TIJDELIJK Industrieel-scheepsbouwer-reder KLIP NU OOK IN PASSA GIERS VAAR T MiEUW Schip zwaar beschadigd Hornland in dok gemanoeuvreerd stelende werknemers bezit Rubens Prijzen kustvaarders liepen terug Verkoop van Nederlandse zeeschepen toegenomen Japan vast nr. één als scheepsbouwer fraaie badstoffen TAXI-STAKING IN UTRECHT Bijeenkomst tegen ^OTSe voor nazi s verstoord Grootste lichtbaken Nieuw schip Hoofdagent wegéns belediging beboet PLAATS AAN 2500 AUTO'S Glazenwasser valt 12 meter Oude Nol nu ook naar Huis van Bewaring DE ROTTERDAMMER „Veldslag" Staking DONDERDAG 1 FEBRUARI 1 Vervol»; van pag. 1) Op het hordes trachtten dc onge organiseerden de afgesloten toe gangsdeur te forceren. Met een luid- sprekerwageit werd men verzocht zich te verwijderen. De zaak liep nit de hand, toen drie kwaad geworden chauffeurs een brigadier te lijf gin gen. Er ontstond een „veldslag" tus sen de chauffeurs en achttien agen ten. Het duurde enige tyd voordat de gemoederen gekalmeerd waren. Intussen was de vergadering in De Drie Stoepen afgelopen. Men waagde zich echter vanwege het ge vecht nog niet op straat. De lichten werden uitgedaan en dit werkte ken nelijk kalmerend. Op een veilige af stand werden de schermutselingen door een grote groep nieuwsgierigen gade geslagen. De vakbondsbestuurders wilden vannacht geen mededelingen doen over het verloop van de bijeenkomst. De verwachting is echter, dat zowel de werkgevers als werknemers nog zullen vergaderen. Als op deze ver gaderingen geen overeenkomst wordt bereikt, zullen de Haagse taxichauf feurs, die onverkort aan hun eisen blijven vasthouden, een ultimatum stellen. Indien de werkgevers niet met de wensen van de chauffeurs méégaan, zal een algehele staking van de ge organiseerde en ongeorganiseerde taxichauffeurs niet uitgesloten zijn. (Van een onzer verslaggevers) P OTTERDAM Met een variant op het in Lekkerkerk vaak ge- -*•*- hoorde „Klip klaar in een wip" is de aankoop van drie Rijnboten: „Klip koopt in een wip". Klip heeft gekocht, al jaren lang en Klip blijft kopen. Zijn laatste aktiviteit: het overnemen van de failliete rederij NV Rijnboten. Hij is nu behalve industrieel, scheepsbouwer en reder ook toeristen-man geworden. De ervaring is er, want voor ande re rederijen zijn ook. Rijnschepen gebouwd. Klip is klein, heel klein begon nen. Zijn vader stierf toen hij een kleine jongen was. Met z'n broers verkocht hij pakken zeeppoeder langs de weg, bezorgde kranten. Dertig jaar geleden begon hij met broers een klein smederijtje, ging naderhand pijpleidingen maken en startte een bescheiden fabriekje. Vijf jaar geleden, kocht hij de werf van Van Duijvendijk, het bedrijf waar hij zelf nog eens een tijdje als tekenaar had gewerkt. De toen malige eigenaren zagen weinig heil meer in de werf. Klip kocht en sindsdien marcheert het bedrijf. Intussen was het pijpleidingfa briekje een flinke industrie gewor den. Klip wil nog meer: „O, d'r zijn nog zoveel dingen. Ik kan 't na tuurlijk niet allemaal zeggen, maar als ik de kans zie...". De man die zijn belangen heeft gespreid, werkgever is van enkele honderden mensen en zich graag op de achtergrond houdt: „Met die Rijnvaart zal het ook wel lukken. De kunst in het leven is om goed met geld om te springen. Maar ik moet wel zeggen dat ik veel geluk heb gehad,." A. Klip (44) uit Lekkerkerk, eige naar van de Fabriek van Appara ten en Fijpleidingen Klip NV, van v.ta. T. van Duijvendijk's Scheepswerf, van de trawler Trijn tje Ailegonde (Sch.101), van twee binnenvaartsdiiepcn en stads kort van de passagiersboten Rijnmond, Rijnhaven en Rijnstroom. Een man die durft aan te pakken en een carrière heeft opgebouwd, Klip ziet brood in de toeristische Rijnvaart. Anders had hij zeker, de schepen niet gekocht. Eind vorig jaar kreeg hij een der schepen voor een hellingbeurt aan zijn werf. Maar tot werk kwam het niet, om dat NV Rijnboten surséance van •betaling had aangevraagd. (Klip: „Volgens mij had dat niet gehoe ven, maai- ze financierden daar on juist"). Om kort te gaan: Klip was van drie bieders de hoogste en kreeg de schepen. Nu liggen ze gedrieën aan de werf voor een opknap- en verbou wingsbeurt, Onder de vlag van NV Rederij Rijnvakantie gaan ze in mei de Rijn .op. Klip verwacht er veel van: „Als ik u nu zeg dat ze vorig jaar voor 95 procent bezet waren en dat de boekingen nu be ter lopen, dan weet u het wel. Bo vendien ban ik wei wat hebben, want ik werk heus niet met een lege portemonnaie". Rijnvakantie biedt trips voor de gewone man. Zeven dagen varen (riiet verder dan Rüdesheim) voor prijzen tussen 150 en even 300 gul den. Op schepen die er beter zullen uitzien dan vorig jaag, met uitste kend eten („ik moet drie goede koks hebben") en goed personeel. Klip denkt ook voor zijn nieuwste aktiviteit al weer aan uit breiding. Als het werk op zijn werf het namelijk even toelaat, gaat hij een vierde passagiersschip bouwen. UTRECHT Zeventig tot tachtig georganiseerde Utrechtse taxichauf feurs hebben vannacht gedreigd in staking te gaan. In de nachtvergade ring werd meegedeeld dat de werk gevers niet bereid zijn de gevraagde ƒ232 over de periode van 1 januari tot 1 april per werknemer uit te be talen. Dit bedrag komt materieel overeen met het bemiddelingsvoorstel van de commissie-Van der Dussen. De werk gevers willen niet verder gaan dan 180. De vakbonden hebben thans met instemming van de leden aan de taxiondememers een ultimatum ge zonden, waarin alsnog aanvuiüng van het bedrag tot ƒ232. Het bedrag mag in allerlei vormen worden toegekend, zoals verhoging van de ziekengeld uitkering, optrekking van het week loon of uitkering ineens. Het ultimatum loopt volgende week donderdag af. Hierna moet rekening worden gehouden met een staking. UTRECHT De 75-jarige Utrech ter R„ beter bekend als Oude Nol, is overgebracht naar het Huis van Bewaring. Hij zou de meervoudige Utrechtse moordenaar Hans van Z. tot twee moorden hebben aange spoord. Oude Nol verbleef sinds zijn arres tatie op 13 december op het hoofd bureau. Hans van Z. was al eerder naar het Huis van Bewaring over gebracht. keukendoek PARUS De Rubens „Sint Joris en de draak", in .het bezit van de Engelse koningin, is een kopie en het origineel is het eigendom van mevrouw Ad.èle Reyman in Parijs. Dit is althans de mening van Franse deskundigen. Mevrouw Reyman, een Hongaarse vluchtelinge, heeft het ongesigneerde stuk in 1951 voor ruim driehonderd gulden gekocht. Nu het is gerestau reerd beschouwen experts het doek als een meesterwerk van Rubens, waarvan d< -.vaarde zeker 400.009 dollar bedraagt. De Parijse politie, die zich met deze land. Het grote verschil is echter, dat ontdekking bezighoudt, heeft verklaard, aan het Franse schilderij <280 x 170 cm) dat het schilderij veel lijkt op een stuk een 50 cm breed paneel vastzit, dat in de koninklijke collectie van Enge- aan het Engelse werk ontbreekt. MÜNCHEN Leden van een linkse groepering, die een anti nazistische bijeenkomst hielden nu het 35 jaar geleden is dat Hitier Rijkskanselier werd, zijn siaags ge raakt met aanhangers van de uiterst rechtse NPD. Ongeveer tachtig mensen van de NPD drongen de zaal binnen. Volgens de NPD is een van hen vermoord. De politie zegt dat echter iemand een hartaanval heeft gehad. iijke dief, dat zijn collega's hem wel eens maanden het wat rustiger aan te doen. De buit, allemaal kledingstuk ken, die hij uit beschadigde pakketten pakte, verkocht hij weer voor drank of voldeed er zijn vaak hoog opgelopen drankrekeningen mee. De officier had tegen hem een jaar cel geëist, en toe- uit beschadigde partijen, wel dertien zicht van het bureau voor alcoholisme. Een duo vormde de 47-jarige loods- baas P. T. en de 22-jarige wagen rijder P. J. van D. Zij stalen, eveneens verschillende artikelen. De loodst»as. en volgens de officier de leider van het tweetal, kreeg negen maanden met aftrek, waarvan drie voorwaardelijk. Tegen hem was evenseens een jaar geëist. De wagenrijder, die negen maanden had horen eisen, werd ver oordeeld tot zeven maanden cel met af trek, waarvan drie voorwaardelijk. •De 23-jarige loodsknecht J. A. die in het algemeen gewoel ook enkele stuks meenam, kwam er met een voorwaar delijke straf van .vier weken en een geldboete van 100 vanaf. De officier had zes weken voorwaardelijk geëist. Een vijftal helers kregen geldboetes opgelegd, behalve de werkeloze L. J. D-, die twee weken moest uitzitten. Tegen hem was een maand geëist. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De stelende werk nemers van het Internationaal Trans portbedrijf Ribro NV zijn vanmorgen door de rechtbank veroordeeld tot la gere straffen dan de officier geëist had. Dc 58-Jarige buitenbaas M. A. van L. kreeg negen, maanden met aftrek, waarvan drié voorwaardelijk. De buitenbaas was zo'n hartstochte- (Van een onzer verslaggevers) om daar in gereedheid te worden ROTTERDAM De openge- gebracht voor de berging van de scheurde Westduitse vrachtvaarder enkele mijlen buiten de Waterweg Homland staat op de blokken in het gezonken Stubbenkammer. Met dat Prinses Irenedok op dc werf van Ver- karwei zal zo spoedig mogelijk wor- olme. Zes unr nadat vyr hokken en "en begonnen. ■vier sleepboten gistermiddag begon nen aan het verslepen van de in de stroppen hangende Homland, lag het schip nauwkeurig in het midden van het dok gemanoeuvreerd. Vandaag hebben deskundigen van de werf/re derij en de verzekering een eerste gesprek over de reparatie-mogeiyk- heden. De kans op herstel wordt op 50 procent gehouden. Het laatste rukje van de totaal drie maanden geduurd hebbende bergingsoperatie was uiterst moei lijk. Maar het Hamburgse bergings bedrijf Uirich Harms klaarde het met Duitse „gründlichkeit". Toen op een gegeven moment bleek dat enkele bokken net niet pasten tus sen een kade en de wand van het drijvende dok, gaf directeur Uirich Harms persoonlijk opdracht de bui zenconstructie rond de schroef van de bokken weg te branden! Nadat dat was gebeurd, schoven de bok ken san beide zijden naast het dok optrekkend de Hornland naar binnen. Het was een kleine tegenslag na een zeer succesvol begonnen kar wei. Rond twaalf uur lagen bokken, schip en slepers in het midden van de voor de scheepvaart gestremde Nieuwe Waterweg. Toen eenmaal het sein kwam dat het tij gunstig was, duurde het slechts een kwar tier om aan de overkant te komen. Behoedzaam trokken de sleepboten en bokken het vrachtschip de Bot lek binnen. Voor het dok liggend moest nog ongeveer twee uur op hoger water worden gewacht voordat met het in varen kon worden begonnen. De aanvaring met het Franse schip President Pierre Angat op 27 oktober heeft de Hornland zeer ern stig beschadidgd. Aan bakboord is de gehele beplating van de ruimen 1 en 2 als een harmonica in elkaar geschoven. Enige vrachtauto's zou den er naast elkaar gemakkelijk kun nen inrijden. Verder is er schade aan de opbouw en uiteraard aan de ac commodatie en in de machinekamer. De vijf bokken van Harms zou den vandaag naar Europoort varen, In de buurt van de Ierse havenstad Dublin etaat sinds kort bet grootste lichtbaken ter wereld. Dc bouwkosten van deze toren hebben 30 miljoen gulden bedragen! Het baken is 55 meter boog en weegt ruim 6700 ton. Het is op de zeebodem gebouwd en dient als waar schuwing voor de gevaarlijke Kisli- bank. Het lichtbaken bezit een landings plaats voor helikopters, woonruimte voor de bemanning, radarinstallaties, waarschuwingsruimte en enige dienst- verblijven. Het belangrijkste onder deel van de toren de lichtinstalla tie heeft een sterkte van twee mil joen Watt. De tien man tellende bemanning blijft drie weken op bet baken en wordt dan afgelost. De Köln-Düsseldorfer Deutsche Rheinschiffahrt AG heeft voor de passagiersdienst Rotterdam-Bazel een vijfde schip besteld (bij de werf Ruthof te Mainz). Het schip, dat Britannia gaat heten, komt eind 1969 in de vaart. De bouwkosten be dragen 8Va miljoen gulden. Thans wordt de dienst gevaren door de Europa, Helvetia, Nederland en France. Met 110 meter lengte bereikt de Britannia de op de Rijn maximaal toegestane scheepslengte. Op belde benedendekken is voor 220 passa giers ruimte. Op het bovendek ko men het restaurant, de grill, de leeszaal, de bar en de lounge. Op het zonnedek komt een verwarmd zwembad. De bekende Rijn-rederij biedt met haar. „cross-cruises" veel comfort, maar de prijzen zijn er dan ook naar: vanaf 357,50 gulden voor een enkele reis in de eenvoudigste hut tot 958,50 guiden voor een rondreis in de duurste. De verkoop van Nederlandse zeeschepen is gedurende het tweede halfjaar van 1967 wat aantal betreft toegenomen. Er gingen 16 grote vrachtschapen en 24 kustvaartuigen van de hand. De grootste verkochte schepen waren de Oranjefontein en de Jagers fontein van de VNS (resp. naar slopers in Spanje en het Verre Oosten), bekende standaardtype C.I.A. is door de verkoop van de Delft en de Gooiland uit de Nederlandse vloot verdwenen. De Royal Interocean Lines ver kocht twee in 1939 gebouwde sche pen van de Straat-klasse. De Oranje Lijn deed drie Prins-schepen weg: Prins Casimir, Prins Willem II en Prins Johan Willem Friso. De waarde van de verkochte sche pen beliep in het tweede halfjaar 27.750.000 gulden. HAARLEM Overeenkomstig de eis heeft de Haarlemse rechtbank vanmorgen de 54-jarige hoofdagent J. H. W. uit Zandvoort wegens bele diging van een brigadier veroordeeld tot een boete van 25Ö of veertig da gen hechtenis. Op 15 augustus ontstond tussen de mannen een woordenwisseling, toen de hoofdagent een meisje wilde kal meren door haar een sigaret te ge ven. De brigadier was hiertegen. De hoofdagent zou toen tegen de briga dier hebben gezegd: „Je bent een schoft en een onzelfstandige briga dier." De laatste zes maanden van 1967 werden tien kustvaarders meer ver kocht dan in het eerste halfjaar. Dat kwam door de bijzonder slechte vrachtcnmarkt en vooral ook door het zeer snel verouderen van dit soort schepen. Aangezien de verkoop van kust vaartuigen ook in Scandinavië. En geland en West-Duitsland toeneemt, zijn die landen als afzetgebied hele maal verloren gegaan. De afgelopen twee tot drie jaar gingen er nogal wat Nederlandse kustvaarders naar die landen. de kusttanker Mare Magnum af gestoten. In de grote vaart ging het vooral om verkoop van oudere en vooral in de oorlog gebouwde schepen. Het Met een bijna zesmaal zo grote hoeveelheid scheepsruimte als nummer twee nam Japan eind december stevig de eerste plaats in onder de scheepsbouwende landen ter wereld. Het Japanse orderboek bevatte 17.145.000 ton, -waarvan 4.762.000 ton in aanbouw. Zweden, dat eind 1966 door West-Duitsland van de derde naar de vierde plaats was verdrongen, klom naar de tweede plaats met een portefeuille van 3.144.000 ton (waar van 651,000 ton in aanbouw). West-Duitsland behield de derde plaats met 2.854.000 ton (in aanbouw 946.000 ton), terwijl Frankrijk vierde was met 2.587.500 ton (723.000 ton in aanbouw). Engeland, dat eind 1966 nog tweede was, zakte af naar de vijfde plaats. Over de gehele wereld waren_per 31 december jl. schepen van totaal 13.359.000 ton in aanbouw, tegen 10.380.000 ton eind 1966. Nederland nam een bescheiden tiende plaats in met 1.106.000 ton, ivaarvan 359.000 ton in aanbouw. Ook wat de produktie betreft stond Japan vorig jaar eersteEr liep 7.549.000 ton scheepsruimte van stapel, bijna één miljoen ton meer dan in 1966 en bijna het dubbele van de Japanse produktie in 1964. Zweden in 1966 door West-Duitsland tot derde verdrongen herwon de tweede positie met 1.307.000 ton (1966: 1.161.000 ton). Engeland werd met 1.303.000 ton derde (in 1966 totaal 1.084.000 ton), terwijl West- Duitsland terugviel naar de vierde plaats met 1.009.000 ton (in 1966: 1.184.000 ton). Nu zijn Italië en Griekenland de voornaamste kopers geworden, met daarnaast Indonesië, Israël, Colum bia, de Bahama-eilanden, Saudi-A- rabië en Frankrijk. SCHEMAYANHCT LICHTBAKEN hdikoptaveld-vj De export van Volkswagens uit West-Duitsland mar de Verenigde Staten neemt voortdurend toe. Met vele tienduizenden stuks gaan de auto's per jaar de Atlantische Oce aan over in speciaal daarvoor ge bouwde schepen. Over enkele maanden zal aan die vaart ook gaan deelnemen de Dyvi Oceanic, onlangs te water gelaten In Zweden en het grootste autoschip ter wereld. Op negen dekken kan de Dyvi Oceanic 2500 Volkswagens ver voeren, ongeveer 700 meer dan de tot dusver grootste schepen. In slechts tien tot twaalf uur kan het schip vla kleppen worden gela den en. gelost. Het 12.500 tons schip zal een snel heid van. 19 mijl per uur lopen. .ücMrnslol- Safe •redartamer De prijzen voor deze schepen zijn opnieuw sterk gedaald: van onge veer 600 gulden per ton draagver mogen in het eerste tot ongeveer 450 gulden in het tweede halfjaar. Het aanbod is groot, namelijk 25 procent van de vloot. Dit betekent een voortzetting van de prijsdaling. Ui teraard 'heeft de devaluatie van het pond sterling de laatste weken van het jaar een ongunstige invloed op de markt gehad. ROTTERDAM De achttienja rige glazenwasser 'C. van Santen uit de Jacob Catsstraat viel woensdag van de derde etage van een pand in de Schepenstraat op het twaalf me ter lagere trottoir. Met een gebro ken been en hoofdwonden is hij naar het Dijkzigtziekenhuis gebracht- In de Vliegerstraat is woensdag avond de negentienjarige vertegen woordiger V- v. d. E. aangehouden. Hij reed zonder rijbewijs en zijn auto vertoonde ernstige gebreken. De auto is in beslag genomen. ruimte Merkwaardigerwijs zijn er de laatste zes maanden geen tankers verkocht. In het eerste halfjaar werden alleen de Caltex Pemis en

Trouw / De Rotterdammer | 1968 | | pagina 2