Projekt van honderden miljoenen Zakencentrum plaats van op Leuveliavenbekken WONINGBOUW LIEP IN RIJNMOND TERUG IrSMlrrtfatnmer PLANNEN UITBREIDING MELD- EN REGELKAMER door in haven efficiency Stanktelefoon nog onvoldoende bekend Veel konijnen in Z.-Limburg m Nieuwe slag naar strand Roekan je? Uniforme bepalingen noodzaak Meetnet voor LV-bestrijding Kraak brandkast: vijftien mille verdwenen 28.28.87: tot dusver ruim 200 klachten Duitse dames «Spanden niet Unicum klopte zwak SSS (3-6) Geen toutijden bij atletiekinterland in Diisseldorf Schepers vierde in Turnhout Êmtmf Hijskraan kantelt: dode Pagina 3 „E bDTTERPAMMER 2 A (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De beslis sing dat het Leuvehavenbekken de plaats moet worden voor een reusachtig internationaal za kencentrum schijnt in de boe zem van de commissie die dit projekt bestudeert, te zijn ge nomen. Op de plaats waar de insteekhavens aan de Glashaven liggen zal een laagbouwpand met daarop een kantoorflat van ongeveer 125 meter hoogte wor den gebouwd. De kosten van dit projekt bedragen enkele hon derden miljoenen guldens. Con sequentie van dit voor de 'bin nenstad rigoureuze plan is het dempen van een deel van de Leuvehavenbekkens en het ver dwijnen van enige expediteurs- bedrijven. ALLE FACETTEN DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1967 CBC: MOEILIJK BETER OVERLEG GEEN PANIEK - Amerika leidt ROTTERDAM Het „stank- telefoonnummer" (28.28.87) is nog onvoldoende bij het pu bliek bekend. Sedert 10 april j.l., toen de centrale meld en regelkamer in gebruik werd genomen, zijn ruim 200 klachten ontvangen, althans tot en met eind juli. RECORDPOGING tlfFiJw 5" -G?- Sf -«te- -BTgfc z£*f nfT is het Leuvehavenbekken. U Op deze plaats, ongeveer tussen het monument De Boeg (pij! boven) en het beeld, van Zaikine (pijl onder), zal het we reldhandelscentrum worden ae- vestigd. (Van een onzer verslaggevers) BOTTERDAM Gestreefd wordt raar de aanleg van nog een slag naar het strand van Rockanje, als aftak king van de bestaande tweede slag. Hef dagelijks bestuur van Rijnmond heeft contracten tot stand gebracht om te komen tot verruiming van de bereikbaarheid van het Voomse strand. Daarbij is de landschapsarchi tect ir. N. P. H, J. Roorda van Eysin- ga ingeschakeld. De nieuwe slag zou parkeerruimte moeten hebben, aldus gecommitteerden in de memorie van toelichting op de begroting voor 1968. ROTTERDAM De teruggang int dc woningbouw in het Rijnmondge bied, die zich verleden jaar reeds af tekende, hield de eerste helft van dit jaar aan, zo blijkt uit de paragraaf volkhuisvesting van de ontwerp- Bijnmondbegroting. Als oorzaak wordt mede genoemd de hoge rentestand, die er de oorzaak van was dat verleden jaar de goedge keurde plannen in de premiescctor slechts 63 procent waren van het beschikbare contingent. "Voor de vrije sector was dit slechts 54 pro cent, In de woningwetsector werd het volledige contingent gebruikt, maar om veie redenen, waaronder moeilijk heden betreffende de grondprijs, werd de uitvoering van sommige plannen aanzienlijk vertraagd. Vertragend werkt ook het feit, dat de voorwaarden die de verschillende energie- en waterleidingbedrijven van de Rijnmond - gemeenten aan nieuw te bouwen woningen stellen sterk uiteen lopen. Dat geldt evenzeer voor de brand- preventiebepalingen. Het dagelijks bestuur van Rijn mond heeft dan ook besloten een werkgroep in te stellen die de moge lijkheden tot uniformering van deze voorschriften zal bezien. Voorts constateert het dagelijks bestuur van Rijnmond dat de huisvestingsnormen sterk uit eikan der zijn gegroeid, zodat van min of meer gelijke kansen voor alle ingeze tenen van Rijnmond geen sprake is. De situatie van nu handhaaft en bevordert zelfs "de ongelijkheid van kansen voor de gegadigden voor woonruimte. Het dagelijks bestuur van Rijnmond blijft dan ook van me ning dat de verdeling van het bouw- contingent slechts rechtvaardig kan zijn indien in samenhang met een richtlijn ter uniformering van het woonruimtebeleid zoveel mogelijk met alle facetten van het woonruim teprobleem rekening wordt gehou den. Naast het aanta] nieuwgebouwde woningen speelt bij de verdeling van woonruimte ook de migratie een rol. Verleden jaar verhuisden binnen het Rijnmondgebied ruim vierduizend ge zinnen. Rotterdam zag ruim tweedui zend gezinnen méér vertrekken dan *r zich kwamen vestigen. Ridder kerk, Capelle aan den ÏJssel, Spijke- nisse en Voorne-Putten kregttfi daarentegen een vestigingsoverschot. °ok Vlaardingcn en Schiedam had den een klein vertrekoversehot. Zes Rijnmondgemeenten hebben goedkeuring gekregen op een nieuwe aan de „modelverordening" aange paste bouwverordening. Andere ge meenten hebben reeds zo'n nieuwe bouwverordening vastgesteld, doch zij hebben nog geen goedkeuring daarop gekregen. Zodra met deze „modelverordening" de nodige erva ring is opgedaan wil hc Rijnmond - bestuur een werkgroep laten nagaan in hoeverre grotere uniformiteit ten aanzien van ontheffingsmogelijk heden gewenst is. De betreffende commissie die bégin van dit jaar is samengesteld uit vertegenwoordigers van de ge meente Rotterdam en de Kamer van Koophandel heeft nog geen archi tect opdracht gegeven een ontwerp te maken. Allereerst moet de finan ciering rond zijn. Naar verluidt zou dit niet al te grote moeilijkheden op leveren, aangezien het bedrijfsleven bijzonder veel interesse toont voor een dergelijk wereldhandelscentrum, nummer één een zakencentrum van grote allure hebben, aangezien vele andere havens er reeds over beschik ken of binnenkort met de bouw be ginnen (o.a. New York, Montreal, Hamburg, Parijs). De Rotterdamse haven ontwikkelt zich in een snel tempo mede tot een goederendistributiecentrum voor ge- van 50 jaar geleden De Russische invasie. Ze s wordt krachtig gesteund door vele woning- verhuurders, die zonder veel omliaal hun huurders gelasten, de biezen te pakken. De Kussen gaan voor en de eigen inwoners moeten maar zien hoe jy een onderdak krijgen. Thans heeft de Minister toegezegd, zooveel mogelyk de Russen in kampen te doen opnemen, doch de uitgeworpen huurders zyn daar voorloopig niet mee geholpen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM In het vooruit zicht van de overgang der centrale meld- en regelkamer naar Rijnmond per 1 januari worden plannen uitge werkt voor de uitbreiding van dit instituut, aldus gecommitteerden in de memorie van toelichting. Men denkt in de eerste plaats aan een meetnet, mede dienstbaar aan de be waking van het milieu. Door snel op elkaar volgende me tingen op met zorg uitgekozen meet punten, waarvan de gegevens automa tisch worden verwerkt zal het moge lijk zijn wijzigingen in de atmosfe rische toestand tijdig te onderschei den. Dit is van groot belang omdat, indien de atmosfeasche stabiliteit toe neemt, de in de lucht aanv. trig- ver ontreinigende stoffen in sterkere ma te als hina- rlijk worden ervaren en de kans op schadelijke invloeden gro ter wordt. Bij de voorbereiding van dit meet net wordt overleg gepleegd met de rijksinstanties om te bevorderen dat het meetnet van Rijnmond in het in voorbereiding zijnde landelijke meet net kan worden opgenomen. Naast de frequente metingen, die op S02 ge richt zullen zijn zuilen de 24 uurs metingen worden voortgezet. Deze moeten gegevens verstrekken over het gemiddeld niveau van de luchtverontreiniging in Rijnmond voor alle belangrijke stoffen» die als verontreiniging de lucht inkomen. Voor het incidenteel opsporen en onderzoeken van voorkomende lucht verontreiniging mede aan de hand van klachten (via het speciale tele- foonnummer) uit het publiek moeten vier opsporingsambtenaren in dienst zijn met een van mobilofoon en meet apparatuur voorziene auto. Krach tens de Hinderwet krijgen zij van de gemeentebesturen opsporingsbevoegd heid. In overweging is de instelling van een studiegroep, die spreiding van en behoefte aan verpleegtehui zen voor psychisch gestoorde bejaar den en de daarmee samenhangende problemen moet onderzoeken. De werkgroep, die onderzoekt of kan worden geadviseerd tot instel ling van één vleeskeuringskring in het Rijnmondgebied is gestuit op daarmee ten nauwste samenhangen de vraagstukken, die betrekking heb ben op de positie der slachthuizen en op verschillen in tariefstructuur der huidige kringen. Gecommitteerden stellen een on derzoek in naar de omvang van het probleem der financiering van sport hallen, turnzalen, sportvelden en zwembaden in de gemeenten. Nage gaan zal worden in hoeverre de ge meentetoesturen prijs stellen op nade re activiteiten van Rijnmond op dit gebied. heel Europa, zelfs voor andere conti nenten. Mede met het oog op de toe komstige werkvoorziening is het vol gens het gemeentebestuur van groot belang dat de internationale handel in de Maasstad tot volle ontplooiing moet kunnen komen. Een zakencen trum is dan ook onontbeerlijk. Het Leuvehavenbekken dat door de ontwikkeling in de binnenvaart zijn funktie voor een deel heeft verlo ren is zonder twijfel het geschiktste punt voor het project. De plaats ligt centraal in het stadscen trum en is gemakkelijk te berei ken. De plannen gaan in de richting van van ongeveer vier hectare, waarin alle facetten van haven en handel vertegenwoordigd moeten zijn. Men denkt in dit verband "aan lm- en exporteurs, expediteurs, scheepvaart maatschappijen, banken, douane, ver tegenwoordigingen van buitenlandse verzekeringsbedrijven, reisbureaus, computercentrum enz. Indien mogelijk zou ook het ge meentelijk- havenbedrijf dat nu over diverse gebouwen is verspreid een eventuele plaats in het cen trum moeten krijgen. Het zakencen trum zou het hart van Rotterdam als haven- en handelsstad worden. Een verwezenlijking van het cen trum betekent voor twee bedrijven dat ze uit het Leuvehavenbekken die nen te verdwijnen. Het zijn Van der Schuyt-van de Boom-S tanfries N.V. en Janssenauto's N.V. Beide hebben een expeditenrsbedrijf. jzowei de SBS als Janssenauto's we ten officieel nog niets van de plan nen. Met deze ondernemingen is nog nooit officieel contakt opgenomen over de gevolgen en de noodzakelijke verhuizing. Het is niet beslist nodig dat de twee bedrijven weer aan. water moe ten worden gevestigd, aangezien de aan- en afvoer van goederen per bin nenvaartschip praktisch nihil is ge worden. Noodzakelijk is het daar naast wel dat ze in de onmiddellijke omgeving van de toekomstige wegen- ruit rond de stad moeten komen. Zowel de direktie van SBS als die van Janssenauto's meent dat een ge dwongen vertrek sa men zit aan de Leuvehaven erg gunstig geen fi nanciële gevolgen voor hun bedrijf mag hebben. Indien Rotterdam een zakencentrum op die plaats wil, zal de gemeente, zo menen zij, ook alle kosten dienen te dragen. Het centrum zal waarschijnlijk ook gevolgen hebben voor het beeld „Ver woeste stad" van Zadkine. De moge lijkheid dat er een andere plaats voor moet worden gezocht, is niet denkbeeldig. Gezien de betekenis die dit beeld voor de Maasstad heeft, zal zoiets van diverse zijden wel te genstand ondervinden. (Vervolg van pag. 1) Het ontslag van de havenarbeiders is in de loop van dit jaar noodzake lijk gebleken. Vooral de laatste maan den. heeft de technische ontwikkeling in de haven zulke vormen aangeno men dat er een groot overschot aan personeel bestond. In feite kon de laatste maanden van een blijvend overschot worden gesproken. Op som mige dagen waren duizend of meer werknemers zonder werk. Het ontslag moet vooral niet wor den gezien als een gevolg van het teruglopen van de havenactiviteiten. Het goederenverkeer neemt elk jaar weer grotere vormen aan (vorig jaar 130 miljoen ton) en het aantal sche pen dat binnenkomt vertoont ook jaarlijks een stijging (in 1966 onge veer 28.000). De oorzaak is louter de versnelde ontwikkeling in de methoden van transport en overslag van goederen. Steeds meer rederijen gaan ertoe over schepen die speciaal zijn inge richt voor bepaalde nieuwe soorten van transport in de vaart te brengen. Stukgoed komt bijv. in steeds grote re hoeveelheden in containers aan. Zo is Sea Land vorig jaar begonnen met een containerdienst tussen Ame rika en West-Europa en de Atlantic Container Line begint eind deze maand een transatlantische container- dienst. Daarnaast nemen vele rederij en op hun schepen een deel van de lading in containers mee, ook in de kustvaart. Vroeger werd die lading aan- en afgevoerd als stukgoed dat in balen, kisten, zakken e.d. in de ruimen werd gestuwd. Dat soort lading moest in de loodsen worden bewerkt, op de kaden worden behandeld en in kleine hoeveelheden aan of van boord worden gehesen. Tegenwoordig gebeurt dat voor een deel met containers laadkisten van grote afmetingen die meestal direct op een vrachtauto worden ge zet en verder het achterland in wor den getransporteerd. Duidelijk is dat men voor dat soort behandeling min der mensen nodig heeft. Daarnaast heeft ook het versche pen van lading op pallets (laadbor- den), voorgestropte lading en een heidslading steeds grotere vormen aangenomen. Al die methoden van transport zijn er oorzaak van dat ha venarbeid een steeds geringer aantal mensen vergt Nadat de afgelopen maanden enke le havenbedrijven (Maasmond, Citex en binnenkort Thomsen met 100 mensen) reeds hun eigen perso neelsbezetting hebben moeten aanpas sen aan de gewijzigde omstandighe den en nadat is gebleken dat de na tuurlijke afvloeiing van personeel bij de Centrale voor arbeidsvoorziening niet voldoende is, zag het SVZ-bestuur zich genoodzaakt het ontslag aan 443 mensen aan te zeg gen. Dit is gebeurd met inachtne ming van de wettelijke opzegtermijn. Voor het ontslagen personeel is in overleg met de vakorganisaties een speciale regeling getroffen. Met het gewestelijk arbeidsbureau voert de SVZ nauw overleg. De Bedrijfsvereni ging voor de haven- en aanverwante bedrijven, binnenscheepvaart en vis serij en het Gemeenschappelijk admi nistratiekantoor hebben toegezegd medewerking te verlenen tot de wachtgeld- en werkloosheidsuitke- rïAS- De SVZ die met de overblijven de 2200 man de arbeidssituatie in de haven voorlopig goed meent aan te kunnen heeft inmiddels plannen uitgewerkt waardoor tot een nauwe re samenwerking op personeelsge bied tussen de havenbedrijven kan worden gekomen- Men denkt in dit verband aan een nieuwe vorm van de Centrale voor Arbeidsvoorziening. De SVZ hoopt de komende maanden tot de invoering hiervan te kunnen overgaan. De heer J. van der Windt, be stuurder van de Christelijke Be drijfsgroepen Centrale Rotterdam, zei ons dat ook de werknemer al wat heeft voelen aankomen; dat kwam tot uiting door stiptere ar beid, minder ziekteverzuim en daar door toenemende produktiviteit. „De situatie voor deze mensen wordt moeilyk, ik weet niet of her scholing mogelijk is en ik zie voor velen van hen niet, dat zij binnen afzienbare tijd weer in. de haven aan het werk kunnen", aldus de heer Van der Windt. Overigens betekent „in overleg met de vakorganisaties" beslist niet, dat wij het met de gang van zaken eens zouden zijn. "Wij zijn nooit bij het personeelsbeleid van de SVZ betrokken geweest en kunnen er dus helemaal niet over oordelen. „Wij kunnen echter wel billijken dat de werkgevers zijn gedrongen tot deze ontslagen. Wij moeten nu onze volle aandacht geven aan de afvloeiingsregelingen." Aan de ontslagenen van zestig jaar en ouder zal de SVZ tot hun pensioen een wachtgeld van 80 pro cent betalen. Voorts nemen de werk gevers voor deze mensen de volle dige pensioenpremie voor hun reke ning. De overigen krijgen, afhanke lijk van hun leeftijd, gedurende een bepaalde tijd een aanvulling op de werkloosheidsuitkering tot honderd procent van dit loon. Voor de groep tussen 18 en 29 jaar is deze termijn vier weken, voor de groep tussen 30 tot 39 jaar acht weken, voor de mensen van 40 tot 49 jaar dertien weken en voor de mensen tussen 50 en 59 jaar zesentwintig weken. Bovendien krijgen allen beneden de zestig jaar bij hun ontslag een uit kering ineens van één weekloon voor ieder dienstjaar. De Nederlandse bond van ver voerpersoneel (NVV) meent dat het ontslag niet bevorderlijk is voor de goede verhoudingen in de haven. Men had vooraf bij het overleg be trokken willen zijn. De NBV wil in de toekomst een centraal personeelsbeleid dat uitgaat van de volgende punten: de onderne mingen moeten zich ten volle verant woordelijk stellen voor de positie van alle werknemers; ze moeten aan vaarden dat de gevolgen met een om- van waar thans slechts naar kan wor den geraden, door hen ten volle die nen te worden gedragen; evenals el ders is gebeurd zullen fondsen moten worden ingesteld waaruit middelen worden geput voor volledige garan ties van de inkomenspositie van de overtollig geworden werknemers. Ir. A. J. de Wildt, directeur van het Gewestelijk arbeidsbureau, vindt in dit ontslag geen reden tot paniek. Het aantal van 443 is volgens hem niet groot op het totaal van bijna 17.000 havenarbeiders. Wel meent hij dat de ontwikkeling in de toekomst nauwkeurig moet worden gevolgd. Jongeren zullen bij hun beroepskeu ze moeten nagaan of er nog wel vol doende mogelijkheden in de haven zitten als ze aan een opleiding begin nen. Onder de Rotterdamse ontslagenen bevindt zich een aantal ouderen en minder-validen, die niet gemakkelijk plaatsbaar zullen zijn in het ar beidsproces. De overigen moeten, vol gens de heer De Wildt, worden om geschoold als ze in Rotterdam willen blijven werken. De metaalindustrie vraagt nog altijd een zeer groot aan tal mensen. Pendelaars zullen naar de ar beidsbureaus in hun eigen gemeente of omgeving moeten gaan. Een groot deel van hen is indertijd aangeboden in Rotterdam te komen wonen, maar dat werd geweigerd. Nu kunnen ze niet in Rotterdam terecht, aldus ir. de Wildt v%'./ .7. x y 44a 'm i'.'k ,4' „pi •to- W** i fy'&xv i«, VLAARDINGEN Bij een in braak in een brandkast van het Vlaardïngse Gemeentelijk Energiebe drijf is vermoedelijk ƒ15.000 verdwe nen. Het bedrijf prijst zich gelukkig, dat de dag voor de inbraak 30.000 uit de safe naar de bank was ge bracht. De inbrekers zijn er niet in geslaagd al het geld uit de brandkast te halen. Het personeel vond woensdagmor gen een flink gat in de kluisdeur gebrand. Met ijzeren haken van een naburig gelegen loodbranderij heb ben de inbrekers, die volgens de poli tie vakkundig te werk zijn gegaan, een aantal geldzakken uit de kluis gevist. De hoogte 'van het gestolen bedrag is nog niet precies bekend. Vandaag zou de administratie tellingen ver richten. De daders zijn vermoedelijk via de achterkant hét gebouw binnengeklom men door een raam, dat zij konden openschuiven. Daarna hebben zij met meegebrachte lasapparatuur een gat in de safe gebrand. Woensdag hebben deskundigen van de Lipsfabrieken getracht de kluis te openen. Het slot bleek echter gefor ceerd te zijn, zodat men geen andere mogelijkheid zag dan naast het bestaande gat nog een opening te branden. Daarna slaagde men er in het slot" aan de binnenkant te ope nen. VENRAY Bij aanleg van een nieuwe hoogspanningsleiding onder de gemeente Venray is vanmorgen een hijskraan, die een dwarsbalk naar bo ven bracht, gekanteld en tegen de lichtmast gevallen. Twee arbeiders, die zich op een tussenplafond van de mast bevonden, werden geraakt. De heer F. van Dijck uit Mierlo-Hout werd op slag gedood. Zijn collega A. van de Honinh uit Bergeijk werd ernstig gewond. Maar dr. L. A. Clarenburg, staf functionaris van Rijnmond voor de milieuhygiëne, die öe kamer leidt, heeft de indruk dat velen niet kla gen als ze het wel hadden moeten doen. Of men belt een ander num mer (politie e.d.) of men denkt dat een ander wel zal hebben gebeld. Vaak ook wacht men te lang met bellen. Het is natuurlijk een volsla gen onmogelijkheid nog iets op te sporen wanneer er zo'n zes uren zijn verlopen sedert het constate ren van de stank, zegt de heer Cla renburg. Hij dringt er dan ook op (Van een onzer verslaggevers) aan direct te bellen, als men stank minktotaal kwamen gedurende de werd binnen een uur gegeven (102) maanden mei, juni en juli 1962 maar er kwamen er wel 14 langer klachten binnen (april 50). Die mei- dan zes uur nadat het hinderlijke dingen waren ongeveer gelijkelijk euvel voor het eerst werd gesigna- verdeeld tussen dag en nacht. Daar- Plugger reageren is dus wel bij moet wel worden vermeld dat geboden. Uiteraard waren vele de nacht de periode is buiten de klachten ongegrond, maar dat is normale kantooruren, dus ongeveer een onvermijdelijk risico, van 17 uur tot 8 uur. Het moet allemaal nog wat wen- Waar kwamen de meldingen van- nen, ook voor de mensen van de Wat betreft de aard van de klach ten, een groot aantal had betrek- ring op stof, roet en rook (36), een ander groot aantal op „vieze lucht", een ongedefinieerd begrip dus (45). Het overgrote merendeel, kan men stellen, was weinig speci fiek van aard en dus wel wat moei lijker na te gaan. Het grootste aantal der klachten daan? De eerste plaats niet ver wonderlijk overigens neemt Rot terdam-stad in met 62, tweede is natuurlijk Vlaardingen met 45, der de Schiedam 25, vier Rozenburg met 12, vijf Pernis met 6, zes Bot lek met 6 en zeven (en dat is wel weer vreemd) Hoogvliet met slechts twee- centrale meld- en regelkamer zelf. Zeker is in ieder geval dat deze instantie dit najaar nog aanzienlijk soepeler zal gaan draalen, op grond van de ervaring, die nu reeds is opgedaan. Nogmaals het nummer: 28.28.87 (gevestigd in het ROTEB-gebouw, Rotterdam, Klein- polderplein). DÜSSELDORF Tijdens de atletiek wedstrijd West-DuitslandVerenigde Staten in Diisseldort heeft een Duitse 3 x 800 meter ploeg een vergeefse aanval gedaan op het wereldrecord. Karin Kass ier, Aatje Gleichfeld en Anita Rottmüller noteerden een tijd van 6 min en 21 se conden, waarmee zij 1,8 seconde achter bleven op de recordprestatie van Rus land. Achter de Duitse formatie legde En geland in 621.2 beslag op de tweede plaats terwijl een Nederlandse pioeg be staande uit Ans Lenferink, Tineke van Wonderen en Maria Gommers met 6.29.6 derde werd. Nederland kent op dit num mer geen record voor nationale ploegen. SSSUNICUM 36. Een zonder Jan Tros aantredend SS§ moest gisteren met ruime cijfers zijn meerdere erkennen in de derde-klasser Unicum, die overi gens al snel een. 10 achterstand op liep door een doelpunt van De Bie. Van Wezel en Van Oostrum (twee maal) zetten SSS bij rust echter op een 1—3 achterstand. SSS kwam via W. Reedijk en De Vlieg op 33, maar twee goals van Spek en een van in valler Middelkoop betekende een forse nederlaag voor SSS. ZWALUWEN—EXCELSIOR M 1—3. Het jonge Zwaluwen begon sterk, maar Meijer scoorde voor Excelsior 01. Kort voor rust maakte Hofman gelijk. Na da rust was Excelsior duidelijk de betere ploeg. Na 29 minuten nndde Van Witsen- burg een goede aanval af en kort daar na maakte Van Oosten het mooiste doelpunt van de wedstrijd: 13. Wed strijd met redelijk voetbal waarin beide aanvallen nog niet sterk speel den. Arbiter Ploeg leidde goed. EBOHBarendrecht werd afgelast. SLEEÜWUKUNITAS 3—3. Leuke wedstrijd, waarin Sleeuwijk echter nog teveel succes door individuele acties zocht. Smits scoorde 10, maar Smitjes maakte gelijk uit een penalty wegens free kick van Slagmolen. Na een blunder maakte V. d. Heij den 12. Na rust werd het via Ver- reily 13. maar Duizer en Schram, welke laatste na rust was ingevallen, drukten Sleeuwijk naast de Gorkumse gasten. MAASDAM—MERWESTEUN 2—2. Bij zonder plezierige wedstrijd met correct voetbal, waarbij arbiter Bol uit Krim pen de beste man van het veld was. Maasdam draaide tegen een goed spe lend Merwesteijn wat minder dan za terdag jl. Na 18 min. 01 door De Snoo na misser van In 't Veld. Na rust gelijk door kopbal van J. Schouten na aangeven van Koomans. Deze lanceer de ook A. de Snoo die voor 21 zorg de, waarna in de 22ste min. Kamsteeg na goed doorzetten gelijk maakte. DÜSSELDORF De eerste dag van het treffen tussen de herenploegen van West-Duitsland en de Verenigde Staten heeft ondanks de bijzondere sfeer in het Rhelnstadion van Diisseldorf niet die reeks topprestaties opgeleverd waarop de ruim 30.000 toeschouwers hadden ge rekend. De enige topper die er werkelijk uit kwam was de race op de 800 meter waar de Amerikanen Wade Bell en Denis Carr, dit seizoen de snelsten ter wereld op de 800 meter, moesten buigen voor de sublieme tactiek van de Duitsers. Frans-Josef Komper zegevierde na een imponerende eindspurt in 1 minuut en 46.2 sec., de snelste Europese seïzoentijd. De Amerikanen, die in totaal zeven nummers wonnen, verspeelden kostbare punten door het uitvallen van de we reldrecordhouder Earl Mccullouch op de 110 meter horden terwijl ook een „ze ker" nummer als het discuswerpen in een Duitse zege eindigde. Overigens heb ben de Amerikanen na de eerste dag toch al een voorsprong van zeven punten: 56—49. TURNHOUT De 23-jarige profren- ner Wim Schepers, is woensdag in Turn hout in een wegwedstrijd voor beroeps renners over een afstand van 125 km met een achterstand van 150 m op de winnaar, de Belg Jos Spruyt, op de vierde plaats geëindigd. Spruyt liet een tijd van 3 uur 6 min voor zich noteren. Zijn landgenoten Lucien Willekens en Walter Boucquet finishten in dezelfde tijd als Schepers respectievelijk als tweede en derde. De Nederlanders Cees van Espen en Bart Zoet bezetten met een achterstand van 200 m de elfde en zestiende plaats. VALKENBURG Hoe snel konij nen zich vermenigvuldigen, als de omstandigheden meewerken, leert vooral Zuid-Limburg waar de konij- nenfamilies zo groot zijn geworde* dat de dieren soms in optocht doa de tuinen lopen. In diverse gemeen ten zijn scharen huppelende konijn tjes gesignaleerd. Daaruit blijkt dat de myxomatose, die het aantal konijnen verleden jaar tot een uiterst klein aantal deed te ruglopen, al geen sporen meer na laat. Jagers verwachten een best ko nijnenseizoen. De droge zomer heeft eveneens gunstig gewerkt voor de patrij zenstand.

Trouw / De Rotterdammer | 1967 | | pagina 1