Ir. F. Posthuma op forum-bijeenkomst Waterweggebied: plaats voor twee mammoetwerven Gelukkig met containers ASSISTEMTEGROEP STEUNT RECHERCHE Rotterdam moet geul betalen Aparte rechtbank voor jeugd? Forse straffen geëist voor vele inbraken FLODDER MINDER GEVAAR BIJ VIMUM-SNEMEID Ontwikkelingshulp tast het auteursrecht aan Dievenduo gepakt na achtervolging Van Hiel wil bisons in IJsselmeerpolders 3fcji0tkrdantmtf BERGING VAN SCHEPEN BU VLAARDÏNGEN Studietoelagen: consumptie bij hoger inkomen beperken Maximum 110 km haalt weinig uit Uitgevers verontrust: Landen roepen te snel hulp VN in Rusk wist leden Congres niet te overtuigen Ir. Klasema hoofd van dienst Zuiderzeewerken Kritisch de rotterdammer 2A WOENSDAG 1 NOVEMBER 1957 mm (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM In het Wa terweggebied is volgens ir. F. Posthuma, direkteur van het gemeentelijk havenbedrijf, plaats voor twee mammoet- werven. Hij zei dat tijdens een forum-bijeenkomst die de Ha- (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De recherche is versterkt met een groep van 22 rechercheurs, twee administratieve ambtenaren en eigen materieel die in gevallen van ernstige misdrijven, zoals overval, doodslag of moord kan worden ingezet. De naam is „assistentiegroep" kortweg AG. Bij het Rotterdamse politiekorps is de recherche geheel gedecentraliseerd ASSISTENTIE venvereniging Rotterdam" dinsdagavond belegde in de aula van de Economische Ho geschool. Volgens hem dient er een reparatie- en bouwdok in de Botlek (Verolme) te komen, maar ook in Europoort waar het merendeel van de grote tan kers zal komen moeten faci liteiten komen. „Ik geloof in alle twee", aldus de heer Posthuma. TERUGGANG Welvaart Strijd de goede strijd met Sturka: voor de goede mode,goed gemaakt van goede stoffen. AMSTERDAM Nederland se uitgevers en auteurs zijn ver ontrust over de tendens om ont wikkelinglanden te helpen zon der dat rekening gehouden wordt met hun recht op intel lectueel eigendom: de auteurs rechten. Bescherming Afscheid dr. De Beus Verbaud Onderzoek Papua 4 laakbaar JhfbT IS NÜ dus beslist: Rotterdam moet de geul uit eigen portemonnee betalen. Een beschamende houding van bet rijk en een miskenning van Rotter dams stevige positie in de nationale eco- nomie. Gelukkig dat de hoge kosten later zul len kunnen sjorden terugvc'-liend door de schepen flink te laten betalen voor het binnenvaren via de geul tussen twee haakjes: een uiterst logische zaak. want Rotterdam is geen filantroop en dat Rotterdam door het alsmaar praten met en brieven schrijven aan de regering bereikt heeft dat de minister gezegd heeft de gewraakte eenderde-tweederde regeling onder de loupe te nenren. Feit blijft echter dat de regering Rot- Rotterdam laat opdraaien voor de iele tientallen mil joenen guldens dip voor het werk aan de geul nodig zjjn. Hoe men liet ook beziet, het i« een ir- reeële kijk op de zaak. Be geul is en blijft een nationale zaak geen lokale, zelfs geen regionale, Be De geul is een inkomstenbron voor ge heel Nederland. Ook het rijk gaat er ctraks de goede vruchten van plukken. Het rijk krijgt de invoerrechten, belas tingen, noem maar op. En dut zonder een eent aan de geul zelf te betalen, afge zien dan van het betrekkelijk geringe bedrag dat nodig is om de geul op diep te en de rivierbodem vast te honden. Het afwimpelen van een verzoek 0*1 een reeële bijdrage is nogmaals een laakbare houding. Rotterdam is wereld haven nummer één en zal dat in de toe komst in steeds sterkere mate worden en blijven. Daarom is een toegestoken hand van de regering zo belangrijk en het uit blijven ervan vaak deprimerend. Maar niet getreurd. Rotterdam krijgt niet voor de eerste maai alleen met het bpltje te hakken. Het heeft altijd een uitstekende visie gehad als het om de haven ging. Botlek, Europoort eii Maas vlakte zijn er de bewijzen van. De geul zal er ook een worden, dat staat vast. Ook zonder rijksbijdrage. (Vervolg van pag. 1) De gemeente zal, zodra schepen van 62 wet kunnen binnenlopen, de kosten van de geul moeten verhalen op de gebruikers door een extra hef fing op het zeehavengeld voor de zeer grote tankschepen. "Uiteraard had Rotterdam tegen de ze voorwaarden bezwaren, vooral om dat de regeling dat het rijk tweeder de van de kosten van soortgelijke werken draagt, werd doorbroken. Te gen de regeling zelf heeft Rotterdam ook ernstige bezwaren. De gemeente stelde de regering in kennis van de bezwaren. Het vastleggen van de ri vierbodem is niet alleen een Rotter damse aangelegenheid en als conse quentie kan Rotterdam niet akkoord gaan met het bijdragen In het onder- 'houd van de geul. Bij het daaropvolgende overleg Week de regering vast te houden aan de eis dat de gemeente de geul moet betalen. Het rijk meent dat het ver diepen van de geul uitsluitend van belang is voor de oliemaatschappijen. Zij verkrijgen namelijk een zekere kostenbesparing wanneer de produk- ten met zeer grote schepen kunnen worden aangevoerd. Het is daarom redelijk de kosten van de geul op belanghebbenden te verhalen. Zou het rijk de diepe geul geheel of voor tweederde financieren, dan zouden de kosten niet worden terugverkregen; de gemeente is daar toe wel in staat door deze schepen extra te belasten. Rotterdam zal over de verhoging van het zeehavengeld nu contact op nemen met de ministeries van ver. keer en waterstaat en van econo mische zaken. De minister van verkeer en wa terstaat heeft onlangs laten weten dat hij bereid is de eenderde-tweeder de regeling ter discussie te stellen in het Zeehavencontactorgaan dat bin nenkort in het leven wordt geroepen. Hierin zullen kwesties als havenbe heer, haveninrichtingen en -exploita tie, vestigings- en subsidiebeleid en nationale en internationale concurren tieverhoudingen aan de orde komen. De minister verklaarde zich ook be reid de onderhoudskosten van de geul voor rekening van het rijk te ne men, maar hij hield vast aan een bijdrage voor het vastleggen van de rivierbodem- Rotterdam wil over dit punt nog praten; er is een onderhoud aangevraagd. B. en W. stellen de raad voor deze voorwaarden te aanvaarden, omdat tegenover de extra kosten van de geul een belangrijk hogere opbrengst aan zeehavengeld zal staan. Vanwege de uitbreidingen die de olie maatschappijen hebben aangekon digd, mag worden gerekend op een belangrijke stijging van de aan- en afvoer van ruwe olie en eindproduk- ten en de hierdoor verkregen hogere opbrengst aan zeehavengeld zal, naast de voorgenomen aanpassing van de tarieven, voldoende zijn om ée hogere kosten op te vangen. Slechts bepaalde mensen zijn gespeci aliseerd zoals bij de kinderpolitie, de rivierpolitie en de centrales voor ver dovende mddelen, auto- en fietsen diefstallen en falsificaties. Alle overige zaken worden behan deld door de recherche-afdelingen aan de verschillende bureaus in de stad. Daarbij behoren ook moord of doodslag, In het verleden heeft dit moeilijk heden gegeven die voortkwamen uit een tekort aan personeel bij de betrok ken afdeling. Uiteraard werd dan steeds assistentie verleend, maar de sterke wisseling in de assistentiever-' lening werd als een bezwaar gevoeld. Om vooral bij het begin van een onderzoek over vrij veel rechercheurs te kunnen beschikken met een grote variatie aan taken is de assistenten- groep opgericht. De AG zal niet opereren als een zelfstandige recherche-eenheid, maar slechts assistentie verlenen op ver zoek van de chef van de betrokken afdelingen die met het onderzoek is belast. Deze chef bepaalt ook in wel ke gevallen en in welke mate assi stentie wirdt verleend. D*e 22 rechercheurs worden gere- cruteerd uit het recherchepersoneel van de verschillende afdelingen, waar zij normaal dienst blijven doen. Tot de uitrusting van de AG be hoort een speciale auto, die op een voudige wijze ingericht kan worden als rijdend posthuis. Verder heeft de groep de beschikking over verbin- dingsmateriaal, gereedschappen, be nodigdheden voor het opzetten van een afzonderlijke administratie en verlichtingsmateriaal. Vakbondsman W. J. Hulsker was het niet met hem eens, omdat hij zich niet kan voorstellen dat de rege ring twee werven zal subsidiëren. De- heer W. F. van Gunsteren, voorzitter van het Centraal Bureau voor Rijn en binnenvaart, vond twee werven teveel en de zaak een groot pro bleem, terwijl mej, mr. J. Zeelenberg als lid van de Raad van State, meen de dat wie *t.eerst komt, de eerste rechten heeft. Het forum dat het motto „Rotter dam: groot genoeg of nog groter?" droeg en. kundig door de heer J. J. van Raalie, hoofdredakteur van de Handels- en Transportcourant werd geleid kreeg vele vragen te beant woorden, waarvan er diverse niet die aandacht kregen die ze verdienden, onder meer vanwege tijdgebrek. Ook kregen niet altijd de juiste leden de juiste vragen voorgelegd. Ir. Posthuma bleek het kan ook moeilijk anders een groot voorstan der van een nog grotere haven. „Hier kunnen faciliteiten worden geboden die nog met overal in Nederland te vinden zijn. Ik ben er tegen dat in dustrieën die wij kunnen krijgen naar het buitenland gaan", merkte hij op. De grens van de haven kon hij niet trekken, maar wel wees hij erop dat de gehele Delta Industrieel nog vrij wel leeg is. „Met elkaar moeten we een assortiment van terreinen schep pen voor alle soorten industrieën", aldus ir. Posthuma. Het belang van dit gebied on derstreepte hij met de opmerking dat het particuliere bedrijfsleven sa een overheidsinvestering van 70 miljoen gulden voor de vaargeul besloot voor niet minder dan 1,2 miljard te In vesteren. V Dr. J. Ph. Backx, voorzitter van de Scheepvaart Vereeniging Zuid, had graag wat meer arbeidsintensieve be drijven. Hij zag in de toekomst een verdere teruggang van de werkgele genheid in de haven, maar er moet geen. paniek gaan heersen. Volgens hem kan een natuurlijke afvloeiing al veel aan de situatie doen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „Ik verwacht dat er binnenkort voor de steeds toene mende jeugdcrlminalitciten een apar te rechtbank .zal worden gevormd." President mr. A. R. Jolles zei dit dinsdagmorgen toen twee jongens van twintig jaar terecht stonden voor zestien inbraken. De verdachten waren Arte de W„ die zich stuurman van de binnen vaart noemt, maar langer in jeugdge vangenissen en tuchtscholen heeft doorgebracht dan op het water, en tie matroos H. J. G. Ze hadden door de hele stad verspreid inbraken ge pleegd in woningen, die zij via brarid- gan^an binnendrongen. De buit va neerde van honderd tot duizend gul den De stuurman had bebahe de zestien inbraken ook nog een joyri ding op zijn naam staan en was in Schiedam na een aanrijding met znn auto doorgereden. Officier mr. P. A. H. Bos herinnerde er aan dat de knaap al vele keren uit inrichtingen was weggelopen. G. was aan het inbreken geslagen (acht in totaal) toen het huwelijk tus sen zijn ouders spaak was gelopen „De steeds toenemende ïeugd- diefstallen nopen mij tot nieuwe maatregelen", zei de officier. Waarschijnlijk ligt het aan de wel vaart dat ik hier de afgelopen maan den zo'n veertig van deze zaken heb behandeld. Het verbaast me dat instellingen als de Arend en Zee meeuw. die voor de jeugd wat willen doen, zo veel moeite hebben om ge meentelijke steun te verkrijgen, ter wijl ééndagsvliegen voor een beatkel- der grif een krediet krijgen. De W. is de hoofddader, die zijn misdrijven als een avontuur ziet Het ergste is dat hij zijn kameraad daar bij heeft meegesleept." Tegen De W. eiste de officier een straf van twee jaar en drie maanden met aftrek. Met G. had de officier medelijden ge nen de omstandigheden, „Hij lijdt aan zelfvernietiging. De ze jonger, wordt door het noodlot aan getrokken als door een magneet." Bij zijn eis hield mr. Bos rekening met deze omstandigheden. Hij vorderde twaalf maanden, waarvan drie voor waardelijk en een proeftijd van drie jaar. Verdediger mr. A. E. Drlessen vroeg de rechtbank de straf van De W. te bekorten, daar hij twee jaar en drie maanden een uitzichtloze straf vond. „Ondanks zijn langdurige erva ring in tuchtscholen en jeugdgevange nissen lijkt mij dat hij zijn straf toch het best in een jeugdgevangenis kan doorbrengen", zei hij. Mr. W Dommermg vroeg de recht bank bij het bepalen van de straf voor G. vooral rekening te houden met een toe/icht, waarvan de verdedi ger vond dat zijn cliënt dat hard nodig heeft, gezien zijn pessi mistische toekomstverwachtingen. Uitspraak over veertien dagen. IJEf havenforum bestond uit van links naar rechts: de heer W. F. v. Gunsteren, mej. mr, J- Zeelenberg, de keer JJ. v. Raai- te (voorzitter)ir. F. Posthuma, de heer W. J. Hulsker en dr. Ph. Rnckx. De heer Backx verwonderde zich erover dat de ontslagen in de haven zoveel publiciteit kregen, maar dat er stilte heerst rond ontslagen in andere bedrijven. Hij noemde cijfers als 10.000 man bij de Shell, 10.000 bij de NS en 3500 bij Philips. Over de toekomstige Rijnpoortha- ven tussen Maassluis en De Hoek had ir. Postiiuma niets dan lof. Hij vond die haven een goede mogelijk heid voor het moderne stukgoedver- voer, waarbij hij ook dacht aan luchtkusscnvaartuigen en. draagvleu gelboten. Uiteraard kregen ook de containers de gebruikelijke aandacht. Elk forum- lid was er op zijn of haar manier gelukkig mee, omdat Rotterdam nu eenmaal niet bij de technische ont wikkeling achter kan blijven. Dr. Backx: „Het is goed voor de haven". De heer Hulsker: „Een zegen, mits er in de haven een goede politiek wordt gevoerd". Ir. Posthuma: „Con tainers scheppen extra vervoer*'. De heer Van Gunsteren: „De binnen vaart moet wachten tot de kans komt om aan containervervoer deel te ne men. De binnenvaart kan alleen bij lage kosten concurrerend zijn." Nadat het bestaan van de haven vakschool was aangetoond en het fo rum het er over eens was dat er voldoende recreatie is in Rotterdam, kwam uit het publiek de vraag of we het in de haven nu -wel zo goed doen. Dr. Backx mocht daarop zeggen: „Er is bij iedereen zelfkritiek nodig. Vele zaken 'kunnen inderdaad nog worden verbeterd." (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De opdracht tot berging van de bij Vlaardingen in (3e Nieuwe Waterweg gezonken schepen President Pierre Angot en Hornland Is gisteren verstrekt, W. A. v. d. Tak's Bergingsbedrijf ■gaat het Franse schip lichten, terwijl het Duitse bergingsbedrijf Ulrich Harms de Hornland onder handen neemt. Beide wachten op officiële toestemming van Rijkswaterstaat om met het werk te kunnen starten. Van den Tak zal allereerst met een drijvende bok de 3800 ton zwavel uit de President Pierre Angot moeten ha len. Harms zal te werk gaan met de bokken die het bedrijf reeds enige tijd in Europoort heeft liggen voor üe berging van drie oude wrakken in de vaargeul voor Hoek van Holland. De opdracht aan dit bedrijf is waarschijnlijk mede aan de aanwezig heid van het materiaal te danken. Hoe lang de berging van de twee schepen duurt en op welke wijze men uiteindelijk zal lichten Is nog onbekend. Mogelijk kan het enige we ken gaan duren. Rijkswaterstaat heeft de schepen inmiddels onder de Wrakkenwet ge plaatst, hetgeen Inhoudt dat ze zo spoedig mogelijk moeten worden ver wijderd. DEN HAAG Minister Veringa van Onderwijs en wetenschappen vindt het rechtvaardig dat de con sumptie wordt afgeremd In het be lang van studerende kinderen, naar mate de consumptie minder gericht is op de meest noodzakelijke levens behoeften. Daarom zal de ouderlijke bijdrage boven inkomens van 20.000 in toenemende mate progressief zijn. Hem waren vragen gesteld door het Eerste-Kamerlid Van Wijk (pac. soc.) over de bij de toekenning van Rijksstudietoelagen gehanteerde schaal voor levensonderhoudsbedrag van ouders (Ibo-schaal). Het is de bedoeling de nu vast gestelde normen aan te passen aan het loon- en prijspeil zodat een waardevast stelsel ontstaat. Grondslag zijn gegevens van het Bs, dat heeft uitgerekend, dat de consumptie in gemiddelde gezinnen stijgt met 300 bij elke toeneming van het inkomen met 1000. Han tering van deze regel heeft tot resul taat dat de middengroepen met een inkomen vanaf 16.000 minder zwaar worden belast dan vorig jaar het geval was. De gemiddelde verlaging van de ouderlijke bijdrage bedraagt bij de nieuw gehanteerde Ibo-schaal acht procent. Ook zal rekening worden ge houden met de kosten van andere kinderen bij de bepaling van ouder lijke bijdrage. Wanneer ouders aanzienlijke uit gaven hebben gedaan, buiten die welke In engere zin als levensonder houd zijn aan te merken, kan daar in bepaalde gevallen rekening mee worden gehouden. Er is verder niet aan te ontkomen, dat soms zes maanden verlopen tus sen het indienen van de aanvrage en de beslissing. De minister ontkent uitdrukkelijk dat ouders van bursalen benadeeld zijn bjj ouders van niet-bursalen door kinderbijslag en -aftrekrege lingen. Oudera van bursalen die vol doende studieprestaties hebben, krij gen na verlies van de toelage ook weer recht op deze aftrekregelmg en bijslag. v AMSTERDAM Een even tuele invoering van een mini mum snelheid op de rijkswegen heeft een groter effect op het aantal inhaalmanoeuvres en daarmee op de veiligheid dan een maximum snelheid. Dit is de voorlopige conclusie van het ongeveer een jaar geleden begon nen onderzoek naar het effect van. snelheidsbeperkingen buiten de be bouwde kom door de Stichting we tenschappelijk onderzoek verkeersvei ligheid. Uit het onderzoek is ook gebleken dat bij het vaststellen van een maxi mumsnelheid van 110 kilometer per uur niet minder ongelukken gebeu ren. Wordt deze grens echter gesteld op 100 kilometer per uur, dan heeft dit wel een gunstige invloed op het aantal ongelukken. De directeur van de SWOV, ir. i De landen, aangesloten bij de Ber oer Conventie, hebben wijzigingen voorgesteld, waarbij de bescherming op auteursrecht in de arme landen rigoureus wordt beperkt De uitgever* willen er bij de rege ring op aandringen dit zogenaamde Stockholmse protocol niet te tekenen, nen. De voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Uitgeversbond, mr, F. A. M. Cuppen, sprak op de bondsverga dering zelfs van een herziening van voor Nederland ongemeen negatief belang. In Nederland verschijnt 1 op de 7 titels in een vreemde taal. Neder land neemt in de wereld een unieke plaats in. Het gaat om drie punten: de beschermingsduuT wordt terugge bracht van 50 tot 25 jaar na overlij- den van de auteur, voor fotografische werken en werken van toegepaste kunst van 25 tot 10 jaar; de duur van het vertaalrecht is beperkt tot 10 jaar na eerste publikatie (In bepaalde ge vallen kan een ontwikkelingsland zelfs na 3 jaar reeds een exclusieve vertaallieentie krijgen tegen een bil lijke vergoeding, die eenzijdig door het ontwikkelingsland kan worden vastgesteld. De Turks-Cyprische leider Eauf Denk tasb is gisteren gearresteerd toen hij heimelijk Cyprus binnenkwam. Volgens radio-Cyprus was Denktash, voormalig voorzitter vaii de Turks-Cyprische ver tegenwoordigende raad, in gezelschap van twee mannen. Het drietal had wapens bij zich. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Na een achter volging door enkele politieauto's zijn vanmorgen vroeg de 26-jarige chauffeur B. H. F. en de 27-jarige A. B. V., zonder beroep, gearres teerd op de Beukelsdijk. Beiden ko men uit Schiedam. Het tweetal had in de afgelopen nacht ingebroken in een spoorwagon, die aan de Marconistraat stond. Z« ontvreemdden daar een kist met 81 dozijn tabakspijpen met een waarde van ƒ.3500 en een doos met los speelgoed. Tijdens de overbrenging naar het politiebureau verzette het tweetal zich hevig, waarbij een agent tijdens de vechtpartij een klap in zijn ge zicht kreeg. Bovendien kan het betrokken land transfer van deviezen onmogelijk ma ken; voor uitgaven dienende educatie ve of culturele doeleinden kan ook binnen drie jaür een niet-exclusieve licentie worden verkregen wanneer het werk niet in het ontwikke lingsland is uitgebracht De uitgevers vragen zich af of deze aanslag op de Intellectuele eigendom nu werkelijk daadwerkelijke hulp be tekent. Het boek kan een zeer belang rijke rol spelen bij ontwikke lingshulp, maar de voorgestelde wijzi gingen maken de uitgave van vele werken problematisch (honorering, kans op onjuiste vertalingen). De uit gevers wijzen nog op de uitgeverscon ferentie in Frankfort, waar een reso lutie werd aangenomen, die een be roep op de regeringen inhoudt au teurs en uitgevers tegen verlies van rechten te beschermen. NEW YORK De scheidende Neder landse afgevaardigde bij de Verenigde Naties, dr. J. G. de Beus, vindt dat te veel VN-landen „direct naar de VN rennen als zij een geschil hebben". Dat is nooit de gedachte van de handvest geweest, zei dr. De Beus tijdens een afseheidslunch in New York. Er bestaat volgens hem de neiging in de VN, tegenstanders van extreme acties „immoreel" te noemen wanneer zij met mee willen gaan met de eisen van eco nomische sancties of militaire maatrege len tegen een beweerde overtreder. „Er is een aantal geschillen in de wereld dat niet kan worden opgelost, en het is ihet eenvoudig niet waard om tot het uiterste van sancties of militair ingrij pen te gaan". Men neemt aan dat dr. De Beus hiermee onder andere doelde op Zuid-Afrika. WASHINGTON De Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, heeft gisteravond tevergeefs getracht 24 Congresleden ertoe over te halen, hun eis tot afkondiging van een pauze in de bom bardementen op Noord-Vïetnam in te trekken. Rusk zei na afloop tot verslaggevers dat hij eraan twijfelde, de afgevaardigden van de juistheid van de bezwaren van de regering te hebben kunnen overtuigen. In Saigon is vandaag een militaire pa rade gehouden ter herdenking van het feit dat op 1 november 1963 het regiem- Ngo Dinh Diem werd omver geworpen. Er was niet veel publieke belangstelling. Velen vreesden een herhaling van vorig jaar toen de Vietcong de parade beschoot met mortieren. (Van onze parlemcntsredactie) DEN HAAG „Reserveer een groot stuk van de IJssefmeerpolders ais leefmilieu voor groter wild. Laat daar wisenten, elanden en lynxen rondlopen. Tenslotte is ook een ge bied als het Krügcrwildpark in Zuid-Afrika geen pure natuur meer". Dit ze» gistermiddag mr. H. van Hiel (lib.) bij de behandeling van de Natuurbeschermingswet in de Eerste Kamer. Staatssecretaris Van de Poel (CRM) voelde niets voor het originele denk beeld Maar Nederland zit niet stil als het gaat omi de bescherming van het wildleven. Zo worden nu pogin gen gedaan om hier de raaf terug te krijgen. De Tweede Kamer aanvaardde kort geleden de Natuurbeschermingswet met 97 tegen 32 stemmen. Tegen wa ren de CHU en delen van KVP en VVD. De Senaat zal het ontwerp over veertien dagen eveneens aanvaarden, met waarschijnlijk de hele CH-frac- tie voor. Alleen de VVD-sena toren waren te gen. Mr. Van Hiel: „Het doel van de wet heeft onze warme sympathie, maar zwaarder weegt ons bezwaar, dat landbouw» en eigenaarsbelangen hier geschaad worden zonder dat de schadevergoeding als bij onteige ning voldoende geregeld is". Asmussen, zei gisteren op een studie dag van deze stichting, dat nog wordt onderzocht of het onderzoek op dit gebied zal kunnen worden voortgezet, Zo'n onderzoek heeft alleen zin ais het verband kan worden gezocht tus sen de ongevallenkans, en een 20 groot mogelijk aantal kenmerken van de weg, het voertuig en de mens, die van belang zijn voor de verkeersvei ligheid. De voorbereidingen hiervoor zullen zeker vijf jaar duren, aldus ir, Asmussen. De directeur-generaal van Rijkswa terstaat, Ir. J. van der Kerk, deelde mee dat de raad van waterstaat bin nenkort advies zal uitbrengen over een aantal maatregelen die een beter optreden mogelijk moeten maken te gen de verkeersdeelnemers die onder invloed van aicohol een voertuig besturen. Prof. dr. P. Muntendam, hoog leraar in de sociale geneeskunde te Lelden, kondigde aan dat een on derzoek zai worden ingesteld, nodig om op doeltreffende wijze de alco holisten te identificeren. Zodoende kunnen gegevens worden verkregen omtrent recidive-kans en het bloed- alcoholgehalte. De gegevens zullen een eerste be wijs kunnen leveren of het uit het oogpunt van verkeersveiligheid wenselijk of noodzakelijk is bepaalde groepen alcohol-recidivisten voor goed of gedurende een langere perio de uit te sluiten van verkeersdeelna- mc. Dit onderzoek staat onder leiding van prof. dr. W, Buikhuisen, hoogle raar in Groningen. Hij gaat van 2000 personen, die in 1955 en 1956 veroor deeld werden op grond van het verbod om onder invloed aan het verkeer deel te nemen, na of zij tot in 1960 nog een of meermalen voor hetzelfde delict werden veroordeeld, en of zij eventueel nog andere misdragingen onder de invloed van alcohol hebben gepleegd waarvoor zij werden veroor deeld. 1 DEN BLAAG Met ingang van vandaag is tot hoofd van de dienst der Zuiderzeewerken benoem dir. M. Klasema. Hij is de opvolger van ir. F. L. van der Bom. Al sinds 1938 is ir. Klasema werkzaam bij de dienst. Onder meer heeft hij een belangrijk aandeel ge had in de drooglegging van de Noord oostpolder en Oostelijk Fle voland. Ver- 7 der was hij Ir- M- Klasema actief bij het herstel van de Wierin- germeerdijk in 1945 en van de dijk op Schouwen-Duiveland na de stormramp in 1953. Sinds 1961 is hij hoofdingenieur-directeur en tevens waarnemend hoofd van de dienst der Zuiderzeewerken. De capaciteiten van ir, Klasema zijn overigens niet alleen, beperkt tot tot zijn ambt. Men kent hem ook als ervaren Elfstedsnrijder, terwijl hij ais succesvol sportman, onder meer tijdens de Olympische Spelen in 1936, jarenlang deel uitmaakte van de nationale atletiekploeg. van 50 jaar geleden De. levensmiddelenprijzen in Amerika. New-York, (HohNB). Aangezien de prïj* zen der levensmiddelen hier nog hooger stijgen dan in Europa, dringt het publiek er op aan, dat de regeering stappen zai doen om degenen, die zich op deze wijze verryken, in loom te houden. Hoover gaf een modedetdiug in het licht, dut de prijzen in den kleinhandel in overeen stemming moeten zijn met hetgeen vroe ger is betaald. Men verwacht dat spoe dig krachtiger maatregelen zullen wor den genomen om de prijzen op een laag peil te houden. „sssal

Trouw / De Rotterdammer | 1967 | | pagina 2