BIOLOGISCH ÈN mSTOF-AKTICI EINDEXAMINANDI ADJUNCT-ACCOUNTANT Staatsgreep in Mexico verijdeld Bitumen-schip Nordvard tijdens bouw verkocht Sednetli I werd verbreed Kok in Dublin tot 7 jaar veroordeeld Vooruitgeschoven post 5 van politie in Botlek Algerije zal Tsjombe wel uitleveren Half miljoen op giro 777 SclloUcrflammrr Sow jet-kritiek op Bonn -I Beheerst, schuimt Twee auto's na botsing te water Veldkamp gaat sociale wetten ordenen Bom ontploft in Lagos: 3 doden Stad heroverd in Oost-Nigeria Doodslag op Schotse zeeman Spanje 47 graden in de schaduw Echtpaar komt om bij auto-ongeluk Door dubbele werking extra voordelig in gebruik. MAAKT U PAS ÉCHT BLIJ MET UW MODERNE WASMACHINE Nieuwe aardgasvondst in Britse Noordzeegebied Goudprijs in Londen steeg PRINSES GRACIA HAD MISKRAAM Helpers mimitieschip onderscheiden Nederlandse toerist in Turkije vrijgelaten Veiligheidsmaatstaven voor autobanden in VS Nederlandse Accountants-Maatschap vraagt Gymnasium of zowel a als b voor de functie van DE ROTTERDAMMERPagina 4 HET WEER I\ EUROPA garöa DONDERDAG 20 itt** ;v'.w vy v""'''■y'-i'.-'--'v.* -•;-i>f rr>-f. WESTPLEIN 10 ROTTERDAM TEL. (010) 13 V! 40 Deze jongelui kunnen in de avonduren studeren voor register-accountant, waardoor hun de gelegenheid wordt geboden, buiten Hogeschool of Universi teit, een functie op academisch niveau te bereiken, daar zij hetzelfde diploma kunnen behalen als studenten aan de Economische Hogeschool of aan de Economische Faculteit van een universiteit. In verband met onze introductiecursus, welke begin september wordt gehouden, is spoedige aanmelding gewenst. Geboden wordt: behoorlijk aanvangssalaris, gevarieerde werkkring, mini maal 17 werkdagen vakantie (welke vakantie in 10 jaar oploopt tot 22 werk dagen) en vergoeding van studiekosten. Sollicitaties te richten aan bovenstaand adres. MEXICO In Mexico is een komplot van Peking-gezinde com munisten ontdekt, dat ten doel had een marxistisch bewind in het land te vestigen door middel van een gewapende opstand. Het oproer had moeten beginnen met een guerilla in de heuvels en een terreurcampagne in de steden. De Mexicaanse regering heeft der tien personen laten arresteren, die vandaag voor de rechter zijn ver schenen. Peking zou maandelijks 6.000 gulden via het communistisch- Chinese persbureau in Mexico naar het land hebber, gestuurd om de gewapende rebellie te steunen. Tegelijk met dit nieuws werd be kend dat in de zuidelijke staat Guerrero 300 opstandelingen het mijnbouwstadje Coacoyula met 5.000 inwoners hebben bestormd. Zij zou den de stad nog steeds in handen hebben. Het .is niet bekend of er verband bestaat tussen de ontdek king van het' komplot en de bezetting van Coacoyula. f ROTTERDAM Verolme heeft vandaag het bitumen-schip Nordvard (23.000 ton dw) het grootste schip ooit in Heusden gebouwd overge dragen, aan East Mead Shipping Co. Ltd. te Londen, die het schip tijdens de bouw kocht van Kloster's Rederij A/S te Oslo. De Nordvard, die voor de Shell in charter bitumen en petroleum gaat vervoeren, is zonder enige boven- LONDEN In het Noordzeegc.nvt voor de Oostkust van Engeland is door Signal Oil and Gas, de Britse dochtermaatschappij van de Ameri kaanse Signal Oil and Gas Company, aardgas aangeboord. De maatschappi] maakte dit gisteren .te Londen ae- kend. DEN HELDER De 67-jarige me vrouw V. Broersen-Veldman uit Tuit jehom is. gisteravond dodelijk ge wond bij een verkeersongeval. Op het kruispunt Callantsogervaart - Lange Vliet bij Den Helder verleende de 47-jarige mevrouw L. E. B. van der P. uit Rotterdam geen voorrang aan een auto bestuurd door de 33-ja- rige heer P. Kalk uit Callantsoog. Beide auto's kwamen door de brugleu ning in de Callantsogervaart terecht. Drie omstanders en personeel van de marinebrandweer slaagden er in alle inzittenden, vijf in totaal uit de au to's te halen. Zij werden overge bracht naar het ziekenhuis Parkzicht. Mevrouw Broersen overleed tijdens het vervoer. De toestand van haar 75-jarige echtgenoot, de heer M. Broersen, is zor: 'rkend. bouw en volgepompt met 18.000 ton water, onlangs in 40 uur van Heusden naar Rotterdam gesleept, on der vier bruggen door. De afmetingen van het schip, dat nu de naam Horama zal krijgen zijn: lengte 175,26 meter, breedte 22,80 me ter, holte 13,40 meter en diepgang 13,40 meter. De iadingtanks hebben een totale inhoud van 124.000 kub. voet. Het vaartuig wordt voortgestuwd door een Vc.'olme-MAN motor van 9.600 pk. De accommodatie op het achterschip is geschikt voor 45 man. DEN HAAG Dr. G. M. J. Veld kamp, oud-minister van sociale za ken, heeft van de regering opdracht gekregen de bestaande sociale wet geving te coördineren tot een syste matisch samenhangend geheel. Dr. Veldkamp kan bij de uitvoe ring van deze opdracht beschikken over de medewerking van deskundi gen van het ministerie van sociale zaken. Voorts heeft de heer Veld kamp het aanbod gekregen om com missaris te worden van Zwolsmans centraal administratiekantoor. Deze maatschappij is het overkoepelend orgaan voor al de belangen van de heer R. Zwolsman. LONDEN Gisteren heeft de goudprijs in Londen zijn hoogste stand voor de afgelopen 6Vs jaar be reikt. De stemming voor het pond sterling bleef echter uiterst zwak. LAGOS In een buitenwijk van de Nigeriaanse hoofdstad Lagos zijn gisteren bij een bomontploffing drie mensen om het leven gekomen. .Ze-, leer 32 mensen zijn met verwondin gen naar een ziekenhuis gebracht. De explosie de derde in Lagos in drie weken tijd werd toege schreven aan een saboteursactie. Be bom was vlakbij een bioscoop in een tankauto geplaatst. Een telefooncen trale werd geheel vernield en een belastingkantoor liep schade op. ALGIERS Verwacht wordt dat het Algerijnse hooggerechtshof morgen zal beslissen dat oud-premier Tsjombe van Kongo naar zijn geboorteland moet te; rugkeren. Eind vorige maand werd hi) vanuit Spanje naar Algerije ontvoerd. In Kongo wacht Tsjombe de dood straf. Hij wordt beschuldigd van mas samoord in Katanga. Het Algerijnse hof zal waarschijnlijk tot de conclusie komen dat Tsjombe meer dan alleen maar politieke mis drijven (wat geen grond voor uitleve ring vormt) heeft begaan. Het hof is gisteren met de zaak tegen Tsjombe achter gesloten deuren begonnen. COTONOtT Het staatshoofd van Biafra, luitenant-kolonel Ojoekwoe, heeft vandaag bekendgemaakt dat de universiteitsstad Nsoekka is_ her overd. De federale troepen, die de stad enige dagen geleden hadden ingenomen, zouden over de noorde lijke grens van Biafra zijn terugge drongen. Volgens Ojoekwoe is, met uitzon dering van de stad Ogoja, geheel Oost-Nigeria weer in handen van oe Biafraanse troepen. I~1 F*! DEN HAAG Ou het speciale giro nummer 777, dat het Nederlandsche Roode Kruis heeft opengesteld voor hulpverlening aan slachtoffers in het Nabije Oosten, is tot nu toe ruim een half miljoen gulden gestort. Het Rode Kruis blijft zi.in actie voor de slachtoffer in die landen voortzet ten. omdat daar de nood nog steeds zeer groot is. O De 57-jarige G. de Jong uit Ap- pingedam is gisteren, in de groeve achter de strokartonfabriek „De Een dracht" met zijn fiets te water ge raakt en verdronken. van 50 jaar geleden iVieiitee revolutie in RuslandDe voorloopige regeering naar Moskou ver huisd! St. Petersburg, 19 Juli. In een buitengewone zitting van den minister- raad werd voorgesteld de voorloopige regeering in verband met de onlusten naar Moskou te verplaatsen. LONDEN, 19 Juli, Uit St. Petersburg wordt gemeld, dat gisteren 100 gewon den naar het politiebureau zijn gebracht. Verschillende personen zijn bij den op stand in de stad gedood. Te 1 uur Woensdag drongen soldaten liet Tauri- sciie paleis binnen en hieven de Marseil laise aan. ROTTERDAM Gisteren is bet booreiland Sedneth I in de Heyseha- ven bi| de RDM op de vereiste breed te gebracht. Begin juli liep het eiland te water van een helling waarop het niet volledig jton worden gebouwd vanwege de beperkte ruimte. In 24 uur is de Sedneth I verbreed. Allereerst moesten halverwege onder de buitenste torpedo's vier hetfanks worden aangebracht, twee aan twee gekoppeld en van zware steunplaten voorzien. Dat was nodig om het boor eiland horizontaal te kunnen houden nadat het in langsscheepse richting zou zijn doorgesneden. Deze tanks hadden een hefvermo gen van340 ton per stel. De bok Ajax trok daarna de helften uit el kaar, waarna het in de haven liggen de dwarsverband kon worden ingeva ren. Het gewicht van het dwarsver band bedroeg 110 ton. Aan de walzijde werd eerst het dwarsverband aan de binnentorpedo gekoppeld, daarna werd het eiland „aangepast" en konden de bokken He racles en Friesland de zware dekbal- ken met diagonaal verband invoegen. Twaalf lasploegen deden hierna het benodigde laswerk. Totaal waren bij dit karwei ongeveer 100 mensen in geschakeld. DUBLIN De 31-jarige Rotter damse scheepskok N. P. en de 23-jari- ge Duitse zeeman A. H. zijn woensdag door een rechtbank In Du blin veroordeeld tot zeven jaar gevan genisstraf wegens doodslag op de Schotse zeeman James Campbell. De twee mannen was moord ten laste gelegd. De jury achtte aan het einde van het drie dagen durende proces, het tenlaste gelegde feit ech ter niet bewezen. Na drie uur verga deren kwamen de gezworenen tot de conclusie dat het tweetal zich schul dig had gemaakt aan doodslag. Op 7 mei zou de Rotterdammer aan boord van de Ingkabir een feestje hebben gegeven. Daarbij was de Duitser een van de gasten. Camp bell, opvarende van het Schotse schip Polar Light, zou daarbij aan boord zijn gekomen en zijn gezelschap heb ben opgedrongen. De twee verdach ten hebben de Schot toen op de kade gezei. Bij een herhaling zouden zij vol gens de tenlastelegging van het open baar ministerie Campbell in de ha ven hebben gegooid. De man is daar door verdronken. P. ontkende dat de Schot In het water zou zijn gegooid. „Campbell verloor op de kade zijn evenwicht en viel daardoor in de haven. In ieder geval heb ik geen enkele poging 0n dernomen de man letsel toé te bren gen." De moeilijkheden ontstonden toen de kok de Schot sommeerde weg te gaan. Campbell was toen met gebalde vuisten op P. afgevlogen. De Duitse zeeman had de aanvaller bij zijn arm gepakt en hem bij de Nederiande- weggetrokken. De Schot had daarbij zijn evenwicht verloren en was in de haven gevallen, met het noodlottige gevolg. Beide zeelieden kunnen in hoger beroep gaan. De achttienjarige Willem Hen- driksen uit Ede is gisteren in een schaapskolk op de Zuidginkelse hei de verdronken. De jongen kon niet zwemmen. Hij raakte in moeilijkhe, •den toen hij in diep water kwam. MONTREAL Prinses Gracia van Monaco is gisteren na een mis kraam in een ziekenhuis in Mon treal opgenomen. Over enkele da gen zal zij er weer uit mogen. Prins Rainier was met zijn echt genote en drie kinderen naar Ca nada gegaan voor de Monaco-dag op de Expo '67. De geboorte van het vierde kind werd in januari ver wacht. wee» max. temp. neer- gisteren slag Kopenhagen regenbui 23 7 I-onden 1. bew. 24 0.5 Amsterdam h. bew. 23 0 Brussel h. bew. 28 5 Luxemburg regen 30 2 I. bew. 28 1 Nice 1. bew. '27 0 Frankfort zw. bew. 30 0 München onbew. 32 0 ZÜricb 1. bew. 31 t) Genève zw. bew. 33 0 I-ocarno v geh. bew. 3U 0 Wenen onbew. 27 0 Innsbruck onbew. 32 0 Borne onbew. 28 Madrid h. bew. 39 8 Majorca onbew. 35 0 ROTTERDAM Hoofdcommissa ris van politie J. Woiters heeft van morgen van ir. J. A. C. Tillema, hoofd directeur van gemeentewerken een „vooruitgeschoven" politiebureau ge kregen. Het houten gebouwtje is in vele opzichten bijzonder, echter niet wat de bouw betreft want dergelijke bouwsels staan er reeds in Lombardij- en en Prins Alexanderpolder. Het politiebureau ligt op de kop van de Chemiehaven aan de Botlek- weg. Bijzonder is het wel omdat het het eerste steunpunt in het gebied ten westen van de Oude Maas is, verder is het de eerste post (buiten het ge bouw aan de Parkhaven) van de ri vierpolitie en tenslotte is het uniek omdat van liet gebouwtje zowel ri vierpolitie, geüniformeerde politie als de rayon-agent gebruik maken. Het is een semi-parmanent ge bouw. De politie hoopt eens een MADRID In de Andalusische stad Eeija, in-de zomermaanden als „braadpan" berucht, steeg het kwik gisteren tot de recordhoogte van 47 graden Celsius in de schaduw. De inwoners van Madrid waren in ver gelijking hiermee nog goed af: 39 graden. Op de Zuidspaanse plantages val len de door de hitte snel rijpende citroenen in massa's van de bómen. In sommige streken heerst waterge brek. Het heeft sinds weken niet meer geregend. definitief gebouw in het Botlek- en Ëuropoortgebied te kunnen laten bou tven al of niet samen met GG en GD. brandweer e.d. Er zal vrijwel constant aan de nieu we steiger-ponton een politievaartuig liggen. Het personeel zal dan de wacht betrekken in het gebouwtje. De rivierpolitie zal er verder altijd (tijdens de normale uren) een man hebben zitten voor het bureau paspoorten dat het wel druk zal krij gen met afmonsterende zeelieden. Vo rig jaar waren er alleen al in het Botlekgebied zesduizend. De geüniformeerde dienst krijgt er inwoning. Er zal voortdurend een sur veillancewagen aanwezig zijn waar van de bemanning in het gebouwtje is. Verder zal ook de rayonagent met de bestelwagen, vouwfiets en de hond dit gebouwtje als uitrukpunt krijgen.' Het gebouwtje heeft zonder inrich ting ƒ31.863 gekost en de ponton met steiger 72.760, De post van de rivier politie staat met een mobilofoon in verbinding met alle schepen en met het kantoor van de rivierpolitie in de Parkhaven. Enkele van de genoemde diensten hadden tot voor kort onderdak in een gebouwtje van, de havendienst aan de Oude Maasweg. KAAP KENNEDY De Amerika nen hebben gisteren vanaf Kaap Ken nedy een maanverkenner van ruim 100 kg. gelanceerd. Het is .de bedoe ling dat het windmolenvormig toestel over drie dagen in een baan om de maan komt. Twee a drie jaar wil men. via deze maanverkenner allerlei waarnemingen verrichten die nodig zijn voor een bemande ruimtereis naar de maan. DEN HAAG De bevelhebber van- de landstrijdkrachten, luitenant-gene raal F. van der Veen, heeft vandaag onderscheidingen uitgereikt aan zeven tien militairen en negen burgers, die zich dapper hebben gedragen op 12 juni bij de explosie van het munitie- schip in Utrecht. Allen ontvingen een tevredenheidsbetuiging met oorkonde wegens koelbloedig en vastberaden op treden. TILBURG Het echtpaar Karse- makers-van Leeuwen uit Tilburg is gistermorgen omgekomen bij een au to-ongeluk in Tilburg. Hun wagen kwam op een kruispunt in botsing met een auto, bestuurd door de heer S. uit Gisterwijk, die geen voorrang verleende. S, werd licht gewond. Het echtpaar laat drie kinderen achter. ANKARA De Nederlandse toerist Hendrik Vos. aangehouden door de politie van een Zuidturks dorp op ver denking van het onrechtmatig in bezit hebben van archeologische vondsten uit de streek, is weer in vrijheid ge steld. Een dozijn beeldjes en vier vazen die Vos in zijn bezit had bleken geen en kele oudheidkundige waarde te verte genwoordigen. MOSKOU Moskou heeft gisteren net Westduitse wetsontwerp inzake de noodtoestand dat op het ogenblik in de Bondsdag in behandeling is, scherp gecritiseerd. Dit wetsontwerp beoogt de bondsregering bijzondere •bevoegdheden te geven ingeval een noodtoestand zou ontstaan. Deze bevoegdheden, die tot dusver behoren aan de geallieerden, omvat ten o.a. het recht telefoongesprek ken af te luisteren en post te on derscheppen. Volgens Rusland tracht de bondsregering een situatie te scheppen voor een militaire- en poli- tie-dictatuur. Dit wetsontwerp, aldus Rusland, vormt een nieuwe belemmering voor een verbetering van de betrekkingen tussen Bonn en Moskou. De i Russische kritiek kwam aan de voor avond van de hervatting van het han delsoverleg tussen West-Duitsland er. Tsjechoslowakije, dat twee jaar gele den werd afgebroken wegens een me ningsverschil tussen Bonn en Praag over de status van West-Berlijn. WASHINGTON De Ameri kaanse verkeersautoriteiten hebben nieuwe strenge veiligheidsmaatstaven, voorgesteld voor de banden van nieu we auto's met ingang van 1 januari a.s. De velgen moeten een lekgesla gen band stevig genoeg kunnen vasthouden om veilig remmen bij snelheden tot omstreeks 100 km per uur mogelijk te maken en alle ban den moeten'worden voorzien van een merkteken dat aangeeft wanneer het profiel van het loopvlak tot 1,5 mm is afgesleten. Veel modellen uit 1967 hebben dit merkteken al. Belangheb benden hebben vijf weken de tijd om hun mening over de voorstellen ken baar te maken.

Trouw / De Rotterdammer | 1967 | | pagina 2