mmim f^WÈÊtèÊÊBË6 4 fjG&lk r 1 >jA-ié Klimaatkamer in Havenziekenhuis erblijf in de bergen wordt nagebootst Maand straf voor sergeant in auto Tegen 2000 wel 200 miljoen watervoorziening 100 miljoen m3 in '66 Kok Piet liep uit jeugdgevangenis Chauffeur schept kind op bumper f 19.93 19.95 3442 26.75 Avontuur met diefstal auto BOUNTY frisse kokos In melkchocolade 36-48 24.75 DE ROTTERDAMMER Pagina 4 2 A DINSDAG 19 DECEMBER jg67 ^ÜB 100 fo wollen avond blouse,rijkbemrkt met pailletten, 38-46 5975 Lange avondrok van pletvrijfluweel, o.a. in zwart. 36-48 Cocktailpullover van rayon met lurex. In wit met zilver. 38-44 Romantische nylon crêpe blouse met han ten jabot. In nnt. 38-46 Gerende rok van plet vrij fluweelgeheel ge voerd. 0.a. in zwart. Klokrok van pletvrij fluweel Ceintuur met doorzichtige gesp. Grotere weerstand Sigdret op blote rug soldaat uitgedrukt (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Voor het eerst in de geschiedenis van de Rotterdamse Drinkwaterleiding is binnen één jaar 100 miljoen m3 water afgeleverd. Vandaag maakte de Drinkwaterleiding deze 100 miljoen vol. i BOUNTY eeiftropisc I ie ^verrassing melkchocolade ROTTERDAM Uit een prak tijk van ruim zes jaar is ge bleken, dat de lage-druk-kii- maat-kamer van dr. Tromp een heilzame werking kan hebben op astma-patiënten wanneer zij 60 tot 100 behandelingen van een uur ondergaan. Longtoto's, electrocardiogrammen en bloedonderzoek door artsen (dr. Trom is zelf geen arts) hebben dat aangetoond; ook voor patiënten met kinkhoest, moeilijk te genezen aller gische aandoeningen en eczeem en lijders aan bepaalde vormen van arthritis. Kern van de methode is, dat het steeds weer ondergaan van veran deringen in het lichaam door het verblijf "op grote hoogte" het warm- teregulatieeentrum in de hersenen stimuleert. Vooral bij astma en reurnapatien- ten werkt dit mechanisme slecht, reden waarom zij vooral bij plotse linge veranderingenin tempera tuur, vochtigheidsgraad en wind snelheid -meer last hebben van hun kwaal dan normaliter. De klimaatkamer "heeft tot doel de patiënten een grote weerstand te :geven tegen" de gevolgen van deze varanderingen. Dr. Tromp is zijn onderzoek in 1961 begonnen in het academisch ziekenhuis in Leiden; pas begin dit jaar werd de klimaat kamer overgeplaatst naar de kelder van het Havenziekenhuis. De kamer is gebouwd in samen werking met dr. Schroeder ui-t Bad Godesberg (Duitsland), die eerder een bouwde (kleiner) voor de Duit se luchtmacht. De kamer van dr. Tromp heeft een koelaggregaat met een temperatuurbereik van 2 tot 45 graden Celsius. De relatieve voch tigheid kan schommelen van 30 tot 100 procent. Door middel van een speciale ka bel is doorlopend cardiologisch on derzoek mogelijk, zodat vait te con troleren hoe het hart van de pa tient op het verblijf in de klimaat kamer reageert. Ultraviolette lampen bootsen het ultraviolette spectrum na van zee niveau en van 2000 meter hoogte. Via een speciale sluis kunnen zo nodig urine en bloedmonsters wor den doorgegeven. Rechtstreeks con tact met de patiënten is mogelijk via een telefoonverbinding. De patiënten worden met het oog op de lage temperatuur meestal in een deken gehuld. In de 3 meter lange en 1.60 meter brede cylinder kunnen ze eventueel lezen om de tijd van de behande ling te korten. Het onderzoek, dat dr. Tromp sa men met een assistente verricht, heeft tot nu toe in Nederland weinig de aandacht getrokken. Zijn behan deling valt ook niet onder de zgn. verstrekkingen van het ziekenfonds. Dr. Tromp verricht zijn werk daarom gratis. Een bedrijf, dat de gezondheidstoestand van een zijner directeuren sterk zag verbeteren na behandeling in de klimaatkamer, zorgde voor een schenking t.b.v. het researehwerk. Verder komt er geld uit Amerikaanse bronnen. DEN HAAG Conform de eis van de advocaat-fiscaal heeft het Hoog militair gerechtshof vanmorgen de 22-jarige beroeps-sergeant "N. A. V. uit Rijswijk veroordeeld tot een maand militaire gevangenisstraf. De sergeant trachtte in mei van dit jaar, toen hij nog korporaal was, tijdens een oefening gevangen geno men militairen aan het praten te krijgen door een brandende sigaret op de blote rug van een van de ge vangenen te duwen. De krijgsraad had de sergeant ver oordeeld tot een week voorwaarde lijke gevangenissl en een onvoor waardelijke boete .an honderd gul den, De auditeur-militair bij de krijgsraad had twee weken gevange nisstraf gevorderd en een voorwaar delijk ontslag uit de militaire dienst Hij was van het vonnis van de krijgsraad in appel gegaan. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Terwijl de 39- jarige mevrouw A. Emmrich- Schreuder uit de Saffraanstraat maandagavond door haar buur vrouw en buurman met een auto naar de kraamkliniek aan de He negouwerlaan werd gebracht, kon digde de geboorte van de baby rich reeds aan. Bij het benzinestation aan de Groene Kruisweg schonk de vrouw in de auto het leven aan een zoon. Hierbjj was personeel van de GG en GD aanwezig. De ambulance bracht de vrouw met haar kind vervol-- gens naar de kraamkliniek, (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Piet i. van L., 21 jaar, kok van beroep had nog tien maanden jeugdgevangenis te goed, toen hij de deur van deze Inrichting in Zutfen achter zich sloot. Vanuit de kamer van de directeur, waar hij met schilderswerkzaamheden bezig was, beide hij lp rijkskosten naar zijn kosthuis, pakte kwast en verfpot en wandelde samen met een vriend de inrichting uit Op straat werd een beambte van de jeugdgevangenis vriendelijk toegeknikt. De groet we, .1 beantwoord. Eerste te genslag bij de ontsnapping was het niet startklaar krijgen van de auto van de directeur. Da. rom werd de trein ee- pakt. 6 In Rotterdam gekomen gaven de ont snapten echte! de voorkeur aan parti culier vervper stalen een auto. Niet de eerste de be*. - wagen. Het werd Pr?teSPOrtaUt° Van merk Austin- Piet van L, moest zich voor de recht trok in Rotterdam verantwoorden. Het doortrapte, plan was- niet gelukt. Officier van justitie, mr, W. D. Meeter vertelde dat er te ntijde van de ont snapping geen toezicht bij het schilde ren was. De wachtmeester, die daar mee belast was, was op vakantie Hij eiste wegens diefstal van de sportauto de verdachte had het be kend negen maanden gevangen is- traf met aftrek van het voorarrest. De raadsvrouwe van de verdachte concludeerde tot vrijspraak omdat Piet volgens haar geen mededader was. zyn vriend zou de meeste en belang rijkste handelingen hebben verricht. Piet stond alleen op de uitkijk. In zo'n geval had het medeplichtigheid moeten zijn en de officier had dit niet in de dagvaardig vermeld. De rechtbank doet dertien dagen. uitspraak over Van de 100 miljoen !m3 water ge bruiken de industriële afnemers 55 pet. en bestemmen de inwoners van Rotterdam' de rest voor huishoudelijk gebruik. Dit in tegenstelling tot het jaar 1875, toen de Rotterdamse Drinkwa terleiding voor het eerst op volle toe ren pompte. De nog geert miljoen m3 produktie van dat jaar gingen hele maal op in huishoudelijk gebruik. Deze primaire taak'van het bedrijf: „het verstrekken van water dat zon der gevaar voor de gezondheid ge dronken kan worden", telt nu niet meer zo. Momenteel komt slechts 1 pet van de totale produktie nog de inwendige ïnens ten goede. De omzet van water is vooral na de Tweede Wereldoorlog met het opko men van de Industrie met sprongen omhoog gegaan. De petro-chemische industrie langs de Nieuwe Waterweg is de gróte afnemer. Het ligt in de lijn dér verwachting dat er tegen het jaar 2000 wel 200 mkijoen m3 water door het buizennet stroomt. Een uitbreiding en modernisering van- de zuiveringsbèdrijven, op het ogenblik aan de Hóningerdijk "en de Berenplaat, zijn dan ook noodzake lijk. Bij de Drinkwaterleiding liggen reeds plannen klaar voor modernise ring van het zuiveringsbedrijf aan de Hóningerdijk. Maar er zal meer veranderd zijn in het jaar 2000. Geen Rijnwater meer, maar water, uit de Brabantse Maas, of een mengsel uit deze beide rivie ren stroomt dan door tienduizenden kranen. ARNHEM Doordat hij meer aan dacht had voor zijn vriendin dan voor het verkeer heeft de 25-jarige automo* bilist Th. v. M. uit Oosterbeek zondag avond in Elden een twee-jarig jongeqf aangereden, dat daardoor zodanig wero gewond, dat het korte tijd. later over leed. Zijn moeder, een 33-jarige lide vrouw, werd ook door de auto ge grepen, maar slechts licht gewona Zij was met nog twee dochtertjes,- 12-jarige Wilma en de 9-jarige Hetw, op weg naar de bushalte. Op het os®*-., blik dat de auto uit tegenovergesteld* richting naderde, liep zij met de fa® ter wat achteraan. A - Zij bleef langs de kant van de weg staan, maar doordat de wagen tot;™ koers raakte en in de berm teresa' kwam, reed hij in op moeder eaktoo- Het kind werd enkele tientallen mete™ op de bumper meegesleurd. De moed» bleef gewond liggen. In paniek zijn de beide dochterti® j daarop naar de dichtstbijzijnde boerde rij gehold, waar de politie werd geoeiy- Door een afgebroken richtingaanwr zer kon ai gauw de auto achterhaal^ worden. De bestuurder zei niet» t« ben gemerkt 3

Trouw / De Rotterdammer | 1967 | | pagina 2