SPORT Ursula Klooster wellicht gevonden Brandersbuurt is domein van amateur - archeologen DERBY UP DRINK GLAS „Raad Milieuhygiëne" voor Rijnmondgebied GvanP -ers maken het goed in De Ivoerberg Volkstuinders willen verenigingen fuseren ftjfottrrtanimrr fc, Kil «Sfe nu met gratis sleutel hanger ïn Schiedam-west vier inbraken pieterman Overheidindustrie en burgers Jongen gepakt voor joyriding Besluit valt in vergaderingen Na teleurstellend begin Orgelconcert Jiri Ropek Groot winkelpand op Broersvest EMOUS CAMPING Hoogstraat 82 bij Afrol Twee maal toernooi bij vv HBSS Vrachtwagen botst tegen vier auto's C.V. GLASTECHNIEK 4 KIND GEWOND UIT BOTSAUTOOTJE Turnl essen Animo beginnen weer Woningbouw Rijnmond in maand juni li* DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1967 Voor VOETBAL HOCKEY turnen en SCHOOLSPORTKLEDING Alle bekende merken VLAARDINCEN 3e INDUSTRIESTRAAT 11 Telefoon 344775 Waarschijnlijk Vertegenwoordiging H p.r ROTTERDAMMER Pagina 3 SCHIEDAM De komende twee zaterdagen zullen bij HBSS in het teken staan van het Arie piaisier-toemooi, dat het bestuur dit jaar voor het eerst heeft uitgeschre ven en waaraan diverse bekende clubs deelnamen. Aanstaande zater dag zal om 12.00 uur op twee velden worden begonnen met de wedstrijden DHS Die Haghe en VFC HBSS. Daarna volgen om 13.15 uur: SW Hermes DVS en DHS HBSS, om 14.30 uur: VFC SW en Ker mes DVS Die Haghe, om 15.45 uur: DHSSW en VFCDie Hag he en om 17.00 uur: Hermes DVS HBSS. Op zaterdag 19 augustus begint het toernooi om 13.00 uur en om 17,00 uur volgt de prijsuitreiking, die me vrouw Plaisier-Verlinde zal verrich ten. De wedstrijden HBSS PPSC, die vanavond (donderdag! om kwart voor zeven worden gespeeld leidt de Schie damse scheidsrechter P. J. Wolffen- buttel. R3 (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Nog niet zo lang geleden heeft een aantal Prinsentuin in de Branders amateur-archeologen in de buurt het fundament van een nog onbekend bouwwerk onder zocht. Het is niet uitgesloten dat het de resten ziin van het tintelend fris en lekker pittig Ursula Klooster, dat stamt uit de veertiende eeuw. Ook In 1950, en wel op woensdag 2 augustus, werden in de Bran dersbuurt belangrijke vondsten ge daan. Tijdens de werkzaamheden aan het pand van de Schiedam Werktuig Machine Fabriek aan de Zijlstraat, stootte een dragline op een oude fun dering. Later werden op deze piaats ook skeletten gevonden. Op het bureau j van de opzichter stond een i doodshoofd, gedeeltelijk gewikkeld in een witte doek. De gewaarschuwde politie dacht eerst aan een overjarige moord, maar al gauw bleek, dat hier het kerkhof van de „grauwe zuster.-" had gelegen. Dit moet aan de buiten kant geweest zijn van de kloostertuin van het Ursulaklooster. r\EZE foto uit het Schiedamse Gemeente-archief geeft een beeld van de opgravingen die in augustus 1950 bij de bouw van de Schiedamse Werktuigen- en Machinefabriek m de Zijlstraat werden uitgevoerd. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM In de nacht van dinsdag op woensdag zijn in het westen van Schiedam vier inbraken gepleegd, die veel overeenkomst ver toonden. Bij alle vier kwamen de in dringers aan de achterzijde van het pand naar binnen, hetzij door een klapraampje of door een bovenlicht De inbraak in een levensmiddelen- bedrijf aan het Nieuwlandpiein lever de geen enkel profijt op. Ook in de speelgoederenwinkel Teba aan het Rubensplein werd niets vermist. In de banketbakkerij Nieuwland aan de Mgr. Nolenslaan werd ui een openge broken kassa 650 ontvreemd. Uit de kaashal aan het Wibautsplein 93 wordt honderd gulden vermist. X (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Vier auto's werden min of meer ernstig beschadigd toen de 37-jarige chauffeur W. A. A. met zijn vrachtwagen woensdag achteruit reed in een doodlopend gedeelte van de Nassaulaan. Door de hevige botsing tegen één van de geparkeerde personenauto's werden ook drie ande re wagens geraakt. VOOR NAAR '4 4 (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De politie heeft woensdag de zestienjarige P. L. aan gehouden, die zich schuldig maakte aan joyriding met de personenauto van A. F. De eigenaar van de auto had zijn wagen op de Lange Haven gepar keerd. De auto werd later in de Graaf Florisstraat teruggevonden. Voor de jongen is het niet de eerste maal dat hij met een gestolen auto reed. Onlangs werd hij voor eenzelf de geval in Den Haag aangehouden. <-j VLAARDINGEN De 74 leerlin gen van het Groen van Prinsterer-Ly- ctum, die zaterdagmorgen na wat buspech naar het lyceumkamp „De Kocrberg" in Heerde zijn vertrokken, maken het best. Weliswaar was het begin van deze kampweek wat te leurstellend, maar toen men eenmaal ia het tentenkamp was gearriveerd liep alies vlot en vermaakte men zich spoedig met verkennen en diverse an dere spelen, De teleurstelling bestond niet al leen uit de pech met de bus bij het vertrek, want de reservebus heeft het verder goed gedaan. Erger vonden de MAASSLUIS Er bestond helaas slechts geringe belangstelling voor het bijzondere orgelconcert van de Tsjechische meester Jiri Ropek, woensdagavond in de Grote Kerk on der auspiciën van de Stichting Orgel- centrum. Men had een groter publiek venvacht, gezien de fraaie prestaties van deze organist op het slotconccrt van de meester-organisten-serie in de Rotterdamse Laurenskerk. Zijn zin voor fijnzinnige registratie demonstreerde Ropek duidelijk in net ingetogen gebrachte openingsnum mer: het Koraal „Maria zart von ed- ler Art" van A. Schlick. Van de Tsje chische barokmeester Cemohorsky Wonken hierna een krachtige open Toccata in C en een ragfijne Fuga in a- Bijzonder mooi waren ook twee composities van Bachs grote voorlo per Buxtehude: het expressief ver tolkte koraal „In dulci jubilo" en een pittige gigue-achtige fuga in C. Nadat de concertgever de barok- reeks had besloten met twee fraai contrasterende bewerkingen van „Vom Himmel hoch" van Pachelbel, liet hij horen, dat hij in de eigen- bjdse literatuur even goed thuis is en wel tijdens weergaven van de interes sante driedelige 2e sonate van Hinde- piith, het overigens in behoudend idioom geschreven koraal „Von Liebe kommt gross Leiden" van Flor Peeiers en het moeilijke „dansante" Scherzo van Kenneth Leighton. Jiri Ropek, die het gehele concert door opvallend gaaf en warm-muzi- kaal speelde, eindigde met werken van Bach: drie koralen, resp. „Allein Uott in der Höh' sei Ehr", helaas wat ontsierd door een onzuivere stem- tig, „Wachet auf, ruft uns die Stim- me" en „Nun komm' der Heiden Hei land", beide in vrijwel ideale herscheppingen, en het machtige Praeludium met fuga in a. P. V. jongens en meisjes het, dat ze in de omgeving van Epe moesten uitstap pen (dit geheel volgens de plannen van de leiders) om de rest van de rit per fiets te maken. Op een ver keersbord zagen de jongelui tot hun schrik, dat de afstand naar Heerde nog 20 km. bedroeg, die met alle ba gage moest worden gemaakt. Verscheidene jongens en meisjes moesten dan ook herhaaide'ijk van hun rijwiel af. om hun koffers en tassen opnieuw op te binden. Het was een ware beproeving, die de ton gen in het kamp wel tn beweging bracht. De tocht geschiedde boven dien in de regen! Na de volleybal en badminton ver trok men 's avonds naar het bos, waar „Oom Jan van Hemert" een spookverhaal vertelde. Zondagmorgen vverd een kerk dienst bezocht, waarin voorging de 76-jarige ds. Muller 's-Middags deed men een vossen jacht. De leraren Jaap Wagelaar en John de Lichte voerden daarna een toneelstukje op, met Stef Blom als gitarist. De overige dagen werden gevari eerd doorgebracht door de groepen, die ieder een eigen tentnaam kregen, zoals: Het Wespennest, de Kattebak, de Vier windstreken. Klein Siberië, Anoniem, Idem Dito en de Hommo- kralter. Zaterdagmiddag hoopt de lyceïsten weer in Vlaardingen te arriveren. „Het leek in die tijd waarscnijnr 1 lijk, dat de schedel en de resten van de muren, de overblijfselen van het i voormalige Ursulaklooster moesten zijn", aldus archiefambtenaar Aart C- de Voogd yanv der eStraaten Johzn. in zijn rapport.*** De tuin van de te'geriwoordrco Oud-Katholieke Kerk aan de Dam is de oorspronkelijke kloostertuin ge weest, Een brug over de Zijl vo-tnde waarschijnlijk de verbinding met net gedeelte van het klooster, waarvan op 2 april 1950 de fundamenten bloot kwamen. Na de brand van 1428, waarbij het oude klooster, gelegen aan de oostzij de van de Grote- of St. Janskerk, geheel werd vernietigd, kregen de zuster sverlof van de bisschop van Utrecht, elders in Schiedam een nieuw klooster te bouwen. Het ver rees op een terrein voorbij de sluis, thans Oude Sluis, ook wel „overdam- me" genoemd. Het St. Ursula-convent van de zusters van „Overdamme" kwam al gauw tot grote bloei en kreeg vele legaten van landerijen, huizen en ios-rentebrieven. In het begin van de zestiende eeuw verslapte evenwel de kloosterlijke geest, omdat er zusters kwamen die in het geheel geen roeping hadden. Na de reformatie was het klooster bijna een weeshuis geworden, maar men gaf de voorkeur aan het klooster Leliëndaai aan de Lange Achterweg, dat nog steeds het Weeshuis der Her vormden heet. Schiedam heeft vier kloosters gehad, drie voor vrouwen en één voor mannen. I SCHIEDAM Bij een botsing tus sen twee autootjes op de autobaan op de kermis, verloor woensdag de vier jarige Sanis Sulamain uit de Jan van Oudegeeststraat een paar voortanden. Ook liep het meisje een beschadigde lip op. Het kind is in de Dr. No- letstichting behandeld. van 50 jaar geleden Gezamenlijk bakken! Van de 36 Ulnar- U'ihm'Iic hakker» hebben 32 zich be reid verklaard hun bedrijven in elf ver schillende combinaties ie eoneeiiireeren. De vier overige worden nog bewerkt en zijn zij niet van jiian zich (e combi- neemn dan wordt bun de koienleveiing ontzegd. Men hoopt een 10 pCt. kolen besparing door deze concentratie te be reiken, Zoo mogelijk gaat de nieuwe re geling reeds 13 Augustus in. Personeel zal niet worden ontslagen. (Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM „Wc zijn er ai tweeëntwintig jaar mee bezig", zegt de secretaris van de volkstuindersver- eniging j,.fclêin-Rabberspolder'Y de- heer J. PIliim. Hij doelt hiermee op de fusie van zijn vereniging, met de tuinbouwvere- niging „Nut - en Ontspanning", de oudste, van de Schiedamse volkstuin- dersvérenigingen, die verleden jaar haar gouden jubileum vierde. Toen een aantal volkstuinders door sanering moest verdwijnen, ontstond vijf jaar geleden de volkstuindersver- eniging Thurlede. Deze vereniging heeft een groot complex ten noorden van de spoorlijn, naar Delft, aan het einde van het Prinses Beatrixpark. De gedachte te fuseren, kwam van de besturen van beide verenigingen. Na een bespreking met functionaris sen van het Algemeen Verbond van Valkstuinders in Nederland nam men een principe-besluit. De landelijke o- verkoepelings-organisatie voert in op dracht van het gemeentebestuur het beheer over alle in Schiedam ge vestigde volkstuin-complexen. Tijdens twee afzonderlijke verga deringen op zaterdag 2 september moeten de leden van de beide volks- tuinder'sverenigingen over het voorstel beslissen. „Klein-Babbers- polder" vergadert in het gebouw- Christelijke Sociale Belangen en „Nuttige Ontspanning" in gebouw Ire- Als het besluit wordt goedgekeurd komt er een drietal weken later een gecombineerde vergadering van beide verenigingen. De nu nog afzonder lijke -verenigingen zullen samen ruim 'vierhonderd leden-hebben. „We-staan* (dan-veel sterker;'''!^ de.conclusie-van;* de heer Pluim. Vandaag is men begonnen met de bouw van het nieuwe clubhuis. Men had woensdag al willen beginnen, maar dat is niet doorgegaan. De gemeente stort het fundament van beton maar de bouw geschiedt door de leden zelf. (Van een medewerker) SCHIEDAM Het Kethelse Ani mo gaat maandag de turniessen her vatten, waarmee het nieuwe seizoen wordt geopend. Men heeft thans de beschikking over de zalen van de school aan de Peter van Anrooylaan en die van de school aan de Vlaaröin- gerweg. In Kethel en Groenoord hebben gereikt, waarop de tijden van de turn- lessen staan vermeld en waar ,,alle huisgenoten" worden uitgenodigd om eens een kijkje te komen nemen tij dens de lessen en'of lid te worden van Animo, dat op 3 januari 1968 het tienjarig bestaan hoopt te vieren. Reeds voor kleuters van af vier jaar oestaat bij Animo gelegenheid om te turnen. Inlichtin gen worden gegeven door mevrouw J. Verkade-Meyer, Zwaluwlaan 42, tel. 266391. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het is de bedoeling dat per 1 januari 1968 wordt gevormd een Raad voor de Milieuhygiëne in het Water weggebied van het openbaar li chaam Rijnmond. Overheid, in dustrie en burgers zullen daarin zijn vertegenwoordigd. Deze nieuwe instantie komt in de plaats van de nu twee jaar bestaande Raad voor de Milieuhygiëne, die de gemeentebesturen van Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Rozenburg en Spijkenisse hebben op gericht. Inmiddels is een regelmatige samen werking gegroeid tussen Rijnmond, dat zich op dit gebied ging bewegen en de Huidige Raad voor de Milieuhy giëne in het Waterweggebied. Het is komen vast te staan dat de voorwaar den van een overdracht der werk zaamheden van de huidige raad aan Rijnmond. In beginsel hadden de dagelijkse besturen der betrokken gemeenten oni ook het beheer van de centrale meld- en regelkamer voor de lucht verontreiniging per 1 januari aan Rijnmond over te dragen. Alle zes dagelijkse besturen der betrokken ge meenten zullen hun gemeenteraden voorstellen akkoord te gaan met de overdracht. ROTTERDAM In de maand juni 1967 kwamen in de 23 gemeenten van het Rijnmondgebied 1.079 woningen gereed, te weten: 686 woningwetwo ningen; 57 gesubsidieerde p^rti^ulie- <re. woningen^.-336*J'-origésubs^^de; particuliere woningen,, I -Begonnen-werd-met-de- beam van 983 woningen, namelijk: 488 woning wetwoningen; 326 gesubsidieerde par ticuliere woningen; 169 ongesubsi dieerde particuliere woningen. Op 1 juli 1967 waren in aanbouw 11.661 woningen te weten: 6.639 in de woningwetsector, 2.476 in de sector van de gesubsidieerde particuliere bouw; 2.546 in de sector van de on gesubsidieerde particuliere woning bouw. SCHIEDAM Binnenkort begint de firma J. de Waard NV met de sloop van de pandjes aan de Broersvest, naast de bouwput. In opdracht van de NV Van Dale's Schoenhandel gaat de Schiedamse aannemersfirma D. Baron op deze plaats een groot pand met vijf verdiepingen bouwen. De NV heeft reeds filialen in Rotter dam, Naaldwijk en Delft. Beneden komt de verkoopruimte en daarboven de administratie. Op de verdiepingen komen woningen. Binnen drie maanden wordt de bouw vergunning verwacht. Van der Huist won ronde van Kethel (Van een medewerker) SCHIEDAM De Ronde van Ke thel voor Nieuwelingen, die woensdagavond rond het parcours Koekoekslaan - Zwaluwlaan - Vm- kenlaan - Leeuweriksinge! werd ver reden, heeEt B. van der Hulst uit Zoeterwoude als winnaar mogen note ren. Er waren 62 deelnemers, die een afstand van 60 km moesten afleggen. Tot zes ronden voor het einde za ten de renners nog in een grote groep bij elkaar, maar daarna was het Van der Hulst, die de leiding nam en deze niet meer afstond. Om half negen ging hij als eerste over de eindstreep, waar SG-WV-directeur P. van den Boom om zeven uur het startschot had gelost. Zoals gewoonlijk bestond goede be langstelling voor deze ronde en onge lukken of ongeregeldheden zijn niet gebeurd. De afzethekken waren nau welijks nodig, evenals de paar agen ten, die dienst hadden. Het ging er allemaal even gemoede lijk aan toe, hoewel de renners voor een snelle koers zorgden, die vooral tegen het einde de nodige spanning bracht. Tweede werd J. Bruising uit Boven kerk, 3. W. Klinkenberg (Utrecht), 4. P. de Vos (Aalsmeer), 5. S. Noordzij (Rotterdam). G. J. F. Moret (Rotter dam), 7. S. Berkhout (Schipluiden), 8. W. Looyschelder (Rotterdam). 9. .1. Witteman (Voorschoten), 10. T. Rer- mon (Rotterdam), 11. P. v. Wijk (Rot terdam), 12. T. Verhoef (Den Haag), 13. F. Koreman (Honselersdijk), 14. M. A. Jouvenaar (Den Haag) en 15. S Slieker uit Naaldwijk. Zaterdagmiddag om vier uur wordt de Profronde Schiedam ehou- wreldkampioen schaatsen, Kees Verkerk om vier uur het startschot zal lossen en waaraan de kampioen op de weg Eef Dolman ook zal meedoen. Verder nemen alle renners van de Teieviziëkploeg, de ploeg van Caballero en die van Wil lem II aan deze ronde deel. Het voorstel van B. en W. van Rot terdam is nu verschenen. Daarin wor den ook uitgangspunten opgesomd die voor de overdracht in over eenstemming met het dagelijks bestuur van Rijnmond" zijn opgesteld. De Raad voor de Milieuhygiëne van Rijnmond zal het werk van de huidige raad der zes gemeenten voor tzetten en uitstrekken over het gehe le gebied. De raad zal mede werk zaam zijn als begeleidingsorgaan van de centrale meld- en regelkamer. Van overheidszijde zullen twee le den zitting hebben namens Rijn mond, vijf namens Rotterdam, twee- van Vlaardingen, twee van Schiedam,*, een van Maassluis, twe narnens de gemeenten op het eiland IJsselmonde, en Capelle en Krimpen en drie na mens de gemeenten op Voome-Put- ten en Rozenburg. De industrie zal met vijf leden zijn vertegenwoordigd, evenals de burgerij. De nieuwe raad zal 27 leden hebben, de huidige heeft J er 23. Voorzitter van de raad zal een lid van het dagelijks bestuur van Rijn- i mond zijn. De beperking geldt dat 1 geen gemeente meer dan een lid van haar dagelijks bestuur als lid zal aan^ wijzen. Ter bevordering van het con tact met de Rotterdamse Commissie Bodem, Water en Lucht wordt er naar gestreefd het secretariaat van de raad en van die commissie in cén persoon te verenigen. Men stelt zich voor dat in het ka- der van de raad werkzaam zijn een commissie voor zaken van. openbaar bestuur, een voor volksgezondheids as-' pecten, en een contactcommissie van.": hinderwetambtenaren en een commis- 'f sie voor de centrale meld- en regelka mer. Bij samenstelling van raad en,, commissies zullen bij voorkeur mensen worden aangezocht die nu ook bij dit werk zijn betrokken. m TK HOEF me helemaal niet te- ergeren, vindt een leze? uit Rot terdam-Zuid die de zeventig al dik. gepasseerd is. Hij schreef me naar aanleiding van de Leerdamse reigers; die ooievaars bleken te zijn. Niets erg hoor, vindt deze meneer, een vergissing is menselijk, maar hij heeft er wel heel hartelijk om gela chen. Hij schrijft: „Mij overkwam een paar weken terug nog iets veel gekkers: ik was met vakantie in Ermelo en ging op een woensdag eens naar de markt in Nunspeet. Ik zag daar een mooie, heel ouderwetse uitspanning met een rieten dak en daarop een wagen wiel met een groot ooievaarsnest! Daarop stond een ooievaar met z'n jonge spruit, een fantastisch leuk ger-- zicht. Ik zei tegen mijn vrouw: „la ten we eens even wachten of ze niet gaan klepperen." Wij stonden met alle aandacht op hen te wachten toen er een meisje van een jaar of twaalf tegen ons zei: „Leuk hè, meneer." Ik antwoordde: „Nou en of, zus, wij wachten al of ze soms niet eens gaan klepperen." Toen zei ze met stomme verbazing tegen ons: „Maar meneer, het zijn geen echte ooievaars hoor, het is rnaar nagemaakt." Toen begonnen wij maar hard te lachen om onze onnozelheid, en wij zijn toch ook ai de zeventig dik ge passeerd, om door een meisje van twaalf nog te worden ingelicht." rFOT ZOVER de brief van die meneer uit Zuid. Hij wil vooral zijn naam niet in de krant want dan hebben zijn kennissen nog meer schik en er zijn er al genoeg die het weten. Tja, zo is het nou met mij net eender. Ik schrijf ook mijn echte naam niet in de krant. „Jan Krant" is maar nagemaakt en ik heb al genoeg kennissen die mijn echte naam wel weten. Maar goed, als d'r nou af en toe om mijn „lijnen" maar eens harte lijk gelachen kan worden, dan vind ik het wel goed. Naast al het serieuze en vaak he laas droevige dat de krant elke dag opnieuw weer moet melden, probeer ik steeds mijn lijn zo te brengen dat daarom een beetje gelachen kan wor den. Lachen is gezond. Daarom vind ik het altijd een beetje zielig als er mensen zijn die zich boos maken op mijn „lijnen"!

Trouw / De Rotterdammer | 1967 | | pagina 1