HEFFING 1.40 PER TON) ONTDOKEN Schepen vol mosselen klandestien verkocht Onweer maakt chaos van treinverkeer Zwijn werd al te wild Dijk brak bij Hekendorp - 150 ha onder water 3Jf3?ottfrt>amm£r Wateroverlast in Den Haag Cultureel jeugdblad j 67-CC"op komst Complex gaat Petro- 200 miljoen gulden kosten chemische fabriek van m Bok en zuiger als deklading Zware last Treuenfels iiSiiiËis ff "J; Beslag gelegd op huis van Zwolsman ïii P| 188 lil Jubilarissen bij Wilton Tussen Den Haag GoudaDordrecht en de Hoek Door werking van slappe veenbodem Plan KLM-gebouw op losse schroeven Tropendienst in Zoetermeer REDÜKITES EN FACILITEITEN Twee nonnen Hoorn omgekomen Ui V Door stortbuien Lichte aardschokken in Spanje en Rusland Eerste schip ACL afgeleverd SPiÉplllt m w^tÊêmimm DE ROTTERDAMMER SNOEP OMZET ZANDZAKKEN SCHADE VEENBODEM 95 OPLAGE RotterdamGuif ou gaat pl .1 !fgSf 1 A IIÜSI® it -*•* g£ Overslag Poly-Eth Pagina 4 2 A DONDERDAG 3 AUGUSTUS 1<ki7 <Va« een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Bij WUton-Fijenoord zijn dezer dagen een aantal jubilaris sen gehuldigd voor hun 25- of 40-ja- rig dienstverband. In de kantine van het hoofdgebouw werden de jubilerende personeelsle den toegesproken door de heer C. H. Meeuwisse, een der werfdirekteuren. De heer Meeuwisse reikte aan een aantal jubilarissen een koninklijke onderscheiding uit. Het zijn de heren J. J. de Jong, werkzoeker van. de afdeling repara tie, en R, Skala, calculator groepslei der, die 'beiden de ere-medaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje Nassau ontvingen. De heer J. Mosch, aanhouder, W. van der Schee, kernmaker, en A. Schouten, voor- man-kotteraar, kregen de onderschei ding in. brons. Deze werknemers zijn allen veertig jaar in dienst van Wilton Fijénoord. Ook de heer W. F. Kroonen, voor man-magazijnbediende, vierde zijn veertigjarig jubileum. Hij kreeg sa men met zijn mede-jubilarissen een cadeau onder couvert. Vijfentwintig jaar in dienst zijn de heren: H. a. Benner, ijzerwerker, H. van Dorp, draaier, C. van Dijk, onder- baas afdeling magazijndienst, P. Groené, magazijnbediende, A. Izelaar, klinker-aanhouder. J. J, van der Lin den, ijzerwerker, c. H. Martens, voor man ketelmaker plaatwerker, L. Me- chielsen, takelaar, L. J. Roos. maga zijnbediende, en J. C. A. Verdam, ij zerwerker. Allen kregen een cadeau onder cou vert. (Van onze speciale verslaggever) BRUINISSE Hoewel er nog geen „r" in de maand is, doen de mosselen al van zich spre ken. In ongunstige zin welis waar, want er is (opnieuw) van een klandestiene levering spra ke met het doel de heffingen van Het Produktschap voor Vis en Visprodukten te omzeilen. Het gaat om slechts enkele kwekers en handelaars, die bij dit malafide, nachtelijke spel betrokken zijn. De Algemene Inspectiedienst van het Rijk en het kantoor voor mosselzaken in Bergen op Zoom hebben er echter de handen vol aan. Vorige week werden door schepen uit Bruinisse tenminste vier partijen klandestien afgeleverd. Deze week, maandag, konden de gangen van een andere klandestiene partij worden na gegaan, Bij deze vijf partijen ging het in totaal om zo'n tweeduizend ton. Het Produktschap voor Vis en Vis- (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT AUe treinverkeer in het gebied tossen Den Haag, Gou da, Dordrecht en Hoek van Holland, met Rotterdam als hoogst onplezie rig middelpunt, is gistermiddag en -avond in de war geraakt. Op verscheidene plaatsen sloeg de bliksem in de elektrische bovenlei ding en nauwelijks had men met veel moeite zo"n gebroken leiding hersteld, of wéér sloeg de bliksem zo'n leiding kapot Dit alles gebeurde juist tijdens het avondspitsuur en pas na kwart over zes kon men zeggen dat de treinen •weer wat op gang konden komen. Maar het duurde tot laat in de avond eer er van een tamelijk normale treinenloop sprake was. Inleggen van autobussen was on der deze omstandigheden onmoge lijk. Duizenden forensen moesten het gisteravond doen met opge warmd en veel te laat avondeten. De narigheid begon even vóór vijf uur, toen de baanvakken tussen Rotterdam en Delft en tussen Rot terdam en Hoek van Holland zon- der stroom kwamen. Het leek of men de zaak spoedig onder de knie zou krijgen, maar om tien over vijf sloeg een tweede bliksemstraal in en toen duurde het tot bijna halfzes eer er tussen Rotterdam en Delft weer stroom was. Het baanvak tussen Vlaardingen en Hoek van Holland moest het tot tien voor zes zonder stroom doen. Érger was. dat deze tweede blik seminslag het gehele spoorwegnet tussen Delft en Dordrecht, met daar in het Centraal Station te Rotter dam en alle spoorwegemplacemen ten, zonder stroom zette. Die sto ring was pas om tien over zes op gelost. dB STEEG Op de Werversberg in de Onzalige Bossen heeft een jachtopziener gisteren een wild zwijn doodgeschoten, dat enkele ma len mensen had aangevallen. Het beest werd neergeknald toen het opnieuw op een jongen afstorm de. Het zwijn viel enige dagen ge leden een tweejarig meisje aan, en beet haar tienjarig broertje, die zijn zusje beschermde, alsmede de vader. De laatste dagen was het zwijn actief op de Werversberg, m de buurt van bet pannekoekenhuisje „De Carolinahoeve". Tweemaal kwam hier iemand in paniek bin nenrennen, omdat men zich door het ■zwijn bedreigd voelde. Het komt meer voor dat deze die ren zich plotseling agressief tonen. Volgens deskundigen zijn de men sen zelf daaraan schuldig, omdat ze de beesten allerlei soorten snoepjes toegooien. Er zijn nu borden ge plaatst, waarop staat dat het verbo den is wilde zwijnen te voederen. Een derde bliksemstraal zette om vijf over halfzes het baanvak Moor drechtGouda stroomloos, waardoor er geen treinen meer konden rij den tussen Den Haag en Gouda en tussen Rotterdam en Gouda. Twin tig minuten later was ook hier de zaak hersteld. Om tenslotte de chaos te vervol maken sloeg de bliksem bij Pijn- acker in de bovenleiding, zodat de draad brak en het treinverkeer tus sen Den. Haag en Rotterdam-Hof plein werd lamgelegd. produkten, waarvan het mosselkantoor in Bergen op Zoom een verlengstuk is, belast elke op factuur geleverde ton mosselen met 1.40 per ton. Uit het zogenaamde kwekersfonds wordt later een deel van dit geld terugbetaald. De illegale aflevering op de verwa terplaats van de handelaar geschiedt meestal 's nachts. De mosselschepen, die ervoor worden gebruikt, schromen niet zonder licht te varen. Verschillen de malen komt het voor dat de schip pers in contact staan met tussenperso nen, die zich met walkie-talkies op de dijken hebben opgesteld om de koers van de inspectieschepen na te gaan. Om de illegale aflevering van mosse len te bestrijden, zijn dag en nacht twee controleschepen in de weer: een sleepboot van de Algemene Inspectie dienst en een veertigduizend gulden gekost hebbend vlet van het mossel kantoor. Het controleschip van de AID is on langs nog uitgerust met een radarappa- ratuur ter waarde van twintigduizend gulden. De controleurs dienen er vlug bij te zijn omdat een lading mosselen met een beetje goede wil binnen een kwar tier op een verwaterplaats kan worden gedumpt. Worden de overtreders va rende gesnapt, dan gebruiken ze meest al als argument dat de door hen ver voerde schaaldieren niet aan de voor geschreven leveringsvoorwaarden vol doen. De omzet van mosselen bedroeg het vorig jaar ongeveer 12.5 miljoen gul den. Er werd, officieel althans, 815.000 ton afgeleverd, terwijl er 92.000 ton (heffingvrij) uit West-Duitsland en De nemarken werd geïmporteerd. In 1965 werd er 913.000 omgezet, in 1964 935.000 en in 1963 1.033.000 ton. Een jaar of acht, negen geleden werd naar schatting tien procent van de Nederlandse mosselprodufctle Hligaal verhandeld. De heffingsplicht werd al thans omzeild. Op het ogenblik Is dit aanzienlijk minder, hoewel het nog al tijd om een behoorlijke schadepost gaat. Veel illegaal afgeleverde mosselen vinden hun weg naar Parijs en Brussel. Ook de mosselen, die door de kweker direct aan plaatselijke restaurants wor den verkocht, worden meestal buiten de partijen gehouden, welke gefactu reerd worden en daardoor aan de hef fing van het Produktschap onderwor pen zijn. Hoewel er aan illigaal afgeleverde en afgenomen mosselen geldelijk voordeel van 50 jaar geleden De boachen van MMachten. Uit Die- ren wordt gemeld: Graaf Bentinck van Middachten heeft aan het gemeentebe. stuur alhier een boich verkocht, het. weJk tegen de winter voor rekening van de gemeente zal worden geveld en w®"r* van het hout onder de ingezetenen der gemeente als aanvul Imgibnuubtol zal worden gedistribueerd. Öe Raad «tond voor dit doel een «re- diet van 30.000 toe. (Van onze speciale verslaggever) DRIEBRUGGEN In de Dubbele Wiericke tussen Heken dorp en Nieuwerbrug liggen vier jachten en vier vracht schepen opgesloten. Ze rusten half op hun kant, omdat het wa ter, waarop ze dreven, het in de letterlijke betekenis van het woord begaf. De oorzaak is een dijkbreuk, die zich vanmorgen vroeg openbaarde. Bij Driebruggen, schuin tegenover de meubelfabriek Kiela en pal naast het nieuwe gemaal, bevindt zich een stroomgat dat zeker 25 meter breed is. Ten minste 150 hectare land is als gevolg van het afkalven van de oos telij k'e oever ondergelopen. Het boe zemwater van de Dubbele Wiericke stortte zich er met groot geweld in uit. Siechts door het sluiten van de sluizen bij Hekendorp en Nieuwer brug kon worden voorkomen dat de hele polder, die Westereinder Waar- der heet, blank kwam te staan. Waarder en Driebruggen zijn tot het middaguur in touw geweest om de waterwolf te bezweren. De vrij willige brandweer van beide dorpen rukte onmiddellijk met pompen uit. Zandzakken werden aangedragen om het steeds groter wordende gat te sluiten. Door een vrachtschip in het stroomgat te varen heef» men nog geprobeerd het water te stremmen. Dit lukte aanvankelijk niet. Het vaartuig werd door de sterke stroom de polder ingesleurd en liep vast. Met een praam, die in de polder lag. heeft men vervolgens enkele ka bels naar het gestrande schip over gebracht. Met drie landbouwtrekkers kon het vaartuig ten slotte weer in Dubbele Wiericke worden getrok ken. De grootste waterschade heeft vee houder Floor. Niet alleen al zijn weideland kwam onder water te staan, maar ook een deel van zijn huis en zijn erf. Vanmorgen beklaag de hij zich erover dat hij zich ten minste een nieuwe vloerbedekking zal moeten aanschaffen. Het vee in de bedreigde weiden kon op tijd in veiligheid worden ge bracht. Slechts één big, die het op een lopen zette, verdronk. Ontelbare muizen, die voor bet water uit de polder waren gevlucht, hokten op een. boog gelegen stukje grond tesa- men. De dijkbreuk is waarschijnlijk door werking van de slappe veen- bodem ontstaan. Een inwoner van Driebruggen vertelde dat er achter de plaats, waar bet water zich een weg baande, door boeren was gebaggerd. „Dat ia verboden", voegde hij er aan toe, „omdat dit de niet beschoei- do d(jk verzwakt Maar ja, wat wil je? Elke veehouder wil z'n land wel eens wat ophogen". Volgens kruidenier Dirk G. de Hoog, die bij de ophaalbrug van Driebruggen woont, is de Dubbele Wiericke wel eens meer doorgebro ken. „Ik ben nu 58 jaar", zei hij, „en ik heb het zeker vier keer meegemaakt. De laatste keer was vlak voor de oorlog". Hoelang de gestrande schepen in de bijna droogstaande Dubbele Wie ricke zullen blijven vastzitten is nog niet bekend. De verwachting is dat de sluizen van Nieuwerbrug en He kendorp volgende week wel weer geopend kunnen worden. Vanmiddag werd reeds een begin gemaakt met het leegpompen van de ondergelopen Polder. Het nieuwe gemaal bewijst hiervoor goede diensten. te behalen is (ontduiking van de be lasting en de heffingen, zomede lagere prijzen) schijnen enkele kwekers en handelaars hun nachtelijke tochten meer om het spel dan om de knikkers te ondernemen. Degenen, die gesnapt worden en via de rijkspolitie te water door de justitie worden gestraft meestal met geld boetes, die niet veel hoger zijn dan de heffingen, die ze wilden ontduiken blijken veelal opponenten te zijn van het in het Produktschap gevoerde be leid. Ze wensen een andere heffingsrege ling dan de huidige, evenals de voor zitter van het Schap, Diens compromis voorstel is echter niet lang geleden door het bestuur verworpen. DEN HAAG Hevige stortbuien hebben vanmorgen Den Haag veel last bezorgd. Terwijl in de andere grote steden in Nederland de zon scheen, liepen in heel dè stad kelders vol. De brandweer had het «laar door zo druk, dat zij gewone lek kages moest laten rusten. Grote moeilijkheden waren er on der andere in de Turkse ambassade, het ministerie van buitenlandse zaken, de Koninklijke schouwburg en het hoofdkantoor van de P.T.T. Toen de riolen de stortbuien niet konden verwerken, kwam het water niet alleen van boven, maar ook van beneden de huizen en gebouwen binnen. Op sommige straten bleef het water enkele centimeters hoog staan. Het verkeer ondervond veel last van het water. SCHIPHOL Het is nog lang niet zeker, dat 'het nieuwe hoofdkan toor van de KLM in Amstelveen zal verrijzen. Het gemeentebestuur van Amsterdam heeft Amstelveen een bezwaarschrift gestuurd. Het vreest dat het kolossale ge bouw van 150 meter 'lengte, dat over een afstand van 100 meter een hoog te zal krijgen van 48 meter aan de rand van het Amsterdamse bos een zo dominerende stempel op het na tuurschoon zal gaan drukken, dat het afbreuk zou gaan „doen aan de recreatiemogelijkheden;" Ook vier particulieren hebben be zwaren ingediend. De bezwaarschriften moeten nu eerst door de gemeenteraad van Amstelveen worden behandeld. Ver werpt deze ze, dan moeten Gedepu teerde Staten erover beslissen. Kort om een lange procedure, die zeer vertragend zal werken. Misschien gaat het 'hele plan zelfs niet door. 5? (Van een onzer verslaggevers) ZOETERMEER Het warme weer van de afgelopen weken is voor de gemeenteambtenaren van Zoetermeer aanleiding ge weest een soort tropendienst in te stellen. Men werkt van 's ochtends zes tot 's middags één uur. Ook van daag begonnen de ambtenaren in alle vroegte ondanks het min der mooie weer. Vanaf maandag zal men van dag tot dag bekijken, of het weer zich leent tot deze tropendienst. Alle ambtenaren vinden het een prettige maatregel. BLANCA Het grootste deel van de 6.000 inwoners van het Zuidspaan- se stadje Blanca hebben de nacht op straat doorgebracht, nadat tegen middernacht .aardschokken werden gevoeld. De schokken hielden der tien seconden aan, maar er is geen schade aangericht. Ook in de Sowjetunie in Tasjkent, in centraal-Azië, zijn vandaag twee lichte aardschokken gevoeld. Het aantal schokken in deze stad sedert de zware beving van vijftien maan den geleden, waardoor 250.000 per sonen dakloos werden, is hiermee ge stegen tot 792. Er zijn geen berichten over schade. ROTTERDAM Het eerste contai ner roll/on rol/off schip van de Atlantic Container Line is afgeleverd. Het is de Atlantic Span, die dezer dagen officieel door de Rheinstahl Nordseewerke te Emden is overgedra gen aan de Rederij AB Transatlantic te Gothenburg (Zweden). Deze rederij is een der deelnemers in de ACL, waarin, zoals bekend, ook de Holland-Amerika Lijn zit De HAL zal als eerste schip begin november de Atlantic Star op de rou te West-EuropaOostkust Verenigde Staten in de vaart brengen. De Atlan tic Span zal begin september als eerste de ACL-dienst openen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Volgende maand komt de onlangs opgerichte stichting Sociaal Cultureel Contact uit met een eigen blad: „67-CC", waarin de jeugd in de leeftijd van 16 tot 30 jaar wordt gewezen op de mogelijkheden op cultureel gebied. Het blad Jieeft zich .tot taak gesteld aan te tonen dat rde jeugd uit het Rijnmondgebied wel, degelijk be langstelling heeft voor kunst In „67-CC", zullen door een aantal Rot terdamse prominenten op kunstge bied voorsprekingen, beschouwingen en commentaren worden gegeven over de evenementen die bezocht kun nen worden. De stichting Sociaal Cultureel Con tact heeft hierbij nauw cont-akt onder houden met instanties die zich pp dit gebied reeds aktief hebben getoond, zoals- de Doelenjeugd, sociëteiten en jeugdpaspoorthouders. Het ligt in de bedoeling ook de jeugd, die op cultu reel -gebied niet is georganiseerd, at tent te maken op d,e mogelijkheden. De stichting zal daartoe aan leden faciliteiten en redukties verlenen. Overigens is het blad gratis verkrijg baar. Een telefoontje .naar direkteur A. P. Blom (23), Meent 10, is voldoen de. Men heeft van verschillende zijden reeds enthousiast en positief op het initiatief gereageerd. Zo hebben o.a. burgemeester W. Thomassen, wet houder J. Reehorst (kunstzaken), Rob de Vries, directeur van het Nieuw Rotterdams Toneel, en Pierre Jans sen zich bereid verklaard zitting te -33713- TELETYPE -7- nemen in het comité van aanbeve ling. „Ons initiatief moet in Rotterdam ook haalbaar zijn", aldus directeur Bom, die een van de weinige jeugdi ge directeuren is van de vele bestaan de jeugdstichtingen. In Den Haag, Eindhoven en Amsterdam heeft men reeds jaren een dergelijk tijdschrift. Het Rotterdamse blad „67-CC" zal eens in de veertien dagen verschij- nen.- De exploitatie van het blad denkt de stichting te kunnen betalen van de opbrengsten van advertenties en bijdragen uit het bedrijfsleven v. de stichting Kunst voor de wordt reeds een subsidie ontvang Voor het geval de bijdragen uit to bedrijfsleven zullen tegenvallen. de stichting een beroep doen cd h» gemeente. ae De redactie van „67-CC", waarin onder andere de cineast Jan Schan*. en onze muziekrecensent G m Dersjant zitting hebben, zal in' sen tember het eerste nummer present» ren, dat een oplage zal hebben v»n 15.000. Vrijdag 29 september zal in w Hiltonhotel het blad voor het eerst in de openbaaarheid treden. In een gratis door Hilton beschikbaar gestelde zaal zal het bestuur van de stichting dan vertegenwoordigers uit het bedrijfsk. ven en van de overheid ontvangen De dag daarop zal de stichting Soci- aal Cultureel Contact haar eerste eve nement houden: een promenadecon cert in de Rivièrohal, waaraan a goed als zeker het Rotterdams Phi], harmonisch Orkest medewerking zal verlenen. De toegangsprijs is laag ge houden: 1,50. Om de Rotterdamse jeugd bij de culturele evenementen te betrekken heeft de stichting nog meer grote plannen op tafel liggen. Zo wordt er ook nog met Toon Hermans onder, handeld over een optreden. Deze „one-man" artiest heeft zich bereid 'verklaard gratis voor de Rotterdamse stichting op te zullen treden. He' .tijdstip hangt nog af van zijn toemee" naar Wenen. U HOORN Gisteravond zijn op de provinciale weg bij Hoorn twee nonnen bij een auto-ongeluk omgekomen. Eén zuster werd zwaar gewond, een andere licht. Het ongeluk gebeurde toen de perso nenauto op het natte wegdek tegen een vrachtwagen botste. De bestuurder van de vrachtauto bleef ongedeerd. TILBURG De Koninklijke AaBe wollenstoffen- en dekenfabrieken NV in Tilburg zullen 33 man personeel ontslaan. Er is een ruime afvloei ingsregeling getroffen. Het ontslag is een gevolg van automatisering van een gedeelte van de fabriek. Het stoffelijk overschot van de 60-jarige Geert Tammes is gisteren drijvend in de Houthaven van Am sterdam aangetroffen. Enkele dagen geleden .moet hij zijn verdronken. (Van een onzer verslaggevers) naast de drie jaar geleden geopende raffinaderij(capaci teit drie miljoen ton per jaar) in Europoort een- petro-chemisch industriecomplex bouwen. De oliemaatschappij schaart zich hiermee in de rij van Shell, Esso en BP die onlangs hebben aan gekondigd (of er al mee bezig zijn) hun produktieprogramma in Europoort uit te breiden. Het complex zal een ethyleen- en een poli-ethyleenfabriek omvatten, alsmede faciliteiten om ethyleen en protyleen om te zetten in andere che mische derivaten. De studies omtrent de 'bouw van ttV'i k - :|$giA it'/'' V? al?!# m -i smmmmmmmtmmm Bk* 4 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Aan dek van het in de Waalhaven liggende ms Treuen fels is vandaag eén drijvende bok met een totaal gewicht van 381 ton geladen. Het zwaarste stuk van de bok, een ponton met een gewicht van 238 ton, werd in één beer aan boord getild. De afmetingen ervan zijn 26 bij 13,5 bij 8 meter. Behalve deze bok is eerder van de week op hetzelfde schip reeds een snijkopzuiger geladen, die een totaal gewicht heeft van 240 ton. Deze zui ger heeft als afmetingen: 42,7 bij 9,3 bij 4,75 meter. Deze zuiger, waarvan het zwaarste stuk 123 ton weegt, is gedeeltelijk gedemonteerd aan boord gezet. De drijvende bok is bestemd voor de haven van Bandar Abbas aan de Perzische Golf, de zuiger voor Djibou ti in Frans Somaliland. De Treuenfels is een schip van de Deutsche Dampschiffahrtsgesellschaft Hansa, een rederij die 31 speciale sche pen heeft varen, alle uitgerust met zeer zwaar laadgerei (van 120 tot 260 ton hefvermogen). Binnenkort zal de Uhenfels van de ze rederij worden uitgerust met een laadgerei dat 550 ton kan hijsen, het zwaarste ter wereld. Dit gebeurt om aan de verlangens van verschepers tegemoet te komen, teneinde demonta ge- en montagekosten van grote stuk ken te besparen. de fabriek zjjn aan -de gang. Het is de bedoeling dat begin volgend jaar de eerste; paal kan worden geslagen en dat het gehele complex eind 1969 in gebruik kan worden genomen. De, investering in Europoort wordt met deze fabriek verdubbeld (meer «Jan 200 miljoen gulden). Zoals bekend worden voor Gulf in Japan zes tankers van 312.000 ton draagvermogen gebouwd, waarvan de eerste volgend voorjaar te water gaat. In Bantry Bay in Zuid-liefland wordt voor deze schepen een over slagstation gebouwd. Met kleinere tankers zal de ruwe olie over de raf finaderijen in Europa verdeeld. Het nieuwe project is een verdere uitbreiding van Gulf's chemische ac tiviteiten in Europa. In Milfordha- ven (Wales) zal een raffinaderij met een capaciteit van 60.000 barrels per dag in 1968 in werking treden. Deze raffinaderij zal eveneens een fabriek voor aromaten omvatten. Een gedeelte van de benzeenpro- dukten uit deze fabriek zal worden benut voor de fabriek in Europoort. Behalve deze beide startte Gul! on langs de bouw van een tweede fa- oriek voor aromaten in Huelva T—r>aniei in samenwerking met een Spaanse maatschappij. Wanneer al deze fabrieken werken, zal Gulf in Eunbpa een van de grootste produ centen zijn van petrochemische pro dukten. De fabriek in Europoort zal de maatschappij in staat stellen om de snelgroeiende Europese markt te voorzien van kwalitatief hoog aan geschreven gassen, die onder de merknaam Poly-Eth verkocht zul len worden. De ethyleenfabriek in Europoort zal een capaciteit krijgen van 300.000 ton per jaar terwijl die van 'de polythyleenfabriek 100.000 ton zal gaan bedragen. Cumeen (dat uit protyleen wordt vervaardigd) zal in een hoeveelheid van 150.000 ton per jaar worden ge produceerd. De ethyleen zal worden getrans porteerd en verkocht via een pijp leiding (voorlopig naar Pernis) en in vloeibare vorm tevens over de weg, spoorweg of per schip. Wanneer de nieuwe fabrek op pervlakte 40 ha, totaal 120 'ha in Europoort in bedrijf gesteld zal zijn, zal Gulf een belangrijke plaats in de Europese chemische industrie inne men. Op lange termijn gezien is het doel van Gulf op basis van deze ves tiging verder rit te 'breiden door het stichten van aanvullende projecten in Europoort en elders in Europa, zoals uitbreiding van het produktie- schema (meer produkten) eveneueel samen met andere maatschappijen. Brandpunt De keuze voor het nieuwste com plex viel op Europoort omdat dit vol gens Gulf in snel tempo het brand punt voor de chemische ontwikke ling in West-Europa aan het vorden is en daardoor de maatschappij een maximum aan mogelijkheden zal verschaffen om plannen wat betreft dé produktie en de verkoop van chemicaliën te verwezenlijken. De grondstof voor de nieuwe fa briek zal naptha zijn, dit wordt ver kregen van de raffinaderij van Gulf in Europoort. De fabriek wordt zo danig uitgevoerd, dat zowel Echte re als zwaardere' grondstoffen ver werkt kunnen worden. Met een of meer grote gespecialiseerde interna tionale aannemers zullen overeen komsten worden afgesloten voor het ontwerp en de bouw van de fabriek. Men schat dat de totale benodigde arbeidskracht tijdens de bouw een maximum van meer dan 2.008 zai bedragen. De staf voor de nieuwe fa briek zal zowel in Nederland als in de Verenigde Staten worden opge leid. v •Een klein aantal specialisten ril aanvankelijk uit de 'Verenigde Sta ten overkomen om de traringspro- granuna's uit te voeren en te assi steren bij het in bedrijf stellen, van de fabriek. Dit aantal zal echter ge ring blijven en het einddoel zal tijn uitsluitend tnet plaatselijk personeel te werken. De vaste staf van de'fa- briek zal meer dan tweehonderd man groot zijn. AMSTERDAM Mr. Polak, aan deelhouder van de Exploitatie Maat schappij Scheveringen heeft enkele weken geleden door een deurwaar der beslag laten leggen op onroe rend goed van de Centrale Adminis tratie Maatschappij (CAM), waar onder het woonhuis van de heer R. Zwolsman aan de Kiatteweg in Den Haag. De CAM had geen gevolg gegeven aan het bevel vóór 6 juli een dwang som te betalen. CAM was namelijk in gebreke gebleven vóór 1 mei de verlies- en winstrekening aan de Vereeniging voor den effectenhandel over te leggen, zoals de rechtbank in kort geding had bepaald De dwa.igsom bedraagt 500Ö per dag. Inmiddels heeft de CAM mr. Po lak bevolen de beslaglegging op de onroerende goederen te staken. Tooi mr. Polak weigerde hieraan te vol doen, heeft de CAM een kort fisdtag tegen hem aangespannen dat op U augustus voor de président van de1 Haagse rechtbank zal dienen en waarbij opheffing van het beslag wordt gevorderd. DEN HAAG De regering hoopt midden september de staatscommisse in te stellen, die haar zal adviseren over een eventuele herziening van ae Grondwet en de Kieswet. De commissi® zal voornamelijk uit staatsrechtsgele®1' den en politici bestaan. De samenstelling is op het ogenons nog riet helemaal rond. Berichten een ter, volgens welke de constitutie)®^ de commissie zou zijn vertraagd 0o°J" dat enkele aspirant-leden riet bere»- baar zijn, berusten op een misveistaw. zo zegt men van welingelichte riJda

Trouw / De Rotterdammer | 1967 | | pagina 2