Kwartaalverslag huisvestig Aantal huurmaclitigingen steeg, minder urgenties Nog 122 voor vóór 1950 Gezamenlijke aanpak van havenproblemen JJoltrrttommrr Harkarvy's Nocturne muzikaal en lyrisch Polska Dzisiajbrengt Polen naar Nederland Weinig bevredigende passie-uitvoering BEUJ d Gelijktrekking parkeren in west en oost Rc F. Osterrieth (Antwerpen) meent KvK-commissïe heeft kritiek °P wegenruit Duizenden voor het grijpen Stelende kok (19) gaf zich aan bij politie ARP-secretaris daagt liberaal Geertsema uit Berging Penta mislukte Begroting van economische zaken werd aanvaard Leider Noodraad krijgt boete PvdA: 46 procent VVD: 22 procent Afscheid twee leden Kamer v. Koophandel ARJOS-enquete: D8 ROTTERDAMMER Pagina 4 2A WOENSDAG 8 MAART m KvK dringt aan: OTTERDAM Eind vorig jaar waren er in Rotterdam 11.660 woningen, waarin een hoofdbewoner met een of meer andere gezinnen samen woonde. In het vierde kwartaal van 1966 is het aantal dezer samenwonin gen met 405 gedaald, de daling was 247 in het daaraan vooraf gaande kwartaal. In het gehele jaar 1966 daalde het aantal sa- menwoningen met 1518 tegen 1131 in 1965. Deze gegevens staan vermeld in het verslag over het vierde kwartaal van vorig jaar van de Het „BIAN CA" gasbijzetfornuisfe verwarmt MÉÉR dan aüéén de keuken 'n naam in gas! Uit IJzeren voorraad Beswaren Sanering en ontruiming Nieuwesluis ttandaag ROTTERDAM De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotter dam heeft er bij B. en W. op aan gedrongen. zowel voor bet gedeelte ten westen van de Coolsingel (vierhoek Coolsingel, Weena, Westersingel en Westblaak} als voor Üat ten oosten daarvan (Coolsingel, westelijk deel Blaak, Glashaven, Boompjes, Mari niersweg, Goudsesingei, Fompenburg) dezelfde parkecrmaatregelen te tref fen. Aangezien enige rapporten van de dienst van stadsontwikkeling nog niet openbaar zijn gemaakt, wü de Kamer zich onthouden een uitspraak te doen over de meest gewenste parkeer- en circulatiemaatregelen. Wel wijst zij dus op het verschil in maatregelen. De Kamer is het er niet mee eens dat in het-westelijk deel lang parke ren wordt tegengegaan (meters, schij ven e.d.) en in het oostelijk deel nau welijks. Daardoor is dit laatste deel steeds meer een vergaarbak voor lang- parkeerders geworden, hétgeen veel schade toebrengt aan de daar ge vestigde bedrijven. De Kamer vreest dat dit verschil gehandhaafd zal blij ven, gezien passages in de beleidsnota. volkshuisvesting en de werkgroep Kra lingseveer een minnelijke oplossing kunnen vinden. De Kamer wil dan ook gelijke maat- sociale afdeling van de dienst regelen, liefst met de grootste spoed, t van volkshuisvesting. Wat betreft de ontruiming van wo- t ningen op het Noordereiland ten behoe- m4n/~l#*TtT*IVY/Y/s ling van de dienst van volkshuisvesting UKJKJl LA/KJ.'Li/ dat er onder de bewoners die niet zelf vervangende woonruimte konden be- machtigen en die dus op hulp'van de dienst zijn aangewezen naar verhouding veel bejaarden zijn. (Van een ónzer verslaggevers) ROTTERDAM De tijd is rijp om tot een gemeenschappelijke aanpak van bepaalde problemen die de Noord zeehavens gezamenlijk hebben, te ko men. Zoiets is nodig, al was het "alleen maar om nodeloze investeringen en uit zichtloze conciirrentiemaatregelen te gen te gaan. Dat is de mening van de heer F. Oster rieth, ere-voorzitter van de Kamer van Koophandel van Antwerpen, die dinsdagmiddag ter gelegenheid van de 164e verjaardag van de Rotter damse Kamer van Koophandel een rede hield onder de titel";,Be-Noord- zeehavens in de Europese economie". De heer Osterrieth was van mening dat men argwanend moet staan tegen over elke integratie van de zeéha- veneconomie vanuit de EEG. Hij zag uit maritiem standpunt geen enkel dwingende argument om de controle op de zeevaart en de zeehavens toe te passen, vooral niet zolang de om- vang van de EEG beperkt blijft tot de huidige lid-staten. De kwestie van de controle is volgens hem een taak van lange duur en de vraag blijft of men er ooit in zal slagen. Een nieuwe aanpak zou volgens de beer Osterrieth betrekking kunnen Let eens op de grote capaciteit: 5000 k.eal/u 1 Voldoende voor keuken en hst, gang bijkeuken, ent. Prachtig wit en dubbelzijdig geëmailleerd. Fraaie combinatie met gasfornuis. PRAKTISCHf Gietijzeren bovenpltat voor verwarming ven spijzen e.d. PELGRIM is ook'de !»hrik*ni v*n >iet prachtige gasfornuis P 5500 Vraagt gratie.folders bij; Pelgrim. N.V. - Gaandertn. van 50 jaar geleden KolennoodTe Zaandam zijn gisteren alle openbare echolen voorlooptg tot Maandag wegens gebrek aan brand, rtoi gesloten. Wegens gebrek aan brandstol heeft bet gemeentebestuur van Winterswijk de Openbare scholen, die onlangs weer ge opend waren, andermaal moeten sluiten. Ook Je Sl Filipsland is gisteren weg*»» gebrek aan kolen een apenbare school gesloten. hebben, op de eventuele ontwikke ling van nieuwe havencentra door Rotterdam en Antwerpen gezamen lijk. Hij was vol bewondering voor hetgeen het Nederlandse bedrijfsleven bij de regering heeft bereikt met het gra ven van de'geul-voor 225.000 tonners en constateerde tevens dat men van Nederlandse zijde begrip heeft ge toond voor de Belgische plannen voor een' kanaal van de linker Schel deoever bij Antwerpen naar Baai- hoek, ten oosten van Terneuzen. Deze houding bewijst dat de econo mische uitvoering van bepaalde wer ken steeds minder aan kunstmatige staatsgrenzen is gebonden. Het plan voor dit nieuwe kanaal Is onlangs door de minister van openbare wer ken in het parlement aangekondigd. Spoedig zullen technische., besprekin gen beginnen. ROTTERDAM Dr. A. D. J. Brante- naar, voorzitter van de Commissie Land- en Luchtverkeer van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Botterdam merkte gistermiddag tij dens de openbare vergadering op dat de commissieleden verontrust rijn over het feit dat een deel van de wegenruit rond Rotterdam na 1972 nog niet vol tooid zai zijn. Hei gaat om een trajekt van 4 kilometer van de Zuidelijke Randweg (ten zuiden van Lombardij- en). De heer Brantenaar wees op de snel le ontwikkeling dat het vrachtvervoer op de weg (containers, chemische in dustrie) te zien geeft Hij vreest dan ook tegen die tijd een onhoudbare situ atie. Door het te laat gereedkomen van dit stuk weg zal een groot deel van het vrachtverkeer zidh door een deel van Zuid moeten wringen, hetgeen ge varen met zich brengt (ontplofbare stoffen). De commissie staat op het standpunt dat de Kamer alles zal moeten doen om te bewerkstelligen dat dit stuk op tijd gereed kamt „Wat hebben we aan een goed functionerend dienstgebouw dat is dan de haven als de ruit is ingegooid?", zo vroeg hij zich af. Het feit dat supermarkten 's maan dagsochtends gesloten willen zijn, ont moet bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam geen be zwaar. Zij vindt het verheugend dat de meest betrokken groepen winkels zich wat dit facet betreft van de ge meentelijke verordening op de win kelsluiting met elkaar akkoord zijn. Er bestaat ook geen bezwaar tegen de bepaling van B. en W. dat vrijstel ling kan worden verleend van het ver bod voor een groep van winkels, gele gen in een stadsdeel dat in een zoda nig stadium van ontwikkeling ver keert, dat sluiting van deze winkels zou leiden tot ernstige bezwaren van de consumenten. ROTTERDAM De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotter dam heeft tijdens de vergadering van dinsdagmiddag van twee leden afscheid genomen de heren W. H. J. van Mansum en mr. J. Elshout. De heer Van Mansum heeft sinds 1945 zitting gehad voor de groep „mid den- en kleinbedrijf". Jarenlang was hij voorzitter van de Commissie Plaatselijke Belangen der Kamer, Mr. Elshout heeft vanaf zijn intrede in 1959 onafgebroken zitting gehad in de Commissie Scheepvaartbelangen en se dert 1964 in de sub-commissie voor Eu ropese Vervoensvraagstukken. Kamervoorzitter ir. J. v. d. Berg sprak tot beide leden een afscheids woord. 'S-GRAVENZANDE Gisternacht hebben onbekenden zonder ook maar iets open te breken uit het gemeen tehuis van 's-Gravenzande een bedrag van naar schatting, vijftienduizend gulden meegenomen. Schoonmaaksters ontdekten 's morgens de inbraak. Op 1 oktober stonden er in Rotter dam 570 nieuwe woningen. Op 1 juli was dat aantal 543. Het aantal huurmachtigingen is 3n het vierde kwartaal van vorig jaar ge daald met 273. Het totale aantal huur machtigingen was 16.607 op het eind van het jaar. Eind 1965 stonden er 16245 huurmachtigingen uit, het aantal is dus gestegen. Op 1 januari 1967 waren 11.324 huur machtigingen in handen van reeds zelfstandig wonenden. Deze mensen hadden hun huurmachtiging gekregen op grond van emsta'g ruimtegebrek en op medische indicatie. Het aantal gezinnen van zes of meer personen in bezit van een urgente huurmachtiging daalde in het vexslag-kwasrtaal met 27 tot in totaal 1897 bij de jaarwisseling. Op 1 januari stonden er nog 122 van voor 1950 daterende huurmachti- - gingen uit, waarvan dertig met urgen tieverklaring en 47 zonder urgentie- verklaring. 45 van deze oude hnnr- machtigingen betroffen „ijskastgeval- len", hetgeen wil zeggen dat betrok kenen tot twee malen toe een aanbie ding van de dienst zonder redelijke argumenten hebben geweigerd. Deze mensen behouden hun huur machtiging maar komen niet meer voor bemiddeling door de dienst in aanmerking. Voorts blijkt dat er van de oude voorraad (vroeger wel eens aangeduid ais „ijzeren voorraad" om dat deze gevallen zeer moeilijk wa len te plaatsen) regelmatig mensen worden geholpen, In het vierde kwartaal van vorig jaar werden 5.571 woonvergunningen uitgereikt. In het gehele jaar 1966 was dit aantal 21.009, in 1965 zijn 20.374 woonvergunningen gegeven. Van de nieuwe woningen waarvoor in 1966 een woonvergunning werd uit gereikt, werd 63 procent betrokken door gezinnen die elders in de stad een woning vrij maakten. In het vierde kwartaal van 1966 zijn 133 goedkope moeilijk verhuurbare wo ningen die door de eigenaren werden geméld voor kandidaten zonder, huur machtiging voorgelegd aan houders van huurmachtigingen. Deze huurden alsnog 45 procent van deze woningen. De Federatie van Rotterdamse Wo ningbouwcorporaties heeft bezwaren naar voren gebracht tegen de wijze waarop de bekende één-derde-rege ling thans wordt toegepast Zoals men weet, houdt deze regeling in dat één derde van de vrijkomende woonruimte in woningwetwoningen ter beschikking dient te komen van door de sociale afdeling van de dienst volkshuisvesting aan te wijzen kandidaten. De dienst heeft gezocht naar ben an dere methode die dezelfde resultaten als de tegenwoordige werkzijze op een doelmatiger manier zou bereiken en de federatie is uitgenodigd deze methode op beperkte schaal in de praktijk te proberen. (ji het vierde kwartaal van vorig jaar werden vijf voorstellen tot vorde ring ingediend en tien bevelen tot ont ruiming gevraagd. Eind vorig jaar wachtten twee vorderingsvoorstétlen en drie bevelen tot ontruiming op uit voering. Begin 1967 moesten ten behoeve van de verzwaring van. Schietend's Hoge Zeedijk in Kralkigseveer negentien woningen -worden ontruimd. Van deze gezinnen zullen er waarschijnlijk ze ven kans maken op een nieuwbouw- flat in Capelie aan den IJssel. Drie gezinnen hebben enkele aangeboden woningen zonder redelijke argumenten geweigerd. In deze gevallen zou het Hoogheem raadschap Schietend tot ecu ontrui mingsprocedure kunnen overgaan. Dat is echter nog niet geschied, het hoog heemraadschap hoopt dat de dienst RIDDERKERK De negentienjari ge stelende en tri-snuivende Rotter damse kok Th. II. 51. B. S. is na een ongewilde autorit blijkbaar zo in de war geraakt, dat hij rich bij de politie In Tilburg aangaf. Daar werd hij aan de tand gevoeld en al ras kwamen zijn activiteiten aan het daglicht. De jongen had met zijn vriend, de 23-jarige stuurman L. S. uit Arnhem, ingebroken in. een huis waarvan de be woners niet thuis waren in Slikker veer. Zij stalen veel kleding, waaron der overhemden, een compleet kostuum en een bontmantel. Ook na men zij een radio en een bandrecorder mee, die zij later op Katendrecht ver kochten. Na zijn daad was de kok gaan sla pen in een vrachtwagen in Rotterdam. Hij werd echter wakker in Tilburg om dat hij niet had gemerkt dat de chauf feur was weggereden. Eenmaal in Til burg wist hij niets beters te doen dan zich bij de politie aan te geven. De Rldderkerkse recherche heeft in middels het onderzoek beëindigd. De stuurman werd ingerekend en ver hoord en de bandrecorder kon worden achterhaald. De inbraak werd ontdekt door ie mand die op het huis paste tijdens de afwezigheid van de bwoners. Uitbreiding van Heineken's Brouwe rijen vereist dat er 65 woningen aan de Isaac Huhertstraat en de Linker Rottekade moeten worden afgebroken. Ontruiming geschiedt in fasen, de eerste fase moet In mei 1968 zijn vol tooid. Deze betreft 29 huizen, de bewo ners daarvan kregen een huurmachtf ging en een urgentie verklaring. Aan de Groenedijk en de Rijsdijk tussen Pendrecht en Pemis moeten dertig woningen plaats maken voor de komende rijksweg. De verplaatsing van deze gezinnen is moeilijk, omdat de meesten hunner liever niet in Rot terdam wonen en men vooral maatschappelijk is georiënteerd op Rhoon, dat door ontbreken van nieuw bouw van enige betekenis geen hulp kan bieden. Men zoekt naar mogelijk heden in Pendrecht en Hoogvliet en er is een aanbod van Spijkenisse tot beschikbaar stellen van enkele eenge zinshuizen tegen compensatie van twee etagewoningen per eengezinshuis. Aan de Terbregseweg moeten even eens tien woningen worden gesloopt. Aan de Ommoordseweg moeten 42 woningen worden gesloopt in verband met de bouw van Ommoord. Waar het hier in hoofdzaak in de landbouw werkzame personen betreft is het nood zakelijk om te zien naar mogelijkhe den buiten Rotterdam. Van de veertig in het gebied van de Boomgaardstraat en Eendrachtstraat in de binnenstad te ontruimen wonin gen waren er op 1 januari 1967 nog zeven bewoond. Van de buurtschap Nieuwesluis moeten negentig "van de 95 woningen verdwijnen voor havenuit breiding. Daarvan waren er op 1 janu ari reeds 45 ontruimd. De ontruiming van deze buurtschap wordt verzorgd door Heenvliet, waarvan Nieuwesluis voor de grenswijziging met Rotterdam deel uitmaakte. In het afgelopen jaar is van liet Icrot- opruimingsfonds voor het eerst op eni ge schaal gebruik gemaakt bij het op ruimen van woonwagens, In totaal zijn' er in het verslagkwartaal achttien woonwagens gesloopt DEN HAAG In een radio toespraak heeft de secretaris van de AR-partij, de heer De Kwaadstentct van het liberale Tweede-Kamerlid mr. Geertsema geëist dat deze rijn woor den over de weigering van prof. ZEjlsira weer premier te worden, waar maakt of intrekt De partijsecretaris doelde op de uit lating van de heer Geertsema, „dat het hem in het geheel niet zou verbazen als die geruchten waarheid zouden be vatten, die willen dat de interne situa tie in de AR-partij de voornaamste reden is van prof. Zijlstra's tegenzin om het minister-presidentschap voort te zetten" De heer De Kwaadsteniet verzocht het Kamerlid contact op te nemen met prof. Zijlstra en hem te vragen of die geruchten juist zijn. „De heer Geertse ma behoeft niet eens te vragen of dil de voornaamste reden is geweest; hij mag vragen of dit ook maar ergens in de overwegingen van prof. Zijlstra een rol heeft gespeeld." Gevraagd naar commentaar zei de heer Geertsema ons vanmorgen dat hij het verzoek van de heer De Kwaadstenfet maar vreemd vond. „Ik heb niet gesteld dat de ver deeldheid binnen de ARP en reden voor de heer Zij Is tra was om niet opnieuw premier te worden. Ik zei slechts: het zou mij niet verbazen als de geruchten juist zouden zijn. Ik heb dan ook geen behoefte ge voeld prof. Zijlstra te bellen. Stel dat die geruchten waar zijn dan is het toch onwaarschijnlijk dat de heer Zijlstra zou zeggen: ja, Geertse ma, je hebt gelijk man", aldus de heer Geertsema. ROTTERDAM Nocturne van Ben jamin Harkarvy op de Nuages uit de drie Nocturnes voor Orkest van Clau de Debussy, waarmee het Nederlands Dans-Theater dinsdagavond niet minder dan vier maanden na de pre mière in Den Haag voor de eerste maal optrad in de Rotterdamse Schouwburg, heeft twee typische ken merken van een Harkarvy-ballet: het is heel muzikaal en het is gechoreogra feerd voor twee zeer bepaalde dansers. Harkarvy werkt vaker op deze ma nier. Hij bestudeert in zo'n geval de karakteristiek van enige dansers en met die karakteristiek als basis, ais het ware in de artistieke huid van die dansers kruipend, maakt hij een bal let, dat eerst goed tot zijn recht komt, als juist die dansers het uitvoeren. Nocturne is een pas de deux en Har karvy maakt deze voor het echtpaar Jaap Flier en Willy de la Bije. Beiden zijn niet in de eerste plaats acade mische dansers Willy de la Bije meer dan Jaap Flier en Harkarvy heeft met zijn werk de danstechnische mogelijkheden die dit echtpaar biedt tot het uiterste benut en daarmee aan zijn werk boeiend gestalte gegeven. Nocturne is niet alleen muzikaal, het is ook lyrisch, abstract gestyleerd. Zuiver dans met vloeiende beweging en mooie opbouw, heel expressief zonder enige mimiek, die een gevaar zou kunnen inhouden voor de soms wel naar pathos dreigende Jaap Flier. Het.' decor en de costuums van Jan van de Wal een eenvoudig cirkelmo tief in verschillende nuanceringen blauw-groen op het achterdoek met de.' zelfde tinten en dan In elkander over vloeiend in de costuums steunen di= beweging mooi en doen de dans g«M tot haar recht komen. Een ander interessant punt was fc»t optreden van de Hongaar Zoltan Szüas. sy als dirigent van het begeleidende Nederlands Balletorkest. Dat gold voon al voor Bartóks Divertimento vóór Strijkorkest, de muziek, die Hans van Manen voor zijn Opus 12 heeft go. bruikt. Szilassy, die oorspronkelijk vio. list was, in 1956 naar Nederland vluchtte, zich in Den Haag tot dirigent bekwaamde, na een auto-ongeluk zijn werk voor meer dan drie maanden moest onderbreken en dit seizoen vo® het eerst weer optreedt, werd hartelijk toegejuicht Ten slotte was Hans van Marten's „boekenweekwerk" Omnibus geheel r». nieuw ingestudeerd met een iets gewij zigde bezetting. Gelukkig was een dj hoogtepunten daarin, Zondag riet Charles Czamy en Marian Sarstadt, on aangetast gelaten. Hans W. Ledeboer (Van een onzer verslaggevers) stijgt de laatste- jaren goed. Weid In 1963 vanuit Polen voori 32,9 miljoen ROTTERDAM De Polen willen gulden naar Nederland geëxponeerd. hun image (of hoe dat op z'n Pools mag heten) in Nederland verbeteren. Een onderdeel daarvan Is de expositie „Polska Dzisiaj" (Polen Vandaag) die van 10 maart tot 15 april in het ge bouw van Piet van Reeuwijk wordt gehouden. Het Is de eerste van dit soort activiteiten die de Poolse kamér van buitenlandse handel in Nederland onderneemt. In Wenen is enige tijd 'geleden een Poolse week gehouden en in diverse Franse steden zijn exposities gehou den. Toch is het contact mét Neder land niet slecht. Op de Utrechtse Jaarbeurs van zes jaar geleden was een Poolse afdeling. Daarna echter is steeds de Brusselse jaarbeurs be zocht. Met deze expositie wil men hoofdza kelijk, zoals directeur Andrzej Wacho- wiak het zegt, de gewone mensen be reiken en niet alleen de handelshuizen. De wederzijdse import én export ROTTERDAM Met gemengde ge voelens hebben wij dinsdagavond de eerste uitvoering van Bachs Matthaus-Passion in de grote Doelen zaal gehoord. Niet vanwege- de so listen, maar door de wijze waarop het Philharmonïsch koor „Toonkunst" o.l.v. Kees Stolwijk verscheidene ge deelten tot klinken bracht. Van het anders zo indrukwekkende openingskoor: „Kommt, ihr Toch ter, helft mir klagen" kwam ons van alle kanten de kilheid tegemoet, nog versterkt door een ruige, heterogene koorklank. Het slot van het eerste deel, de machtige koraalbewerking „O Mensch, bewein' dein' Sünde gross" werd letter lijk afgehakt met een kleurloos, ver moeiend forte waarbij in het Rotter dams Philharmonisch Orkest de een heid tussen ^blazers en strijkers met betrekking tot het tempo af en toe ook nog zoek was. Wat te denken van de weergave van het koraal „Was mein Gott will, das gescheh' allzeit", dat gezongen, werd als was hier een maximum aan geluid het belangrijkste? Het leek alsof Kees Stolwijk bang was voor een romanti cus te worden aangezien, hoewel-deson danks op menige plaats de romantiek om de hoek kwam kijken („Warhlich, dieser ist Gottes Sohn gewesen"). Het langgerekte crescendo in laatstge noemd koorgedeelte is nergens op. ge baseerd en zeker niet barok. Dat de dirigent zijn voor de Matthaus-Passion veel te grote koor ook anders kan laten zingen bewees menig mooi gezongen koraal G.Wenn ich einmal soil scheiden" bijv.). De solistische medewerking was van een goed tot zeer goed gehalte: Naan Pöld als evangelist, Ernst Sanleben (Christuspartij), Elly Ameling, wier prachtige sopraanstem echter in de gro te zaal wat klein bleek, de alt Yvonne Minton, de tenor David Johnsson en de bas Eric Stumm. Marinus Flipse toonde zich door ja renlange medewerking de geroutineer de begeleider op het cembalo. Deze routine moet de organist Arie Keijzer zich nog eigen maken: zijn inzetten waren telkens een fractie te vroeg. De tegen wil en dank doorgevoerde onverkorte uitvoering (drie en een half DORDRECHT Een poging om het pellvaartulg Penta, dat gisteren op het Hollandsch Diep weed overvaren en waarbij twee mensen verdronken, te bergen is mislukt Vanmiddag wordt een tweede poging gedaan. Het is overigens nog een raadsel hoe het ongeluk heeft kunnen gebeuren. Het was wel bijzonder mistig, maar beide schepen, waren met een uitstekende radar- appaxatuur uitgerust De stoffelijke over schotten van de slachtoffers zijn nog niet gevonden. uur, slechts onderbroken door een kor te pauze) bleek te veel: verscheidene plaatsen bleven na de pauze onbezet. Een aarzelend opbloeiend applaus had kunnen worden voorkomen als op de uitgereikte folders het verzoek was geplaatst zich daarvan te onthouden, hetgeen bij de verklanking van het lij densevangelie zeker stijlvoller zou zijn geweest. W. P. VERHEUL DEN HAAG De Eerste Kamer heeft gisteren zonder hoofdelijke stem ming de begroting van economische za ken aangenomen. De Senaat toonde zelfs geen behoefte om met de demissi onaire bewindsman van gedachten te wisselen. Geen enkele spreker had rich gemeld. Ook de begroting van cultuur, recre atie en maatschappelijk werk werd snel aanvaard nadat minister Klompé aan mr. Van Riel (lib.) bad meegedeeld dat de positie van de zogenaamde we tenschappelijke stadsbibliotheken op het departement in studie is. Stadsbi bliotheken zijn onder andere in Leeu warden, Deventer, en Arnhem. Voorts ging de Senaat acoord met het wetsontwerp dat de opheffing van de gemeente Zwollerkerspel regelt. Met aantekening van de PSP, die tegen was werd de uitleveringswet aan genomen. UTRECHT De Utrechter K. H„ des tijds lijstaanvoerder van de Noodrasd- partij, is vanmorgen veroordeeld tot een boete van ƒ250 of 25 dagen hechtenis wegens smaad van de leider van de Boerenpartij, de heer H. Koekoek. Dat was een zwaardere straf dan de officier van justitie had geëist: 150 of 15 dagen. De officier van justitie, mr. Van den Berg, nam het verdachte kwalijk dat hij vorig jaar een journalist, op de hoogte heeft gesteld van een vertrouwelijke brief van de oud-administrateur van de Boerenpartij. Daarin deelde deze mee, dat een voorman van de Boerenpartij 400 contributiegelden in eigen zak zou hebben gestoken. In het gesprek met de journalist noemde H. de naam van de heer Koekoek en als bedrag gaf hij op: 4.500. De verdachte betuigde zijn spijt Hij rei dat het niet zijn bedoeling was ge weest de heer Koekoek te beledigen. Hij had de heer Koekoek zijn excuses willen aanbieden, maar deze had de telefoon n<- -rgelegd toen bij de stem van H. r-torde, „"We moeten leren dat de politieke strijd op eerlijke wijze wordt gevoerd, zonder aantijgingen", aldus politierechter mr. Klaver. H. zal niet in hoger beroep gaan. in 1966 was dat voor 48,4.^ Ook wat van Holland naar Polen ging steeg van 50 miljoen gulden in 1963 tot 62,6 mil joen in 1966. Deze getallen dekken nie,t de hele handel. Nederland voert véle, vooral tropische, artikelen door naar Polen. Dat bedroeg in 1966 54 miljoen gulden. Het jaar 1966 was voor de handel tussen deze twee landen een belang rijk jaar. Het in 1962 tussen Polen en Benelux overeengekomen verdrag dat de jaarlijkse verdragen verving werd in 1966 omgezet in een nieuw meerja rig verdrag, en dat kan voor de handel een nieuwe stimulans zijn. Polen importeert uit Nederland hoofdzakelijk machines, metaalproduk- ten, elektrotechnische artikelen en che mische produkten; de laatste jaren ook veel stamboekvee, Nederland koopt in Polen voorname lijk hout, steenkool, chemische produk ten en industriële verbruiks goederen zoals meubelen, speelgoed, leren schoe nen en artikelen in de huishoudelijke, sportieve eu campingsector. Van ai de ze zaken is op de expositie iets te zien. Het geheel bestaat uit twee afdelin gen. De eerste houdt, zich bezig met de Poolse economie en de buitenlandse handel. In deze afdeling worden ook de bekende Poolse gobelins getoond en foto's en culturele aanplakbiljetten. De foto's laten iets zien van het heden daagse leven in Polen Twaalf scheepsmodellen tonen dé Poolse mogelijkheden in deze be drijfstak. Polen neemt de vierde plaats 5n de wereld dn wat uitvoer van sche pen betreft Andere geëxposeerde artlkelengroepen zijn de precisienijverheid (microsco pen, fotoapparaten), naaimachines, sportuitrustingen, wodka, ham, veel meubelen en zaken voor de woningin richting. Dan rijn er schilderijen van bekende Poolse schilders, folklore beeldhouw werken, iconen enz. Voorts worden geshowd glas, porselein (zowel comple te serviezen als decoratieve artikelen), speelgoed (poppen), artikelen van volksnijverheid (riet). Tenslotte is er een wedstrijd in kennis over Polen waaraan prijzen zijn verbonden. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG En de ARJOS geven veel meer leden de voorkeur aan een regering met de PvdA dan aan een met de, WD. Dit blijkt uit een enquête onder de anti-revolutionaire Jongeren, waarvan de uitslag is gepu bliceerd in het ARJOS-blad Op Wiek. Er deden 89 jongeren mee. Zesenveertig procent van deze AR- JOS-leden heeft voorkeur voor een re gering met de PvdA, 22 procent heeft liever een combinatie met de WD, ter wijl 32 procent geen voorkeur uitspreekt Sterk verdeeld blijken de opvattin gen over de vraag of de ARP voor de verkiezingen voorkeur moet laten blij ken voor een bepaalde regeringscoali tie. Een kleine meerderheid (49 pro cent) vindt dat dit niet moet, maar de groep die meent dat dit wel juist is neemt met 47 procent een gelijkwaardi ge plaats in. Het kabinet-pals blijkt zich in de sympathie van' de ARJOS te mogen verheugen. Tachtig procent vond het een goed ministerie. Eenzelfde percen tage vond het niet verantwoord dat het kabinet-Cals ten val werd ge bracht De KVP-fractie wordt door 76 procent van de ondervraagden als de schuldige aan de kabinetscrisis aange wezen. 87 procent is van mening dat de ARP-fractie in de „nacht van Schmelzer" juist heeft gehandeld (door tegen de motie-Schmelzer te stemmen). BOTTERDAM De sdJunat-tHrecleur van de afdeling „Zuidvruchten" bij de Er ven G. van SlUevoldt NV, de heer W. H. de Koning heeft vrijdag wegena het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd afscheid genomen van zijn bedrijf. In. het Hol- beln-restaurant hebben hem veel collega's en relaties de hand gedrukt. De heer De Koning heeft precies <5 Jaar bij Van SUte- voldt gewerkt. m orrov er» Vii ga ik schrijven over schoonmaak- U weet 'wei de plaag van elke man. Ik weet hei, ik krijg hierdoor zeker last mei vepl vrouwen, vooral die van de ou de .stempel. Bij de jongere genera ties zal ik misschien wel me- destandsters 'vinden. Dat merk ilt dan:;,nog wel. Die schoonmaak dus. Voor mij hoeft het niet, echt niet Ik vind. het zoveel als een onnodig overblijfsel uit een voorbije periode toen alle „kuizings-werken", -.om met; m'n Belgische collega's te spre ken," nog met de hand werden ge daan. .Stofzuigers waren, er niet, even min wasmachines, Als ze er wel wa ren, dan brachten ^jie zulk een slij tage aan textiel toe" .dat men et maar spaarzaam gebruik vairmaak- te en de "dure gordijnen en vitrages maar liever met de hand deed Vloerwrij vers waren helemaal onbe kend en warm water maken wss een omslachtig werk dat door som migen werd opgelost door een em mertje warm water voor een cent of minder 'bij de waterstoker te gaan halen. Kortom met de toen dagelijks en wekelijks aan reinheid gespendeer de uren maakt men nu hele rijen huizen schoon, bij wijze van spre ken. Daarbij komt dat de moderee fiats en eengezinshuizen op het ge rief zijn gemaakt en dat woningin richters, architecten en nog een he leboel andere mannen bij het ont werpen, bouwen en inrichten van woningen ook aan de vrouwen den ken, iets dat in vroegere tijden ken nelijk wel eens is vergeten. Dat zou in ieder geval de con clusie kunnen zijn van iemand die de met hoeken en gaten en onbe reikbare plekjes volgestouwde oude huizen ziet. Overigens, toen bestond er nog zoiets als huishoudelijk personeel, een begrip dat meer en meer in de vergetelheid raakt. En daarom ben ik van mening dat de schoonmaak, door vele vrou wen met een hoofdletter geschreven uit de tijd en volkomen overbodig is. rjNZE' HUIZEN, en nogmaals dat is mijn mening, zijn schoon. Een normale Hollandse- huisvrouw In een normaal huis kan haar wo ning met behulp van de huidige elektrische hulpmiddelen die vooi iedereen bereikbaar zijn gewoon schoonhouden door de dagelijkse en wekelijkse beurten. Voor haar is het geen moeite de gordijnen te wassen of de vitrage een beurt te geven. Dat komt niet alieen dankzij wasmachine, wasautomaat of wasse rette maar ook door het materiaal zoals perlcm, nylon, velours, noemt u maar op. Hetzelfde is het geval met de vloerbedekkingen- Oven- gens dit soort textiel maakt ook minder stof dan vroeger. Veel hou ten meubelen zijn speciaal behan deld zodat het eindeloze „boenwas sen" niet nodig is. Goed, dat menook eens nieuw papier op de planken wil hebben u te begrijpen. Maar moet dat perse opgespaard worden tot ih het voor jaar? Kan dat er niet gewoon tus sendoor? Moet daar nu echt het huis voor ondersteboven, de kinde ren uit huis gejaagd en de man ge plaagd worden? Er zou een studie geschreven kun nen worden wat het merendeel van de Hollandse vrouwen desondanks beweegt ieder jaar vol -moed aan die schoonmaak te beginnen. Want als er geen redelijke bewijzen vtwr de noodzaak ervan bestaan, moet er iets bijzonders aan de hand. zijn. Leg deze vraag aan een vrouw voor, dan zal zij tien tegen een ant woorden (met echte vrouwenlogica) „Nou ja» ach..„ jij bent een man, ju begrijpt het niet", en tot de schoon- maakorde van de dag overgaan een ijver een (veel) betere zaak waard. En dan kun je als man wei lijkheid tegenover onredelijkheid zetten maar bij een vrouw zul j® het toch blijven verliezen. Is bet een rudimentair overblijfsel van een heidens gebruik? Is het mhf schien aangeboren? Ik weet het niet, maar zal me met alle andera mannen er ook dit jaar bij xnoeteS neerleggen, er is niet tegen op te tomen. Is die schoonmaak bij u a achter de rug? Gefeliciteerd.

Trouw / De Rotterdammer | 1967 | | pagina 2