Ryndam lang in reparatie HAL verkoopt Soestdyk Nog drie schepen te koop Oranjefontein gaat naar Spaanse sloper RWS stelt bouwbureau De Hoek in gebruik Rotterdam kampt met beroepswerklozen DOELENORGEL IN OPBOUW GROTE BRAND IN EUROPOORT TYPISCH EEN MG-RIJDER Op nieuwe pier niet wandelen Oplichter op Europees niveau eiseen jaar GAB treedt krachtig op Bejaard echtpaar hulpeloos in huis Kan brillant groeien: heetman D'66 nog niet met eigen blad Vrouw omgekocht voor moord op burgemeester DE ROTTERDAMMER Pagina 4 WOENSDAG 9 AUGUSTUS Lening van hervormde gemeente Kralingen Niet hengelen ZES Matroos gooide collega van schipeis 18 mnd. ARNHEM Anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek en terbeschikkingstelling eiste de officier van justitie bij de Arn hemse rechtbank gisteren tegen de binnenvaartmatroos A. B. (19), die op 27 februari een col lega na een vechtpartij van het schip zou hebben gegooid zonder zich om zijn lot te bekommeren. COMMUNIQUÉ 9? 5? (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De ketelrepara tie aan het passagiersschip Ryndam van de Holland-Amerika Lijn gaat lang duren: minimaal drie, en maxi maal zes weken. Het schip ligt sinds vorige week bij Wilton-Fijenoord in Schiedam. Over de kosten van de omvang rijke reparatie is nog niets te zeggen. Hetzelfde geldt voor de jaarlijkse dokbeurt van drie tot vier dagen, die mogelijk gelijktijdig zou kunnen wor den uitgevoerd. Oorzaak van de ketelschade is het feit dat de ketel met te weinig water was gevuld. Hoe dat kon. wordt nog steeds onderzocht. Zeker is wel dat enkele reizen van de Ryndam zullen moeten vervallen. Binnenkort zal de HAL daarover na dere mededelingen doen. ROTTERDAM De Holland-Ame rika Lijn heeft het m.s. Soestdyk ver kocht aan de Marpared Compania Na- viera S.A. in Panama. De rederij heeft de laatste tijd diverse schepen van de hand gedaan met het oog op het binnenkort in de vaart komen van roil-on/roll-off-conta inerschepen op de Amerikaanse oostkust. Het in 1948 door Harland and Wolff te Belfast (Ierland) gebouwde schip (7548 brt) zal in de loop van september worden overgedragen. Oorspronkelijk was de Soestdyk een stoomschip, maar in 1960 werd het bij Wilton-Fijenoord in Schiedam verbouwd tot motorschip. De Soest dyk, die gevaren heelt in verschil lende diensten van de HAL, heeft accommodatie voor 12 passagiers. BAD De Stoomvaart Maatschappij Westpolder NV heeft het kustvaar tuig Emmapolder naar Israël ver kocht. Dit in 1958 gebouwde schip heeft een draagvermogen van 850 ton. Onder d nieuwe r.aam Bat-Ga- lixn is het schip vandaag in ballast met een Nederlandse bemanning via Kaap de Goede Hoop naar de thuisha ven Eilath vertrokken. BONN Tijdens de reis van Willy Brandt, de Westduitse minister van buitenlandse zaken, in Roemenië is er een aanslag op zijn leven be raamd. Onbekenden zijn in de nacht van maandag op dinsdag het Duitse vliegtuig waarmee Brandt naar Bonn zou terugvliegen, binnengedrongen. ROTTERDAM/AMSTERDAM Van heden af staat (bij Mees en Ho pe en Ingwersen en Co.) de inschrij ving open op ƒ650.000, 7 1/4 procent 30-jarige obligaties ten laste van de Hervormde gemeente Kralingen te Rotterdam tegen 100 procent. De stor tingsdatum is vrijdag 1 september. De aflossing zaï, behoudens het recht van vervroegde aflossing, a pari plaatsvinden en wel van 1969/1970 met ƒ7.000, 1971 met ƒ8.000, 1972/1973 met 9.000 etc. Blijkens het prospectus is de lening nodig voor de financiering van de bouw van een kerkgebouw in de Her vormde gemeente Kralingen. (Het gaat hier om de Immanuelkerk in Alexanderpolder - Red.) De bouw kosten met inrichting worden ge raamd op ƒ1,1 min, waarvan de ge meente uit eigen middelen f 200,000 kan opbrengen. De te verwachten rijksbijdrage is ƒ250.000. Ï)E Oranjefontein (Oranje is met verf weggehaald, zodat het schip als Fontein is vertrok ken) gaat naar een Spaanse sloper. Naast het schip ligt in de Waalhaven tevens de Jagers fontein, eveneens bestemd voor de verkoopLinks op de achter grond de opgelegde Peperkust en Ivoorkust. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Vanmorgen is uit de Waalhaven het passagiersschip Oranjefontein van de VNS voor zijn laatste reis vertrokken. Het schip is aan een sloopbedrijf in de Spaanse haven Bilbao verkocht. Ook de Jagersfontein is te koop. Beide schepen zijn twee maanden ge leden opgelegd in de Waalhaven. De VNS nam dit besluit toen. omdat de schepen op de route naar Zuid-Afrika niet meer rendabel te exploiteren wa ren, Alleen de Randfontein is in dere dienst gehandhaafd. De Oranjefontein heeft accommodatie voor 200 passagiers: het schip werd vóór de oorlog gebouwd. De Jagers fontein stond bij het uitbreken van de oorlog op stapel. Nadat het schip in Duitse handen was gevallen, werd het in 1950 geheel herbouwd weer door de VNS in de vaart gebracht. Op de boei naast die waaraan deze twee schepen waren opgelegd, liggen ook de vrachtschepen Peperkust en Ivoorkust. Ze zijn eigendom van de Holland-West Afrika Lijn, die is onder gebracht bij de VNS. Deze schepen zijn jonger en zullen waarschijnlijk na verkoop wel in de vaart blijven Voor beide is ook geen emplooi meer mogelijk in de West- afrikeanse vaart. (Van onze correspondent) "D OTTERDAM Maandagmid- dag heeft het bouwbureau van Rijkswaterstaat in Hoek van Holland het nieuwe kantoor aan 'de Strand weg officieel in gebruik gesteld. Het nieuwe kantoor, de vroegere gerefor meerde kerk, gaat de oude behuizing vervangen, die volkomen ondoelmatig was. Tot nu toe moesten de mensen van het bouwbureau zich behelpen met een tweetal achtergelaten nishut ten van het voormalige Engelse Transit Camp. Het was echter niet mogelijk om daar behoorlijk te wer ken omdat de ruimte veel te klein was en daarom werd besloten het gebouw aan de Strandweg te kopen en in te richten als kantoor. Op de bovenste etage heeft men een vergaderzaal ingericht, die een uniek vergezicht biedt over de mon ding van de Nieuwe Waterweg en daarmee ook over de ie verrichten werkzaamheden waartoe momenteel de voorbereidingen worden getroffen. In die vergaderzaal ontving Rijkswaterstaat een aantal genodig den, waaronder vertegenwoordigers van het Rotterdamse gemeente bestuur, de wijkraad en veel hoge ambtenaren van andere diensttakken van rijkswaterstaat. In het gebouw zelf, dat bijzonder licht is, kunnen de einployé's thans naar behoren hun werk doen. In de tekenkamers heeft men volop de ruimte en er zijn speciale kamers voor de foto-behandeling, het maken van lichtdrukken, het uitwerken van peilrapporten en dergelijke. Voor de peilingen zal binnenkort een compu ter worden geplaatst. Voor de belangstellenden kon aan de hand van kaarten een uiteenzet ting worden gegeven over de werk zaamheden. Min of meer buiten de gezichtskring zijn die werkzaamhe den al begonnen maar binnenkort zal ook roet het meer spectaculaire werk.' het verlengen van de pieren,, een aan vang worden gemaakt. Daartoe zul len de kraaneilanden die bij IJmui- den dienst deden, naar Hoek van Hol land komen. Miljoenen tonnen steen zullen in de beide dammen verwerkt worden. Op een diepte van ongeveer zeven tien meter zal óp de zeebodem eerst een basis van vulmateriaal worden gelegd. Daarop komt een laag grind van ongeveer vijfenzeventig centime ter. Dat grind kan voor een belang rijk deel van de Noordzeebodem wor den gewonnen en is al gedeeltelijk aangevoerd. Op het grind zal een laag zoge naamde breuksteen worden gestort van 1.50 meter. Die breuksteen is een soort bazait met een gewicht van 300 tot 1000 kilo per stuk. Het bazait wordt voor ongeveer de helft per trein uit België aangevoerd. De ande re helft komt over zee vanuit Noorwe gen. van 50 jaar geleden De regenval. Uit Woliaartsdyk (Z.) wordt gemeld, dat door den grooten regenval der laalste dagen het water in de verschillende polders zoo gerezen is, dat de werken aan bel nieuwe stoom gemaal „Sluis in de Piet" geheel zijn ondergeloopen, wat niet alleen een schade voor den aannemer is, maar vooral voor de landbouwers, wier lan derijen door de sluis tiitwateren, daar tijdens de werkzaamheden voor het stoomgemaal, de sluis geheel builen werking was gesteld. Daarboven komt weer een laag breuksteen die echter veel zwaarder en groter is. Deze brokken wegen l tot zes ton per stuk. De pieren wor den tenslotte afgewerkt met twee-la gen betonblokken met een dikte van 5.60 meter. Op deze wijze hoopt men een oersolide pier te krijgen die onge veer 2 meter boven N.A.P. komt en die aan de bovenkant door de beton blokken ongelijk zal worden. Deze blokken worden namelijk om prac- tische reden met de punten naar bo ven gelegd. Overigens zal de nieuwe pier voor hengelaars onbruikbaar zijn. De basis van de dam wordt namelijk ongeveer 200 meter breed en er zijn maar wei nig hengelaars die naar de ene of naar de andere kant 100 meter draad van hun werphengel kunnen gooien. Gooit men minder, dan verspeelt men rijn tuig in de stenen. Voor veel wandelaars zal het echter een te leurstelling zijn dat men op het nieu we piergedeclte niet kan wandelen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Twaalf maanden eiste dinsdagmorgen de officier van justitie tegen de 27-jarige loodgieter A. B. De man stond terecht omdat hij in meerdere Europese landen auto's had gehuurd en verduisterd. Boven dien had hij de opbrengst van de door hem verkochte olie in eigen zak gestopt. Met een in Rotterdam gehuurde au to vertrok de loodgieter naar Oosten rijk. Nadat hij daar een pastoor had opgelicht, trok hij yerder naar Tur kije. Zijn levensonderhoud verdiende hij mat af en toe „een beetje" te schilderen. Een tweede tocht maakte hij van uit Rotterdam via België, Frankrijk en Spanje. Zijn hele tocht liet een spoor van oplichtingen en diefstallen achter. De man kwam tenslotte in Marokko terecht waar hij zich uitgaf voor een dokter. De president van de rechtbank, mr. A. R. Jolles noemde het „oplichtingen in NATO-verband". Woorden als „fantast" en „vrijbuiter" achtte hij daarom van toepassing op de lood gieter. De verdedigster van B., mevrouw (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het gewestelijk arbeidsbureau te Rotterdam krijgt, al dus de directeur van dit bureau ir. A. J. de Wildt, do laatste tijd steeds meer te maken met werklozen die zich op alle mogelijke manieren aan inschakeling in het arbeidsproces trachten te onttrekken. Krijgen zij een passende werkkring aangeboden, dan proberen deze mensen het GAB met de meest uit eenlopende motieven om de tuin te leiden. De heer De Wildt meent, dat zij er kennelijk meer voor voelen de uitkeringen krachtens de werk loosheidswet op te strijken en af en toe voor bijverdiensten een klusje -op te knappen dan eën betrekking te accepteren. De heer De Wildt vertelde dat sinds januari het GAB met ongeveer 150 van deze gevallen werd op gescheept. Dit schrikbarend hoge aan tal was voor de GAB-directie aanlei ding tot. krachtige tegenmaatregelen in de vorm van waarschuwingen en bezwaarschriften. Een bezwaarschrift werd gezonden, indien iemand een hem passende werkkring weigerde. In 98 procent van deze gevallen heeft de betrokken bedrijfsvereniging het bezwaarschrift goedgekeurd en de uitkering gestaakt, zodat de betrokken „werkne mer" werd genoodzaakt zich te wen den tot de sociale dienst der gemeen te. Een andere zorg van het GAB is de plaatsing van ongeschoolden. De ar beidsreserve aan ongeschoolden is nu 333 mannen. Er Is zelfs, zo vertelde de heer De Wildt, een man ingeschre ven die in drie en een half jaar bij negentig werknemers in dienst is ge weest Ir. De Wildt meent dat deze mensen het predikaat „niet bemiddel baar" moeten krijgen. Een arbeidsbureau kan, zo stelt hij, werkgevers niet met dergelijke figu ren lastig vallen. Diverse bedrijven hebben, zo meent dr. De Wildt, mogelijkheden om honderd, tot honderdtwintig jeug digen in opleiding te nemen. De plaatsing van deze jongelieden hangt af van de bedragen die de overheid krachtens de migratie-regeling zal verstrekken. Het probleem is dat de jeugd el ders in Nederland niet bereid is naar Rotterdam te komen. Ir. De Wildt constateert dat er ter vervulling van de vraag naar arbeidskrachten in en om Rotterdam maar heel weinig van elders Is te verwachten. Ook vraagt -hij zich af of beraad over de spreiding van jeugdige ar beidskrachten niet noodzakelijk is. Elk jaar komen op hetzelfde tijdstip duizenden jongeren van de scholen, die dan een baan moeten zoeken. De heer De Wildt zou graag willen nagaan of het mogelijk is de diverse scholen en cursussen op andere tijdstippen te laten beginnen, zodat er bij beëindiging van de studie auto matisch een spreiding komt van jon ge werkkrachten. Zo hebben dit jaar ongeveer 1950 leerlingen de lagere technische scho len verlaten, waarvan er 450 verder dagonderwijs zullen volgen. Voor 1500 jongens moet dus een werkkring worden gevonden. Tot nu toe heeft men vele timmerlieden kunnen plaatsen. Ir. De Wildt ziet dat als een aanwijzing voor continuïteit in de bouwsector. De vraag naar arbeidskrachten in de metaalsector op 1 augustus 4059 mensen blijft zorgwekkend hoog en het GAB kan daarin niet op grote schaal voorzien. De heer De Wildt ziet deze situatie als te beklemmen der omdat er door de op stapel staan- DEN HAAG De Hagenaar J. Duynisvveld (25) is gisteren vrij gelaten. De Boliviaanse militaire autoriteiten arresteerden hem vorige week, omdat ze hem verdachten van guerrilla-activiteiten. Op het ogen blik is Duynisveld op weg naar Pe ru. mr. R. C. Lensink, voerde aan dat de moeilijkheden waren ontstaan door de gespannen houding in het huwe lijk. „Man en vrouw zijn op te jeugdi ge leeftijd met elkaar getrouwd. Dit leidde tot een scheiding. Deze moei lijkheden hebben ertoe geleid dat de man er vandoor is gegaan", aldus me vrouw Lensink. Uitspraak op woensdag 11 au gustus. de uitbreidingen van diverse che mische bedrijven een nog grotere vraag zal ontstaan. In hei algemeen ziet hij de positie van de Rotterdamse arbeidsmarkt als gunstig ten opzichte van het lande lijke beeld. Vooral voor de jeugd biedt Rotterdam meer en ook betere mogelijkheden dan elders in Neder land. De daling van de vraag naar arbeidskrachten zal echter de onze kerheid ook in de komende maanden doen voortduren. HAARLEM De 74-jarige Th. J. van den Aardweg en zijn echtgenote (77) zijn vandaag in uitgeputte toestand naar het ziekenhuis ge bracht. Ze hadden de afgelopen da gen niets gegeten. De oorzaak was dat mevrouw Van den Aardweg in de gang van haar woning aan de Molenaerstraat in Harlem onder een fiets terecht was gekomen en niet meer kon opstaan. Haar man, die in valide was, lag in bed. De politie was op verzoek1 van buren een kijkje in de woning gaan nemen. Dezen hadden sedert vrijdag middag niets meer gehoord of ge zien van het bejaarde echtpaar. Bellen had geen succes opgeleverd. Dat kèn bij ons. U koopt een ring met een kleine brillant Deze steen kunt u telkens ruilen voor een grotere. U hoeft dan alleen het verschil bij te betalen. Zo krijgt U geleidelijk, zonder grote uitgaven ineens, een steeds edeler en kostbaarder sieraad. Wilt u meer weten over dit aantrekkelijke systeem? Wij zullen het u graag vertellen. solitair ringen met 1 steen In prijzen van 125.. 200.-,325.- en hoger. v /y edelsteenkundlge t.g^L "lI diamantexpert g,i a. HHH lUtBlJtk «2 tel 116670 filiaal oostzeedijk155-157 «otterdam (Vervolg van pag. 1) Bedrijfsarts dr. Van Willigen be hoefde niemand te helpen. Om een ernstige uitbreiding van het vuur naar de andere vijf fabrieken op het terrein van de Konara te voorkomen, werd bovendien de energievoorzie ning stopgezet. Konam werkt hoofdza kelijk op aardgas. Bovendien liggen er leidingen voor butaan en andere gassen. De andere fabrieken dan de azijn- zuurfabrlek hebben erg geleden door de grote hitte. Volgens de heer Dek ker zullen alle Installaties zoals ketel huizen, instrumenten, bekabelingen moeten worden nagekeken voordat de fabrieken weer op gang gebracht kunnen worden. Konam NV is een gezamenlijke stichting van Kon. Zout Ketjen en de Amerikaanse Celanese Corporation. In januari werd met de produktie begonnen. Azijnzuur is daarvan het belangrijkst Het wordt met tankers (met roestvrijstalen) tanks voorna melijk gebracht naar'de Amerikaanse moedermaatschappij in Corpus Christi (Texas). Er waren reeds zes fabrieken in werking voor ondermeer de volgende produkten: butylacetaat, formaldehy de, vinylacetaat, metanol, bureumfor- maldehyde, butanol en acetyleen. Dit jaar zouden nog vier fabrieken aan de installaties worden toegevoegd. Ko- T> OTTERDAM V/ie in de grote zaal van De Doelen komt ziet dat het Doelenorgel in opbouw is. Bijgaande plaat geeft al enige indruk van het front voor dit indrukwekkende instru ment, dat ongeveer 70 stemmen krijgt. De bouwers, de Zaandamse firma Flentrop, die in februari 1964 opdracht kregen, streven ernaar het werk nog dit jaar te voltooien. Wanneer de pasbe noemde Doelenorganist Arie J. Keijzer zijn instrument voor het eerst kan laten spelen is echter nog niet bekend. Na de opbouwdie deze maand misschien wordt voltooid, komt het intoneren, een uitermate tijdrovend karwei. Zoals gemeld, berust het ontwerp voor het Doelenorgel op adviezen van de bekende deskundige dr. M. A. Vente uit Utrecht. De opstelling van het orgel zal, in tegenstelling tot wat ge bruikelijk is, vanwege de voor een vierklaviersorgel betrekke lijk geringe hoogte, zodanig zijn dat de verschillende „werken" niet achter elkaar,, maar naast elkaar komen. Dit houdt in dat het front zeer breed wordt. Het slachtoffer, Jacob Portegrijs (19) moest' 1200 meter zwemmen in een woelige rivier met een tempera tuur van 7 graden Celsius, eer Ujj uitgeput de wal kon opkrabbelen. Hij sleepte zich nog anderhalve kilome ter voort naar een café. Pas na een week wist men In het ziekenhuis te Nijmegen dat hij er bovenop zou ko men. Officier van justitie mr. Boekraad noemde het een afgrijselijke zaak en kwalificeerde de daad als poging tot doodslag. Niets heeft verdachte onder nomen om het leven van P. te red den, zei hij. B. ging na zijn collega over boord te hebben gesmeten rustig koffie drin ken. Het duurde anderhalf uur eer de schipper van het tankschip Druentia de verdwijning bemerkte. Voordien had de stuurman nog wel gevraagd waar P. wel kon uithangen maar toen B. zei dat hij hem overboord had geschopt, had de stuurman dat als een bijzonder geslaagd grapje ge waardeerd. De matroos had iets tegen zijn lang harige medeschepeling, die zijns in ziens te sloom was om zijn werk te doen. Op het schip noemde men deze knaap „Truus". Voor de rechtbank bekende B. dat hij door het dolle heen was geraakt, dat hem het lot van de scheepsjongen volmaakt onverschillig was gewor den. Hij wist wel dat de jongen kon zwemmen, maar hij had zich niet af gevraagd of zijn slachtoffer in staat zou zijn gekleed en wel In koud en woelig water bij een hoge waterstand het leven er af te brengen. A KRIMPEN De Snelpost nam deel aan de wedvlucht Noyon <283 km). Gelost om 10 uur, arriveerde de eerste duit om 13.18.30, de laatste 14.12.45. Gebr. v. d. Wal 1 7 24, A. van Rij 2, Pee-van Dam 3 18. L. Boers Mzn. 4 13. C. de Vrede 5, P. Gou- wens 6 12 21. J. Noorlander 8 20. Gebr. Van der Lee 9 10. P. D. de Jong 11. P. M. Kooy 14 18 13, G. van Buuren 15. A. J. Peterse 17, C. Brussè 22. Gebr. De Kwant 23, D. v. d. Wal 25. nam heeft bijna driehonderd man in dienst. Volgens de heer Dekker was de fabriek zeer modern van opzet. D» gebruikte materialen zijn bijzonder duur. Nieuwe materialen moeten vaa over heel de wereld komen. Dat maakt dat de reparatie waarschijn- lijk enkele maanden zal duren. De azljnzuurfabriek, nu een hoop vw- wrongen staal, beslaat een ooner. vlakte van 56 bij 114 meter. Het vuur werd geblust met behulo van poeder en speciale drukkanonnen. Hoofdzakelijk werd de vaste brand weerinstallatie (ondermeer sprinklers voor het koel houden van overige apparatuur) gebruikt Deze heelt, al dus de heer Dekker goed gewerkt Hij w,-,s tevreden over de alarmering en de acties die daarop zijn onderno men. Bij de blussing werd de eigen watervoorziening gebruikt Op het ogenblik van de explosie lag er geen schip voor de kade. Bnr- gemeester H. Sloots van Rozen burg was op het terrein van de Ko nam aanwezig. Het terrein was met behulp van een soort knokploeg her metisch afgesloten. De politie hield bij het kruispunt van de Europawe; de nieuwsgierigen tegen. Na de mededelingen van de direc teur van de Konam, dr. ir. A W. Dekker, vannacht na afloop van de brand, kwam vanmiddag vlak voor het ter perse gaan van deze editie de directie met een communiqué. Hierin worden de feiten die de heer Dekker noemde teruggebracht tot veel klei nere proporties. Ais oorzaak wordt genoemd dat het reactorvat is lek geraakt Er zou bovendien geen explosie zijn geweest De directie zegt dat de brand beperkt is gebleven tot een klein gedeelte van de azijnzuurfabriek die slechts .be schadigd" zou zijn. Het personeel zou verder geen ogenblik in gevaar zijn geweest. Naar de oorzaak van de lekkage wordt een ondersoek ingesteld. De automatischt registratieapparatuur zou geen afwij kingen hebben geregistreerd. De materiële schade is, aldus de directie, slechts een tot anderhalf mil- joen gulden. Hoelang de azijnzuur- fabriefc buiten bedrijf is, kan niet worden gezegd. De overige vijf fa brieken zouden al weer in bedrijf zijn gesteld. DEN HAAG Het Is D'66 nog niet mogelijk baar eigen partij-orgaan uit te geven. De onderhandelingen mcl uitgeverij Smeeds ln Weert worden voortgezet. Het weekblad van de De mocraten zal echter niet vóór eind september verschijnen. D'66 had kort na de verkiezingen het plan opgevat een weekblad uit te ge ven. Dit blad zou een oplage krijgen van 8.000 tot 10.000 exemplaren en in kiosken verkrijgbaar zijn. Vooral de financiële consequenties voor deze uit gave maken het voor D'66 moeilik 4e definitieve stap te nemen. De partij heeft na de verkiezingen in Amsterdam een secretariaat ingericht en een aantal medewerkers aangetrok ken. Dit heeft reeds grote kosten mee gebracht. D'66 heeft ruim 3.300 leden. Hoewel het aantal regelmatig stijgt, is dit nog financiële middelen te verschaffen, te weinig om de partij voldoende Men hoopt nu maar dat bet aantal le den sterk zal stijgen als straks in het najaar de begrotingsbehandelingen be- ginnèn. NEW YORK Mevrouw Penka Koneva, een Bulgaarse die al drie jaar in New York woont, heeft van een Inwoner van die stad, Robert Lacey, 20.000 dollar aangenomen om burgemeester Lindsay te vermoor den. De Bulgaarse zei tegen de politie dat Lacey haar eerst een pistool en een doos met kogels had verkocht en haar vervolgens geld had aangebo den om Lindsay te vermoorden. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „Wat ben je van je beroep" vroeg politierechter mr. A. R. Jolles vanmorgen, woensdag, aan de 28-jarige T. R. „Invalide", antwoordde de man. „Dat begrijp ik niet" antwoordde mr. Jolles. Hoe kan je nou als invalide met een klein inkomen, in een dure sportwagen rondrijden". B. had als verklaring dat de wagen van zijn vrouw was. „Nu heeft ze de wagen niet meer, omdat zij is opgehouden met wer ken. Ze had geen zin meer". De man moest terecht staan omdat hij zich in het verkeer zo kwaad had. ge maakt over de wijze waarop een zes tienjarig meisje de weg gebruikte, dat aij uit de wagen was gestapt en het meisje een schop had gegeven. „In het proces-verbaal staat dat het typisch 'manieren van MG-rijdexs zijn" zei mr. J. N. van Leeuwen in zijn re quisitoir. „V moet bedenken dat rijden in een dure auto ook zijn verplichtin gen met zich meebrengt. De lompheid waarmee u reed, een beetje klemrijden, schelden en schop pen, zijn methoden die wij hier niet kunnen hebben. Mensen als u horen niet op de weg". De officier eiste een boete van 150 of 15 dagen en veertien dagen voorwaardelijk. Politierechter Jolles vond het onver antwoordelijk, gezien het inkomen van de verdachte, hem te veroordelen tot een boete van 150. Hij bepaalde het vonnis op vier dagen onvoorwafffGeiijk. „Kan ik echt geen geldboete krijgen" vroeg de man. Mr. Jolles maakte de man echter duidelijk dat de rechtszaal geen markt is waar op de strafmaat kan worden afgedongen. Wijselijk was het echtpaar M. R. niet voor de politierechter versche nen om zich te verantwoorden voor mishandeling van een medegalerij- bewoonster in hun flatgebouw. Ze ker Is dat zij dan een flinke repri mande hadden gekregen. Mr. Jolles veroordeelde beiden bij verstek tot een boete van 40 of vier dagen en zeven dagen voorwaardelijk. Het echtpaar had. gezamenlijk een bewoonster van hun' galerij afgetuigd. „Al_meer dan zeven jaar probeert de familie ons en andere bewoners lastig te vallen. Op 28 maart had de vrouw haar zoontje opgestookt mijn zoontje te slaan. Toen ik tussenbeide kwam vloog de vrouw ais een gorilla op mij af en krabde mij in de hals. Op haar geroep „Leen, Leen", 'kwam haar man op 'het toneel en gaf mij een paar klap pen op mijn hoofd", vertelde het siactt- offer. Officier Van Leeuwen vond het een vervelende Eaak om medebewoners zo naar het leven te staan. Hij eiste 50 of 5 daigen en veertien dagen voorwaar delijk. Tot drie weken gevangenisstraf veroordeelde de politierechter de 28- jarige broodbezorger T. H. M. R. Hij had van zijn vroegere werkgever ƒ812 verduisterd. Mr. Van Leeuwen eiste een .straf van een maand. Verdediger mr. H. EL Behrens voerde aan dat wei meer 'bezorgers met „hun geïncasseerde 'geld privezaken betaal den. Ook met zijn cliënt was dat net geval. De bedrijfsleiding had de man 'gesommeerd het bedrag binnen een week terug te betalen. Toen R. door een andere oorzaak (hij verscheen een dag niet op zijn werk) werd ontslagen en hij daardoor (hij had geen inko men) het geld niet tijdig kon terug betalen, werd aangifte gedaan. Mr.. Behrens vroeg een gecombineerde strax. PERNIS De postdutverweren S2W Snelvlucht heeft zaterdag deelgenomen aan de wedvlucht vanuit Noyon <275 km). In concours vlogen IJl Jonge duiven. De lostijd was 9 uur met westenwind, ue eerste prljsdulf arriveerde om 13.59 uur ra de laatste om 14.29 uur. Uitslagen: H. 'i Hart 1 3 21, E, A. Wessels 2 8 9 19 22, Rozendaai en Zn 4 13. P, Bekker 5 12 24 A. van de Berg 6, A. Vermeer 716. A- Noordwilk 10. C. Troost 11 18. G. van EU* 14 15. fJ. Meljnriert 17, M. G. de Wiriter 20. G. Hiele en Zn 23. Donderdag lnkorven voor de laatste Jonge duivenvlucht vanuit St. Maxenne (Frankrijk). Afstand 312 kilo meter.

Trouw / De Rotterdammer | 1967 | | pagina 2