RADIO Europa heeft teveel televisiefestivals Amerikaans jeugdkoor wint in Scheveningen Frankrijk en België winnen in Praag Spanning V.N. ui Zo dom als 't achtereind van een varken Haarlem weer maand lang orgelstad <Ch llilt! Commentaar Eén bijbel Artsen kozen 3 bestuursleden VANAVOND TE ZIEN VANAVOND TE HOREN DE ROTTERDAMMER Eigen houtje iitiyüMosil |.TEjLE^SIE| MORGEN «TELE VISIE: OPGAVE Vakantieadres 42 SUKKELTJE EN BRUÜNKE F^DNAND Pagina 4 2 A MAANDAG 3 JUU ji),y Er is over de tv dit weekeinde maar één zaak die het napraten waard is: het gesprek dat M. van Gelder voor de NCRV had met de oud-voorzitter van het Nederlands Bijbelgenootschap, ds. J. H. Sillevis Smitt. Eén bijbel voor allen dat is de erfenis die deze voorzitter bij zijn afscheid achterlaat. Bijbelvertalingen zijn er genoeg maar wat nodig is, is dat geleerden van protestantse, roamskatholieke en naar ds. Sillevis Smitt hoopte, ook van Joodse huizen, eendrachtig samenwerken om de grondtekst zo dicht mogelijk te bena deren, opdat er in Nederland één bii- bel kome voor alle kerken en christe nen. Want zo er nooit eenheid komt on der de kerken dan toch alleen ron dom die ene bijbel, het boek van de ene Beer. PRAAG Met al die televisie festivals verkeert men in een im passe. Daarom is men na het slui ten van het Praagse festival op Europees niveau bijeen gekomen om het verschijnsel nog eens van alle kanten te bekijken. Het aan tal festivals wordt namelijk steeds groter. Wanneer zo'n feest ingang heeft gevonden, is het moeilijk er weer van af te komen. Het jaar begint met Monte Carlo met als onderwerp actuele reporta ges. Montreux volgt met amusement Dan presenteert Praag rich met dra ma en documentaire. Verder houdt Berlijn eens in de twee jaar een festi val. Nog is de koek niet op. Alexan- drië heeft zijn festival, in Ravenna strijdt men om de Prix d'Itaiia en Dublin heeft nog zijn folkloristisch festival. Zo volgen de programmasamenstel lers en programmakopers en een handjevol critici elk3ar braaf van de ene plaats naar de andere. De SCHEVENINGEN van het Internationaal Koorfestival, za terdag in een stampvolle Kurzaal, ver liep symbolisch voor dit zangersfestijn. Organisatorisch zijn te veel fouten ge maakt programmaverzorging, talen kennis en de keuze van de concert- werken haalde ook vaak niet het re presentatieve gemiddelde, waarop een gastland als Nederland met ruim 2000 koren recht zou hebben. Aan de andere kant en dat is eigenlijk belangrijker is er met bijzonder veel enthousi asme gezongen voor een bij uitstek deskundige jury. Minister Klompé had dan ook gelijk met haar gelukwensen voor het muzi kaal welslagen van dit festival, waar van de sociale en politieke? vruch ten nog lang na deze Nederlandse koor- zomer zullen rijpen. Ook wethouder van Wilzen, dié de prijzen uitreikte, was verrast over het hoge peil van de binnen- en buiten landse deelneming. Er zijn vele moeilijke werken geko zen en juist deze kregen, met name in de jeugdsector, goede vertolkingen. Ei genlijk kan men stellen, dat de jeugd dit koorfestivai heeft gewonnen, want de eerste prijs, verbonden aan het hoogste aantal punten, ging naar het Amerikaanse school koor uit Battle Creek, een uiterst „gedisciplineerd ensemble, dat zaterdagavond Bruckners „S os Justi" zong op een wijze, zoals wij het nog niet hoorden. Deze Amerikanen, die met het Wilhel mus en het Amerikaanse volkslied wa ren begonnen, ontroerden ook in hun spirituals, hoe aanvechtbaar sommige daarvan ook bewerkt waren. Als beste Nederlandse groep trad het Haags Jeugdkoor van Marius Borstlap aan met een spiritueel en doorzichtig gezongen pinkstergezang van Kodaly. Eerste prijzen in afd. a kregen voorts Lodolakören uit Zweden. De Praagse Onderwijzers en het koor van de onder wijzeressen uit die stad. In afd. b vielen de Britse Hawarden Singers, een Fins Koor, het Westfries Dameskoor uit Wog- nura en het Heldria Meisjeskoor onder leiding van Max Punt uit Den Haag in de hoogste prijzen. Het christelijk Haags Vocaal ensem ble van Nico Weststem kreeg m afd. c slotavond een derde prijs in dit koorfestival, waarin de romantici we constateren het met enige spijt programmatisch wat in een hoek zijn gedrukt. Deze hadden het vanaf het podium 2eker (Van een onzer verslaggevers) Het Praagse festival is overigens een succes geworden voor de westelijke lan den. De hoofdprijzen gingen naar de Belgische en Franse televisie. De "Waalse afdeling van de Belgische televisie behandelde de historie van de zaak Sacco en Vanzetti, waarmee men het in het begin van de jaren twintig in de Verenigde Staten druk had. Het stuk is m de dramatische afdeling be kroond. Maar men had het ook een (Vervolg van pag. 1 NEW YORK Grote spanning heerst in de VN-asscmblee. die ten zij zich nieuw uitstel voordoet van daag gaat stemmen over de resoluties inzake het Nabije Oosten. De niet-gebonden landen kregen ex tra tijd om hun resolutie bij te scha ven, die onmiddellijke en onvoorwaar delijke terugtrekking van de Israëli sche troepen eist. Als gevolg hiervan kon de zitting van de Assemblee pas vanmiddag om vier BRUSSEL De benzineprijzen zijn zaterdag in België opnieuw verhoogd, ditmaal met 0.20 frank (ongeveer ander halve cent) per liter. Ze waren tien dagen geleden reeds met ongeveer een cent omhoog gegaan ais gevolg van de hogere transportkosten voor olie we gens de sluiting van het Suezkanaal. De prijsverhoging is overigens in feite een vermindering van de korting, die algemeen door de oliemaatschappijen In België aan de verbruiker werd toe gestaan, zodat geen toestemming van de regering nodig was. De nieuwe Bel gische benzineprijzen zijn nu 8,45 frank (60,9 ct.) voor gewone benzine en 8,95 frank (64,4 ct.) voor super. beter gedaan, dan in Litania van Hans Kox of de Maria-Hymne van Badings, hoezeer zaterdag ook het Rijswijks en Schiedams vrouwenkoor onder directie van Ria Borgmeyer aan dit oeuvre tech nische en stilistische aandacht besteed den. Het slotconcert was geopend door het Gronings Studenten Mannenkoor „Terpsichore" die met begeleiding van het Noordelijk Filharmonisch orkest on der leiding van Theo Westen „Sympho- nia Sacrai" zongen. Een verdienstelijk en interessant werk, maar van Monni kendam te lang en daarbij door de ongeschoolde koorstemmen minder ge- 'ukkig'verdedigd. Na dit openingsnummer gebeurde weer iets dat typerend was voor de festivalorganisatie. Buiten het program ma en de tijdsmogelijkbeden om zetten de studenten en het orkest het program ma op eigen houtje voort met een stu- dentenliederenpotpourri van bijna een kwartier. Geen wonder, dat de klok van twaalf weer samenviel met de laatste tonen van de Seventh Army Soldiers, een Amerikaans koor uit Heidelberg, dat de hoogste onderscheiding verwierf bij de militaire koren en dat met zijn Broad way show terecht groot succes oogstte, F. D. uur worden hervat. Het ligt in de be doeling, dat genoemde resolutie het eerst in stemming wordt gebracht. Behaalt zij geen meerderheid van tweederden, dan maakt alleen de ge matigde resolutie van de Latijns-ame- rikaanse landen nog een kans. Die kop pelt terugtrekking van de Israëlische troepen aan het sluiten van een politie, ke regeling. De resoluties van Rusland, Amerika en Albanië ziin kansloos. Mogelijk wor den zij niet eens in stemming gebracht. In Israël is men van mening, dat de incidenten aan het Suezkanaal door Egypte bedoeld zijn om druk uit te oefenen op de VN-leden. Het wil aan tonen, dat de toestand gevaarlijk blijft, zolang de Israëlische troepen niet zijn teruggetrokken. Men acht het voorts niet uitgeslo ten, dat de taktiek is ingegeven door Rusland. Dit land wenst geen oorlog op grote schaal te riskeren. De spelde- prik-taktiek, die thans wordt gebruikt kan veel doelmatiger zijn. Te Cairo wordt er intussen geen ge heim van gemaakt, dat men niet zal terugschrikken voor hervatting van de strijd om „de rechten van Egypte volledig te herwinnen". Israël houdt rekening met deze mo gelijkheid. Minister van defensie Dayan zei zaterdag te vrezen, dat de Arabieren de strijd zullen hervatten als zij voldoende wapens van Rusland ontvangen, documentaire produktie kunnen noe men. De Franse inzending in de documen taire afdeling had men weer in de dra matische categorie kunnen indelen. Het ging in deze film immers om een werke lijk gebeuren: het verhaal van een ne ger, die getrouwd is met een blanke vrouw. Het gegeven is simpel, maar de Franse televisie maakte er een boeiend stuk werk van. De NTS overweegt de produktie te kopen. In Praag waren niet minder dan dertien prijzen weg te geven. Dat is meer dan het lijkt. Omdat er aan een inzending meer prijzen zijn toege kend. Het festival in Praag is beslist niet in volledige harmonie verlopen. De toeken ning van een bepaalde eervolle vermel ding veroorzaakte een verwijdering tus sen de Westduitsers en de Tsjechen. Reeds eerder waren de Westduitsers het slachtoffer van het Oostduitse drij ven. Bij de toekenning van de vermel ding stemden de 13 Oostduitse journa listen allen op een eigen produktie toen bleek, dat deze enige kans maakte. Het gevolg was, dat de Tsjechische docu mentaire over de verdwenen oor logsmisdadigers Mendele en Bormann het net niet haalde. Dit deed de emmer overlopen. Wan neer het voortaan op deze manier gaat, is de kans groot, dat de Westduitsers niet meer naar Praag komen. Dan zal geen eerlijk treffen tussen Oost en West meer mogelijk zijn. Maar de Tsje chen missen de Westduitsers niet graag. Van beide Westduitse omroepor ganisaties nemen ze nog al eens wat over. West-Duitsland is weer een trou we klant van de Tsjechische televisie, een betere klant zelfs dan de Oost duitse televisie. Ook neemt Praag lie ver een objectief programma van de Polen en de Hongaren dan van de Oost duitsers. die vaak met propaganda wer ken. Na de drukte, die het afscheid van Amsterdam mee bracht, heeft oud-burgemeester Van Hall een nieuwe koers ingeslagen. Hij ging als zovele Ne derlanders met vakantie en maakte zijn boot aan de Westeinder Plassen bij Kudelstaart zeil klaar voor een zomerse, rustgevende tocht op het water. 7.30 uur 8.50 uur 9.20 uur ATHENE (USA) De uitdrukking „zo dom als het achtereind van een varken" is weten schappelijk achterhaald. Na de aap is het var ken het meest intellec tuele dier, dat op de aarde rondloopt. De dierenartsen Char les N. Dobbin jr. en William M. C. McCullan hebben na tal van proe ven een intellectuele ladder voor het dieren rijk opgesteld, waarin na de aap eerst het var ken en daarna pas de hond, het schaap, de geit, vogels, ratjten, ko nijnen, katten, paarden, Guinese biggen, buidel ratten en schildpadden kotnen. Vossen en wasberen, ook al komen ze in het rijtje niet voor, worden door beide onderzoe kers hoog aangeslagen. „De wasbeer ïs zowel nieuwsgierig als slim. Voor hem zijn moeilijk heden. waar de hond geen raad me weet. ge woon kinderspel." Het geheugen van de olifant wordt overschat, al zijn ze gewiekst en kunnen ze veel leren, vinden de deskundigen. Maar de olifant is in telligenter dan de neus hoorn. „Die heeft nog niet de hersens van een muis," meldt het door de beide dierenartsen opgestelde rapport. Zij wijzen erop dat het vertoon van intelli gentie door paarden, honden, katten waar schijnlijk meer is terug te brengen tot de men sen dan tot de dieren zelf. „Het schijnt dat wij in ons verlangen om voor ze te zorgen door hun eten en onderdak te verschaffen tegelij kertijd die bedreiging voor hun bestaan heb ben weggenomen, die hun intelligentie op peil zou hebben gehouden," „Maar." besluit het rapport, „al is de hond dan niet het verstandig ste dier, hij blijft des mensen beste vriend." De uitdrukking „Zo trouw als een hond" blijft daarom onaange tast! Hilversum I. 402 m. NCRV: 19.00 Nieuws en weerpraatje 19.10 Radiokrant; 19.30 Muziek uit uw vakantieland: Spanje, Oostenrijk en Zulri-Amerlka; 2010 Beumer Co.. hoorspe! <di. 25 20,55 Stereo: NCHV-Vo- caal ensemble: 21.15 Moderne muziek van Zwitserse compo nisten (opn.); 22.15 Avondover denking; 22 S0 Nieuws en SOS-beriemen22.40 Boek bespreking; 22.50 Stereo: Lich te grammofoonmuziek; 23.00 Ontspanningsmuz. uit Tsjecho- Siowakije; 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum II. 298 m. VARA: 18.09 Nieuws; 18.15 Actualitei ten; 38.25 Licht instrumentaal trio: 18.50 Stereo: Kinderkoor: 19.15 Stereo: Grammofoonpla- tenprogramma voor stereolief hebbers: 19.40 Humanistisch Verbond: NRU: 18.50 Openbaar Kunstbezit: 20.00 Nieuws: 20.05 Groot symfonie orkest en -koor van de R.T.B. (opno: 20.45 Muziek en reiigie van ver re voiken. muzikaal klank beeld; 21.00 Napoleon in Rotter dam. klankbeeld21.SO Interna tionale competitie voor ama teurkoren: 22.20 Nabeschou wing over de Ronde van Frankrijk: 22.30 Nieuws: 22.40 Gevarieerd platenprogramma en reportages; 23.55-24.00 Nieuws. grammofoonpl aten- PROGRAMMA DRAADOMROEP VANAVOND VAN 18-20 tJOR I. Bdvarü Grieg: Muziek bij „Peer G.vnt". II. Jonan Svendsen: l. zorahayda, legen de op. 11. 2. Romance voor viool en orkest op. 26. BJame Larsen, viool; m. Geirr Tveitt: Suite nr. 4 uit „Hon derd volksmelodieën uit Har danser": IV. Eyvlnd Ainaes: Vier liederen, Kirsten Flagstad, sopraan; V. Ludwig Irsens Jensen: Thema met va riaties. Nederland I. 18.45 De Mini malen; 18.50 Journaal; STER: 18.55 Reclame: CVK/I- KOR/RKK: 19 M> Kenmerk: kerk en samenleving; AVRO: 19.30 Kolonel Hogan's helden. TV-film: STER: 19.56 Reclame: NTS: 20.00 Journaal en weero- verzicht: STER: 20.16 Reclame: AVRO: 20.00 AVRO'S Televi- zler; 20.50 Zengduo; 21.20 De fantastische avonturen van het ruimteschip Orion, TV-film; NTS: 22.20-22.25 Journaal. Nederland II. NTS: 20.00 Nieuws in 't kort: STER: 20 05 Reclame: KRO: 20.05 Jazz 025; 20 30 Bioscoopsuccessen van weleer: Ik ben een vluchte ling, speelfilm (14 laar)- STER- 21.56 Reclame: NTS: 22.00-22.35 Journaal. België. Nederlands progr. Ka nalen: 2 en 19J36 Flipper. tv-ieuEdfeuilleton; 19.55 De weerman: 20.00 Nieuws: 20.30 Eurov:sle: Ronde w .1 Frank rijk; 20.40 De vluchteling, tv-feuilleton: 21.30 De zende ling, burleske in één bedrijf: 22.05 Gastprogr.: De katholieke gedachte en aktie: 22.35 Nieuws. Hilversum L 402 m. KRO: 7,00 Nieuws: 7.10 Het levende woord, lezing; 7.15 Lichte grammofoonrauzlek; {7.30-7.32 Nieuws): 7.55 Overweging; 8 00 Nieuws: 8.10 Voor de kinde ren: 8.30 Nieuws; 8 32 vakantle- ttps: 8.45 Lichte grammofoon- muziek; (9.25 Concillepostbus; 8.35 Waterstanden): 10.00 Stere- o Klassieke orkestmuziek (gr.): 11.00 Voor de zieken. 12.00 stereo: Musetteorkest en zangsollst; 12.18 Marktberichten voor schippers; 12.20 Voor de landbouwers; 1257 Mededelin gen voor land- en tuinbouw; 12.30 Nieuws; 12.40 Actualitei ten; 12.50 Licht ensemble met solisten; 13.30 Licht gevarieerd muziekprogramma (opn.l; 14 05 Reportage Ronde van Frank rijk 1967; 14.10 De dode man in de leunstoel, hoorspel: {Tussen 15.00 en 38.00 uur evtl. onder breking voor rechtstreekse re portage van de Ronde van Frankrijk 1967); 15 00 Muzikaal middag magazine: 17.00 Over heidsvoorlichting; 17.10 Voor de Jeugd; 18.00 Holland Festi val 1987: Harmonie- en Fanfa re-concert te Kerkrade Hilversum n. 298 m. AVRO 7.00 Nieuws en ochtendgym nastiek: 7.20 Lichte grammo- foonmuzlek; VPRO: 7.55 Deze dag; AVRO: 8.00 Nieuws: 8.10 Actualiteiten8.15 Lichte gram- mofoonmuzlek: (830-8,35 De groenteman): 8.5» Morgenwij ding: 8.00 stereo: Klankjuwe len (gr.); 10.00 Voor de kleu ters: 10.10 Arbeidsvitaminen: (11.00-33.02 Nieuws): 11.55 Beursberichten; 12.0# Promena deorkest; 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw: 12.30 Voor de landbouw: 12 40 Sterr ol Orkest Willy Schobben: 13.00 Nieuws: 13.10 Actualitei ten; 13.30 Stereo: Moderne ka mermuziek (opn.)t 14.20 Klassie ke grammof oonmuzick; 15.00 Voor de vrouw: 15.40 Oude mu ziek (opn.); 16 00 Nieuws; 16.02 Stereo: Klassieke kamermu ziek; 16.35 Voor de Jeugd; 17.15 New York calling: 17.20 Lichte grammofoonmuzlek voor de tieners. Hilversum lil. 24# m. en FM-kanalen. TROS: 9.00 Nieuws; 9.02 Actualiteiten: 8.07 Platen maar; VARA: 10.00 Nieuws; 10.02 Pop- en eabaret- muziek; {10.30 Geen ja. geen nee1100 Nieuws)12.00 Nieuws: 12.02 Platen bij de lunch: (13.00 Nieuws): 14.00 Nieuws; 14.82 Verzoekplaten voor de huisvrouw: 15.00 Nieuws; 15.02 Gevarieerd pia- tenprogramma; (16,0# Nieuws); 17.00 Nieuws; 17.02-18.» 5555en en 6G66en. Nederland I. NTS: Eurovisie: Tussen 15 00-15.45 Ronde van Frankrijk. Bel git'. Nederlands progr. Kan 2 en 10: Plm. 15.00-15.45 Eurovisie: Ronde van Frank rijk. HAARLEM Deze maand staat Haarlem als orgelstad In het middel punt der belangstelling van alle orgel- liefhebbers. De belangrijkste kunstma nifestaties vallet; in deze eerste ju- li-week rond het zeventiende Internati onale Orgelconcours, dat tn het kader van het Holland Festival in de St, Bavo- kerk wordt gehouden. Er zijn ditmaal vier deelnemers: de Zwitserse organist Guy Bovet. dc Franse organist And ré Isoir (winnaar van het verleden jaar gehouden concours), de Rus Oleg fantsjenUo "!t Minsk en onze jonge landgenoo' Vlro van den Hooven. Ter opening geven op 4 juli het Ne-| derlands Kamerkoor en het Radio Ka-j merorkest o.l.v. Feiix de Nobel een uit voering van Ciaudio Monteverdi's „Vespro della beata Vergine". So listische roedewerking verlenen Ellv Ameling, Maria Suchel, Ernst Haefli- <»er. John van Kesteren en Leo Kete laars. De volgende da" concerteren de deel nemers aan de improvisatiewedstrijd Hun programma bevat werken van Bach, Liszt, Reger, Cor Kee en Rakier. Donderdag 6 iuü zullen de jurvleden (Gotthard Arnér uit Stockholm, de Pa ri tse comnonist-o'-i'anist Gaston Litaize en de Haarlemse organist Klaas Bolt) zich la*en Ivoren ;n composities van Sa muel Scheidt. Bach en Olivier Messi- aen. Vrijdag is dan de dag van de improvi- satiewedstnjd. die door alle Neder landse organisten met spanning wordt tegemoet gezien. Eigentijdse muziek valt te beluiste ren tijdens de orgelvoordracht die Char- ies de Wolff 15 juli geeft Luigi Taglia- vim uit Bologna, in het verleden reeds meerdere malen in ons land opgetre den. speelt vrijdag 21 juli in de Waalse kerk, en zaterdag daarop volgend con certeert het Delier Consort in de Bake- nesserkerk met werken van Guiliaume Dufay, Heir.rich Schütz en Henrv Pur- cell. Tenslotte zijn er nog vijf gemeente lijke orgelconcerten in de St. Bavo ge projecteerd, Achtereenvolgens op li. 13, 18, 20 en 25 juli zijn te beluisteren Siegfried Rees en Cor Kee (beiden tre den tijdens het eerste concert op), Al- bert de Klerk, Marie-Claire Alain, Klaas Bolt en Piet Kee. 8.30 uur Nederland 1/AVR O Kolonel Hogan's helden. Houd die „Tijger" (film). That's my song. Het beroemde zangduo Esther en Abraham. Zevende en laatste deel van het ruimteschip Orion: de invasie. Nederland 2/KRO Bioskoopcuccessen van weleer. De gang sterfilm: Ik ben een vluchteling (1932). Hilversum l NCRV 8.10 uur Beumer Co (hoorspel) 9.15 uur Werken van Zwitserse kompomsten. Hilversum 2 NRU 8.45 uur Muziek en religie van verre volken. Tweede aflevering: blaasinstrumenten en xylofoons. Drlnfcnd verzoek, uw vakantie-adres via de uit de krant geknipte bon die tv |j regelmatig op dc advertentiepagina plaatsen, minstens een week van tevoren op te geven, indien deze schriftelijke op gave niet tijdig In ons bezit ls, kan de toezending ernstig worden vertraagd. DIRECTIE. Ik heb hem van die opgelegde schuit gehaald, waar hem vannacht niet konden vinden, zei hij toen lakoniek. t> vertrouwde wél voldoende op het waaraemingsvennoeon van mijn vriend Groot. Waarnemen is immers een oeiané rijk onderdeel van onze vak. Ik besefte daarom dat hn« Dammerman wel degelijk aan boord moest zijn, toen Zl naar hem zochten. Hij was alleen maar door iets eT waarschuwd en had zich deugdelijk verscholen. Té deuzde* lijk voor de zoekende politiemacht, besloot hij ietwat sar' castisch. r" Jek Groot glom van genoegen. Hij keek Van Boord mat enig leedvermaak in z'n ogen recht in het gezicht Er is dus inderdaad niet goed gezocht, zei hij eenvtm dig. Van Boord zweeg. Hij staarde met een niet-begrijper de blik naar de roerloze Dammerman. De commissaris veZ brak de stilte. Nogal gemakkelijk, antwoordde Jan Frens. Ik rine goed uur geleden naar het schip en deed hetzelfde al» vannacht. Ik sloop heel zachtjes aan boord en in de vierde hut in de gang zat Dammerman. Hij was volledig verra-t en keek me verstijfd van schrik aan toen ik beleefd op het raampje klopte en daarna de deur opende. Toen sprone hii ineens overeind en bijna had'ie me te pakken toen'ie als een woedende stier op me afvloog. Ik stond in de deuroM ning en kon nog net opzij springen. Dammerman struikelde over de hoge ijzeren drempel en ik kon hem in z'n val een optater in z'n nek geven. Hij sloeg met zijn hoofd tegen de ijzeren wand tegenover de deur. Frens grinnikte bij de herinnering. Die vent moet een kop als een ijzeren pot hebb«n want de klap galmde over het hele schip... enfin, hij was als een meelzak en ik heb een hele toer gehad om hem van het schip en achter in mijn wagentje te brengen. Hij zal er bij die expeditie nog wel een paar builen en schrammen bijgekregen hebben. En... o ja, besloot hij zijn verhaal Ut ben toen nog even teruggegaan om z'n koffertje op te halen. Dat staat nu nog in de auto. Ik moet zeggen, zei commissaris Akkerman na de droge uiteenzetting van Frens, dat ik niet ontevreden ben met deze vangst al heeft de politie er dan ook niet de hand m gehad. De commissaris wierp een korte, nogal streng blik op Van Boord, die nog steeds zwijgend naar Dammer man zat te staren. Het voor de inspecteur noga] pijnlijke moment werd onderbroken door de komst van dokter Kre kel, die na een kort onderzoek adviseerde de bewusteloze Dammerman maar op een brits in een van de celien te leggen. De klap is goed aangekomen, maar het lijkt me niet ernstig. Hij zo wel weer bij z'n positieven komen. Mis schien een lichte hersenschudding, rapporteerde hij. De com missaris knikte. Dan verwacht ik u. heren Frens en Groot én ook u meneer Van Boord, vanmiddag om drie uur hier terug, ze: hij kortaf. We zullen van die kwestie van A tot Z op papier zetten. Van Boord was het eerst de kamer uit. Jan Frens stootte Jek gnuivend aan. Die gaat zich ergens diep schamen, fluisterde nij rti vriend toe. Ze namen afscheid van de commissaris, die inmiddels twee agenten had laten komen om de arrestant naar een cel te brengen. Wat nu, zei Frens energiek, toen ze op de gang ston den. Jek Groot, die tijdens het verhaal van zijn mend roerloos naast hem had gestaan streek verstrooid met ?'n hand langs zijn ogen. - Weet je. Jan. antwoordde hij, ik weet met goed meer wat ik van deze hele toestand moet denken... Hij staarde z'n collega aan met dezelfde vreemde uitdrukking m zijn ogen, die Frens de afgelopen nacht had gezien toen Jek alleen op de kade bij het schip achtergebleven was. Jan nam zijn collega onderzoekend op. Jij weet iets... of je vermoedt iets, zei hij Ik weet niets en ik vermoed niets, antwoordde Jek schouderophalend. Ik begrijp alleen iets niet. Spreek niet in raadsels, zei Frens een beetje boos. We zitten hier samen in en je kunt ermee voor de dag komen. Jek schudde koppig zijn hoofd. Nee, zei hij. Nog niet Eerst moet ik Van Boord iels vragen. Ga mee! Maar Van Boord had het bureau ai verla ten. Hij is zojuist nogal haastig vertrokken, deelde de wachtcommandant hen mee. Nee, ik weet niet waarneen, maar ik denk dat hij naar huis is gegaan om te eten. Waar woont hij? informeerde Jek Groot De wachtcom mandant gaf hun het adres. Geef dat koffertje van Dammerman maar aan de wachtcommandant en ga mee, voegde Jek z'n vriend haastig toe terwijl hij vast in Frens' oude wagentje stapte Van Boord was niet thuis. Dat vertelde hun mevrouw Van Boord, een bleek, nogal ziekelijk uitziend vrouwtje met zorgelijke ogen. Wordt vervolpd OP OXTtSLFW OaffNMJK VER- gchuht ee rwespe eoeor, p/b PiRECT GCHJIST. Hoppy vurbn LADINGEN UTRECHT Dr. J. J. Helfricb (Olde- hoven), dr. C. Z. Salome (Geldermalsen) en dr. G. A. Sekhuis ('s-Hertogenbosch) zijn gekozen in het bestuur van de Landelijke huisartsenvereniging. Zij werden benoemd in de vacatures van de artsen J. H. H. Monnik, H. W. A. Sanders en A. J Zwartendijk. Dr. Sanders had enige tijd geleden zijn functie reeds neergelegd omdat hij het niet eens was met het beleid van het bestuur van de LHV tijdens de moeizame onderhandelingen met de zie kenfondsen. Dr. Munnik en dr. Zwarten dijk traden om persoonlijke redenen at De huisaitsen en ziekenfondsen zijn overeengekomen de abonnementshono raria van de artsen met 3,5 procent te verhogen. Deze regeling is getroffen om dat zaterdag de ziekenfondsen het went van de sociale verzekeringsbank heb ben overgenomen. „Nu zijn jullie weer keurig1" prijst mevrouw Brandschoon, tevreden over haar werk. „Dank U vriendelijk!" zeggen de vriendjes en betalen liet geld voor al die schoon- makerij. „Nu vlug naar het marktplein", haast zich Stik- „Ja hoor, daar staat hij!" wijst Bruunke. „Maar pakken, om die honderd zilveren florijnen te kun- keltje. „Die oplichter zal al wel bezig zijn met op- we moeten eerst de Tuinstadbewoners waarsehu- nen verdienen!" zegt Stikkeltje. linUf^v,» /3av»V 4a ntl" Wbri Till ID IIAfot* rl n ztnlr V» 0,1J4 am L Aw, ll£ lichten; denk je niet?' wen, dat hij ze voor de gek houdt en hem dan zélf ^JJ9B

Trouw / De Rotterdammer | 1967 | | pagina 2