Vanwege stijgend aantal verdachten Speciale jeugdzitting van politierechter gestart Heinrich Hanno bouwt in Zomerhofkwartier Gospel-festival kreeg karakter van heatshow Auto kantelt om 11a slippartij: dode Leed en woord en muziek m Andrea redde duif en kreeg horloge I 1 i Srjfottfrfrumnfr Voor f 12voor schut zetten m Grote inbraak in warenhuis CUNARDSTOPT PASSAGIERS- DIENST OP ROTTERDAM keetman^j Reverend Robinson indrukwekkend Ciiltuurrapport achterhaald Begraafplaats niet geveild Cantatedienst Laurenskerk KLEYN AUTO'S Auto door slip in sloot „Groene Kruis" preventieve bejaardenzorg n DE ROTTERDAMMER v beduidend' gqqcTkoper Brand Brillant} symbool van uw geluk Woningbouw Rijnmond gedurende september Hoofdcommies DWL nam afscheid Ongelukken op de weg Rijnmond steide al verkeersbureau in Unilever neemt Plastics over Rijnmond op hoogte bij calamiteiten lil In vergadering Pagina 4 2A MAANDAG 20 NOVEMBER loc,? Als U gewend bent om eisen te stellen aan Uwgalne^dan moet U morgen eens komen kijken. Want dan verkopen wij elastie ken corsetten, die door de dames, dletoch een corset nodig hebben,- hetïneest gewaardeerd, worden-, en U kiest ze uit voor een prijs, die.tot heden ónmo gelijk scheen. Gaines van 15.95, met extra verstevigde ritssluiting, met ver hoogde taille en-met balelnver- steviglng, koopt i) nu voor nog géén tientje. Morgen om 9 uur begint de verkoop van deze gaines van een prachtkwaliteit zware elastiek, 'het achterpand met satlj «elas tiek en met nylon yoorpand, in de maten M (42) L (44) EL (46) EEL (48) voor Gttn tth of tdirlft. bot ROTTERDAM Zaterdagnacht is bij Van der Kamp's 'Warenhuis N.V. aan de Jan Kruijffstraat ingebroken. Uit opengebroken toonbankvitrines werden 49 gouden en 43 doublé heren en dameshorloges gestolen, alsmede 7 gouden armbanden. De buit heeft een gezamenlijke waarde van 20.000 gulden. Vrijdagnacht werd bij De Gruyter aan de Burgemeester Baumannlaan in gebroken. Uit het magazijn ontvreem de men bopen sigaretten, pakjes shag en een aantal dozen eh pakken koffie. De totale schade is nog niet bekend. In een garage aan de Theodora Ja- cobalaan zijn van een aantal auto's de dashboardkastjes overhoop gehaald. Een staaflantaarn en een étui met 50 dubbeltjes werden ontvreemd. (Van onze verslaggeefster) ROTTERDAM Het stijgende aan tal jeugdige verdachten heeft ertoe ge leid dat erin Rotterdam voortaan speciale polltferechterzltllngen voor jonge delinquenten zullen worden ge- honden. Vandaag zijn politierechter mr. A. R. Jolles en officier van justitie mr. P. A. H. Bos hiermee gestart. De verdachte, die de twijfelachtige eer genoot deze reeks zittingen te ope nen, was de 19-jarige straatmaker E. H., die in de nacht van 3 op 4 septem ber heeft geprobeerd in te breken aan de Goudserijweg. Hij werd daarbij ge assisteerd door een vriend die zich voor de kinderrechter zal moeten ver antwoorden. „We waren dronken", voerde de jongeman ais excuus voor, deze nachtelijke escapade aan. Mr. Jol les: „Wat je dronken doet, moet je nuchter bezuren". De officier was van oordeel dat de. jongelui, zoals in onze welvaartstijd meer gebeurt, te veelverdienden en een deel van hun geld omzetten Sn drank. Hij achtte een fikse boete ge rechtvaardigd en eiste 150 of vijftien dagen en een maand voorwaardelijk met, een proeftijd van twee jaar. „Niet zo mooi", -was de reactie van de jongen op deze Cis. Maar mr. Jolles vond de eis blijkbaar veel te mooi. Hij stélde, dat de knaap „het hokje" in moest en legde hem een maand on voorwaardelijke gevangenisstraf op. t Een schade van vijf- tot zesduizend guidcn richtte de 18-jarige P. S. aan In de kelder van de kantoorflat, waar hfl als halfwas-controleur werkzaam is. Ondanks tot viermaal toe herhaalde waarschuwingen van een vriend ma nipuleerde hjj daar zo gevaarlijk met een benzinc-aansteker, dat er brand ontstond. Het vuur kon snel worden geblust, „maar het had best een enor me brand kunnen worden", aldus de politierechter. Mr, Bos oordeelde, dat hier van op zettelijke brandstichting sprake was. Hij eiste tegen de jongeman, die in het reclasseringsrapport een „branieschop per wordt genoemd, drie maanden voor waardelijk en een proeftijd van twee jaar met toezicht. De raadsman, mr. L, Kruidenier, zet te een vraagteken achiter de door de officier bewezen geachte opzet. Mr. Jolles noemde een en ander een „ty pisch geval van voorwaardelijke'opzet. Hij veroordeelde de jongeman tot twee maanden voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar en toezicht. Aan dit vonnis verbond hij de bijzondere voor waarde dat de jongeman tien procent van de schade uiterlijk op l augustus, zal hebben betaald. Diens werkgever heeft hem in dienst gehouden, maar hem daarbij de plicht opgelegd dit ge deelte van de schade te betalen. Twee zwagers, lasser W. K. en verf- spulter J. v. d. P., hadden zich schuldig gemaakt aan diefstal van een lastrans- formator. Zij gingen er met het appa raat in een auto vandoor, maar een jon getje was zo pienter geweest het auto- nummer op te nemen. Tegen belden eiste de officier honderd gulden boete of tien dagen. „Hebt u een spaarbankboekje in formeerde de politierechter. „Ik spa ren reageerde K., die blijkbaar geen hoge dunk van zijn spaarzin heeft. Ja, zijn meisje spaarde wel. Hijzelf had on langs een auto aangeschaft, Mr. Jolles: „U hebt haar goed onder de duim". Hij vonniste beiden conform. „Haal je dat geld nu straks van het spaarbankboek je van je meisje af 7", vroeg hij K. nog. Maar die ontkende dat ten stelligste. „Waarom doe je zulke Stomme din gen?" vroeg mr. Jolles de 19-jarige machinebankwerker J. J„ die zich op 10 september een geldkistje met 600 had toegeëigend. Volgens de raadsvrou we, mevrouw mr. H. M. de Kat-Pres- ser. had haar cliënt het in een opwel ling gedaan. Zij was het niet eens met de eis van de officier, die tegen de jongeman vijf maanden, waarvan drie voorwaardelijk (zonder aftrek) vor derde met een proeftijd van twee jaar en toezicht. De verdachte zou die tijd dan moeten doorbrengen in een peni tentiair trainingskamp. Mevrouw De Kat zag diverse pun ten, die zo'n bijzondere maatregel niet nodig maakten. Haar cliënt heeft een blanco strafregister, zijn perspectieven zijn gunstig, hij komt uit een goéd ge zin en hjj beheerst een vak. De politie rechter veroordeelde J. tot twintig we ken met aftrek, waarvan zes voorwaar delijk, met twee jaar proeftijd en toe zicht. „Je komt dan op 22 december vrij", zo rekende hij snel uit, „net vóór Kerstmis dus en dan kun je met het nieuwe jaar opnieuw beginnen". ROTTERDAM De Cunard Line komt niet meer met passagiersschepen naar Rotterdam. De rederij heeft de dienst op Canada (Southampton-Rot lerdam - Le Havre - Quebec - Montre al) gestaakt omdat er vanuit Canada een te gering passagiersaanbod was. Vanuit Europa waren de schepen meestal redelijk bezet. Begin november is als laatste schip de Carmania uit Rotterdam vertrokken (vanaf de Lloydkade). Rotterdam was een goede haven voor Cunard, omdat er veel passagiers embarkeerden uit West Duitsland. De Cunard-schepen kwamen vrij on geregeld naar de Maasstad. Dit jaar had de rederij totaal acht afvaarten. De drie schepen -die de dienst onder hielden zullen worden verkocht. De Cunard houdt nu op de Atlantische Oceaan alleen de Queen Elizabeth in de vaart, die eind 1969 vervangen zal wor den-door de in Engeland in afbouw liggende Queen Elizabeth II. Twee kleinere passagiersschepen blijven in de vaart voor cruises. Het is niet uit gesloten dat die schepen ook af en toe Rotterdam zullen aandoen. Een ling met britlant betekent zoveel voor een vrouw. Het is een symbool van liefde en geluk, het mooiste geschenk dat u haar kunt geven.En (prettige bij komstigheid!) het is tevens een stukje familiebezitdat altijd zijn waardehoudt ■Veronïque*, brïflant - 210.. saracioso, 1. grote en 5 kleinebrillanten 695* edelsteenku'ndige f.gA diamantexpert g.i.a. üiiÜMi 92 te!JI6670 filiaal; oostzeedijk 155-157, rotterdam (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het als Spiritual and Gospel Festival aangekondigde concert zaterdagavond in De Doe len had jammer genoeg voor vele teleurgestelden veel meer met een voortreffelijke show van doen dan met gospels en spirituals. Slechts Reve rend Cleophus Robinson en zijn zus ter Josephine James zangen geestelij ke liederen, waarvan de inhoud cn de strekking bij het publiek te verstaan en te begrijpen was. Maar de andere optredenden deden niet onder voor de eerste do beste .beatband die psychologisch inzicht ROTTERDAM —ln de maand september 1967 kwamen ln de 25 gemeenten van het Rijnmondgebied 782 <B0J> woningen gereed, te weten: 389 (372) woningwetwoningen, 35 (22!) gesubsidieerde particuliere woningen; 358 (253) ongesubsidieerde particuliere wo ningen. Begonnen werd met de bouw van 1395 (975> woningen, namelijk: 901 (444) woning wetwoningen; 425 (184) gesubsidioerde parti culiere woningen; 79 (347) ongesubsidieerde woningen. Op 1 oktober 1967 waren ln aanbouw 12.460 (14.954) waringen, te weten; 7.216 (8.939) in de woningwetseetor; 3.220 (2.302) ln de sector van de gesubsidieerde particuliere bouw; 2.924 (3.713) ln de sector van de ongesubsi dieerde particuliere bouw. Tussen haakjes zijn de cijfers van gepiternber vorig" jaar vermeld. ROTTERDAM Maandagmorgen heeft .de heer Jac. van den Berg, hoofdcommies bij het drinkwaterlei- dingbedrijf afscheid genomen wegens het hereiken van de .pensioengerech tigde leeftijd. Drs. K. Kleijwegt, hoofd van de financiële en bedrijfseconomische af deling, sprak de heer Van den Berg toe, evenals de heer W. Rietdijk, waarnemend chef van de afdeling waardemiddel'en. Magazijnmeester J. Lindenburg luidde de hoofdcommies met een ge dicht uit. Met een geestige speech dankte de 'heer Van den Berg alle sprekers en overige aanwezigen. heeft om het publiek te kunnen be spelen. De gospels veranderden zo in enkele uitgeschreeuwde woorden, begeleid door wild gespring en gedans. Van de inhoud ging alles verloren, slechts de titel bleef over. Het is de vraag of het publiek in de zaal wel wist waarom voortdurend „ja" meegezongen (gebruld) moest worden en dat men daarmee een -geloofsbelij denis uitsprak. Hiermee is niet gezegd dat de meisjes van „The Robert Patterson Singers" en hun (mannelijke collega's in „The Mighty Clouds of Harmony" niet kun nen zingen. Integendeel, dat 'hebben zij wel bewezen doordat bun naam we- reldfaam kreeg. Dat was ook zaterdag* goed te horen. Maar men verwacht bij een spiritu al. en gospelconcert iets meer dan al leen ritme, want vooral de inhoud van de liederen is belangrijk. Als in het programma de korte inhoud van de te zingen gospels en spirituals was opge nomen, zou dat een goed hulpmiddel zijn geweest. ROTTERDAM Heinrich Hanno en Co. NV gaat zeer binnenkort be ginnen met de bouw van een nieuw hoofdkantoor op de hoek van de Zo merhofstraat en de Vijverhofstraat. Daarmee krijgt men over twee jaar als dit bouwwerk gereed - is de merkwaardige figuur dat een der grote Rotterdamse havenbedrijven zijn hoofdkantoor heeft in het Zo merhofkwartier! Het Zomerhofkwartier immers is vanouds de buurt van ambachtelijke nijverheid en. ...kleinere mid- derista'ndsbedrijvéri,maar" de buurt verandert snel van karakter. Als straks de Heer Bokelweg een deel is van de grote invalsweg van het noorden naar het stadscentrum, zal deze omgeving dan ook een ge heel nieuw karakter hebben, waarin een groot scheepvaartkantoor goed past. De architectuur is van het Rotter damse architectenbureau L, Kolpa Jr.; het werk is opgedragen aan NV Aannemingsbedrijf A. de Kok en Zo nen te Bergen aan Zee. Het pand telt drie bouwlagen, met op de hoek een gedeelte van vijf lagen. Het krijgt een nuttige inhoud van 12.500 kubieke meter en een vloeroppervlak van 2750 vierkante meter.'De gevels worden uitgevoerd in sierbeton met aluminium ramen. Het is de bedoeling, dat na gereed- komen van dit pand, Heinrich Hanno het tegenwoordige hoofdkantoor in het Grotiushuls aan de Westblaak zal verlaten. ROTTERDAM Eindelijk is het" rapport verschenen dat de dr. E. Boek manstichting, het kunstsociologisch studiecentrum te Amsterdam, vorig jaar samenstelde over het deelnemen aan het culturele leven in Rotterdam. Het onderzoek strekte zich echter uit over de jaren 1961 tot en met 1964, toen de Maasstad nog niet haar gigantische opbloei veroorzakende Doelen bezat en het Nieuw Rotterdams Toneel maar nauwelijks begonnen, was om zijn vorm te vinden. Stelt het rapport reeds, dat de beschikbare tijd van twee maanden te kort was om zo diep op de materie in te gaan dat definitieve conclusies zou den zijn te trekken, de omstandigheden (zowel kunst-biedend als cul tuur-consumerend) zijn bovendien op vele fronten zo rigoureus gewijzigd, dat het rapport moeilijk meer als basis voor verder werken is te gebruiken. Aangezien het publiceren van een uittreksel uit toch niet meer geldende cijfers slechts een misleidend beeld ten opzichte van de huidige situatie zou kunnen geven, volstaan wij met het signaleren van het rapport. Het zal wellicht als document van het verleden voor geïnteresseerden ten stadhuize ter inzage liggen Voor dit vluchtige onderzoek stelde de Rotterdamse gemeenteraad in 1965 5000 ter beschikking. SUSTEREN Tussen Roosteren en Susteren in Limburg is in de nacht van vrijdag op zaterdag een personenauto door de gladheid ge slipt en enkele mal enoingekantetd. Drie van de vijf inzittenden werden naar buiten geslingerd. Een van hen, de 37-jarige Engelsman Hartley, overiee dter plaatse. VINKEVEEN De 4S-jarige aan nemer A. M. Borger utt Vleuten-de Meem is zaterdag hier met zijn auto te water geraakt en verdronken. SOUBURG De 53-jarige K. F. Katenhove uit Sluis gleed zaterdag avond met zijn auto door de gladheid naar links en kwam tegen een zij kant van een schuur tot stilstand. De man raakte bekneld en overleed. JUTPHAAS Een auto met acht inzittenden is gisternacht op de weg tussen Vreeswijk en Jutphaas tegen een boom gereden. De 38-jarige P. J. E. Wijdenbosch uit Utrecht kwam om het leven. Alle inzittenden liepen ver wondingen op. Zes konden na behan deling in een ziekenhuis naar huis worden gestuurd. In de auto zaten vijf Surinamers en Antillianen, een Surinaams meisje en twee Neder landse meisjes. De gewonden werden pas na een uur gevonden. De eerste hulp werd in een nabij gelegen boer derij verleend. ZUIDWOLDE De 52-jarige D, Runhard uit Zuidwolde is gisteravond bij Zuidwolde van achteren aangere den door een dronken automobilist en op slag gedood. TERNEUZEN Een varken dat plotseling de weg overstak heeft za terdagmiddag op Absdale een ketting botsing veroorzaakt Het dier werd door 'een personenauto doodgereden. ROTTERDAM Hei dagelijks be stuur van Rijnmond deelt de Rijn- tnondraad mee dat inmiddels is over gegaan tot instelling van een verkeers bureau. Dit bureau is, als afzonderlijke eenheid, gesteld onder leiding van de staffunctionaris voor sociaal-economi. sche aangelegenheden, drs. H. Fransen. Aan diens titel is nu „verkeer en ver voer' toegevoegd. Dit betekent dat er voorlopig van is afgezien benoeming van een afzonder lijke staffunctionaris voor verkeer en vervoer. De beslissing heeft geen ge volgen voor de begroting 1968 omdat de uitgetrokken gelden voor de staf functionaris toereikend zijn voor de bezetting van het verkeersbureau. V au onze Haagse redactie DEN HAAG Op bevel van de president van de Haagse rechtbank, mr. G. Wifsen Elias, gaat de voor morgen aangekondigde publieke vei ling van de begraafplaats Nieuw Eykenduynen niet door, op straife van een dwangsom van een miljoen gulden. Zoals bekend was een "hypotheek verstrekt aan de in staat van fail lissement verkerende beleggings maatschappij N.V. Investu. Deze. N.V", is enige aandeeltooudster van de begraafplaats. De North Western and Pacific Hypotheekbank in Am sterdam, een crediteur van Investa, had opdracht tot de veiling gegeven om. nog wat geld uit het faillissement van Investa te fcrijgen, Mr. Witsen Elias vond de aandeel- houdster niet gerechtvaardigd tot' haar besluit een behoorlijke exploi tatie van de begraafplaats door de hypotheekverieningen in (gevaar te brengen. 9 ROTTERDAM Unüever zal de rest van het kapitaal van de Commercial Plastics-groep, waartoe o.a. Commercial Plastics Europe N.V, en Commercdai Plas tics Boekelo N.V-, beide te Boekelo, thans overnemen. De heer P. M. V. Egan, voorzitter van de directie van Holpak Limited, zal eveneens als voorzitter tot de directie van de Commercial Plastics-groep toetreden. Dr. J. Fomeraniec blijft ais adviseur aan de groep verbonden. ROTTERDAM Stampvol was de Grote of St, Laurenskerk zondag avond toen daar de zeventiende Can tatedienst werd gehouden, die weder om onder de leiding van ds. M. J. C. Visser stond. Deze las uit Openbaring 21: l-5a en 22: 12-16, 20 en 21, en uit Nieuwe Öinnenweg 26r Rotterdam - ielef. 010-254483 Groot assortiment gebruikte personen-auto's. 'r; Inruil en financiering mogelijk. Dagelijks, ook zaterdag, geopend tót 6 uur. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Rijnmond heel't met B. en W. van Rotterdam afge sproken dat het op de hoogte wordt gesteld van calamiteiten, die liggen in de sfeer van de centrale regel- en meldkamer. Het gaat hier om even tuele verontreiniging van bodem, water of lucht. Dit antwoord het da gelijks bestuur op vragen van Rijn mondsraadslid. B. Duyster (soc.). Deze vragen werden gesteld naar aanleiding van het zinken Van de Eljaco met zijn giftige parathionla- ding. Een waarschuwing, zoals nu is overeengekomen, was tot dusver niet gebruikelijk. De heer Duyster wilde weten op welk tijdstip Rijnmond op de hoogte werd gebracht van het feit dat de lading van het schip van zeer gevaarlijke aard was. ROTTERDAM Zondag slipte de 46-jarige kantoorbediende P. van der Stelt van de Stodhoudersweg met zijn auto op de Scherpendrechtseweg-hoek Kleiweg. De auto kwam in de berm- sloot van de Kleiweg terecht. De be stuurder kreeg een scheurwond aan de neus: zijn beide dochters liepen hoofd wonden en wonden aan de lip op. Al len werden naar het Bergwegzieken huis gebracht. Zaterdagmorgen raakte een auto op de 's-Gravendijkwal door een slip op de andere rijbaan, waardoor een botsing ontstond met ene andere auto. Door de klap werd een mede-inzittende, de 38- jarige huishoudster mej, M. Stoové uit Ridderkerk, uit de auto geslingerd. Met een hoofdwond is zij naar het Dijkziehtziekenhuis gebracht. Op Rijksweg 13 reden zondagmorgen twee personenauto's tegen elkaar. Twee inzittenden van een der auto's, de 08- jarige mevrouw J. Goriijn-Rozenburg en haar 40-jarige dochter mej. J. Go- dijn uit Den Haag. zijn met hoofdwon den naar het DijkzichtzJekenhuis ge bracht. Qi.g COÜI'EÜATIEVE VELUIVESE E1ERVEI- LING. EDE, 20 nov. Aanvoer 305.280 stuks, stemmlns rustig. Prijzen (in per 100 stuks). EJeren van 52/53 gram 11.71-11,77, 56/57 12.55-12.69, 61/62 14.38-14.47, 64/65 15.25-15.40. MARKTBERICHT. VETTE KLAVEKENS1ARK.T. BARNEVELD, 20 nov. Aanvoer 454 stuks, handel redelijk, prijzen: le "kwal. 3.80-4.15, 2e kwal. 3.55-3.75, 3e kwal. 3.10-3.40. (Van een ónzer verslaggevers) ROTTERDAM De 17-jarige An drea Daalmeyer uit Schiedam kreeg zaterdagavond van wethouder R. Langerak in de' Rivièraihal 'n gouden horloge omdat zij onlangs uit een gracht in Schiedam een gewonde duif van de verdrinkingsdood redde. An drea raakte bij die redding zelf ge wond. De uitreiking van het horloge geschiedde tijdens de 58e nationale duiventoonstelling, die dit weekend onder een geweldige belangstelling in de Rivièrahal werd gehouden! Ruim 5000 mensen bekeken de 3000 „ten toongestelde" duiven, waaronder 18 duiven van Prins Benihard. Op de tentoonstelling waren alle duiven die dit jaar tijdens con coursen eerste prijzen veroverden aanwezig. Ook 200 duiven van zeer jeugdige duivenliefhebbers waren naar Rotterdam gekomen,. In de kampioensklasse behaalde Prins Bemhard een tweede prijs; de eerste was voor de heer J. Merkens uit Voorburg. De heer J. Kruyf uit Roosendaal had de „schoonste" duif, terwijl de prijs voor de beste duivin naar organisator Langenberg zelf ging. Jezus Sirach 14: 13 en 14, en preekte over Openbaring 22: 20b. Hierbij sloot Bachs cantate „Gottes Zeit ist die allerbeste Zeit" aan, die de „Actus tragicus" wordt genoemd, omdat zij gaat over het tragische, dat op het leven onherroepelijk de dood volgt. Het is een werk uit Bachs jon ge jaren, zo ongeveer toen hij tegen de dertig liep, en hij heeft waarschijnlijk de woorden zelf geko zen, wat de vokomen eenheid van tekst en muziek zou kunnen verkla ren. Sterk komt in deze tekst de te genstelling tot uiting van de Oud-Testamentische angst om te sterven en de vreugde om het heen gaan in het Nieuwe Testament. Een prachtig begin van het werk is de inleidende Sonatina voor twee gamba's (Piet Lentz en Ben de Ligt, die prachtige oude instrumenten bespeelden), twee fluiten (Ruud Maas en Dick Gout), cello (Jo van Loo), bas (Frans de .Guise), cembalo (Tijn van Eijok) en "orgel (George Stam), aan welke instrumenten geen enkel meer wordt toegevoegd, wat een als in sluiers gehulde kiarik geeft. De Laurenscantorij heeft zijn deel uitstekend gezongen en vooral van de fantasie, waartoe de laatste koorregel „durch Jesum Christum, Amen!" uit groeit, een zeer levendig slot van dit werk gemaakt. Els Kloos liet haar warme alvstem fraai klinken, de te nor van Marius van Altena klonk helder en welluidend en de donkere bas van Rob Hol] deed het goed met de alten als achtergrond in „Mit Fried' und Freud' Barend Schuurman heeft zijn koor, de solisten en de instrumentalisten ook nu weer tot zeer fraai samen gaan geleid. Organist George Stam omlijstte de avond met het orgelkoraal „Mit Fried' und Freud' ich fahr dahin" met de vreugde vooral in de tweede stem uitgedrukt, en met de leven dige Fughetta over „in dich hab' ich gehaffet, Herr". De volgende Cantatedienst wordt voorbereid tegen zondag 17 decem ber. Het wordt de' cantate „Wachet, betet, seid bereit". G. M. BERSJANT Het gevolg van deze aanrijding waa een kettingbotsing, waarbij zes perso nenauto's vrij zware schade opliepen Het ongeluk gebeurde toen plotseling een dichte mist kwam opzetten. RIDDERKERK Op de splitsing van de rijkswegen Rotterdam—Dor drecht en Rotterdam—Gorkum kwam zaterdagmiddag de 34-jarige Rotterdamse motorrijder O. P. de Jong om het leven. Vermoedelijk is hij met hoge snelheid tegen de vangrail gereden. LONNEKER Op d.c weg Ensche deOldenzaal in Lonneker is gis teravond de 35-jarige A. van Egteren uit Ootmarsum om het leven geko men toen hij met zijn auto tegen een loslopend paard opreed. UTRECHT Vanochtend vroag op de rijksweg Amsterdam—Utrecht bij Breukelen een Duitse personen- auto tegen een op de vluchtstrook ge parkeerde vrachtauto gebotst. Een van de inzittenden, de 33-jarige F. X Zalaszewski uit Essen, was op slag dood. HAARLEM De 74-jarige H. van Leeuwen uit Haarlem is gisteren toen hij per fiets de weg overstak door een auto ovèrreden. Hij .werd 20 me ter op de motorkap meegesleurd. Hij is later in een ziekenhuis aan zijn verwondingen overleden. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Ruim 300 leden (en werknemers) en bet hoofdbestuur van de Zuidhollandse Vereniging „Het Groene Kruis" woonden zater dag in de Doelen de algemene verga dering bij. Nadat diverse vergade- ringspunten binnen eon tijdsbestek van een uur waren afgehandeld, hield dr. J. W. Creighton, uit Heerlen een korte lezing over „De gezondheid van de bejaarden". Dr. Creighton, die ook medisch ad viseur is van een bejaardentehuis, besprak de verschillende eisen voor een goede en preventieve bejaarden zorg. Wil een bejaarde gezond, leven dig en jeugdig zijn en een goede eet lust en nachtrust hebben, dan moet hij in de eerste plaats aan bejaarden- gymnastiek meedoen, in de tweede plaats aangepaste voeding nuttigen en in de derde plaats contacten onder houden met anderen dan enkel leef tijdgenoten. Zelf heeft dr, Creighton in het be jaardentehuis waar hij ook werkzaam is, een gymnastiekcursus gestart Met alle positieve gevolgen vandien. De meeste mensen hebben een overdre ven voorstelling van deze gymnastiek en denken gelijk aan ring- en brugoe- feningen. Maar dat is niet het geval. De bejaarden krijgen gymnastiek onderwijs van de eerste klassen op een lagere school, dus de zgn. vrjje en orde-oefeningen (houvast aan een) stoel bv). Wel is het beter eerst de huisarts te raadplegen of het al dan niet raad zaam is. Dr. Creighton vond de juiste persoon voor zo'n cursus een heilgym- naste. een masseuse of ook wel een wijkverpleegster. Een echte gym- nastiekonderwijzer zoü misschien niet het juiste begrip hebben voor de grens van het uithoudingsvermogen van een bejaarde. Na de sluiting van de voorzitter van het hoofdbestuur, de heer J. W. Wegstapcl, volgde het afscheid van dr- J. F. C. Steljling. Deze is benoemd per 1 mei 1967 tot directeur van de Nederlandse Bond voor Moe- derschapszorg en Kindcrhygiëne. De scheidende arts kreeg namens alle medewerkers van de ZHV „Het Groen Kruis" een enveloppe met 2000 overhandigd. Dr. Steljling heeft dit bedrag geschonken aan de Unicef. van 50 jaar geleden Een neutrale zone rond Jeruzalem. Bern, 18 November. Naar verluidt, heeft de nuntius in Bern op verzoek der Zio nisten aan den Paus het verzoek gericht aan den sultan te vragen om Jeruzalem een neutrale zone van 30 K.M. te ver klaren. Hetzelfde verzoek is aan den vertegenwoordiger der Entente te Bern gericht. (Van onze verslaggever) ROTTERDAM „TJ moet oppas sen, op het platteland 'gaan ze elkaar om een eenvoudige ruzie soms met de riek te lijf", zei vrijdag politierech ter mr. G. J. Poerink tegen de 22-jari- gc Oostvoornse landarbeider A. M. D. D. moest terechtstaan, omdat hij zijn buurman had mishandeld. De aanleiding was een al iang slepend meningsverschil over het recht van uitpad, dat de verdachte had. Vol gens de landbouwer werd het pad echter steeds belemmerd door vuur tjes, die zijn buurman daar aanstak. Paarden of tractoren konden er dan niet door. De landarbeider zei zijn buurman „voor schut te willen zetten". „Ik wil de hem in de kraag pakken en zo door het dorp, naar het politiebureau brengen." „Maar uw buurman heeft van dat in de kraag pakken nogal wat last gehad", zei de politierechter. „Ja, als het bovenste knoopje van het boord vastzit kan het soms lastig worden", zei de verdachte, die wel toegaf fout te zijn geweest. Op verzoek van de officier van justitie, mr. I. H. van de Roemer, vermaande de politierechter de buur man-, die als getuige was verschenen, ook op te passen en mee te werken aan de oplossing van het geschil, dal nu al jaren duurt. De eis van tnr. Van de Roemer was twaalf en een halve gulden boete of twee dagen. Mr. Poerink vonniste con form.

Trouw / De Rotterdammer | 1967 | | pagina 2