ZEEHAVENRAPPORT KRITISCH GELUID In Oostvoorne: 44 stankdagen H .uur Ds. Van Selms overleden Godfried Bomans reikte 100ste diploma uit Ook Galeries Modernes doet in reizen Ongeluk in scène gezet Wijkwinkels in Hoogvliet willen geen koopavond 3f|ïollfr0ammcr Kostelijke opvoering ,Le Comte Ory9 van Met valse naam geref. diaconieën opgelicht Burgemeester Oostvoorne Vlotte operatie in Waterweg Krommenie stemt BB-nost weer af Meisje stak vriend met mes: jaar geëist r Twaalf maanden cel geëist A. in "t Veld stemde.' tegen in raad f59) Adres aan gemeenteraad RONDRIT EXPOSITIE ROTTERDAM Op 14 mei 1959 besliste de Rotterdamse gemeenteraad dat de metro zou worden aangelegd. Eén raadslid stemde tegen het pro ject: de christelijk-historische afgevaardigde A. in 't Veld Czn., die inmiddels de ge meenteraad heeft verlaten. ZANGKUNST Cijfers Guldens Willemstunnel DE ROTTERDAMMER Pagina 4 2A WOENSDAG 31 JANUARI lcxc (Van een onzer verslaggevers OOSTVOORNE Burgemeester «ïr. H. W. Sprenger heeft zich in zijn nieuwjaarsrede kritisch uitge laten «ver het rapport zeehavenont- Tvikkeling van het Overlegorgaan. ,JHet ïs een mengeling van duide lijkheden en onduidelijkheden." Met name was de burgemeester geïnte resseerd in' de vraag: wat betekent het ongerept laten van Voorne- Putten? In het rapport worden wel duide lijke accenten gelegd. Zo wordt ver klaard, dat de arbeidsmarkt belang rijk is voor het bepalen van prioritei ten- „Het is dan ook geert wonder, dat de ontwikkeling van havens en industrieën in Zeeland voorop staat en dat wordt gepleit voor het aflei den van zeehavenactiviteiten naar Noord-Brabant. OOSTVOORNE In de ge meenteraad werd gistermiddag bekend gemaakt dat in deze ge meente 44 stankdagen voorkwa men in het afgelopen jaar. 36 da gen van ernstige stankhinder en 8 dagen van „lichtere stank!." Op het gecoupeerde strand van Oostvoorne werden 113.777 auto's geregistreerd (1000 meer dan 1966). Niet minder dan 13.451 gasten overnachtten, vrijwel uit alle landen van de wereld, 625.700 vacantiegangers bezoch ten het strand van Oostvoorne! 9 duinbranden werden bestreden en 52 woningen kwamen gereed. De gemeente-begroting 1968 kon sluitend gemaakt worden zonder een bedroep te doen op de saldi reserves. De Maasvlakte kan worden uitge breid met 800 hectare. „Maar als ik me afvraag: waarom daar en waarom zo?, dan vind ik becijferingen en re deneringen, die weinig overtuigend aandoen. Technische alternatieven ontbreken helemaal", aldus burge meester Sprenger, Er ontbreekt nog meer: het streek plan Voome-Futten-Rozenburg en de demarcatielijn. „Wij weten inmid dels, wat het provinciaal bestuur be doelt met „ongerept blijven": hetzelf de karakter en dezelfde ontwikkeling behouden. Wij weten ook, dat uit breiding van de Maasvlakte het te genwoordige karakter en de toe komstige ontwikkeling van Voor- ne-Putten in het hart treffen „De aangekondigde nadere studies kunnen wij rustig tegemoet zien. Rustig, maar niet werkeloos Want er zal veel afhangen van de activitei ten, de scherpzinnigheid en de over tuigingskracht van allen, die een goed leefklimaat op Voorne-Putten essentieel achten." In dit verhand uitte burgemeester Sprenger ernstige kritiek op het da gelijks bestuur van Rijnmond. „In schijn stelt het voor goed te vinden dat het Overlegorgaan voort gaat met zijn werkzaamheden op ba sis van het rapport. Dat klinkt onschuldig. Maar in feite gaat het dagelijks bestuur verder. Het spreekt zonder voorbehoud uit, dat uitbrei ding van de Maasvlakte in zuidelijke richting verantwoord is. En dan komt als klap op de vuurpijl de wonder lijke stelling: wordt de Maasvlakte niet uitgebreid dan zullen de recrea tiemogelijkheden sterk in waarde achteruitgaan door natuurlijke ver- landing van het kustgebied". De burgemeester drong er op aan, dat de Rijnmondraad op 14 februari nog geen uitspraak doet over het rapport maar eerst de reacties van de gemeentebesturen afwacht. Als antwoord op deze nieuw jaarsrede zei de heer J. v.d. Weerdt (prot, chr. groep) ondermeer: Onze vechttactiek is onduidelijk wat de Maasvlakte betreft- Wij kennen onze tegenstanders niet. Een kleine groep heeft het in deze zaak voor het zeg gen. Wij moeten een duidelijk stand punt innemen". Metro heel statussymbool (Van onze kerkredactic) DORDRECHT Op 56-jarige leef tijd is maandagavond na een ernstige ziekte overieden ds. K. H. L. van Selms van de hervormde gemeente. De begrafenis is vrijdagmiddag om half drie op de algemene hegraaf- plaats, na een rouwdienst in de Pau- luskerk, die om een uur begint. Ds. Van Selms werd in 1911 in Gnjpskerke geboren. Hij studeerde in Utrecht, was anderhalf jaar hulp prediker in Brammen en werd in 1936 bevestigd tot predikant in An- geren. Van 1942 tot 1953 stond hij in Silvolde. Deze gemeente stond hem na de oorlog enkele jaren af, zodat hij als legerpredikant naar Indone sië kon gaan. Op 15 maart 1953 deed hij zijn intree in Dordrecht. Van de vele functies die hij daar bekleedde, me moreren we slechts, dat hij tot voor enkele maanden voorzitter was van de Dordtse oecumenische raad. Ver leden week zondag had ds. Van Selms in een dienst in de Johannes- kerk afscheid genomen van de ge meente. Homland gelicht een onzer verslaggevers) ROTTEEDAM Het Duitse vrachtschip Homland is gelicht. Na dat het schip ruim drie maan den half onder water tegen de noordoever van de Nieuwe Wa terweg bij Vlaardingen heeft ge legen, hebben vijf drijvende bok ken en vier sleepboten vanmid dag het schip het Prinses Irene- dok op de Verolmewerf in de Botlek ingevaren. Na een inspectie zal worden bezien of en waar het schip zal worden gere pareerd. Hangend in de decimeters dikke stroppen van de vijf bokken van het Hamburgse bergingsbedrijf CIrieh Harms werd het aan bakboord open gescheurde en door olievoil besmeurde schip dwarsliggend rond doodtij bin nen een kwartier van de noord- naar de zuidoever getrokken. Dat karwei werd verricht door drie sleepboten, die vast hadden gemaakt aan het achterschip en één sleper voor. De bokken Magnus 1, 2 en 3 hadden het voorschip in de takels, de Magnus 4 en 5 het achterschip. Het scheepvaartverkeer op de Nieuwe Waterweg moest hiervoor enige tijd worden stopgezet. De geteisterde Homland lag al enige dagen in de takels van de vijf bokken, die met elkaar een 2200 ton hefvermogen produceren. De laatste dagen weren de bergers erin geslaagd het schip recht te krijgen RODFRIED Bomans geeft mej. Roede het 100e diploma. Links IVA-directeur F. Vnens. en de ruimen ten dele te lossen en leeg te pompen. De eerste weken heeft Harms nogal wat pech gehad met de berging. Verscheidene pogin gen om het schip recht en omhoog tekrijgen mislukten. De Homland zonk op de avond van 27 oktober j.L na een aanvaring met het franse schip President Pierre Angot, dat weken geleden reeds werd gelicht door W. A. v. d. Taks ber gingsbedrijf. Dit schip werd even eens zwaar beschadigd. Het is inmid dels naar Griekenland verkocht. KROMMENIE De linkse frac ties in de gemeenteraad van Krom menie zullen tegen de post BB op de begroting stemmen. Deze fracties be zitten acht van de vijftien zetels. Vorig jaar stemde Krommenie als eerste gemeente in Nederland tegen de post Bescherming Bevolking. Ook de raad van Wormerveer wees de BB-post af: met tien tegen vijf stemmen. DEN HAAG De officier van justitie bij de Haagse rechtbank mr. W, J. Kolker eiste gisteren twaalf maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, waarvan twee maan den voorwaardelijk plus een proef tijd van drie jaar met toezicht tegen de 21-jarige Delftse leerling-ver pleegster Mirza van L. Zij zou volgens de beschuldiging in de nacht van 1 op 2 januari haar (getrouwde) vriend D. van T. (52) met messteken ernstig hebben verwond na een ruzie. Volgens het meisje heeft zij haar 52-jarige vriend, die portier-chauffeur is, per ongeluk met een mesje gestoken. Van T. liep daar bij ernstig letsel aan de armzenuwen op. De portier-chauffeur verklaarde dat Mirza hem expres had gestoken. Hij haalde onder meer een passage aan uit een brief waarin zij zou heb ben geschreven „mijn wraak zal zoet njn". (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Godfried Bomans reikte dinsdagmiddag in het Instituut voor Automatisering aan de Scheep makershaven het 100c diploma aan komend ponstypiste uit aan mejuf frouw C. Roede, vergezeld van een kus. Vanaf september 1966 heeft het instituut nu 100 dames opgeleid met een cursus van één maand. De heer Bomans begeleidde de di- ploma-uitreikmg met een speech over automatisering en het computertijd perk. Hij legde een en ander op de hem bekende manier uit („vroeger kreeg je voor gaatjes prikken straf, nu verdien je er een bevredigend in komen mee".). Volgens Bomans zal de computer ons nooit overmeeste ren, omdat er niets uitkomt dat we er eerst neit hebben ingestopt. Aan het emd van zijn geestige „les" las hij het hoofdstuk „De eerste computer" uit zijn boek „Van de hak op de tak". (Van onze redacteur toerisme) UTRECHT Na Vroom en Drees- mann, die zoals bekend zich lieerde met het reisbureau Cen- touri, gaat nu ook het warenhuis Galeries Modernes zich bezighouden met de verkoop van reizen. Het heeft zich hiertoe met het bureau White Cars in Heerlen geassocieerd. Met ingang van morgen zal het Utrechtse filiaal van het warenhuis voor boekingen geopend zijn, nog voor 1 maart volgen Amsterdam en Arnhem en voor het komende zo merseizoen zullen alle zeven grote T> OTTERDAM EET, politie, brandweer en GG en GD heb ben dinsdagmiddag een ongeluk in scène gezet om te zien of red ding, hulpverlening e.d. in een van de metrostations vlot kan verlo pen. Om 14.31 werd er alarm gege- (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Een spoed-en- quête, die maandag en dinsdag in.de Hoogvlietse winkelbedrijven (met uitzondering van die in het winkel centrum) werd gehouden over de wenselijkheid van een koopavond heeft uitgewezen dat van alle 116 be zochte bedrijven in 111 gevallen een tegen Werd uitgesproken. Verder te kenden 208 personeelsleden een ad- haesiebetuigïng bij het protest tegen het instellen van een openstelling, respectievelijk proefopenstelling op vrijdagavond. - l Het resultaat van deze enquête" is in de vorm van een adres dinsdag middag verzonden aan B. en VI., de gemeenteraad en aan de wijkraad voor Hoogvliet. Deze duidelijke uitspraak van win keliers uit de verschillende Hoog vlietse wijken staat lijnrecht tegeno ver het streven van de winke liersvereniging van het Winkelcen trum Binnenban/Middenbaan, die in het najaar van 1967 via de wijkraad B. en W. om een koopavond verzoch ten. Naar aanleiding van dit verzoek en de behandeling van de kwestie koop avond in de donderdag te houden ge meenteraadszitting, ondernamen de overige winkeliers uit Hoogvliet, die in aantal hun collega's van het win kelcentrum verre overtreffen, een spoedactie met het genoemde resul taat. In het adres worden als argumen ten onder meer naar voren gebracht een verzwaring van de eisen aan het personeel, een kostenverhoging onder meer als gevolg van het aantrekken van hulpkrachten omdat personeel beneden achttien jaar met 's avonds mag werken en een mogelijk verloop in het personeelsbestand. Verder ver wijst men naar het afwijzend beschikken van de Kamer van Koop handel en acht men het een vreemde zaak dat in een tijd van arbeidsver- korting de arbeidstijd van het perso neel wordt verlengd Hoewel de initiatiefnemers in de wijkwinkelcentra zich bewust zijn van het late tijdstip van hun actie, hopen zij nog tijdig genoeg de be voegde instanties over de Hoogvlietse situatie te hebben geïnformeerd. van 50 jaar geleden Kozakken-opstand. WESTNIK, 29 Ja nuari. Twintig regimenten kozakken zijn tegen Kaledin opgestaan en besloten al le macht in de Don-streek m eigen han den te nemen. Zij maakten zich van de stations Iverevo-Lichaja meester en ar resteerden 18 militairen. ven omdat m de oostelijke buis van het station Beurs een man door een trein zou zijn aangereden en twaalf meter zou zijn meege sleurd. De eerste twee „hulpverleners" die arriveerden waren twee poli tiemannen die op het ogenblik van het alarm, evenmin als de andere diensten, op de hoogte waren dat het een oefening betrof. Zij heten onmiddellijk de ooste lijke rail stroomloos zetten en waarschuwden brandweer en GG en GD. De politiemannen zetten verder het perron af. De GG en GD neeft de man nadat een arts de dood geconstateerd had naar het Dijkzigtziekenhuis gebracht. Van de brandweer nam adjunct-hoofd man Jac. Homg de oefening in ogenschouw. Van de RET was on dermeer 'een bedrijfsarts aanwe- Z1g. De oefening trok zoveel pubiie-* ke belangstelling dat politie te paard het publiek op een afstand moest houden. ROTTERDAM De arreslee- club Ghjen en Rijen uit Alblasser- dam zal op zaterdag 10 februari 's middags met rijtuigen en arresle- den (kennebjk op wagens) een rondrit maken langs het metro-tra ject in Rotterdam Zuid. Het Ahoy- corps zal voor de muzikale bege leiding zorgen. ROTTERDAM Donderdag 8 februari zal wethouder H. W. Jet- tinghoff in het Gemeentearchief aan de Matheneserïaan de tentoon stelling „De metro rijdt en drie eeuwen voorgeschiedenis" openen. Deze expositie geeft een beeld van de bouw van de eerste metro lijn door Rotterdam (en van de wijze waarop het openbaar ver voer in het verleden de rivier kruiste.) De tentoonstelling is ge opend van 9 februari tot en met 10 maart op werkdagen van 10 tot 17 uur en zondagen van 11 tot 17 uur. Betreffende zijn inzichten in 1959 en zijn visie van nu vertelde de heer In 't Veld ons: „Ik was niet per se tegen de metro, maar ik hechtte meer aan de tramtunnel. Zoals u weet was dat onderwerp nog an studie en die studie is niet afgemaakt, is afgebroken om de metro aan de orde te brengen." De heer In 't Veld baseerde in dertijd zijn stem op zakelijke rede nen en in die zakelijke mzichten is ook nu geen wijziging gekomen. „De tramtunnel zou toen beteke nen" meende hij, „dat het hele werk niet minder dan zestig mil joen gulden goedkoper zou worden. En dat niet alleen, als het tramtun nelplan was uitgevoerd hadden we alles heel wat jaren eerder klaar gehad, zonder ellende t n de Coolsmgel en zonder narigheid m de Mijnsheerenlaan en het Zuid plein waar een aantal woningen en een kerk moesten worden afgebro ken om voor de metro plaats te maken. Bovendien zou er aan het tramnet zowel op de Rechter Maasoever als in Rotterdam-Zuid mets behoeven te worden veran derd". A. IN 'T VELD CZN. blok aan been filialen een eigen reisafdeling hebben. Galeries Modernes biedt het hele scala van reizen van Withe Cars aan (vlieg-, bus-, boot- en treinreizen), terwijl het zelf het programma bo vendien heeft uitgebreid Het warenhuis wil zich vooral gaan specialiseren ui het organiseren van reizen voor jongeren. Zo zullen de komende zomer in Brumisse aan de Grevelmgen verscheidene zeil kampen worden georganiseerd. Hier voor worden barakken gehuurd, die tot nu toe dienst deden als nood woningen. Aan de restauratie van de woningen wordt op het ogenblik al gewerkt. Naast Galeries Modernes hebben ook de VIVO-kruideniers besloten tot het verkopen van reizen Deze •organisatie werkt samen met het Amsterdamse reisbureau Voigt en Geber. Vooralsnog beperkt Vivo zich echter tot drie reizen, naar de Rijn, Tirol en Italië. ROTTERDAM Het is een won derlijke zaak, dat de praktijk van de opera zich in het algemeen houdt aan wat men „het ijzeren repertoire" noemt: Gounods „Faust", Bizets „Carmen", Puccini's „La Bohème", enzovoorts, in totaal enige tientallen. De operaliefhebbers zijn daar best tevreden mee. De stampvolle Rotter damse Schouwburg van dinsdag avond bewees, dat onder het stof vandaan gehaalde prachtstukken de zaal vol trekken. „Le comte Ory" van Gioacchino Rossini is zo'n stuk; vol fonkelende muziek, levendige en geestige scènes en een schitterende costumering. En daar solisten, koor en orkest hun taak voortreffelijk volbrachten, is het een voorstelling geworden, die het publiek ze^er niet gauw zal verge ten. Wat jammer dat het bij maar één opvoering blijft. Velen zullen het hebben betreurd, dat John van Kesteren wegens ziekte de titelrol niet kon zingen. Hij werd echter voortreffelijk vervangen door Serge Maurer, die het hoge en lichte tenorgeluid kan produceren, waar deze rol om vraagt, zodat zijn paro die op de coloratuursopraan-aria in het tweede bedrijf een kostelijk stukje zangkunst werd. Van zangkunst gesproken: wat een briljante coloratuursopraan is Eliane Manchet, die de rol van gravin Adèle vervulde. Hoe warm klonk de alt van Anny Delorie als Ragende, hoe licht zong Dolores Crivellari als de page ïsoher, hoe bereikte Pieter van den Berg als de gouverneur van graaf Ory ue diepste diepten met zijn so nore basstem, en wat een prachtige bas-bariton liet Heinz Blankenburg horen. Paolo Gorin als een vriend van de graaf en Ans Phüippo als het boerenmeisje Alice pasten zich uit stekend bij hen aan. De solisten brachten niet alleen zang van de hoogste orde, zij speel den ook uitermate levendig, vooral Heinz Blankenburg als Rambaud. Regisseur Anthony Besch had eer van zon werk; alles liep als op rol letjes en om menige geestige vondst werd hartelijk gelachen, niet het minst om de als nonnen verklede vrienden van de graaf. De decors en eostuums van Thierry Bosquet, welwillend afgestaan door de Koninklijke Muntschouwburg te Brussel, waren een lust voor het oog. Een lust voor het oor waren het Nederlands Operakoor (dirigent Cor Olthuis), waarvan het mannenkoor óók als „nonnenkoor" bijzonder goed voldeed, en Het Brabants Orkest, dat onder de zeer stimulerende leiding van de in het vak vergrijsde Alberto Erede de sprankelende orkestpartij door de zaal deed bruisen. Er waren heel wat „open doekjes" en terecht, en na afloop vertolkte een langdurige en hartelijke ovatie de dank van het publiek voor deze avond van kostelijke ontspanning. G. M. Dersjant De heer In 't Veld is bovendien bang, dat de metro voor Rotter dam te veel een statuskwestie is gewor den: „Parijs heeft er een, Londen heeft er een, Stockholm heeft er een, Hamburg heeft er een, nou, dan kan Rotterdam toch zeker met achterblijven!" Maar de harde cijfers, de raming van inkomsten en uitgaven, dl kosten, dat alles beviel indertijd en bevalt nog steeds de heer In 't Veld helemaal niet. „Als men de cijfers analyseert betreffende het rendabel maken van de zaak", vindt hij, „dan ziet men dat daarvan mets klopt." Er kwam nog meer bij. „Een grote tegenvaller is, dat dé metro jaren later klaar komt dan de bedoeling was", aldus de heer In 't Veld, „en dat die ook financieel een tegenvaller bleek. Van de cij fers ben ik erg geschrokken. Al die kosten zal Rotterdam jarenlang moeten opbrengen." Ook over het soulaas, dat de me tro brengt in het gehele net van het plaatselijke openbare vervoer lira Rotterdam, is de heer In 't Veld met enthousiast. Als men van IJsselmonde naar Hillegersberg of Kralingen tot! gaan zal men twee keer moeten overstappen. Dat is echt niet zoveel verbetering Over de financiering meende de heer In 't Veld nog- „Nu zijn er wel velen, die menen dat het openbare vervoer niet kostendekkend mag zijn, dat dit openbare vervoer uit de algemene middelen dient te worden gefinan cierd. Maar wat zijn algemene middelen, waar komen die van- daan? In wezen zijn algemene mid delen rs/iefs anders dan doodgewone guldens, die evenzeer moeten wor den opgebracht!" Concluderend: „De metro zal ja renlang een zwaar blok aan het Rotterdamse been zijn. Of die da! waard is moeten -we nog zien". f De heer In 't Veld vestigde onze aandacht op een extra factor die deze zaak doorkruist: „Bij de opzet van het metro-project is gedacht aan de Willèmstunnel. En die is nu een wel heel moeilijke zaak gewor den. Er zijn al kostbare uitgaven gedaan om allerlei plannen in overeenstemming met een eventue le Willemstunnel te veranderen. Maar voorlopig zit de bouw er nog steeds niet m, hoewel de zaak nu al geld kost!" De mening van de heer In 't Vela in het kort: ,Jk zie weinig verbete ring ten opzichte van de situatie in 1959 en ik ben er nog steeds niet van overtuigd dat de metro werke lijk een aanwinst is. Indertijd had ik er onvoldoende vertrouwen tn om mijn stem te kunnen hechten aan een dergelijk zwaar besluit, bi gesprekken bleekdat vele raadsle den het ten volle met mij eens waren Maar die stemden om aller lei andere redenen niet tegen". (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Zijn beroep is kok, maar ais^ bijbaantje oefent de 30-jarige W. v. d. L. het vak van oplichter uit, zo stelde rechtbank president mr, A. R. Jolles dinsdag middag vast. Onder de zeven vonnis sen die de man al achter de rug heeft, zijn er verscheidene voor dit idelict. Ook nu moest hij zich verantwoor den voor oplichting, ditmaal ten na dele van de gereformeerde kerk. De officier van justitie, mr. J. .M van Leeuwen, eiste een gevangenisstraf van twaalf maanden met aftrek, waarvan drie voorwaardelijk, een proeftijd van drie jaar en toezicht door het Leger des Heils Mr. Jolles noemde het „Een bijzon der gemene streek om een kerkge nootschap, welk dat ook is, op te lnchten". De man stelde zich steeds voor onder een gefingeerde naam, vertelde dat hij lidmaat was van de gereformeerde kerk in Den Haag en nog niet naar Rotterdam was over geschreven. Hij verkeerde, zo luidde zijn ver haal tegenover de diaconie, in ®ela- nood omdat hij tijdens werkzaamhe den in het Botlekgebied een on8e'u\ had gehad en nog geen uitkering had gekregen op grond van de ongeval lenwet. Met dat verhaal kreeg hij geld R& kleine bedragen overigens, die bij be loofde zo vlug mogelijk terug te be talen. „Ik heb wel met de gedachte gespeeld om dat te doen", aldus oe verdachte. Een kleine kern van waarhad viel m het verhaal wel te ontdekken. man had inderdaad een ongeval 6®' had, maar dat gebeurde in dienst WJ een koppelbaas, zodat hij geen uHW" nng krachtens de ongevallenwet W® verwachten, iets wat hij ook w? wist Hij wordt een werkschuwe fi guur genoemd en niet in staat W sociale aanpassmg De man heeft wei een normale verstandelijke ontwik' keling, maar is kinderlijk en niet he lemaal toerekenbaar. De rechtbank zal op 14 februari uitspraak doen.

Trouw / De Rotterdammer | 1968 | | pagina 2