Enorme schaalvergroting met „wolkenkrabbers vorm Silhouet ront verandert grondig maak 'n i Rijden met de metro en zóóó voordelig I Roerganger blijft aanvaring ontkennen I VEERDIENST VOOR JAAR OP PROEF Geen abonnementen en kaarten Regeling tussen RTM oyer lokaal vervoer en RÏ-hi BOOT Man schiet op moeder Onderlijf man geamputeerd VLAARDINGSE VISSERS IN HOGER BEROEP ALL-NYLOH TAPIJT S DEKLERK&ZN Vlaardingen-Pernis v.v. pg rotterdammer 2A VRIJDAG 29 DECEMBER 1967 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De hierbij geplaatste foto, waarin de -con touren zijn geschetst van het „wereldhandelscentrum", zoals die konden worden gerecon strueerd uit de maquette, die enige tijd geleden werd getoond op de expositie in de hal van het stadhuis, laat duidelijk zien hoe zeer dit enorme gebouwencom plex de Euromast onttroont. - Het Wereldhandelscentrum in het Leuvehavenbekken wordt te zamen met het enorme gebouw van NV Overbeek Handel Mij. dat aan het Marconiplein zal worden gebouwd, de inleiding tot een geheel nieuw silhouet van Rotterdam. Met torens van honderdvijftig en tweehonderd meter hoogte springt het ineens naar een schaal die een veelvoud is van die welke bij de herbouw van het oude stadscentrum is gebruikt en die reeds ten opzichte van de vooroorlogse schaal een vergro ting inhoudt. De hoogste punten van het Wereldhandelscentrum worden bijna even hoog als de reuzen- schoorsteen van Shell in Pernis! SS? BH Snelle groei Metro Geen unicum De Klerk heeft weer een tapijtvoordeel voor U: ail nylon BERGOSS TAPIJT, onverslijtbaar door verankering van de nylon pool in de rubber wafelrug. In prachtig kleur-op-kleur dessin, op king-size kamerbreedte van 400 cm, compleet gelegd per strekkende meter slechts 69.- DEN HAAG Was de trawler VI, 150 Li es je en Rutger als het vermaarde spookschip De Vlie gende Hollander het vaartuig, dat in de middag van 19 januari 1965 schrik én verderf zaaide in een concentratie van ongeveer 25 Deense kotters onder Esbjerg, en bok de aanvaring veroorzaakte «iet de Deense Nina Mona, waar door twee van de drie beman ningsleden verdronken? Geen drank Bent u de prijs vergeten? ORGELS - PIANO'S; ELEKTRONISCHE ORGELS Half Raad Milieuhygiëne voor Rijnmond is samengesteld Tarieven Levensgevaarlijk geicond Pagina 3 be de eh. sn. 3e- aa ien er» de fl's •03 in iet ir. Een geheel nieuwe bouwmethode doet met deze torens haar intrede in Rotterdam, Nederlandse bouwers hebben er geen enkele ervaring mee. Het is de bedoeling, dat zowel het gebouw van Overbeek als het We- reidhandelscentrnm zullen worden ontworpen door het bureau Skidmo- re, Owlngs, Merrill uit Chicago. Dit Amerikaanse architectenbureau heeft rich in het bijzonder toegespitst op de bouw van wolkenkrabbers. Vooral de fundering van dergelijke zeer hoge bouwwerken vereist bij zondere constructies. In dit verband biedt de fundering van de brugkel- ders van de Van Brienenoordbrug in teressante aspecten: zoals men weet zijn daarbij geen paien toegepast, maar deze fundering is een caisson fundering, het gehele object rust rechtstreeks op de ruim twintig me- vla-flip (Vervolg van pag. 1) Het is 'technisch niet mogelijk alle stationstoegangen op 3 januari ge opend te hebben. Er zal één entree per station worden geopend. Voor het metrostation Centraal zal dat die onder de luifel van het RET-gebouwéje middenop het plein zijn, voor station Stadhuis de ingang voor het KLM-kanfoor, voor station Beurs die in de voetgangerstunnel en voor station Leuvehaven die aan ■de zijde van het Vasteland. In het bovengrondse station Rijn haven (Hilielaan) zullen de deu ren aan beide zijden van de centrale hal zijn geopend, in 'het station Maashaven de toegang aan de zijde van de graansilo en in het station Zuidplein een aantal ingangen tot de centrale hal. Deze openbare „oefenweek" zal duren van 3 tot en met 9 januari. In de periode van 3 tot 7 januari rikten de metrotreinen tussen 12 en 19 uur en op 8 en 9 januari van 15 tot 22 uur. In beginsel zal een v"f minuten dienst worden onder houden. pta zóóó'n tapijt T~jE maquette van het Wereld- handelscentrum, gezien van de zijde van de Scheepmakers- haven (links) en de Glashaven (rechts beneder.). Aan de boven zijde dus de kant die grenst aan het overgebleven gedeelte van de Leuvehaven. Hoe de situatie daar zal worden opgelost is nog een onderwerp van studie. In ieder geval komt er een directe verbinding tussen het V/ereld- handelscentrum en een metro station. Interessant is het restaurant, dat op ongeveer 80 meter hoog te, dus even onder het midden is opgenomen in het ruim twee honderd meter hoge bouwwerk links. Dat restaurant is in de maquette als een soort uitbouw aangegeven en het zal een prach tig uitzicht over de Nieuwe Maas bieden. Hogerop wordt het uit zicht minder aantrekkelijk, door de zeer grote afstanden. ter beneden het aardoppervlak gele gen zandbodem. De zuidelijkste toren, dus de toren, die aan de zijde van de Nieuwe Maas staat, biedt op tachtig meter hoogte, dus even onder de helft, de mogelijk heid tot een restaurant, van waaruit men een prachtig uitzicht heeft Die restaurant-mogelijkheid is in de op de foto,aangebrachte sdhets in getekend. Hogerop geeft het uitzicht moeilijkheden door de neveligheid van de atmosfeer en doordat de klei nere woningen, gebouwen, straten en' vooral het leven in de straten zich voor het oog gaan verliezen. Natuurlijk is hetgeen in de ge meenteraad over dit Wereldhan delscentrum ter sprake is geweest, slechts de idee. Maar vooral-in Rot terdam „hebben ideeën benen", en het ziet er naar uit, dat men dit bouwwerk eerder in de realiteit zal zien dan men verwacht. Bovendien is snelheid geboden. Burgemeester Thomassen sprak nu reeds over een bedrag van zes ton, alleen al voor het maken van een schetsontwerp en voor marktonder zoek. De bouwkosten zullen bij ieder jaar uitstel stijgen en het is niet te verwachten, dat belanghebbenden er is nu reeds interesse van grote buitenlandse bedrijven getoond deze bouwkostenstijging geduldig over zich heen zullen laten komen. Het ziet er uiteraard niet naar uit, dat het centrum met overheidsgelden zal worden gebouwd. Het gehele pro ject is er een van particulier initia tief, waarbij de gemeente Rotterdam een ordenende en regelende taak zal hebben. Inmiddels blijkt dat door dit We reldhandelscentrum het metro-station Leuvehaven, dat nog niet eens offi cieel in gebruik is, in feite alweer is verouderd. Want als men bij de opzet van dit station wist, wat men nu weet omtrent dit Wereldhandelscen trum, zou, aldus burgemeester Tho massen, het er anders hebben uitge zien. Het is uiteraard de bedoeling dat er van alles en nog wat in het We reldhandelscentrum zal zijn. De to rens krijgen meer dan dertig verdie pingen. Er komen winkels en dienst verlenende activiteiten in de lager gelegen gedeelten. Er komen moge lijkheden voor hotels, expositieruim ten. Men denkt ook aan ondergrondse parkeerruimten. Er komt een directe verbinding met een der metro-sta tions. Hoe dat moet geschieden zal nog moeten worden uitgedokterd. Want de zij-armen van de Leuveha ven moeten voor de bouw worden gedempt, maar de Leuvehaven. zelf blijft bestaan. Er komt een fikse ondergrondse parkeerruimte. Een unicum wordt dit Wereldhan delscentrum niet: andere grote «han delssteden in het buitenland hebben reeds lang dergelijke concentratie- gebouwen, die daar inderdaad de noodzaak van hun bestaan hebben bewezen. Wel kan men stellen,, dat dit centrum Rotterdam boven het, peil van een Nederlandse stad uit zal tillen. Wat de bouw betreft is het mi ter- aard te verwachten, dat die jri ver schillende fasen geschiedt. Met de voorbereiding zijn •reeds- veel gemeentelijke dienstén, personen en ondernemingen bezig. Uit het bui tenland zijn er al aanvragen van ge gadigden ontvangen. Het gemeentelijke havenbedrijf heeft zich opgeworpen tot „centraal postkantoor' voor dergelijke gegadig den. Het zal er voor zorgen, dat de' aanvragen te bestemder plaatse wor den bezorgd en serieus in behande ling worden genomen. Inmiddels blijkt nog een .'interes sant detail. Het Plein 1940 'en' het daarop geplaatste monument „Stad zonder hart" van Zadkine blijven,on aangetast. Maar deze beide otjjecten worden in verhouding tót het reusachtige centrum daar dicht bij wel klein. Er is met die schaaf reke ning gehouden. Want naast Plein 1940 komt een niet te hoog gebouw en de enorme kantorentorens komen verderop naar de kant van de rivier. COMPLETE WONINGINRICHTING BINNENWEG, BEIJEfiLANDSELAAN ROTTERDAM/DEN HAAG/UTRECHT/VUSSINGEN/HOORN/DE UER (Van een onzer verslaggevers) VLAAKDINGEN De Spido zal Vermoedelijk niet geheel op eigen risico de veerdienst Vlaardingen-Per nis v.v. onderhouden. Rotterdam is van plan met Spido een regeling te treffen voor een jaar bij wijze van proef. Deze regeling zal ook gelden voor de veerdienst Schiemortl-Sluisjesdijk en Schiemond-Heyplaat v.v. De gemeen te Vlaardingen is gevraagd zich ga rant te stellen voor een deel van het eventuele exploitatietekort In verband met de opening van de Beneluxtunnel hebben Rotterdam en Vlaardingen reeds enige tijd geleden besloten de personenveerboot per 1 januari uit de vaart te nemen. Van diverse kanten is hierop kritiek uit geoefend, omdat een aantal werkne mers hierdoor zou worden gedupeerd. De Stichting Europoort-Bot- lekbelangen bemoeide zich met de kwestie en Spido besloot voorlopig gedurende drie maanden het jvérvoer te gaan .verzongen. Daarna- zou wor den bekeken of .hét financieel haal baar was het veer in de vaart te houden. Uit de regeling, die Rotterdam met Spido wil treffen, blijkt thans dat de Spidoboten de dienst zullen onder- (Van een onzer verslaggevers) OTTERDAM ft aio RTM t, De RET is-met de RTM tot overeenstemming gekomen over het vervoer van lo- .kaie reizigers o» de interlokale ,RTM-diensten. Het is een andere regeling dan die tussen de RET en Gebr. Van Gog NV. Men .kan namelijk op de RTM-diensten (bin- het vervoersgebied van de EET) alleen reizen met de RET-enkcle- reisbiijetten, niet met RET-knipkaar- ten ot abonnementen. Men betaalt dus voor iedere rit apart. B. en W. stellen voor ook andere vervoersbedrijven van de- (Van een onzer verslaggevers) Ha veel onderzoek, talrijke verho ren en deskundige verklaringen, heeft de Rotterdamse rechtbank die "vraag bevestigend beantwoord. De Schipper van de VL 150, de 47-jarige Willem R. uit Den Haag werd ver oordeeld tot drie maanden gevan genisstraf. De roerganger Alb. M. "it Noordwijk kreeg twee maanden gevangenisstraf Van dit vonnis kwamen verdach ten nadat de officier van justitie togen ieder zes m janden gevangenis straf had geëist in hoger beroep. Het Haagse gerechtshof had van daag de moeilijke opgave te trachten «et gebeurde op te helderen. De roerganger hield ook nu vol niets van een aanvaring te heb ben bemerkt. „Per slot van rekening was uw trawler 150 ton en de kotter slechts 50 ton, maar u zou wellicht van een aanvaring iets hebben moe ten bemerken, „opperde de presi dent van het hof, mr. Veltman. De roerganger ontkende dat hij die dag sterke drank had gebruikt, de schipper twee 'a' drie glaasjes je never. De deense marine had het wrak van de Nina Mona boven water gehaald en vastgesteld, dat het schip door een aanvaring was gezonken. „De vraag is maar, wie de aanva ring heeft veroorzaakt," stelde de president van het hof vast. Er waren op de Vi. 150 wel krassen bij de boeg aangetroffen, maar die zouden vol gens de schipper het gevolg zijn van een aanvaring met een politieboot. „Is het misschien niet zo, dat de roerganger in slaap is gevallen en ook u aan het dutten was. Beiden schrok u wakker van de noodsigna len die werden gegeven vlak voor de aanvaring en na het gebeurde is u beide zo van streek geraakt, dat u er snel vandoor bent gegaan?" op perde een raadsheer. Verdachten ontkenden dit. .Nood signalen hadden zij niet gehoord. Het enige dat werd toegegeven is, dat de VL 150 die dag in de omgeving was geweest waar de Denen visten. De heer J. Heringa, adjunct-in specteur van de scheepvaartinspectie legde verklaringen af over nautische aangelegenheden aan de hand van de diverse getuigenverklaringen, (de zitting duurt voort). Dat mag ook, want deze bijzonder lage prijs is ook slechts één reden om een Ri-ha te kopen. Er zijn er veel meer. De ongeëven aarde gouden Ri-ha klank,bereikt door de 5-toonhoogtes, betere uitgebalanceerde registerstemmen (33 registers) volledige volume regeling van pedaal en-maniüien. Continu regelbare intonatie, nagalm en vibrato. Verder nog vele extra's, zoals natuurgetrouwe imitaties van tientalltin muziekinstrumenten. We zullen de prijs toch nog even noemen: v.a. f. 1.995,- (kompleet met bank). De Ri-ha orgels bieden meer muzikaal genoegen voor een lagere prijs: Dat kunt U vrijblijvend beluisteren bij: (eer mee uan' 1 BODEGRAVEN Kerkstraat 2-28 Telefoon 01726-2541 Bezoekt onze toonzalen of vraagt orochure. zelfde overeenkomst laten maken. gebruik te De volgende tarieven zijn vastge steld: voor een traject in het Rotter damse stadsgedeelte op linker of rech ter Maasoever f 0,50, voor rivierkrui- send vervoer binnen het Rotterdamse stadsgebied (£75, voor interlokaal vervoer op ©en der Maasoevers (van en naar Vlaardingen, Schiedam West, Hoogvliet. Rhoon, Poortugaal, Capelle a. d. IJssel) 0,75 en voor interlokaal rivierkruisend vervoer een gulden. "Voor kinderen tussen drie en twaalf jaar gelden halve prijzen. De vervoer bedrijven kopen de plaatsbewijzen bij de RET tegen zeventig procent van de verkoopprijzen en behouden de ont vangsten. Als maatstaf voor de tarieven is ge bruikt de alternatieve RET-verbindin- gen die gelden vanaf 1 februari als de metro rijdt. Op de lijn van Van Gog kunnen wel abonnementen en ritten- kaartcn worden gebruikt, met een toe slag van vijf cent. Bovendien krijgt Van Gog twintig procent van de op brengst. Dit systeem zal in de toe komst worden verlaten. Voor de RTM gelden dus de volgende prjjzcn: HoogvlietRosestraat 0,75, RijsdijkRosestraat 0,50, Café Sport Rosestraat 0,50, Café SportCentraal Station „r 0,75; (Deze lang verwachte regeling Is in feite een halve maatregel. Wel Is er tussen Hoogvliet en Rotterdam (bij voorbeeld) ieder kwartier een gerie felijke bus bijgekomen, maar men moet er dan ook extra voor betalen. Of er dan ook veel mensen gebruik van zul len maken valt te betwijfelen. In de meeste gevallen zal men toch moeten verder reizen per RET waarvoor men rittenkaarten en abonnementen ge bruikt. Reizen per RTM blnn enhet vervoers gebied zal de RET waarschijnlijk niet merkbaar ontlasten. Dat blijkt duidelük uit de percentages van verkochte verkochte plaatsbewijzen bij de RET. Liefst 57, lprocent van de RET-passa- glers maakt gebruik van rittenkaarten (19,5 procent bij conducteurs en be stuurders gekócht, 37,6 procent in voor verkoop), 30,6 procent maakt gebruik van de weekabonnementen, 5.5 van maand-. Jaar- en andere abonnementen en maar 6,8 procent reist nog steeds op „enkele reisjes". Slechts die laatste groep za! van de nieuwe mogelijkheden gebruik maken, mensen voor wie de tarieven van het openbaar vervoer niets uitmaken. Vreemd is ook dat de RET aan de ene kant bet reizen met rittenkaarten en abonnementen sterk stimuleert en aan de andere kant toch weer betalingen met los geld in de hand werkt. Te hopen is dat er nog het een en ander aan de nieuwe regeling wordt ver beterd. RED.) ROTTERDAM De 51-jarige ver koper J. B. Dolstra van de Kolhagen werd donderdagmorgen in bus 50 plotseling onwel; bij aankomst in'het 'Züïdërziekenhuis bleek de man te zijn overleden. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Zoals bekend, wordt per 1 januari de Raad voor de Milieuhygiëne in 'net Nieuwe Water weggebied omgezet in een orgaan van Rijnmond onder de naam Raad voor de Milieuhygiëne in het Rijn mondgebied. De oude instelling ging uit van zes gemeenten, de nieuwe bestrijkt dus het gebied van 23 ge meenten. Voorzitter van de nieuwe raad is mr. H. B. Engelsman, gecommitteerde van Rijnmond. Per 1 januari zal het secretariaat gevestigd zijn in het Rijnmondkantoor, Stationsplein 2, Schiedam. Als secretaris treedt op mr. T. B. Hooghoudt, tevens secreta ris van de commissie Bodem, Water en Lucht. Het dagelijks bestuur van Rijn mond heeft verder de volgende be noemingen in deze raad gedaan: dr. J. Alers, gecommitteerde van Rijn mond, ondervoorzitter; wethouder G. Z. de Vos van Rotterdam; de Rotter damse raadsleden mevrouw ir. M. C. Endert-Baylé, dr. J. H. Lamberst, G. Spruyt, mevrouw M. C. -de Wit-Mul- der; de Schiedamse wethouder M. Eijkenaar; de Vlaardingse wethouder A. P. Weeda; het Vlaardingse raadslid H. Krabben; webhouder P- v. d. Snoek van Maassluis; burge meester mr. J. v. Huis van Poortu gaal; wethouder A. Heuvelman, Ca pelle; wethouder B. Meijboom, Spij- kenisse; burgemeester jhr. J. Alberda van Ekenstein van Rockanje; burge meester H. Sloots, Rozenburg; ir. J. A. Beukers, Rotterdam; ir. W. Mak, Vlaardingen; drs. E. Meinsma, Rot terdam; ir. G. F. v. d. Want, Rotter dam; G. J. Wouters, Krimpen; ir. J. v. d. Ende, Maassluis; mevrouw B. T. Kapsenberg-Steenhuis, Spijkenisse; ir. R. Keuning, Vlaardingen; A, Q. C. Klomp, Schiedam; B. T. G. v. d. Sluys, Rotterdam. Adviserend lid is dr. L. A; Claren- burg, staffunctionaris voor de milieu hygiëne van Rijnmond. Eén schie- dams raadslid dient nog te worden benoemd. houden van maandag 'tot en met vrij dag (uitgezonderd op christelijke - feestdagen) van 's morgens zes -tot ne gen en van 's middags vier tot zes uur. De tarieven zullen worden vast gesteld door Rotterdam. Ze zullen ge lijk zijn aan de tarieven, die na op heffing van het wagenveer hebben gegolden: 0,50 voor een enkeie reis en ƒ0,75 voor enkele reis met fiets of brommer. Het onderhoud van de boten komt voor rekening van de Spido; het on derhoud van aanlegsteigers is voor rekening van Rotterdam en Vlaardin gen, ieder voor wat hun eigen oever betreft. Het gebruik van de aan legsteigers is gratis. Mocht geen sluitende exploitatie worden verkregen, da treedt een ga- rantiebegaling in werking. Rotterdam za]-dan e'én. aanvólling vefstrekkën'op de eigen inkomsten Van de Spido tot een zodanig' bedrag, dat die', in komsten totaal 290.000 bedragen. De gemeente Vlaardingen is ge vraagd voor een viehle deel van.dit berag 72.500) garant fe staan. B. en W, vragen de gemeenteraad met deze regeling akkoord te gaan, voorlopig tot eind 1968. G0UDSESINGEL221.ROTTERDAM-TEUWS7M23M2 SINT-JACOBAPAKOCHDE. De 25-jarige gardenier Daniël de J. heeft gistermiddag met een vnnr- buks op zijn moeder geschoten. De 45-jarige vrouw is levensgevaarlijk aan het hoofd gewond. De reden voor de daad van de man is onbe kend. Hij meldde zich uit eigen bewe ging bij de politie, die in de schuur bij het huis de zwaargewonde vrouw vond. De vuurbuks werd gebruikt om vogels uit de 'boomgaard te ver jagen. De jongeman is enkele jaren ge leden. overspannen geweest, maar hij gedroeg zich overigens normaaL Het was een enigszins in zichzelf ge keerde vrijgezel, de oudste uit een gezin van acht kinderen. EAST LONDEN Chirurgen uit Zuid-Afrika hebben opnieuw een op zienbarende operatie verricht: in een. ziekenhuis in East Londen werd het onderlichaam van een man tot aan het middel geamputeerd. De operatie, die geheel is gefotogra feerd, duurde vijf uur. De 21-jarige spoorwegrangeerder Dirk Strydom was op 9 november bekneld geraakt tussen een locomo tief en een wagon. ZZijn dijbenen en zijn bekken waren verpulverd. Aan zijn ruggemerg werd een be schadiging geconstateerd. Het onderste deel van het lichaam was niet te redden en daarom werd tot amputatie besloten. De blaas en de ingewanden, werden door kunst matige hulpmiddelen vervangen. Het hegstel van Strydom veriiep verbazingwekkend snel, zeggen de artsen. De verbanden' zijngisteren - reeds verwijderd.

Trouw / De Rotterdammer | 1967 | | pagina 1