„El Doradoeen stoere Western met Wayne Godard aan het woord Cinemanifestatie met 26 premières Doorgereden na dodelijk ongeluk Officier: ijzingwekkende mentaliteit in verkeer „Zeg maar dat het een hond was55 Abi A. sloeg en stak zijn vrouw Moderne composities hij BOTLEKBRAND GEEN DREIGENDE RAMP Lof voor de blussers /■mZr ■455:- N DA opruiming opruiming „Onderbetaalde5' kelner ging te keer in café Vereenzaamd** oostertiny Eis van een jaar voor rijden onder invloed DE ROTTERDAMMER 2A VRIJDAG 19 JANUARI .twee-persoons ledikanten met nachtkastjes Nieuw voor Rotterdam Prolongaties Reprises (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM In het vragenhalfuurtje aan het be gin van de gemeenteraadsver gadering van donderdag bracht drs. A. J. Lems (soc.^ de grote brand van zaterdag en zondag in de Botlek ter sprake. Hij uitte zijn grote waardering voor hetgeen de brandweer en ook de bedrijfsbrandweren hebben gepresteerd onder bij zonder ongunstige weersom standigheden. Pagina 4 /Vvr /tos De thans 59-jarige en zeer geliefde acteur John Wayne heeft met de film „El Dorado" van Howard Hawks weer een knappe prestatie aan zijn cowboyrollen toegevoegd. Hij staat met dit genre nu al zestien jaar hij de „top-tien" van de filmindustrie in de V.S. en Canada en het gaat er op lijken dat hij het ongeslagen record van wijlen Gary Cooper, die het tot zeventien jaar bracht, gaat breken, want enquêtes hebben uit gewezen dat hij thans van de vierde naar de tweede plaats is gestegen. lmg van de beide helden meemaakt, door schotwon den, die bij Cole de rechter arm buiten gevecht stelt, en bij J. P. het linkerbeen, zodat hij op een kruk moet lopen, doch niettemin de strijd niet ontlopen en winnen. Een interessante Western dus. Thalia, Passage. 14 jaar. H. St. ..Twee of drie dingen die ik van haar weet" is de wonderlijke titel van Jean- Luc Godards film die in juni i-orig jaar te Arnhem zijn Nederlandse premiere beleefde en die we toen uit voerig bespraken. In deze film houdt deze Franse regisseur zich bezig met de moraal van de mo derne grote stad (Parijs), waarin de mensen, gedreven door hun verlangen naar luxe, zich gemakkelijk laten verleiden tot prostitutie. Verder houdt hij 2ich bezig met de vraag naar de we zenlijke zin der dingen, de betekenis van de taal en het vermogen tot denken met de camera. Met dit alles, wat de cine ast overhoop haalt, is een zeer moeilijk toegankelijk werkstuk ontstaan, waarin men wel geboeid wondt door veie originele ideeën en in vallen, doch die toch vele ••Taeen onbeantwoord laat, omdat de bewïerrookte filmmeester niet verder komt dan een frappante constatering en dan geen enkel evangelie heeft. Zo is deze film dan ook alleen geschikt voor volwassenen met een gerijpt onderschei dingsvermogen. Kriterion. 18 jaar. Howard Hawks speelde met „El Dorado" bovendien nog een goede troef uit, door de even bekende en knappe cowboyfiguur Ro bert Mitchum naast Wayne te plaatsen, waarmede deze spelers voor het eerst samen in één film optraden. Daar moeten we dan nog aan toe voegen dat Hawks de Westernregisseur bij uitstek is en altijd een sublieme sfeer weet te scheppen en het ernstige verhaal met fij ne humor weet te kruiden. Samengevat: een team dat de fervente liefhebber van de Western nog steeds weet te verrassen. Het verhaal handelt om de schurk Jason, die het ge munt heeft op de bezittin gen van de rancher Kevin MaeDonald, een hardwer kende boer in El Dorado (Texas) die de ranch met zijn gezin nauwelijks boven ■water weet te houden. Maar Jason wil diens waterreeh- te»: niet goedschiks dan....! Hij huurt een revolverheld, Cole Thornton .(John Way ne) die het zaakje voor veel geld moet opknappen, doch als Cole in El Dorado aan komt hoort hij van de she riff Harrah J. P. (Robert Mitchum) dat Jason een on gewenste schurk is in El Dorado. Cole en „J, P." (zo als de sheriff wordt ge noemd) worden dikke vrien den en Cole gaat Jason zeg gen dat hij niet voor, maar tegen hem zal zijn en waarschuwt hem voor J. P., een niet te onderschatten tegenstander. Na eerst wat schermutselingen, die doden .kosten, groeien de spannin gen naar een explosie waar in de vrienden, geholpen door een oude Indiaan en een ïonge cowboy de strijd aanbinden tegen de misda digers die Jason voor zich georganiseerd had. Zwaar gehavend komen Cole en J. P. uit de strijd te voorschijn, maar de over winning is behaald. Het is qua verhaal alle maal wat traditioneel doch Hawk weet er juist het bij zondere accent aan te ge ven, verrassingen en humor in te vlechten, zo dat men tot de laatste meters film geboeid blijft kijken en dat zegt genoeg. Een wonderlijk element hierin is, dat men de aftake- UTRECHT Op SI janu ari begint in de Domstad weer de Cinemanifestatie. De organisator, de bioscoop onderneming A. F. Wolff N.V., heeft voor deze week een filmprogramma kunnen opbouwen dat, voor de film liefhebbers op zijn minst belangrijk is. De filmweek moest zelfs met een dag worden uitgebreid om de stroom van films te kunnen verwerken. Het programma bevat op het ogenblik 26 premières die aüen uit het buitenland komen namelijk Engeland, Italië. Frankrijk, Japan, Tsjechoslowakije, Griekenland, Canada, Duitsland, België. Verenigde Staten, Joegoslavië etc. Vele regisseurs en hoofdrolspe lers van de te vertonen films hebben toegezegd tij dens de vertoning van hun film present te zijn. Er zuilen tijdens deze ma nifestatie twee prijzen wor den uitgereikt m.n. een pu- biiekprijs en een prijs van de kritiek. Het publiek kan, evenals bij voorgaande festivals waarde cijfers ge ven na elke voorstelling. De prijzen bedragen een waar de van ƒ1500. Ze zijn beschikbaar gesteld door de gemeente Utrecht m.m.v, het Fentener van Vlissingen Fonds. Ze bestaan uit twee sculpturen van resp. Paul Gregoire en Wout Maters. Pepsi Cola Internationaal heeft 2000 beschikbaar gesteld voor de beste op het festivals waardecijfers ge- landstalige korte film. De manifestatie wordt ge opend met de Engelse come- die van Stanley Donen „Re- dazzled"; een Europese pre mière! Zij die belang stellen in deze bijzondere filmweek kunnen het volle dige programma te Utrecht bestellen bij Cinemanifesta tie, Oudegracht 156 te Utrecht. Als een bekende fabriek van merk-ledi kanten overschakelt op. nieuwe modellen, dan Is met de prijzen van de restanten in het magazijn nog wel eens Iets tevenleren... Zo ook deze 2-persooni ledi kanten met aangebouwde nachtkastjes, een solide, uit voering, een sieraad voor de slaapkamer... ledikanten' met een stevige gezondheidsspiraal die onze klanten morgen kopen voor prijzen, die beslist geen tweede keer zullen voorkomen. 120 x 190 cm 130 x 190 cm Morgenvroeg cm 9 uur begint de speciale verkoop van deze 2-persoons ledikanten met aan gebouwde nachtkastjes, in geel- ivooren blauw-ivoor uitvoering, voor prijzen, die alléén In een Opruiming mogelijkzijn. Duur vin de Opruiming 18 januari tot 9 februari Giin ut. of schrift. hui. ROTTERDAM Van een „ijzingwekkende mentaliteit" getuigde volgens de officier van justitie het gedrag van de 50-jarige procuratiehouder J. v. d, V., die niet alleen door reed nadat hij een meisje had aangereden, maar bovendien zijn 15-jarig dochtertje, dat naast hem in de auto zat, aan zette tot een leugenachtige verklaring tegenover de politie. De aanrijding zelf, die de dood van het slachtoffertje veroorzaakte, was de man niet ten laste gelegd. Wel het doorrijden, waarvoor mr. W. D. Mee- ter een gevangenisstraf van drie maanden eiste en twee jaar ontzeg ging van de rijbevoegdheid. „Tegen dit soort misdrijven kan niet hard genoeg worden opgetre den", aldus de officier, die stelde, dat er van een angstwekkend toenemen de verruwing en onverschilligheid in het verkeer sprake is. Het aantal au tomobilisten dat zich hieraan schul dig maakt is van 1060 tot 1967 geste gen van 1.343 tot volgens een voorlo pige telling 2.962. Het ongeluk gebeurde op 29 okto ber 1967 op de Broekweg in Vlaar- dmgen. De noordelijke zijde van deze straat was voor het verkeer afgeslo ten, maar het bord, dat het verkeer hierop attendeerde, werd door ver dachte niet, althans niet bewust, op gemerkt. Hij realiseerde zich dit pas toen hjj pijlen op het wegdek zag, rijbaan opgestapt om over te steken naar de bushalte. Op dat moment werd zij gegrepen door de auto au volgens getuigen met een snelheid van 60 70 km reed, volgens v. 4 V zelf met 40 a 45 km. (Van een onzer verslaggeefsters) maar besloot toch maar door te rij den om eventueel achteropkomend verkeer dat er, zoals hij later ook in zag uiteraard helemaal niet was. niet te hinderen. Op het verhoogde middengedeelte van de weg liepen het elfjarige meisje Monica van Beers en haar moeder. Vermoedelijk is het kind de Een harde Western. 2, 7 en 9.15 uur. 18 jaar. n - METRO. „Een gravin van Hongkong". KRITERION. „Tweer of dne togen, Een füm vfln chapUn met Sophia Luren rwii n VtyL in de hoofdrol. Wat weemoedig van Godard. Die „haar is prijs, een beda toon_ pretentieloos vermaak. 2, 7 en 9.30 van de moderne samenleving cntiekloos uur A L weergegeven Alleen voor volwassenen. pRINS'ES. jjXhe naked mnner". Spio- c.I"a 7^aarjirt'' i nage thriller, waarin de onbarmhartige PASSAGE. „El Dorado met John zydg van dR bedrijf beklemmend in het licht wordt gesteld. Boeiend amusement. 2, 7 en 9.30 en zat. en woensd. 7 en 9.30 uur. 14 jaar. REX. Eddie speelt met vuur". Weer e enthriiler met Eddie Constantine, die Wayne en Robert Mitchum. Een interes sante Western. Goed amusement. 2 en 8.15 en zat. 2, 7 en 9.15 uur. 14 jaar. THAJLÏA. „El Dorado" (Zie Passage). 2.15, 7 en 9.30 en zat. 2, 4.30 e.v.v. 14 jaar. altijd op verrassende wijze met zijn te genstanders afrekent. 2.15, 7 en 9.30. Zat. 2, 4.30 7 en 9.15 uur. 14 jaar, 't SLAG. „Het recht van de revolver". Misdadigers Western. Goede karakterte kening en spannende verwikkelingen. 19 30 uur. 14 jr. STUDIO '62. „Op blote voeten in het park", naar het toneelstuk van Neil Si mon. Aardige filmkomedie. 2.15, 7 en 9.30 en zat. 1.45, 4.15, 7 en 9.30 uur. A.L. Foto boven: John Wayne als Cole in de film ,JEl Dorado". Den nogal „vurig" contact met de handlangers van de schurk Jason, die een hard werkende boer en zijn gezin belaagt. 't VENSTER. „Citizen Kane", een film van Orson "Welles. Onderhoudend ARENA. „Modern Millie". Kostelijke musical met Julie Andrews. 2 en B uur. AX. CENTRAAL. „BADSENSATIES". Sex- film met weinig interessante inhoud. Bedenkelijk" amusement. Af te raden. 2, 7 en 9.15 en zat. ook 4.30 uur. 18 jaar. CINEAC N.R.C. Van 9-30 - 17.30 uur de prachtige film van Herman v d Horst „Faja Lobbi" A.L. 6, 8 en 10 uur „Ze ventien". Zedenschets. Een al te vrij- moedige film over de sexualiteit. Af te amusement. 2, 7 en 9.15 (Maandag beslo- raden 18 iaar ten avondvoorstelling). 14 jaar. CINEAC AD: Luis Buhuels tot nog toe "^ïUTORl A. T/m woensd. Boris Kar- laatste film Dasvlinder" knatrae film- loff ln de beken<3e griezelfilm „Het preftatie dmocfnKr Md wat'Imake- «XZJf tweVr/wTa^311 9'30 2U° °m 30 uur.ïe5 proo^pfychotol CORSO. „The sound of music", met ef !^SSAULtStekende tamÜiemUSl- ÏÏSrSSFïS- volwassenen 18 GRAND. „Oorlog en vrede". Russische 3a,ir" film van goede kwaliteit naar een deel jv- j van Tolstoi's gelijknamige roman. 2 en 8 llKterïllltlltiees uur. 14 jaar. LUMIBRE. 5e week. „James Bond 007 COLOSSEUM: Kara Ben Nemsi. Zat. Casino Royale". Aardige comedie met 2 een aantal leuke vondsten. Vlot amuse- PASSAGE. „Klopjacht m Holland", ment. 2, 7 en 9.30 en zat 1.30 5 e.v. v. 14 Woensdag 2 uur PRINSES. „Sensatie m het circus' Zat. en woensd. 2 uur. VICTORIA. „Yeah Yeah Yeah, hier zijn we, de Beatles. Zat. en woensd- 2 uur. jaar. HARMONIE. „Ringo, de gevreesde" (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Als een tragische figuur, een vereen zaamde Oosterling, kwam de 50-jarige, uit Singapore afkom stige classificeerder Abi A, te voorschijn uit het requisitoir van de officier van justitie en het pleidooi van zijn raadsman (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM „Het is beter hier te zitten likken, dan in de lik te zitten", citeerde de officier, mr, W. D. Meeter, het opschrift van de suiker zakjes uit café „De Lick" aan de Noordsingel. Met dit citaat doelde hij op de 39-jarige J. van de L„ die als kelner werkzaam was bij café „De Lick", op een avond na een paar borreltjes zijn loon eigenlijk maar weinig vond en de boel in het café kort en klein ging slaan. Maar tot deze vernieling waarbij zeker 250 flessen drank „omkwamen" bleef het niet beperkt. Na een poosje „rauzen", zoals de rechter, mr. R. J. Brunner het uitdrukte, verdween hij weer met ƒ160, enkele pakjes siga retten, een herenhorloge en flessen drank op zak. De drank bleek voor de verdachte het enige in zijn leven, temeer daar hij geen onderdak had en dus vaak eenzaam was. „Ik kan wel 40 a 50 biertjes per dag op" beweerde hij, waarop mr. Brunner hem op vader lijke wijze waarschuwde voor zijn lichamelijke constitutie. De verdachte, die reeds een scala van beroepen had afgewerkt maar voorkeur voor mijnwerker en zeeman toonde had zich telefonisch aangege ven bij de politie. De officier eiste tegen hem negen maanden gevangenisstraf waarvan drie voorwaardelijk voor drie jaar proeftijd en toezicht van het consul tatiebureau voor alcoholisme. Uitspraak over 14 dagen. GRONINGEN De 39~jarige sla ger H. B. uit Niezijl, die gisteren voor de Groninger rechtbank terecht moest staan wegens het onder In vloed van alcohol veroorzaken van een dodelijk ongeluk, hoorde een jaar gevangenisstraf en vijf jaar ontzeg ging van de rijbevoegdheid tegen zich eisen. HAARLEMMERMEER De laatste weken krijgen de huisvrou wen in Haarlemmermeer bezoek van een man die zich uitgeeft voor arts en zegt een onderzoek in te stellen naar de hygiëne. Het blijkt echter dat hij oneerbare bedoelingen heeft als hij eenmaal een woning is weten binnen te dringen. Het signalement van de man luidt: ongeveer 1.70 tot f5 meter lang, blozend gezicht, don ker achterovergekamd 'haar en een tenger postuur. ROTTERDAM Onder lei ding van de jonge dirigent Edo de Waart, bracht het Philhar monisch Orkest tijdens het eer ste gedeelte van het abonne mentsconcert van donderdag avond in de Grote Doelenzaal een tweetal moderne compo sities ten gehore: het opus „Unanswered question" van de in 1954 overleden Ameri kaan Charles Ives voor wie het componeren eigenlijk lief hebberij was en de in de periode 1965/'66 geschreven Anachronic I van onze jeug dige landgenoot Louis Andries- sen. Ives is altijd een compositorisch buitenbeentje geweest hij was in wezen moderner dan de „bekende" modernen en hij was dan ook zijn tijd ver vooruit Hij hanteerde al technieken, die als uitvindingen van na hem komende componisten wor den beschouwd als daar zijn dodeka- fonie en bi- benevens pluri-tonaliteit. Het eigenaardige feit doet zich nu voor, dat Ives deze schrijfwijzen op een vrij natuurlijke wijze gebruikt, terwijl latere componisten deze tech nieken soms wat krampachtig hante ren. Zo was „Unanswered question" overigens een vrij toegankelijk werkstuk alleszins de moeite van het aanhoren waard en deden de op tredende dissonanten vaak in het ge heel niet storend aan. Het orkest heeft onder de kundige leiding van De Waart voor een be hoorlijke reproduktie van het werk zorg gedragen al kwam het ons voor, dat de ijle strijkersklank nog wel iets zuiverder had gekund. Andriessens Anachronie I deed, ver geleken met ives, nogal eens gewron gen aan. De humor van de melodieci taten gebruikt m overeenstem ming met de pop-art in de schilder kunst lag er bovendien vaak te dik bovenop om werkelijk geestig te zijn. Gezien bepaalde aanhalingen zoals een fragment uit Brahms' Haydn-va- riaties, bleek ook weer eens pijnlijk duidelijk hoe onverwoestbaar goede muziek wel is ondanks de talrijke schimpscheuten van de jongere garde aan het adres van de „oude en conservatieve" toondichters. Het orkest heeft onder de zeer at tente De Waart in ieder geval met uiterste concentratie voor een zo gaaf mogelijke verklanking van dit werkstuk gezorgd alleen het mislukte microfoon-effect bij het klokkenspel aan het slot betekende een kleine afgang. De maker van het werk die na afloop op het podium kwam om het applaus in ontvangst te nemen, toonde zich getuige zijn vele bedankjes aan het adres van or kestleider en ensemble ten zeerste ingenomen met de uitvoering. De rest van het programma was gelijk aan het concert van afgelopen dinsdag. Zo was Theo Bruins weder om de gewaardeerde solist in Bachs klavierconcert in d, terwijl het con cert na de pauze andermaal Mozarts weergaloze 39e symfonie in Es ver meldde. De meningen over de straf, die de man moet worden opgelegd, verschilden echter. „Ik schrik van de eis", zo zei de advo caat, nadat de officier van justitie vier jaar met aftrek had gevraagd op grond van het primair ten laste gelegde: doodslag op verdachtes echt genote. V i De verklaringen van de .man over wat er zich precies heeft afgespeeld op 1 mei In zijn woning aan de Korfma-, kerstraat waren vrij verward. Hij kon zich er ook, zo zei hij, weinig van herinneren, alleen dat op een gegeven moment „alles zwart werd voor zijn ogen". Afgaande op de sporen achtte de officier het waarschijnlijk, dat de man zijn vrouw eerst met een zware glazen vaas op het hoofd heeft gesla gen en haar daarna achterna is ge gaan toen zij naar de gang vluchtte. Hij zou toen een mes gepakt hebben en haar daarmee steken hebben toe gebracht. Daarop zette hij de vrouw in een stoel, gaf haar te drinken en legde een verband aan om haar enkel, die zij tijdens haar vlucht gebroken had. Hij schoof ook nog een bankje onder haar benen maar verliet toen, zonder een dokter te waarschuwen, het huis. Pas na bijna vier uur, nadat hij doelioos had rondgezworven en daar bij" eerst in Haarlem en tenslotte in Schiedam terechtkwam, belde hij een kennis, die onmiddellijk naar de wo ning ging en de vrouw badend in haar bloed aantrof. „In Dijkzigt heeft men een bijzonder knap staaltje gele verd", aldus de officier. Aanvankelijk zag het er naar uit dat de vrouw gered kon worden, maar zij liep een trombose op, waar door zij op 13 me! overleed. Volgens de patholoog-anatoom zon de vrouw, als deze ontwikkeling zich niet had voorgedaan, het opgelopen letsel waarschijnlijk hebben overleefd. Haar dood. staat echter, zo oordeel de mr. W. D. Meeter, in causaal ver hand met het misdrijf, omdat de fac toren die tot trombose kunnen leiden, veroorzaakt zijn door de verwondin gen die de man heeft toegebracht. Bij zijn eis hield de officier reke ning met het psychiatrisch rapport, waarin A. sterk verminderd toere kenbaar wordt genoemd. De verhou ding tussen A. en rijn vrouw was al geruime tijd slecht. De man zou haar al eens eerder hebben mishandeld en zelfs gedreigd hebben'haar te ver moorden als zij de politie zijn ware naam dat punt bleef tijdens de rechtzitting nogal duister zou ver tellen. Dat was voor de (blanke) vrouw aanleiding oea stappen te onderne men tot scheiding van haar vier de echtgenoot, met wie zij zes jaar getroawd was. A. vond dit ver schrikkelijk. Op de fatale dag kwam het tot een uitbarsting toen de vrouw weigerde met hem te gaan wandelen. A. dacht dat zij zich voor zijn huids kleur eschaamde en toen de vrouw hem toevoegde al die jaren „komedie te hebben gespeeld", volgde de uit barsting. Na zijn waarschuwend telefoontje belde hij in de loop van de avond nog drie keer een café op om te in formeren naar de toestand van zijn vrouw, 's Avonds tenslotte meldde hij zich op het hoofdbureau van poli tie. De raadsman stelde, dat de ver wondingen die Abi A. de vrouw heeft toegebracht niet de dood .hebben ver oorzaakt, al erkende hij wei de facto ren die ertoe hebben geleid. Mr. H. W. R. Beerling achtte de man niet schul dig aan doodslag, wel aan zware mishandeling. De rechtbank zal op 1 februari uitspraak doen. Nylon gewatteerde dusters, nog altijd een luxe, want tot 25.— gulden legt U er nog steeds voor neer... nu binnen het bereik van al onze klanten. Modieuze gewatteerde dus ters in effen kleur, met zwarte tule garnering en fris gebloemde dusters, nu door eikaar voor extra voordelige oprulmlngs- prijien, voor nog géén dertien gulden. Modieuze dusters, met zalig warme voering en leuke gar nering, een genot om 's morgens vroeg of 's avonds laat aan te trekken... en zo bijzonder prac tise!) In onderhoud (makkelijk, te wassen!) Morgenvroeg om 9 uur begint de speciale verkoop van deze modieuze en heerlijk warme, maar toch lichte dusters, in twee uitvoeringen, in de maten 42 t/m 52, door elkaar voor m Duur van. de Opruiming IS januari tut 9 februari Giin tel. of schrift, best Zonder te stoppen reed v. d. V. met verhoogde snelheid door. In zijn pa niek raakte hij zelfs nog een uit te genovergestelde richting komende auto. Aan de herhaalde vragen van zijn 15-jarig dochtertje om niet door te rijden, gaf hij geen gevolg. Thuisgekomen zette hij de wagen, die een deukje had opgelopen, direct in zijn garage. Het meisje, dat helemaal overstuur was, zei hij, dat hij terwilie van haar en haar broertje de zaak geheim wil. de houden. Kort daarop werd hij op- gebeld door zijn dealer, aan wie door de politie was gevraagd de namen op te geven van mensen wie hij «n witte Triumph had verkocht De dealer had twee adressen opge geven. maar niet dat van de procura tiehouder, De verdachte belde daarop zelf de politie op, met het verhaal dat hij op de Broekweg een hond had aangereden. Dat verhaal hield hij op het politiebureau een half uur lang vol. Pas toen zijn dochterje, dat hij geïnstrueerd had hetzelfde te zeggen, door de mand viel, gaf hij toe dat hij wist, een kind te hebben aangereden, „Hij heeft zijn dochter een half uur laten worstelen in een gewetens- strijd. Ik vind dat, zacht gezegd, niet fijnzinnig", aldus mr. Meeter. Aanvankelijk zou Van der V. wer kelijk gedacht hebben dat hij een hond had aangereden. „Ik zag een flits, alsof er een hond tegen de wa gen sprong." Toen hij achterom keek, zag hij een kind op het wegdek lig gen. „Alles bij elkaar maakt u de indruk van iemand, die niet zijn ge dachten bij' zijn auto heeft", zo merkte rechtbankpresident mr. R. J, Brunner op. Bijna fluisterend schetste de man de toestand, waarin hij op die dag verkeerde en die samenhing met da dood van zijn vrouw. Hij heeft zich na het ongeluk onder behandeling van een zenuwarts gesteld om er achter te komen, waarom hij niet gestopt was na de aanrijding. Vol gens deze arts zou er sprake zijn geweest van een bewustzijnsvernau wing, mede als gevolg van het over lijden van zijn echtgenote. Die omstandigheden maakten het feit naar het oordeel van de officier ten dele wel verklaarbaar. Mr. Mee ter wilde ook wel aannemen, dat de man geen grove schuld betreft voor de aanrijding zelf. Hij heeft zich echter niet gehouden aan de ver plichting zich binnen 24 uur vrijwil lig bij de politie te melden en'-hij heeft zich ook schuldig gemaakt aaa het opzettelijk in hulpeloze toestand laten van het slachtoffer. Weliswaar heeft hij zich binnen de vastgestelde termijn bij de politie ge meld, maar alleen omdat hij na het telefoontje van de dealer dadht: „ze komen er toch achter" en hij heeft daarbij een gefingeerd verhaal opge hangen. De raadsman was het hiermee niet eens. Hij meende dat er wel sprake was van vrijwillige aangifte en acht te de dagvaarding op dit punt niet ontvankelijk. Hij oordeelde niet be wezen, dat de man zijn slachtoffer in hulpeloze toestand heeft achtergela ten. Er waren in totaal vijf mensen aanwezig op het moment dat het on geluk gebeurde. De rechtbank zal op X februari uitspraak doen. De heer Lems vroeg, hoe de zaak zich nu werkelijk had toegedragen: uit de berichten van de pers en voor al de radio en televisie leek het, of Rotterdam aan de rand van een grote ramp heeft gestaan. Als men berichten krijgt van verschillende woordvoerders, aldus de heer Lems, krijgt men dergelijke belichting. Hij zou die in dergelijke gevallen graag zien teruggedrongen door een officieel perscommuniqué. Bovendien merkte de heer Lems op dat op een kritiek ogenblik de brug gen over de Oude Maas open zouden zijn geweest Wethouder J, Worst gaf een over zicht van de feiten. De eerste mel ding kwam van de portier van Dow Chemical, die rook zag. Er werd on middellijk klein alarm gegeven, maar men rukte uit met meer materiaal dan bij klein alarm gebruikelijk is. Aan boord van een blusboot van de havendienst zag men de rook, de boot ging er op eigen initiatief heen. De heer Worst vertelde, hoe spoe dig dit klein alarm groot alarm werd, hoe de bedrijfsbrandweren van Pak hoed, Shell, Esso en BP samen optra den met de brandweren van Rotter dam en Spijkenisse en hoe er sprake was van een prachtige samenwer king. De heer Worst sloot zich aan bij de woorden van lof van de heer lems met betrekking tot de mannen die in het barre weer bleven volhouden. De oorzaak, zo zei wethouder Worst, is nog niet met zekerheid bekend. Van het ternauwernood voorkomen van een calamiteit is, aldus de heer Worst, geen sprake geweest. Ook verschillen in toepassing van de hin derwet in tot verschillende gemeen ten behorende gebieden in Botlek CS Europoort zijn niet mogelijk: IBS* heeft onderling afgesproken de bepa lingen volgens de in Rotterdam gel dende regels toe te passen. Over de berichtgeving vertelde de heer Worst, dat de commandant van de opererende brandweereenheden bevoegd is inlichtingen te geven. Dat Is dan ook geschied. Ten slotte was er nog een korte discussie over de voorgeschreven afstanden, dit met betrekking tot de 70 meter van de vuurhaard verwij derde tank met arrylonitril. Wet houder G. Z. ~de Vos deelde mee, te- in de hinderwet als afstand wordt genoemd 125 tot 75 meter. GRONINGEN De officier van justitie bij de rechtbank van Gronin gen heeft gisteren tegen de 47-jarige beroepschauffeur F. K. te Oude Pe- kela, twee jaar gevangenisstraf en vijf jaar ontzegging van de- rij™," voegdheid geëist. Hij stond terecht omdat hij op 9 september van het vorig jaar, na gebruik van alcohol, to Stadskanaal een ernstig ongeluk ver oorzaakte, waarbij twee personen de dood vonden.

Trouw / De Rotterdammer | 1968 | | pagina 2