gingen ZATERDAG 16 DECEMBER 1% Afsluiten zeegaten geeft stramien en meren: grote res'.reutïehansen N ten tv strand middel burg Rijmiioiid raadsels REUZEN- SALAMANDER RET krijgt volgend jaar 70 ttpparaten terstaat ziet ook een mogelijkheid om de natuur bij de aanpassing aan de nieuwe situatie een handje te helpen. Met een beetje fantasie kan men zich voorstellen dat op de Kinderplaat kunstmatig een stuif- dijk wordt opgeworpen. Ten noor den van de p^aat kan een geul wor den 'afgestoten, terwijl het zuidelijke punt kan worden versterkt tegen de toegenomen stroming. Met deze werken wordt de. kust van Voorne beter beschermd. De waterstaatsmensen verwachten dat in deze situatie ten noordwesten van de stuiföijk een schoorwal zal ontstaan. Aan de buitenzijde daar van kan zich dan een nieuw strand ontwikkelen en aan de binnenzijde zal een soort strandmeer ontstaan. "ATA afsluiting van de grote zee- armen in het Deltagebied zuilen ook \oor de kust verande ringen optreden. De Deltadienst van rijkswaterstaat kan vrij aar dig v oorspellen wat er zo a! gaat gebeuren, nadat er in het zuiden een ononderbroken kustlijn tussen Hoc-;: van Holland en Viissingen zal zijn ontstaan. S Nu over enkele jaren het Haring vliet zal worden afgesloten en er ook plannen zijn voor uitbreiding van de Maasvlakte is vooral op Voorne onrust ontstaan. Men vreest daar dat de ze creatie- en natuurge bieden (de eerste worden aangeduid als ..de kip met de gouden eieren") ver:oren zuilen gaan. S Het hoofd van de afdeling water huishouding, aar.passingswerken en lieer Van de Visch „bestuurt" een van züii pronkstukken, Fraai is het in elk geval inrichting Deltameren, ir. P. Sante- ms, meent dat er in de '..gouden leka" ook in Voorne nog kansen zijn voor recreatie. S In de mond van het Haringvliet zal. na afstuiting van deze zeearm, een eiland ontstaan, dat de toepasse lijke r.aam van Kinderplaat heeft gekregen. Het zuidelijke havenhoofd van Europoort vormt een kaap voor de kust. De Zwarte Hoek op Voorne wordt con andere kaap. Aan de westkant hiervan zal een schoorwal lei'Ti wal zonder oever) ontst-an. ach ter deze wal zal een slufter feen soort strandmeer) ontstaan. Aan bei de Iraniër: van rV> H'.rderpiaat zul'err geulen epen bliiven.' In de kom ach ter de Kinderplaat zal zich slib af zetten. Wordt dit beeld werkelijkheid dan zal voor de westkust van Voor ne een nieuw strand ontstaan. Het bestaande baclsVartd wordt dan minder aar.trek'r.edjk, omdat er zich meer slib zal afzetten. De Deltadienst van rijkswa DIT IS de nieuwe kustlijn na vol- tooiing van de Deltawerken in 1978. Voor de afgesloten zearmen ontstaan inhammen met zandplaten, die wijde oerspectleven openen voor de recreatie. Tevens zuilen enkeie van deze gebieden een bestemming krijgen in het kader van de natuur bescherming. Een vcrgTote Maasvlak te. zoals die ,op deze tekening is ge projecteerd. zat de kustlijn en het strand van Voorne sterk veranderen. QRANG-OETAN-VADER Peak zit sinds kort met z'n gezin in een der kooien van het apenhuis in Diergaarde Blijdorp. Hij trekt daar op met echt genote Tineke en zoon Maarten (gebo ren op Hervormingsdag en nu ruim zes weken oud). Men heeft dit samenzijn eerst eventjes aangezien om af te wachten hoe de dieren zich gedroegen. Alles gaat tot nu toe best, behalve dat Tine ke (die bijna driemaal zo oud is als haar 10-jarige man) bijzonder jaloers is geworden. Peek is namelijk-in de diergaarde geboren en zeer vertrouwd .met de op passer. 's Avonds klimt hij bijv, op diens rug om naar zijn nachtverblijf te worden gebracht. Ook eet hij rustig uit zijn hand. De band tussen Tineke (die in het wild is gevangen) en op passer Kasbergen. was niet zo hecht, "maar daar komt nu toch verbetering schrijfmachine van Ottelek is niet bepaald de gemakkelijk ste V maar ten eerste was „haast" toen een onbekend woord en ten tweede tikte de heer Ottelek op zijn uitvinding. Waarmee maar gezegd wordt, dat alle, begin moeilijk is. Dit voorval ligt nu klweer een dik ke honderd jaar achter ons. Uitvinder Ottelek tikt allang niét'meer. Zijn schepping is evenwel niet meegesleept in de vergetelheid. Het is nu een van de pronkstukken uit de grote particu liere verzameling van instrumentma ker. en handelaar in kantoormachines A. van de Visch. Zijn museumpje is gevestigd op de Henegouwerlaan 33. In een modern ingericht en helder verlicht vertrek B De aap kan kennelijk niet goed hebben dat Peek te familiair was en zij niet. Daarom eet ook Tineke nu uit de hand van de oppasser en grist het eten zelfs weg als er iets naar Peek A'ordt uitgestoken. Een goed voorbeeld doet dus goed volgen. De kleine Maarten (zie pijl) houdt zich bij dat alles maar vast aan moe der. Tot ongeveer een jaar na de ge boorte zal het dier aan de borst blij ven; na ongeveer negen maanden gaat het ook wat ander voedsel naast de moedermelk gebruiken. AJO' eigen (and zijn zij reeds in gebruik zoals bij de Citosa en de Twee Provin ciën. Het verschil is dat laatstgenoem de maatschappijen de mobilofoons hu ren van de PTT en de RET ze in eigendom krijgt. De nieuwe mobilofoons van Pve zijn volledig getransistoriseerd. Bij het nut van het gebruik staat voorop de service aan het publiek. Men zal sneller in staat zijn bij storingen, pech, opstoppingen of welke onvoor ziene gebeurtenissen dan ook de cen trale post in te lichten en maatregelen ie nemen. Over het algemeen kan worden gesteld dat het dienstrooster beter uit gevoerd kan worden. Ook kan bij een ongeluk met een passagier in bus of tram snel hulp worden ingeroepen. Ingeval van plotselinge omlegging van een route, door welke oorzaak ook, kunnen de chauffeurs daarvan tijdig op de hoogte worden gesteld. De apparatuur wordt geleverd door Vanandel NV uit Rotterdam. AJB •TN een van tic aquaria in tie Riviera- hal leeft een merkwaardig én iet wat vnorwcreM!ijk aandoend dier: een Japanse reuzensalamander. Het is de grootste salamander die nog voorkomt. In de Vorige eeuw werd het dier door de bekende natuuronderzoeker Von biebniil voor het eerst naar Europa ge bracht. Het eerste levende exemplaar dat in Europa arriveerde kwam in Ne derland terecht en leefde van 18-10 tot 1381 in Artis. Hel werd voor de Amsterdamse die rentuin een traditie reuzensalamanders te houden en zodoende tie wetenschap te dienen. In 1902 produceerde het paartje dat uien had eiereti die zich goed ontwikkelden. Toen bleek dal het mannetje de liruedzorg uitoefent. Een deel van de larven nut wikkelde zich lot volwassen dieren. Het laatste exemplaar daarvan stierf in 1957,, juist voordat in Artis een nieuw antphihiënverhlijf werd geopend. Blijdorp schonk toen aan Ar tis de enige reuzensalamander die men bezat. Kort daarna kreeg de diergaarde weer een dier in de collectie. DE reeds lang geleden aange kondigde mobilofoon installa ties voor trams en bussen van de RET zullen begin volgend jaar in gebruik worden gesteld. De RET heeft de keus laten vallen op de nieuwe mobilofoons van het En gelse merk Pve. De RET ziet veel voordelen in het aanbrengen van de overigens vrij dure apparaten. Voorlopig gaat het de ge meente dertigduizend gulden kosten. Daarvoor heeft de RET dan een cen trale post en tien mobilofoons. De ap paraten zullen eerst alleen worden ge bruikt op de belangrijke buslijnen 62, 63 en 65 en op de trams 6, 2 en 12. Totaal zullen er in 1968 zeventig wor den gemonteerd. Het gebruik van mobilofoons in het openbaar vervoer is niet nieuw. Niet alleen in het buitenland, maar ook in

Trouw / De Rotterdammer | 1967 | | pagina 2