Kleine teruggang olieverwerking in 1967 Eerste paal uitbreiding Botlek geslagen Esso Bitiimencarrier bij Verolme te water 'r~i Êtwfe fe- INrate' mmPM Bijdragen te gering Doelen-orgel eind maart in gebruik Invaliden januari krijgen metrorit Boterzwendel in België Op Cuba olie aangeboord GENERAAL BARETTA (70) OVERLEDEN Veerboot krijgt naam Koningin Container-project voor haven van Southampton i Meer dan kwart van kustvaarders in Nederland te koop Werkwerk en nog eens iverk asm Grootste tanker ging te water Amsterdam wil zelfstandige verkeersdienst Bedrijf dicht, 74 man ontslagen Oud-chef Luchtmachtstaf Jonge man (16) bij laadwerk omgekomen Voor grootste schepen geschikt CUNARD GAAT CARONIA VERKOPEN Superdok in Denemarken 2A SÊ - -K& wm 12- - \V ereldvoedselprogramma m Gevangenschepen worden bevrijd Groot werkschip Krijgsgevangene DEROTTERDAmiER Pagina 4 i DINSDAG 9 JANUARI iQfis ROTTERDAM Naar schatting meer dan 25 procent van de Neder landse kustvaart vloot wordt voor ver koop aangeboden, terwijl het aantal kopers zeer gering is. De prijzen daal den van ca 600 per ton dw in het eerste halfjaar van 1907 tot ongeveer 450 per ton dw eind 1967. Een ver dere prijsdaling is verwachten. Dit weinig rooskleurige beeld van de situatie bij de Nederlandse kustvaart staat vermeld in een overzicht van het Rotterdamse bureau Supervi sion. De devaluatie van het pond sterling heeft op deze markt een on gunstige invloed uitgeoefend. In het tweede halfjaar van 1967 ver dwenen 24 kustvaarders naar het bui tenland tegen 14 stuks in het eerste halfjaar. Deze toename is aldus Su pervision veroorzaakt door de bijzon der slechte vrachtenmarkt en daarnaast toch ook door het zeer snel veroude ren van dit soort schepen. Dit ver schijnsel doet zich ook voor in Skan- drnavië, Engeland en West-Duitsland, landen waar men twee tot drie jaar geleden de kopers vond voor Neder landse kustvaartuigen. Nu zijn Italië en Griekenland de voornaamste afnemers, met daarnaast Indonesië, Israël, Columbia. Baha mas, Saoedi-Arabië en Frankrijk. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM In bijzijn van be drijfsleiding en personeel heeft presi dent-directeur C. R. Smit maandag de eerste paal geslagen voor de capa citeit; verdubbeling van de Esso Raf finaderij Rotterdam. Deze uitbreiding tot 16 miljoen ton per jaar zal eind 1969 zijn voltooid. Tot hoofdaanne mer van het project is de firma Foster Wheeler aangesteld. In 1967 heeft de Esso-raffinaderij 7,2 miljoen ton ruwe olie verwerkt tegen 7,4 miljoen ton in het jaar daarvoor. De geringe teruggang valt toe te schrijven aan de gevolgen van de crisis in het Midden Oosten. Een aanzienlijk deel van de pro- duktie werd wederom uitgevoerd. In de Botlek werden 461 schepen voor export beladen. De aanvoer van overzeese grondstof gebeurde nage noeg volledig via Europoort waar 93 tankers werden ontvangen tegen vijf in de Botlek. Uit Nederlandse bodem werd 1,8 miljoen ton ruwe olie van de N.A.M. verwerkt. Al in 1967 werden diverse belang- rijke orders voor de thans begonnen uitbreiding geplaatst. Zo werd aan De Schelde in Vlissingen de levering opgedragen van twee nieuwe stoom ketels met de zeer grote capaciteit van elk 136 ton per uur. De grootste stoomketel thans heeft een capaciteit van 56 ton per uur. De enige nieuw te bouwen schoorsteen zal met 150 meter de op een na hoogste worden van het ge bied. Deze hoogte garandeert ook on der abnormale condities een veilige marge tegen concentraties van moge lijke luchtverontreiniging op grond niveau. In 1967 ,werd door Esso 1,26 miljoen m3 nieuwe tankopslag voltooid, waarvan alleen al op het eigen ter rein aan de 5e Petroleumhaven in Europoort 720.000 m3, verdeeld over acht tanks voor ruwe olie. In de Bot lek werden negen nieuwe tanks ge bouwd, waarvan vier voor ruwe olie en vijf voor eindprodukten. Ook hier meet de grootste tank thans 90.000 m3. Op het raffinaderij-terrein werd vorig jaar eveneens begonnen aan een uitbreiding van de gekoelde opslag voor LPG met twee tanks van 10.000 m3 elk. De bestaande opslag bedraagt 8.000 m3. In de 3e Petroleumhaven werden voorts een steiger voor gasoliepa- trouilleboten en een zg. narkeerstei- ger voor Esso-lichters voltooid. Aan de laatste vinden gedurende de week einden zeven riviertankers een lig plaats. De bedrijfsveiligheid w erd in lnG7 gediend met een volledige vernieu wing van het rijdende brandweer- materieel. Op de beiadingssteigers voor riviertankers werden schuimka- nonncn geïnstalleerd die op afstand kunnen worden bediend. Naar de woonhuizen van de betrokken em ployés werd een draadloos alarme ringssysteem geïnstalleerd. Tot grotere efficiency in het bedrijf droegen ook vele ideeën van het beloond met bijna 14.000. De personeel bij die in totaal werden hoogste beloning voor één idee be droeg vorig jaar 1.950. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM «Werk, werk en nog eens werk. Dat is de enige ma nier om te laten zien dat ook wij in de internationale scheepvaartconc-ur- rentie schepen van goede kwaliteit kunnen leveren in zo kort mogelijke tijd tegen zo laag mogelijke prijs. In deze moeilijke tijd voor de scheepsbouw is het nog altijd moge lijk in Nederland zo'n schip te bou wen ondanks zware concurrentie, niet aüecn met Japan maar ook in Europa. Dit zei vanmorgen de heer C. Ver- olme, president-directeur van Verol- me United Shipyards. De heer Verol- me zei dit ter gelegenheid van de tewaterlating van de Britse bitumen- carrier Urshalim in de Botlek. De heer Verolme voegde daaraan toe dat de opdrachten voor Britse rederijen aantonen hoezeer het noodzakelijk is dat Engeland spoedig in de Europese gemeenschappelijke markt zal moeten komen. De Urshalim is een 23 000 tons tan ker, bestemd voor In vervoer van bitumen en ruwe olie, wordt ge bouwd voor rekening van Grosvenar Shipping Company London. De leng te over alles is ruim 175 meter, het schip is 23 meter breed, heeft een diepgang van 9 Vs meter, wordt voort gestuwd door een achtcylinder dieselmotor Verolme-MAN met een vermogen van 9.600 pk. Er is accommodatie aan boord voor ig|| 45 personen met airconditioning. Ver der wordt het schip uitgerust met girokompas en automatisohe piloot. Zonder uiterlijk vertoon zijn voorts van de Verolme-werf in de Botlek drie van de grootste duwbakken, die ooit in Europa zijn gebouwd, te wa ter gelaten. Zfj maken deel uit van een vloot van tien, bestemd voor de N-V. Aannemingsmaatschappij Bos en Kalis te Papendrecht, zij zijn 86 meter lang en 11.60 meter breed. Hl NEW YORK De directeur van de voedsel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties, de Nederlander A. H. Boerma, is zeer teleurgesteld over het aantal toezeggingen voor het wereldvoedselprogramma 1969—1970. Slechts vijftig landen willen medoen tot een totaal bedrag van 575 miljoen gulden in geld, voedsel en dienstver lening. Engeland, Frankrijk en Ierland konden nog niet zeggen welk bedrag zij zullen bijdragen. De VS zullen de helft van de begrote kosten 720 mil joen gulden betalen. Nederland zeg de 26 miljoen gulden toe. Het programma, dat in 1963 startle, voorziet in hulp aan ontwikkelings landen, economische en sociale ont wikkelingsprojecten en hulp aan slachtoffers van natuurrampen. ROTTERDAM Donderdag 28 maart zal het door Flentrop-Zaan- dani gebouwde Doelenorgel in ge bruik worden genomen. Met 66 spre kende stemmen en ongeveer 5.000 pijpen behoort het instrument tot de grootste orgels van ons land. Er wordt thans nog gewerkt aan het plaatsen van de laatste pijpen en in de nachtelijke uren vordert gestaag het allesbeslissende intone ren. Rotterdam De metro heeft maandag op de een na laatste dag van de proefperiode 24.821 reizigers vervoerd zodat het totaal is gekomen op 240.000. Met vandaag mee (de laatste dag tot vanavond tien uur) zul len er vermoedelijk meer dan 250.000 mensen hebben kennis gemaakt met de metro. Ook maandag- deed zich een storing voor die het gevolg was van een sto ring in het GEB-net, waardoor de auto matische beveiliging uitviel en de trei nen tot stilstand kwamen. Na een kwar tier was het euvel verholpen. Vrijdagavond 26 januari zullen Rot terdamse lichamelijk gehandicapten een speciale rit met de metro kunnen maken. De organisatie daarvan is in handen van de afdeling Rotterdam van het Ned. Rode Kruis. Deze speciale rit wordt gemaakt om dat als de metro in februari eenmaal de normale dienst onderhoudt, speciale ritten niet mogelijk zullen zijn, zeker niet met rolstoelen in de trein. Met behulp van automobilisten zullen de invaliden thuis worden opgehaald en naar het station Zuidplein worden gebracht Reizigers die in een rolstoel moeten blijven zitten kunnen zoo in de trein worden gereden Het Rode Kruis zal eventuele smallere rolstoelen of op vouwbare ter beschikking stellen. De RET zal, indien de belangstelling groot is, een tweede treinstel inleggen. Heen zai de trein extra langzaam rijden en ook langer stilstaan op de stations dan gebruikelijk De invaliden zullen echter niet de trein verlaten. Op het station Centraal zullen de rei zigers van de RET waarsch(jn!Jjk een consumptie krijgen. Ook zal hun wor den uitgereikt het metroboekje Op de terugroute zal de normale dicnstsnel- heid worden gereden Van het'Zuidplein worden de pasagiers weer per auto thuisgebracht BRUSSEL De Belgische politie is een geweldige zwendel met boter op het spoor gekomen. Bij een routine- onderzoek in een warenhuis werd boter aangetroffen waaraan vijftien tot twin tig procent synthetisch vet was toege voegd. Het spoor leidde via Edegem, waar vijfduizend kilo vervalste boter werd gevonden, naar een zuivelfabriek in Brussel. Gebleken is dat in de loop van het vorig jaar zeker veertig ton synthe tisch vet voor vervalsing van boter uit de Verenigde Staten België is inge voerd. Vijf personen zijn in verband met de zwendel aangehouden. Vier van hen werden na een verhoor op vrije voeten gesteld, maar de .directeur van de zui velfabriek bleef in arrest. Arie J. Keyzer, die de vaste bespe ler zal zijn, neemt elke kans waar om een gedeelte van het instrument te beproeven. Onze foto toont hem ach ter de speeltafel met de vier klavie ren en aangehangen pedaal Het zicht op het dertien meter bre de front is nog imcompleet; de hori zontaal de zaal instekende trompette rde van 250 pijpen moet nog worden aangebracht. Het wachten is boven dien. op de compositie die Louis Toe bosch speciaal voor de inwijding van het Doelenorgel schrijft. Zoals bekend, krijgt Rotterdam in de Laurenskerk het grootste orgel van Nederland, met negentig spre kende stemmen. Het wordt gebouwd door de Deense firma Marcussen en zonen Met de unieke, tweevoudige verrij king van het toch al belangrijke or gelbestanden een zeer groot publiek van trouwe liefhebbers van orgelmu ziek heeft Rotterdam alle mogelijk heden om centrum te worden van orgeicultuur met een invloed en een aantrekkingskracht die stellig niet bij de landgrens zullen ophouden. HAVANNA Bij Guanabo, op twintig kilometer van de Cubaanse hoofdstad, is olie aangeboord. Re. geringsfunctionarissen zeiden dat het otn een grote hoeveelheid gaat. De ontdekking van de olie kwant enkele dagen nadat premier Castro rantsoenering van de benzine instel de omdat de bevoorrading door de Sowjetunie niet de behoeften van Cuba dekt. De ontdekte voorraad zou groot genoeg kunnen zijn om het land de komende jaren van de benodigde olie te voorzien. YOKOHAMA Een tanker van 276.000 ton de grootste ter wereld is op de werf van de Ishikawaji- ma-Harima maatschappij voor zware industrie te water gelaten. Dit schip is groter dan de tegen woordige grootste tanker ter wereld, de Idemitsu Maru van 210.000 ton. Ook de Idemitsu Maru werd in Ja pan gebouwd. Het nieuwe tankschip zal in au gustus worden opgeleverd. De Ishika- wajima-Harima werf zal nog twee van deze mammoettankers bouwen. AMSTERDAM Hoofdcommissaris P. A. Jong heeft vandaag iets onthuld over de reorganisatieplannen bij het Amsterdamse politiekorps. Gedacht wordt onder andere aan de vorming van een zelfstandige verkeersdienst Nu valt deze afdeling onder de geünifor meerde dienst De stad zal in zes districten worden verdeeld, waarbij het ene bureau per- manen! het andere alleen in overleg en 's avonds geopend zal zijn. Nu zijn er in Amsterdam tien politie-afdelingen met ieder een dag en nacht bezet bureau. MAARSSEN De olieraffinaderij Zuilen in Maarssen, een bedrijf met 74 werknemers, is vandaag gesloten. Er is een afvloeiingsregeling voor het perso neel getroffen. De directeur van het gewestelijk ar beidsbureau in Utrecht, de heer H. Bolï- winke!, verwacht dat de helft van de ontslagenen tb rekt aan ander werk kan worden geholpen. Het bedrijf maakt sinds 1964 deel uit van Koninklijke Scholten Honig NV. Reden van de sluiting is dat de produk- tie van vetalcoholen niet rendabel kan worden gemaakt. DEN HAAG Vanmiddag is in Den Haag het stoffelijk over schot gecremeerd van luite nant-generaal A. Baretta, oud chef van de Luchtmachtstaf. De heer Baretta is zeventig jaar geworden. Na zijn studie werd generaal Ba retta in 1919 benoemd als tweede luitenant b(j het tweede regiment Veldartillerie, De jaren erna deed hij de nodige ervaring op bij het wapen van de militaire luchtvaart in Soes- terberg. In de dertiger jaren volgde ROTTERDAM Koningin Juliana heeft erin toegestemd dat het nieuwe autoveerschip voor de dienst Hoek van Holland - Harwich, dat voor de stoomvaartmaatschappij Zeeland in aanbouw is op de werf Cammell Laird and Co. te Birkenhead, de naam Koningin Juliana zal dragen, Hiermee wordt de traditie bij de maatschappij, waarvan de schepen de naam drag®!! van een der leden van het koninklijk huis, gecontinueerd. De doopplechtigheid en de tewater lating van het nieuwe schip zal op 2 februari worden verricht door me vrouw Van Roijen-snouck Hurgron- je, de echtgenote van de Nederlandse ambassadeur in Londen. MAASSLUIS Naar wij eerst vanmorgen van de politie hebben vernomen, is vrijdagmiddag op het fabrieksterrein van de NV Key en Kramer de zestienjarige transportar beider R, A- Ramakers uit Vlaardin- gen om het leven gekomen. De jongen was 'bezig met het laden van pijpen op een spoorwagon. Zijn taak was de haken van de kraan te verwijderen, zodra die op de wagon ■waren neergekomen. Hij stond hier voor tussen de kraan en de pijpen- wagen. Bij een dalende pijp raakte hij be kneld tussen deze en het stoot'nlok van de kraan. Het vijf ton wegende gevaarte drukte de borstkas van de jongen in. Een arts constateerde later dat hij vrijwel onmiddellijk na het ongeluk moet zijn. overleden. In de Zuidengelse haven Southampton wordt in flink tempo gewerkt aan een enorm container-project. Dit door The British Transport Docks Board in uitvoering zijnde project zal eind van dit jaar of begin volgend jaar bedrijfsklaar zijn. Dan kunnen de -grootste containerschepen worden ontvangen. De aanleg van het container-project Is de eerste stap in de beginfa/se van een plan dat bekend staat als het Western Docks Extension Project. Het omvat een grootse uitbreiding van de dokken in Southampton, die in exploitatie zijn bij The British Transport Docks Board (totaal 22 havens in Groot-Britannië). Het plan zal in drie fasen worden uitgevoerd en ongeveer 600 miljoen gulden kosten. Het werk omvat o.a. de drooglegging van 185 hectare kwelderland aan de rivier de Test (zie foto). De fase die nu aan de gang is omvat een container-terminal waar aan de allergrootste containersche pen die, naar verwacht, de Atlan tische en andere Oceaan-routes gaan bevaren, kunnen afmeren. Het eerste kadegedeelte wordt ruiïn 300 meter lang, met een aan grenzend terrein van ruim acht hec tare voor de opslag van containers. Twee containerkranen elk met een capaciteit van. 30 ton zijn in bestelling. Er kunnen containers van 6, 9 en 12 meter lengte mee worden geladen en gelost In mei wordt met de plaatsing van de kranen begon nen. Southampton is de voornaamste Engelse haven voor passagierssche pen en voor de aanvoer van ruwe olie. Verder heeft Southampton een vooraanstaande plaats ingenomen in ■vracht- en passagiersvervoer over het Kanaal met roll/on-roll/off-diensten. Blijkens onderzoekingen met be hulp van computers is er in Enge land beslist behoefte aan eindhavens voor grote containerschepen. Aange zien Southampton aan de belang rijkste oceaanroute naar Europa en de voornaamste Franse, Belgische en Nederlandse havens ligt, is de haven uitermate geschikt om een container-rol te vervullen. Engeland raakt opnieuw een groot passagiersschip kwijt. Kort na het afstoten van de Queen Mary heeft de Cunard Line namelijk besloten ook de Caronia (34.172 ton) van de hand te doen. Het schip is het op vier na grootste Engelse passagiers schip. Cunard is in vergevorderde staat van onderhandeling met Joegosla vië, dat de Caronia als drijvend ho tel wil hebben, waarschijnlijk voor de haven van Dubrovnik. Er zou ongeveer 8Vz miljoen gulden met de verkoop zijn gemoeid. De Caronia is 20 jaar oud en heeft accommodatie voor 863 passagiers. Cunard heeft tot de verkoop beslo ten omdat het schip reeds enige tijd meer kost dan opbrengt. Tn de Rode Zee maakt Egypte sleepboten en baggervaartnigen in orde om het Suezkunaal zodanig te verdiepen dat de sinds de oorlog van juni opgesloten 15 schepen de vaarweg kunnen verlaten. Het zou twee maanden duren voordat de schepen liet anker kun nen lichten. Veertien schepen liggen in het Groot Bittermeer, het vijftien de de Amerikaanse tanker Obser ver ligt met machineschade in het Timsah Meer. Behalve het Verolme-concem en de combinatie Rijn-Schel- de/Wilton/NDSM hebben ook andere Westeuropese werven plannen voor de bouw van dokken voor su per-mammoetschepen. Zo heeft on langs ook de Odense Staalskibsvaerft in Odense (Dene marken) een plan gelanceerd voor een bouwdok, dat plaats moet kun nen bieden aan schepen tot onge veer 800.000 ton. Het dok zai worden gebouwd op de Litido-werf van het concern. Het bedrijf heeft enkele orders gekregen voor de bouw van 250.000 tons tan kers, o.a. van Esso en Texaco. Het dok zal worden voorzien van een kraan die 800 ton kan tillen. De in Den Haag gevestigde Heere- ma Engineering Service wil een reusachtig werkschip laten bouwen voor het assisteren bij het plaatsen van boorinstallaties op de Noordzee. Een groot aantal werven in bin nen- en buitenland heeft voor dit schip een offerte gemaakt. Het werkschip zal ongeveer 20 miljoen gulden kosten en moet bin nen een jaar worden opgeleverd. De lengte wordt 95, de breedte 24 me ter. Op het dek komt o.m. een kraan met een hefvermogen van 400 ton. Heerema Engineering Service is eigenaar van het werkschip Global Adventurer, het grootste in zijn soort ter wereld. "Volgens hel Egyptische blad Ai Ahram zouden de veertien schepen een diepgang nodig hebben van 26 voet, waarvoor 50 dagen gebaggerd zou moeten worden. Ze zouden bij Suez (in het zuiden dus) het kanaal uit kunnen. De Observer geladen met 28.000 ton graan voor India steekt 38 voet diep. Ten behoeve van dit schip zou 90 dagen moeten wor den gebaggerd. hij cursussen aan de Hogere Krijgs school; in 1938 kwam hij bij de Gene rale staf. By de mobilisatie in 1939 komt Baretta bij het Commando lucht verdediging. Op 10 mei 1940. als de Duitsers Nederland binnenvallen, staat hij voor een onmenselijke taak: daar alle verbindingen zijn wegge vallen moet het commando operaties van de vliegende onderdelen geheel door bemiddeling van kapitein Ba retta worden uitgevoerd. Maar het lukt hem. De commando's worden uitgevoerd tot het laatste bevel toe, het bevel om de Moerdijk- brug te bombarderen. Na de capitulatie moet kapitein Baretta de geheime papieren inleve ren. Hij weigert, waarna huiszoeking volgt. Later zet hij de strijd tegen nazi-Duitsland in RAF-verband In met 1942 wordt hij krijgsge vangene gemaakt. Eerst gaat hij naar Neurenberg, dan naar Stanis- Iau en tenslotte naar Neu Branden burg. In juni 1945 komt Baretta op nieuw bij de Generale Staf. Hij wordt dan hoofd van de sectie luchtvaart en. luchtverdediging. In 1947 komt hij bij de Luchtmachtstaf, die toen werd opgericht. Drie jaar later wordt hij plaatsvervangend chef van deze staf, waar hü in 1952 generaal I. A. Aler als chef opvolgt. Op 1 november 1956 ging generaal- majoor-vlieger Baretta met pen sioen. Hij kreeg toen het Grootkruis in de Orde van Oranje Nassau. In 1955 benoemde president Eisenhower hem tot commandeur in de Orde van Verdienste van de V.S. Generaal Baretta stond bekend als een knap officier, die bijzonder veel heeft bijgedragen aan de ontwikke ling van de Luchtmacht Zijn scherp inzicht in moeilijke problemen en zijn groot doorzettingsvermogen wer den tot over de grenzen onderkend,

Trouw / De Rotterdammer | 1968 | | pagina 2