van Wie zal 't wienee wcié het oude ^Qotterdaml ■BlPli Waar en wat? :U MEl ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1967 rotterdammer tV/ELKOM-CENTRALE" staat j,i" er nog in grote zwarte let ters boven nummer 52 in de Zwe- ïjerstraat. Over een paar dagen v, dit bord verhuisd naar num- ijer 50 en de Welkom-centrale iL Gereformeerde Kerk van Otterdam-Zuid Katendrecht) is i buurthuis „De Putsepoort" ge- a-orden. Al huizen deze twee so- 'ciale instellingen nog net met Under een dak. hun uitgangspunt Ijs hetzelfde: evangeliseren. Zij Ihet dan op indirecte wijze. sgiÉii „OM TE KLESSEN» BEPERKIVG Nieuiv buurthuis wil in Bloemhof weer echte ffemeenscluip kwekett PEUTERWERK OPENING Nieuwesluis is nu bijna van kaart geveegd R.T.M. IN KNOOP MET DRIEKUS. - Het oiule raadhuis KC Party-service van Jeannette Sibbel is uniek idee a:ina E POORT Evangelisatie predikant ds. C. M. !Soerma formuleert het aldus: „De mensen moeten zich hier niet alleen "'rrr.aken en spelen, maar het is ook jP bedoeling dat ze tegen een dominee aanlopen". De buurtbewoners zijn o-eiigens geheel vrijblijvend in hun «ventueie keus. „Het mag beslist geen fuik zijn waar ze in trappen" vervolgt A Boerma. „Willen ze iets weten, dan 'urmen zij mii spreken op nummer 50" I 'ds Boerma heeft zijn werk be- nprlvt Een van zijn vele evangelisatie- aken het direct begeleiden van het ■cugd- en ouderenwerk heeft hij over gedragen aan de 29-jarige R. de Haan. Deze jonge ir.an zet als directeur van dit nieuwe buurthuis het bestaande buurtwerk van ds. Boerma voort: En, dat is nog veel belangrijker, hij breidt bet aanmerkelijk uit. K Ee n echt buurthuis kende de Bloeïnhofbuurt niet. Wel een wel kom-centrale maar het woord welkom fe zwaar op DIRECTEUR R. DE HAAN is zo nauw met het gereformeerde soci aal werk verbonden dat alleen een zeker publiek- op nummer 52 bin nenstapte. Drempelvrees weerhield waarschijnlijk de gemiddelde buurtbe woner .Of lag het accent ie het evangeliseren? Èen feit is dat in een buurthuis, waarin iedereen naar zijn eigen aard aktiviteiten- kan uitkiezen, veel meer buurtbewoners bereikt worden. „Een poort is een ruimte om te klessen en om met elkaar om te gaan", verklaart directeur De Haan nader. En ds. Boer ma voegt eraan toe: „Evangelisatie is heel menselijk met elkaar omgaan". .1. Zal deze opzet in Bloemhof en om geving (relatief tot geheel Rotterdam een zeer groot percentage onkerkelij- ken tellend33 pet.) weerstand opwek ken? „Onze overtuiging is belangrijk, die mag er uit komen" meent ds. Roer- ma. Ten aanzien van andere buurt huisverenigingen bestaat er natuur lijk verschil in inspiratiebronnen. „Ons élan is het evangelie", zegt de ds. Op deze levende basis zal dan ook het buurthuiswerk gepland worden. Dit terrein staat weer onder de supervisie van de heer De Haan. Sinds hij op l september in het buurthuis zijn „intree" deed, heeft hij reeds di verse aktiviteiten georganiseerd. In ge dachten dan, want voor een rëele op zet van een buurthuis komt wel wat kijken. „Je moet je aanpassen aan de buurt. Ballet gaat er hier bijvoorbeeld echt niet in", zegt de directeur, terwijl hij bedachtzaam aan zijn pijp trekt. Karate is in deze buurt wel „in". Onder leiding van een sportleraar trai nen een beperkt aantal jongens in de leeftijd van 16 tot 30 jaar voor deze krachtsport in het clubhuis. Met de sportleraar huren overigens nog meer mensen, onder wie een so- ciëteitsbestuur ruimte in dit voormalig schoolgebouw. Zes jaar geleden deelde men deze grote gereformeerde „Paul Krugerschool" door midden en bouw de het stuk aan de Zwederstraat tot Welkomcentrum om. Nu moet het cen trum weer omgegooid worden tot buur thuis. Want ook de indeling van het ge bouw wordt aangepast aan de verande ring. Enkele van de vele vrijwilligers die de centrale bezit, hebben op sublie me wijze een kaal vertrek veranderd in een moderne en gezellige soci- teitsruimte voor veertienjarige en ou der. Deze groep was dan ook in de afgelopen jaren in de verdrukking ge raakt. Evenals de kleuters, schoolgaan de kinderen en huismoeders overigens. Ds. Boerma hield wel grote open bij- belgesprekken voor alle gezindten, zo wel voor de jongeren als voor de oude ren. maar het echte samenbundelende buurthuiswerk was hier toch niet De predikant beperkt zich nu tot de evangelisatiearbeid. In het ver bouwde pand nummer 50'is de (evan gelisatie) lectuurruimte. de administra- SFECIAAL voor de „vergeten" groep, 14-jarigen en ouder, to verden vier vrijwilligers een oud lo kaal om tot deze gezellige en mo dern ingerichte soosruimte. DS. C. UT. BOERMA gen. Wel denkt hij onder meer aan een postduivenclub voor de meren deels in bovenhuizen wonende huisva ders. Het peuterwerk. een' soort kin dercrèche ten gerieve van winkelende moeders, neetnt nu vaste vormen aan. Aan leidsters voor dit werk ontbreekt hem het ook niet. Vijftien meisjes van de huishoudschool die de K. en O. opleiding volgen, zullen in bet piepjon ge buurthuis een jaar stage lopen. WIE NOG IETS levends van Nieuwesluis wil zien moetwel gauw gaan kijken. Voor de winter valt .Over enkele maanden woont er bijna niemand meer. Bomen en ruines zullen dan trieste decors zijn voor de tragedie, die de ondergang van een dorpje besluit. Nieuwesluis, aan de mond van het Voornsekanaal, had bijna 300 inwo ners en zo'n 100 huizen. Het was een 'buurtschap van de gemeente Heen- vliet. Nu is het Rotterdams gebied en wordt het gesloopt. Om meer industrie- terrein te, winnen, altijd meer.,.. Nieuwesluis, het dankte zijn Over de „contributie" van de diverse clubs in de dop is men het ook al eens. De kinderen betalen een klein bedrag, variërend van ƒ0,10 tot ƒ0,35 per keer. Dit voorkomt weer vele ge dwongen bezoeken. H Trouwens, het geheel moet een on gedwongen sfeer dragen. Ongemerkt moeten de mensen uit deze sterk ver grijzende buurt weer belangstelling voor elkaar krijgen. „Iedereen zit hier op zijn eigen hok te loeren naar de ander", typeert ds. Boerma .Door. het buurthuiswerk in en rond het pand aan de Zwederstraat worden weer rela ties aangeknoopt en het ge meenschapsleven op gang gebracht. In deze wijk waar ruim 27.000 Rot terdammers wonen is haast niets te beleven. Het jeugdwerk is bijvoor beeld miniem. „Er zijn heus wel jonge itwnsen, maar je ziet ze niet in de kerk", zegt ds. Boerma. Daarom ligt hier voor de kerk een grote taak. Ds. Boerma formuleert het krachtiger, hij noemt het een uitdaging voor de kerk. Het buurthuis en zijn naam „De Putse Poort" bestaan reeds .De eerste activiteiten nemen langzaam maar ze ker vaste vormen aan. Na de officiële opening zullen deze echt gaan draaien. Half of eind oktober heeft de direc teur zelf de opening gepland. Heeft hij daarvoor al VIP autori teit aangetrokken.".?. „Nee, maar mis schien komt deminister wel.Ja, u hoeft, riiet zo verbaasd te zijn." Het clubgebouw van de Stichting Jeugd zorg in Hoogvliet waar ik tevoren werkte, is geopend door een minister", vertelt dé heer De Haan. lachend. Maar met de burgemeester zou hij ook al dik tevreden zijn, aldus de jonge directeur van het nieuwe buurthuis „De Putse Poort". IVD bestaan aan het Voornsekanaal, dus aan Rotterdam. Zijn einde komt ook weer door de Maasstedelijke expansie. Het Hartelkanaal werd zuidelijker ge pland dan eerst. Men zette een streep en weg moest Nieuwesluis. Het kanaal heeft inmiddels al geën functie meer. De aanleg van het Hartelkanaal damde Rotterdams voor malige vaarweg af. Sedert november 19G6 werden ruim 80 Nieuwesluise hui zen ontruimd en afgebroken. Heen- vliet ontfermde zich over zijn ont heemde bewoners en bouwde er hui zen voor, ook bejaardenwoningen. Honderden Nieuwesluizers zijn verplaatst, niet ver. Maar toch zodanig dat een aantal ouderen de overplan ting niet lang overleefde. Een twintig tal gezinnen moet nu nog verhuizen. Over enkeie maanden zijn de meesten weg. Eind 1963 moet de buurtschap in liquidatie geheel „leeg" worden opgele verd. Dan zuilen de ruïnes kunnen wor den opgeruimd. Zand zal alles gaan bedekken en industrieën gaan het ter rein bebouwen. Van Nieuwesluis blijft één ding over: Het fraaie kasteeltje „De Olifant", Dat blijft staan, maar niet„gewoon". Eromheen wordt een metersdik zandpakket gelegd, zodat het gebouw in een put zal staan 'Dat' is het gevolg van het' gevecht om Nieuwesluis. .Want er is gestreden maar zonder winst. In laatste instantie besliste' de Kroon dat „De Olifant" zou blijven staan. Maar wie heeft iets aan TRIESTE resten van een huis. al bijna door struiken overwoekerd. Dreigend steekt de cementfabriek ïn Europoort-Oost op de achtergrond omhoog. |N JUNI j.l. liften we <le top zien, twee wekrj, «4>le<it*ii <le rokkeJ, of tewel het voetstuk. Ja. het St iel tjrs mo nument, Burg. Hoffmmmplein, Noor- dereilamk Rotterdam. Het zag rr naar wU dat er heientaai jjmen inzendingen kwamen. Uiteindelijk was de oogst jdein. De heer M. de Lange. Brnssestr. "3 B. Rotterdam-1, krijgt de prijs. VOLGENDE opgaaf is misschien nog wel wat moeilijker. Er is niets °nds aan te zien, het gebouw is echt ï.zo goed als nieuw". Waar en wat? '«zenden onder dit motto per briefkaart aa« Rijnmondre.vue, Dc Rotterdammer, Postbus 943. Rotterdam, voor 28 se|)tM I '"tslag 30 sept. HOEK VAN HOLLAND heeft een groene weg. Het gedeelte van Har- wichweg. dat de rechtstreekse verbin ding moet gaan vormen met de H'ar- wichboten. wordt, langzamerhand groe ner en groener. Tussen de stenen groei en planten en liet gras steekt overal de kop op. Oorzaak van dit alies... het trage overleg tussen de gemeente Rot terdam en de Nederlandse spoorwe- cren> Vier jaar geleden werd het nieuwe gedeelte van de Harwichweg aange legd, tot bijna aan de spoorweg, maar daar stopte het werk omdat nog geen overeenstemming was bereikt over de beveiliging van de spoorwegovergang. Die overeenstemming is er nu nog niet, vandaar dat de weg groen wordt Over een paar jaar zuilen de Harwich- boten wellicht uit de Hoek vertrokken zijn naar de Rijnpoorthaven. Het zal de vraag zijn wie het wint.... de weg of de schepen. DE Rotterdamse Tramweg Maatschap pij zit in de knoop niet de Brielse koetsier Driekus Hamburg! Driekus baalt op de RTM-lialten zo nu en dan de passa giers 0|) met zijn landauer en bovendien staat bij in de we»! De chauffeurs van de RTM-busseii ken nen bun „concurrent" op een prik. De „koude oorlog" laait op als Driekus met aijn bejaarde merrie Hij de halten staat. Dan vertellen de chauffeurs item zo spoe dig mogelijk te vertrekken, uiteraard zon der passagiers. „AI meer dan 50 jaren ben ik aap- jeskoetsier hier op Voome en ik sta waar 'ik wil", zegt Driekus. Deze man, rasechte Briellenaar, 74 jaar oud, vertelt! „Ik lig ieder ogenblik overhoop met de RTM, maar de chauffeurs, maken op mij geen indruk. Ik ben een tijd geleden nog bij provinciale waterstaat geweest die dc we gen hier beheert. U mag overal staan met uw landauer, er is niemand die u iets kan doen, werd mij verteld, dus ben ik vrij man." Driekus Hamburg is de laatste „Aap- jeskoetsicr" van Den Briel. Voor hem is de RTM helemaal geen concurrent. Maar de RTM-cbauffeurs den- ken er anders over. Zij hopen dat de Brielse aarijeskoetsier hun laatste con current spoedig verdwijnt. Maar Driekus zegt: „Met 74 jaar voel ik me nog in prima conditie, ik heb zo'n idee dat ze nog een heel tijdje Jast van me zuilen hebben. Ik heb nog pas nieuw rubber om de wielen geslagen!" tieve rompslomp van het buurthuis en ds. Boerma's spreekkamer onderge bracht. In zijn vorige spreekkamer op nummer 52 zullen binnenkort kinde ren spelletjes doen. Afgelopen maan dag startten reeds enktle bestaande jeugdclubs. Aan de nieuwe buurthuisoctivi- teiten wordt nog druk gewerkt, door de heer De Haan en zijn momenteel nog enige medewerker, jeugdleider S. P. Visser. De ambitieuze directeur hoopt de staf wel uit te breiden. De financiën en een flink brok welwil lendheid op dat punt van de kant der (kerkelijke) gemeente spelen ook hier weer een grote rol. Voorlopig gaan de oude en ver trouwde Jeugdclubs .jongeren- en be jaardensociëteiten, de fotoclub, de vo gelvereniging en natuurlijk de kara- te-ploeg verder in een nieuw seizoen. Veel wil de heer De Haan over zijn eigen toekomstplannen nog niet zeg- IN DE uitgave van 1SSS van Bcte- dekers' „Gids van België en Hol land" staat het Rotterdamse Raadhuis aan de Kaasmarkt beschreven als een modern gebouw met een Ionische zui lengalerij". Verder wijdt de oude heer Baedeker er geen enkel woord aan, en wij kunnen ons dat wel indenken. Het was een fors bouwwerk, maar in archi tectonisch opzicht had het niet veel te betekenen, ook van binnen niet. In feite was het een heel oud ge bouw, dat ettelijke malen veranderd en opgekalefaterd was. Sinds onheuglijke tijden stond op deze plaats het Stadhuis. Nadat in 1590 het toenmalige gebouw geheel verbouwd en vernieuwd was, werd het in 1600 verwoest door een brand, die vermoedelijk aangestoken was door een burger, die in de kerker op gesloten zat. Men bouwde het weer op en zette er in 1606 een nieuwe achter gevel tegen con, aan de kant van de Hoogstraat. Terzelfdertijd kreeg het gebouw ook een toren aan de kant van de Kaasmarkt. In 1709 werd het gebouw in belang- rijke mate vergroot. Over de Gasthuis steeg werd een galerij gebouwd, waar door de ambtenaren zonder de straat over te steken enkele vertrekken in het oude Waaggebouw (aan de over kant) konden bereiken. Deze vertrek ken werden gebruikt voor werk, waar voor men in het Raadhuis geen ruimte had. In 1717 en in 1732 volgden nieu we verbouwingen, waarna in 1762 besloten werd het inmiddels bouwval lig geworden bouwwerk door een meute te vervangen. fJET duurde echter niet minder 11 dan vijftig jaar eer dit besluit ten uitroer gebracht werd; pas in '1823 ging men aan het breken. Alles bij elkaar werd het slechts een voorlopige verbouwing; de gevel werd vernieuwd en van een stoep voorzien. Toen vier jaar later de Waag afgebro ken werd, gebruikte men de vrijgeko- men ruimte voor uitbreiding van het Raadhuis. Tot de werkzaamheden be hoorde ook de vervanging van de to ren door een koepel. Tijdens de ver bouwing werd het Gemeenlandshuis van Schieland (het tegenwoordige Historisch Museum) tijdelijk als Stad huis gebruikt. Na een verbouwing in het jaar 1835, die 341.000 gulden kostte (en derhalve „zeer duur" genoemd werd) kreeg het gebouw aan de Kaasmarkt tenslotte HET „centrum" van Nieuivesiuis; een huis, een eat, weer een' paar huizen. Ook de bomen iangs het kanaal wachten hun einde......... een kasteel zonder glorie (al is het nog zo mooi) in een put? De eigenaars blijven er echter wonen. Rotterdam zal moeten zorgen dat zij bereikbaar zijn! Een moeilijke en kostbare erfenis van een dorpje dat ten bate van het „algemeen belang" wordt gëexecu- teerd T\OE de was de deur -uit." Deze slo- gan slaaf op eén van de vele tijdsbesparende dienstenverleningen waar uit de huisvrouw tegenwoordig een keus kan doen. Begin september voegde Jennet te Sibbel-Briedé'(36) een nieuwe .mogelijk heid in de vorm van een party-service toe aan dit veelzijdig assortiment. In dit geval echter profiteren de bruidspaartjes. Want de gehele zakelijke rompslomp van een huwelijksdag kan de deur uit... en naar de Stadboudersweg I7a in Rotterdam het kan toortje van de party-service. Echtgenoot Henk Sibbel bracht Jeanette op bet unieke idee. Na enige aarzeling bakte zij de knoop door en stapte, 'wel iswaar nog beschroomd, 'een restaurant binnen om haar party-service voor te leg gen. Eenmaal begonnen, volgde een'flange reeks van bezoeken aan restaurants,- foto grafen, bloemisten en taxi-bedrijven, J}e eerste fase, het contacten leggen, is .nu voorbij. - Gelukkig maar, vindt- Jeanette Sibbel, charmant in een eenvoudige camel-rok en blouse, want het vele en vooral zakelijk bespreken kostte haar in liet begin wel enige moeite. Ook nam zij de reclame-Ont werper Jan Swiers in -de arm. Déze ont wierp hel briefpapier van de party-service. Verder moet Jeanette het aileen opknap pen, Bruidsparen die niét weten hoe ze niet de tijd, de financiën! en de étiquette moeten uitkomen, bellen haar op. Samen nemen zedan de opzet van dé huwe lijksdag door. De vaak tijdrovende orga nisatie regelt Jeanette. „Alieen moeten zij zelf nog aantekenen", zegt zij lachend; Maar zij voorziet dat dit later ook wel eén onderdeel van dc. service wordt.' Na af'oop presenteert Jeanette dc uitgeknobbrlde kostennota, waarover een bepaald percenta ge voor bemiddeling berekend is. <le eerste propaganda voor de servire kwamen natuurlijk ook de misverstanden. Meermalen is haar ge vraagd, of ze zelf serveerde of een deun op de accordeon weggaf. Verontwaardigd is ze niet geweest, we! verbaasd. Jeanette is gewoon dc geruisloze bemiddelaarster de nortn. waarin de oudere generaties van thans het gekend hebben. Na verloop van tijd ging het ge bouw opnieuw allerlei gebreken tonen. De gangen waren veel te smal; een der kamers van de afdeling „Onder wijs" moest als wachtkamer voor de bruidsparen gebruikt worden; de der de Klas Trouwkamer was een leeg, kaal „hok"; in het Pensioenbureau wa ren moeilijkheden met de verwar ming; de ambtenaren klaagden er over dat dossiers door het vele vocht beschimmelden: in de woonkamer van de hoofdbode kon de deur niet geslo ten worden, omdat er een balk in de weg zat, enzovoorts, enzovoorts.... De Wereldkroniek schreef, dat de toestand „schandelijk" genoemd moest worden voor een gemeente, welker aantal inwoners zo langzamerhand naar het half miljoen bepon te lopen.... JN het voorjaar van 1909 hukte de jonge burgemeester Zimmerman de knoop door. Groots en stoutmoedig waren zijn plannen. Er moest' een nieuw Raadhuis gebouwd worden aan de Coolsingel. De ietwat provinciaal aandoende singel in het hart van. de stad moest gedampt worden, opdat men er een grootsteedse boulevard van kon maken, naar het voorbeeld van Brussel en Parijs Elf jaar later was het zover, dat het nieuwe Raadhuis aan de „Coolsingel- Bovlevard" in gebruik genomen kon worden. Het oude gebouu> met de zui len aan de Kaasmarkt bleef in gebruik voor het huisvesten voor enkele bu reaus als dat van. het College uan Hoofdlieden van de Brandweer.... Men weet hoe het tenslotte in 1940 aan zijn einde kwam.... JVR achter het feestgewoel. Nu nog bij bruilof ten. straks misschien bij de groter opgezet te jubilea of personeelsfeesten. Is zij daar niet een beetje bang voor? „Je zal iedere keer iets moeten overwinnen. Maar ben je er eenmaal doorheen, dan lukt hel wel!" meent Jeanette enthousiast. Uiteindelijk is bet toch baar bedoeling o'tn op grote 'schaal te gaan werken. Maar om in dit vals, dat overigens geen leermeesters kent, doorkneed te raken, moet je kiein begin nen. Zoals bij ieder service-bureau luidt ook hier bet devies: „Men kan liet krijgen, zoals men bet hebben wil". Jeanette Sib bel zegt lachend: „Voor mijn part op Mallorca." Maar ze zou toch vreemd opkij ken, als een aanstaand echtpaar dat vroeg. J.vDH

Trouw / De Rotterdammer | 1967 | | pagina 1