Kostenraming Mijkt onvoldoende Restauratie Kethelse dorpskerk valt tegen w 8? Schiedam moet meer aan toerisme doen NISSEN ONTDEKT IN GROTE KERK Chenille spreien AGENDA Stad der molenstitel nieuwe folder van SLA ER OP LOS STRAATMAKER Verslag Schiedamse Gemeenschap Kunstcentrum gaf geen verbetering Jubileumviering was balonnenrijk feest VAKANTIEBEZORGERS W Praagse vrouwen zingen in Stedelijk Museum Mogelijkheden voor dagrecreatie Twee mannen gewond bij werkzaamheden Heel gezin in ziekenhuis na aanrijding Meisje te water en gered 40 jaar R'damse speeltuinen Vliegveld Kairo weer geopend Overleden na ongeluk €e- Brand hij oven van bakkerrij DE KLERK&ZN wordt Twee mannen van Spijkenisseribrug gevallen Hersenschudding na val van bromfiets in Schiedam nR rotterdammer bin vend 55 cm 60 cm 65 cm 70 cm 75 cm VERVALLEN fpi s Veel Duitsers f'A «r. wSï en dagelijks Voor jongens von 14 tot en met 17 jaar, die niet meer leerplichtig zijn, bestaat de gelegenheid zich te laten inschrijven voor de opleiding tot dit verantwoordelijke beroep. Deze start begin september a.s., duurt 3 jaar en wordt verzorgd door de „Stichting Bevordering Wegenbouw" volgens het leerlingenstelsel. Deelnemers aan deze cursus ontvangen een naar leeftijd vastgesteld salaris. Aanméldingen en/of inlichtingen bij de afdeling personeelszaken (telefoon 010-34.45.44, toestel 74), stadhuis, Vlaardingen. DAGBLAD DE ROTTERDAMMER l'usftia 3 \D r LG L_\i il'o7 V/Ij. weten dat vee! klanten voor de aanschaf van hun vaomtie- koffers wachten op deze grote |aar!ijksekoffar-aanbieding.,.om dan een supermooie en grote, of handige en elegante kleine koffer te kepen voor een echte ter Meulenprijs! Horgen kunnen zij hun gang gaan, want dan verkopen wij een grote partij oersterke Coupé koffers, voor bijna de helft van de normale prijs. Coupé koffers met houten frame en metalen stoot band, in beschaafd dessin en met solide handvat en sloten, in vijf ver schillende maten. Morgen begint degroce vaeantie- kofferverkoop van zeer solide Coupé koffers in vijf verschil lende maten, voor prijzen, die niets meer met de waarde te maken hebben. (In rerband met expeditie-drukte zelf meenemen). Céén UK ef xehrift. Best. SCHIEDAM Onder auspiciën van de Vereniging Vrienden van het Stede lijk Museum geeft het Prager Lehrerin nenehor onder leiding van zijn dirigent Rudolf Zemann woensdagavond een zo- merconcert in de aula van het Stedelijk Museum. Tweede dirigente is Libuse Krejcova De muzikale begeleiding heeft de pia nist-componist Peter Bben. Er zullen werken van de Tsjechische meesters Smetana, Dvorak, Janacek e.a. ten geho re worden gebracht. Aanvang 20.15 uur. De toegangsprijs bedraagt voor leden 2, niet leden 3, leden Schiedams Vrouwenkoor ƒ2, jeugdleden en hou ders van cultureel jeugdpaspoort 1. Voorverkoop dagelijks van tien tot vijf uur aan het museum (tel. 266491) In de pauze is er gelegenheid de ten toonstellingen te bezichtigen. Dit Praagse koor van ongeveer zestig dames, bestaat geheel uit onderwijzeres sen. Het heeft in zijn land een grote reputatie, vooral door zijn vocale per fectie. De koorleden worden onderge bracht m het ontmoetingscentrum Over- voorde bij Rijswijk. Het Schiedamse en Rijswijkse Vrouwenkoor, (dirigente Ria Borgmeijer), organiseren de toemee van het koor. SCHIEDAM Zondag is in het Ge meenteziekenhuis overleden de zestien jarige L. J. M. de Leede, wonend aan de Parkweg, die woensdag op de Velle- vest door een ongeluk met zijn brom fiets een zware hersenschudding en een beenfractuur had gekregen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Bij de restauratie van de oude kerk in Kethel zijn enkele jaartallen en initialen voor de dag 'gekomen. Bij de laat ste trof men een kleine muurschil dering van twee troffels aan. Na verwijdering van een aantal lagen witkalk kwam het jaartal Anno 1630 aan het licht met de letters C. L. en P. P, en twee troffels. Waarschijnlijk zijn het de initialen van twee metselaars. Op de muur ertegenover prijkt het opschrift Anno 1601. De dorpskerk, die op een soort terp staat, heeft een eeuwenoude geschiede nis. Rondom haar heeft zidh het leven van de agrarische gemeenschap van Ke thel en Spaland afgespeeld. Voeger werd m de kerk ook begra ven. Onder de vloer heeft men overal geraamten gevonden; in de enige graf kelder van de kerk trof men vier ge raamten en twintig schedels aan. Op de grafzerk staat dat daar Joris Corsz Post ligt begraven. De oudste ge vonden steen is van 1600. De andere gaan tot de helft van de achttiende eeuw. Zoals meestal bij oude kerken, valt ook deze restauratie tegen. Steeds meèr ontdekt men hoe vervallen het is. Het aannemingsbedrijf Gebrs. Mensert uit Delft, gespecialiseerd in dit soort werk, is met man en. macht bezig met het opknappen van het afgetakelde gefbouw. Men zal bhj mogen zijn, als het karwei eind 1968 gereed is. Daar bij komt, dat men er niet zal komen met de ongeveer 276.000 gulden, die men gedacht had nodig te hebben. Men hoopt echter op 150.000 gulden subsidie. De muren worden geheel afgebikt en ook de glas-in-lood-ramen moeten wór den vervangen. De staven tussen het glas zijn door-en-door verroest Op de muur komt een nieuwe stuclaag. De afgebikte stenen worden opnieuw ge bruikt Van de blootgelegde jaartallen en ini tialen maakt men een tekening en deze worden later weer aangebracht. Het dak boven de grootste beuk zal vo.or de helft vernieuwd en van nieuwe leien voorzien moeten worden. Op het balkon naast het orgel komen geen zitplaatsen meer. De gaanderij zal namelijk alleen voor het orgel plaats bieden. Van de trwee koorbanken, -die er bijzonder slecht aan toe zijn, blijft slechts één over. De kerk is misschien wel vijfhonderd jaar oudL Het opschrift Anno 1601 wijst ■er wellicht op, dat de toren, die vroe ger mogelijk los van de kerk heeft gestaan, in dat jaar is hersteld. De laatste restauratie van de kerk dateert van 1930. Sinds een tiental jaren is men bezig met bet verzamelen van geld voor de vernieuwing van het hervormde kerkgebouw, dat in feite het 'kerkhistorisch monument van Kethel is. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Vanmorgen is de 24- jange Spaanse ijzerwerker Manuel Diz Blanco van de Diergaardesingel op het terrein van de RDM aan de Heyplaat- weg met zijn hoofd bekneld geraaict tus sen enkele stangen van de graafmachine waarmee hij werkte. Omdat het voertuig op een gegeven moment wegzakte, dacht hij dat er een lekke band was. Toen hij zijn hoofd bui ten het raampje stak, raakte hij per on geluk eeh hendel. De man is met een schedelbaslsfractuur naar het Dijkzigt- ziekenhuis gebracht. Bij werkzaamheden in calertaria De Turk is de 53-jarige D. de Waard van de Alêidisstraat over een mat gestrui keld toen hij samen met een collega een pan met heet vet droeg. Hij kreeg het vet over zijn lichaam. De man is met ernstige brandwonden aan armen en benen naar het Dijkzigtziekenhuis bracht. mm. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het „niet geloven in eigen stad", noemt het verslag van de Schiedamse VVV over 1966 als de be- rijkste oorzaak dat Schiedam tot op heden een te gering aandeel heeft gehad in de bron van inkomsten, die het vreemdelingenverkeer kan zijn. Schiedam biedt toeristische mogelijk heden voor dagrecreatie en is gunstig gelegen om als middelpunt voor dag- tnps te dienen, aldus het verslag, dat de financiële toestand van de vereni ging nog steeds met rooskleurig noemt. De gemeente gaf weer een tegemoet koming van ƒ3.500,-. De ondersteunen de bijdrage van -de Kamer van Koop handel toedroeg ƒ400,-. Bedrijven en particulieren brachten ƒ3.000,- bijeen. De opbrengst uit verkopen, boekingen en giffen bedroeg ƒ4.000,-. De aanvul lende subsidie van -de G S. kon beperkt blijven tot ruim 5.500,-. De Schiedamse hotel- en pensionbe- drijven gaven de volgende cijfers over 1966. Zes bedrijven met 98 bedden had den in totaal 17277 overnachtingen, waarvan 8317 van Nederlanders, 3862 van Duitsers931 van Fransen, 1383 van Engelsen, 224 van Amerikanen en 2560 van andere nationaliteiten. Gemid deld bezettingspercentage over 1966 was 48,3. Gemeentelijke overnaehtingsprijs in Schiedam bedroeg ƒ11,35. De in komsten uit deze overnachtingen waren 196.093,95, het bedieningsgeld van vijf tien procent Inbegrepen, terwijl 51,9 procent of 8660 overnachtingen voor re kening van buitenlanders kwamen. Door de voorverkoop van kaarten voor SG-evenementen en voor de Tap toe in Delft en die in Arnhem, alsmede door de verkoop van toeristénkaarten en andere toeristisdhe publikatie ko men er ongeveer 25000 mensen pier Jaar naar het VW-kantoor. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De 41-jarige E. Daane van de Kralingse Kerklaan is zon dag met zijn auto op de Groene Kruis weg door onbekende oorzaak tegen een voor hem rijdende personenauto gebotst. De heer Daane kreeg ernstige borst- en buikklachten. Zijn vrouw, de 38-jarige J. Daane de Bruin, de zevenjarige Inge, de tien jarige Tom en de vierjarige Joost kregen hoofd- en vleeswonden. Het hele gezin is naar het Dijkzigtziekenhuis gebracht Het verkeer kreeg enkele uren ver traging. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Door onbekende oor zaak is zondag de driejarige Anita van Golden uit de Rubroekstraat in eer, sin gel langs de Excercitiestraat gevallen. De zestienjarige scholier J. M. v. d. Molen uit de Excercitiestraat sprong, ge alarmeerd door hulpgeroep van omstan ders, gekleed te water. Hij kon het meis je op het droge brengen. Anita is naar het Bergwegiiekenhuis gebracht. SCHIEDAM Bij een brand in de bakkerij van de heer J, J. Baars in de Teijlerstraat 8, werd vrijdag voor 500,- schade aangericht. De brand ontstond in een hoop spaanders bij de oven op het moment dat de bakker afwezig was. De brandweer wist erger te voorkomen. ys* s. f L eM ev ss- f «V" rIO ziet het interieur van de Kethelse dorpskerk er op het ogenblik uit. Op de muur achter de stelling is de aan duiding ,^Anno 1601" ontdekt. Vermoedelijk is in dat jaar de toren hersteld. (Van een medewerker) VLAARDINGEN Bij de restauratiewerkzaamheden in de Grote Kerk zijn de afgelopen week twee oude nissen ontdekt. Men wist tevoren, dat er minstens één most zijn en dat deze tevoorschijn zou komen bij het afbikkeri. van de muren. Vanzelfsprekend was men nieuwsgie rig/naar de Inhoud van de nissen, maar daarover is nog niets bekend omdat Onze collectie chenille spreien is zó gevarieerd - in tal van kleuren met diverse fraaie dessins - dat üw keus er beslist bij is. 'n Verstandige keus! Hoogpolige spreien, ab soluut lichtecht en ge makkelijk wasbaar. Nu ais Weektopper, dus met nog ®en extra voordeel: de prijs! Een royale 2-persoons chenillesprei metvolants prei metvolants 363- I mmmmmmmnÊtmaMmM COMPLETE WONINGINRICHTING H£E5a?toor «Ce Rotterdammer": Smalte ffimawtraat 11, tc!e/J 4677. Redactie: tel. "Eg b.g.g, 346619. jjAfothte!-:. Deltaapotheek, Florls de Vijfde- 112, tel. 343886, (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM „Stad der molens" is de onderschrift-titel van de nieuwe, aantrekkelijke folder van de Schie damse V.V.V. Op de frisse, groene omslag staan de twee molens aan de Noordvest afgebeeld. De binnenzijde van dit toeristische vouwblad vormt een overzichtelijke triptiek, een drieluik in woord en beeld met drieërlei visie op Schiedam: Stad aan de Rivier, De Oude Stad, waarbij even met de vinger naar Het Nationaal Gedistilleerd Museum wordt gewezen, en Stad in het Groen. <- Een gloednieuwe, duidelijke platte grond met 29 voornaamste stadspunten maakt deze folder tot een onmisbare wegwijzer. De achterzijde van de fol der vermeldt de afstanden naar de verschillende grote steden in Nederland en Europa. De folder, die een totale oplage heeft van 17.000 stuks, is behalve in het Ne derlands ook in de drie moderne talen verkrijgbaar. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Verwachting van de Schiedamse Gemeenschap dat de op richting van het Kunstcentrum de te ruggang van de culturele belangstelling zou keren, kwam niet uit toen het Pas sage Theater niet langer beschikbaar werd gesteld. Daarover wordt geschreven in het SG-jaarverslag 1966. Voor het bestuur blijft het ovengens de vraag of door de nabijheid van Rotterdam en meer nog door degebrefckig accommodatie van het Passage Theater het experiment had kunnen slagen. Het contact met de Rotterdamse Kunststichting dat geleid heeft tot enke le honderden Schiedamse abonnemen ten op haar voorstellingen moet wor den gezien als een overbrugging naar een betere situatie in Schiedam. De exploitatierekening sluit met een nadelig saldo van ƒ3.636,80. Een geheel nieuwe activiteit, het jeugdfestijn, heeft er financieel behoorlijk ingehakt, schrijft penningmeester H. A. M. Roe- lants. Overwogen wordt de abonne mentsprijs van het S.G.-maandblad te herzien. Ondanks de moeilijkheden in het cul turele leven blijken de bij de S.G, aan gesloten verenigingen riPi de moed te hebben verloren. De Katholieke Kunst kring heeft zich in 1966 omgevormd tot de Algemene Schiedamse Kunstkring „Cultura", De vereniging heeft haar ac tiviteiten tijdelijk gedeeltelijk naar Vlaardingen verlegd. „Toonkunst" heeft in het verslagjaar een koor opgericht, dat reeds goed be gon en een belofte voor de toekomst inhoudt. Mede dank zij de groeiende belangstelling voor het Stedelijk Museum verheugt ook de Vereniging Vrienden van het Museum zich in een steeds toenemend aantal leden- Da Schiedamse filmring had ia 1966 te kampen met slechte bezoekcijfers, en ook het ledenaantal vertoonde een da lende lijn. Cefa, Nivon en „Oost en West" hadden een gustig j'aar. De bij deafdelmg muziek aangesloten verenigingen hebben in 1968 hard ge werkt Ze gaven een aantal uitvoerin gen op straat voor de ouden van dagen en In de ziekenhuizen. Het achtste drumbandconcours op 10 september met dertig drumbands was een groot succes. De afdeling zang was eveneens in 1966 actief. De repetities von het Or pheus Tieners koor moesten echter we gens gebrek aan belangstelling m mei worden stopgezet Bij de sectie zang zijn tien koren met 482 leden aangesloten. De tiende SG-toneelwedstrijd heeft opnieuw aangetoond, dat -het amateur toneel in Schiedam op een hoog plan staat en dat het spel nog steeds voor uit gaat Bijna -driehonderd kinderen namen deel aan de vakantiedagtochten naar het openlucht zwembad annex recrea tiecentrum „De Warande" in het Bra bantse Oosterhout. Het aantal deelne mers was echter ruim honderd minder dan In 1965. Het grootste probleem bij de jeugduit wisseling naar Neath (Engeland), Esslin- gen (Duitsland) en Norrkópmg (Zwe den) was ook in 1966 weer het benodig de aantal deelnemers te verkrijgen. De belangrijkste gebeurtenis in de Schie damse sportwereld was de opening van de Sporthal Margriet. In de reeks Schiedamse Miniaturen verscheen het zesde deeltje, getiteld „Het Proveniershuis", door Dr. H. Schmitz. Het kreeg een bijzonder goe de ontvangst en er werden reeds bij na 400 exemplaren verkocht. Door dit boekje werden ook de reeds eerder verschenen miniaturen meer ge vraagd, zodat de gehele voorraad thans is uitverkocht. slechts kleine openingen mochten wor den gemaakt. Er mag vooral niets wor den beschadigd en daarom moeten de verdere werkzaamheden, aan de xüssen geschieden onder toezicht van Monu mentenzorg. De heer J .Thurmer vertelde dit za terdagmorgen in de Pniëlkerk tijdens de tweehonderdste zangdienst, die sinds de oprichting van de zaterdagse gemeenschapszang werd gehouden. De bijeenkomst begon met samenzang van enkele verzen van Psalm 122, die ook erden gezongen tijdens de eerste zang- dienst op 19 oktober 1963. De woorden van de vierde regel van het eerste vers luiden: „Kom, ga met ons en doe als wijen de heer Thur mer zei, dat de naam van de commissie aan deze versregel werd ontleend, na melijk „Kom, zing met ons en doe als wij". Medewerking verleende zaterdag de soliste Adrie Oddink, die aan het orgel werd begeleid door de heer M. A. van Toor. SFIJKENISSE Tegen het middag uur zijn twee werknemers van' het Dordtse eonstrucfibedrijf NV Perm Bauduin van de Spijkenisserbrng ge vallen. De 43-jarige montage-werk meester C. Eppel uit Werkendam viel in de Oude Maas. Bij het ter perse gaan van deze editie was de rijkspo litie te water nog bezig met dreggen. Een tweede slachtoffer werd naar een Rotterdams ziekenhuis gebracht. De toedracht van het ongeluk was van middag nog niet bekend. i SCHIEDAM De achttien-jarige R. van C. uit Rotterdam kwam als-du o-passagier bij een aanrijding op de Burgemeester Knapperüaan te vallen en moest met een hersenschudding naar de Dr. Noletstichting worden ge bracht; Hij zat achterop de bromfiets van de twintigjarige C. H. die plotseling moest remmen voor een fietser.» Een -andere bromfiets die juist passeerde maakte vervolgens de aanrijding met het nood lottige gevolg. ROTTERDAM Zondag zijn er ia het strandbad Oldegaarde vijftienduizend bezoekers geweest De EHBO moest 138 mensen verbinden. Het strandbad Stralin gen beeft dertigduizend bezoekers gehad. Slechts 32 mensen moesten met verwon dingen naar de _E.H.B,0, Er waren acht vondelingetjes die bij hun ouders werden teruggebracht. SCHIEDAM Het 24-jarige Schie damse dienstmeisje M. Harlaar is met een gebroken rechter voet naar het Zuï- derziekenhuis in Rotterdam gebracht. Zij viel op rijksweg 16 bij Ridderkerk van de duo van een bromfiets. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Meer dan 2500 kin deren uit heel Rotterdam hebben zater dag deelgenomen aan de „Speeltuinma- nifestatie 1967", die ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de Rotter damse speeltuinwereld in de speeltuin Charlois aan de Carmssesingel is gehou den. In lange optochten zijn de kinderen, velen in kleurige eostuums, 's mor gens, voorafgegaan door muziek korpsen, van twee punten m zuid ver trokken naar de speeltuin, waar de dag werd begonnen met het oplaten van 2500 ballonnen. Het grootste ge deelte ging na het sein van de heer A. Niclae j, voorzitter van de Rotter damse Speeltuin Centrale, de lucht in. Ongeveer 25 helpers waren van half acht 's morgens bezig geweest met het vnlien en dichtknopen der ballon nen. De dag werd verder doorgebracht met voetbal-, korfbal- en slagbalcompeti ties; wandelen, creatief spel en judo, terwijl kinderen, die op een gegeven moment niets te doen hadden, zich vermaken konden op de kinderker- mis. Een beatgroep ontbrak ook niet aan het programma, terwijl 's middags geza menlijk werd gezongen en ge volksdanst. Deze succesvolle manifestatie werd, be halve door een groot aantal leiders en leidsters uit de speeltuinwereld, mogelijk gemaakt door de Raad voor de Lichamelijke Opvoeding, de EH- BO-Charlois en de Korfbalvereniging Sperwers. De algehele leiding berust te bij de heer J. de Looper. SCHIPHOL Het vliegveld van Kaïro is tegen de middag opnieuw opengesteld voor het burgeriuchtver- keer. De luchthaven was vannacht om onbekende redenen gesloten. De KLM had naar aanleiding van deze berich ten de vluchten naar Kaïro geannu leerd. De luchtvaartmaatschappij zei nu echter de vluchten, die de vorige week werden hervat, normaal blijven voortzetten. Met ingang van zaterdag zal de KLM de diensten op Bagdad in Irak her stellen. Er is eenmaal per week een retourvlucht op Bagdad. Een gezaghebbend Zuidslavisch blad meldt dat er een „onafgebroken zeer druk" verkeer van militaire transport toestellen op de lijn Rusland-Egypte is. Volgens het blad is de luchtbrug in gesteld om Egypte nieuw oorlogsrna- terieel te geven. vraagt Aanmelden bij Mevr. J. van Gogh. Dr. Zamenhofstraat 139a, Schiedam, telefoon 152400, J i. j k*

Trouw / De Rotterdammer | 1967 | | pagina 1