|e rotterdammer „Blokje-rond" bij kruispunt Mijnsherenlaan Eerste gedeelte Vaanweg half april in gebruik Beginnen met één rijbaan L. Smit bestelt derde sleper van 9000 pk Autobedrijf werkte knoeierij in hand ZUSTER DE WILDE NAM AFSCHEID „De Merwede" bouwt Rode Zee s: Rijmnondgemeenten vormen stichting volkshuisvesting Kleuter in sloot yerdronken INTERIEUR blijvend 2 A DINSDAG 4 APRIL 1%7 jliet linksaf fes Kunstwerken Hoog tempo Nieuwe belonrand r>p de maquettefoto van het toekomstige Zuidplein is de Vaanweg-situatie aangegeven. A is de driewegkraanwaarmee de Vaanweg aansluit op de Plein weg. B is het kruispunt van de Pleinweg met de Mijnsheeren- iaan, waar een heel nieuwe ver keersregeling komt; ..blok je-rond" rijden voor „links-of fers". Aan de daarvoor nodige bijzondere inrichting van dit kruispunt en het daarnaast gele gen kruispunt van de Goeree sestraat met de Pleinweg wordt hard gewerkt. C. is de „drieweg kraan" van de Vaanweg met de Zuiderparkweg. De derde drie wegkraan, waarmee de Dordtse laan op de Stevelsweg aansluit komt wat later aan de beurt. RODE ZEE uni dobby <2.0 cm breed 8 Pagina 3 Goudsesmgei 221 - Rotterdam tel. 116673 123082 S (door Hans W. Ledeboer) KOTTERDAM Na een jarenlange tijd van voorbereiding en na heel wat werk, dat er achter het Ikazia-ziekenhuis, het metro- f» Station Zuidplein en het tuindorp De Yaan in het verborgene is •geschied, zal eindelijk omstreeks half april in Rotterdam-Zuid iets -te zien zijn van de geheel nieuwe gedaante van het Zuidplein. Want dan zal één rijbaan in de nieuwe verbinding tussen Zuid- iplein én Zuiderparkweg voor het verkeer worden opengesteld. v Dat betekent datt meteen het in ge bruik nemen van een eerste stukje w de nieuwe Vaanweg, die straks de 'verbinding moet vormen tussen het •tart'van Rotterdam-Zuid het Zuid- iiein met het metro-station en het 'oleuwe winkelcentrum en het zuide- ■lïjkc gedeelte van de rijkswegenruit ifoad de Maasstad, Ondertussen gaat het werk aan de andere rijbaan met volle kracht ver der en het is de bedoeling dat nog iieze zomer beide rijbanen gereed zijn. Verwacht wordt, dat dan een groot 'deel van het zware verkeer zal worden 'afgeleid naar de Zuiderparkweg, li 1 gen tweede stuk weg, dat daarbij Aansluit en weldra klaar zal komen is Kie oprit' voor autobussen van de Zui- liierparkweg naar het metro-station jZuidplein. Volgend jaar moet de rest van de dfaanweg gereed komen, aansluitend 'óp dat deel van de rijkswegenruit, dat 'aansluit op de zuidelijke toegang tot de Benelux-tunnel. Het derde interessante object, dat weldra gereed zal zijn is een geheel ïiieuwe situatie bij het kruispunt van de Mijnsherenlaan met de Pleinweg. ;Het zal in de toekomst niet meer moge lijk zijn op dit kruispunt linksaf ta ^laan. Het hele complexje Goereese- straat-Zuidewijdsestraat vormt met een deel van het plantsoen in de ij Mijnsherenlaan en een stukje Zuid plein langs het parkeerterrein een soort verkeersplein, waarop auto's, die linksaf willen, eerst rechtsaf zul len moeten gaan en dan, een blokje- rond rijdend, de Pleinweg loodrecht moeten kruisen. Vanzelfsprekend moeten, om dit mogelijk te maken, de twee kruispunten van de Pleinweg met Mijnsherenlaan en Goereesestraat duchtig- onderhanden worden geno men. Het Rotterdamse auto-, fiets-, scoo- ler-, of bromfietsrijdend publiek 'zal kermis kunnen maken met hetgeen mannen van de dienst van stadsont wikkeling reeds lang geleden hebben aangeduid als „driewegkranen", pun- |en, waar drie verkeers banen bijeen komen en die een gemakkelijker ver keersafwikkeling waarborgen dan ge wone kruispunten. i Er zijn er drie in het Zuid- plein-Vaanwegtracee. Eén waarmee de Vaanweg aansluit op de Pleinweg, een nieuwe betonranden van de verkeersgeleiders op de „iriewegkraan"-knooppunten. De verticale rand verdwijnt ge heel in het asfalt, zodat de be tomend in een vloeiende lijn van het wegdek uit oploopt. Men wil met deze lijnen de onge lukken tot een minimum be perken. P. ADRIAANSE fors tempo tweede, waarmee "Strevelsweg en Dordtselaan aansluiten 'op het Zuid plein, een derde, waarmee de Zuider parkweg op de Vaanweg aansluit Verderop zuidwaarts zijn er 'io: twee bijzondere kunstwerken. Aller eerst een „viaductje" voor voetgangers en rijwielverkeer over de nieuwe Vaanweg in het verlengde van de Pinkster-weide. Dat staat er al, nu nog wat eenzaam en doelloos in het landschap van het Zuiderpark, over een maand of wat ziet het er anders uit Want nog dit jaar moet de Vaanweg van Zuidplein tot Oldegaarde gereed zijn. De kruising Vaamveg-Oldegaarde wordt er een op gelijk niveau. Het tweede Vaanweg-kunstwerk is het viaduct, waarmee de Vaanweg over de SKnge wordt geleld. Daar van zijn de aanzetten nu te zien in de vorm van een enorme zandhoop ter weerszijden van de Slinge. Dat komt volgend jaar aan de or de, als de Vaanweg wordt doorge trokken van de Oldegaarde naar het zuiden. Zoals bij alle werken op het gebied van de wegenbouw het geval is, levert een bezoek aan dit karwei de merk waardige indruk, dat er weinig ge beurt. Die indruk wordt gewekt, door dat zo'n karwei doorgaans een enorm terrein beslaat, waarin de omvang van de daar werkende mens min of meer verloren lijkt te gaan. Natuurlijk is dat allemaal schijn, want in welk tempo er bij Zuidplein en Vaanweg wordt gewerkt, kan baas Piet Adriaanse (51), nu nog de „onge kroonde koning vau de Zuidplern-rom- mel", goed vertellenals degene die naar hem luistert hem kan bijhouden! Want de heer Adriaanse „banjert" gewoonlijk met heel lange passen en hoge snelheid door het terrein, links en rechts aanwijzingen gevend, door kijkers turend, met rood-wi't-rode stok ken zwaaiend en ook wel eens hevig mopperend. Want er werken aan da object allerlei aideiingen van de dienst van gemeentewerken samen. De coördinatie van al die afdelingen levert uiteraard de nodige puzzels. De man van de riolering, die met zijn bui zen te laat komt en die dus moet gaan leggen op de uiterste randvan een reeds geasfalteerd stuk, zodat dat nieu we stuk weg dreigt te worden onder graven, kan het best maar ver uit de buurt van de heer Adriaanse pogen te blijven. Het zal hem niet veel helpen: de onverlaat wordt toch wei op gespoord. Dat wil uiteraard niet zeggen, dat de heer Adriaanse voortdurend uit zijn humeur is. Integendeel. Er wordt daar rond het Zuidplein een fors stuk werk verzet en daarop is de heer Adriaanse uiteraard danig trots! -Interessant is ook, dat en dat is bij al dergelijke werkstukken het ge val de aanleg van de wegfundering heel wat meer tijd in beslag neemt dan het uiteindelijk afwerken en asfal teren, Die asfaltering is eenvoudig een klusje voor een grote machine, die in enkele dagen de hele zaak volspuit. Maar de wegfundering moet nog op de ouderwetse manier zorgvuldig worden gestort en ingewalst, een weinig specta culair en veel tijd nemend moeizaam werk. Nog een nieuwigheid: de vorm va*, de betonstroken langs de vck-"-.ge leiders op de „driewegkranen". Die krijgen een vloeiend verlopende vorm; na allerlei proefnemingen is gebleken dat deze vorm het minst aanleiding geeft tot ongelukken. Een auto, waarvan een wiel op de beton nen geleider-rand komt, gaat niet over de kop maar rijdt gewoon te rug de weg op. D, E F en G zijn oriëntatiepun ten: het Verzamelgebouw-Zuid, het Ikazia-ziekenhuis, de Groote Schouwburg en het metro-sta tion Zuidptein. Die oriëntatiepun ten zijn nodig, omdat er op de maquette heel wat meer gebou wen staan dan er bij het Zuid plein zijn gebouwd. Het is de bedoeling dat het Zuidplein er in de toekomst net zo zal uitzien als de maquette aangeeft.... Ten slotte is met een streep-stippellijn aangegeven, van welk weggedeelte één rij baan half april gereed komt: de aansluitingen tussen Vaanweg en Zuidplein (Pleinioeg), Zuiderpark weg en de autobus-oprit naar het metrostation. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Acht Rijnmondge meenten, te weten Rotterdam, Schie dam, Vlaardingen, Maassluis, Capelle aan den IJssel, Ridderkerk, Rozen burg en Spijkenisse zullen op korte termijn moeten beslissen over de op richting van de Stichting Volkshuis vesting Nieuwe Waterweg. Deze stichting gaat het fonds beheren dat gevormd wordt door bijdragen van het bedrijfsleven, waarmee de onren dabele toppen van premie- er, vrije sec- ttorwoningen zullen worden betaald. De 'bijdrage blijft, evenais bij de vorige re geling, vastgesteld pp. ƒ5.000, maar hier voor krijgen de bedrijven nu voor een periode aivan tien jaar de beschikking over twee (woningwet)woningen. Hoewel dit bedrag bij de huidige rente stand en de van kracht zijnde subsidie regeling onvoldoende is voor de bestrij ding van de onrendabele top bij niet- wonmgwethuizen, worden de gelden ge reserveerd voor latere plannen in de vrije- en eventueel in de premiesector. Het voor de Zalmplaat ontworpen plan voor 360 Dura-Coignetwoningen, dat aan vankelijk in de woningwetsector was op gezet, zal nu m een premieplan worden omgezet, waardoor een extra contingent kan worden verkregen. De huurprijs van deze woningen zal echter de eerste tien jaar op woningwet- niveau moeten liggen. Dit is mogelijk door een 'bijdrage uit het genoemde fonds ter grootte van ongeveer 5800 per wo ning. De op te richten stichting kan zo nodig ook fungeren als een orgaan waar mee de gemeenten nevenactiviteiten op het gebied van de volkshuisvesting kun nen coördineren. (Van onze correspondent) CAPELLE De anderhalfjarige Ma ria van Vuurcn is maandagmorgen in een sloot langs de 's-Gravenweg, vlak bij het ouderlijk huis verdronken. Het kind was op een onbewaakt ogenblik weggelopen. Het werd ver mist op het moment dat een ouder zus je haar wilde wassen. (Van onze scheepvaartredakteur) ROTTERDAM L. Smit en Co's In ternationale Sleepdienst heeft een der de supersleepboot (vermogen 9000 pk) besteld. De nieuwe zeesleper zal beho ren tot de klasse van de Zwarte Zee en Witte Zee en zal worden gebouwd bij de N.V. Scheepswerf en Machinefa briek „De Merwede" te Hardinx- veld-Giessendam. De Zwarte en Witte Zee werden resp, in 1963 en 1966 ge bouwd bij Smit-Kinderdijk. De nieu we sleepboot krijgt de naam Rode Zee. Met de schaalvergroting in de zeescheepvaart alsmede de bouw van steeds meer olieboorinstallaties en an dere stabiele werkplatforms stijgt ook voortdurend de vraag naar grotere en zeer krachtige zeesleepboten. Een ge volg van deze tendens is ook dat een (Van een onzer verslaggeefsters) "D OTTERDAM „De controle, die de meeste mensen hard nodig hebben, is bij het Automobielbedrijf Blijdorp bijzonder weinig indrukwekkend ge weest", zo oordeelde de officier van justitie mr. 3. D, de Jong vanmorgen tijdens de behandeling van de knoeie rijen die zich vorig jaar in een' der garages van deze firma afspeelden. overzicht van een vrijwel gereed zijnd „driewegkraan"- wegenknooppunt. Links en rechts de Vaanweg, op de ach tergrond de Zuiderparkweg. -'"A- LJIER GAAT straks de Vaan- weg over de Singe. Links en rechts zijn in de vorm. van twee grote zandlichanien de aanzetten van het Vaanwegvia duct te zien. Het viaduct komt volgend )aar aan de orde. ROTTERDAM „Zuster De Wilde is ruimschoots binnen de marge van een goede directrice gebleven", dit zei maandagmiddag dr. F. J. Tolsma, di recteur-geneesheer van het Delta ziekenhuis tijdens het afscheid van zuster H. H. de Wilde. Dr. Toisma sprak lovende woorden over de warme belangstelling die de schei dende directrice zowel voor de ver pleegden als voor het personeel heeft getoond. Als blijk van waardering bood hij zuster De Wilde, die met pensioen gaat, drie bijzettafeltjes aan. De heer E. van. Dijk, adjunct-directeur, huldigde de directrice voor de wijze waarop zij had meegewerkt aan de op bouw van het ziekenhuis tot een re gionaal centrum. „Daarbij heeft u het belang van de patiënten steeds voor laten gaan, aldus de heer Van Dijk. Namens de directie bood hij haar een ingelijste luchtfoto van het ziekenhuis aan. Veel dank voor de goede samenwerking en het onderlinge contact bracht zus ter T. P. S. ten Have, directrice van het Zuiderziekenhuis haar over namens haar collega's. Als geschenk bood zij een tuinstoel aan. „Onze hulpverlening kon slechts slagen door de uitstekende samenwerking dank zjj uw prettige medewerking", ze! mevrouw W. van Keulen-Russell, leidster van de Unie van vrouwelijke vrijwilligers. Zij dankte zuster De Wil de voor haar sympathie en begrip. Ais blijk van waardering bood mevrouw Van Keulen haar een fotoalbum van de activiteiten der UW aan. Tal van sprekers, waaronder vertegen woordigers van de inspectie volksge zondheid en de loco-burgemeester van Poortugaal spraken de scheidende di rectrice waarderend toe. Vele honder- De raadslieden drukten zich wat sterker uit. „Boven de garage zou een bordje kunnen worden gehan gen met daarop als devies „versier het maar", vond een van hen. En: „Deze zes verdachten zjjn niet de enigen die erbij betrokken waren. Ik vraag me af of de directie niet beter een excursie naar de recht bank had kunnen organiseren". Tenslotte nog deze uitspraak: „Mijn cliënt heeft zich moeilijk kunnen onttrekken aan het zuigende moe ras van de corruptie". Bij de malversaties waren de 40- jarige doorsmeerder R. E. en de 24- jarige magazijnbediende W. van V. het ernstigst betrokken. E., die was belast met de kas, droeg niet al het geld af, dat hjj ontving van klanten die contant betaalden. Voorts verkocht hij auto-onderdelen die Van V. uit het magazijn liet ver dwijnen. De opbrengst deelden de samen. Een aantal onderdelen deed van V. cadeau aan vier andere em ployés van het bedrijf. Mr. De Jong achtte E. schuldig aan verduistering eiT wat de auto-onderdelen betreft, het medeplegen van verduistering. Hij eiste tegen hem een gevange nisstraf van tien maanden met aftrek, waarvan drie voorwaardelijk, een proeftijd van drie jaar en toezicht. Een zelfde straf, maar zonder toezicht, vorderde hij tegen Van V„ die hij een „soort goed heertje" noemde. Zowel deze twee mannen als twee van de vier overige verdachten be schikten over een blanco-strafregister. De meesten waren al geruime tijd bij het bedrijf in dienst; een van hen zelfs al twaalf jaar. Tegen de vier mannen, die de van Van V. ontvangen auto-on derdelen ten eigen bate gebruikten, vorderde de officier een geldboete vas 150 subs, dertig dagen en een maand voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar wegens het medeplegen van verduistering, „Hoe is het op het ogenblik met de knoeierij?" vroeg rechtbankpresident mr. A. R. Jolles aan deze vier mannen, die geen van allen ontslagen zijn. „Dat is over", luidde het antwoord. De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. 'aantal kleinere sleepboten van L. Smit in de zeer nabije toekomst een groter machiïievermogen zal krijgen. Zo werd het vermogen van de Ba- rentsz Zee reeds van 1650 tot 3000 pk opgevoerd en binnenkort zal de Tasman Zee met eenzelfde vermogen zijn uitgerust Aan deze 3000 pk-klasse zal ook de sleepboot Schelde (nu nog, 2500 pk) worden toegevoegd. Geleidelijk aan zullen de acht sleep boten van 1000 pk tot 2000 pk worden vervangen door grotere en weUicht krachtiger eenheden, waardoor I<. Smit blijft beschikken over een doelmatige vloot met een grote potentiële omzet. Na de indienststelling van de nieuwe sleepboot Rode Zee (op15 augustus- 1968) zal de vloot van L. Smit en de geassocieerde maatschappijen bestaan uit 98 eenheden, waaronder 12 zeesle pers van 3000 tot 9000 pk. De Rode Zee zal worden uitgerust met Werkspoor motoren. Bijzonder aan het schip wordt- de verstelbare schroef, die omgeven is door een tun nel. Het wordt geen zusterschip van. de Zwarte en de "Witte Zee. Waarschijnlijk wordt de nieuwe Rode Zee iets kleiner van afmetingen en zal de schoorsteen worden vervangen door een of meerdere rookkanalen. De naam Rode Zee hee.t reeds 70. jaar een bekende klank in de scheep vaartwereld. In 1898 werdde eerste Roode Zee (1500 pk) in dienst gesteld; een jaar later werd deze stoomsleep- boot verkocht aan het Franse gouver nement. De tweede Roode Zee (1150 pk)' maakte van 1909 tot 1933 deel uit van L. Smit's .zeegaande vloot. In 1938 werd de eerste motorzeesleepboot Roode Zee in dienst gesteld. Deze 1250 pk sterke sleepboot voer tijdens de Tweede Wereldoorlog in geallieerde dienst Het schip werd op 14 april 1944 ter hoogte van Dungeness getorpe deerd, waarbij het met zijn bemanning ten onder ging. De vierde sleepboot Rode Zee (2000 ipk) verscheen in 1949. Het schip werd in juni 1966 overgedragen aan The Overseas Towage Salvage Co. Ltd. te Londen, een met L. Smit geassocieer de maatschappij. Deze vierde Rode Zee vaart thans onder de naam Neptu- nia. De nieuwe Rode Zee wordt dus de vijfde sleepboot van die naam. den belangstellenden woonden dit af scheid in de recreatiezaal van het zie kenhuis -bij. In haar dankwoord bracht zuster De Wilde buide aan haar medewerkers en aan de directie, die baar in haar 47 jaar lange carrière in het ziekenhuis in de gelegenheid hadden gesteld „dit doel te bereiken". Z"1ENEESHEER-directeur dr. F. J. Tolsma drukt de scheiden de adjunct-directrice de hand. Wij laten onze klanten niet voor niets naar de stad komen... neen, onze huismoeders hebben 't al druk genoeg. Maar deze partij-aanbieding dobby overgordijnstof kunt U niet iaten lopen. Morgen verkopen wij deze al om bekende dobby gordijnstof in drie van de meest verkochte kleuren per meter voor nog géén twee gulden. Morgenvroeg om 9 uur begint de verkoop van deze grote partij dobby overgordijnstof, 120 cm breed in de kleuren geel-blauw en oranje, per meter, VOO Geen tel, of schrift, belt.

Trouw / De Rotterdammer | 1967 | | pagina 1