L. van Marion: Dr Zware dijk moet Hoogvliet in toekomst beveiligen Weinig schade in Pernis door Beneluxweg* Werk ligt ten dele stil aan Hartelbrug Hoek van Holland wil geen wij kopbou worgaan Oorzaak brand biï Pakhoed: statische elektriciteit Mensen vinden het fijn eens uit te praten HOOGVLIET Glaszetters misschien volgende week gereed Rechter zegt dat Brommer Straling van bommen op Groenland 't uit moet zijn stelen: celstraf Rijnpoort nog lang niet zeker Welke maatregelen bij calamiteiten „Wonen bij een industrie is niet als leven op een vulkaan" Glad m Drente In woningen is het kil Denen stellen een onderzoek in GS stellen: Kritisch bekeken DE IDEE van een forse dijk lussen Hoog vliet enltet raffinaderijeomplev be noorden de Botlekweg doet denken aan net- bekende ei van de evenzeer bekende zeevaarder en ontdekkingsreiziger Colum bus. Beton lijmt niet in natte atmosfeer Vragen in Maassluis Plan GS experimentele woningbouw I UITGEGROEID L. VAN MARION PROF. JAC. P. THIJSSE klein begonnen WETHOUDER J. WORST: AANTAL SCHADE-ENQUETEURS VERHOOGD TOT 62 ROTTERDAM Nadat vanmorgen het aantal schade-enque- teurs met twintig man werd versterkt tot een totaal van tweeënzestig, is er een redelijke kans dat het gehele onderzoek naar schade aan woningen en huisraad nog deze week kan wor den afgesloten. De in groepjes van twee opererende enqueteurs, een gemeenteambtenaar en een employe van Shell, worden over het algemeen prettig ontvangen. Vele reacties geven blijk van verbazing en voldoening over de snelle start van dit onderzoek. Positief (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Volgens de gemeente vordert het herstel van de glasschade goed in Hoog vliet. Dankzij de intensieve voorbereidingen van ondermeer gemeentewerken, draait de glas- zettersploeg op volle toeren. Geen rancune ROTTERDAM Het stelen van bromfietsen, dat steeds va ker voorkomt, moet uit zijn, en dat zal gemerkt worden, zei mr. A. R. Jolles, na een reeks van jonge verdachten gehoord te hebben die om beurten wegens dit vergrijp terechtstonden tij dens een speciale jeugdzitting van de politierechter. DE ROTTERDAMMER Pagina 4 2A WOENSDAG 24 JAMJAR! DIJK Zo'n dijk Is niets nieuws. Vliegers borgen tijdens de oorlog op af gelegen operationele terreintjes bun ma chines er achter weg, ze zo beveiligend tegen vijandelijke bombardementen. Werkplaatsen en onslagruimten van tedere springstoffenfabriek zijn door dij ken beveiligd. Men mag uiteramlc dankbaar zijn, dat er in Hoogvliet geen doden zijn te be- treuren en dat bet aantal zeer ernstig gewon den niet veel en veel hoger is dan nu. De Shell-ramp houdt echter een waarschu wing in: bij «en volgende explosie zouden de gevol gen wel eens heel anders kunnen zijn- Want de noordelijke wijken van Hoog vliet liggen onverantwoordelijk dicht bij de raffinaderijen of andersom, maar dat is de bekende vraag of de kip dan wel het ei er eerder was en de over heid, welke doet niets ter zake, heeft de plicht zo spoedig mogelijk te zor gen voor een zo doelmatig mogelijke be veiliging van die wijken. Welnu: zo'n zware dijk tuwen raffina derijen en Hoogvliet is in feite niet eens zo'n moeilijke zaak, te meer daar er tóch plannen zijn de Botlekbrug op zo danige hoogte te brengen dat kustvaar tuigen er zonder moeite onderdoor kun nen varen Het zal de Hoogvlieters een geruststel ling zijn als dit werk met bijzonder grote spoed wordt aangepakt. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Een week of vijf geleden moest het werk aan de Har telbrug welke brag zoals men weet wordt gebouwd volgens een nieuwe werkwijze met gelijmd be ton gedeeltelijk worden stilgelegd in afwachting van betere weersom standigheden- De atmosfeer is de laatste dagen verzadigd van vocht, hetgeen voor het harden van de betonlijm dermate ongunstig is dat de dienst van ge meentewerken het doorwerken aan deze brug een te groot risico acht. Niet alleen de Hartelbrug ondervindt deze moeilijkheden, allerlei andere constructiewerken in Nederland waaraan gelijmd beton te pas komt, liggen eveneens stil. Zelfs droogstoken is een onmogelijk heid geworden, er is niets anders mogelijk dan beter weer afwach ten. Het vocht is te diep in het be ton doorgedrongen. Voor wat betreft het tijdverlies zijn de .bouwers van de Hartelbrug niet pessimistisch. Volgens t>lan moet de Hartelbrug eind van dit jaar voor het verkeer worden openge steld en men verwacht tot nu "toe verloren tijd spoedig te kunnen hebben ingehaald. In ieder geval zal er, als de „nattigheid" van de volgende herfst en winter gaat be ginnen, niets meer aan de Hartel- brug zijn te lijmen. Een allerlei andere werkzaamheden, die met lijmen van beton niets uit staande hebben, kunnen 'ondanks alles gewoon doorgaan. Op de in de naden opgesloten beton lijm hebben de dampen van de raf finaderijen en andere petrochemi sche bedrijven gelukkig geen in vloed. Wel heeft uiteraard het op pervlak van alle betonwerken er mee te maken, zodat men extra zorg moet besteden aan het afdek ken. ROTTERDAM „Mij lijkt, dat een flinke dijk tussen een be woond centrum en een in de na bijheid gelegen complex, dat theoretisch en naar nu is ge bleken ook in de praktijk! de mogelijkheid kan bieden tot ex plosie-gevaren, een bepaalde ma te van bescherming zal kunnen geven". Aldus de heer L. van Marion, hoofd van de A-kring bescherming bevolking Zuid- Holland-C. De heer Van Marion zei dit als antwoord op een vraag van ons naar eventueel mogelijke maatregelen om schade bij een volgende raffinade rij-explosie, of misschien ernstiger gevolgen, voor Hoogvliet in de toe komst zoveel mogelijk te beperken. Maar de heer "Van Marion voegde daaraan onmiddellijk toe: „Voor zo ver uit allerlei berichten is gebleken, schijnt hier sprake te zijn geweest van een explosie van een wolk van ontplofbare dampen. Die wolk be- bijvoorbeeld die wolk door zeer bij- vond zich boven de raffinaderij. Als Vlaar dingen of een andere plaats en dan zou zijn ontploft, zou zo'n dijk geen enkele beveiliging hebben gege ven." De heer Van Marion vervolgde: „Het effect van zo'n dijk kan zijn, dat bij een explosie op de begane grond (Van een onzer verslaggevers) een groot complex tussen is even min gemakkelijk te beoordelen. Al zal de Beneluxweg wel hebben ge holpen." De bekende planoloog prof. Jac. P. Thijsse ziet de hele situatie rond Pernis, Botlek en Europoort aid „ons boven het hoofd gegroeid". In opzet acht hij de situering van Hoogvliet wel goed gekozen, vooral in verband met de heersende windrichting. Maar hij constateert ook, dat de fabrieken wel erg dichtbij zijn gekomen en hij meent, dat de technologische ont wikkelingen alles hebben achter haald. Toen Hoogvliet werd gesticht, al dus prof. Thijsse, was het oli-egbbied van Pernis nog niet z>o gevaarlijk. Het ging steeds om kleine uitbreidin gen. De ontwikkeling geschiedde ech ter daarna stormachtig tot men plotseling had te maken met het grootste oli©verwerkende industrie gebied 'ter wereld. Wel meent prof. Thijsse dat derge lijke industrieën beter kunnen wor den geconcentreerd dan gespreid. Hij stelde, dat niemand deze ont wikkeling heeft kunnen voorzien, maar dat men nu in ieder geval maatregelen voor de veiligheid in het oog dient te houden. TJEN groep enquêteurs verlaat de hulpsecretarie. rt' UTRECHT De taxi-chauffeurs in Haarlem gaan niet staken. Ip een laatste gesprek met de vakbon den werd vandaag alsnog een com promis bereikt. De vakbonden had den een ultimatum gesteld, dat van daag afliep. overwegen waard de drukgolf naar boven toe wordt afgeleid en dus over de huizen van het bewoonde centrum heen gaat. Het leggen van een zware en hoge dijk tussen Hoogvliet en de benoor den de Botlekweg 'gelegen raffinade rijcomplexen is een maatregel, die ze ker het overwegen waard is. Waarbij ik uiteraard de technische mogelijk heden en de beschikbare kosten voor zo'n dijk helemaal buiten beschou wing moet laten, eenvoudig omdat ik daarover helemaal niet kan oorde len." Hoe hoog en zwaar zo'n dijk zou moeten zijn? „Daarover kan ik geen zinnig ant woord geven. Niemand weet met wat voor explosies men rekening kan houden. Misschien gebeurt er nooit meer iets, misschien gebeurt er wei wat, maar wat er kan gebeuren kan niemand berekenen. De schade aan Pernis is niet zo heel groot geweest, al zijn daar ook de nodige ruiten gesprongen. Maar of de Benelux-weg daarbij een rol heeft gespeeld dan wel alle bouwwerken, tussen de explosiehaard en Pernis en vooral de afstand er ligt immers MAASSLUIS Naar aanleiding van de ramp bij de Shell zijn bij het lid van de Ivlaassluise gemeenteraad J. van Dorp (a.r.) vragen gerezen over het functioneren van instanties bij het optreden van calamiteiten. Hij heeft B. en W. van zijn ge meente gevraagd of voor de beveili ging van de bevolking kan worden teruggevallen op bestaande schema's of dat improviserend moet worden opgetreden. De heer Van Dorp wil ook weten hoe snel de bevolking gewaarschuwd kan worden, of er evacuatieplannen bestaan die snel kunnen worden uit gevoerd en welke taken In deze omstandigheden bestaan voor de BB en de centrale meld- en regelkamer. (Van onze correspondent) PERNIS „Het wonen in de on middellijke nabijheid van grote in dustrieën is niet hetzelfde als leven op een vulkaan. Door het gemeente bestuur wordt alles in het werk gesteld de beveiliging toch voor zeker 99,9 procent te waarborgen". Dit zei wethouder J. Worst van openbare werken, die het tweede ka merlid mejuffrouw J. van Leeuwen verving op de bijeenkomst van de AR- kiesvereniging. Zij was verhin derd door ziekte. Er werden de wethouder een groot aantal vragen gesteld over de „plano logische vergissing Hoogvliet", de metroverbindingen en de woning bouw. Wethouder Worst zegde toe met zijn collega's overleg te plegen over de wensen van de bewoners van Per nis, zoals een verbetering van de ver binding met de Beneluxtunnel en die met Charlois en het westen van de stad. Bijna alle vrouwelijke afgevaardig den spraken zich uit voor e'en koop avond. HOEK VAN HOLLAND De wijkraad voor Hoek van Holland acht zijn samenstelling op politieke basis juist. Hij meent zowel op bestuurlijk als op sociaal-cultureel gebied te kunnen werken en acht een Wijkopbouworgaan overbodig. Het dagelijks bestuur wenst dat hem be paalde bevoegdheden tot onderhan delen worden toegekend en wil meer mogelijkheden om zijn mening in de gemeenteraad toe te lichten. Deze standpunten staan weergege ven in het antwoord dat van de wijkraad zal uitgaan op de nota van wethouder G. Z. de Vos over de wijk raden en de sociale opbouworganen. De nota kwam gisteravond in Hoek van Holland als eerste van de Rotter damse wijkraden in openbare behan deling. Het concept-antwoord van het dagelijks bestuur werd conform aan vaard, met de stem van de heer J. P. van Bergen (kath.) tegen. De heer Van Bergen vond de nota van de wethouder een zwak stuk. Hij ROTTERDAM Het vermoeden dat statische elektriciteit de oorzaak is geweest van de grote tankbrand van ruim een week geleden bij Pak hoed in het Botlekgebied van welk vermoeden wij indertijd reeds mel ding maakten is juist gebleken. Uit het onderzoek is gebleken dat in de tank die vlam heeft gevat, ke rosine JP4, brandstof voor straal vliegtuigen, uit een tankschip werd overgepompt. Pakhoed N.V. acht het waarschijn lijk dat de restanten aan kerosine in de tanks van het schip waterdeel tjes hebben.bevat, die ertoe zouden hebben kunnen bijdragen dat zich statische elektriciteit in de pijplei ding verzamelde, toen deze scheeps- tahks onder druk werden leegge maakt. Dit kan, aldus Pakhoed N.V., een elektrische stroom hebben veroor zaakt door het midden van de tank heen naar de oppervlakte van de daarin overgepompte vloeistof, met als resultaat ontbrandig van de dam pen boven de oppervlakte van de vloeistof. De merkwaardige omstandigheid, dat deze statische elektriciteit niet jneteen vla de aard-anoden van tank en leidingen naar de aarde afvloeide geeft Pakhoed aanleiding, in de toe komst rekening te houden met derge lijke mogelijkheden. Voor de N.V. een geheel nieuwe en in dit geval zeer kostbare! ervaring. Volgens Pakhoed kan het weer "het was uitzonderlijk koud en droog een steentje hebben bijgedragen tot een opeenhoping var. statische elekticiteit. De werkwijze die in dit geval :s gevolgd, komt bij behandeling vim deze olieprodukten regelmatig voo. De directie van Pakhoed overweegt echter daarin verandering te bren gen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland willen dit jaar nog de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening een project voor experimentele woningbouw voorleggen. Het is de bedoeling, dat dit rap port met financiële medewerking van het Rijk en de provincie zal worden gerealiseerd. Nadere gegevens over deze plannen konden G.S. nog niet meedelen. Bescholïnü De dienst van gemeente werken te Rotterdam heeft aanbesteed het maken van een beschoeiing van stalen damwand, lang ruim tweehonderd meter aan de Maaskade Oostzijde, van de 31 Inschrijvers was laagste H.B.M. Nederland NV te Rijswijk met «0,900 en opvolger NV Bato te Den Haag met $86.000. 1723 1723 had er veel kritiek op, onder meer omdat er geen enkele aandacht in wordt besteed aan de specifieke lig ging van Hoek van Holland. In het geconcipieerde antwoord kwam naar zijn mening niet duidelijk - uit wat Hoek van Holland nu eigenlijk wil. Ook andere wijkraadsleden hadden kritiek op de nota. Voorzitter L. van der Houwen vond haar als historisch stuk wel aardig, maar als visie voor de toekomst nauwelijks bruikbaar. De heer A. L. de Lint (c.h.) veron derstelde dat de wethouder koste wat kost van de politieke verantwoorde lijkheid af wil. Hij achtte de tijd van voorbereiding te kort, wat hij op maakte uit het feit dat slechts twee ;vijkraden van plan zijn op de nota te reageren. De overige vinden de materie te moeilijk om zich in zo'n kort tijdsbestek (de gemeenteraad behandelt de nota op 29 februari} een mening te vormen. Maar niet reage ren zou volgens hem een nederlaag voor de wijkraad betekenen. De heer W. Snoey (soc.) achtte de tijd daarentegen niet te kort. Zijn fractie, zo zei hij, is al drie jaar met het probleem bezig. Niettemin had ook hij bezwaar tegen een sociaal opbouworgaan. Als deze organen en de wijkraden werkelijk naar elkaar toegroeien, zou men volgens hem de sociale wijkopbouw beter in het wijk- raadswerk kunnen inpassen. MEPPEL Op de autoweg tus sen Meppel en Eursinge en tussen Assen en Hcogeveen hebben zich vanmorgen tengevolge van de glad heid een groot aantal ongelukken voorgedaan. Minstens vijftien auto's werden min of meer ernstig bescha digd. In enkele gevallen liepen auto mobilisten lichte verwondingen op. Door de ongelukken ontstonden er soms gTOte verkeersopstoppingen. Maandagmorgen werd met twintig koppels het huis-aan-huis onderzoek in de zwaar getroffen wijken Nieuw Engeland, Digna Johannapolder en Westpunt gestart. Om hafl negen 's morgens ontvan gen de heren op de Hulpsecretarie, de post die men in deze dagen het „stafkwartier te velde" zou kunnen noemen, de adressen. Men ziet elkaar weer terug aan de lunch in de trouw zaal van de Hulpsecetarie, waar te vens gelegenheid is ervaringen uit te wisselen en voor mogelijke proble men. .een oplossing te vinden. Om halfv ijf worden de verzamelde gege vens ingeleverd. Deze gegevens hebben betrekking op de schade waarbij de btrokkenen tevens moeten vermelden bij welke maatschappij zij voor deze zaken zijn verzekerd. In vele gevallen is dat een brandverzekering, waarin gevolgen van explosies zijn gedekt. Toen wij dinsdagavond bij het in leveren op de Hulpsecretarie met en kele enqeuteurs, de heren J, van der Heiden, R. Hoogendorp en C. Noord zij een gesprek hadden, bleek dat men bij het bezoeken van de schade gevallen over het algemeen positieve reacties ontvangt. In veel gevallen blijkt dat de mensen nog die onder de indruk zijn van het ggebeurde. De enqueteurs hebben ervaren dat een groot aantal bezochte mensen het fijn vond om eens even uit te praten. Dat gaf ken nelijk opluchting. Men heeft geenszins de indruk dat er pogingen worden gedaan om „er uit 'te halen wat er in zit". De /GLASZETTERS en enquêteurs aan het werk. Vervolg van pag. 1 Mr. J. Klaasesz, commissaris der Koningin, is boos op Rotterdam omdat hij niet onmiddellijk na de grote ex plosie is gewaarschuwd- Hij zei vanmorgen dat alle gemeen tebesturen aanwijzingen hebben boe te handelen bij een calamiteit die verder gaat dan de gemeentegren zen. De commissaris heeft pas over de radio gehoord van de ramp. Daarna heeft hij onmiddellijk geïnformeerd naar dc omvang. Mr. Th. J. C. Verduin, hoofd van de afdeling openbare werken van de gemeentesecretarie van Rotterdam, zei over het niet waarschuwen van mr. J. Klaasesz: „Dat schijnt in de drukte te zijn vergeten endat is na tuurlijk een fout". „Overigens is er geen enkele aan leiding Hoogvliet niet af te bouwen. Het uitbreidingsplan Hoogvliet is vol ledig goedgekeurd. Natuurlijk wordt het iets anders, als van hogerhand ons wordt gezegd dat afbouwen van Hoogvliet onmogelijk is. Maar een dergelijke mededeling hebben wjj nog niet ontvangen". Men verwacht dat vanavond reeds vierduizend vierkante meter van de in totaal tienduizend vierkante meter verwoeste ruiten zal zijn vernieuwd. Als het weer blijft meezitten, ziet het er naar uit dat zaterdagavond alle noodgevallen zijn geholpen. Dat zijn dan alle woningen die twee tot drie grote ruiten hebben verloren. Alleen de kleine gevallen blijven dan nog over voor herstel in de komende week. Intussen krijgen de bewoners steeds meer narigheid te verduren. Het weer is niet zo meer als zaterdag en het hardboard begint vochtig te worden en sluit niet meer. De meeste gezinnen moeten hard stoken om het binnen enigszins behaaglijk te krij gen. Diverse huismoeders trekken bij het koken hun winterjas aan. Na een onderzoek is de gemeente niets gebleken van ontzette gevels. De onderhoudsploegen zijn inmiddels aan de slag gegaan met herstel van kleinere reparaties. De woningstichting in Hoogvliet heeft twee verzoeken. Namelijk om kinderen uit dc buurt waar glaszet ters aan het werk zijn, te houden zodat vlug kan worden doorgewerkt en om alle normale klachten over de huizen op te sparen zodat iedereen zich kan concentreren op het karwei dat op het ogenblik het meeste werk vraagt. mensen zijn over het al gemeen zeer reëel en in kleine dingen bepaal! niet kinderachtig. Slechts in een enkel geval worden, wanneer de heren zich bekend ma ken en men bemerkt dat ook iemand van de Shell er bij is, de wenkbrau wen gefronst, maar dat gaat tijdens het gesprek al weer over. De heren met wie wij spraken zijn dan ook van mening dat, nu de mensen weer wat tot de werkelijk heid zijn terug gekeerd, er geen ran cune bestaat tegen Shell, een veron derstelling die door mr. M. A. B. L. van Meetelen, chef van de Hulpss- cretarie, werd onderstreept Er zijn tot dusver vrijwela Heen woningen bezocht die behoren tot het»" contingent van de Stichting voor Volkshuisvesting Hoogvliet In enkele gevallen werden ook eigen woningbe zitters benaderd en de indruk bestaat dat- bij deze categorie het onderzoek wat moeizamer gaat. Voor moeilijke gevallenw orden,de mensen verwezen naar de Hulpsecre tarie. e heer Van Meetelen toonde zich verheugd over de vlotte en soe pele wijze waarop dit onderzoek thans wordt verricht. Hij had aan wijzingen dat ook de verzeke ringsmaatschappijen alles in - het werk stellen om de schade so spoedig mogelijk te regelen. (Van een onzer verslaggevers) Voor de 19-jarige verwar mingsmonteur v. W. kwam de klap van deze uitspraak het hardst aan. Hij hoorde de officier, mr. P. A. H. Bos drie weken onvoorwaardelijk te gen zich eisen. Mr. Jolles maakte daar achttien dagen onvoorwaarde lijke gevangenisstraf van. Even tevoren was tegen „weer zo'n vlegel" achttien dagen onvoorwaar delijk geëist. Deze jongen had zich een bromfiejs toegeëigend nadat zijn eigen vervoermiddel was gestolen. Wat gij niet wilt dat u geschiedt, doet dat helemaal een ander niet, sprak de politierechter en bracht de achttien dagen terug tot zeven. „Twee waardeloze gasten", betitel de mr. Jolles een 19-jarige loswerk- man en een constructiewerker uit Schoonhoven die op een zaterdag avond in september uit verveling op een groepje jongeren hadden ingesla gen na eerst flink wat gedronken te hebben. Zij kregen een geldboete van ƒ200 en veertien dagen voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar. Dit als waarschuwing voor hun overige vrienden in Schoonhoven waar het vrijwel elke zaterdagavond tot onge regeldheden komt. Waarschuw ze maar in Schoonho ven dat de Rotterdamse politierech ter behoorlijk streng is, gaf mr. Jol les de jongens tenslotte als raad mee. DEN HAAG De studie over de toekomst van de Rijnpoort- haven is nog lang niet voltooid. Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland en de Rijnmondraad be raden zich samen met de ge meente Rotterdam over de plan nen voor deze haven. Ged. Staten deelden vanmorgen op een persconferentie mee dat het nog lang niet zeker is waar en wan- KOPENHAGEN Vandaag Is op Groenland een Deense' commissie aangekomen, die een onderzoek zal instellen naar eventuele radioactieve straling, veroorzaakt door de kern bommen die zondag na het veronge lukken van een Amerikaanse bom menwerper boven Groenland in de Poolsterbaai zijn terechtgekomen. In het betrokken gebied is volgens goedingelichte kringen van plutoni um afkomstige radioactieve straling gemeten. Plutonium en uranium wor den toegepast bij de waterstofbom- De straling zou niet gevaarlijk rijn en het is normaal dat enige straling optreedt na een dergelijk ongeluk. Amerikaanse ploegen zijn er nog niet in geslaagd de bommen op te sporen. De onderzoekingspogingen worden bemoeilijkt door het koude weer. Voor de komende dagen wordt een storm verwacht. neer deze Rijnpoorthaven zal wer den gerealiseerd „dat er een con tainerhaven moet komen is duide lijk, maar dat is voorlopig het enige concrete", merkte gedeputeerde me vrouw De Ruyterde Zeeuw op. Voorts werd meegedeeld dat de minister van verkeer en waterstaat akkoord is gegaan met de plannen van de provinciale verdere verzil- ting van het Westland, Rijnland en Schieland tegen te gaan. De grens van de verzilting zal de Hollandsere IJssel zijn. „De mate van verzilting wordt niet alleenbepaald door de loop van de grote rivieren, zoals de Maas- mond, maar ook door de liggm® van de Hollandse IJssel", zei me- - vrouw De Ruyterde Zeeuw. Zo- als bekend, wil men in de rivier monden drempels aanbrengen offl het zoute water tegen te houden.

Trouw / De Rotterdammer | 1968 | | pagina 2