Protest KABÖ tegen benadelin ambtenaren elk willekeurig bedrag moet kunnen betalen-aan wie ook, waar ook in Nederland... al 50 jaar een Postcheque- en Girodienst. 50 jaar voor en van ons allemaal BIJNA VIJFHONDERD DODEN OP SICILIË 'Bedrijf van 600 man weg uit Amsterdam Achermann in Luzern gepakt POSTCHEQUE- EIM GIRODIENST Maria Janssen sprak met 1 25 a.s„ moeders i Auto's botsten frontaal: dode 50 JAAR 1918-1968 Palermo thans een verlaten stad )ode en veel zwa a roe won den na treinbotsing vane ook met ■motor In Apeldoorn meer mogeli kheden Boerenleenbank: winst 2 miljoen mtmÊmmÊimsmmemmmmmÊmBmimiÊimmmm Ongelukken op de iveg Kinderen iSprookjes Een halve eeuw geleden heeft een aantal mensen ingezien, dat iedere Neder lander op eenvoudige wijze moet kunnen deelnemen aan het gemakkelijke "girale" betalingsverkeer. Daaromwerd op 16 janu ari 1918dePostcheque-en Girodienst inge steld. Dankzij dat initiatief is ervoor ieder een die dit wenst een postgiro-rekening. Hoe belangrijk dat is, weet nu iedereen. De postgiro is uitgegroeid tot een zaak van algemeen belang, Niet alleen voor het grote bedrijf en voor de winkelier. Ook de particulier maakt steeds meer gebruik van de postgiro. Terecht; wie in een winkel iets koopt of thuis Iaat bezorgen, voldoet de nota per postgiro; de wegenbelasting gaat langs dezelfde veilige weg naar Apeldoorn; het abonnementsgeld voor een krant b.v. naar Amsterdam; de premie voor een le vensverzekering naar Rotterdam; de con tributie voor een vereniging naar Utrecht; de gift voor een charitatieve insteliing naar Maastricht... Zo wordt voortdurend door heel Nederland geld verplaatst Langs post- girale weg - snel, kosteloos en doelmatig, of het nu een bedrag is van enkele kwartjes of een som van f. 10.000,-. Dat kan allemaal per postgiro. De postgiro is dan ook niet meer weg te denken. Deze dienst heeftzich ontwikkeld tot een instituut met bijna 1.500.000 rekening houders. Zij profiteren van het grootste gironet van Nederland dat reeds enkele ja ren is geautomatiseerd. De computerkan sen werden gegrepen toen ze er waren. Nu staan er computers in de postgiro-centra te Arnhem en Den Haag Geruisloos en feilloos verwerken ze bijna een miljoen overschrijvingen per dag Ze worden ge voed door de wensen van anderhalf miljoen rekeninghouders. Misschien bent u daar nog niet bi]. Dan doet u zichzelf tekort. Want diecom puters staan er ook voor u. En u kunt er heel eenvoudig gebruik van maken. Dat is plezierig voor u en voor alle mensen die al een postgiro-rekening hebben. Giro bete kent "ronde", "kring", en hoe groter de kring hoe beter dat is voor iedereen. Zie daar de maatschappelijke functie van de postgiro en daarom kuntu er zonder meer een rekening openen. Op elk postkantoor liggen aanvraagformulieren voor u klaar. Komt u maar in de kring; de Postcheque- en Girodienst bestaat vandaag 50 jaar en u mag de jubilarisenzijn 1.500.000rekening houders best de hand reiken. mmmÊÊmMmmêmêMÈM MET GEVLUCHT Pagina 3 2 A DINSDAG 16 JANUARI ljjfia Inzicht in de van de li e valling (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Uit de stellingen bij haar proefschrift over zwan gere en kraamvrouwen blijkt, dat Maria^ Janssen, klinisch psy chologe in het Dijkzigtziekenhuis, een veelzijdig gerichte belang stelling heeft. Voor de mode bijvoorbeeld, waar zij poneert, dat xninimode doet denken aan de pagedracht uit de middeleeuwen en het verschil tussen de seksen vermindert. Meer aansluitend bij het onderwerp van haar proefschrift is haar wens. dat de kledingindustrie, „die veel aandacht besteedt aan de kleding van aanstaande moeders", zich eveneens zou toeleggen op het vervaardigen van kleding voor de jonge moeder. Die laatste opmerking is cr een uit ie véle, die zij te horen heeft gekre gen tijden»' haar onderzoek' op de Rijkskweekschool voor Vroedvrou wen, in Rotterdam, waar zij gesprek ker» voerde met honderd vrouwen die haar eerste kind verwachtten en met vijfentwintig anderen, die deze ge beurtenis voor de tweede maal zon eter; meemaken. Die gesprekken en uiteraard verdere studies dienden als basis voor haar proefschrift „Zwangere en kraamvrouw in psy chologisch perspeetief", waarop zij aan de universiteit van Nijmegen promoveerde tot doctor in de sociale wetenschappen. Eer. onderwerp, dat „min of meer vanuit de praktijk" gegroeid is. Mej. Janssen is werkzaam op de psychia trische afdeling var het ziekenhuis en heeft daarbij onder meer te ma ken met jonge moeders die aan een, gelukkig nie; zo vaak voorkomende, psychose van het kraambed lijden. „Om een beter inzicht te krijgen, kwamen we tot de conclusie dat het belangrijk, is <m te weten wat zowel de periode vóór als kort na de beval ling voor een gezonde vrouw bete- TJTRECHT In een gisteren ge houden protestvergadering heeft de KABO, de rk bond van over heidspersoneel, een motie aangeno men vaarln de Kamer wordt ge vraagd de uitvoering van de '«slis singen der regering over de ar beidsvoorwaarden voor ambtenaren te beletten. De beslissingen vormen, aldus de motie, een ernstige aantasting van de rechtszekerheid der ambtenaren. Budgettaire omstandigheden van le overheid mogen geen reden '-ijn die rechtspositie aan te tasten. Bi motie is gestuurd naar de regering, de Sta ten-Generaal en de vakcentrales. BEERS Op de weg van Cuyk naar Grave kwam gisteravond de 67-jarige L. H. Wolters uit Cuijk tij dens een inhaalmanoeuvre met zijn auto in frontale botsing met een te gemoetkomende vradhtwagen. De heer Wolters was op slag dood- BAARN De 42-jarige mevrouw Pfeifer Vervloot uit Baarn kwam gisteravond op de provinciale weg BaarnHilversum om het leven toen haar auto van de weg raakte en te gen een boom botste. Waarschijnlijk is een plotselinge rukwind de oor zaak vsn het ongeluk geweest. - HOLTEN De 11-jarige Jan Al- bert Boode uit Holten werd gisteren op de Rijssenseweg door een perso nenauto gegrepen en gedood. >e jon gen fietste met eer. neefje rechts van de veg toen hij plotseling door een met grote snelheid naderende auto wen' aangereden en met rijwiel en al in de sloot werd geworpen. Hij was op slag dood. kent. In ons hele vak is het eigenlijk zo, dat we vaak wel iets afweten van een ziekte, van het afwijkende, maar veel minder van het gewone, van het gezonde. We wilden proberen na te gaan, wat het krijgen van een kind bete kent voor een vrouw, welk effect die gebeurtenis op haar heeft en of er verschillen bestaan tussen vrouwen die hun eerste kind verwachten en zij, die al eerder een bevalling heb ben meegemaakt Dat bleek inder daad het geval, als is hei voor de ïaatsten och weer een belangrijke belevenis." Mej. Janssen is de eerste klinisch psychologe die aan aen Rotterdams gemeenteziekenhuis (nu academisch) verbonden werd. Nu werken er nog twee collega's in Bijkzigt beiden mannen en zij oordeelden, Jat een dergelijk onderzoek beter door een vrouw kon worden uitgevoerd. Een groep psychiaters, psychologen en gynaecologen, voor wie zij in Bijkzigt een lezing over dit onderwerp hield, achtte het een bijzonder interessante materie. in kindereu ia mej Janssen sterk geïnteresseerd. Voordat zij in een full Hme-baan bij Dijkzigt ging werken, verdeelde zij haar tijd over dit zie kenhuis en over de kinderafdeling van het Zuiderziekenhuis. Twee ta ken die zij op zich nam, toen zij in 1952 terugkeerde uit Amerika, waar zij, met een beurs, een jaar door bracht op het Institute of Child Wel fare in Minnesota., In 1955 moest zij kiezen tussen een volledige baan bij Dijkzigt of bij het Zuiderziefkenhuis, Zij koos het eerste, al kan zij zelf niet precies verklaren waarom. Voordat mej. Janssen, van geboorte een Hoornse, naar Amerika vertrok, was zij afgestudeerd aan de gemeentelijke universiteit in Amster dam. Dis belangstelling voor de leef- en denkwereld van het kind („maar vol wassenen zijn ook boeiend"! blijkt ook uit de stelling, waarin zij over kindertekeningen spreekt en waarin zij oordeelt, dat kinderen van veer tien jaar in hun tekeningen sterker visueel zijn ingesteld dan zesjarigen. En, uit een andere: „Meer dan het voorlezen geeft het samen vertellen van verhalen met jonge kinderen hun de gelegenheid aan te geven hoever zij mee willen gaai- in de nieuw gecreëerde werkelijkheid". Zij houdt ook van sprookjes, vooral die, waarin een. autobiografisch element is verwerkt, hetgeen met name bij de Deen Andersen het geval is, die, al dus mej. Janssen, in „De kleine zee meermin" zijn eigen worsteling om het kunstenaarschap uitbeeldt. Zij betreurt het, dat het haar niet is gelukt om Chagalls „Maternlté" als illustratie in haar proefschrift te mo gen afdrukken. Dc schilder wees. een desbetreffend verzoek af. Ziï vond dit schilderstuk interessant In ver band met uitbreidingen van Maria uit de late Middeleeuwse kunst, waarbij het nog ongeboren Christuskind op de kleding van zijn moeder is afgebeeld. Haar proefschrift bevat wel een te kening van een vijfjarig jongetje, dat in principe op dezelfde wijze een vrouw, lie een kindje verwacht, weergeeft Kindertekeningen vindt zij bijzon der interessant. „Misschien zou daar ocfk een proefschrift in zitten." DeAmerikaanse vocal-group "The Supremes vertoeft in ons land voor televisie-opnamen. Op de foto v.l.n.r. Lindy Birdsong, Dianne Ross en Mary Wilson. Omdat U, zonderkosten, daarom «emu p£ü PALERMO De aanhoudende aardbevingen in het westelijke deel van Sicilië hebben aan naar schatting vijfhonderd mensen het leven gekost. De dorpen Montevago (300 doden) en Gibellina (100 doden) zijn geheel verwoest. Er zijn de laatste twee dageri niet minder dan twaalf zware schokken gevoeld. De hevigste kwam gister morgen om drie uur. Deze was voor af gegaan door enkele lichtere, zodat velen in de .gelegenheid waren op tijd hun woningen te verlaten. Het grote aantal slachtoffers in Montevago (3000 inwoners) zou te wijten zijn aan het feit dat de meeste inwoners niet zijn gevlucht omdat zij vertrouwden op de hechtheid van hun huizen. Mede door de slechte (telefoon) verbindingen kwam het reddings werk pas gisteren in de loop van de dag op gang. Het leger heeft veld hospitalen ingericht, waar ook drin- gend operaties worden uitgevoerd, ©n veldkeukens ingeschakeld voor fle bereiding van warme maaltijden voor de getroffenen. Ook verscheidene landen hebben hulp aangeboden. De VS sturen vliegtuigen, tenten, levensmiddelen en medicamenten en Engeland heeft voor het vervoer van goederen ma rineschepen ingeschakeld. Drie Britse artsen en zes verpleegsters zijn ai in Palermo aangekomen. Paus Paulus heeft een geldbedrag geschonken. De doden zijn op Sicilië nog lang niet geteld. Met man en macht zoe ken reddingsploegen nog onder' het puin naar deden en overlevenden. Enkele vrijwel geheel verwoeste zijn nog niet bereikt. Lange rijen mensen, afkomstig uit de -getroffen dorpen Gibellina, Sa- lemi, Santa Ninfa, Montevago, Fog- gioreale en Salaparuta, trokken gis teravond langs de nog open zijnde verkeerswegen In het zwart geklede vrouwen met kleine kinderen in de armen en mannen met dekens op de rug strompelden voort in een ijzige koude. Velen sliepen ook vannacht weer in tenten in de sneeuw. Sicilië rouwt om zijn vijfhonderd doden en meer dan duizend gewon den. Zelfs de hoofdstad Palermo is een verlaten stad. Duizenden zijn weggetrokken en kamperen in de omgeving. Het was voor het eerst na zestig jaar dat een dergelijke natuurramp zich in dit deel van Italië voltrok, In 1906 kwamen op Sicilië 85.000 mensen om het leven toen de stad Messina bij een aardbeving mei-de grond werd. gelijk gemaakt. o HECHINGEN Bij een treinonge luk op het traject Haigerloch He- chingen in de buurt van Stuttgart is gisteren een machinist om het leven gekomen en zijn zes mensen le vensgevaarlijk en negentien anderen deels zwaar gewond. Een uit één rijtuig bestaand perso- nentreintje en een goederentrein wa ren in volle-vaart op elkaar ingere den. De goederentrein schoof het an dere treintje meer dan 50 meter voor zich uit. Een deel van de inzittenden daarvan voor -het merendeel scho lieren moest met snijbranders uit de wrakstukken worden bevrijd. (Van onze redacteur automobilisme) BRUSSEL Op de automobielsa lon. -die morgen- in. de Belgische hoofdstad geopend wordt, wordt een Dyane 6 (de nieuwe versie van Ci- troëns „Lelijke eendje") gepresen teerd met een 26 pk motor. De krachtbron en de versnel lingsbak zijn identiek aan die van Ami 6, zodat deze wagen geen specia le produktieproblemen oproept De Dyane 6 wordt aangeboden in de uitvoering Confort (800 cc motor, 26 pk, topsnelheid 110 kilometer per uur, prijs 5,290), terwijl de Dyane Luxe (425 cc motor, 21 pk, topsnel heid 95 kilometer per uur) 4.850 blijft kosten. Voor de zogenaamde commercial uitvoering van de Dyane 6 betaalt men 60 gulden meer, AMSTERDAM Vier jongelui in de leeftijd van 19 tdt 23 jaar zijn gisteravond in een trapportaal in de Korte Leidsedwarsstraat in Amster dam betrapt bij het roken van mari huana. De politie nam drie pijnen in beslag en enkele grammen marihua na. Een van de jongens bleek voorts in het bezit van een aantal blanco doktersrecepten. Het viertal werd in verzekerde bewaring gesteld. AMSTERDAM De Coöperatieve vereniging Centraal beheer- zal naar Apeldoorn -worden verplaatst. De 700 personeelsleden kunnen mee. Boven dien zal er nog voor 150 andere werknemers werk zijn in het nieuwe gebouw. De werknemers krijgen een tege moetkoming in de verhuiskosten en inrichtingskosten en voor het over bruggen van huurverschiUen. De verhuiskosten van het bedrijf worden geschat op twee miljoen gul den. Het bedrijf is thans -onderge bracht in het gebouw van het Ge meenschappelijk administratiekan toor in de hoofdstad. Over vijf jaar zal de verhuizing zijn voltooid. LUZERN Anton Achermann, wiens kunstzaal vorige zomer Inter nationaal in opspraak kwam ómdat er vervalste schilderijen in tentoon gesteld zouden zijn, is gisteren in Lu zern gearresteerd. Een politiewoordvoerder zei dat Achermann verdacht, wordt van be drog wegens het ten verkoop aanbie den van vervalste kunstwerken tij dens. een expositie van aan "Vincent van Gogh en Franse impressionisten toegeschreven schilderijen. Nadat de politie de schilderijen in beslag had genomen, verklaarde Achermann het motief ervoor „eenvoudig belache lijk" te vinden. De eigenaar van de schilderijen, de Nederlander 'Jelle T. Boer, gal als zijn commentaar: het Is allemaal ja loezie van de Zwitserse vereniging van kunsthandelaars (waarvan Achermann geen lid is). Ik sta voor de volle 100 pet. als kunsthandelaar in voor elk schilderij en elke teke ning. De Centraal-Beheer-groep wordt gevormd door enkele verze keringsmaatschappijen en een compu terservice bureau. Het premie-inkó- nen bedraagt meer dan 110 mil joen. Het bedrijf groeide de laatste jaiwi zo snel dat naar een nieuwe behui zing moest worden omgezien. Ten slotte werd Apeldoorn gekozen s® ie hand van «en vestigingsplaatson derzoek van liet Nederlands econo misch instituut in Rotterdam, Volgent dit rapport was Nijmeg® het gunstigst, daarna Ensched? ai als derde Apeldoorn, Amsterdam kwam niet zo goed uit de bus ej grond van drie factoren: de struc turele tekorten op de arbeidsmarkt de moeilijke huisvesting van werk nemers en een tekortschietend vesti gingsklimaat. Bovendien was ook het gemeente* bestuur van Amsterdam niet bijster enthousiast over de vestiging van dienstverlenende bedrijven. B. en V- wilden geen grond uitgeven ia «e Bijlmermeer. Dat de keus op Apeldoorn viel ;is mede te danken aan het "feit dat deze stad so gunstig ligt, aan twee be- langrijke oost-west- en noord-zuid- rijkswegen. Centraal beheer is het eerste bedrijf dat zich in de nieuv- uitbreidingskem van Apeldoorn ves tigt 1! EINDHOVEN De Coöperatief centrale boerenleenbank verwacht over '1967 een netto-winst van twef gulden. Dat is evenveel als in 1966- Het spaaroverschot van de asni' sloten boerenleenbanken beliep bet Vjg rig jaar, zonder rentebijschrijvmg miljoen gulden, ruim 52 procent da» in 1966. Alles 'bü elkaar stegen de aan ©- -boerenleenbanken toevertrouwde gf*. den met 575 miljoen gulden, tegenov; 407 miljoen gulden in 1966,

Trouw / De Rotterdammer | 1968 | | pagina 4