RTM schakelde over op bus - groot verloop Arbeidsverhoudingen in Rijnmond blijven moeilijk Bevolking kan plaatsen niet tnhek vullen Slepers van Leen Smit hadden drukke dagen 15? Tegen de lamp na twintig inbraken Kaarten-stormloop verrast RET Gemeenten moeten 1,8 miljoen dekken I' Interessant concert Schuurman en Zoon INTER zonder Jair en Suarez Brussels geheel warenhuis verwoest Hitier -artsen vrijgesproken! „Werkloosheid bouwvakkers stijgt snel" Rotterdammer 1' Met succes hulp verleend ïTdamse delegatie nu in New York Dijkverzwaring aanbesteed Twee jaar voor zwijgzame typograaf Overwerk op hoofdkantoor Streng ontreden tegen iedere koppelverkoop Begroting Rijnmond 1968 Eenden kennen geen zebrapad Zes maanden voor bezit van hennep Henneprookster in mini kreeg 1 maand cel Inbrekerstrio kreeg forse straffen Jaarverslag 1966 ■v, Eerste paal centrum voor zeevarenden 50 boete geëist wegens misbruik van Rode-Kruisteken Euthanasie-proces Onwaardig VOOR BRILLEN ROTTERDAM De toekomst van het verzorgingsniveau in het Rijnmondgebied is niet al te roos kleurig, zo is een der conclusies in het verslag betreffende de Rotter damse bouwactiviteit in 1966. Achtergebleven Ik- BrartMopBastioti lï h? blijvend ..v v goedkoper Tros in schroef (door de f) RINCK-extra's) VOORDELIGER DAN OOIT Aanpassen Bedenkelijk Transporten veldbedden termeuien Hamsteren Buitenlanders Voorwaarden OORZAAK Ooggetuigen Gefaald r n - (Van een onzer verslaggevers) "ROTTERDAM Het jaarverslag der Rotterdamse Tramweg Maatschap- Rij vermeldt een groot verloop in 1965. Het was het jaar waarin de RTM ge heel op de bus overschakelde. Van Het trambedrijf gingen tien mensen uit dienst, van wie een met pensioen. De RTM slaagdè- er in acht perso neelsleden van de tram een herscho ling te. geven," twaalf kregen in andere afdelingen van jhet bedrijf werk. Sloop van rails en andere afwikkelingswerk zaamheden houdt nog elf mensen be zig. Het verloop kwam met name voor bij de buschauffeurs in Rotterdam en omgeving, bijna niet op Goeree-Over- fiakkee en Schouwen-Duiveland. Ontslag werd m totaal aan 106 perso neelsleden verleend, van wie er 89 er- gens anders gingen werken. Er werden 95 mensen aangenomen. Binnenkort zal de RTM de frequen tie van haar busdiensten op Voor- ne-Putten opvoeren'. Haïfuursdiensten worden uitgevoerd van Brielle naar Rockanje naar Spijkenisse en Rotter dam en andersom. Tussen Spijkenisse en Rotterdam zal dan een kwar- tiersdienst zijn*(nu 20 minuten). Rozenburg-Hoogvliet, geen goed be zette lijn, krijgt een rit in de avondu ren en zal beperkt ook op zondag wor den gereden. Het verslag meldt dat op het veer Hellevoetsiuis - Middelharnxs het vervoer verder daalt. Verlaging van toltarieven op de Haringvliet is de oorzaak. De opstellers van dit verslag ver wachten dat de In het Rijnmondgebied gevestigde en nog te vestigen bedrij ven zullen groeien ondanks de krapte op de lokale arbeidsmarkt. Het gevolg zal zijn, aldus de opstellers, dat bedrij ven elders waarvoor de loonkosten van groter belang zijn dan die in dit werkgebied, sterk in hun ontwikkeling zullen worden geremd. En tot deze bedrijven zal zeker een belangrijk deel van het verzorgende apparaat zijn te rekenen. In de penode van 1947 tot 1960 js het aantal arbeidsplaatsen regelmatig toe genomen met gemiddeld 6 500 per jaar. De toeneming van de beroepsbevolking is daarbij achtergebleven. Die was jaarlijks 4.600 mensen, maar var: jaar tot jaar waren er grote verschillen in dat cijfer. Het verschil tussen deze twee ont wikkelingen heeft geleld tot een aantal forensen in het Rijnmondgebied, dat in 1947 ongeveer drieduizend personen was en in 1960 niet minder dan 20 800 Ook de groei van het inwonertal als geheel is na de oorlog in verhouding (Van «en onzer verslaggevers). ROTTERDAM Vier sleepboten van Lmlt Co's Internationale Sleepsienst het>- ben gedurende bet afgelopen weekeinde If met succes hulp verleend aan schepen In »f«- nood. Deze hulpverleningen .werden uftge- r® i voerd In Straat MalaJcka. In de Zuid Atlan- tlsche Oceaan en In bet Engels Kanaal. Zaterdag meldde de Liberiaanse tanker .•••Arcturus (1874$ brt). dat hij zich tn moei- 1 rijkheden bevond ler hoogte van Pui au Sam- bu (Sumatra). Het schip dat maehlneschade *--en enige lekkage had opgeipen. lag daar a 'voor anjter. lirk De sleepboot Noordzee, die onmiddellijk -1van haar bergingsstation Singapore uitliep, kwam 'fi middags bü de Arcturus aan. Be- ■V- v,matutlBgsleden van de sleepboot zetten enke- I .:f Te pompen over op de Liberiaan om de l->' lekkage onder controle te houden. Verder -werd door de Noordzee lucht geleverd oro de Arcturus In staat te stellen zijn ankers te. Hieuwen. De Noordzee nam de Arcturus op sleeptouw en bracht het schip hedenmor- f gen. vroeg veilig te Singapore binnen. DejateepbOotHarentsz-Zee vertrok zondag morgen' van Kaapstad naar tie Bastion, een schip: dat dj» 30 mijl ten zuidoosten van de Zuid-Afrikaanse", haven sleepboorbulp had i ingeroepen. De verblijven op het aeh- terschin - van de Bastion waren in brand geraakt, de macnlnes van het schip ultge- vaaien. .lerwiji het bovendien water maakte De difig. pk 'sterke, sleepboot Barentgz-Zee .{arriveerde tn de imp van de dag bij de Bastion, «.„bemanning slaagde er, ondanks de bijzonder slechte weersomstandlheden wtndtoacht en een hoge wilde zee in Ut J U gaat toch met vaezntie en kamperen om uit te rutten... om bulten t» zijn en lekker te luieren in zon of schaduw— en U hebt 't verdiend, na zo'n jaar werken! En daarorh gaat er zo'n veldbed en een matrasje mee, geheel op klapbaar en zo makkelijk mee te nemen. Twee-poots veldbedden, met 4 patentscharnleren, in vele standen verstelbaar - overal Uw luxe rustbedje bij de hand, op reis, thuis, In 't kamp - morgen koopt U ze voor nog géén zestien gulden. En om van 't geheel een weelde rige luxe te maken, camping polyester plaat, bekleed met leuke cretonne, of Camping matrasjes, 6-delig, eveneens met fleurige cretonne bekleed. het 22M brt metende schip vast te maken. Zo gauw de omstandigheden dit toelaten zullen pompen op de bastion worden overge zet. De Barentsz-Zee zou maandagavond met de Bastion te Kaapstad aan komen. Zondag zond het Panamese motorjacht Marlsa (een ex-mijnenveger van de Britse marine) noordseinen uit. Het jacht bevond zich op 15 mijl ten noorden van Cherbouig. De belde motoren van de Marlsa waren u—tgevallen, terwijl de machinekamer wa ter maakte achtergebleven bij de groei van het aantal arbeidsplaatsen. Allerlei bijzon dere factoren maakten, dat de enorme groei van het aantal arbeidsplaatsen kon worden bijgehouden. Een van deze factoren was de toe neming van het aantal buitenlandse arbeidskrachten. De opsteliers van het verslag zien de vraag of m de toekomst dergelijke bijzondere factoren, die het aanbod van arbeidskrachten vergroten, aan wezig zullen blijven van groot belang. Zij nemen aan, dat de natuurlijke groei van de beroepsbevolking in de toekomst gering zal zijn zowel in vergelijking met de groei m het verle den als in verhouding tot de in de toekomst te verwachten vraag. Men verwacht tot 1980 een toe neming van de beroepsbevolking met gemiddeld 2.200 per jaar, hetgeen zeer gering is wanneer men de ambi tieuze plannen voor de ontwikkeling van het Europoort en de Maasvlakte in aanmerking neemt. Alleen in deze gebieden verwachten de opstellers tot 1980 een jaarlijkse stijging van het aantal geheel nieuwe dus niet verplaatste arbeidsplaatsen met dui zend per jaar. aantal arbeidsplaatsen als de beroeps bevolking en men verwacht in dit gebied m 1980 evenwicht De opstellers menen, dat met de plannen van nu voor het inwonertal van dit gebied er geen enkele bijdrage kan worden geleverd tot het huisves ten van arbeidskrachten die in Rotter dam zeif werken, ook ai zonden de daarvoor gewenste verbindingen bij tijds gereed zijn. Het tekort aan beroepsbevolking .in Rotterdam zonder Hoek van Hol land zal van 27.000 m 1960 stijgen tot 74 000 tn 1980. Voor het Rijnmond gebied als geheel zal dit tekort stijgen van 19.000 tot 42.000. Te verwachten is, dat forensisme werken buiten de woonplaats wei nig zal kunnen bijdragen tot opheffing van deze steeds groter wordende tekor ten. De opstellers menen dat er ïn de eerste plaats moet worden gedacht aan planning van nieuwe woongebieden aan bestaande railverbindingen. NU iS EEN RINCK-BRIL Ais men bedenkt dat in het verleden de jaarlijkse toeneming van het aantal arbeidsplaatsen van 6.500 voor Rijn mond 650 plaatsen voor Europoort inhield, krijgt het cijfer van duizend per jaar een bedenkelijke betekenis. Het aantal buitenlandse werkkrach ten is een onzekere factor. Nu werken er ongeveer twaalfduizend in het Rijn mondgebied. Of deze groep in de tóe komst zal af- of toenemen, en in welke mate, kan niet worden voorspeld. Een grote toeneming verwachten de opstellers ook op Voorne, Putten en Rozenburg. Deze betreft zowel het De sleepboot Oceaan, die zich in het En gels Kanaal bevond, zette onmiddellijk koers naar de Marlsa. Het Engelse m s. He ron (943 brt), dat iets eerder dan de Oceaan ter plaatse was. had de bemanning van het in nood verkerende schip overgenomen. Bli een poging van de Heron om een sleepver- blnding met de Marisa lot stand te brengen. Kreeg het schip de tros in haar schroei. De Oceaan heeft toen de Heron vastgemaakt en het schip met de schinoreukelingen van de Marlsa veilig te Cherbourg binnengebracht. De sleepboot zwarte Zee, die in het En gels Kanaa! opereerde en eveneens ter assis tentie naar beide schepen koers had gezet, slaagde er in het vei laten jacht op te pik ken en in de haven van Cherbourg al te leveren Momenteel heeft L. Smit Co's Internati onale Sleepdienst twee lange afstand-sleep reizen met olieboorinstallaties ln uitvoering. De sleepboot Witte Zee (9008 pk) vertrok 15 mei met de Maersk Explorer van New Orle ans naar de Noordzee, een afstand van 5500 zeemijlen. On 2) mei vertrok de sleepboot Orinoco (4000 Ipk) met du drijvende oiieboorinstall- tie Delta I van Port Harcourt naar de Golf van Mexico. De af te leggen afstand be draagt 0500 mijl. Camping plaat 55x180x2 cm Camping matrasje 55x180x2cm Welig Morge» verkopen wij In onz# Camping afdeling deze onmlx- bare attributen voor het "caHg niets doen", voor prijzen, die voor zich zelf spreken GUa tof- ef ichrift. test. ROTTERDAM De recherche van het politiebureau Sandelingplein heeft van daag de offieler van justitie voorgeleid G, M., 24 jaar, en J. F. D. S., 25 jaar, beiden zonder beroep, beiden wonend te Rot terdam. Zij zijn In de nacht van 18 op 19 mei aangehouden, verdacht van inbraak In de schoenenwinkel van .Fa. J. Maas aan de Brede Hllledflk. Toen was daar een parijj schoenen, reistassen en nylonkou sen gestolen. Bij het verhoor was het tweetal aan vankelijk weinig spraakzaam, maar ten slotte bekende het niet minder dan twin tig inbraken, gepleegd sedert het begin van februari van dit jaar. Onder meer drongen beiden enkele elektnciteitszaken aan de Hillelaan en de Maashaven binnen, waar,zg voor een bedrag aan 5000 aan transistorradio's, bandrecorders en televisietoestellen buit maakten. In totaal hadden beiden voor 13.000 gestolen. De buit van de laatste inbraak, die in de schoenenwinkel, kon geheel m beslag worden genomen. Als verdacht van heling van door dit tweetal gestolen goederen werd aange houden C. de R. uit Rotterdam, 41 jaar, los-werkman. De R. is m bewaring ge steld. Vandaag is ook de officier van justitie voorgeleid L P„ zonder beroep, 18 jaar, te Rotterdam. P. wordt verdacht van diefstal van een geldkistje met inhoud uit een fotolaboratorium aan de Conrad- straat. Maandag werd aangifte gedaan van een de nacht tevoren gepleegde inbraak in de Vijfde Technische School aan de Burg. Koningssingel. In diverse kamers zijn kasten en bureaus deorzariit. Er Is wat geld vermist. ROTTERDAM De delegate van het gemeentebestuur en bedrijfsleven, die op goodwüi-reis door Noord-Ameri- ka is, kwam zaterdag in New York aan. Maandag werd een trip gemaakt door het havengebied als gast van de Newyorkse havenautoriteiten. Vandaag, dinsdag, was er o.a. een ontvangst in het stadhuis van New York, waar burgemeester John Lindsay en burgemeester W. Thomas sen zouden spreken. Morgen bezoekt de delegatie Philadelphia. Zondag keert zij op Schiphol terug. Eerder bezochten de prominente Rot terdammers, zoals gemeld, het Cana dese Montreal, waar de wereldtentoon stelling wordt gehouden. ROTTERDAM Het hoogheemraadschap van fechietand heeft vanmorgen aanbesteed het verhogen en verzwaren van Schlelands Hoge Zeedijk met bijbehorende werken tus sen nektotneterpalen 7.34 en 17.60 te Rotter dam. Laagste van de twaalf inschrijvers was Aannemingsbedrijf Oosterwijk N.Y Rot- tcrdani met f344 400. Oovolger was G van Herk Tjn te Nieuwerkerk aan den IJssei tnet 395 000 De dienst van gemeentewerken heeft het bouwen van een clubhuis op het ten- niscomplex aan de Zuiderparkweg voor f 141.000 gegund aan het Bouw- en Aanne mingsbedrijf J. J. Corneltsse en Zn. te Slik kerveer ft Het bouwen van magazijnen en werk plaatsen op het terrein van het waterleiding bedrijf op de Berenplaat is voor ƒ490.130 gegund aan Firma A. W. v. d. Giessen en zn. te Westmaas. Het gedeeiteliik slopen van de overklul- *JM. «2, 4e Blaak en h« leggen van een spuileiülng bU de LeuvesIuH met het oog °P„ae aanleg van tunnels onder her Chur- chillpleln is voor ƒ130.000 gekund aan N.V Aannemingsbedrijf v.h. Van Dongen en Van Hoven te Dordrecht De moeihjkheden met de woning bouw en de infrastructuur, het grote aantal woningen dat voor vervanging van oude woningen nodig is maken dat de vraag naar arbeidskrachten zich noodgedwongen zal moeten aanpassen aan het zoveel lagere aanbod Men verwacht een concurrentiestrijd op de arbeidsmarkt, die in hoofdzaak zal worden gevoerd tussen de twee Toeipolen: het centrum Rotterdam en het zuidwestelijke werkgebied van Rimmond. Deze strijd gaat ten koste van elkanders groei en ooit ten koste van een. stagnering of zelfs achteruit gang van andere," minder krachtige maar daarom niet minder belangrijke activiteiten in het Rijnmondgebied. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Dinsdag 6 juni orr. 16 uur zal burgemeester W. Thomas sen de eerste paal slaan voor het Inter nationaal Centrum voor Zeevarenden 'aan de Europaweg in Europoort. De voorbereidende werkzaamheden voor dit complex, dat komt te staan tegeno ver Den Briel aan- het Hartelkanaal, naast de Noorse Kong Oiavskapel, zijn inmiddels begonnen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De 35-jarige Haagse typograaf C. J. H., die op 27 januari in de Spaansepolder bij een inbraak werd betrapt, is tot twee jaar gevangenisstraf en verbeurdverklaring van het inbrekersmateriaal veroor deeld. Over zijn mededaders, die er in geslaagd waren te ontsnappen, kikte hij met geen woord. De verdachte had waarschijnlijk alleen op de uitkijk gestaan. In eik geval ontkende hij ten stelligste een strafbaar feit gepleegd te hebben. -.Door zijn zwijgzaamheid eiste de of ficier tegen hem de hoge straf van twee en half jaar ter zake van diefstal ih vereniging *4< ROTTERDAM Enkele overstekende eenden waren de „hoofdschuldiger." van ae kettingbotsing op rijksweg 3, waar door het verkeer via de Hoofdweg om geleid moest worden. Drie auto's waren bij deze botsüng be irokken Een vrarchtauto met aanhanger beschadigde de middenbermbeveihginf over een afstand van tien meter De chauffeur van de truck met op legger, de 30-jarige J. H. Nuland u.t Winschoten raakte bij het uitstappen met zijn voet beklemd. Met een diepe vlees wond Is hij naar het Bergwegziekenhuis vervoerd. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Volgens de uitge brachte ontwerpbegroting van het openbaar lichaam Rijnmond zullen de 23 gemeenten in totaal gedurende 1968 voor dekkingsmiddelen ten bedrage van 1.847.950 moeten zorgen. Dit be tekent op ruim een miljoen zielen een bedrag per inwoner van 1,74. De begroting vermeldt een totaal van 2.664.350. Zij is nu verzonden aan de gemeenteraden met het verzoek eventuele opmerkingen binnen zes weken kenbaar te maken Pas daar na zal deze ontwerp-begroting aan de Rijnmondraad worden aangebo den ter behandeling Op de begroting komt nu een post voor, die betrekking heeft op de deel neming van Rijnmond ln de op te richten NV Afvalverwerking Rijn mond. Zoals bcfkend gaat het hier om de stichting en exploitatie van een vuilverbrandingsinrichting in de Bot lek. Gemeenten en Rijnmond zullen aandeelhouders zijn. Ook komen nu posten voor ter bestrij ding van de uitgaven voor de bouw van de centrale meld- en regelka- mer, die per i januari 1968 geheel naar Rijnmond zal overgaan. Investeringen zullen ln het kader van de milieuhygiëne moeten worden ge daan voor S02 meetposten, meteoro logische meetposten, de meld- en re- geikamer zelf en een aantal meet wa gens met mobilofoon. Voor aanschaffing meetwagens is 22 000 voorzien, voor huur mobilo foons 3500 en voor. exploitatie meetwagens ƒ8 000. Het administra tief apparaat van Rijnmond telt nu 20 ambtenaren De geleidelijke op bouw van het secretariaat wordt voortgezet. Naar verwachting zal er in het resterende deel van dit jaar een uitbreiding met twee mensen zijn en in 1968 met een vijftal. Gezien het kleine personeelsapparaat moet vrij veel gebruik worden ge maakt van technische en administra tieve bijstand van gemeenten en an dere instanties. Daartoe is een halve ton uitgetrokken. Voor kosten van adviezen van derden is een stelpost van twee ton opgenomen. Drukkosten van het legitimatiebewijs, dat zo is de bedoeling aan woningzoekenden zal worden verstrekt, worden.geraamd op 8.000. Voor geldleningen wordt twee ton geraamd. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Rotterdamse Elektrische Tram heeft, zo werd ons van de zijde der directie gemeld, via de verkoopadressen meer dan veertien- duizend bij het nieuwe tarief ingestel de weekabonnementen verkocht., Maan dagochtend kwamen er bij het hoofd' kantoor van de RET nog duizend aan vraagformulieren binnen, het blijkt dat enige honderden aanvragen per dag bij de agentschappen binnenko men. De mensen van de financiële afde ling van de RET verwerken dat alles in overwerk. Ook de verkoop van rittenkaarten via de agentschappen gaat boven al le verwachting. De RET heeft een grote toevloed verwacht en de agentschappen met het tienvoudige van de normale hoeveelheid ritten kaarten bevoorraad. Deze enorme hoeveelheid 'bleek tot grote verras sing van de RET onvoldoende. Zo js .er alleen reeds zaterdag een hoeveelheid rittenkaarten verkocht, voor de verkoop waarvan men vroeger ten minste twee weken nodig "zou heb ben! slechts verkopen aan vaste klam», zij wilden slechts kaarten af^ev^'- dien tegelijkertijd rookartikelen Jl' den gekocht a' Ed zijn mensen geweest, die voor raadjes wilden inslaan: zij kochten tien kaarten tegelijk. De RET-directie heeft dit ondervangen door de agentschappen te adviseren niet meer dan twee kaarten tegelijk te verkopen en verder ijlings grotere voorraden te laten aanrukken. In de trams en bussen bleken enke le moeilijkheden doordat het publiek onvoldoende van het feit op de hoog te bleek, dat de overstapkaarten on geldig zijn geworden. Zij zijn nog een beperkte tijd tegen terugbetaling van het niet gebruikte gedeelte in wisselbaar bij de agentschappen of het RET-kantoor. Verder waren er nog wat moeilijkhe den met buitenlandse arbeiders, die van de maatregel onvoldoende op de hoogte bleken, waarschijnlijk door on voldoende kennis van de taal. De RET heeft de bedrijven waar buitenlandse arbeiders in dienst zijn, folders toege zonden met het verzoek, aan de hand van- deze folders de betrokken buiten landers in te lichten. Ook zijn er enkele gevallen gesigna leerd van „koppelverkoop": enkele agentschappen wilden bun kaarten Dt RET*l tüeedt tegen d«8«liih~ 'verkoopmethoden zeer streng dra de RET van dergelijke ken bewijzen heeft, verliest de S* trokken winkelier zijn agentscife Voor de bewoners van de bS' van zo'n winkelier is dat geen ta lies: er zijn bij de RET rotfu m? vragen voor een agentschap in loop, die nog niet konden Wot£" gehonoreerd omdat men over «f voldoende aantal agentschap^ bT ROTTERDAM - Dat Barend Schuurman, de dirigent van de Lau- renscantorij, ook een goed fluitist is, bleek maandagavond in de Lau- renskerk, waar bij met zijn vader, de organist Adriaan C. Schuurman, een concert heeft gegeven voor een tame lijk groot publiek. Was de toon in het 'begin van de Sonate in D van Leonardo da Vonci (1690-1734) wat onvast, een beetje „af tastend", in het verloop van het werk klonk het fluitspel mooier. In Johann Sebastiaan Baohs vierde fluitsonate m E zat wel wat teveel vibrato naar onze smaak, maar de pa relende staccati van het tweede deel klonken mooi evenwichtig. De orgelbegeleiding van Adriaan Schuurman kwam uitstekend tot haar recht, a! had die in het laatste deel van Bachs sonate wat nunder sterk kunnen zijn, zodat de fluit meer op de voorgrond was getreden. De organist had het leeuwendeel voor rijn rekening genomen en het zich daarbij niet al te gemakkelijk ge maakt. Hij begon met twee canzoni van Gio vanni Gabriëli (1557—1812), die met de gekozen registratie op het transeptor- gel voortreffelijk werden vertolkt Ook Paohelbeis Ciacona in F (op een dalend basmotief van vier noten) en Toccata et Fuga in a Opus 80 van Max Reger werden subliem verklankt Praetudium et Fuga an a (II—8) van J. S. Bach, waarmee het programma werd besloten, speelde Adriaan Schuur man nog op de „ouderwetse" wijze, d.w.z. geen plenum aan het begin, en waar mogelijk, motiefjes uit de fuga plukken om die op een ander klavier te laten uitkomen. Niettemin klonk dit meesterwerk im posant, het was een waardig slot van een interessant programma, W. P. Verheul ROTTERDAM Tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek veroordeel de de rechtbank vanmorgen de 26-jari- ge kelner Robert de R. De voormalige student in de econo mie, die reeds jaren verslaafd was aan verdovende middelen, had 200 gram hennep en hasjiesj in zijn bezit. De officier vond de jongen nauwe lijks te helpen en eiste een jaar cel, MILAAN Vanmorgen zijn de spe lers en officials van Inter Milaan ver trokken naar Lissabon, waar de Itali aanse ploeg donderdagavond de finale van de Europa-cup speelt tegen Celtic Glasgow. De Italianen maakten de reis zonder de spelers Jair en Suarez, die belden geblesseerd zijn. (Vervolg van pag. Deskundigen zijn bezig met het zoeken naar (je oorzaak van de brand. Het ggrucht gaat dat de brand is gesticht door mensen, die gekant wa ren tegen het feit, dat er in het warenhuis een Amerikaanse week werd gehouden. Een vertegenwoordiger van TIn.no- vation vertelde dat vorige week iemand had gedreigd met bomaan slagen. „Wjj beschouwden dit dreige ment echter als een grap." zei hg. Eerder werden in het pand al anti- Amerikaanse pamfletten verspreid Voorts was er zaterdag een kleine betoging in de Nieuwstraat gehouden. Een verkoopster,vertelde dat er op de kam peerafdeling een fles butagas was ontploft Omdat men aanvankelijk dacht dat anti-Amerikaanse demon stranten voetzoekers gooiden, had men er niet veel aandacht aan besteed. Vanmorgen zei de adjunct-directeur van het warenhuis Pierre Bolle dat de brand op drie verschillende plaatsen was begonnen: in de afdeling baby- kieding op de eerste verdieping en in het zelfbedieningsrestaurant op de der de verdieping. En vermoedelijk ook nog op de speelgoedafdeling op de tweede verdieping. Uit verklaringen van ooggetuigen, die vandaag loskwamen, blijkt hoe razend snel het vuur zich door het warenhuis verspreidde. Een man die zich op'de derde verdieping hevond, zei dat hij vuur en rook had gezien en dat op hetzelfde ogenblik al een deel van de derde verdieping op de tweede was gestort. Een dienster zei, dat het restaurant snel ontruimd kon worden, hoewel AMSTERDAM w Wegens misbruik van het Rode-Kruisteken heeft de officier van justitie bij het Amster damse kantongerecht gisteren tegen een bestuurslid en technisch leider van de Nederlandse reddingshondenbriga de, R.J.T. (45) uit de hoofdstad, een boete geeist van 50. Het Rode Kruis heeft T. al verschei dene malen gewaarschuwd dat zijn vereniging het teken niet mag gebrui ken omdat dit strafbaar is. Maar T. gebruikte dit teken op briefpapier van de brigade. Op dit papier staat op een wereldbol een rood kruis, met in het midden daarvan de kop van een her dershond. enkele mensen de ernst van de toe stand niet meteen inzagen of tegen stribbelden. Personeelsleden leidden hen naar de nooduitgang één dame liep in paniek de andere kant op, naar de roltrappen en recht de vuurpoel in. Een brandweerman vertelde dat men direct na de brandmelding naar de vuurhaard op de eerste verdieping was gerend, doch dat er geen druk op de waterleiding was toen men de slan gen aansloot. Volgens de directie was het pand uitgerust met een modern sprenkel systeem, dat automatisch in werking moest treden als ergens brand zou uit breken. Hoe is dit falen te verklaren? In en kele Belgische kranten viel vanmorgen het woord sabotage. Sommige bladen waren van mening dat er niet snel ge noeg alarm was geslagen. Algemeen werd aangedrongen op verscherping van de veiligheidsmaatregelen. De ramp heeft opnieuw het pro bleem van de veiligheid van de over volle oude stadscentra aan de orde ge steld. Grote panden zijn uiterst moei lijk bereikbaar. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM „Laat me betalen in plaats van een maand zitten," beet de woedende mejuffrouw L. F. (34) maandag de politierechter, mr. J. C. van Pantreleon baron van Eek toe. De opvallend (ln mini) 'geklede Ambonese stond terecht wegens het in bezit heb ben van 40 gram hennep. Het goedje waaraan zij reeds "jaren verslaafd was ontving zij van zeelieden met wie zij door haar beroep veelvuldig in aanra king kwam. De officier, mr. R. A. Schimmel, acht te haar gevaarlijk en was ervan over tuigd dat zij gezien haar dubieuze rela ties dit goedje wel doorverkopen zou. Hij eiste drie maanden waarvan twee voorwaardelijk en een proeftijd van twee jaar. Op de vraag van de rechter of de verdachte op de eis nog wat te zeggen had, ontstak zij in grote woede en schreeuwde in onvervalst Rotterdams dat zij verraden was. De geschrokken mr. Van Panthaleon beaamde dat rij zeer gevaarlijk was en vonniste conform de eis. Dit maak te haar woede nog groter en op de aanmaning van de rechter1 dat „me vrouw nu maar moest gaan," verliet zij luid foeterend enb edreidingen ui tend de zaaL *Th FRANKFORT Een Duitse ttdite- heeft drie artsen vandaag niet scha. dig bevonden aan moord op dnizmika geesteszieken door deelneming aafc het Euthanasie-programma (het „genade' 1 dood"-programma) van de nazi's: De drie'artsen hadden-in het proces dat bijna acht maanden duurde bekend dat zij m 1940 en 1941 mee, gedaan hadden aan het vergassen ysa duizenden geesteszieken maar ze h'aö-' den eraan toegevoegd als „misleide idealisten" geen schuldgevoelens ih hebben. r» Toen de rechter het vonnis voorla, applaudisseerde een deel van de adh- wezigen op de publieke tribune. De president onderstreepte dat de recht bank het euthanasie-programma -es? lgkstelde met moord. Het drietal werd slechts vrijgesproken met het oog op bepaalde factoren in verband met hun zaak. De openbare aanklager had tegen de drie artsen, dr. Aquilm Ulrich (53) dr Heinrich Bunke (52) en dr. "Klaus Endruthweit (53) straffen tussen acht en vier jaar geëist. Tydens het proces zijn WQ getuigen en deskundigen gehoord. t - AMERSFOORT Eind april had 36 procent van de werklozen in ons land een beroep in. de bouw, tegen veertien procent op hetzelfde tijdstip van het vorig jaar. Het aantal werkloze bouw:, vakarbeiders 1s op het ogenblik-vijf- a' zesmaal zo groot als in 1966. Eind april waren dit er ruim 22.000. Dit zei' gisteren de heer A. Buys;' voorzitter van de 87.000 leden tellende Algemene Nederlandse bond voor de Bouwnijverheid op de „opening van de bondsvergadering in Amersfoort, „Wij verzetten ons", aldus de hees Buys, „tegen de opvatting als zou hét werkloosheidspercentage in ons land ,20 langzamerhand op het economisch meest gewenste niveau zijn terechtge komen. Zij die dit beweren, daarbij doelend dat minstens twee tot drie procent van de werknemers werkloos moet zijn opdat de anderen de kantjes er niet aflopen, zijn zelf meestal verzekerd van een respectabel inkomen." De heer Buys merkte op dat de werkloosheidsuitkeringen soms nog lig gen onder de uitkeringsnormen, die bij de uitvoering van de Algemene bij standswet worden gehanteerd. „Dat is een situatie die een Welvaartsstaat onwaardig is en die op korte termijn door een verhoging van de werkloos heidsuitkeringen ongedaan moet wor den gemaakt." (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Vanmorgen heeft de rechtbank de broers Willem (36) en Gernt (33) van de W. en de 24-jarige W. R. tot flinke gevangenisstraffen ver- oordeeld. Willem, darmbewerker van beroep, kreeg een jaar en zes maanden' met aftrek conform de eis. Voor Gernt die een zeer goede bekende van oe politie is lag de zaak enigszins anders. Conform de eis is hij veroordeeld tot twee en half jaar met aftrek. - Met de jongste van het Inbrekerstrip W. ft., had de officier consideratie toond en een, jaar gevangenisstraf met aftrek, waarvan dne maanden voor waardelijk geëist. De rechter voegde er gezien de door alcohol labiele geestestoestand een toezlchtverklaring bij. Het trio had de in de nacht van 25 januari gestolen buit van 2500 die zelfde nacht opgemaakt van 50 jaar geleden Getcddige veenbrand,. Vele huizen verbrand en nog bedreigd. Men meldt nit Emmer Compascunm: Den zeheeleii dag woedde een groote veenbrand in den omtrek, waardoor reed» enkele woningen, groote hoeveelheden turf en bagger ïn vlammen rijjn opgegaan» Meer dan vgjftig huizen zjju door den brand vernield. Te Val therm oud brandden 7- woningen af. De verbindingswegen sÖn onbegaanbaar. De verkoolde lijken van drie personen zjjn reeds gevonden. Ook twee jongetjes zijn levensgevaarlijk mei brandwanden bedekt i

Trouw / De Rotterdammer | 1967 | | pagina 2