RAADSLEDEN van ONTEVREDEN beheer over eendenkooi Verwijten over het slechte onderhoud Aantal werklozen in Waterweggebied stijgt AGENDA Rhbi Arts krijgt verbinding zijn niet Museum boekt succes met walvisexpeditie Inmott COUZY AAN DfUIN Ut VOORAL BIJ BOUWVAKKERS t Ir J. van Lindonk wint auto „Altijd Prijs" Burgerlijke stand Veel nieuwe aanwinsten zoveel kan alleen de ri-ha u bieden. LINDHOUT „Club in the, mood" houdt dansavond ZOMERZON VAN DE BERGEN DE ROTTERDAMMER Pagina 4 2A VRIJDAG 8 DECEMBER 1967 nu beduidend goedkoper Morden is 'e de dag voor a'le handige knutselaars en doe 't zeiven, want dan zoeken zij zwaar kunstleer uit... m« schulmptetlc rug; voor iets meer dan anderhalve gulden per rol van 200 x 60 cm. 2000 Rollen zwaar kunstleer met schuimplutie rug, ge» schikt voor vele doeleinden, zoals het bekleden van stoelen of aotozittlngen, het maken van tassen en foudraals en ook.ldeaai ont de autoruiten tegen vorst en IJzel te beschermen. met schmmpiastic rug rollen 200x60 in diverse kleuren Morgenvroeg begint de verkoop van. deze rollen kunstleer met sehülmplastie rag In verschil» lende Meuren, per rol van £200x60 cm, - voor/ VLAARDINGEN Een onverkwikkelijke strijd tussen de Vlaar- dingse dierenbescherming en de heer A. Brobbel met de eendenkooi als inzet, heeft donderdagavond in de gemeenteraad grote verwar ring gesticht. De heren S. Baren dregt (soc.) en M. Mooij (prot.) vroegen duidelijkheid in deze duistere kwestie, die haar dieptepunt vond in een voor de raadsleden bijzonder onbevredigend antwoord van B. en W. CONSTANT VIAAROINGËN Vandaag .en morgen .en ttnsi°lijks Ondeskundig Beëindigen r»ubeduidend goedkoper Neemt kamer Onbevredigend snel bespeelbaar! het klinkt geweldig! betaalbaar! ORGELS - PIANO'S ELEKTRONISCHE ORGELS meubelen n.v. Beugankers Pruissingel f Strijd CM* «f. «f schrift, etst. Bij de grenswijziging met Maasland is de gemeente Vlaardin- gen eigenaresse van de eendenkooi geworden. Kooiker was de heer RL Moermond. Omdat het zware onder houd van de eendenkooi vooral op de schouders van de heer Brobbel zou hebben gerust, meende deze na het overlijden van de heer Moermond in februari aanspraak op het pachtrecht te kunnen maken. In april gaf de gemeente het pacht recht echter aan de Vlaardingse Die renbescherming om er een vogel- en natuurreservaat en een opvangstatlon voor vogeloliesiachtoffers van te ma ken. De dierenbescherming trof de eendenkooi in een verregaande staat van verwaarlozing aan. (Van een onzer verslaggevers) VI,AARDINGEN/SCHIEDAM Het overzicht van het gewestelijke arbeidsbureau „Nieuwe Waterweg .Noord" over november laat een stij ging van het aantal werkloze bouw vakarbeiders zien. Dit In tegenstel ling met de metaalnijverheid, waar het aantal Ingeschrevenen afnam en de vraag zelfs nog wat groter werd. Het aanbod van bouwvakarbeiders In het district Viaardingen, Schie dam,'Maassluis, Maasland, Hoek van Holland en Rozenburg, nam toe van 44 tot 60, terwijl de vraag iets terug liep van 101 tot 95. Voor de metaal nijverheid bedroegen deze cijfers respectievelijk voor het aanbod van 74 tot 63 en vraag van 1.403 tot 1.410. Van de werknemers die bij de NV Vereenigde Touwfabrieken te Maassluis zijn ontslagen, zijn nog slechts een 25-tal werkkrachten over die nog geen werkkring hebben ge vonden. Een deel hiervan wenst met het aanvaarden van een nieuwe baan te wachten tot 1 maart 1968. Het aantal werkzoekenden in de chemische nijverheid beperkt zich tot een. enkeling. Het aanbod van de be drijven op Rozenburg zelf is echter bijzonder groot Voor de nieuwe be- drijven, zoals B. P., Konam en Es- so-Chemie, zal het aantrekken van de benodigde mankracht voor de pro- duktie geen al te grote moeilijkheden opleveren. Het totaal aantal werkloze mannen is in de periode van oktober tot no vember opgelopen van 382 tot 422. Hiervan zijn er dertig onder de ne gentien jaar. Het aantal openstaande aanvragen in deze groep liep iets te rug van 2006 tot 1930. Het aantal werkloze vrouwen bleef vrijwel constant namelijk van 64 tot 63. In deze groep liep het aantal aan vragen eveneens terug en wel van 543 tot 470. Het rapport van het ar beidsbureau meldt verder nog dat het aantal werkloze mannen in Vlaardingen 122 bedraagt en in Schiedam 266. Niet alleen in- het rayon van Nieu we Waterweg Noord is een achteruit- 0 MAASLAND In de maand november ren wordt ook dit Jaar een volkskerstzang gehouden en wel op donderdag 21 decem ber in de hervormde kerk. Alle Plaatse lijke koren en de beide muziekkorpsen zullen meewerken. MAASLAND In de maand november hebben spaarders bil te hps 295.358,15 ingelegd. Terugbetaald werd iii.22s.73. per eind november was aan spaarders verschuldigd ƒ5.143.708, De 248 deelnemers aan de Zilvervloot hadden een tegoed van tf 181.314,88. in november werden 68 nieuwe spaarrekeningen geopend. Stadhuis: vergadering gemeenteraad, 1 ?lmmanuelkerkInterkerkelijk avondge bed, 19.30 tot 19.50. Harmonie: expositie VI, Konijnen- en ptulmveevereniging, 20. Zomerstraat 31: ledenvergadering VI. 65, 20. Triangel: Instuif De Tiepies, 20. Stadsgehoorzaal: The naked runner, film, 20. j pnlSlktrk: Kom zing met ons, 11. Bijkant. ,joe Rotterdammer". Smalle Ha venstraat li, tel. 316775, ook voor redactie, tCK!i«hter?' bezorging: H. Verhel), Wag- nerstraat 24b, telefoon 343345. dagelijks van 18.30 tot 19.00 uur en 's zatercags van 18.09 tot 19.00 uur. Alarmnummer politie en brandweer: 244444. Centrale meld- en regelkamer (voor machten luchtverontreiniging) 282887. Apotheek: Bot, Billitonlaan 66, telef. «14729. e Agentschap „Be Rotterdammer": Maassluis: - mevrouw N. Klein, Damstraat- Mi (ook klachten bezorging). Apotheek maassluis: Rijnmond, Mozart- lasa, teL 2239. gang te constateren In de werkgele genheid. In geheel Zuid-Holland is dat het geval. Het totaal aantal werk- lozen in deze provincie liep op het 1.338 personen, wat het totaal brengt op 10.813. Deze toename is dets groter dan in de overeenkomstig maanden van 1966. Het meest kwam dit naar voren in de bouw- en metaalnijverheid, de landbouw, visserij en bij de losse ar beiders. Met uitzondering van de rayons Delft en Woerden, waar het aantal ingeschrevenen iets terugliep, steeg de werkloosheid in alle overige ray ons; het meest in Den Haag, Rotter dam en Leiden in de „agrarische" rayons, Lisse en Middelharnis. In een brief aan de gemeenteraad heeft de heer Brobbel hierop gerea geerd. Hij schrijft dat de verwaarlo zing is ingetreden na het overlijden van de heer Moermond en dat de Dierenbescherming hem bij het ge meentebestuur in een kwaad daglicht heeft gesteld om zodoende de een denkooi in handen te krijgen. Hij wijst elke beschuldiging aan zijn adres van de hand. De heer Brobbel gaat nog verder in zijn brief. Volgens hem zijn de huidi ge beheerders ondeskundig. De Die renbescherming zou het reinigen van vogeloliesiachtoffers slechts hebben aangegrepen om zeggenschap over de kooi te krijgen. Hij meent moreel recht te hebben op het beheer van de kooi. De heer F. Boer, vootzitter van de stichting, verwijt de heer Brobbel op zijn beurt ernstige verwaarlozing van de eendenkooi. Bij overname leefden in de kooi vele ratten. Zij kwamen af op een mesthoop van kippekadavers en de schuur was in gebruik als kip- pehok, voorzien van een centimeters dikke laag mest Bij monde van de Koninklijke Ne derlandse Jagersvereniging heeft de heer A. L. van Leeuwen zich begin deze week als derde gegadigde voor het beheer gemeld. De jagersvereni- ging schrijft dat er leden gedupeerd zijn, nu zij niet meer mogen jagen in het kooigebied. Door deze weigering na het overlijden van de kooiker moest de „jachtclub Moermond" wor den opgeheven. Op de vele vragen van de heren Barendrecgt en Mooij antwoordde wethouder T. de Bruijn, dat het col lege niet zo gelukkig was met het onderhoud van de vorige beheerder. In de eendenkooi was een pluimvee- bedrijf gevestigd, later een poelier. Bovendien werd er gejaagd. Dit alles zonder toestemming van het college. B. en W. vonden het tijd worden de overeenkomst met de heer Moer mond te beëindigen, maar na diéns overlijden behoefde de gemeente niet in te grijpen. Daarna heeft het ge meentebestuur de Dierenbescherming het aanbad gedaan het beheer te voe ren. De wethouder zei dat noch de heer Brobbel noch de jagersvereniging recht op het beheer kunnen doen gel den. Van de dierenbescherming had hij reeds zichtbare resultaten gezien. „De bestuursleden van de Stichting Vogel-Olieslachtofferè zijn deskundig en worden door deskundigen bij gestaan. Zij' zullen de eendenkooi in haar oorspronkelijke toestand te rugbrengen. Daarna zal de kooi als een stukje natuurmonument voor be langstellenden te bezichtigen zijn", aldus de heer De Bruijn. Verder zei de wethouder, dat van de heer Brobbel of de jagersvereni- ging geen enkel verzoek is binnenge komen om de eendenkooi over te ne men. Dit bleek onjuist te zijn. Net toen de heer Barendregt dit aan de orde wilde stellen, schoof de gemeen- {Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN De familie J. van Lindonk uit de Van Hogendorp- laan 334 heeft de auto uit de aktie „Altijd Prijs" gewonnen. Donderdag avond is in gebouw Triangel de laatste trekking gehouden. De heer Van Lindonk is een gepensioneerd procuratiehouder van de N.V. Nieuwe Matex en thans nog penningmeester van de Gereformeerde kerk. Op het podium van de zaal trok een meisje uit een glazen fles de vele prijzen. Bij elke prijs trok een jon gen uit een enorme trommel het daarbij winnende lot Groot was de spanning toen het meisje de Daf als prijs uit de fles haalde. Namens het Middenstands Aktie Fonds maakte de heer J. Poot bekend wie de prijswinnaar was. Daarna gingen enige bestuursleden naar de Van HogendorpLan. Mevrouw Van Lindonk kon het strookje niet laten zien, omdat haar man, die een AR-vergadering bezocht, dat bij zich had. Daarna reden de bestuursleden naar de vergadering, waar het nieuws met luid gejuich werd ont vangen. In gebouw Triangel kon het echtpaar de nieuwe aanwinst bekij ken. De heer Van Lindonk heeft geen rijbewijs. Zijn vrouw had hem al eens aangeraden les te nemen in een Daf. Zij kan namelijk wel rijden en brengt haar man vaak in hun auto weg. De wagen was overigens aan vernieuwing toe. Mevrouw van Lin donk had één velletje rnet zegels inge leverd. De normale prijs van Vinyflex vloerbedekking met jute on» derlaag Is algemeen 'bekend.., en daarom Ss deze aanbieding zo bijzonder. Want morgen verkopen wij Vinyflex van een bekend merk (waarvan WIJ de naam niet noemen) voor een fractie'van de nor» male prijs. Vinyflex van 24.50,150 cm breed, geluiddempend, in hoge mate warmte-isolerend en makkelijk schoon te houden, morgen, in- coupons van diverse mé trages, per meter voor nog géén zes gulden. Morgenvroeg om 9 uur begint ■de verkoop-van deze coupons Vinyflex, in diverse afmetingen, in fraaie kleuren, w/./) 150 cm breed, per meter <v/Ér tesecretaris de wethouder een brief toe van de jagersvereniging, waarin m februari een dergelijk verzoek is gedaan. De heren Barendregt en Mooij vonden het bijzonder onbevredigend, dat deze kwestie op deze manier in de raad moest worden behandeld. Het werd er nog vervelender op toen wethouder De Bruijn het antwoord schuldig moest blijven op de vraag, wat het college op de brief heeft geantwoord. De zaak werd er niet beter op, toen wethouder E. P. van der Veen burge meester mr. J. Heusdens iets in het oor moest fluisteren. De wethouder had namelijk inlichtingen ingewon nen en gehoord, dat de burgemeester de heer Brobbel op zijn spreekuur heeft ontvangen. De heer Brobbel had toen gevraagd, hoe hij het be heer van de kooi kon krijgen na overlijden van de kooiker. Mr. Heusdens deelde mee, dat hij niet meer wist ooit de heer Brobbel te hebben ontvangen. De wthouder kon de burgemeester zelfs nog voor- fluisteren, wat hij had geadviseerd. „Ik zou hem geantwoord hebben", al dus mr. Heusdens, „dat de heer Moermond het gemeentebestuur zou kunnen vragen de rechten op de een denkooi over te schrijven op naam van de heer Brobbel, Voorwaar geen slecht advies". Dit antwoord ontlokte de heer H. M. J. Dubbeldam (lib.) een felle reak- tie. „U bagatelliseert de zaak. Deze wijze van toelichten staat me tegen. Daarom zeg ik nee tegen uw voorstel de brief van de heer Brobbel voor kennisgeving aan te nemen". „U bent er helemaal naast Ik wil niets ontkennen, niets bagatelliseren. Ik heb gezegd dat ik het mij niet meer herinner. Eerlijker kan het niet", aldus de burgemeester. De heer Mooi vond de gang van zaken zo onbevredigend en onvolledig, dat hij voorstelde het agendapunt tot een volgende vergadering aan te houden. De burgemeester had hiertegen geen bezwaar en aldus werd besloten. Even later kwam een ambtenaar aandragen met de brief, die B. en W. ais antwoord op het verzoek van de jagersvereniging hebben geschreven. Maar toen was de hamer al gevallen. - red.). De vergadering zal vanavond om half acht worden voortgezet. Dankzij het aantal voetmaten (toonhoogtes) zijn alle Ri-ha or gels zeer gemakkelijk te bespe len. Ri-ha biedt u 5 toonhoogtes per toets. U kunt hem desnoods met éen vinger bespelen. Door meer kontrast in klankkleur en de grotere volheid van toon. Mede hierdoor heeft het Ri ha orgel een toonaangevend karakter gekregen. Dankzij de grote produktie met export naar alle werelddelen kun nen in Ri-ha orgels veel meer speelmogelijkheden ingebouwd worden voor een lagere prijs. Voor f 1.995,- heeft u reeds een volwaardig Ri-ha produkt (4-korig en Preset-registratie. Keuze uit 8 modellen en 3 houtsoorten. BODEGRAVEN' Tel. 0;726-2541 Kerkstraat 2-28 s Bezoekt on2e toonzalen of vraagt br.ochure. kjaEIWEGTOO Ft'DAM Overschiej TEL 010-28.71.76 VLAARDINGEN Getrouwd: Hans Spoor. 23 en Apolonla Maria Brlessen, 25; Johannes Maria Fhllippa, 22 en Theooora Johanna Maria van. der Linden, 21; Arle Nootenboom» 24 en Grietje Paalvast, 18; Wilhelmus Cornells den Boogert, 26 en Maria Franziska Jakoba van Tienen, 21; Johannes Rijpsma, 19 en Christina Giisber- tje RljsdtJ!:. 19: Cornells van Es,-23 en Cornelia Rietdijk. 19: Jan van Noort. 22 en Neeltïe Anna den Otter, 21. Overleden: Adrlanus Valstar, 60, Maasland, Herenstraat. Nieuw Huis ter Lucht 4. MAASSLUIS - Geboren: Jeanneke, d.v. M Wuijster en F de Polelj; Laurens Rut- ger, z.v. M. R. van Vliet en G Laurens Ester Hélène, d.v. L. Lankhorst en J H van Wuyckhuyse; AUda. d.v. H P Bakker en Th Timmer; Ilonka Annuska, d.v. J Török en W Outermans: Cornells Mlchlel, z.v. M van Toor en N R WestercJJk; Erwln Maarten, zv. M Tuit en A C H Ouwer- kerk; Nicole, d.v. H J Venema en G J H Kuipers; René, z.v. B de Graaf en M Starreveld; Edwin Joannes Cornells, z.v. J W M van den Brekel en C J M Sengers; Ellen, d.v. M A van den Boom en H c Kap; Berdrika Johanna Geertrulda, d.v. M Th Scholten en J B Beumer. Ondertrouwd; K Wijnhorst en D van Straten; M Tol en M L van Guwerkerk; M R z van der Schuit en I E c Westeln; L c Quak en A H van der Snoek; C Dubbeld en J M Kuyvenhoven; HAG van EU den en C J Th Verklelj. Getrouwd: A E Heilbron en C M A Rieken: H Leentfaar en M H Bakker. VLAARDINGEN De heer G. Bordewijk, arts, wonende aan de Flo- reslaan 148, heeft de gemeenteraad gevraagd mee te werken aan eem verbinding tussen Floreslaan en Ma- rathonweg, tegenover het tankstation LPG. De arts voelt zich gedupeerd dc-or het ontbreken, van deze verbin ding, omdat hij 1,5 kilometer moet omrijden om op dé Marathonweg te komen. Zou hij met z'n auto over het grasveld rijden, wat bij spoedgeval len wel eens is gebeurd, dan bedraagt de afstand tot de Marathonweg slechts vijf meter. Ondanks de hand- tekenmgenakhe die de heer Borde wijk heeft gehouden, heeft de ge meenteraad donderdagavond besloten dat de verbinding er niet komt. De heer J. Madera noemde het een beroerde situatie voor üe arts, maar wilde de huidige toestand in het algemeen belang handhaven. De heer A. Meerman (prot.) memo reerde dat de Marathonweg na ver lenging een belangrijke verbinding zal vonnen tussen rijksweg 20 en het industriegebied. Daarbij staat het veilige vervoer van gevaarlijke stoffen voorop. Het zou onjuist zijn de Marathonweg on veilig te maken door het aanbrengen van nog een kruispunt. Wethouder T, de Bruijn zei, dat de verbinding alleen voor de arts van belang is. Hij adviseerde de dokter met commissaris van politie dr. C. N. Peïjster contact op te nemen. Dit laatste sloeg op de vraag van de heer Madern wat er zou gebeuren, wan neer de arts bij spoedgevallen over het grasveld zou rijden. Wethouder De Bruijn antwoordde, dat waterstaat momenteel in onder zoek heeft hoe het met de waterke- rende dijken in Vlaardingen gesteld is. Indien de uitslag bekend is, zal het gemeentebestuur kunnen denken aan een verbetering van de verbinding Burg. Pruissingel - Van Beetho- vensingel door de Maassluissedijk ter plaatse te doorbreken. De heer De Bruijn zei dat de aansluiting van de Soendalaan op de Burg. Pruissingel in de toekomst zal moeten verdwijnen. Voorlopig is dat nog niet mogelijk. Het college zal on derzoeken of dichtbij de Maassluise- djjk een oversteek kan worden ge maakt voor de moeders met kinder wagens. De gemeenteraad heeft besloten! met ingang van volgend jaar op woensdag te vergaderen. De heren M. Mooij (prot.) en H. M. J. Dubbeldam (lib.) willen deze regeling voorlopig bij wijze van proef. Burgemeester mr. J. Heusdens zei, dat de behande ling van ide gemeentebegroting voor 1969 een goede gelegenheid biedt te bezien of het experiment is geslaagd. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN De expositie „Walvis in zicht" in het Visserij- museum aan de Westhavenkade 45 blijkt een groot succes te zijn. In dti maand november hebben ongeveer duizend mensen een bezoek aan de tentoonstelling gebracht. Enkele ma len bleek de filmzaal zelfs te klein, zodat een tweede voorstelling nodig was. Verscheidene scholen en verenigin gen hebben van de gelegenheid ge bruik E'ïmaakt om tegen gereduceer de prijs een groepsrondleiding met filmvertoning aan te vragen. „Walvis m zicht" is nog tot eind december te bezichtigen. Dank zij de verhoogde toeloop kon den weer vele aanwinsten aan de museumverzameling worden toege voegd. Veel van de schenkingen heb ben betrekking op de walvisvaart, zoals gehoorbeenderen van walvissen, baleinen en potvistanden, al of niet kunstig bewerkt. Verder kreeg het museum allerlei documentatiematerieel en een fraai geëtste glasruit, afkomstig uit het huis waar de bekende Vlaardingse schipper Dirk van Haren heeft ge woond. De verzameling handgereedschap pen is uitgebreid. Uit het voormalige kantoor van de Vatenhandel C. van- der Burg en Zonen ontving het museum talrijke stukken, waaronder de drie bekende gias-in-loodramen die tientallen jaren voor de vensters van het directiekantoor aan de Oosthaven- kade hebben gestaan. Bovendien kreeg het museum de beschikking over het grote gedenk raam, dat ter gelegenheid van het 75-jarig jubileum van het bedrijf de directie is aangeboden, en een olie verfschilderij van een Vlaardingse zeillogger in volle zee. De collectie kombuisgoed is aange vuld met een koperen sauspan, ver moedelijk afkomstig van de Vl-39. Aangekocht zijn nog twee hand- gesmede1 beugankers (zogenaamde gooien) en een aantal boeken, waar onder 40 delen van de „Verslagen van den Staat der Nederlandsche Zeevisserijen". Besloten is om het museum het ge hele jaar op zondagmiddag voor het publiek open te stelien. Voorheen was dit alleen gedurende de zomer maanden het geval. Het museum zal op eerste kerstdag en nieuwjaarsdag gesloten zijn. Op tweede kerstdag is het museum geopend als op zonda gen, namelijk van 14 tot 16.30 uur. Het vertonen van films was be doeld als een bijzondere aktiviteit voor 1967. Wegens de grote be langstelling zullen de voorstelligen ook in het komende jaar, 's middags om half vier, worden voortgezet. de allernieuwste modellen GOUDEN DAMESHORLOGES MET GOUDEN BAND reeds v.a. 225.- WINKELCENTRUM BINNENWEG 45 TELEFOON 15 - ROTTERDAM VLAARDINGEN Op de derde experimentele avond van Club in the mood, zaterdag in Muzanda, zal The 40 f 4 plus 3 uit Schiedam het muzi kale gedeelte voor zijn rekening ne men. Club in the mood begint in Vlaardingen een begrip te worden. Het is een club waar men gezellig kan dansen en praten. Vanaf kwart voor acht zullen de deuren van Muzanda aan de Hya cintstraat voor iedereen die achttien jaar is open staan. voor GUn tel. of schrift, best. Met een voorstel tot het verbeteren van de Burgemeester Pruissingel en Van Beethovensingel was de raad bijzonder gelukkig. De heer Meerman vroeg of na het verbreden van de Burg Pruissingel en het aanbrengen van verkeerslichten bn de kruising Burg Pruissingel - Billitonlaan - Vondelstraat, de Soendalaan zou kunnen worden afgesloten. De heer F. de Graaf (soc.) zei dat de voetgangers de dupe van de ver beteringen worden. De heer R. van Cortenberghe (pac. soc.) betreurde het eenrichtingsverkeer voor de fietsers op de parallelwegen. De voetgangers zullen van de trappen naar de Maassluissedijk gebruik moeten maken. Dat vond hij vooral voor moeders met kinderwagens een bezwaar. VLAARDINGEN Na een druk bezochte receptie in de lokalen van de Pniëlkerk was ds. G. Aalbersberg gisteravond aan een sigaretje toe. Met zijn vrouw wandelde hij van tafel tot tafel voor een laatste gesprek met de velen die gekomen waren om hem een goede toekomst in zijn werk «oor het jeugddorp De Rudolphstichting toe te wen sen. De officiële afscheidsdienst is zondagavond acht uur in de Pniëlkerk. OOK 'S WINTEFiS IN UW HUIS MET EEN HQOGTEZON VAN 1e MIDDELLANDSTR. 72 AERT V. NESSTRAAT 3S TEL 235327-116811 Voor januari staat de rolprent „Visverzorging aan boord" op het programma. T)E KWESTIE „gemeentelijks herindeling" is een onderwar, dat de laatste tijd weer erg in jj Het speelt in bijna alle provincies van ons land; de betrokken gemeen ten en gemeentenaren doen er zo hun zegje over en dat kan een hele boel storm veroorzaken. In de cot. treien waar mijn lijn verschijnt hebben we enige jaren geleden de grenswijziging Vlaardingen Maassluis - Maasland gehad en nu zijn het Rotterdam, Capelle, Rhoon en Poortugaal die nieuwsgierig uit zien naar wat over hen zal worden beslist. Een poosje geleden heb ik op deze plaats in dit verband al eens iets over Capelle (met zijn IJssel- dam-plan) gezegd. Vandaag wil ik het eens hebben over Poortugaal Of liever over Hoogvliet. U weet, Hoogvliet is een Rotter, damse wijk, waarvan een deel op het grondgebied van de gemeente Poortugaal ligt. In het algemeen geeft dat weinig moeilijkheden, want de Hoogvlieters hebben met Poortugaal praktisch geen bemoeie nis. Het is intussen al weer jaren geleden dat het wèl moeilijkheden gat Dat was toen de stedelijke be bouwing pas de gemeentegrens had overschreden. Het kwam toen voor dat als een gelukkige vader de geboorte van een kind ging aangeven hij nauwkeurig diende te melden in welke kamer van zijn woning zijn echtgenote het leven had geschonken aan een zoon of dochter. Als die zaak was uitge maakt kwam er een grote platte grond op tafel die na enige studie antwoord gaf op de vraag in welke gemeente het kind was geboren. De gemeentegrens loopt namelijk dwars door een aantal huizen. Niet zelden wees zo'n onderzoek uit dat de vader bij de verkeerde secretins was. Hij kon dan in de andere ge meente zijn verhaaltje nog eens 'over doen en uiteraard kwam ook daar weer prompt de plattegrond ter tafel. TIE LAATSTE jaren hebben wij dit mooie verhaal niet meer ge hoord. Geen wonder, de pas begin nende en jonge gezinnen waarom het toen ging zijn in al die jaren wat ouder geworden en een sterks uitbreiding zit er niet meer zo in. Hoe gaat dat? Weinig moeite dus met de Ja nus-positie van de Poortugaaise Hoogvlieters, die voor bijna honderd procent op Rotterdam zijn aangewe zen en door die stad op alle terrei nen keurig worden verzorgd. Ik zei voor bijna honderd procent, want er is één tak van Rotterdamse dienst wiens bevoegdheden geen centimeter over de gemeentegrens reikeh. Dat is het terrein van de politie. Waar de gemeente Rotter dam ophoudt daar begint de rijkspolitie wat betreft de ordehand having de lakens uit te delen Tja, en laat het nou net on dat terrein fout lopen. Omdat de veldwachtersmentaliteit van de Poortugaaise rijkspolitie brokken maakt in een stadswijk in opbouw. Ik heb het nu over dat gedeelte Hoogvliet dat Zalmplaat heet en waar de bekende rommelige bouwtoestand toonaangevend is. 9 kent dat: blubber, slechte, nog niet definitieve straten, onoükidê afsluitingen, versperringen, stenen, zand, onbereikbaarheid van de bui zen. Geen kwaad woord ervan. Ze begint elke nieuwe wijk. A/TAAR ALS, zonder met to omstandigheden rekening houden, de letter van wet en v®or* dening wordt toegepast, nou aan blijf je' nergens meer. En dat op beurt op de Zalmplaat, waar een zich sterk van dienstplicht bewus rijkspolitieman zich dagelijks bör vert met het uitschrijven van pro cessen-verbaal. Dezer dagen leidde dat tot moo* lijkheden waarvan een RET-bus voi de dupe werd. Een yerhiiisw^ gen-chauffeur had „de veldwachter zojuist een tientje boete betaald om dat hij met zijn wagen op een iro toir stond (de man kon niet ance De politieman had de chauffeur Ba last zijn wagen aan de overkant parkeren. Maar toen de man dit vel had uitgevoerd kon de bus niet door. Niks met die bus te maken. zei politieman. De passagiers haddra een kwartier oponthoud. Ir. die w sen tijd had men een eigenaar een geparkeerde personenauto un bed gebeld die zo bereidwillig een gaatje voor de bus te muken. verhuizers vertikten dat. Begr JS* h Nee, in het algemeen intere^ het de nu al bijna 10.000 bewo Meeuwenplaat en Zalmpjf' met zoveel of ze nou Poortugaiers^ nee fe bllji' maar Rotterdammers zijn, rijkspolitie op deze „niks i maken-manier" haar plicht doen, dan willen ze nog Itoer daag dan morgen naar Rotiera worden overgeboekt!

Trouw / De Rotterdammer | 1967 | | pagina 2