57 jaar IJsselmoede ie woord en beeld O WUÓ GLOBETRGTSTER MARIA Waaren wat? roTTKKDAMMER ZATERDAG 9 DECEMBE1 DAGTOCHTEN IN DELTA TWEEDE iVieaic centrum can ..Goed Wonen" in Lijnbaan toont vele mogelijkheden Ontwikkeling van dorp tot stad Rijnmond-revue LI tl 15 MX» wel wat vroeg, maar we wiMeu liet toeli alvast maar melden: De havendienst Spido uit Rol* terdotn gam in samenwerking mei «Ie Rritterdauiselie Tramweg Maatschappij volgend jaar ilagloehlen naar de Delia- werken en de nieuwe Volkrrukslnizen organiseren. Dit worden zogenaamde msseltoeluen. De ene groep vertrekt per boot uit Rotterdam «aar de haven van DinteJsas. Dit schip zal worden geschut in de nieuwe tweelingslub. De andere groep gaat per bus naar de Volkerak werken io Willemstad» waar de sluizen en~caissons in aan bouw worden bezichtigd. Tevens is hij de bouwput, in bet directiekantoor van de Deltadienst van rijkswaterstaat in Willemstad *een nieuwe expositiezaal iiigerirbt. Na aankomst van de bussen bij de vluchtliaveu van Din te bas stappen de passagiers van de bus over op de boot én andersom. Volgend jaar mei zal een begin wor den gemaakt met deze nieuwe dag tocht, die waarschijnlijk enkele malen per week kan worden gemaakt. de stichting. Daarbij gelden de prijs, kwaliteit en degelijkheid als normen. Het centrum aan de Lijnbaan is de tweede vestiging van Goed Wonen. In Amsterdam heeft men al achttien jaar een dergelijk centrum aan de Leid- sestraat dat grote belangstelling van het publiek ondervindt. Jaarlijks ko men daar dertigduizend bezoekers. Dat zijn niet alleen mensen uit Noord- Holland. maar uit geheel Neder land. Vandaar dat de Rotterdamse vestiging eigenlijk een Zuidneder landse is. ..Regelmatig heb ik al ge hoord dat mensen verheugd zijn nu eindelijk in Rotterdam, zon centrum te kunnen bezoeken. In het verleden moesten zij daarvoor helemaal naar Amsterdam reizen", zegt mevrouw Bruins. Behalve u op de hoogte te stellen v/at er allemaal op het gebied van de woninginrichting op de markt wordt gebracht krijgt u ook aan de hand van een plattegrond van uw eigen woning persoonlijke adviezen. TT/ON EN is een boeiend berede- vVV neerbaür logisch spel. Speel het goed. Niet voor de buren, niet voor de baas op visite, maar gewoon voor u zelf." Dit is een van de slagzinnen van het voorlichtingscentrum van. Goed Wonen aan de Korte Lijnbaan 38. Staatssecretaris mr. H.-J. van der Ploeg beeft vrijdag de opening verricht. C Het Rotterdamse publiek heeft de weg naar dit centrum al weten te vin den. Dit blijkt wel uit de cijfers. In de anderhalve maand dat de deuren van het bovenpand zijn geopend, kwamen kaartjes zijn de prijzen en fabrikanten vermeld. Alvorens een artikel voor het publiek te zien is bij Goed Wonen wordt het echter op deskundige wijze geselecteerd door een commissie van al duizend mensen zich informeren over mogelijkheden om hun huis zo plezierig mogelijk in te richten. Bij een bezoek aan Goed Wonen staat een drietal deskundigen klaar om u met raad en daad te adviseren. Mevrouw H. J. H. C. Bruins weet als informatrïce alles af van merken, kwaliteiten en soorten: van tafels tot gordijnrail en van stoeien tot vloerbe dekking. Technische adviezen worden gegeven door mejuffrouw D. Coors en de heer J. Gidding. beiden binnen huisarchitect. B Goed Wonen is een instelling die als onafhankelijke stichting het pu bliek een objectieve voorlichting wil geven over meubelen, inrichting en al les wat met een woning heeft te ma ken. Daartoe zijn in het pand aan de Lijnbaan tal van monsters en staal kaarten te vinden. Voor stoelen, eetta fels en banken zijn in een aparte hoek een aantal molens opgesteld. Op zembocht is een centrale opslagplaats. Men kan er wel 30.000 bomen kwijt, die al weer gretig aftrek vinden. Los sen gaat tegenwoordig ook al modern, dus met rollen transporteurs. En bij dit alles lijken de twee herdershonden wel de wacht te houden. Er is dan ook wel voor een kapitaaltje aanwezig! zijn hielen gelicht of het werd op sommige plaatsen in Rotterdam al groen van de kerstbomen. De bekende, aan december verbonden geur, ver spreidde zich. Bomen bij tienduizen den worden nu aangevoerd. Vooral het terrein van de Coöp. Tuinbouw veiling Rotterdam e.o. aan de Boe- HET uithangbord van Goed Wonen kan door geen enkele bezoeker van de Korte Lijnbaan onopgemerkt worden gepasseerd. F EEN zich steeds vernieuwende stad vallen slachtoffers. Als zo danig moet men ook kerken zien, die op de nominatie van verdwijnen staan. En in zekere zin ook de ge meenschappen van gelovigen, die zo'n bedehuis als centrum hebben. Een van die slachtoffers is de r.k. kathedrale kerk aan de Westzeedijk. Over enkele weken begint de sloop vari dit monumentale gebouw. Aan nemer v. d. Vorm die het gebouw kocht, sloeg al de nodige steigers en het inwendige werd van al zijn pracht en praal ontdaan. Beide plaatjes leg gen getuigenis af van de trieste toe stand die is ontstaan. Een hoog kantoorflat zal verrijzen ais de afbraak is voltooid. Inmiddels zijn voorzieningen getroffen om in deze wijk toch gelegenheid tot ker ken te geven. De leiding van hét bisdom zoekt nog naar een andere kerk waarin de zetel van de bisschop (kerkrechtelijk verplicht) komt te staan. Vermoedelijk zal de St. Elisa- bethkerk aan de Mathenesserlaan nu kathedrale kerk worden. der wordt dit tijdperk in. woord en beeld behandeld in het boekje „Van dorp tot stad", dat van Rietschoten'? drukkerij aan de Bovenstraat in IJs- selmonde zeer onlangs uit heeft doen komen. De samensteller is de 7 i-jarige oud-IJsselmondenaar J. C. van Rietschoten. Tientallen jaren verza melde hij foto's van oud en nieuw IJsselmonde. Zo is het fotoboek met de bijna 20ö. platen tot stand gekomen. Hierin ziet men ook, dat de niéuw- bouw in dit gedeelte van Rotterdam bijna is voltooid. Reeds eerder verscheen een boek over IJsselmonde. Dit behandelt ech ter de gehele geschiedenis vanaf het oudste verleden. Pas na 1900 nam de historie een duidelijke wending en het tempo versnelde. Wat nu de beeldenreeks van de jongste geschiedenis vari dit dorp ook voor buitenstaanders boeiend maakt, is het feit, dat zij typerend is voor de ontwikkeling, die vele Nederlandse dorpjes hebben meegemaakt om stad te worden. WEKELIJKSE pagina met vaste en gevarieerde onderwerpen Teksten van J. v. Rhijn, Willem Troost, Jeaimet- te v.d. Hoek, Annemarie Grocneveld, Aad Begemann, Kees Comelisse Foto's van Ary Grocneveld, j. v. Rhijn en „Gerco-foto" Onder rcdnktie van Kees Cornelisse. is op de Meubelbeurs, waaruit wel enige snufjes naar voren zullen ko men, die dan weer door de selectie commissie nauwkeurig bekeken en daarna liefderijk opgenomen worden in het groten stalenboek dat voorlich tingscentrum heet reizen. Ir. Miami kreeg ze een oplei ding van vijf weken. AJB TJET SPIJT ons zeer. Geert van de -1--1 (weinige) inzendingen was goed. Daarom bewaren we dit plaatje maar om het een andere keer nog eens te brengen. Misschien dan wel met suc ces genheden gebruikt en ze staan in een stal in Amsterdam... De bekende En gelse brouwerij Whitbread heeft in dertijd, toen zij haar paarden afdank te, een nabel gebaar gemaakt door een „bejaardenstal" voor de dieren in te richten, waar zij op alle mogelijke manieren verwend werden. Ook de gemeente Rotterdam beschikte in het. verleden over een groot aantal paarden. Ze trokken de vuilniswagens en talrijke andere ver voermiddelen uit het gemeentelijke wagenpark. In het jaar 3895, waarover wij hierboven schreven, heeft zich on der een groot aantal paarden van de Gemeente „kwade droes" voorge daan. Men was er zeer verontrust over: het moge bekend zijn, dat deze paardenziekte ook voor mensen gevaar lijk kan zijn.... T/AN de mannen op de bok van de sleperskarren was bekend, dat ze reden, waar ze wilden en dat ze zich van ie andere weggebruik ers niets aantrokken. Zelfs fietspaden waren niet veilig voor hen; bij voor keur bewogen ze zich tegen de draad in. Soms leek het of ze net als hun dieren oogkleppen voor hadden!) Sn het was beter met hen niet te debatte ren over hun gedrag; vreemde inmen ging werd niet gewaardeerd! De dierenbescherming heeft in de. loop der tijd heel wat te doen gehad mei de paarden. Zo zijn er bijvoor beeld veel klachten geweest, over de paarden van de Rotterdamse Tramweg Maatschappij, die in het begin van deze eeuw de (oude Londense) omni bussen die toen in het stadsverkeer dienst deden voorttrokken. Wij heb ben ergens gelezen, dat men de ribben van de arme dieren kon tellen... voortstappende zware werkpaarden en de rammelende, altijd verveloze en al tijd vuile karren, die zij soms nogal moeizaam voorttrokken. Niets was zieliger en verdrietiger dan wanneer de dieren dit in een sneeuwjacht de den; een mooi onderwerp om te schil deren of te fotograferen. Wij geloven overigens niet dat de paarden het zo erg vonden om in de sneeuw te staan of te lopen; zij konden wel wat heb ben De brouwerijen hebben nog heel lang paarden gebruikt voor het ver voer van de vaten, Heineken is als wij ons niet vergissen de enige brouwerij, die nog paarden heeft. Het zijn er echter nog slechts twee. ze worden alleen voor feestelijke gele- EZELS ■yOLGENS het hierboven vermelde jaarverslag van 1895 werden er in de stad ook niet minder dan 26 ezels en muildieren voor werkzaamhe den gebruikt. Wat het precies voor werkzaamheden wamt, weten we niet.

Trouw / De Rotterdammer | 1967 | | pagina 1