enterghetm: import f Sport telt alleen bij Amerikanen OP o w ket oucle ^Rotterdam! Dieren in Blijdorp Te vroeg met opruiming begonnen? WASPLAATS Migratie van ouderen niet gemakkelijk AUGrsrrs mr m DE rotterdammer ZATERDAG rVEN vaor- stellen: Het ty A. 'C. van Renterghem (25) uit Baren- drecht, ge trouwd, moeder van kleuter Al bert Willem, een charmante gastvrouw met een langjarige VVV-ervaring. Zij was de af gelopen maand verantwoorde lijk voor het wel en wee van tien Ameri kaanse meisjes. Zij heeft ze in zorgvuldig uit gekozen gezin nen onderge bracht en uit stapjes georga niseerd. Experiment met 10 logerende studentes beviel ''4N -w» mtStT&ï MET veel ervaringen en Ame rikaanse woorden tussen haar Nederlands door, is Heidi Greutert (19) vorige week met de Ryndam teruggekomen uit de Verenigde Staten, waar zij een jaar was in het kader van de American Field Service. Heidi greutert <i9), rechts op de foto, temidden van enkele collegaatjes met wie zij een jaar in de VS doorbracht. Ondervindin g Fietstocht r fi sr#PSw Probleem woners echt wel tijd genoeg heb ben gekregen om naar een andere woning of zaak uit te zien. Geen dreiging VLIEGENDE HOND Waardeloos BIJ DE FOTO'S - r- -.Vïs-Baa SCHUTTERS amovering van het oostehjke ge- trekken om rond te komen en op tijd deelte van het Noordereiland ge- rente en aflossing te betalen. Het over reed te zijn .wanneer de voorbe-, dat de verkoop van hun zaak onder "J.!! :i 2 A Dit alles bij wijze van „expe riment, „The ex periment in in ternational living in Holland" na melijk, waarbij Amerikaanse vrouwelijke colle ge-studenten (in de leeftijd van 18 tot 24 jaar) in staat worden ge steld een indruk te vormen van Nederland en het Nederlandse ge- Volgens de organisatrice is Ihet Ne derlandss familieleven de studentes voortreffelijk bevallen. De meisjes kre gen ook de gelegenheid hun ervarin gen uit "te wisselen. Een- tot tweemaal per week zijn zij bij elkaar geweest. „Wat bij die gesprekken bleek was dat de Amerikaanse gasten vooral de gezellighe-in de Hollandse gezinnen was opgevallen. Daar spraken zij alle maal over", zegt ze. 13 Misschien dat daarom alles zo voor treffelijk is gelopen de eerste keer. Voor de ondernemende Hetty van Ren terghem een reden om zidh voor te nemen: als het even kan volgend jaar weer. p=5^tej%E;g« rf-i| j j jïp» ,L'" füÉÉri*- A (Van een onzer verslaggevers) zinsleven. Van hun maand in Hol land, brachten zij veertien dagen door in het gezin en de andere twee weken in jeugdherbergen in Arn hem en Enkhuizen. S De „proefneming" is Hetty van Renterghem zeer goed bevallen. Als het enigszins mogelijk is (in verband met de aanstaande geboorte van haar tweede baby) wil zij volgend jaar op nieuw de organisatie voor Rotterdam en omsreken van bet Amerikaanse be zoek voor haar rekening nemen Tus sentijds is zij nog bereid een aantal in dividuele bezoekers onder te brengen en vast naar adressen te zoeken voor volgend jaar. I Zy zegt: „Bij het uitzoeken van de families kom je in de meest uiteenlo pende gezinnen. al kiezende heb ik me steeds afge vraagd of ik daar zelf graag twee we ken zou willen doorbrengen. Het viel overigens niet mee om op korte ter mijn tien gezinnen te vinden." programma, een dag Deltawerken, een bezoek aan de „Porceleyne Fles" in Delft en natuurlijk aan Madurodam. Het mooist van alles vonden de meis jes overigens een fietstocht (op ge leende karretjes) naar de molens van Kinderdijk. Het was overigens niet de enige zorg van mevrouw Van Renterghem om deze 'bezoeken te organiseren. Zij moest ook zorgen dat de meisjes van de boot werden gehaald, waarna zij dl- rekt drie dagen doorbrachten in het jeugdherberg de Assenberg bij IJmul- don. Daar volgden zij een spoedcursus met gegevens over Nederland. Ook 'heeft men hen daar voorbereid op wat er van hun in een Hollands gezin werd verwacht. fDNLANGS is op het RET-emplace- ment langs de Hilledijk een was plaats voor metrorijtuigen in gebruik genomen. Hoewel de metro nog niet rijdt, behalve dan voor opleiding van personeel en testen van het materiaal, wil de RET toch reeds sehone rijtuigen. Op een pant wjjkt de nieuwe instal latie af van die voor de gewone trams. De metrorijtuigen worden ook van bo ven gewassen door een geprofileerde horstel. Het dak van een metrorijtuig is volkomen glad omdat er geen stroomafnemers op staan. Een probleem was de stroomrail die de metrolreinen hun energie geeft. Bij gebruik van de massa's water bij de wasinstalfatie zouden ongelukken kun nen gebeuren. De stroomrail is daar om verwijderd. Het treinstel rijdt een heuveltje op en vervolgens op eigen kracht, zomler stroom dus, dat heuvel tje weer af door de wasinstallatie heen. Na haar MMS opleiding aan het Rotterdams Lyceum vertrok zij in september 1966 met de Seven Seas met vele andere jongelui uit de hele wereld, om eens een jaar kennis te maken met het Amerikaanse leven. In Westbery, een voorstadje van New York heeft zij een gastvrij on derdak gevonden bij twee gezinnen, die haar als een eohte dochter ont vingen. „Ik ging een jaar op een Highschool, waaraan ik een prachtig met goud omlijst diploma heb overge houden. Een opvallend verschil met ■het Nederlandse schoolleven, is dat daar alles veel vrijer en spontaner is, merkt Heidi op. „In het begin was het echt wel een beetje wennen. Alles kwam als een storm over je heen. Maar binnen een paar weken ben je al een echte Amerikaanse. Reuze fijn vond ik bijvoorbeeld dat je op de highschool vijf keuzevakken kon kie zen zoals Spaans en spreken in het openbaar. Het is mij daarbij opgeval len dat het gezelligheidsleven buiten de school om, misschiet wel een grote re rol speelt dan het lesprogramma. Een aankomend student wordt bij voorbeeld bij de toelating tot een uni versiteit beoordeeld op-zijn activitei ten in schoolclubs en vooral in de sport. Een goede voetballer weet zich verzekerd van een beurs aan een góed-aangeschreven universiteit als Harvard of Princeton". Het is inderdaad waar zoals vele mensen zeggen die in Amerika zijn geweest dat de Amerikanen hartelijke (Van een'onzer verslaggevers) T> OTTERDAM Is de gemeen- te Rotterdam veel te vroeg begonnen met de ontruiming van de bebouwing op het oostelijk deel van het Noordereiland? Men had, aldus vele van de nu nog in dit gebied aanwezige bewoners, zeker nog vijf jaar kunnen wach ten. De reeds ontruimde wonin gen worden immers nog niet ge sloopt! H Ondervinding opdoen in Holland betekent voor de meisjes dat zij zich zoveel mogelijk aanpassen aan het ge zin waarin zij verkeren. Om te weten hoe leeftijdgenootjes in het gastland leven, is het gewenst dat de meisjes in de gezinnen kunnen optrekken met de dochter des buizes van ongeveer dezelfde leeftijd. Die gaat dan later obk (kosteloos) mee naar de jeugdherbergen. Voor het verblijf betalen de stu dentes niet. De gezinnen moeten ge woon bereid zijn een kostganger op te nemen en die niet alleen de volle vrij heid te geven, maar ook zo mogelijk iets van ae omgeving te laten zien. Het is 'beslist niet de bedoeling zoals men in een van de kandidaat-gezinnen dacht dat de meisjes in ruil voor kost en inwoning 'bereid moeten zijn in de vakantiemaand op de kinderen te passen en het huishouden waar te nemen. Ieder meisje is vrij om -de tijd door ta brengen zoaLs zij wil. Sommigen be zochten bijvoorbeeld een museum, ter wijl anderen fietstochten gemaakt heb ben. Mevrouw Van Renterghem die voor haar trouwen vier jaar bij de WV in Rotterdam werkte organi seerde een aantal „sightseeings". Een tocht door Rotterdam, met een bezoek aan de Euromast stond op het .■vrtfesa.' ir.o» jMHBnpw i i'iflü'.g'.nnimmirii'hMWfi'fr misschien ook wel een beetje opper vlakkig, Maar» voor je er. erg in hebt ga je meedoen, zodat het je minder opvalt. Als voorbeeld noemt Heidi het contact tussen leerlingen en leraren, die meer de plaats van een adviseren de vriend innemen dan van een schoolmeester. Het studentenleven valt echter te gen. Het hele universitaire leven speelt zich in een gesloten ge meenschap af. Dit is een gevolg van het feit dat zowel de collegezalen als de kamers van de studenten zijn on dergebracht op één terrein. Het is daarom niet gek dat een Amerikaanse vriend van mij die in Nederland aan een universiteit heeft gestudeerd, weg ■was van het vrije leven hier. Overigens heb ik het met mijn Amerikaanse ouders goed getroffen. Als ik ergens was hoefde ik maar op te~ bellen of £k werd gehaald, wat ge bruikelijk scheen te zijn. Zij namen me ook mee naar andere- plaatsen. ,',Een verschrikkelijk moeilijk pro bleem is het samenleven van twee ras sen. In het noorden valt 't reuze mee. Zo waren er bij ons op school ongeveer was, paste je er wel voor een neger van een iets te betichten uit angst je schuldig te maken aan discriminatie. In het Zuiden speelt het probleem echter verschrikkelijk. De armoede is daar ontstellend. De negers kunnen vrijwel niet aan het werk komen. Naar mijn mening is het echter niet hele maal juist de blanken daar uitsluitend de schuld van te geven. Er zijn ne gers genoeg die kansen krijgen, maar door hun mentaliteit die niet weten te benutten". Een ander probleem dat geweldig speelt is „Vietnam". Vooral de laatste maanden demonstreren de scholieren en studenten in grotere mate tegen het beleid van Johnson, die zij een zwakkeling noemen. „Ik heb echter ook meegemaakt dat mensen juist fel voor de oorlog zijn. Een 'broer van een vriendin van mij, was daar gewond geraakt. Een fel protest is daarom be grijpelijk". Wat ik nu ga doen in Holland? Mijn eerste impuls is teruggaan. Ik héb me nu in Utrecht ingeschreven voor de studie voor Italiaanse tolk. Wat ik daarna ga dien zie ik wel weer. Reden tot de onrust is een brief .van de afdeling rcntcgevende eigendom men van de dienst van stadsontwikke ling aan degenen, die nog in de te slopen woningen en winkels op het Noordereiland wonen en waarin kort en goed werd gesteld dat alle wonin gen, winkels en bedrijfsruimten voor 31 mei van dit jaar ontruimd dienden te zijn. Drs. Moree: De aanzegging tot .ont ruiming is een uitvloeisel van het feit dat we de zaken nu krachtig gaan aanpakken. Wanneer de bewoners niet meewer ken zal in uiterste noodzaak een proce dure tot ontruiming bij de kantonrech ter aanhangig worden gemaakt. De brief hield een juridische opzegging van de huur in, We stappen echter liever niet naar de rechter. We hopen alles langs de weg van het gezonde overleg te kunnen afwikkelen. DEFTIGE begrafenissennoemde U een weekblad zestig jaar geleden de plechtigheden, waarmee in een aan tal steden de Schutters uitgeluid werden. Daar de korpsen ingevolge een wettelijke regeling opgeheven dienden te worden, werden ze geliqui deerd met parades, huldigingen en- maal tijden.... yLIEGENDE HONDEN zyn dieren die vrijwel hun liele leven onder steboven hangen. Het zijn grote, vmrh- tenetende vleermuizen, die ook wel kalongs worden genoemd. In Blijdorp leven ze in een vitrine Hij de Rivicra- haf. De dieren komen voor van Zuidoost- Azië tot Nieuw-Guinea en Noord-Aus- tralië. Ze verplaatsen zich. met een langzame, gestadige vleugelslag. De riieghuid is tussen het lichaam, de armen, de sterk verlengde vingers en de achterpoten uitgespannen. Vliegende honden brengen de dag hangend door als vreemde vruchten in de bomen. Ze klemmen zich daarbij vast met de vijf klauwen van de achter poten. Bleestal wordt zo'n hoorn door een kolonie van honderden stuks be volkt. Wanneer ze slapen is het lichaam geheel in de vlieghuid gehuld. Ook de kop, met de kin tegen de borst ge drukt, is dan door de vlieghuid aan het oog onttrokken. Die huid verwarmt de •Keren in de kille morgenuren, maar sis de tropenzon stijgt, wordt deze opengevouwen en waaien de dieren zich daarmee koelte toe. Tegen de schemer, op vaste tijden, gaat de kolonie op voedsel uit. In kleine groepjes trekken ze van de slaapplaats naar de vruclitentuinen of vruchtdragende bomen ergens in het hos. Ze leggen daarbij enorme afstan den af, zelfs stukken van 20 kilometer over zee schuwen ze niet. Het liefst eten kalongs sappige vruchten. Tijdens die bezigheid hangen ze doorgaans ook naur beneden. De afgeplukte vruchten houden ze ge woonlijk met de armen en de duim- klauw vast, maar ze nemen ze ook wel in de vlieghuid en eten ze daarna op. Geen wonder dat de dieren in de huurt van fruittelers ongewenste gasten zijn. Vliegende honden krijgen eenmaal per jaar één jong, bij uitzondering twee. In dierentuinen worden ze niet vaak geboren. B. O. Zulks was ook het geval in Rotter dam, waar op 31 juli 1907 de Schutters hun vaandel aan de burgemeester overhandigden met het verzoek het aan het Museum Van Oudheden te schenken, en waar op 28 september in De Doelen de laatste Schuttersmaal tijd genuttigd werd door officieren en oud-officieren. Wilt U weten, wat er die avond gegeten werd? Het begon met een uit gebreide hors d'oeuvre, die werd ge volgd door een bord pittige Russische soep. Daarna kwam, een pasteitje aan de beurt. De volgende gang bestond uit een kreeftensla. Toen kwam een wildschotel, waarvan reerug het voor naamste bestanddeel was. Nadat hieraan alle eer was gedaan bevond het gezelschap zich in de juiste stemming om zich een stuk kalfszwezerik met champignons goed te doen smaken. Onder enthousiast ge juich werd daarna de volgende schotel binnengebracht; jonge patrijzen met compote. Voor de liefhebbers werden er vervolgens artisjokken opgediend. Een mals kippenboutje wilde er na tuurlijk ook nog wel in. Met ijs, bon bons, fruit en koffie werd het „eten tje" besloten. Het was duidelijk dat de heren de ziens hadden uitgesproken, dat hun „galgemaal" een diner moest zijn dat ze zich nog lange tijd zouden herinne ren... rVALRIJKE gasten voerden het A woord tijdens de maaltijd. Zij pre zen de schutters om hun vader landsliefde hun burgerzin, hun toewij ding, hun bedrevenheid met de wape nen. Over het feit, dat de Schutterijen voornamelijk opgedoekt werden om dat er geen vrijwilligers meer voor te vinden waren, spraken zij liever niet. De met veel zorg gedrukte menu kaart vermeldde in het kort de geschiedenis van de Rotterdamse „mannetjesputters". Hoewel er in een ver verleden al schutterskorpscn wa ren geweest, werd 1828 als het oprich tingsjaar van de Rotterdamse Schutte- - rij beschouwd. Toen werd namelijk het korps geheel en al opnieuw ge- ,V vormd naar aanleiding van de Wet op fel de Schutterijen van 1827. Al twee jaar na de oprichting was er „werk aan de winkel"; in 1830 moest de veldschutte- rij geri.obiliseerd worden voor de strijd in België. De reis er heen werd per stoomboot gemaakt. Een jaar daar na trokken de Rotterdamse schutters opnieuw naar de strijdtonelen in Bel gië. TDIJ de overbrenging van het stof- felijk overschot van Koning Wil lem II naar de rouwkapel (in 1849) droegen officieren der Rotterdamse Schutterij de lijkkist. En aantal ma len werden de schutters opgeroepen voor het herstel van de orde tijdens oproer en relletjes (zoals bij het De Vletter Oproer in 1868) Het handhaven van de rust tijdens stakingen behoorde eveneens tot de werkzaamheden van de Schutterij. Dat de mannen bij elke grote brand moesten komen aandraven teneinde te kunnen assisteren bij het afsluiten van de straten, werd door hen weinig op prijs gesteld; op de menukaart werd met nadruk vermeld, dat „deze diensten het minst in de smaak vie len".... Na afloop van de maaltijd hadden de deelnemers werkelijk het gevoel, dat ze „een stuk Rotterdam" ter aarde besteld hadden. Ze hielden er alleen hun herinneringen en hun medailles van over. Voor het nageslacht leefde de herinnering aan de schiUterij voort in het befaamde, onvergankelijke spot lied van Coos Speenhof f.... JVR Drs. Moree stelt dan ook dat de aanzegging tot ontruiming niet direct een dreiging inhoudt. De bewuste brief is in de eerste plaats bedoeld om betrokkenen aan te sporen tot - meer nemen van een café met bezoe- kersgoodwill kost vele tienduizen den. Voor een halve ton heeft een caféhouder niets bijzonders. Boven dien is er niet veel aanbod. Winkeliers hebben dezelfde proble men. Hun zaken, die in de loop van vele jaren werden opgebouwd, zijn niets meer waard. Zij hadden al gere kend op een appeltje voor de dorst, TYE luchtfoto laat zien dat het oostc- lijk gedeelte van het Noorder- eiland een vrij groot gebied is. Dat gehele gebied behoeft niet te worden gesloopt voor de Willemstunnel, alleen een betrekkelijk smalle strook bebou- wing langs de spoorbaan moet wijken. De. Willemstunnel komt, zoals men 1 weet, oostelijk van de spoorbaan te liggen, in het verlengde van de Oranje- boomstraat. Een ongelukkige omstan digheid is dat juist in het te slopen gedeelte een aantal woningen is gecon- centreerd, zodat betrekkelijk veel ge zinnen door de maatregelen worde» getroffen. \P do andere loto een troosteloos uitzicht van een ontruimde woning op andere ontruimde woningen. Ramen zijn vernield, gordynresten wapperen nog in de wind. De leegstaande wo- ningen zijn schuilplaatsen voor allerlei ongewenste lieden. TVE la.it-tc ..-cluiltrrsbaa-". Kolonel J. J. H. Rlankenheym, die van 18901907 commandant was van de Rotterdamse schutterij, waarover bij gaand artikel handelt. aktiviteit bij het zoeken naar andere woningen, winkels en bedrijfsruimten. Er staan al heel wat panden ïeeg, maar gesloopt wordt er nog niet. Men weet, dat de zout-affaire er toe dwingt, in de Nieuwe Maas terras sen aan te leggen, die als, „an- ti-zout-drempels" moeten werken. Die terrassering heeft tot gevolg- dat er aan het Wiliemstunnel-project nog een en ander moet worden ver anderd. Inmiddels zijn vooral de ouderen, die met hart en ziel verknocht zijn aan hun eens zo gezellige buurt, ontstemd over de gang van zaken. - De oudere zakenmensen, handelaars in scheepsbenodigdheden, caféhouders hebben een goed bestaan gehad. Maar hoe lang kan dat nog duren? Hun gevorderde.leeftijd maakt het hun on mogelijk in een voor hen onbekende Maar drs. K. Moree, adjunct- buurt een nieuw bestaan op te bo'u- directeur van de dienst van stads- wen' z\ (^rven de fhnUmtast, idie- een verhuizing van hun bedrijf met ontwikkeling, zegt. wij willen nog zich brengt, niet op zich te nemen, dit jaar graag alles ontruimen. Caféhouders kunnen tegen acht pro- Het beleid van de gemeente is er cent geld lenen van brouwerijen. Zij steeds op gericht geweest, met de zi.en echteL gee£ 2E*erh-eid dat hut) nieuwe café voldoende bezoekers zal veertig procent „coloured-people". De omgang tussen beide rassen was onge- mensen zijn. Ze zijn ongedwongen en dwongen. Maar als er een probleempje, reidingen voor de- bouw van de' 1101:111316 omstandigheden zouhebben misscxiien ook wel een beetie onner— „„„fa ta aa„ naear- 'opgeleverd. Een nieuw begin- ih, een r»l J ijCU flicUW DChuI lilt CSIT Willemstunnel en de sprorweg- -'nieuwe- wijk of het oVèmeméh vait tunnel moeten worden getroffen.' een bestaand be(drijf is voor hen te Bovendien meent hij dat de be- kostbaar. Voor jongeren ligt dat gemakke lijker. Over het algemeen kunnen zij? de nódige geldmiddelen verwerven ez<i zij beschikken over de" energie, het-* doorzettingsvermógenen vooral de tijd om een'niéuwe zaak op tébou- - wen. - J -. Vele jongere zakenlieden zijn daarir zelfs nu reeds geslaagd: de grote stap die oudere collega's niet durfden, ne men heeft hun positieverbetering ge bracht. Voor jonge gezinnen die slechts ziel in een nieuwe woonwijk moeten inpas sen liggen de problemen ook nie' zwaar: zij kunnen in een andere buur» doorgaans snel wennen. (Zie verder pag. 4, le'kolom)

Trouw / De Rotterdammer | 1967 | | pagina 1