Uit RTM^sloop gered KILO KINDERBIJBEL Oude tja huis en Rotterdam metro- mar= ts Interieur van M. U. Tromp STEUN... -A1 Waar en wat? DE ROTTERDAMMER 2 A ZATERDAG 13 JAMrABf }%s IP® III 1 i0IM 1013. OOK TOE* Hellevoetsluis zag Jantjes al eens eerder komen en gaan. GEZELLIGHEID Mevromv Hindriks vergaart voor a zendingsgebruik Rij nmond-revue POLITCEKAPEL „HERMANDAD" 50 JAAR OUD Peter van Mourik ziet wut in polyester PROBLEMEN VLOT LEREN EVENEMENTEN FINANCIËN ajr 9 Pagina 3 AJU liggen de „grijze M-schepen" IA n0g aan de kade TAOOR de afdamming van het Haringvliet, heeft de Marine- voorlichtingsdienst bekendge maakt, „wordt de marinebasis in Hellevoetsluis opgeheven". In 1970 is de afdamming voltooid. Weliswaar kunnen dan nog sche pen (vier tegelijk) worden ge schut, maar een vloot moet nu eenmaal paraat zijn. Het squa dron in Hellevoetsluis zou als het ware opgesloten zitten. Wel wordt overwogen om in Helle voetsluis een vaar- en duiker- school op te richten. Hellevoetsluis is jarenlang thuisha ven geweest voor het 205 squadron ondiepwatermijnenvegers van de Ko ninklijke marine. Deze schepen moe ten vóór april van dit jaar een andere haven hebben. want dan wordt Helle voetsluis van open zee afgesloten. fi De waiinrichtingen krijgen, aldus wordt ons van het ministerie van de fensie meegedeeld, een andere bestem ming binnen het kader van de Konink lijke marine. Voorlopig worden deze inrichtingen geconserveerd als mari nekazerne Hellevoetsluis. Met die bestemming kan de beman ning wisselen. Tijdens bepaalde oefe ningen zullen de duikeropieidingen er kunnen worden ondergebracht, ook mariniers kunnen er terecht voor am fibisch optreden, andere marine-een heden en opleidingen 'kunnen er even eens tijdelijk of wellicht ook wel blij vend worden geplaatst. •B Het is in ieder geval niet de bedoe ling dat de Koninklijke marine de wai inrichtingen uit handen geeft en evenmin, dat er in de toekomst geen marine-personeel meer in Helle voetsluis zal zijn. Maar voor wat be treft de activiteit van schepen is de zaak voorgoed afgelopen. B „Kijk", zegt burgemeester jhr. T. A. J. van Eijsinga, „dat stellen van de afdamming van het Haringvliet als re de van vertrek van -de Marine is volslagen kletskoek! In 1957 begon men met de werkzaamheden- aan de bouwput, dus de afdamming van het Haringvliet. In 1959, dus twee jaar later, kwam de Marine terug in Helle voetsluis. Men wist toen dus alles al van de konsekwenlies van afdamming. BURGEMEESTER VAN EIJSINGA erg jammer B Ook de situatie van de Schutsluis is destijds besproken en men achtte deze sluis géén probleem. Nu komt de Mari ne vertellen dat zij daarom weggaat! Overigens vind ik het vertrek van de Marine verschrikkelijk jammer. We zagen ze altijd graag in onze stad", is het commentaar van de burgemeester. Maar het gaat tóch gebeuren: de Koninklijke Nederlandse Marine gaat voorgoed uit de Marine-stad Helle voetsluis vertrekken, met een (kleine) mogelijkheid van een opleiding aan de wal. S Ir. 1933 is ditzelfde gebeurd. Ook toen verlieten de Jantjes, midden in een crisistijd, dit stadje, met alle ge volgen van dien. Destijds leefden Hel- levoets zakenlieden voor een deel van de Marine. Dat is nu minder het ge val. Dat neemt niet weg dat iedere Hellevoeter het evenzeer betreurt als burgemeester Eijsinga. H Een van de velen is mevrouw M. Laoy (Tante Marie voor de Jantjes), waardin van café „de Stoomketel" midden in het stadje. Vier en dertig jaar staat zij achter de tapkast van de Stoomketel. Zij weet nog alles af van de Jantjes „van vóór de oorlog". Voor iets meer dan een dubbeltje verkocht zij toen een stevige borrel. 8 Tante Marie: „Het is niet voor de klandizie dat ik het vertrek van de Jantjes zo erg vindt, het is de gezellig heid die ik in de eerste plaats zal missen. De jongens brachten een brok gezelligheid mee. Hellevoetsluis is vergroeid aan de Marine, deze horen bij elkaar. 8 In al die jaren heb ik nooit last gehad van de Marine-klanten. Voor ons stadje breekt er weer een lege tijd aan. Iedereen in Hellevoet vindt het jammer dat de jongens weggaan!" 0 Inderdaad, de beslissing dat de Ma rine het stadje verlaat wordt door ie dereen betreurd. Binnen enkele maan den vertrekken alle grijze schepen, om niet meer terug te keren. Mét de Jan tjes is dan een brok geschiedenis èn traditie verdwenen. AL ROTTERDAM heeft binnen kort twee metro-marsen. De eerste, die van Piet van Mever, is al te horen, namelijk op de plaat „Ahoy-Rotterdam" waar op de Rotterdamse Politiekapel Hermandad onder leiding van Dick Koster musiceert. Binnen kort staat er een tweede (aan gekondigd als dè) metromars op de plaat. Die mars is geschreven door de heer J. P. Laro direc teur van de Marinierskapel der Koninklijke Marine. De plaat waarop die mars voorkomt ge speeld door de Marinierskapel wordt op 9 februari aangeboden aan alle genodigden bij de in gebruik name van de Rotter damse metro. De leden van Hermandad halen er de schouders maar over op. 't Is geen kwestie om ruzie mee te maken. Maar het blijft vreemd. Hermandad maakt zich druk om heel andere zaken. Over enkele weken, namelijk op 1 februari bestaat bet orkest precies vijftig jaar. B Het werd opgericht met als doel: „Ontspanning en versteviging van de band tussen publiek en politie door het geven van concerten en het deel nemen aan festiviteiten en dergelijke". Over die beginperiode is weinig be kend. Dat komt omdat in 1940 het archief, de muziek en de instrumenten verloren gingen. n E WOONKAMER van het historische geboortehuis van Neerlands zeeheld Maarten Har- ■pertszoon Tromp het tegen woordige hotel „De Nymph" in Brielle is weer in 16de-eeuiose stijl teruggebracht. Het gehele interieur herinnert aan Hollands (en Brielies) roemrijke verleden waarbij de inname van de stad door de Watergeuzen niet is vergeten. De eigenaar van dit historische gebouw, de heer H. A. Halslag, zegt: „Den Briel komt al in de sfeer van het komende 1 april-feest, ik wil daarom gaarne een steentje hiertoe bijdragen". TlEZE tramwagen, de motorwagen 1804 van de RTM, die men in het begin van de -afgelopen week op een dieplader door Rotterdam-Zuid kon zien rijden, gaat niet naar de sloper. Dat gebeurt ook niet met de 1602, die pp dezelfde manier door Rotterdam werd gevoerd. O Op deze beide motorpassagierswa- gens heeft de Tramstichting de hand kunnen leggen. Zij komen voorlopig te staan op het vroegere RTM-emplace- ment te Hellevoetsluis, waar al heel wat meer RTM-materieèl staat dat de Tramstichting in handen kreeg. Alleen drie 25-tons stoomlokomotieven zijn vorig jaar naar Zaandam getranspor teerd. Met het transport van de beide wa gens naar Hellevoetsluis heeft J, van Dijk N.V. te Utrecht zich belast. In Hellevoetsluis werden de wagens via een enorme mobiele kraan weer netjes op de rails gezet. Het is de bedoeling dat de Tramstichting de daar opgeslagen wagens in- en uit wendig helemaal opknapt. Misschien kan ergens in Nederland een recrea tielijntje er mee worden geëxploi teerd. De dieselmotoren doen het nog prima. Er staat nog vrij veel RTM-mate- rieel op het terrein van de gemeente lijke handelsinrichtingen in Rotter dam-Zuid. Dat zal binnenkort zijn verdwenen. Zoals men weet kreeg in oktober 1967 de in Feijenoord ge vestigde Simons' Scheepssloperij N.V. de opdracht dit materieel te slopen. Voorlopig kon tijdens de sloop van het RTM-emplacement op het gemeente lijk handelsterrein gebruik worden gemaakt. Binnenkort zullen hier alle RTM~gebouwen ook tegen de grond gaan. C. M. K. IAE Algemene Bijstandswet is soepe- Ier dan men zon denken, lil liet algeméén legt zij de gemeenten de plicht op te voorzien in de noodzake lijke kotten van beslaan als iemand geen geen bron van inkomsten meer heeft. Er zijn echter mensen die liet bestaan op grond van de wet een kleuren-tv of een wasautomaat te vra gen Dit onthulde onlangs de lieer B. Bruen-, hoofdambtenaar hij de Rotter damse sociale dienst, in een lezing. Nog een andere uitwas signaleerde hij: Steuntrekkers, die wonc-n in een flat aan de Mausbonlevard. e huur wonin gen isD ƒ980 in de. maand. Tijdelijk/ noet de gemeente daarvoor opdraaien. 'POSTZEGELS verzamelenniet per waardevol stuk, maar met onsjes tegelijk. Dat doet mevrouw A. Hindriks, een Rotterdamse domi- neésvrouw, die nu zes van. de zeven kinderen uit huis (de pastorie haast de Nieuwe Oosterkerk) zijn, zich met alle voor haar typerende energie heeft in gezet voor de zending. Ieder kilo postzegels betekent weer 'een kinderbijbel voor de jongeren in Kameroen of Roeanda. In de ander half jaar dat mevrouw Hindriks nu ais contactvrouwe van het Baarnse zendingscentrum de postzegelsector behandelt voor Rotterdam, zijn er al negen kilo postzegels, dus negen kin derbijbels, bijeengebracht. En dat is alleen nog maar het zoge naamde stukgoed, de postzegels van weinig waarde. In'.,potjes en doosjes wachten 47.400 meerwaardige tot zeer fraaie postzegels op verzending naar Baarn. Deze vertegenwoordigen een geheel eigen zendingswaarde en me vrouw Hindriks kan het gelijkwaardig aantal kinderbijbels onmogelijk zo schatten. Maar verzamelen is eigenlijk maar een zwakke aanduiding van al de han delingen die mevrouw Hindriks ver richt voordat de postzegels voor ver zending in aanmerking komen. Ban ken, kantoren, kerken en scholen brengen ze in zakken naar de pastorie. Dan kan het vijf-delig procédé be ginnen: uitzoeken (veel beschadigde postzegels moeten de prullenbak in) en afknippen, weken (2 maal schoon water) en op een krant gevleid, ge droogd in een doos en gesorteerd op waarde, controleren op mooie stem pels, de mooie zegels weer bundelen. Twee dames, onder wie een van 92 jaar, zijn hierbij trouwe mede werksters. Bij alle resultaten die mevrouw Hindriks nu al geboekt heeft, is zij toch vaak weer teleurgesteld als zij al die weggegooide postzegels ziet. Zij zou als het ware wel van de daken willen schreeuwen: „Springt u alsje blieft niet zo slordig met uw postze gels om". Zij' zou iedere voor de zending postzegelyerzamelende instantie de volgende regels wel .willen sturen: plak de postzegel niet helemaal in de hoek van de brief, knip de postzegel af met een flink stuk enveloppe, week ze niet af, plak de postzegels voorzich tig op en scheur, ongelijke kinderze gels niet van elkaar. En voor Rotterdammers met een doos oude prentbriefkaarten op zolder: knip de oude zegels er niet af, maar laat de kaart heel. Oude „ansichten" hebben ook veel waarde. Aldus me vrouw Hindriks, Boezemsingel 170, Rotterdam. J. V. D. H. WEKELIJKSE PAGINA met vaste en gevarieerde ondenverpen-teksten Aad Begeniann, A. Lobker, Hans Ledeboer, Jeunnelte v. d. Hoek, C. M. Koster, Hans G, Janssen foto's Ary Groeneveld, Hans G. Janssen, A. Löbker, C. M. Kos ter onder redactie van Kees Come- lis.se. IN HET haventje van Ridderkerk ligt de zeventig jaar oude tjalk Jantina. Beeldhouwer Peter van Mou- rik (22), die haar een half jaar geleden op de kop tikte, is met zijn vrouw Olga al maanden lang bezig de schuit geschikt te maken als woonark voor beiden en de kleine Guido, die zes maanden is. Daarnaast moet de Janti na gaan dienen als atelier voor Peter. Het Ridderkerkse jonge paar is met de boot bijzonder in zijn sas. Ze zou den Itaar voor een modern flatje niet graag willen ruilen. Hoewel het kar wei aan boord van de Jantina Peter van Mourik de laatste tijd ervan heeft weerhouden veel creatief werk te doen, zag hij rond de Kerstdagen toch kans een expositie in een dansschool in Slikkerveer te houden. Het werd een tentoonstelling van koper- en be- tonplastieken, maar een succes is 'net niet geworden want de belangstelling was praktisch nihil. HOY' ROTTERDAM" zal voor vele luisteraars een Ver rassing ziin. De plaat heeft veer tien nummers die alle even spran kelend worden gespeeld. Onder meer staan er op „Keteibinkies Ho liday", „Groot Rotterdam". „De Spartaemars", „Ik heb u lief Rot terdam", ,Den je in Rotterdam ge boren", „Hanc in hand" en ,Dat kan alleen in Rotterdam". Enkele nummers zijn van een f(jn arrangement van Jef Fenders voorzien. Sommige marsen kregen daardoor een heerlijk swingend ka rakter. Ook voegde Jef Penders er enkele stukjes in oude jazz-stijl aan toe. Deze worden gespeeld door Jos van Passcl trompet, Coen de Rooy trompet. Kees Kramer, kla rinet en Peter Vermeer trombone. (Omega 333028 (stereo/mono) 11,90). Veel Rotterdammers weten niet wat voor een voortreffelijk orkest Hermandad nu is. Behalve op de eerstgenoemde langspeelplaat kan men Hermandad ook beluisteren op 26 januari vijf over zeven in de NCRV-radiorubriek Pick-Up. In Hil- TNE tweede keer is bet gelukt! Die soort gebouwen lijken gelijk, niaar ze zijn bet nietEen klein! groepje speurders ontdekte dat het de Maasto- rertfiat is, Schiedamsedijk/Vasteland/ Zalmliuven. Rotterdam. Zeer knap! Lo ting wees C, v. Wijngaarden, Wilhel- ininastraat 13, Papemlrecht, ais winnaar aan. A j ISSCIIIEN is de nieuwe niet zo moeilijk. Het zal ons benieuwen. Waar... en wat? Inzenden onder dit motto aan Rjjnmondrevue, De Rotter dammer, postbus 948, Rotterdam voor donderdag 25, uitslag zaterdag 27 januari. Peter gaat er echter niet zwaar on der gebukt: hij gelooft dat de tijd ongunstig gekozen was. De mensen brengen de Kerstdagen in familiekring door en gaan dan heus geen ten toonstelling van plastieken bezoeken. zegt hij achteraf. Meer succes had hij met een groepsexpositie in Overburgh in Oostvoorne, o.a. ook met koper plastieken. Toch is de baardige Ridderkerkse kunstenaar nu van koper afgestapt. Hij ziet de laatste tijd meer brood in polyester, („ideaal spul voor grote wandplastieken"). Jammer is alleen maar dat hij het niet op de Jantina zal kunnen bewerken, omdat zijn toe komstig atelier voor dat materiaal te vochtig zal zijn. Daarom zoekt Peter ook nog naar een atelier aan de wal. Met behulp van het Ridderkerkse gemeente bestuur hoopt hij daar spoedig in te stagen. H. G. J. versum zijn op 9 januari opnamen ge maakt. B Het orkest bestaat uit amateurs uit alle politieafdelingen. Dirigent Dick Koster (geen politieman) zegt: „Dat geeft natuurlijk wel eens problemen Als een rechercheur in een zaak vast zit bijvoorbeeld. Overigens hebben we alle medewerking van de korpsleiding, zeker bij concerten. B En over het feit dat het politieman nen zijn, zegt Dick Koster: „De mensen zijn gewend leiding te geven en gezag te bekleden, en nu staan ze onder mijn leiding. Maar er heerst een prettige sfeer." B Voorzitter J'. Rosa van de afdeling Bijzondere Wetten zegt over het or kest: „De laatste jaren zijn we sterk gegroeid. Normaal zijn er (drumband en harmonie samen) tachtig man, nu reeds 110. Er is een groot verloop. Verlof én -bijzondere diensten zijn in derdaad wel eens een probleem. Maar ook de repetities, donderdagmiddag en vrijdagmiddag in het politiebureau Eendrachtsplein zijn goed bezet. B Een ander probleem vormt de fi nanciële zijde. Hermandad iverkt mei subsidie, contributie en donaties. Er zijn 150 donateurs en dat zijn echt niet allemaal politiemensen. Instru menten zijn duur en ze gaan meestal niet langer dan vijftien jaar mee. Tien jaar geleden kreeg Hermandad bij het veertigjarig bestaan een gedeeltelijk nieuw instrumentarium. Hermandad geeft ongeveer twintig keer per jaar een concert. Daarvan zijn er altijd twee voor de eigen leden, donateurs en kennissen. Zowel de Doelen als de Rivièrahal zijn steeds uitverkocht geweest. B Ook heeft Hermandad reeds enkele buitenlandse reizen gemaakt, zoals België, Frankrijk en Zwitserland, Sinds 1956 zit Hermandad in de vaan delafdeling van de Kon. Ned. Fed, van Harmonie- en Fanfaregezelschappen. In 1961 werd zelfs de eerste prijs met lof verdiend, in 1962 een. tweede plaats bereikt en in 1963 de eerste prijs, te vens kampioenschap van Nederlafid behaald. B Bij aanmelding hoeven de leden nog geen instrument te bespelen. Dat wordt dan geleerd op de Rotterdamse Muziekschool. Thuis oefenen is tegen woordig haast niet meer mogelijk Dick Koster: „Degenen die het wel doen, haal je er tussen uit." B Deeerste langspeelplaat „Ahoy1 Rotterdam" is een succes geworden. Volgens de heer Rosa is er diverse keren per week een nummer van te beluisteren voor de radio. Mogelijk wordt er een tweede plaat opgenomen B Volgens dirigent Koster is Herman dad een goed orkest dat vlot leert. Op het repertoire staan naast de marsen veel moderne werken en delen ,uit musicals. „Maar ook wel serieuzere en moeilijkere werken zoals klassieke ou vertures. Voor sommige werken moe ten vele repetities worden gehouden, voor andere is een of twee keer spelen voldoende," aldus de dirigent. B Er zijn vijftien nummers direct ie spelen zonder dat vooraf móet worden gestudeerd. Aan tal van vaste gebeur tenissen wehkt Hermandad altijd mee. Het zijn de Sint Nicolaas optocht en de „Vijf Mei-stertocht". Andere be langrijke evenementen die Hermandad opluisterde, waren onder meer de ope ningen van de Beneluxtunnel, van da Giessenbrug, van de Papendrechtse- brug. Op komst: optreden bij de ope ning van de metro. Niet in De Doelen, want daar speelt de Marinierskapel de tweede metromars, maar wel in het station Stadhuis. Het gouden jubileum wordt op 23 februari met een feestavond gevierd. In mei wordt een jubileumconcert ge geven in De Doelen met medewerking van koren en solisten. En verder is er op 18 mei in Rotterdam het festival van politie-muziekkorpsen, Er komen dan duizend muzikanten naar Rotter dam die in De Doelen zullen concerte ren, en via een stertocht vanuit de diverse stadswijken naar de Cooisin- gel komen om daar te defileren voor autoriteiten. Dit festival wordt beslo-. ten met een metrorit, een rondvaar' en een grote feestavond.

Trouw / De Rotterdammer | 1968 | | pagina 3