Eerste voor Esso februari 69 van stapel Ileuzentanker geheel op één Verolme - helling Volgend jaar voltooiing superdok „Uitbreiding van haven belangrijkste zaak'"' Zeer onrustig in Groningen en Kampen iÊÊÈÈÊÊÊÊÈÈÈê-'m mem Citibank in Rotterdam Dankbare herinnering aan ds. A. Brouwer SHO LIEP IN FUrK DfJJottrrtanmw Elektra: geboren uit nood, nu steeds groter Ir, v. d. Berg in Nieuwjaarsrede Rotterdam kreeg 30.671 schepen 24 doden bii treinongelukken Overstromingen in Brazilië: 200 doden FIRST NATIONAL CITY BANK Rouwdienst in Statensingelkerk Fakkeldrager van Gods licht BRANDEN- ETSEN 35 DODEN IN HET BUITENLAND m ROTTERDAMMER DT^Sn\G 2 J4\U4H! (Van onze scheepvaartredacteur) ROTTERDAM Het Verol- me-concem gaat de eerste van •de drie reuzen tankers voor Esso geheel op één helling bou wen. Op de werf in de Botlek is men al enige tijd bezig met de bouwwerkzaameheden. Dit besluit brengt mee dat de hel ling verlengd moet worden tot 360 meter, bij een breedte van 80 meter. Esso heeft inmiddels de ton- .Hifi® (Van «en onzer verslaggevers) ROTTERDAM „Het be langrijkste vraagstuk voor de toekomst van stad en haven is de verdere uitbreiding van het haven- en industriegebied". Dat is de mening die ir. J. v. d. Berg, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam, vanmiddag verkon digde in zijn Nieuwjaarsrede. Het is volgens hem onwaardig en onwaarachtig indien er al te lang wordt doorgegaan met het leveren van een soort schaduw- gevechten op dit gebied. Verzet Willemstunnel nage van de schepen tot 255.000 ton vergroot. De te waterlating op de Nieuwe Waterweg zal geèn problemen opleveren. Aanvragen Gewonde aan wal gebracht MÊM &W\ Vandaag opent First National City Bank, één van de grootste banken ter wereld, een kantoor aan de Westblaak in Rotterdam, in 63 landen in 5 werelddelen biedt Citibank dezelfde vlotte en volledige service aan baar cliënten. Door een geregeld contact tussen haar 335 vestigingen kan Citibank, nu ook in Rotterdam, u voorlichten over de mogelijkheden in bijna alle markten ter wereld. Citibank.voor uw zakelijke én persoonlijke bankzaken. alle bankzaken in binnen- en buitenland Herengracht 545-549, Amsterdam, tel. 020 - 23 89 16 Westblaak 127, Rotterdam, tel. 010-13 63 69 growAc? YOfcé Kampen Amsterdam Stortvaartuig zaterdag te water ALBLASSERDAM Op de werf Van der Giessen-de Noord wordt zaterdag 6,januari om half tien het voor de Combinatie Havenmond Hoek van Holland gebouwde stort- vaartuig Taurus te water gelaten. Mevrouw H. G. Ferguson-van de Ende verricht de doopplechtigheid. Pagina 4 (Van ome scheepvaartredact mr) MAASSLUIS Scheepsbi >uwer C. Verolme heeft vanochtenc met het wegslaan van een aantal stenen in een muur een nieuwe bedrijfs hal van Verolme Electra in bedrijf gesteld. In deze hal zullen de ko mende jaren de elektrische installa ties voor de drie Esso-tankers van 255.000 ton worden gebouwd. De heer Verolme haalde in zijn toespraak aan dat dit bedrijf dat nu tien jaar bestaat destijds uit nood was opgezet.1 Elektriciteitsbe drijven uit Rotterdam en omgeving weigerden toen namelijk mee te doen aan een inschrijving voor werk aan boord van het Braziliaanse vlieg kampschip Minas Geraïs. Dit gebeur de op aandrang van andere Neder landse werven, die er nadeel van zouden hebben. Verolme was toen gedwongen een eigen bedrijf te stichten. ,De heer Vexoime feliciteerde van ochtend Electra-directeur W. Ver hoef, die sinds het begin de leiding van het bedrijf heeft. Burgemeester A. D. van Dijck van Maassluis bood zijn gelukwensen aan met de uit breiding. De ondernemingsraad gaf een scheepsklok aan de heer Ver hoef, die op zjjn beurt de heer Verolme twee fraaie messen over handigde. Verolme Electra heeft nu 350 per soneelsleden en kan er de komende tijd zeker nog 300 plaatsen. Er zijn duidelijk tegengestelde be langen aan de orde en het is voor heide belangen onbevredigend indien op dit terrein met compromissen en halve oplossingen wordt gewerkt, waardoor hinder en geïrriteerdheid over en weer voortdurend toene men", zo zegt hij. De heer Van de Berg erkent het belang en de noodzaak van recreatie en natuurbescherming; het belang en de noodzaak van uitbreiding van ha ven- en industriegebied acht hij niet van hogere orde. Toch zal, zo meent hij, een keuze wel eens onvermijde lijk kunnen zijn indien men geplaatst wordt voor de keuze een stuk wel vaartsstijging bewust op te geven. Het is een situattie die om duidelijk heid vraagt. Er dienen volgens hem tijdige en ruim uitgemeten plannen te komen, die zo moeten worden opgezet dat alle belanghebbende groeperingen naar de,toekomst kunnen werken en onnodige kapitaalverspilling wordt vermeden. Hierop aanhakend zei hij dat de prescfntatie van Rotterdam naar buiten in die zin kan worden verbeterd dat misverstanden of on duidelijkheden over de grote lijnen van het beleid niet kunnen voorko men.' Over de economische expansie van ons land zei de Kamer-voorzitter in het begin van zijn rede dat in diverse nota's het onzuivere beeld ontstaat als zou de economische expansie zich kunnen voltrekken binnen een eigen nationaal ontwikkeld schema waar binnen naar believen kan worden ge schoven tussen het westen en de overi ge provincies, zo zelfs dat de groei van de Randstad Holland zou kunnen worden afgedamd. Indien bepaalde maatregelen de natuurlijke en noodzakelijke ex pansie in het westen tot staan zouden dreigen te brengeft, dan zal de Ka mer zich daartegen ernstig verzetten, zei hij. Aangaande het groeiproces dat de haven doormaakt zei ir. Van de Berg dat verdere bundeling van krachten en concentratie nodig is vanwege een toenemende druk van buitenaf en de hoge investeringen. In de haven- en vervoerssektor is echter te zien dat de neiging tot concentratie geringer is dan" in andere sektoren van het bedrijfsleven. Een van de grote vraagstuKker m de toekomst zal voor de stad zijn; waar en wanneer komt de post-west- metroverbinding? De heer Van de Berg dacht dat het goed zal zijn als het gemeentebestuur zo spoedig mo. gelijk zjjn ideeën daaromtrent ter ta fel brengt, zodat de meningsvorming op gang kan komen. Hij vraagt zich af of een uitbrei ding van het metronet ten aanzien van' het particuliere woon-werkver- keer de behoefte aan de Willemstun nel niet wezenlijk zai beïnvloeden. Men laat immers of alle, althans zo veel mogelijk particulier vervoer in en door de stad toe en dan is een Willemstunnel met adequate aanpas sing van de aansluitende straten zon der meer urgent of men opteert voor een uitgebreid en aangepast openbaar vervoer met administratieve maatre gelen op parkeergebied en dan zou IR. J. v. d. BERG geen schadmo gevechten meer de tunnel voorlopig wel eens een overbodige luxe kunnen zijn. Ir. Van de Berg heeft het gevoel dat er een interessante discussie over kan ontstaan. De Kamer vindt een afdoende voorziening voor de misère van de Botlekbrug hoogst urgent, evenals een goede tentoonstellingsruimte. Het initiatief om te komen tot een we reldhandelscentrum juicht de heer Van de Berg toe. De fase waarin geid op tafeï moet komen, is aangebroken. Volgens hem zal het projekt de eco nomische basis van Rotterdam, zelfs van Nederland aanmerkelijk verbre den en versterken. ROTTERDAM Het totaal aantal schepen dat vorig jaar de haven van Rotterdam aanliep bedraagt 30.671. Dat is 2.319 schepen meer dan in 1966, toon 28.352 schepen de haven bezoch ten. Als laatste arriveerde het Neder landse m.s. Mercurius van de KNSM, komend van Antwerpen. Amsterdam boekte een verlies van 366 schepen (7820 in 1967 en 8186 in 1966). Be eerste tanker moet eind februari 1969 van stapel lopen en in juni daar op worden opgeleverd. Scheepsbouwer C. Verolme had oor spronkelijk het plan de tanker In twee delen op de helling te bouwen en deze onder water aaneen te lassen. Na een studie wil hy dit risico echter niet ne men. Met de bouw van de eerste van twee dokken, waarin de schepen tot 900.000 ton kunnen worden gebouwd, wacht Verolme nog op hert afkomen van de kredietgarantie door de regering van 75 miljoen gulden. Hij heeft goede hoop dat deze garantie binnen enkele dagen afkomt. De aanvraag loopt nu ruim een half jaar. De helling moet eind van dit jaar ge reed zijn, kort voor de stapelloop van de eerste tanker. De bouw van helling "en schip zal gelijk opgaan. Over drie maanden reeds is de honderd meter hoge bouwkraan gereed. Het eerste dok moet over vijftien maanden gereed zijn, onafhankelijk van het afkomen van de garantie. In dit dok zullen de twee andere Esso-tankers grotendeels worden gebouwd. Op de helling zal een klein deei worden sa mengesteld. waarna in het dok de de len sullen worden aaneen gelast. In het voorste deel van het dok zullen tankers van gigantische afmetingen worden gerepareerd, in het achterste zal nieuwbouw worden uitgeoefend. De bouw van schepen in een dok kan aan zienlijk goedkoper gebeuren dan op een helling. Het Verolme-concem heeft reeds en kele aanvragen voor de bouw van 500.000 tont tankers. Er worden er nog meer verwacht. Verolme gelooft In de klasse tankers tussen 400.000 en 500.000 BALTIMORE Vier kleine kinde ren zijn hier zondag bij een brand omgekomen. In een andere Ameri kaanse stad, Wheeling, werden op dezelfde dag eveneens door een brand zeven kinderen gedood. MURURAN/JAPAN In de Ja panse stad Mururan kwamen zeven vrouwen om toen de bowlingclub waarin zijn zich bevonden door een brand weid verwoest. MANAUS In de Braziliaanse stad Manaus werden zondag zeven tien mensen gedood en acht gewond, toen er brand uitbrak in een olie-opslagplaats van Texaco. ton. Deze schepen zullen ruim 400 me ter lang en 65 meter breed worden. Nu reeds is Verolme met de plannen voor uitbreiding het grootste scheeps bouwbedrijf van Europa en de enige die kan concurreren met Japan. Voor de verwezenlijking van al deze plannen heeft het concern nog duizenden men sen nodig. Momenteel worden ex per week ongeveer zestig aangenomen. De heer Verolme zal deze maand nog een zakenreis naar Japan maken. Over enige maanden gaat h(j weer naar Bra zilië» om daar verder te onderhandelen over een tweede werf. Plannen die hi) heeft voor een werf bij Kaapstad zijn in studie. Het Js beslist onjufit dat hij daar voor de Zuldafrikaanse regering onderzeeboten zai bonwen. Deze boten zijn inmiddels In Frankrijk besteld. JOHANNESBURG Bij een botsing tussen een passagiers- en een goederentrein in Transvaal zijn giste ren elf personen om het leven geko men en 25 gewond. De botsing deed zich voor in Randspruit. BOGOTA Bij een spoorwegonge luk in het westen van Columbia zijn op Oudejaarsdag dertien mensen om gekomen en 30 gewond. Tussen Bue naventura en Cali liep een passa- gierstrein door te grote snelheid uil de rails. RIO DE JANEIRO De overstro mingen in de Braziliaanse staat Ba- hia hebben aan ten minste 200 perso nen het leven gekost. Zeker vijftigduizend mensen in dertig dorpen zijn dakloos geworden, zo is zaterdag meegedeeld door een woordvoerder van de gouverneur van Bahia. De zwaarst getroffen steden zijn Itabuna en Belmonte. HOEK VAN HOLLAND Het Duitse schip Bremerhaven deed zon dag op weg van Duitsland naar Zuid-Amerika Hoek van Holland aan om de 19-jarige matroos R. O. aan wal te brengen, die bij een onge luk aan boord vrij ernstig was ge wond. Na behandeling door dr. Van Lonk- huijzen is hij naar het Havenzieken huis in Rotterdam gebracht. GRONINGEN Alleen in Groningen en Kampen was er met de jaarwisseling rumoer en baldigheid. In de drie grote steden was het vrij rustig. De politie en feranweer in Gronin gen waren tot diep in de nacht bezig om op tientallen plaatsen orde op zaken te stellen. Jongelui stichtten brandjes, blokkeerden straten, ver sleepten auto's en richtten vernielin gen aan. In sommige delen van de stad was het zo rumoerig dat de politie char ges moest uitvoeren. In Helpman liep een zestienjarig meisje door een klap met een gummiknuppel een lichte hersenschudding op. Haar va der heeft een klacht ingediend. Zes mensen werden aangehouden. Zevenmaal moest de politie tussen beiden komen bij ruzies. De brandweer moest dertig ge vaarlijke branden blussen. De brand weerlieden moesten zelfs door de po litie tegen de jeugd worden be schermd. Op een gegeven moment waren zoveel ploegen uitgerukt, dat de brandweer groot alarm moest geven om reservemanschappen op te roepen. Een 64-jarige chauffeur kreeg een kogel naar het hoofd toen hij over de Slachthuiskade reed. De kogel bleek te zijn afgeschampt op de zweetband van zijn hoed. Toch zat er nog bloed aan de linkerslaap. In de Frangois Valentijnstraat raak te een jongen van twaalf jaar ge wond aan het hoofd, toen hij werd getroffen door een steen die voor de brandweer was bestemd. Ook liepen nog enkele agenten verwondingen op. Ze werden door stenen geraakt. De Kamper politie moest charges uitvoeren in het stadsdeel Erunnepe. Ze werd bekogeld met stenen en flessen, zelfs vanuit dakramen. Een meisje uit IJsselmuiden, dat familie in Kampen wilde bezoeken, kreeg een deksel van een melkbus in het gezicht. Ze bleef bewusteloos op straat liggen. Het schiten met melkbussen ging intussen gewoon doorHet meisje bleek een her senschudding en een kaakfractuur te hebben opgelopen. Na de arresta tie van twee jeugdige Kampenaren werd het stil in de stad. Een aantal Amsterdammers ging, aangemoedigd door drank, vechtend het nieuwe jaar in. Enkelen kwamen in het ziekenhuis terecht. De brand weer moest twintig maal uitrukken om tè grote vreugdevuren in toom te houden. In Den Haag hadden vierhonderd agenten minder te doe» dan vorig jaar. Er werden enkele duizenden autobanden, fietsbanden en kerstbo men in beslag genomen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM In een geheel ge vulde Statensingelkerk zelfs de galerijen waren vol ging zaterdag ochtend ds. p. Robbers voor in een indrukwekkende rouwdienst voor de gereformeerde predikant ds. A. Brou wer, die woensdag in Huizen is over leden. Voor de dienst sprak een aantal collega's van de overleden predikant over diens werk in de Gereformeerde Kerk van Rotterdam-Centrum. Namens kerkeraad, wijkkerkeraad, ministerie van predikanten en classis sprak ds. R. Bakker, die constateerde dat het eind voor ds. Brouwer niet onverwacht kwam. Er is op medisch gebied alles gedaan om dit uur van scheiden op te schuiven en de familie en allen die met ds. Brouwer hebben te maken gehad, hebben veel wilskracht opgebracht en zij'hebben met hem meegeleden en meegestre den. Ds. Bakker memoreerde, hoe ds. Brouwer in de Statensingelkerk vaak is voorgegaan. Hij vertelde over het werk van ds. Brouwer voor de be jaarden, de bedroefden en de be proefden. Zijn dagen, aldus ds. Bak ker, zag hij als geschenken van God, waarvan hij moest meedelen aan an deren. Voorts haalde ds. Bakker het eerste hoofdstuk van Efeze aan, een geladen hoofdstuk, dat op het laatst met ds. Brouwer mocht worden gelezen. Ds. Brouwer heeft, aldus ds. Bak ker, veel achtergelaten, waarop met dankbare herinneringen kan worden teruggezien. Ds B. van Beveren van Hilversum sprak namens de Nederlandse Christelijke Vereniging van Doven, waarvan ds. Brouwer vele jaren voorzitter is geweest. Hij noemde ds. Brouwer fakkeldrager van Gods licht. Aan ons, aldus ds. Van Beve ren. om zijn werk voort te zetten tot Gods eer. Namens de scholengemeenschap van hel Mamix-gymnasium en Mar- nlx-atheneum sprak dra. T, ten Kate, rector van het Marnix-gymnasium, waar ds. Brouwer vroeger leerling Is geweest err waaraan hij later was verbonden als leraar godsdienstwe tenschappen. Dra. Ten Kate sprak In dit verband over de gelijkenis van de talenten en memoreerde de boeiende wijze van doceren van ds. Brouwer. Namens de familie sprak ds. G. W. H. Peddemors van Nieuw-Venr.ep, een zwager van ds. Brouwer, een dankwoord. In de dienst preekte ds. Robbers op verzoek van de overledene over de verzen 3 en 4a van Psalm 103. De begrafenis geschiedde op de al gemene begraafplaats Crooswijk. SHO-SSS 0—1. Na vjjf minuten spe len in de tweede helft kon Jan de Reus, rechtsbuiten van SSS, een voorzet van linkshalf Saarloos buiten bereik van doelman Merkus in da touwen depo neren en SSS was met 1—0 aan de lei ding. Het bleek de beslissing te zijn, want wat een technisch beter SHO ook probeerde de gelijkmaker kwam er niet. Het stevige voetbal van SSS won het ook ditmaal van de techniek. Toch heeft SHO wel degelijk kansen gehad, maar schoten van Tol en Bennekom wering} steeds een prooi van de goede doelman De Bruin. DEN HAAG In een vrijstaande villa aan de Esther de Boer-van Rijklaan in Den Haag werd zater dagmiddag ingebroken. Er werden sieraden en juwelen ter waarde van 26,000 gestolen. De bewoners waren niet thuis. Het nieuwe schip heeft de volgen de afmetingen: lengte over alles 77 m; lengte tussen de loodlijnen 75 m; breedte over alles 20,25 m en holte 5,35 m. Het vaartuig heeft een draagver mogen van 1985 ton en wordt voort gestuwd door middel van twee pro pellers van 1200 pk. van 50 jaar geleden Wil Engeland onderhandelen? Londen, 31 December. (Reuter). De Londense correspondent van de „Manchester Guar dian" verneemt: De Engelse regeering beschouwt de vredes-voorwanrden, door Oostenrijk-IIongarye en Duitschland door bemiddeling van Rusland aange boden, meer van den kant der Centraien Mogendheden, als ernstig. De Engelscbe regeering is beslist van plan, wanneer de voorwaarden officieel worden voor gelegd, daarop een ernstig en met re denen omkleed antwoord te geven.

Trouw / De Rotterdammer | 1968 | | pagina 2