Dieree ie Blijjdorp Hippe „Trendsetter' c wció ket oude Rotterdam! te s g§ REGISTRATIE EN ONDERZOEK VERANDEREN? ZATERDAG 6 JAM'ARf DE ROTTERDAMMER 1~\E tijd van „handen tekort" in Rotterdam en omgeving schijnt zo'n beetje over te zijn. De werkgelegenheid baart zorgen, de geweldige groei van de olie-industrie en de petrochemische bedrijven en de goede vooruitzichten van enkele grote scheeps werven ten spijt. De Rijnmondraad heeft bij zijn begrotingsbehandeling aan dacht besteed aan het probleem van een groeiende structuur werkloosheid. In de Kamer van Koophandel is zelfs de vraag gesteld of er niet te onvoorzichtig is omgesprongen met de vol ledige werkgelegenheid, die Rotterdam lange tijd heeft gekend. De tijd is voorbij, dat er voor iedere man die werken wil een baan voor het kiezen is. Vorige maand heeft ir. A. J. de Wildt, directeur van het ge westelijk arbeidsbureau in Rotterdam, gezegd dat aan het eind van 1967 de vraag naar werkkrachten gelijk zou zijn aan het aanbod van werk. Toch vraagt Verolme een paar duizend man. Andere werven zijn bescheidener maar ook zij vragen veel mensen. De vraag, hoe de Rotterdamse arbeidsmarkt er nu in werke lijkheid voorstaat, hebben wij besproken met de heer De Wildt, die van mening is dat de situatie in Rotterdam helemaal niet gunstig is. ?A i? i Wm# |f; INFORMATIE Broers openden kapsalon met mogelijkheden. MAAEiXStHAAP BINNENWEGSE BRUG *3 Het is echter een andere zaak, dat het GAB veel meer informatie zou moeten hebben. Er zou, aldus ir. De Wildt, zoiets als een meldingsplicht kunnen bestaan voor ieder ontslag en iedere aanstelling, uiteraard zonder dat daarvoor toestemming nodig is. Dan zou het GAB een veel gedetail leerder beeld van het personeelsver loop kunnen krijgen. Nu weet het al leen wat er op een bepaald moment te kort of te veel is. Wanneer de ontwikkeling van de arbeidsmarkt beter bekend is. kan het GAB met die kennis meer doen. Stel, aldus ir. De Wildt, dat reeds nu be kend zou zijn dat er over anderhalf jaar bijvoorbeeld duizend metaalar beiders vrij zullen komen. Wat zou men daar al niet een profijt van kun nen trekken! Het advies van het GAB. niet te Het is voor ir. De Wildt de vraag of de chemische bedrijven in het Rijn mondgebied zich snel genoeg uitbrei den om dé 'beroepsbevolking blijvend van werk te voorzien. De productie per man wordt heel snel groter door de mechanisatie en automatisering, sneller dan de vraag naar die produc tie stijgt. De productie per man wordt gemiddeld vier tot vijf procent per jaar groter. Dat wil zeggen dat er in Rotterdam ieder jaar acht tot tiendui zend arbeidsplaatsen bij moeten ko men! Daarom is het belangrijk meer inzicht te krijgen in de arbeidssituatie in Riinmond. In 1963 is er een nieuwe inde ling van de GAB-gebieaen aan de or de geweest. Vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers in de com missie van advies waren toen voor een GAB voor geheel Rijnmond. Zoiets past uiteraard in de opvatting van een ..kleine SER voor Rijnmond." Maar ir. De Wildt kan daarover verder niets zeggen: het is een kwestie van landelïj k beleid. |7EN groot werk, dat op gang komt, houdt voorlopig een deel van de binnenstad in zijn (lawaaieri ge) greep: Het bouwen van tunnels onder het Churchillplein en in Blaak en Westblaak. Twee impressies van illustrator Oc tave DeConinck, één van het werk in de Blaak en de tweede van het Chur- chillplem zoals het er nu bij ligt. Op het Churchillplem ziet men de grote kraan van J. G. Mak in actie. De tunnel onder het Churchillplein waarin de tekenaar kijkt, is de tunnel van de tram tussen Blaak en West- blaak. Zoals men weet wordt deze buiten het Churchillplein boven de grond rijdende tramlijn straks een ón der de grond rijdende metro. Er is met die metro rekening ge houden bij de constructie van de op en afritten voor de tram naar de pas sage onder het Churchillplein. De ui terste drie tunnelstukken bij het Een- drachtsplein en bij het spoorwegsta tion Blaak worden gewoon horizontaal onder de grond gebouwd, maar er komt geen dak op. In die laatste „dakloze" tunnelmo ten wordt zand gestort in de vorm van een opgaande helling. Komt straks de bouw van een oost-west-metrotunnel aan de beurt, dan behoeft men slechts dit zand weg te graven en de tunnel te verlengen. T"\E KUDDE nmnenscliapen die samen met een troep bavianen een der rotsen in Blijdorp bewoont, L« een vreemde groep dieren. Ze heten scha pen, maar het zijn geiten, zoal* nog niet zo lang geleden werd aangetoond. Het manen*rl»aap ook wel tedal genaamd is een forse, geelbruine geit, met lange manen. Het vaderland van de dieren ligt in Noord-Afrika, van Marokko in bet westen tot Egypte in het oosten en de zuidrand van de Sahara in bet ruiden. Ze bewonen ru we droge gebergten. Ze klauteren lang* de meest onbegaanbare hellingen met het grootste gemak. Aanvankelijk werden de dieren una niem voor schapen gehouden. Men hield de dieren zelfs voor de stamhou ders van de Afrikaanse «chapenrassen. De laatste jaren rees er echter twijfel Enige nauwkeurige onderzoekers gin gen alle kenmerken nog eens na en kwamen tot de conclusie dat de te dab toch meer geit dan schaap waren. Hua levenswijze wees ook in die richting. In 1957 slaagde men er in Duitsland in een nianensehnap met een gewo ne huisgeit le laten fokken, waardoor een bastaard ter wereld kwam en het bewijs geleverd was. Een geit en een schaap kruisen was namelijk nog nooit geslaagd. In de diergaarde kunnen de ma- nenscliapen het zeer goed met de bavi anen vinden. In de vrije natuur konten dc dieren zelden naast elkaar voor. Het manenschaap loopt in de natuur gevaarvan de zes rassen is er een vrijwel uitgeroeid en zijn twee sterk in aantal geslonken. Alleen in de barre streken van de Sahara komen ze nog flink voor. B. 0. TT/AAR Schiedamsevest en Cool- vest tezamenvloeiden en het Museum Boymans rees van ver daar was tot het einde van de vorige eeuw de Binnenwegse Brug. En die bevond zich dan precies op de plaats van het tegenwoordige Chur- chill-plein. Omdat dit nieuwe plein met zijn ruime Metro-station nu lang zamerhand de voltooiing nadert, ko men wij vandaag in onze nostalgische rubriek voor de dag met een zeldzame foto van de situatie zoals die ter plaatse was in het jaar 1899. Op de brug ontwaart men een paar dentram, die bezig is zich voort te bewegen in de richting van het Beursplein. Als dit niet zo snelle, maar wel bijzonder knusse vervoer middel aanstonds de zogenaamde Boymansholzal gaan bestijgen, zal er een tweede paard voor gespannen moeten worden. U kunt het op de foto niet zien, maar het dier staat natuur lijk al met zijn oppasser ergens gedul dig te wachten. Een straatslijper leunt sloom over de brugleuning. Een oude re man (met een zeemanspet op) duwt een handwagen voort, waarop zich en kele wasmanden bevinden. Twee da mes, die willen oversteken (stellig wil len zij in de links op de foto zichtbare Passage gaan winkelen) wachten tot de tram voorbij is. T\E RASSAGE is nog maar van één bescheiden reclamebord voorzien; in later tijden waren ket er meer. Niet zo bescheiden is ichter het grote re clamebord van het Casino Variété op het pand op de hoek van de Coolvest. Of hier in die tijd al het Café De Landbouw gevestigd was, is niet te zien. Een oud adresboek, dat wij ter beantwoording van de vraag raad pleegden, gaf op dit punt geen duide lijke inlichtingen, Het vergeelde boek vermeldt alleen, dat er rechts naast de Passage een grote wijnhandel was en dat op de „Boymanshol" (officieel Van Hogendorpsplein-Oostzijde geheten de heer De Bodl een loodgieterswerk- plaats had en dat de Theehandel van Van Veen er gevestigd was. Het hogere pand, dat u rechts op de foto ziet, is later door de Gemeen te-bibliotheek in gebruik genomen. In later jaren opende ook de heer A. Driessen hier in de buurt zijn chocola terie annex cacao-drank-buffet. Uw verslaggever is er in zijn jeugd vele malen geweest; hij droeg toen een blauw matrozenpakjemet een Jcori broekje. TJET IS niet onmogelijk, dat de fotograaf, die zeventig jaar gele den deze plaat nam, na zijn werk ge daan te hebben, een biertje is gaan drinken in het grote café-restaurant van de heer Fritschy. Het bevond zich rechts van hem aan de waterkant bij de Schiedamsevest. Evenals het ande re etablissement van delheer Fritschy (aan de Maaskade) behoorde het tot de betere „gelegenheden" van het oude Rotterdam. Om op de Binnenwegse Brug terug te komen: er was op deze plaats al voor het jaar 1618 een grote brug. De aan het negentiende-eeuwse verkeer aangepaste brug, die u op de foto ziet, werd tenslotte afgebroken in 1901, toen men op bescheiden voet een aan vang maakte met het dempen van de Coolsingel. Nadat op het dientengevol ge ontstane plein in 1907 het Ca- land-Monoment opgericht was, ontstond in de volksmond de bena ming „Calandplein". Een officiële naam is dat echter nooit geweest; in de oude stratenlijstcn en adresboeken zult u hem niet tegenkomen.

Trouw / De Rotterdammer | 1968 | | pagina 2