Een moeder geeft B en W: „Belang openbaar vervoer moet voorop staan" Winkeliers kregen harde les van raadsleden Elbe dag. Ir. Dorrenboom ridder O.-N. Advies: Kom eerst maar met cijfers GS: Nog geen wijziging streekplan Westland „Wij laten ons niet inkapselen" 9; Rotterdammer KLEYN AUTO'S Artsen in ziekenhuis bestolen Ongeluk(je) bij proef op NS-baan Vemiswolken klonteren Zakenlieden moeten lief zijn voor Mao Russen koppelen in de ruimte DasitamonlO. Commissie voor bestudering Kapper na twee jaar gegrepen In Mauthausen- proces: levenslang Open Brief aan Hervormde Kerk Geen opdracht tot berging Provocerende brief uit Kanton Lijk Katwijker visser gevonden Beeldhouwer gedupeerd door vandalen Inbreker (28) gepakt Christen-radicalen: Eis: 12 maanden Guy Magenta (39) verongelukt ÖE ROTTERDAMMER 2A DINSDAG 31 OKTOBER - >7 OOK ANDEREN SLAATJE Nieuwe Binnenweg 26 Rotterdam - telef. 010-254483 Groot assortiment gebruikte personen-auto's. Inruil en financiering mogelijk. Dagelijks, ook zaterdag, geopend tot 6.üur. Van onze speciale verslaggever DEN HAAG De Centrale Kamer van Handelsbevorde ring gelooft dat de nogal provo cerende brief, die het Neder landse zakenleven van het jaarbeurscomité in Kanton ontvangen heeft, aanleiding zal zijn voorgenomen bezoeken aan Rood-China af te zeggen. Uitvoer MOSKOU Rusland heeft gisteren in de ruimte een uniek experiment uitgevoerd dat ongekende mogelijkheden biedt voor de toekomstige ruimtevaart Tijdens een ingewikkelde operatie waarhij een staaltje van navigatie werd geleverd, slaagden de Rus sen erin vanaf de aarde twee onbemande ruimtevaartuigen in de ruimte automatisch aan elkaar en daarna weer los te koppelen. Kosmos-satellieten Tweede VOOR BRILLEN NU IS EEN R1NCK-BRIL (door 09 RINCK»extra'$) VOORDELIGER DAN OOTT Pagina 4 ROTTERDAM Ir. A, J. J. Dor renboom, chef van het stafbureau technische research en technische do cumentatie van de dienst van volkshuisvesting, is benoemd tot Rid der in de orde van Oranje-Nassau. Wethouder J. Worst overreikte hem vanmiddag het eremetaal tij dens een afscheidsbijeenkomst in de kantine van het oude Stadstimmer- huis aan de Veemarkt. Skials bekend verlaat de heer Dorrenboom de dienst wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Na deze bijeenkomst, waar chefs, collega's en medewerkers van de dienst van volkshuisvesting en hoof den van andere gemeentelijke diensten, waarmee de heer Dorren boom heeft samengewerkt, hartelijk afscheid namen, volgde een zeer druk bezochte receptie. Heel wat vrienden en relaties van de scheidende functionaris kwamen hem daar de hand drukken. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „Zouden de busdiensten door de winkelstra ten van Charlois blijven rijden, dan is de regelmaat met de oeververbindingen gestoord. Het gaat om een efficiënt en snel openbaar vervoer. Daarbij kunnen we geen rekening hou den met de gevestigde belangen in Charlois." B. en W. ant woordden dit in een brief aan de Charloisse middenstanders, die'maandagavond een verga dering in het Metrofoyer hiel den. Het college wijst er in de brief verder op dat reeds jaren van tevo ren de wijkraad van de veranderin gen in het openbaar vervoer op de hoogte was gesteld. „Een korte en snelle Verbinding met bet metrostation op het Zuid plein prevaleert. Wij zien daarom geen reden wijziging te brengen in de loop van de buslijnen", aldus B en W. De voorzitter van het actiecomité, de heer W. Bastian, voerde daarop aan dat zowel de winkeliers als de ROTTERDAMGedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland hebben nog niet beslist of Provinciale Staten een voorstel zal worden voorgelegd tot wijziging van toet streekplan West- <Van onze parlementaireredacüe) DEN HAAG De christen-radica len in KVP, ARP en CHTJ zijn niet van plan zich te laten inkapselen in de partijen. Die hoop is ijdel. Als onze voorstellen zonder meer voor kennisgeving' worden aangenomen, zullen wij de partijen kritisch en des noods hinderlijk blijven volgen. Dit zei de christen-radicaal B. Bud- dingh' vanmorgen tijdens een pers conferentie van de christen-radica len, waar het program werd bekend gemaakt voor de conferentie van deze groep op 10 en 11 november. De heer Buddingh' deelde mee dat zaterdag het werkprogram van de christen-radicalen wordt gepubli ceerd. Dit stuk wordt op de conferen tie besproken. In de secties komen zeven onder werpen aan de orde: democratise ring van het bedrijfleven, ruimtelijke ordening, buitenlands beleid, ont wikkelingssamenwerking, welzijns zorg en opvoeding, sociale en finan- ciële politieke en structuurvernieu wing. Op het congres, dat onder voor zitterschap staat van de AB-senator prof. dr. W. F. de Gaay Fortman, spreekt vrijdagmiddag oud-minister drs. P. C. W. M. Bogaers. De christen-radicalen zullen aan genomen stukken en documenten doorsturen naar de besturen van KVP, ABP en CHU. Voor deze bij eenkomst zijn als gasten uitgeno digd afgevaardigden van de officiële partij en de jongerenorganisaties van KVP, PvdA, ABP, CHU, WD, PSP en D'66. De heer J. van Huiten, christen- radicaal in de KVP, zei dat na het congres van de christen-radicalen wellicht de denkbeelden van deze groep ook werklank zullen vinden b|j velen in de KVP, die nu nog.niet achter de denkbeelden van de ra dicalen staan- Het is heel goed mo gelijk dat op de komende KVP-par tijraad in december het standpunt van de radicalen veel bijval vindt. Drs. D. Th. Kuiper, AK-cbristen- radicaal, pleitte voor een stembus- akkoord vanwege de politieke duide lijkheid. van 50 jaar geleden JPilde zwijnen. Van de Veluwe be richt men, dot op ondertchcidene plaat sen, weder bfj de dorpen wilde varkens worden gezien Bij een jachtopziener op *t Speuld gemeente Ermelo. werden er op een dag twee vlak bij het hui» ge zien en neergelegd. Een zeer gewaar deerde jachtbuit, 't Spek wordt toch gaarne gegeten. land In die zin dat de aanleg van het door de gemeente Rotterdam ontwor pen havencomplex Rijnpoort in over eenstemming met dit plan zou zijn. Dit is een van de antwoorden van GS op de door het Statenlid ir. H. H. Tonkes gestelde vragen aangaande Rijnpoort. Het college zegt verder dat ook het dagelijks bestuur van Rijnmond nog geen wijziging van het streekplan voorbereidt. Het dagelijkse bestuur en GS heb ben -gezamenlijk een bestuurlijke commissie Ingesteld die de beslissing van de colleges; zal moeten voorberei den en coördineren, Deze commissie heeft voor de'.bestudering van onder meer de problemen die aan de haven- aanleg zijn verbonden, aan een ambtelijke1, werkgroep opgedragen om na overleg met gemeentelijke en rijksdiensten en het bedrijfsleven, te adviseren-.over de aan de aanleg ver bonden planologische en technische vraagstukken. AMSTERDAM Gisteren is in Amsterdam de 27-jarige dameskap per ,M. Th. W. aangehouden op ver denking van bankbreuk. W. zou, na dat zijn kapsalon aan de Prinsen gracht eind 1965 failliet was ver- klaa d, kostbare apparatuur aan de boedel hebben onttrokken en voorts met het faillissement in het vooruit zicht buitensporige uitgaven hebben gedaan. Toen de politie hem destijds wilde arresteren, bleek de kapper naar het Spaanse eiland Ibiza te zijn vertrok ken, waarvan hij vorige week vrijdag na een verblijf van bijna twee jaar terugkeerde. DEN HAAG Een Keulse recht bank heeft na een proces van een jaar de voormalige „SS-TJntersturm- führer" Steitwieser, die leider is geweest van verscheidene bij het concentratiekamp Mauthausen be horende kampen, veroordeeld tot levenslange en nogmaals vijftien .jaar gevangenisstraf. De voormalige „SS-Obersturmführer" Karl Schulze kreeg vijftien jaar cel. Hij was hoofd van de politieke afdeling van Manthansen. Dit kampencomplex was tijdens de oorlog onder meer een verzamel punt voor verzetsstrijders uit Ne derland, België, Luxemburg en Frankrijk. Ook Britse geheime agen ten, die in bezette gebieden nadat zij uit de lucht waren geland, waren gevangen genomen, hebben, in Maut hausen de dood gevonden. Onder de meer dan honderddui zend slachtoffers van Mauthausen bevonden zich ook vele gevangenen uit Tsjecho-Slowakije. Russische krijgsgevangenen werden bij een afzonderlijke „actie K" vermoord. Tijdens het proces zijn 150 getui gen uit vele landen verhoord, onder wie Hitiers voormalige „stadhouder" in Wenen, Baldur von Schirach, die uit de gevangenis voor oorlogsmis dadigers in Spandau is ontslagen. consument het recht hebben dat deze zaak in de raad wordt gebracht „Nu heeft het college bij voorbaat de boot afgehouden, waardoor de politieke partijen de kans niet krijgen voor ons te pleiten. Als de wijziging van de buslijnen inderdaad doorgaat, dan is het zo goed als zeker dat de omzet van de Charloise winkeliers met tien of meer procent achteruit zal lopen, om dat de klanten uit Hoogvliet en Spij- kenisse het Charloise winkelcentrum niet meer kunnen toereiken. De direk- te consequentie sal zijn dat ons win kelgebied een saneringsgebied zal worden", aldus de heer Bastian. De heer L. den Adel (soc) was het oneens met de wijze van optreden van de heer Bastian. In de eerste plaats heb ik als gemeenteraadslid hier geen verantwoordingsplicht af te leggen en in de tweede plaats meen ik dat u de actie op een verkeerde wijze hebt aangepakt. U had beter wethouder H. W. Jettinghoff en de directeur van de RET kunnen uitnodi gen om u voor te lichten. U hebt nu zaken overhoop gehaald die de belan gen van de Charloise winkeliers ze ker niet goed zullen doen. XJ moet begrijpen dat niet alleen Charlois het slachtoffer wordt van deze wijziging. Bovendien lijkt mij de prognose van een achteruitgang van tien procent voorbarig. Kom eerst met concrete cijfers, dan kun nen we zien hoe we de zaken aanpak ken. Hoewel het waar mag rijn dat er teveel winkelcentrums op korte afstand van elkaar worden gebouwd ik geloof daar stellig In mag het niet zo worden dat het publiek u als hulpbehoevend ziet. Ook zonder open baar vervoer moet u zorgen dat de winkelwijk een trekpleister is", zei de heer Den Adel. De heer W. Baggerman (lib.) was het oneens met de redenering van de heer Bastian dat een ritje naar de stad heen en weer drie gulden gaat kosten, „Er zijn nog altijd abonne menten. U moet goed beseffen dat het aanleggen van buslijnen een zaak is waar met vele belangen rekening moet worden gehouden. Het enige wat u nu nog kan doen oxn er iets aan te veranderen is om met keiharde cijfers aan te tonen dat uw klandizie achteruit loopt. Kreten helpen hierbij niets". De heer Bagger man vervolgde dat de toestand van de winkeliers in Charlois zeker niet het ergst is. „Als u mij hier als gemeente raadslid ter verantwoording roept dan bent u fout", zei de 'heer H. C. Lagrand (pac. soc.), die het standpunt van de heer Den Adel deelde. Dat er klappen in de middenstand vallen, vond de heer Groenendijk geen vreemde zaak. Het is een poosje goed gegaan en nu dreigt de tijd van een lichte achteruitgang, u békijkt de zaak echter te pessimistisch. Als u het verstandig aanpakt, zijn er ge noeg mogelijkheden. U hebt wel ver keerd gehandeld door deze zaak eerst aan B. en W. voor te leggen en de raad te passeren. „Kom eerst met de cijfers van uw enquête en ga dan eens met de deskundigen praten", adviseerde de •heer A. Snoek (bp). De heer Van der Jagt van D'66 probeerde uit de discussie een poli tiek slaatje te slaan door het huidige politieke stelsel onder de loep te ne men en te zeggen dat wederom is bewezen dat besluiten over de hoof den van de kiezers heen zijn geko men. Even ging het erop lijken of het een rel zou worden. De heer J. C. Dekker van de wijkraad wist toen echter de aandacht te trekken: „We moeteft de ogen niet sluiten voor wat er is. De winkelcentra in Spijkenisse en Hoogvliet zijn beter dan hier. Met elkaar moeten we proberen het pu bliek zoveel mogelijk te trekken. De belofte van de raadsleden dat zodra er exacte cijfers bekend zijn, zij iets zullen ondernemen, moet u tevreden stellen". Hiermee konden de winke liers akkoord gaan en werd de nogal rumoerige vergadering gesloten. (Van onze kerkredactie) DEN HAAG Vierentwintig voor aanstaande predikanten in de Neder landse Hervormde Kerk hebben ter gelegenheid van Hervormingsdag van daag een Open Brief gericht aan pre dikanten, ouderlingen, diakenen en gemeenteleden. Zij schrijven vanuit een groeiende ongerustheid over de geestelijke gesteldheid van de Hervormde Kerk en over de wijze, waarop zij haar plaats m de Nederlandse samenleving van de naoorlogse jaren inneemt. Zij vragen zich af, of het aposto laat in de kerk wel zo'n overheersen de plaats kan en mag innemen en of de wijze, waarop de kerk aan het apostolaat gestalte is gaan geven, bij bels wel die naam mag dragen. Naar hun besef is het belang rijkste, dat het aan rechte bijbelse prediking schort, al sinds vele tiental len jaren. Tot de ondertekenaars behoren de predikanten W. Aalders, Den Haag, G. Boer, Katwijk, W. Giashouwer, Driebergen, F. de Graaff, Rotterdam, K. H. E. Gravemeyer, Wassenaar en L. Kievit, Leiden. Morgen komen wij op deze brief uit voerig terug. NEW YORK lief Amerikaanse tijdschrift Look schrij'ft vandaag dat functionarissen van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken in de Tweede Wereldoorlog het bestuursapparaat hebben misbruikt om de redding van Joden uit de ver nietigingskampen. van de nazi's te voorkomen. Dit zou staan in een rapport dat president Roosevelt op 16 januari 1944 kreeg van de toenmalige mi nister Henry Morgenthau. Het rapport was het resultaat van een onderzoek waartoe Morgenthau opdracht had gegeven na een beschul diging dat de VS niet direct hande lend waren opgetreden voor de red ding van meer dan zeventigduizend Roemeense Joden. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „Zeven maanden lang hebt u in het Dijkzigtziekenliuis onrust gezaaid door uit de kamers van de artsen portefeuilles te stelen", zei mr. W. D. Mee ter vanmorgen tegen de 28-jarige Barend van H. Da man, die als sleuteïmaker in het ziekenhuis werkzaam was, bezweek voor de verleiding en had in totaal 2100 van het personeel gestolen. De man ging bij zijn diefstallen zover, dat hij zelfs medische apparatuur van een tandarts stal. Op een zeer geraffineerde manier had hy uit het huis van een verpleeg ster èen bedrag van 800 gestolen. In het ziekenhuis had hij uit de mantel van de vrouw de sleutel gehaald en was, terwijl de verpleegster werkte, haar huis binnengegaan. Na de diefstal had hij-de sleutel weer in de zak van de 'mantel teruggedaan. „Nog nooit was u veroordeeld en nu sloeg u maar gelijk een flinke slag" zei mr. A. R. Jolles, president van de- rechtbank. „Van H. had zo'n vertrouwenspositie dat hij zelfs toegang had tot de ope ratiekamers", zei de officier. Hij eiste een straf van twaalf maanden met af trek, waarvan drie voorwaardelijk en een proeftijd van drie jaar. De verdachte was tot zijn daad ge komen toen hij na moeilijkheden thuis een flat had gehuurd van 35G. Door de inrichting hiervan had hij een schuld van achtduizend gulden. Verdediger mr.' R. H. M. Becking voerde aan dat zijn cliënt zich door zijn arrestatie zo zeer vernederd voelde, dat hij na zijn arrestatie van het bureau vluchtte en thuis een poging tot zelf- moord pleegde. De advocaat vroeg de rechtbank de straf zoveel mogelijk te beperken, tot ongeveer gelijk aan het voorarrest Uitspraak over veertien dagen. Wel werden vanmiddag tijdens de receptie die president Thieu gaf vier mortiergranaten van 60 millimeter m de richting van het paleis gegooid. Ze kwamen op nog geen vijftig meter van het paleis terecht. Humphrey was net met de Amerikaanse ambassadeur Bunker het gebouw binnengegaan. Hu tekende het gastenboek toen de grana ten insloegen. Onder de honderden gasten ontstond paniek. Enkele Viet- namezen liepen verwondingen op) ROTTERDAM Nog altijd heb ben de rederijen en assurandeuren van de schepen Hornland en Presi dent Pierre Angot geen opdracht verstrekt tot berging. De bergings bedrijven die belangstelling hebben voor het karwei hoopten dat er vanmiddag een beslissing zou wor den genomen. W. A. v. d. Tak's Bergingsbedrijf schijnt de meeste kans te maken de order te krijgen. Het bedrijf heeft een grote hoeveelheid bergmgsmate- riaai beschikbaar en kan eventueel gelijktijdig zowel tiet Duitse als het Franse schip aanpakken,. Enkele sleepboten hebben vanaf vrijdagavond nog altijd onafgebro ken verbinding met het achterschip van de Hornland. Men vermijdt zodoende het risi codat het schip in de vaargeul zal afglijden. Deskundi gen menen echter dat de kans daar toe klein is en dat de beide schepen zich op de rivierbodem hebben „ge zet". GRONINGEN De Nederlandse Spoorwegen zijn gisteren begonnen met een proefneming met centrale radioverkeersleiding op het enkel- sporige baanvak Sauwerd-Roode- school, een van de vijftien met op heffing bedreigde onrendabele lij nen. De NS voelen niet veel voor op heffing van deze lijn, omdat de ze ven stations op dit baanvak vooral in het toeristenseizoen nog een be hoorlijk vervoer opleveren. Door de ze vereenvoudigde en goedkopere vorm hopen de NS een oplossing te hebben gevonden voor de exploita tie van economisch zwakkere lij nen: een aanzienlijke personeelsbe- sparing. De radiotelefonische berichtenwis- seling tussen de twintig voor dit doel opgeleide machinisten en de zeven verkeersleiders in de radiopost m Usquert heeft tot gevolg dat het aan wezige seinstelse) buitenspel kan worden gezet en na een proefperiode kan worden ontmanteld. Op het baanvak SauwerdRoodeschool doen nu nog 25 NS'ers dienst. Als de proefneming slaagt kan men het met zeven of acht mensen doen. Terwijl de verkeersleider de func tie overneemt van zeven treindienst leiders worden de machinisten meer actief betrokken bij de treinenloop. Dit vinden de NS een groot voor deel. Daar staat echter tegenover dat het personeel van de zeven stations tussen Winsum en Roodeschool het idee hebben gekregen dat zij bui tenspel zijn gezet, want van de com municatie die zij tot nu toe hadden, blijven zij verstoken. Dat bleek gistermiddag direct al bjj een-treinongeluk (je) in Winsum. Een half uur na het gebenrde was het personeel van het station in Us quert daarvan nog niet op de hoog te(Er ontspoorden toevallig en kele goederenwagens als gevolg van een verkeerde wisselstand). NEW YORK Volgens radiosei- nen van de Amerikaanse ruimtesonde Mariner 5 zijn vreemde verschijnse len waargenomen in de dampkring van Venus. Het is met duidelijk waar deze verschijnselen uit bestaan. On geïdentificeerde „klonten" zwakten de kracht van de radiosemen naar de aarde af en dit effect kan niet veroor zaakt zijn door absorptie van walken. De ongeveer twintig Nederlandse firma's, die elk jaar opnieuw naar Kanton trekken om daar bestellingen te doen, zijn in het bezit gekomen van een brief, waarin wordt gesteld dat hun vertegenwoordigers zich gebonden dienen te achten aan de nieuwe poli tieke regels, die zijn opgesteld door de Chinese raad voor bevordering van de internationale hal del en door het re volutionaire arbeiderseomité, Wat deze nogal vage beschrijving in houdt wordt tevens aangeduid. De in doctrinatie namelijk ten dienste van „onze geliefde voorzitter Mao Tse- toeng" en van de vooruitgang van de grote proletarische culturele revolutie. Nederland doet nog altijd op uitge breide schaal handel met Peking. Tot en met augustus van dit jaar had de uitvoer een waarde van 28 miljoen gul den. De Invoer was bijna drie keer zo boog: 73 miljoen gulden. De afdeling China van de Centrale kamer weigert commentaar te geven op de inhoud of zelfs de ontvangst van het schrijven. De heer Kroese, die we aan de lijn kregen, verwees ons wat het cijfermateriaal betreft, aanvanke lijk naar het Centraal bureau voor de statistiek. Na enige aandrang van onze kant streek hij kennelijk de hand over het hart. Via hem kwamen de „gehei men", de vijfers dan. in ons bezit De uit Kanton gestuurde brief achtte de heet Kroese „een politieke zaak". Of we er al bij hem op aandrongen dat de ontvangst van het betreffende epistel slechts als een feit kon worden aangemerkt en dat we om geen enkel commentaar van zijn kant vroegen, hij bleef erbij niets te willen bevestigen of ontkennen. Nader blijkt ons dat de Nederlandse zakenlieden, die handel met Rood- China drijven, zich weinig aantrekken van de omschrijving van vier zoge naamde beginselen, die van hun naar Kanten te sturen vertegenwoordigers wordt geeist Deze houden onder meer In dat de beursbezoeker liefde en respect voor de volksrepubliek China moet kunnen opbrengen, de nodige toewijding heeft voor Mao en diens leer, en zich aan dient te sluiten bü de grote culturele revolutie. Uit eigen ervaringen is ons overigens bekend dat het Nederlandse zakenleven sjch tot nog toe altijd heeft neergelegd bij de extravangante eisen, die China In die drie-en-een-half uur duren de operatie hebben de instrumenten perfect gewerkt, zo meldde radio Moskou. Het hele proces van de kop peling en ontkoppeling werd met tele visie en andere systemen naar de aar de overgeseind. Enige tijd na de scheiding werden de kunstmanen door hun motoren in verschillende banen om de aarde gebracht. De Sowjet-geleerden hebben met dit uniek experiment aangetoond dat het mogelijk is grote ruimtestations te bouwen welke als uitgangspunt kunnen, dienen om andere planeten DEN HAAG De Belgische mi nister van staat, Th. Lefevre, heeft gisteren gepleit voor een supra natio nale Benelux-commissie. Een derge lijke commissie zou ongeveer de com petentie moeten hebben van die van de Europese commissie, aldus de mi nister tijdens een lunchbijeenkomst van het Haagse comité Benelux. In het instellen van zo'n commissie zag hij een middel ter uitbouwing van de Benelux die dan een grotere politieke en culturele rol zou kunnen spelen binnen het Europa van de Zes. De heer Lefevre pleitte verder voor eenmaking van het buitenlands be leid en het handelsbeleid van de Be- nelux-landen. te bereiken. Het grote voordeel van ruimteplatforms voor grote ruimterei zen is dat men zich buiten de aantrek kingskracht van de aarde bevindt. Op dergelijke platforms zouden raket ten gemonteerd kunnen worden wel ke met veel hogere versnelling gelan ceerd kunnen worden. Het bijzondere van de proef Is dat koppeling van de twee ruimtevaartui gen volledig automatisch gebeurde. De Amerikanen hebben ook zo'n ex periment uitgevoerd, maar dat ge beurde door handbesturing door de inzittenden. Radio Moskou noemde deze eerste automatische koppeling in de geschie denis een nieuwe overwinning voor de Russische ruimtevaartkunde. De twee satellieten die de proef uitvoerden waren de Kosmos 188, die gisteren werd gelanceerd en de Kosmos 186. De laatste werd op 27 oktober in een baan rond de aarde gebracht. Men vermoedt dat de Kosmos 186 een groot ruimtevaartuig is, dat vijf man kan vervoeren. De koppeling werd tot stand gebracht bóven de Atlantische Oceaan bij het eiland Tristan da Cunha. Ada Kok, die tijdens de voor- Olympische spelen in Mexico tweemaal het goud veroverde, is in ons land teruggekeerdGis teren arriveerde zij op Schiphol. Lachend wandelde zij met haar wagentje bagage naar de aan komsthal. (Van onze Leidse redactie) KATWIJK aan ZEE Gistermid dag heeft de KW 186 Anna Jacob op de Noordzee ter hoogte van Texe het stoffelijk overschot aangetroffen van de bij het vergaan van de KW 37 Orion omgekomen 41-jarige matroos N. Varkevisser. Drie Katwijkse schepen waren uit gevaren om te zoeken naar de over blijfselen van de gezonken kotter. Intussen is op het strand te Eg- mond aan zee een vissorteertafel van de KW 37 aangespoeld. Men leidt hieruit af dat de kotter ter hoogte van Egmond of ten zuiden daarvan moet zijn vergaan. Van het ministe rie van verkeer en waterstaat verne men wij dat tegen de sluiswachter, die de onjuiste mededeling heeft verstrekt dat de KW 37 in de haven van Den Helder lag, geen maatrege len zullen worden genomen. Hij was geheel te goeder trouw. Vanaf zijn plaats kon hij het gedeelte van de haven waar de vissersschepen lagen, niet zien. Hij is toen aan vissers op de havenkant gaan vragen of de KW 37 was aangekomen en dezen zouden bevestigend hebben geantwoord. stelt, en die een direct politiek karak. ter dragen. Op Nederlandse schenen, die naar Sjanghai gaan, wordt indoctrinatie toe- gepast door middel van het rode boek je. De gezagvoerder stelt er in opdracht van zijn rederij nooit een protest te genover, en roept de bemanningsleden zelfs voor het betreffende lesuurtj* u samen. De Royal Interocean Lines, die veel op China vaart, heeft de scheepskapi teins duidelijk Instructies gegeven de havenautoriteiten of de rode garde niets in de weg te leggen. Ook als er schoorstenen of rompen met Maols- tische leuzen beschilderd worden, moe ten de gezagvoerders zich hierbij neer leggen. Hoe ondoorzichtig de situatie in Kanton nog altijd is, wordt bewezen door het feit, dat de brief van de jaarbeurs door een tweede brief is gevolgd, die va nde Chinese legatie in Den Haag afkomstig was. Hierin wordt gesproken van een falsificatie. .Amerikaanse imperia, listen en de bandietenbende van Tsjang Kai-sjek" zouden ervoor ver antwoordelijk zijn. De gevolgtrekking, die men hieruit moet maken, is dat de strijd tussen revolutionairen en contra-revolutio nairen in Kanton nog steeds niet is uitgewoed. Wat met de ene hand wordt uitgevoerd, wordt met de an dere hand weer ongedaan gemaakt. Duidelijk is m ieder geval dat de firma's, die handel met China dry ven, zich verre van ongerust maken. Het is nog nooit gebeurd, dat de zakenman die de jaarbeurs van Kanton bezocht, geen uitreisvisum kreeg. Het likken van de kandeieer om wille van de smeer wordt, wat Peking betreft, bovendien reeds lang gedaan. ROTTERDAM De 27-jarige Rotterdamse beeldhouwer Leendert t" Janzee is zwaar gedupeerd na een inbraak in zijn atelier aan de Hogehcf. Vandalen zijn in het weekeinde naar binnen gedrongen en hebben zich daar op de (voor het grootste deel houten) beelden uitgeleefd. Een groot aantal is vernield, andere zijn met beitels bewerkt of met verf beldadderd. Ook zijn enkele bronzen reliëfs gestolen- De kunstenaar heeft laten weten dat het hem zeker een half jaar werken kost voor hij de beelden heeft gerestaureerd. Zijn atelier is gevestigd in een oud schoolgebouw. Er zijn het laatste half jaar al vaker ongenode gasten op bezoek geweest sinds zijn vijf collega's, met wie hij de ruimte deelde, zijn ver trokken. De wat verbitterde Janzee zegt dat het hem onmogelijk wordt gemaakt te werken. Hij moet meer tijd be steden aan voortdurend barricaderen van zijn atelier dan aan kunst zinnig werk. ROTTERDAM Afgelopen nacht is de 28-jarige bankwerker A. C. de V. uit Rotterdam aangehouden. De man werd betrapt bjj een inbraak in het gebouw van de G.G. en G.D. aan de Van Swietenlaan. Hjj probeerde nog door een ver nielde ruit te ontsnappen, maar kon na een korte achtervolging worden gegrepen. Met een gewonde hand moest hij in het Zuiderziekenhuis worden behandeld. De man is in be waring gesteld. Gis Leren is de 36-jarige vertegen woordiger J. L. uit Capelle aange houden en overgegeven aan de Rot terdamse recherche. De man wordt verdacht van flessentrekkerij L. legitimeerde zich als ingenieur van een chemisch bedrijf en kocht gebruiksartikelen ter waarde van circa i 10.000, waarbij hij latere be taling in het vooruitzicht stelde. De op deze wijze verkregen goederen werden in geld omgezet. De man is in bewaring gesteld. De 27-jarige beeldhouwer J. Z. deed gisteren aangifte van inbraak in zijn atelier aan de Hogehof. Drie koperen reliëfs en een pick-up wor den vermist. In het constructiebedrijf van A. Z, aan het Jaffa is uit een geldkistje dat in een metalen kast stond 900 gestolen. PARIJS De Franse componist en tekstschrijver Guy Magenta is be zweken aan de gevolgen van een au to-ongeluk dat hem zondag bij Salbris in het dal van de Loire is overko- men. Magenta (39) werd beschouwd als een van de meest dynamische com ponisten van het Franse chanson. Hij heeft liederen gemaakt voor Maurice. Biraud en Regine en teksten geschre ven voor Georges Ulmer, Lucienne, Delile, Luis Mariano, Eddie Mitschell en andere zangers. V

Trouw / De Rotterdammer | 1967 | | pagina 2