Rijn mondgebied samenbundelen en hun produkten en artistieke uitingen coördi neren. De Stichting krijgt een algemeen bestuur van dertig leden en een „bera dend kader van grote en kleine kunste naars en artistieke creatieven." Daar naast komt er een bestuurslichaam van beheerders van wijkgebouwen en sociëteiten, bestuursleden van vereni gingen enz. Rijn de Co-ster en Luc C. M. Scham le zijn de uitvoerende managers. DEN HAAG De PTT heeft het uit geven van de beroepengidsen gestaakt. Met de overdracht van de Amsterdamse en de Haagse gids is het karwei geheel in handen van twee particuliere onder nemingen overgegaan. De ondernemin gen hebben zich verplicht alle telefoon abonnees, die de jaarlijks door de PTT uitgegeven telefoongidsen ontvangen, kosteloos een beroepengids, te verschaf fen. 0 AMSTERDAM Uit de vitrine in het museum Amstelkring is dinsdag een geheel met de hand getekend ge tijdenboek uit 1491 ter waarde van 10.000 gestolen. Het in leer gebonden boek is verlucht met miniaturen van Nicola as Spierinck. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Viermaal was hij in een „lelijk eendje" gestapt, de 24- jarige J. J. van T. en viermaal had hij er een ritje mee gemaakt, de ene keer ïang, de andere keer kort. De reden? „Ik moest toeh iets doen", was donder dag het weifelende antwoord van Van T. op de vraag van de president van de rechtbank, mr. R. Brunner. Hij zat in die periode zonder werk en had geen vast adres. Twee keer was het een Citroen CV 2 in Rotterdam geweest, die zijn aan dacht had getrokken, tweemaal was Amsterdam zijn werkterrein ge weest. De toegang tot de auto had hy zich verschaft met een sleuteltje dat hij „nog had", met uitzondering van een keer toen de wagen open was. Van T. was er achter gekomen dat je met een beetje handigheid met een willekeurig sleuteltje van een lelijk eendje veel van dergelijke auto's kon openmaken. De officier van justitie, mr. W. D. Meeter, had hem primair diefstal en subsidiair joyriding ten laste gelegd. In drie gevallen vond hij joyriding bewezen; een keer, toen Van T. met de wagen naar Amsterdam, Ermelo, weer Amsterdam en Hoek van Hol land was'gereden, achtte hij diefstal bewezen. Acht maanden gevangenis straf, luidde zijn eis tegen Van T„ die nog meer op zijn strafblad had staan dan deze gevallen. „Zijn gedrag moet verklaard worden uit een van zyn veelvuldige depres sies", meende mr. Meeter, „en die depressies zijn, als men de verdachte mag geloven, ontstaan in Frankrijk toen hem zijn pas en geld werd af genomen". Mr, R. H. W. Mengelberg, raadsman, vond echter dat depres sies te verklaren waren uit Van T.'s moeilijke jeugd, Hy vond in alle ge vallen joyriding bewezen en pleitte voor een gecombineerde straf. Over veertien dagen doet de recht bank uitspraak. MüNCHEN .Het Openbaar Ministe rie In Miinchen heeft gisteren revisk van de vonissen In het proces-Harsltr aangevraagd. Vorige week vrijdag werden als bé kend Harster, Zöpf en Slottke weg© medeplichtigheid aan moord op veis duizenden Nederlandse Joden veroor deeld tot resp. 15,9 en 5 jaar. Het gaat het OM bij de vonnissen tegen Harster en Zöpf niet om de straf maat of "de vaststelling van de schuit maar om het feit dat hun burgerrech ten niet vervallen zijn verklaard. Ook de verdediger van Gertrud Slott ke heeft revisie aangevraagd. De me de-aanklager in het proces, Robert W. Kempner, heeft van een dergelijke stap afgezien. SCHEVBNINGEN Drie amateur- duikers zijn van plan te duiken naar net wrak van de SCH 225 om de stof felijke resten van de bemanningsleden te bergen en foto's te maken voor de scheepvaartinspectie. De marine vindt hun plan onver antwoord en in Soheveningen voeli men er niet veei voor een schip voor de jongelui, 24, 22 en 18 jaar oud, be schikbaar te stellen. Maar ze willet- toch doorzetten. Intussen heeft minister Biesheuvel in de Eerste Kamer verklaard dat wordt onderzocht of berging mogelip is. Eerst moet worden bekeken of het niet te gevaarlijk is en ook moet wor den uitgemaakt of de berging, wan neer die althans mogelijk is, de moeite loont. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM De rechtbank heeft donderdag de 34-jarige machinist R- A, wegens poging tot ruwe mishande ling, bedreiging en diefstal veroordeein tot een gevangenisstraf van een ja®1 en zes maanden met aftrek. De in Suriname geboren machinist had in april van het vorig jaar zijn ex-verloofde Gerda met een schaar eni ge keren in het lichaam gestoken, en wat Spaans en Nederlands geld van haar gestolen. De officier eiste wegens poging tot doodslag veertien dagen ge leden een jaar en vijf maanden gevan genisstraf. De steekpartij was het bloedig slot geweest van een al enige tijd durende ruzie tussen Gerda en de verdachte, Rudi. Op de avond voor de bewuste dag had Gerda de pas korte verloving uitgemaakt, en Rudi was daarover zo kwaad geworden dat hij naar haar te mer was gegaan, haar had gedwongen met hem mee te gaan en haar na woordenwisselingen enige keren met de schaar had gestoken. Een vreemde, door de raadsman ge releveerde houding had de verloofde echter die avond aangenomen, want hoewel er vaker gelegenheid was om te vluchten was zij toch bij de man gebleven. „Ik had geen kans om weg te gaan, ik durfde niet", had de vrouw verklaard.

Trouw / De Rotterdammer | 1967 | | pagina 2