VERKOOP LOSSE MELK NEEMT STERK AF Rebellen- weer vrij VS wil meer weten van bereidheid Hanoi Aan alle mensen die werken in een bloemenwinkel, discoshop, boekhandel, fotohandel, ijzerwinkel mmmmi l Groene Betaalcheques zijn gedekt door bankgarantie. Betaalpas Betaalcheques de moderne, veilige manier van geld ontvangen. Aan alle mensen die wel eens bloemen kopen of grammofoon platen, boeken, foto-artikelen doe-het-zelf-benodigdheden.- Ook zonder geld-op-zak kunt u spontaan een aanschaf doen! Betaalpas Betaalcheques de moderne, veilige manier van geld uitgeven. Fidel Castro rantsoeneert benzine Uitdaging voor prof. Barnarc l|it $eJMaagse hof geplukt BLAIBERG EXTRA BEWAAKT Weigering In een hoek Melkopbrengst voor boer iets beneden richtprijs Fransen richten Peking •nartij on Twee jaar voor stelende arbeider Verschil in ras geen probleem Poo^vcaart DE ROTTERDAMMER Melkprijs Patakos op persconferentie Nïeuwjaarsweekeinde in VS eist 355 doden EEG-Jieleiil ïïf A AF-BAMt if it§É§l ^7-5 mm Slis Betalen met Betaalcheques betekent zeker- van elke Betaalcheque tot f 50,-. If bent helt. De gezamenlijke Nederlandse banken dus zeker van de betaling. U kent toch,al hebben een nieuw, veilig systeem ontwik- het handige boekje over deze nieuwe bank- keld: (de qroene) Betaalpas en Betaal- service? Vraagt u er anders vandaag nog cheque. De banken garanderen uitbetaling een bij het bankkantoor in uw buurt. De gezamenlijke Nederlandse banken bie den u een nieuwe service: de (groene) Betaalpas en Betaalcheques. Samen ver vangen ze contant geld. U kunt er vrijwel alies mee betalen. Wilt u ook gebruik maken van deze gemakkelijke manier van betalen? Als u een bankrekening hebt kunt u Betaal pas en Betaalcheques aanvragen bij uw eigen bankkantoor. En ais u geen bankre kening hebt? Dan moet u er beslist een openen: een kleine formaliteit. Ook u komt dan in aanmerking voor een Betaalpas en Betaalcheques. Loopt u eens binnen bij een bankkantoor in uw buurt. Er ligt een handig boekje voor u klaar over deze prachtige, kosteloze service. Bui «p|§ Taart REPUTATIE fyr Pagina 3 2A WOENSDAG 3 JANUARI ]%g ]>^OG altijd is geen begin gemaakt met het wegnemen van de oor zaak van de zesdaagse juni-oorlog in het Nabije Oosten. Ook VN-ver tegenwoordiger Gunnar Jarring had nog geen succes. Wel wordt gesproken over een Egyptisch, plan, het zuidelijke deel van het Suezkanaal bevaarbaar te maken. Schepen die al acht maan den in het Grote Bittermeer 'opge sloten' liggen kunnen dan er uit. Israël heeft al laten weten, dat het zich daar tegen zal verzetten zolang het ook zelf niet het recht van vrije doorvaart heeft. Het houdt de oos telijke oever van het kanaal bezet. Egypte tracht Israël te dwingen, geleidelijke openstelling van het ka naal toe te staan, zonder garanties voor ongehinderde doorvaart door deze belangrijke waterweg. Het wil geen concessie doen. ■fSRAËL weigert inzake het Suez kanaal terugkeer naar de oude situatie toe te staau. Eenzijdige Egyptische .stappen zal het als een vijandelijke handeling beschouwen. Als Nasser doorzet, is er een nieu we conflict-situatie. Na alles wat sinds 1948 gebeurd is kan men het Israël nauwelijks kwa lijk nemen, dat het niets uit handen geeft vóórdat het op allerlei ge bied duidelijke zekerheden heeft verkregen. Dit houdt nog niet in, dat zijn hou ding als bezattende macht zonder meer instemming verdient. Ook niet bij alle begrip voor de moeilijke po sitie waarin dé Israëli's zich bevin den. Een gevolg van hun houding is, dat zij naar buiten de indruk wek ken de veroverde gebieden niet te willen prijsgeven. yOOR Israël is de tijd aangebro ken, duidelijk te maken dat het echt van plan is de bezette gebie den te verlaten, als het van de Ara bische landen de zekerheden heeft gekregen die hét wenst Zolang dit niet gebeurt, verzwakt zijn onderhandelingspositie. Het laat zich in een hoek drijven, waarna het zich moeilijk: anders dan met mili taire middelen kan handhaven. In geen geval moet het de Arabie ren .een excuus geven om onder •gunstiger politieke omstandigheden dan ooit hun lang gekoesterde vernietigingsplannen uit te voeren. Beter kan Israël streven naar het in groter verband plaatsen van de Ara bische plannen. Het zonder meer af wijzen hoe begrijpelijk ook kan de zaak van Israël geen goed doen. BONN De Westduitse regering is bereid aan Oost-Berlijn voor post en telexdiensten voor 1967 een voor lopig bedrag 'van 20 miljoen mark 18 miljoen) te betalen. Oost-Duitsland heeft 980 miljoen mark 880 miljoen) gevraagd voor diensten in de afgelopen jaren. De Westduitse regering weigerde dit on langs te betalen. DEN HAAG Er wordt steeds minder losse melk ver kocht. In de laatste twee jaren is het aandeel van de losse melk in de totale melkafzet met ruim een kwart verminderd en bedraagt nu zo'n vijftien pro cent De verpakking van gepasteuriseerde melk bestaat volgens de laatste gegevens voor tachtig procent uit glazen Hessen, voor vijftien procent uit plastic zakjes en voor vijf procent uit papier. Dit zei vanmiddag ir. B. van Dam, voorzitter van het produktschap voor zuivel, in zijn nieuwjaarsrede. Hij was teleurgesteld dat de verkoop van melk tegen stuntprijzen is toegenomen. De ge regelde melkvoorziening via de thuis bezorging kan door deze gang van zaken in gevaar worden gebracht. Hij gaf een voorbeeld van de gevolgen van een stuntverkoop: In een plaatselijke supermarkt werd melk verkocht voor 38 cent per liter. Drie melkslijters kon den. het tegen deze concurrentie niet bol werken. De supermarkt kocht de drie bedrijven zeer goedkoop op en nam de slijters in loondienst. De melk wordt nu in die plaats weer tegen de normale prijs verkocht. ATHENE De Griekse generaals Perides, Essermann en Viadlis die de leiding hadden over de mislukte staatsgreep van koning Konstantiju op 13 december bevinden zich op cre woord op vrije voeten. Vice-premier en minister van bin nenlandse zaken, generaal Patakos, heeft dit gisteren op een persconfe rentie in Athene meegedeeld. Hij zei verder dat de drie generaals waren vrijgelaten om de feestdagen aan het einde van het jaar in hun gezin door te brengen. Wanneer de minister van defensie zulks nodig achtte, zouden zij weer worden opgeroepen. Patakos "gaf toe dat. politici van alle richtingen -- Royalisten, anti-roya listen, reehtsen, leden van de Unie van het centrum of linksen" - tegen het huidige', regime zijn gekant, maar dat het volk het nieuwe bewind steunt. Gevraagd naar zijn .persoonlijke plannen deelde Patakos mee dat hij geen politieke ambities koesterde en dat hij zich zou terugtrekken .zodra „het werk van de nationale regering is voltooid". Over de „revolutionaire raad" wilde Patakos zich niet uitla ten. Zo weigerde hij te zeggen dat- het „revolutionaire comité", uit drie leden bestaat, ttl. premier Papado- poulos, de minister van economische zaken Makarezos en hemzelf. De Nederlandse melkproduktie, vertel de ir. Van Dam, bereikte vorig jaar de recordhoogte van ruim 7,5 miljard kilo gram. Hfj verwachtdat de gemiddelde opbrengst van de' melk voor de boer over het melkprijsjaar april- 1967-april 1968 iets beneden de richtprijs van 35 cent per kilo zal blijven. NEW YORK Tijdens het Nieuw- jaarsweekeinde, met inbegrip van za terdag, zijn in de VS 355 personen bij verkeersongelukken omgekomen. De raad voor verkeersveiligheid had 450 tot 540 doden verwacht. Veel Amerikanen zijn thuis geble ven wegens de kou en de sneeuw. In een gewoon weekeinde telt men al meer verkeersdoden, zoals in het weekeinde van 15 tot 18 december. Toen telde mén er 484 doden. NORCO/VS Ongeveer 1.800 van de 2.000 verslaafden aan verdovende middelen die een ontwenningskuur volgen in een inrichting te Norco (California) zijn gisteren in opstand gekomen. Verscheidene gebouwen werden in brand gestoken; vijf brandden tot de grond toe af. De ongeregeldheden duurden vijf uur. Het boterverbruik zakte het vorig jaar met zestien procent. De produktie van fabriekskaas nam met zestien procent toe. De heer Van Dam sprak van een „eigenlijk onverantwoord grote kaas- produktiè en niet onaanzienlijke voor raden kaas, als gevolg van de kreupele inieveringsregeling 1967". Zijn bezwaxerf tegen het zuivelbeleid van de EEG golden niet de resultaten voor de veehouders op korte termijn, maar wel die voor de toekomst. Er wordt een overmatig sterke steun gegeven aan de boterindustrie, waardoor deze niet tot de ontplooiing zal komen die nodig is in een sterk geïndustriali seerde maatschappij De economische po sitie van de veehouder kan daardoor op den duur in gevaar komen. Nog veel meer melk dan nu zal in de vorm van zuivelprodukten buiten de EEG moeten worden afgezet. Ditwordt het kernprobleem van de EEG-Zuivelpoli- tiek. Het is volgens de heer Van j)am zeer de vraag of de huidige afzetpolitiek van de gemeenschap wel geschikt is om dit probleem op te lossen. PARIJS Op een bijeenkomst in Aix-en-Prover.ee is een op Peking georiënteerde communistische partij opgericht die onder de naam „Leni nistische communistische partij van 'Frankrijk" haar werkzaamheden is begonnen. SAIGON Een Amerikaanse woordvoerder heeft gisteren meegedeeld dat"bg de aanval op een Amerikaans kamp 100 km ten noordoosten van Saigon en tien kilometer van de Cam bodjaanse grens 348 man van de Vietcong zijn gesneuveld. Aan Amerikaanse zijde sneuvel den 23 man en'werden 153 ge wond. De Vietcong-aanval had plaats vlak voordat de verbon den hun Niëüwjaarsbestand van 36 uur eindigden d.w.z. maan dagavond fe elf uur (Ned. tijd). Tijdens' dit bestand sneuvelden 27 Amerikaanse militairen en werden 205 gewond. De Amerikanen doodden 380 Vietcongslrijders in dezelfde pe riode. - Gisteren heeft de' Vietcong de Amerikaanse basis Da Nang zwaar bestookt met granaten. Vier vliegtui gen werden gehetsl of gedeeltelijk vernietigd. Twintig Amerikaanse sol daten werden gewond. In Washington probeert het Ameri kaanse ministerie vah buitenlandse zaken opheldering te'krijgen over de verklaring van de -Nóordvietnamese jjstif» t&AA'N -r v Betaalcheque gegarandeerd betaalmiddel, met als controle da bijbehorends Betaalpas (zie elders op deze pagina). minister van buitenlandse zaken, Ngoejen Doey Trinh, dat zijn land bereid is tot onderhandelingen, als de Amerikanen onvoorwaardelijk de bombardementen op Noord-Vietnam stakan. Woordvoerder Carl Bartch wilde niec zeggen hoe men de ophel dering tracht te verkrijgen. Intussen heeft de Zuidvietnamese minister van buitenlandse zaken, dr. Traq van Do, verklaard dat als de woorden van zijn Noordvietnamese collega het standpunt van Noord-Vietnam weergeven, dit een wijziging van de houding van Hanoi betekent. Van Do zei dat het niet de bedoeling is van zijn regering om bet „Bevrijdingsfront'' te vernietigen. Per slot van rekening zijn wij allen Vietnamezen aldus de bewindsman, die een bezoek van vier dagen aan Tunesië brengt. MAASTRICHT —De Maastrichtse rechtbank heeft gisteren de 23-jarige losarbëider A. O. uit Venlo conform de eis veroordeeld tot twee jaar ge vangenisstraf en voorwaardelijke ter beschikking stelling van de regering. Samen met zijn 25-jarige vriendin Rika B. uit Nijmegen pleegde O, deze zomer circa vijftig diefstallen. Bij de arrestatie vond de politie een com plete inbrekersuitrusting. De tosar beider die volgens de rapporten zeer arbeidsschuw is, heeft jarenlang in gevangenissen en tuchthuizen door gebracht. Zijn vriendin B. werd ver oordeeld tot drie maanden gevange nisstraf waarvan twee voorwaarde lijk. B.M. de Vries &I9&9 912545675 H Betaalpas om even ié laten zien als u met een Betaalcheque (zie elders op deze pagina) contant betaalt. HAVANNA Premier Fidel Castro heeft gisteren de rantsoene ring van brandstof voor privé-voer- tuigeu en strenge controle op olie- en benzinegebruik door de staat aange kondigd. Op een massabijeenkomst ter gele genheid van de negende verjaardag van de Cubaanse revolutie noemde Castro het brandstof probleem zo ur gent, dat het nodig was gebleken de reserves van de strijdkrachten aan te spreken, waardoor ernstige risico's ten aanzien van de nationale veilig heid werden genomen. Volgens de premier was het brandstofprobleem een rechtstreeks gevolg van het vergrote industriële en landbouw-machinepark. Castro zei niet te weten hoe lang de versobe ringsactie zou duren. Onmiddellijk na zijn redevoering deelden bij pompstations en garages geposteerde soldaten automobilisten mee dat benzine voortaan schriftelijk moest worden aangevraagd. Castro maakte in zijn rede voorts bekend dat vorig jaar in Bolivia met „Che" Guevara meerdere Cubaanse guerrilla's gedood waren en dat voor Cubaanse vrouwen een vorm van verplichte militaire dienst zou wor den ingesteld. KAAPSTAD Voor de Zuid- afrikaanse chirurg prof. Charis Barnard vormt de operatie van de tandarts Philip Blaiberg veel meer dan een „simpele" her haling van de harttransplanta tie bij Louis Washkansky: Het is tevens de aanvaarding van een uitdaging. .Washkansky, die als eerste man in de geschiedenis het hart van een me demens ontving, stierf 18 dagen na de operatie. Verscheidene vooraanstaande me dici hadden deze afloop onvermijde lijk geacht, omdat voigens hen de medische wetenschap nog niet geheel op de hoogte is van de middelen om de afstoting van het overgeplante hart door het organisme, van de pa tiënt tegen te gaan. Prof. Barnard heeft echter niet toe gegeven dat Washkansky aan dit afstotingsproces is overleden. Volgens hem verliep het genezingsproces bij Washkansky uitstekend, maar werd een tijdens de hersteloperatie opgelo- "'y- y. y 'p s- y A V v,- sflll® WTAT ons nu is overkomenHet verhaal was eer, echt familie- avontuur, dat ze tot in verre geslachten zullen herhalen. Voor het eerst sinds vele jaren was het onmogelijk dat opa en oma op Nieuwjaarsdag hun getrouwde kinderen zouden bezoeken. En de kinderen konden door hun kinderen ook niet naar opa en oma toe. Toen verzonnen opa en oma een plan. Als troost bestelden ze bij de bakker in de stad van het jonge gezin een taart, een grote, een mooie, de mooiste die u heeft Maar de bakker had geen mens meer die de taart bezorgen kon. Niet erg. Een telefoontje naar de kinderen en schoondochter zou de taart wel gaan halen. En beT dankt, we eten hem op jullie ge zondheid op. Laten we afspreken, om twaalf uur precies op Nieuw jaarsdag snijden we hem aan en dan bellen we op hoe het smaakte.... Zo werd het Nieuwjaarsdag twaalf uur, kwart over twaalf, half ééneindelijk ging de telefoon in het grootouderlijk huis. Geen kreet van: „Heerlijk, heer lijk Er werd uitvoerig, ja een tikkeltje overdreven, Nieuwjaar gewenst. Al le kindertjes heel beleefd en lief: „Dag opa, dag oma...." Dankje, dankjeen de taart? Even een stiJte, dan een gegiechel: „Moeten jullie luisteren...." Ze luisterden. Er kwam een voorzichtige inlei ding, die nieis vertelde, alleen snap ten ze dat er iets mis gegaan was met die taart Oma hield de hoorn vast en be duidde het aan opa, die ernaast stond. Die mopperde al: „Die ellen dige hond van ze heeft hem opge vreten...." Maar niemand had ervan gevreten of gegeten. De taart, een grote met prachtige toeven van blankheid en rode kersen en eenroos van marsepein („Een pronkstuk'zei schoondoch ter) die taart hadden ze in een grote doos mee gekregen en direct met doos en al veilig weggezet op een koel plaatsje. Niemand mocht naar de taart kijken, want die zag er zo lekker uit, dat de verleiding wei eens groot kon worden om er tersluiks een vinger langs te strijken. Maar vanmorgen, even voor twaalf had vader hem plechtig op een schaal gezet en binnengebracht: „Het is een zware" had hij uitgeroe pen. Moeder had het grote broodmes gepakt en alle kinderen hadden er om been gestaan, toen zij, langzaam om de spanning wat te verhogen, de punt richtte om voorzichtig het bin- nenrondje te snijden, waarop de roos prijkte. Maai de romigbeid week niet voor het staal. Wel gaf het een klein klikje.... Drie minuten later begrepen ze het. De taart, de mooiste uit de winkel, was opgebouwd uit piastic, of hout, of-wat dan ook, maar niet uit bloem en eieren en slagroom. De moeder herinnerde het zich, de juffrouw had hem uit de etalage gepakt. Er is nog een klein slot aan deze historie Gisterochtend is de taart terugge bracht. Met een opgestreken zeil.... Maat dat ging gauw naar beneden toen de bakker zelf naar voren kwarn. Die zuchtte, dat kreeg je met die hulpkrachten in de drukke da gen. Hij bekeek zijn permanente lokvogel. Keek toen de mevrouw voor de toonbank met een verwij tende blik aan en zei: „Maar was het nou nodig, dat u hem zo be kraste?" En hij wees op de lijn, die een keurige cirke! rond de roos beschreêf. „Een kind kan toch zien dat hij niet echt is?" „En uw winkeljuffrouw dan?" Daar was geen antwoord op. Ze hebber, wel een nieuwe taart gekre gen, zonder roos.... pen longontsteking de patiënt fataal. Met deze nieuwe hartoperatie wil prof. Bernard bewijzen dat zij die zijn eerste „experiment" te riskant en onrijp noemden, ongelijk hadden. Hiermee zet prof. Barnard zijn re putatie op het spel, aldus waarnemers. Mocnt Philip Blaiberg in de komende dagen of weken overlijden, dan zal daaraan vrijwel zeker in grote kring de conclusie worden verbonden dal men in het Grote Sehuur-ziekenftuis de techniek om het afstotingsproces tegen te gaan nog niet geheel meester is. Blijft de patiënt echter enige maanden of jaren in leven met zijn nieuwe hart, dan is niet alleen het meesterschap van prof. Barnard, maar ook het belang van de in Kaapstad verrichte onderzoekingen op het gebied van weefselgroepen en bestrijding van weefselafstoting be vestigd. Naast de medische zijde heeft prof. Barnard ook op sociaal gebied voor een kleine revolutie gezorgd door het hart van een kleuring te gebruiken tot redding van een blanke en daar mee het nauw omschreven stelsel van gescheiden ontwikkeling voor rassen in Zuid-Afrika en al zijn consequenties te negeren. Dat de Zuidafrikaanse pers dit beseft biijkt uit de koppen, die de dagbladen aan het nieuws van Bar- nards tweede harttransplantatie mee gaven, zoals „Jonge kleurling geeft hart aan de tandarts" in de (En gelstalige) Star en hart van kleur ling overgeplant op Blaiberg") in het Afrikaanstalige Vaderland. (vervolg van pagina 1) Volgens prof. Barnard, de leider van de operatie, verliep de operatie voorspoediger dan die bij Washkans ky. Het hart begon na de transplan tatie vanzelf eer te kloppen en be hoefde niet, zcais bij Washkansky, met een elektrische schok op gang te worden gebracht. Het is wel duidelijk dat. vanuit het ziekenhuis veel minder inlich tingen zullen worden verstrekt dan na de harttransplantatie van vorige maand. Journalisten van kranten, radio en televisie werden gisteren gewaarschuwd dat politiehulp zou worden ingeroepen als ze niet bui ten zouden blijven. De kamer van dr. Blaiberg wordt al door de poli tie bewaakt. Mevrouw Dorothy Haupt, de we duwe van de donor zij trouwden drie maanden geleden zei gister avond: „Toen de dokters me vroe gen of ze Clive's hart mochten ge bruiken was ik eerst te zeer over stuur om ze te kunnen antwoorden. Daarna zei ik dat ze het mochten als ze hem niet konden redden. Het is een troost voor me dat zijn hart nog leven geeft om iemand te redden." Er is geen film gemaakt van de operatie. Dat gebeurde ook bij Washkansky niet,

Trouw / De Rotterdammer | 1968 | | pagina 2