„Verkeer Verkendnieuwe rubriek Publiek inlichten over verkeersmaatregelen Oprichter Spar overleden ACL begint met drie schepen in september Nog steeds geen fietsen! Engelse pl door de Beneluxtiinnel oeg Conferentie over doping zegevierde in Hamburg Engelse leiding bij Ajax-Real Lyke en Eugen bij Caballero Suez-trajekt 125 jaar in gebruik L Nieuw initiatief van politie is uniek Groothandel in brand schade ƒ25.000 Bijzonder meel voor India Olifantje als dank voor eten In november wekelijkse dienst Eerste paal voor uitbreiding V erolme-Elektra Trein was steen des aanstoots... Autofirma komt 80 mille tekort Kustvaartreders krijgen tijd voor antwoord Drie jaar wegens poging fot doodslag Basketbalteam tegen Tsjechen Oostduitse affaire weer bij regering Bart Zoet won in Borgerhout Vlaggen voor Irene overeenkomstig rijksregeling Proffederatie UCI DE ROTTERDAMMER Pagina 4 2 A DINSDAG 22 AUGUSTUS jgi? (Van een onzer verslaggevers) T)otterdam De Rotter- damse politie is met een voor Nederland uniek initiatief den zullen met ingang van van- gekomen. De Rotterdamse bla- daag wekelijks een communi qué krijgen waarin alle maat regelen op verkeersgebied zijn vervat. De bedoeling is dat de kranten dit als een vaste ru briek zullen opnemen liefst op een vaste plaats en vaste dag. Interspar Chef verduisterde f 3000 Jongen overboord gegooid Wielercongres iSSÜ - afeftfe ij I i' - De bedoeling Is dat in de toekomst de Rotterdamse verkeersdeelnemer niet meer voor verrassingen komt te staan. Dankzij alle mededelingen die in deze rubriek komen, kan de wegge bruiker tijdelijk een andere route ne men en daardoor zichzelf, de me de-weggebruiker en de politie hel pen. In onze krant zal deze rubriek de naam krijgen: „Verkeer Verkend", waarmee tot uitdrukking wordt ge bracht alle studie die, vooral de twee hoofdagenten J. Mulder en A. v. d. Werken, maken bij het verzamelen van de gegevens. Deze gaan over omleidingen, tijde lijke of langdurige, over nieuwe lich- teninstallaties, over asfalteringen, het openstellen van nieuwe routes, het afsluiten van bruggen, het invoe ren van parkeerverboden, het ophef fen van verkeersbeperkingen, het neerzetten van parkeermeters. Deze twee hoofdagenten hebben als volledi ge dagtaak het adviseren bij opbre- ROTTERDAM Er is op zaterdag 5 augustus van gemeentelijke gehou wen en openbare vervoermiddelen ge vlagd in verband met de 28-ste ver jaardag van prinses Irene. B. en "W. beschikken niet over gegevens of de Rotterdamse burgerij al dan niet dit gebaar op prijs stelde en evenmin is het hun. bekend of de burgerij dit voorbeeld in enigszins betekenende rnate heeft gevolgd. B. en W. hande len met betrekking tot het vlaggen op verjaardagen van leden van het Koninklijk Huis overeenkomstig de regeling, welke de regering treft voor rijksgebouwen. Dit antwoord gaven B. en W. op vragen van het socialistische gemeen teraadslid G, Spruijt over het hoe en waarom van viaggen en wimpels op gemeentelijke gebouwen, autobussen en trams op 5 augustus. Opvallend was daarbij, dat de vraagsteller ner gens de naam van prinses Irene had genoemd. De heer A. J. M. van Well, op richter en ere-voorzitter van de internationale Spar-organisatie, is zaterdag op 68-jarige leeftijd onver wacht overleden- Geïnspireerd door publikaties over een in Amerika onder de naam „Voluntary Chain Stores" tot stand gekomen vorm van samenwerking tussen zelfstandige groot- en klein handel, werkte de heer Van Well plannen uit om ook met zijn af nemers een dergelijke „vrijwillig filiaalbedrijf-organisatie op te richten. In juni 1932 besloten zestien Zuid hollandse winkeliers om het met deze plannen van hun grossier te wagen en een bestaand handelsmerk van de firma Van Well, „De Spar", te aanvaar-den als gemeenschappelijk embleem waaronder zij gingen sa menwerken, De heer Van Well gaf ook bui tenlandse Spar-ïnitiatiefnemers zijn voile steun en medewerking. In 1954 werd op zijn initiatief, ter be hartiging van de gemeenschappe lijke belangen en samenwerking tussen de inmiddels in verschillende landen werkzame Spar-organisaties, de Internationale Spar centrale N.V. opgericht terwijl de Nationale ver enigingen „De Spar" in 1959 over koepeld werd door de internationa le vereniging „Interspar", Thans werken in vijftien landen: Nederland, België, Duitsland, Dene marken, Oostenrijk, Frankrijk, En geland, Italië, Spanje, Luxemburg, Finland, Portugal, Ierland, Zuid- Afrika en Rhodesië, 260 zelfstan dige groothandelsbedrijven met 36.500 zelfstandige winkeliers sa men onder het Nederlandse Spar- ernbleem, oorspronkelijk het han delsmerk van de heer Van Well. Hun gezamenlijke omzet bedroeg in 1966 bijna 8 miljard gulden. Vanaf de oprichting heeft de heer Van Well deze ontwikkeling van de Spar geleld als voorzitter van de nationale ep Internationale Spar- organisatie en als president-commis saris van de N.V. Spar centrale (Ne derland) en van de Internationale Spar centrale N.V. De heer Van Well was onder meer Ridder van Oranje Nassau en Ridder in. de Kroonorde van België. De begrafenis is donderdag in Den Haag. kingen en omleidingen die nodig zijn voor allerlei werken. De politie hoopt daardoor de soms geïrriteerde houding van vele wegge bruikers zoals: „Nou is daar weer wat en ik wist het niet", teniet te doen. Hoofdinspecteur G. Tamboer van de verkeerspolitie merkte van morgen bij de introductie van deze nieuwe activiteit op: „Ik heb een grenzeloos respect voor het incasse ringsvermogen van de Rotterdamse verkeersdeelnemer." De politie wil ook de zogenaamde kernthema-acties opnemen zoals spe ciale verlichxingscontróle e.d. Ook zal worden vermeld wanneer de politie bepaalde gegroeide toestanden die ei genlijk officieel niet waren goedge keurd (bij parkeren komt dat nog wel eens voor) gaat opheffen. Hierdoor kunnen automobilisten tij dig maatregelen nemen en komen zij niet voor verrassingen van een „bon" te staan. Vandaag publiceren wij de eerste (lange) reeks van „verkenningen in het verkeer". (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Een brand in de expeditie van de farmaceutische groothandel Roos aan de Infirme riestraat heeft vanmorgen een schade aangericht van 25.000. Om kwart over vijf brak vanmor gen door onbekende oorzaak brand uit in de expeditie-afdeling van het bedrijf. Met twee nevelstralen, waar bij gebruik moest, worden gemaakt van persluchtmaskers, slaagde de brandweer erin het vuur na ander half uur te blussen. Vrijwel de gehe le expeditie en een groot deel van de opgeslagen goederen gingen in de vlammen verloren. Uitgerukt waren de eenheden G2 en 111. De leiding berustte bij hoofd- brandwaeht J. Raap en brandmeester J. L. Ouwerkerk. ROTTERDAM Eind deze week vertrekt uit Rotterdam het Engelse m.s. Caxion, dat 8000 ton meel, kunst mest en erwten aan boord zal hebben voor de hongerende gebieden in In dia. Het schip laadt in de Tweede Katendrechtse Haven. De lading is aangekocht van het geld dat Duitse rooms-katholieken bijeen brachten in de kader van de vastenaktie „Miserior". Deze verscheping is ook in ander opzicht bijzonder, aangezien voor de eerste maal in de geschiedenis van de ontwikkelingshulp een lading meel is „geïnjecteerd" met lysine. Dit door de Staatsmijnen langs synthe tische weg vervaardigde produkt, voert,in de juiste verhouding met graan vermengd, de eiwit-benutbaar- heid voor de mens van het meel be langrijk op. Lysine is een uiterst be langrijk wapen tegen de ondervoe ding en de honger. Eén ton tarwe moet worden ver mengd met twee kilo lysine (ƒ10 per kilo). Voor de 5500 ton meel voor India is elf ton lysine gebruikt. Aan kunstmest gaat 2200 ton, aan erwten 350 ton aan boord. De Caxton wordt begin okober in Calcutta verwacht. De lading dient in India te zijn, voordat de nieuwe oogsttijd begint. AMSTERDAM Uit dankbaarheid voor de actie „Eten. voor India" hebben de Indiase kinderen het olifantje Su- seela (Zij met het goede karakter) aan de Nederlandse jeugd geschonken. Het dier, dat maandag in Rotterdam zal aankomen, krijgt in Artis onderdak. Suseela is vijf jaar oud. Zij is in het wild geboren. Als ze zich in Artis thuis voelt, zal zij mogen kennismaken met haar toekomstige echtgenoot Murugan. Murugan is een geschenk van de vroe gere premier van India, Bandit Neh- roe, aan de Amsterdamse jeugd. (Van onze scheepvaartredactenr) ROTTERDAM De Atlantic Con tainer Line zal vanuit de Prinses Mar griethaven (Eemhaven in september reeds drie afvaarten naar de Ameri kaanse oostkust Meden. Als eerste schip vertrekt de Atlantic Span op 9 31 augustus), ais tweede de Atlantic Saga op 16 september en als derde de Atlantic Song op 23 september. Tot begin november als de At lantic Star van de Holland - Ameri ka Lijn aan de ACL vloot wordt toegevoegd kan nog geen weke lijkse dienst worden onderhouden. Drie schepen zijn daarvoor onvol doende. De Atlantic Span vaart weer op 7 oktober, enz. Uitgaand laden de container-roll- onn/roll-off-schepen achtereenvolgens in Gothenburg (Zweden), Bremerha ven, Rotterdam en Antwerpen. Aan gelopen worden New York, Norfolk (om de andere reis) en Baltimore. Inkomend doen de schepen in volgor de Antwerpen (om de andere reis), Rotterdam en Gothenburg aan. Als gevolg van het in de vaart komen van deze schepen, stopt de HAL volgende maand de dienst met conventionele vrachtschepen naar de (Van onze correspondent) MAASSLUIS De zestienjarige Bennie Out, jongste werknemer hij Verolme-Elektra, heeft vanmorgen, dinsdag, de eerste paal geslagen voor de grote uitbreiding van dat bedrijf, dat, zoals gemeld, een verdubbeling zal ondergaan. Alle 180 personeelsleden hebben Bermie's prestaties gevolgd en zij ho pen nog voor het eind van het jaar zich in de dan vergrote gedrijfsruim- ten wat gemakkelijker te kunnen be wegen. Directeur W. Verhoef, die in een korte toespraak nog eens de resulta ten van verleden jaar releveerde, sprak de wens uit dat het bedrijf zich met de nieuwbouw op efficiënte wijze zal kunnen ontwikkelen. Het Maassluise aannemersbedrijf P. Pons is met de uitvoering belast. Het ontwerp van de uitbreiding is van de architecten ir. N. L. de Bruijn en J. Ohlsen, eveneens uit Maassluis. De 21-jarige Fransman J. M, Bur- ces uit Essert is vannacht in UI ven hout met zijn auto tegen een boom gebotst. Hij kwam om het leven. Zijn vrouw en een baby bleven ongedeerd. NOORDWIJK Gisteren slipte op de Gooiweg te Noordwijk een vrachtauto en botste daarbij tegen een personenauto. Deze reed*, tegen een boom, waarbij dé 61-jarige bestuurster, A. E. van der Zaken, uit Amsterdam, om het leven kwam. GRAANBEUKS GRONINGEN GRONINGEN, 21 aug. rode-witte tar we 30.35-35.10, winter gerst 26.35-29.85, zo- mergerst 26.35-30.35. haver 23.35-27.85, groe ne erwten 35.40-45.90, karwljzaad 70.90-122.90. ACADEMISCHE EXAMENS AMSTERDAM VU - accountancy ex.: G. J. DUfctra. Enschede: J. Blljenberg, Purmerend en D. P. v. d, Voort, Weesp. oostkust, op een enkele uitzondering na. De schepen Gaasterdyk, Gorre- dyk, Grebbedyk en Grotedyk die erop varen, zullen worden ingezet naar Zuidatlantische havens, Florida en de Golf van Mexico. De serie K-schepen die daar nu nog op de vaart, gaat naar de Mexico- dienst. Met het verkopen van enkele oudere schepen en het afstoten van charterschepen in de Mexico-dienst zal de rederij het evenwicht in de vloot weer herstellen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het treinverkeer tussen Dordrecht en Rotterdam heeft vanmorgen tassen kwart over zes en half negen een vertraging ondervonden. Doordat de stagnatie juist in de och- tend-spitsnren viel, kwamen vele foren sen te laat op hun werk. De ooi-zaak van het ongemak was een stenentrein, die met een landing mijn- stenen uit België op weg was naar de Maasvlakte. Op het traject Dordrecht Rotterdam brak een koppeling, waar door het achteropkomende treinverkeer niet verder kon. Het gevolg was dat zeven treinen het moesten laten af weten. Op het niet versperde gedeelte van het baanvak werd een heen-en-weer- dienst onderhouden, zodat de vele hon derden reizigers, zij het soms met meer dan een uur vertraging, toch nog op hun werk verschenen. Om half negen slaagde een bergings- ploeg van de Spoorwegen erin de ge strande stenentrein op een zijspoor te zetten, zodat de passagiersdiensten weer op tijd konden rijden. DEN HAAG Een autofirma in Den Haag heeft in de debiteurenad ministratie een tekort van 80.000. De verantwoordelijke man, de 48-jari- ge A. S., werd vorige week gear resteerd. Gisteren werd hij aan de officier van justitie voorgeleid. De man werkt reeds ongeveer vijf tien jaar bij de firma. Vier jaar gele den werd hij chef van de debitueren- administratie. Volgens hem bestond er toen al een tekort van 80.000. Hij dacht evenwel zelf de zaak te kunnen oplossen en hij lichtte zijn superieuren dan ook niet in. Bij accountantscontroles zou het te kort aan het licht moeten komen. De heer S. zette echter valse debiteuren- kaarten in het systeem tot een be drag van 80.000, zodat het tekort niet opviel. Welk bekende hij zelf viermaal geld van klanten te hebben geïncas seerd dit leverde hem 3.000 op. Enkele jaren geleden kwam de man in aanraking met de politie voor een vermogensdelict. ROTTERDAM De kustvaartre ders hebben tot 25 augustus van de Federatie van Werknemersorgani saties in de Zeevaart de tijd gekre gen een definitief antwoord te geven op de brief waarin de werknemers voor de laatste maal hun aanbod aan gaande bepalingen in de nieuwe cao doen. De Raad van Bestuur voor de Zee vaart heeft maandag meegedeeld dat men niet in staat was binnen de gestelde termijn te antwoorden, om dat thans uitgebreid beraad wordt gehouden niet alleen in de raad zelf, maar ook in die van de Bond van Werkgevers in de Kustvaart en het Koninklijk Zeemanscollege „De Gro ninger Eendracht". In verband hiermee heeft de raad cm verlenging verzocht van de gestel de termijn. (Van een onzer verslaggever») Schiedam De Kamer van Koop handel en Fabrieken voor de Bene den-Maas heeft B. en W. van Vlaar- dingen uitvoerig geschreven over het probleem dat bestaat voor niet-auto- bezitters die dagelijks de Nieuwe Wa terweg moeten kruisen en zich het hoofd breken over de vraag hoe zij na 1 januari 1968 (als het personen- veer uit de vaart gaat) op hun werk moeten komen. Burgemeester H. Roelfsema zei dit maandagavond in de gemeenteraad naar aanleiding van een ingekomen stuk van de heer Ph. Koudstaal c.s„ die vroegen naar de mogelijkheid met fietsen en bromfietsen door de Beneiuxtuimel te rijden. Het gaat, zo zou een ingestelde enquête hebben uitgemaakt, om 200 a 250 mensen en, naar de burgemeester ARNHEM De rechtbank van Arnhem heeft vanmorgen A. de B. (19) uit Zoutelande veroordeeld tot drie jaar jeugdgevangenis wegens poging tot doodslag De officier van justitie had ander half jaar en terbeschikkingstelling van de regering geëist. De B. had al meer moeilijkheden gehad met de iets jongere scheepsjongen. Op 17 februari wierp hij zijn tegenstan der in het water, die na een kilo meter zwemmen uitgeput de wal be reikte. AMSTERDAM De proffederatic van de internationale wieier unie (UCI) heeft besloten voor het einde van dit jaar een ronde tafelconferen tie te houden over de problemen inza ke doping. Voor deze conferentie zui len vertegenwoordigers van de UCI, de proffederatie, de organisatie van baandirectcuren, de extra-sportieve groeperingen, beroepsrenners, sport pers, medici en juristen worden uitge nodigd. De bedoeling van de conferentie is een nieuw reglement ten aanzien van de doping voor beroepsrenners vast te stellen. De proffederatie van de UCI deed een dringend beroep op de regerin gen een strenge controle in te stellen op de verkoop en het gebruik van stimulerende middelen. Men wil voorts een wereldkampioen die op doping wordt betrapt, niet alleen 2000 francs (1500 gulden) laten beta len, maar hem ook zijn wereldtitel ontnemen. wist, heeft de Kamer van Koophan del het Vlaardings gemeentebestuur o.a. gesuggereerd deze mensen naar de overzijde van de rivier te laten verhuizen. De heer Roelfsema vond het in eer ste aanleg een Vlaardings probleem en hij meende dat Schiedam voorlo pig eerst maar eens moet wachten tot Vlaardingen de zaak heeft bestudeerd. (Zoals al eerder gemeld is het vraagstuk „fietsen door de Benelux- tunnel" uit en te na gewikt en gewo gen tijdens de bouw van de tunnel. Om meer dan een reden is dit geen haalbare kaart gebleken. Het Vlaar dings bestuur van de CPN, met de heer Koudstaal voorop, heeft de zaak bij de Vlaardingse gemeenteraad op tafel gebracht toen de tunnel gereed was en daar nul op het rekest gekre gen. De heer Koudstaal en de zijnen probeerden het nu in Schiedam en vonden daar willige oren bij verschei dene fracties, al hebben wij niet de indruk dat deze nu precies door had den uit welke politieke koker dit pro bleempje wordt opgeschroefd-red.) DEN HAAG De Nederlandse ba- ketbalploeg, die van 23 tot 31 au gustus in Praag een trainingsstage samen met de Tsjechische basketbal lers gaat volgen, zal als afsluiting van deze stage op 29 augustus in Brartdys en op 30 augustus in Praag officiële landenwedstrijden spelen te gen Tsjecho-Slowakije. De Nederlandse ploeg bestaat uit de volgende spelers: Tom Boot (Blue Stars), Jan Bruin, Frans de Haadn (beiden Punch) Hans Koeksema, Ka- rel Vrolijk (beiden Herly) Erik Jager, Frank Kales (beiden Flamingo's), Ton v. d. -Kroon, Peter Rijsewijk, Freek Witte (Allen Landlust), Ruud Mooy (Haarlem Cardinals) en Toel Tuinstra (SVE). AMSTERDAM Het congres van dc FIAC, de amateurorganisatie in de internationale wielerunle, vraagt in een motie aan dr. P. van Dijk, voorzitter van de Koninklijke Neder landse Wielren Unie of een eventuele Oostduitse wereldkampioen toch met volkslied en vlag mag worden gehul digd bij de wereldkampioenschappen die volgende week woensdag in Amsterdam beginnen. Zoals bekend heeft de Nederlandse regering geen toestemming gegeven om het Oostduitse volkslied te spelen of de Oostduitse vlag te hijsen. Voorzitter Adriano Rodoni zei: „Wanneer wij de reglementen in Ne derland moeten naleven dienen wij naar een ander land te gaan of de kampioenschappen af te gelasten". Dat wilde de vergadering niet en daarom besloot men tot een zeer voor zichtige motie aan dr. P. van Dijk. Dinsdag zal het grote congres van de UCI de zaak Oost-Duitsland op de agenda plaatsen. De motie was ingediend door de afgevaardigden van Oost-Duitsland, Polen en Rusland. HAMBURG Groot-Britannië winnaar geworden van de vijfland" wedstrijd moderne vijfkamp die i Hamburg tussen Groot-Britannië. v, derland, Frankrijk, Denemarken Duitsland werd gehouden. De Rn gelse ploeg verzamelde 14.860 minll" voor Duitsland met 14.730, Denemw ken met 13.105, Nederland met 12 en Frankrijk met 12.468. In het individuele klassement zese vierde de Brit Jimmy Fox, die Sas punten behaalde. Tweede werd de Duitse kampioen Jürgen Todt met 5191 punten en de derde plaats werd ingenomen door een andere Brit, En. bert Phelps met 4.826 punten. De Nederlandse vijfkamper Henk Krediet eindigde op een zeer eervolle vijfde piaats met 4810 punten, zjjn broer Nico werd dertiende met 4ifl en Roy Spiekermann twintigste met 3021 punten. Het vijfde en laatste onderdeel een terreinloop over 4000 meter wad gewonnen door de Fransman Carre in een tijd van 12 minuten en 12 seconden. Tweede werd de Duitser Julitz in 12.41.8, terwijl Fox en Todt respectievelijk derde en vierde ein. digden in 12.51,2 en 12.59.9. De beste Nederlander was Henk Krediet, die 13,21,2 voor zich liet ai- drukken. Roy Spiekermann kwam als dertiende over de finish in 14,13.7 en Nico Krediet eindigde vijftiende in 14.22.5. BORGERHOUT De Nederlandse beroepsrenner Bart Zoet heeft maan dag in het Belgische Borgerhout een criterium over 110 kilometer gewon nen. Zoet versloeg in de eindsprint onze landgenoot Jos van der Vleuten, die tweede werd, en de Belgen Robben en Poppe. Jo de Roo werd zesde. DEN HAAG De eerste wedstrijd tussen Ajax en Real Madrid in het tornooi om de Europese beker voor landskampioenen, woensdag 29 sep tember in Amsterdam, zal worden geleid door de Engelse scheidsrechter J. Finney. AMSTERDAM De Denen Talk Lyke en Freddy Eugen zijn door Ca ballero gecontracteerd. Zij zullen voornamelijk op de winterbanen en 's zomers ook in criteria rijden. Hun debuut voor dit merk maken de De nen 18 september in de zesdaagse van Londen. Skills!4<<AN«V.-ég® v -i i 'v F- ï>wssS®Be:>. 'hMkii iN**1Jy, Het Suezkanaal is de belangrijkste vaarweg ter wereld. Het bekort de afstand tussen Europa en het Oosten met duizenden mijlen. Nu het als gevolg van een oorlog voor de scheepvaart is gesloten, moeten miljoenen guldens extra worden uitgegeven om de scheepvaart rond Kaap de Goede Hoop gaande te houden. Het trajekt via Suez is aantrekkelijk. Nu en vroeger. In de eerste dagen van de stoomvaart zag men direct de enorme voordelen in een zeereis naar Alexandrië, over land naar Suez en verder per schip naar de Oost. In het Postmuseum in Den Haag herinnert een 125 j aal oude zilveren beker aan dat feit. Het is een geschenk van de passagiers van het schip India aan de kapitein, die de eerste geslaagde reis van een stoomgedreven schip van Suez naar Calcutta maakte. Nu 125 jaar geleden. kon het in 50 tot 55 dagen, uitgaan de van Java, dat het Nederlands-In dische gouvernement snel inschakel de door het zenden van een schip naar Singapore. In 1853 werd de reis tweemaal per maand gemaakt. Ondanks het her haaldelijke overstappen, de stoffige reis door de woestijn, de hitte in de Rode Zee en het vele kolenstof tij dens het bunkeren, was het een po pulaire route. Vele le-klas passagiers waren ver rukt over de prachtige ruime stoomschepen, het eten aan boord, de elegance der kleding, de muziek uitvoeringen van mede-passagiers en de voorbeeldige orde in alles, 's Zondagsochtends was er een kerk dienst, waarin bij gebrek aan een dominee meestal de kapitein voor ging. De meeste schepen hadden des tijds accommodatie voor zo'n 100 passagiers, in de ie klas dan. De salon strekte zich over de gehele breedte van het schip uit en lag meestal achterin. De hutten waren meestal binnenin gelegen. Voor zo ver men niet met familie reisde, slie pen de heren aan de ene, de dames aan de andere kant van het schip. Bij hevige warmte sliepen de heren zelfs aan dek... Post die op deze manier van Euro pa naar het Oosten of omgekeerd ging, heette „overland mail". De postcontrakten die de rederijen had den zorgden voor een geregelde dienst. Aanvankelijk was het een dure verbinding. De Nederlands-In dische postdienst hief een extra port op elke iandmailbrief, dat in de jaren 1845-1847 met etiketjes op de brieven werd geplakt. Postzegelver zamelaars hebben voor die 'dingen nu veel geld over. De afzender moest speciaal aange ven dat hij de landmailroute koos, maar later werd deze verzen- dingsweg zo algemeen, dat hij in 1862 heel normaal was. De reisduur bedroeg toen nog ongeveer 40 da gen. Het zeilschip had afgedaan, al leen goedkope zeepost ging nog met dit langzame vervoermiddel mee. Landmail (later alleen mail) was al le post voor het Verre Oosten die over het vasteland van Europa naar een haven aan de Middellandse Zee werd gebracht en vandaar per stoomschip verder ging. De Stoomvaart Mij. Nederland be gon in 1875 als eerste Nederlandse rederij aan dit vervoer, toen via het enkele jaren daarvoor geopende Su ezkanaal. De post ging dus niet meer over land. De Rotterdamsche Lloyd kreeg in 1887 een postcon- trakt. Wekelijks was er uit Neder land een boot van een eigen maatschappij. Men kon echter ook post met buitenlandse schepen ver zenden. De eerste decennia van de 20e eeuw betekenden een complete omwenteling in het postverkeer: het vliegtuig nam toen de taak van een snel postverkeer over. Het Suezka naal had wat post betreft afgedaan Een belangrijke verbinding bleef het en zal het blijven. Zo werden ongeveer een eeuw geleden de kerkdiensten op da schepen gehouden. Men las Uit de Bijbel en zong psalmen bi) een piano. Niet zo vredig ging het eraan toe ais de storm raas de. Dan moest men zien op de been. te blijven. De India was een schip van 870 ion, dat over de uitreis van Enge land naar Calcutta 137 dagen had gedaan. De reders zijn tot op heden onbekend gebleven. Het kostte de kapitein heel veel moeite de reis naar Suez te organiseren, aangezien het een volledig nieuwe, 4600 mijl lange route was, waarop diverse ma len moest worden gebunkerd. Het schip slaagde er niettemin in de reis te maken; een in Bordeaux ontvangen brief die op 9 september 1842 vanuit Calcutta is verzonden, bewijst dat ook. Op de brief, die in het Postmuseum ligt, staat de aan duiding „per steamer India via Su ez". Vanaf 1843 is de route Suez - Calcutta (via Ceylon) bevaren door de Peninsular and Oriental Steam Navigation Co. Twee jaar later kwam de P. and O. met een lijr, Ceylon - Singapore - Hongkong, waarmee het Verre Oosten vla de woestijnweg Suez - Alexandrië en de Middellandse Zee geheel per stoomschip met Europa verbonden De reis rond de Kaap duurde in die tijd 100 tot 120 dagen. Via Suez «vf J v* A'"" ■a M"

Trouw / De Rotterdammer | 1967 | | pagina 2