RATTENVANGER BETZEMAIN DUITSLAND ETEN ZE HET VLEES Klip' Luns op de foto voor Engeland DONNER LIET KANS OP WINST LIGGEN Plaatselijk CAO of anders ultimatum Uren in lift opgesloten Fleurige lente collectie GLASSTADMARS OP 25 MEI Hm Hoofddoel Aanvoelen Botten Ludmilla Titova won Russische titel Data wedstrijden voor Europacup HOOGOrEmCHAAKTORMOI Schiedamse taxichauffeurs Man dagenlang dood in woning Officier gelast gerechtelijk vooronderzoek Brand maakt 14 mensen daldoos ACTIE VAN FOTOGRAAF LOOPT ALS TREIN Engeland bij loting voor Davis-cup Na instorting kerk Mraz nieuwe coaeh bij handbaïverbond *«e. ROTTERDAMMER 2 A DINSDAG 16 JANUARI 1968 .Fiëï kwartet TAOOïENDE sneeuw en groepjes winterse wilgen U langs de horizon. De drassige bodem van de Saftin- gepolder zuigt aan onze laarzen. Rijksrattenvanger "W. Betzema cn kantoxmier Th. Verbiest buigen het riet in de Schelpkreek opzijboven bet wateroppervlak lijkt het dak van een indianenhut op te rijzen. „De winterhut", zegt Betzema; „daar zitten ze de hele winter in, en wij zetten de klemmen eromheen." aatste P «v ;fr>eRf§! naast anden i Op de terugweg laat Betzema uit zijn mond vallen dat de Duit se rattenvangers vlees van de muskusrat eten. „En het is lek ker hoor", zegt hij vol overtui ging. De fotograaf vult droogjes aan: „Broodje rat, misschien iets voor een Zeeuwsvlaamse specialiteit." RIJKSRATTENVANGER BETZEMA weer een Engelse banden DAMES UITSLAGEN WAM Pagina 4 tte 'ij was /erbor. dicht S haj ai.ïidj ikeleji er os snniBj s naar Davft 'olges, 'sof S: Eds» We'v,,.; erna. tig en Sn stond if vac *ar hp an onj- ilvki dchtlg uren iatde (i nog larhjj i geen d aaj in dé' Ed? Op muskusratten jagen in Zeeuws -Vlaanderen Betzema cn Verbiest Jagen overi gens niet op Indianen, maar op rat- ien, muskusratten. In december verschenen alarmerende berichten in ie pers: ln 1967 weren er maar liefst 16.040 muskusratten gevangen. De dieren, buitengewoon schadelijk voor dijken, wegen en spoorbanen, hunnen volgens een Nijmeegse biolo giestudent zelfs, via een invasie in Noord-Brabant en Zeeland, een ramp over ons land brengen. le hij brui i, het ik tuf o de m en üoore jende idere noeii ndes Het aantal muskusratten-neemt elk l jaar toe, doordat er te weinig ratten- I vangers zijn. De dieren vermenigvul- j digen zich snel: acht kindertjes per j jaar per paar. „Neem r jg een koekske", zegt me- vrouw Verbiest. Betzema reageert: .,'t Is hier een eigenaardig volk langs de grens; desnoods kun je de hele j itoektrommel leegeten." 1 Hij schuift het groene jagershoc-dje achter op het hoofd en vertelt die morgen de uitgezette klemmen in de gemeente Clinge te hebben gecontro leerd. „Als rijksrattenvanger sta ik in dienst van de Dienst Faunabeheer van het ministerie van landbouw en Visserij. Veihiest is een van de weinige hu lp vangers. Tientallen mensen heb ben Faunabeheer geschreven dat ze rattenvanger willen worden, maar er is nog geen zekerheid dat er meer zullen komen. Denk niet dat dit vak so makkelijk fe te leren. Je moet van kindsbeen af de natuur kennen, om te weten waar en hoe je de klemmen moet neerzet ten. Mensen uit de stad leren het nooit, Je moet het aanvoelen". Willem Betzema Is altijd ver trouwd geweest met de natuur. Hij werd geboren in Andijk in Noord-Holland, „ik was altijd ln het veld, ken alle vogels en ving bun zings om de sport op vijftienjarige leeftijd. Vader was beroepsvisser op net IJsselmeer, en ik werd jachtop ziener, in West-Brabant. Waarom ik in 1953 rattenvan ger ben geworden? Als je vooruit kunt komen moet je het doen. Ik heb «ht geen hekel aan die beestjes. De muskusrat is een prachtig dier en meestal vind ik het zonde als ik er weer een in de klem zie zitten. Maar, net jachtinstinct speelt natuurlijk wel een rol. Mijn gebied waar ik klemmen uitzet en naloop beslaat Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen, Oost-Zuid-Be- veland en een deel van West-Brabant Ik hou ook contact met de particulie- ro vangers, zoals de heer Verbiest. E'ke rat levert een semirattenvanger Vjjf gulden premie op. In 1965 ving ik 1800 ratten in mijn gebsed, in 1967 waren het er 2600. Muskusratten zijn niet te vangen met vergif in voedsel, omdat ze slechts waterplanten eten. Naast de klemmen worden fuiken gebruikt Het wordt de vangers wat gemakke lijk gemaakt omdat de dieren weestal dezelfde routes nemen op ™n tochten onder water. Het dier is een snelle zwemmer en komt zelden boven water. De muskusrat kan een halve meter lang worden, en anderhalve kilo zwaar", besluit Betzema. Mevrouw Verbiest: „Nu een co- gnacske, 't ls zo goed voor de kou". Een afwerende Betzema: „Een ambtenaar mag niet drinken." Willem Betzema (36) is een van de vijf officiële rattenvangers in zuid westelijk Nederland. Hij is'gestatio neerd ln Kloosterzande. Achter de koffie tref ik hem aan in de huiska mer van kantonnier Verbiest (64) te Nieuw Nemen, enkele honderden me ters van de Belgische grens in Zeeuwsch-Vlaanderen. Betzema: „Het hoofddoel van mijn werk is te voorkomen dat de ratten boven de grote rivieren komen. Als dat gebeurt en die mogelijkheid is groot wordt het een ramp". Hij vertelt dat de muskusrat door het graven van gangen en holen in wa terkeringen dijkdoorbraken veroor zaakt „We zullen de mannen (de foto graaf en ik) meenemen naar de klem men", zegt de heer Verbiest En: Ik heb liet botten en knlebotien, welke geeft ge de voorkeur? (Botten blijken laarzen te zijn». Als we echter de rattenvanger aan door de wel waden zijn we van het nut overtuigd. Bij het vernuftige rie ten huls dat de muskusratten hebben gebouwd, vissen Vefbiest en Betzema hun klemmen op, mèt de begeerde ratten. „Zet die semi-rijksrattenvanger maar op de foto, dat ls hem nog nooit overkomen!", roept Betzema, en hij wijst naar Verbiest De heer Verbiest steekt triom fantelijk gevangen ratten op bij de rieten Jiut" van de dieren. „MORGEN bel ik minister Luns om hem te vragen of hjj een foto wil laten maken bij een Engels vlaggetje, met de tekst: Engeland in de EEG. Dit vertelde fotograaf H. Klip uit Krimpen a/d Lek me gisteravond. De heer Klip is, zoals bekend, twee weken ge leden een actie begonnen om Engeland te steunen nu het in grote economische moeilijkhe den verkeert. Gisteren bood een drukkerij in Lekkerkerk hem aan 1 miljoen fol ders te drukken met genoemd mot to: Engeland in de EEG. „Als minister Luns ermee ak koord gaat op die folder te staan, wil Ik de ANWB of de KNAC vra gen of ze de folders wil versprei den voor automobilisten om ze ach terin de auto op te hangen," aldus de enthousiaste Engelandsuppor- ter. In zijn etalage heeft de heer Klip Engelse vlaggetjes gezet, die zijn gemaakt door kinderen van scholen in Krimpen a.d. Lek. De vijfde klas van de Prinses Ireneschool kwam het eerst met vlaggetjes naar de heer Klip toe. Hij heeft de leerlingen van die klas foen getracteerd op Engelse drop. Ben reibureau in Rotterdam heeft besloten de kinderen van de drie scholen, die de vlaggetjes maakten, een dag rond te varen in de havens van Rotterdam, Meer nieuws over de actie „Ik steun Engeland" van de heer Klip: Een zeeman stuurde uit Para den rozen van crêpe papier te ma ken om te verkopen ten bate van Engeland; Zondag verwerkte ds. M. J. de Jongh van de hervormde gemeen te te Lekkerkerk de moeilijke si tuatie van Engeland in zijn preek. In de dienst werd gezang 121 vers 2 gezongen:dat Hij ons over grenzen heen iaat zien het groot gezicht van aller mensen broeder schap in 't ene goddelijke licht...... Een zeeman stuurde lit Para guay een brief: „Meneer Klip u zit in het wereldnieuws; ik ben zeer en thousiast"; een heer in Bergambacht nodig de de heer Klip uit aanwezig te zijn op de eerstvolgende bijeen komst van een vereniging van vrienden van Engeland, die na de oorlog werd opgericht; een dame in Rotterdam deed de heer Klip een prachtige grote En gelse vlag cadeau voor zijn etala ge; de heer Klip gaat zijn bijdrage van een tientje in de week voor Engeland via een bank overmaken aan de .ereniging I am backing Britain in Londen, die de actie voor Engeland voert, waaraan de drie Engelse typistes meedoen. De heer Klip moet bovendien de vere niging ervan op de hoogte houden wat er in Nederland voor Engeland wordt gedaan; 9 een firma in Nederland heeft aangeboden 15000 speldjes voor de actie te maken; Tenslotte: de heer Klip laat vandaag nieuwe uiteraard En gelse banden om zijn auto leg gen. ALMA ATA Ludmilla Titova, een 22-jarige studente aan het Insti tuut voor luchtvaart in Moskou, is dinsdag in Alma Ata nationaal schaatskampioene geworden. Nadat ze maandag op de 500 en 1500 meter tweede was geworden zegevierde Ludmilla dinsdag op de 100Q meter. De zesvoudige Olympische kam pioene Lydia Skoblikova na twee afstanden vierde in de algemene rangschikking toonde zich de snelste op de 3000 meter. Ze zorgde met 5 min. 14,2 sec. voor een nteuw baanrecord. In het eindklassement werd de tengere Russin vierde. GENEVE De Australische ten- nisfederatie heeft maandag de Britse inschrijving voor de Daviseup aan vaard. Dit gebeurde onder voorbe houd in het geval Groot-Brittannië per 22 april door de internationale federatie wordt gesehorst en dan au tomatisch wordt uitgesloten van de Europese zone van de Daviseup. Australië verzorgt als bekerhouder de loting voor de Daviseup. De Australische beslissing om de Britse inschrijving voorlopig te ac cepteren werd genomen tijdens een vergadering van de Australische fe deratie. BERN Dt Europese voetbalunie heeft maandag in Bern de wedstrtjddat* vast- gesteld voor de ontmoetingen tussen Vasaa Budapest en Benflca voor het tornooi om de Europa cup 1 en die tussen Cardiff City en Torpedo Moskou voor het tornooi om de Europese beker voor bekerhouders. De data van alle wedstrijden voor de kwart finale* zijn nu bekend. De ontmoe tingen zullen op de volgende dagen wor den gespeeld; Europese beker voor landskampioenen: Vasas Boedapest Benflca: 6 maart ln Boedapest, 14 maart in Lissabon. Eilitracht Braunschweig Juventus: 51 januari ln Braunschweig, 26 februari in Turijn. Real Madrid Sparta Praag: 6 maart in Ma drid, 20 maart in Praag, Manchester United Gornilc Zabrze (Polen): 2» februari in Manchester, 15 maart in Polen. Europese beker voor bekerhouders: Hamburg SV Olymplque Dy on: 21 febru ari ln Hamburg, 50 maart in Lyon. Stan- dard Luik AC Milan: 28 februari in Luik, 13 maart in Milaan. Valencia Bay- ern MUnchen: 21 januari in 'Valencia, 13 maart in Münehen. Cardiff City Torpe do Moskou: 28 februari in Cardiff, 19 maart in Tashkent. De laatste ontmoeting zal niet in de Russische hoofdstad worden gespeeld, om dat de temperatuur daar mogelijk half maart nog te laag is. DURBAN In de eerste ronde van de tenniskampioenschappen van Natal, die in Durban worden gehou den heeft Tom Okker in drie sets gewonnen van de Brit Lloyd. De cij fers waren: 6—3 6—2 6—0. WIJK AAN ZEE Viktor Kortchnoi is er ook maandag in de vijfde ronde van het Hoög- ovenschaaktomooi in geslaagd zijn score op honderd procent te houden. De Bus deed dit ten kos te van de Nederlandse kampioen Hans Ree, die in de vrij scherpe party, waarin Kortchnoi een pion offerde voor aanvalsspel, een ernstige misgreep beging. Kort chnoi heeft nu een voorsprong van anderhalve punt op de Roe meen Gheorghiu. Jan Hein Donner heeft van de an dere Nederlanders de meeste kansen op een zege gehad. De grootmeester kwam tegen de Bulgaar Padewski veelbelovend te staan. Hij miste ech ter de afwikkeling en belandde in een remisestand, Langeweg bereikte tegen de Zuidslavier Ciric de pun- tendeling vla normale wegen. Van Geet daarentegen speelde te gen de Tsjechische grootmeester Hort een nogal vreemde partij. Onze land genoot verwierf zich evenwel tak- tische kansen die afdoende bleken voor remise. Porttsch en Gheorghiu vochten een Ingewikkeld konings-indisch duel uit, dat de critici bij de beoordeling deed aarzelen. Tot verbazing van velen werd het echter onverwachts remise, RossoHmo en Bobotsov beëindigden hun partij na een slechts zeer gering aantal zetten in remise. Tal bereikte tegen Matanovic na afgebroken stel ling remise. Tot twee maal toe werd de partij Karahlaic Ivkov afgebro ken. In de meestergreep blijven de Ne derlanders een bescheiden rol spelen. Opmerkelijk was het verder terug vallen van de Italiaan Tatl. Maandag is ook de strijd in de damesgroep ontbrand. Tot de fa vorieten in deze groep, met vier Ne derlandse schaaks Iers, behoren de Russin Koslovskaja, de Roemeense Nicolau, terwijl ook de Zuidslavische Stadtler een rol van betekenis kan gaan spelen. De Nederlandse dames deden het maandag niet slecht Ingrid Tuk versloeg de Bulgaarse Ivanova en de nationale kampioene Corry Vreeken behaalde een overwinning op de Poolse Elzbieta Kowalska. De „der by" tussen Rle Timmer en Fenny Heemskerk werd door Timmer ge wonnen, Be uitslagen: Graotmeestergroen: vijfde ronde: Kortchnoi Ree 1—9, Karaklölca Ivkov afg., Rossolima Bobotsov 14—V«, Talj Matannovlc !,414, Donner Fa- devski VièVi, Clric Langeweg V«, Van Geet Hort 14—li, Porttsch Gheorghiu (Van een onzer verslaggevers) CCHIEDAM De taxichauifeurs van de Eurotax N.V. tilt Schie dam hebben zich tijdens de dinsdag nacht gehouden besloten vergadering in gebouw Sursom Corda, eensgezind achter hnn collega's in Haarlem en Utrecht gesteld. DU houdt in dat zij hun directie binnen de week de kans willen geven de voorstellen voor de nieuwe cao te aanvaarden. Gaat de directie hiermee niet akkoord dan stellen de taxichauffeurs een ultima tum, dat mogelijk tot staking kan leiden. In Utrecht is onderhandeld zonder resultaat) over een plaatselijke cao. Ook hier is men van plan een ulti matum te stellen. Ook in Schiedam wil men een plaatselijke cao op basis van de oude, die sinds 28 december geen rechtskracht meer heeft. Verder wordt het volgende gevraagd: uitke ring van ƒ100 ineens en een verho ging van het loon voor het rijdend personeel van 7,23 per week. Bo vendien nog een verhoging van het vakantieloon en het sociale verzeke- ringsloon, uitgaande van die ƒ7,23. Het besluit, dat in de Schiedamse nachtvergadering is genomen loopt vrijwel parallel met het bemidde lingsvoorstel van de commissie Van Bussen. De leden van de drie vak centrales spraken zich met algemene stemmen voor dit voorstel uit. Hoofdbestuurslid A, de Bruin zal het ten zeerste betreuren wanneer de taxichauffeurs genoodzaakt zouden worden het ulitimatum te moeten stellen. „Maar", zo verklaarde hij verder, „als de besprekingen geen concrete resultaten opleveren, dan zal het de werkgever duidelijk moeten zijn dat wij het niet bij praten laten. Over dit standpunt zijn wij het allen eens", aldus het hoofdbestuurslid. Tijdens de vergadering van de taxichauffeurs gingen nog stemmen op naar het houden van een lang- zaam-aan-aktie. Maar men wilde hier liever mee wachten. De directie moet kans heb ben „ja" te zeggen op de voorstellen. Gebeurt dit niet, dan kunnen altijd nog de nodige maatregelen worden getroffen. Ook is tijdens de vergadering nog gesproken over de onderhandelingen die Rotterdamse taxichauffeurs voe ren. In ieder geval willen de Schie damse vakbonden wel gelijk mee gaan met de kotaende Rotterdamse regeling, gebaseerd op het zogenaam de voor-inclusief systeem. ARNHEM De 69-jarige O. H. H. de Haer is dood in zijn woning aan de Zaanstraat te Arnhem aangetrof fen. Hij moet daar verscheidene da gen levenloos hebben gelegen. Een arts constateerde een natuurlijke dood. Een nicht van de overledene maak te zich al enige dagen ongerust over haar oom. Zij had verscheidene ke ren aangebeld, maar geen gehoor ge kregen. Zij waarschuwde daarop de politie, die zich toegang verschafte DEN BOSCH Op last van de officier van justitie mr. M. J. Brui gom, is een gerechtelijk vooronder zoek gelast naar de gedeelteHjke instorting van de Sint Lucaskerk in Den Bosch. Dit vooronderzoek zal worden gevolgd door een uitgebreid justitioneel deskundig onderzoek. Zoals bekend werd zaterdagmiddag door een instortende muur van deze kerk een jongen van twaalf jaar ge dood; zijn moeder werd zeer ernstig gewond. WINSCHOTEN In Winschoten zijn veertien personen dakloos ge worden door een felle orand. die gisteravond een dubbel woonhuis volledig verwoestte. Omstreeks half negen ontstond door nog onbekende oorzaak brand in de woonkamer van de familie Stem leider, een echtpaar met zes kinde ren. Door de stormachtige wind greep het vuur zo snel om zien heen, dat de met drie ploegen uitgerukte brandweer van Winscnoten compleet machteloos stond. Ze kon niet voor komen dat ook het door de uit zes personen bestaande familie Santifort bewoonde gedeelte volledig ten prooi viel aan de vlammen. UTRECHT De 53-jarige stof feerder C. J. Kuilenburg uit De Bilt heeft gisteren en vanacht bijna tien uur opgesloten gezeten in een lift van een in aanbouw zijnd flatgebouw aan de Eisenhowerlaan in Utrecht De stoffeerder was juist op weg naar beneden, toen een arbeider om half zes de elektriciteit uitschakelde. Zijn vrouw werd in de loop van de avond zo ongerust dat zy de politie waarschuwde. Stand na vijf ronden: 1. Kbrtchnot (USSR) S, 2. Gheorghiu (Roem) 9tu 3/4 Tal (USSR) en Fortisch (Hong) 3, 5/8 Donner (Ned), Ciric (Joeg), Hort (Tsjech). Matano vic (Joeg) 2Vi, 9. Karafclaia (Joeg) 2 4- i a tg, 10/14 Bobotsow (Buig), Hossollmo (USA), Langeweg (Ned). Padewski (Buig), Ree (Ned) 2, 19. trvtav (Joeï> IVi 1 afg.. 16. van Geet (Ned) 1. Uitslagen dames eerste ronde: Corrle Vreeken (Ned) Elzbieta Kowalska (Fol) 1—0, Anne Sunnucks (Eng) Alexandra Nicolau (Roem) 0—1 (aanvankelijk alg.), Ingrid Tuk (Ned) - Antonia ivanova (Buig) 1—0, Terera Stadler (Zd Sl> Maria Ivanka pong) 1—0, Rie Timmer CNed) Fenny Heemskerk (Ned) 1—0, Jana Msly- petrova (Tsj Si) Valentins Koziovakaja (Rust) 0—1. Uitslagen: Ueestergrocp: Vijfde ronde: Crabbendam Nikollc 01, Clocaltea Zuckerman 'It—li, Hartoeh Marovic 5414 (aanv, afg.), Joogsma Van Schel- tinga ih—>'/-. Doda Vyslouzil 1—0. Medina Ostojic 0l (aanv. afg.). Fleseb Tatai 1—0. Ujtelky Duakelbimn af®. Stand na vijf ronden: 1/2 Zuckerman (USA) en Dada (Polen) 4, 3/4. Clocaltea (Hoen)), Nlkolle (Joeg) 8>/i, S/7 FieSch (Hong), Medina (Spanje). Ostojic (Joeg) 3 pnt.. 8/9 Tatai (It) Van Seheltinga (Ned) 2Vi pnt„ 10. Marovic (Joeg) 2. 11. Ujtelky (Tsjech) 1>/j 4- 1 afg.. 12/14. Jnngsma (Ned), Hartoeh (Ned), vyslouzil (Tsjech) l'ii. 15. Dunkclblum (Belg) 14-1 afg., l«. Crabben dam (Ned) 1. LEERDAM De jaarlijkse glas- stadmars, waar 12.000 13.000 wan- delaars(sters) aan meedoen, zal,dit jaar worden gehouden op zaterdag 25 mei. De organisatoren, het Vendel van de Oranje Garde, onder leiding van de heer A. van Soest, is reeds maanden bezig om de mars voor te bereiden. Heeds nu is bekend dat de Mari nierskapel op deze zaterdag aanwezig zal zijn, met daarnaast ook weer vele muziekkorpsen en drumbands uit Leerdam en omgeving. UTRECHT Het bondsbestuur van het Nederland handhal verbond heeft besloten met ingang van 1 sep tember 1968 als trainer in vast dienstverband aan te stellen de Tsje chische oefenmeester en handbal ex pert Jan Mraz, Mraz afkomstig van Slavia uit Praag, is 36 jaar en oud-international, Hij was trainer Van de Tsjechische nationale teams. Naast het trainerschap en de coa ching van de vertegenwoordigende ploegen zal de heer Mraz zich bezig houden met het opleidlngswerk, (Van onze moderedactie) AMSTERDAM Het eerste vleug je Franse mode voor de zomer was gisteren overgewaaid naar het Apol- lo-hotel, waar Timwear een fleurige collectie tricot kleding toonde. Het worden veelal strepen en streepjes in onregelmatige composi ties en sprekende kleuren voor jum pers en jurken. De jumpers zijn vrij lang en er wordt nogal eens een, overigens volkomen overbodige, cein tuur van zwaar leer op gedragen. Opvallend was het. principe, dat de streep rond de hals tot een pasje werd verwerkt, wat bijzonder aardig staat. Soepele tricot jurkjes, recht en eenvoudig, maar ook een meer gekle de donkerblauwe japon met ingezet wit vest Tricot mantels, die met de japon een ensemble vormen, maar ook capes. Smal en recht om de schouders, Een heerlijke dracht voor koele voorjaarsdagen. De door Italië reeds aangekondigde wijdere rokken zagen we in geklede japonnetjes van zijden tricot bedrukt met grote grillige fel gekleurde des sins. De overblousende lijfjes zijn heuplang, het rokje klokt er als een volant onder uit. Korte rokjes nog, alle anti-ministemmen ten spijt. Een aardig modesnufje bij deze Weding waren de gladde geëmailleer de armbanden in de kleuren van jumper of japon. t*1 x V -rifwfr. 3 t Rood, wit, blauw in onregelmatige strepen voor dit wollen voorjaars- jurkje uit de collectie Timwear. De streepverwerking tot een pasje bij de schouders is kenmerkend voor deze modellen.

Trouw / De Rotterdammer | 1968 | | pagina 3