zou in september klaar zijn Wat gaat sportraad met ontwerp sporthal doen Incasso energiegeld wordt tweemaandelijks B en W vragen voor restauraties krediet mmmmm over Expositie de Oude Haven Filmkring boeide met „Salvatore scholieren Gmiiano" Rotterdamse politie krijgt waterkanon DEUJ EUROTAX 1? CLEjVjENT Jaarcijfers van Gemeente-archief Schiedamse jeugd wisselt weer met buitenland Groot overschot bij „Anno 1820" Man (26) gedood door vallend plaatijzer 3 SS sïllSïtas~" jijj H;■- SSS»S»S^^» j-<l oasmmÈmmmm mmm Kerk gesloten door plafondrestauratie GOEDKOPER Taxipassagiere bij botsing gewond? Verbeteringen rond Eksterlaanflat SPORTRAAD Wethouder G. Walstra opent in Weeshuis j eugdser vieebureau Opbrengst t.v.-actie: twintig mille WEGAFSLUITING %'l'Mï «♦fct&fl <5»'> «11 Reisbureau Broere gaf avond in Boelenzaal Vaste vergadering voor raad Rozenburg CBS VERGADERT Bedrij f svoetballers houden tornooi KOELKASTEN OE ROTTERDAMMER Pagina 4 WOENSDAG 21 FEBRUARI fa, §^sg=^^^^°gggs^^MignriTri7iB^i^»wwaiw irjli iTn* ft i TTifci' "i i tijjCJLii«iiiliii J£EN zijaanzicht van de gevel (zuid zijde) van het sparthalcomplex naar het ontwerp van de Konink lijke Nederlandsche. Heidemaat- schappij. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Uit het jaarverslag yan het gemeente -archief blijkt dat in 1967 het dorp Kethel, de jenever- industrie, ds. Haverschmidt en de to pografie van Schiedam bijzonder in de belangstelling stonden. Het aantal bezoekers bedroeg in het verslagjaar 184 (154) en het aantal bezoeken 583 (581), -waarvan 's avonds 58 (73). De onderwerpen waren genealogie 248 (181), geschiedenis 136 (216) en biblio theek en topografische atlas 149 (184). Er -werden 168 (150) schriftelijke aanvragen gedaan, waarvan 86 (55) over genealogie, 24 (37) over geschie denis en 58 (58) diversen. Uit biblio theek en topografische atlas werden 82 (107) boeken uitgeleend. Overgenomen werd het archief van de kerkvoogdij van de Hervormde Gemeente, ca. 1575 ca. 1950 (in bruikleen) en een gedeelte van het archief van het Volksbadhuis (20ste eeuw). Uit het archief van de Woning- dienst kwam een deel oude notulen van het „Nieuwslicht" te voorschijn. Dit betekende een welkome aanvul ling op wat het archief reeds over deze vereniging bezat. (Van een medewerker) SCHIEDAM Het plafond van de vrijgemaakte gereformeerde kerk aan de Westvest ondergaat deze en vol gende week een grondige restauratie, die de kerk ongeveer 12.000 gaat kosten. Het kerkgebouw kan daar door zondag niet worden gebruikt. De diensten zullen om half negen en half vijf worden gehouden in het kerkgebouw van de Nederlandse Pro testanten Bond, eveneens aan de Westvest. Zondag 3 maart hoopt men weer in het eigen gebouw te kunnen kerken. S CHIEDAZ.1 Het getuigschrift op de cursus sociale vorming B, die het j. R. Slotemaker de Bruïne-Instltuut verzorgt onder auspiciën van het CNV is uitgereikt aan de heer c. 3. Lemson uit Schiedam. De uitreiking geschiedde fa het Beursge bouw fa Rotterdam. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Wanneer zal de Vlaardingse sporthal op het al jaren braakliggende ter rein aan de Floris de Vijfde laan bij het bejaardencentrum de Valkenhof in gebruik wor den genomen? „September 1968", zei het gemeentebestuur eind vorig jaar. Maar velen geloven daar niet meer in, want zelfs de bouwdatum is nog niet bekend. Terwijl Schiedam op ingenieuze wijze erin slaagde een hangar om ie toveren in een bruikbaar sportpaleis en Maassluis niet veel later een Pel- likaan- sporthal wist te bouwen in een half jaar tijd, was Vlaardingen niet verder gekomen dan moeizame voorbereidingen. Nu begint het er dan op te lijken. Vermoedelijk in de gemeente raadsvergadering van woensdag 6 maart zal het sporthalplan, ontwerp van de Heidemaatschappij, In behan deling komen. Maar daarvoor (vrij dagavond) moet de Baad voor sport en recreatie nog een oordeel uitspre ken. Het sporthalplan zoals dat nu ter tafel ligt, is aanmerkelijk goedkoper dan dat, waaraan wethouder T. de Bruljn van 1952 tot 1966 heeft gedok terd. Maar toen de plannen zover waren gevorderd-dat ze konden wor den gerealiseerd, ontstond geharre war over de vraag of een gedeelte van het voor de sporthal gereserveer de terrein moest worden benut voor de uitbreiding van de Valkenhof. Men loste dit probleem op, maar jnmiddels had wethouder G. Walstra de portefeuille sportzaken overgeno men van zijn collega De Bruijn. En SCHIEDAM B. en VV. stelle» voor over te gaan tot het eens in de twee maanden Innen van gas- en elektrïciteitsgeJden. De omschakeling zal binnen een jaar moeten geschie den en uitgaande van het huidige salarispeil zal het nieuwe systeem uiteindelijk een kostenbesparing van 130.000,- per jaar opleveren. Men verwacht dat de nieuwe werkwijze in de vakantieperiode van het personeel moeilijkheden zal ge- SCHIEDAM De Schiedamse Ge meenschap heeft dinsdagavond io „De Bron" de tijden van de internati onale jeugduitwisselingen bekend ge maakt In Norrkgping zijn de tijden vastgesteld en ook daar is besloten dat Schiedam in principe uitwisselin gen zal houden met Vienne (Frank rijk), Esslingen (Duitsland), Udine (Italië), Neath (Engeland) en Norr kgping (Zweden). De Schiedamse Gemeenschap ont vangt de buitenlandse gasten van 4 tot 17 augustus. Evenals het vorige jaar krijgen zij een programma van excursies en feestelijke bijeen komsten. aangeboden. Hoogtepunt zal weer het Eurobal zijn. Esslingen en Udine ontvangen de Schiedammers van 21 juli tot 3 au gustus. Vienne doet dat van 14 juli tot 27 juli en in Noirköping en Neath zijn de Schiedammers van 18'tot 31 juli te gast. De jongelui kunnen mee in de leef tijd van vijftien tot 21 jaar. Inlich tingen kan men verkrijgen bij het S.G./V.V.V.-bureau, telefoon 26.80.43. ven. Om die reden wil men eenmaal de meteropneming achterweg© laten en voor de afname in het tijdvak tussen 16 juni en 15 augustus een betaling vragen die gebaseerd is op het geschatte verbruik. Het opnemen van de watermeters zal in de wijken Nieuwland en Groen- oord eens in de vier maanden geschieden. Vroeger geschiedde dit tegelijk met de aflezing van de gas- en elektriciteitsmeters om de drie maanden. De overschakeling naar een twee maandelijkse meteropneming is noodzakelijk geworden door de daar aan verbonden administratie. Aangezien de ponskaarten-appara- tuur bijna volledig is bezet, zal bin nenkort de gewone werktijd niet meer toereikend zijn om de met deze apparatuur uit te voeren ver- bruiksrekeningen op tijd klaar te hebben. Bovendien dwingen de voortdurend stijgende loonkosten er toe het aantal meteropnemingen en incasso's te beperken. SCHIEDAM Op het kruispunt Willem de Zwijgerlaan - Stadbou- derslaan botste dinsdag een taxi, bestuurd door de 30-jarige chauffeur J. J. H. op een vrachtauto bestuurd door de 35-jarige A. de M. uit Strij- en. Een vrouwelijke passagier van de taxi, wier naam de politie niet weet, werd voor onderzoek naar de Dr. No- letstichting gebracht. De taxi werd aan de rechterzijde beschadigd. VLAARDINGEN Aan het verbe teren van de toegang tot het hoog- bouwblok van Elementum aan de Eksterlaan wordt hard gewerkt, evenals aan het scheppen van par keerruimte. Omdat de definitieve parkeerplaats nog niet gereed is, zijn als noodvoor ziening platen neergelegd. Van dit geïmproviseerde parkeerterrein zijn naar het nieuwe flatgebouw enkele tegelpaden gelegd, zodat men niet meer door het zand of de modder behoeft te lopen. De afdeling bestratingen is begon nen met de aanleg van de Kwikstaartweg, het asfalteren van enkele paden op het volkstuincom plex Zuidbuurt en het verharden met asfalt van het toekomstige rijwielpad in de Westwijk, gelegen tussen de Marathonweg en de Hugo de Vries- straat. de situatie op de kapitaalmarkt was zo krap geworden, dat het enigszins kostbare plan van wethouder De Bruijn niet kon worden uitgevoerd. Wethouder Walstra koos voor een aanmerkelijk goedkopere sporthal. Eind 1967 zou een voorstel tot de bouw de gemeenteraad bereiken. Maar de welstandscommissie voerde ingrijpende bedenkingen tegen het plan aan. Nadat ook daaraan was te gemoetgekomen scheen niets meer een snelle bouw van het sportpaleis in de weg te staan. Inmiddels was de sportraad geïnstalleerd en deze wilde zo snel mogelijk een oordeel vellen over de sporthal van de Heidemaatschappij. De sportcommissie had dat al eerder gedaan, maar deze was met het installeren van de sportraad opgehe ven. i ,rii ri d.i' iaW|»h' 'ik lM{ jaiSiïi "/«-IJ ci-'r Vrijdagavond wordt dus het ver traagde sporthalplan in het openbaar behandeld tijdens de vergadering van de sportraad in het stadhuis. Deze vergadering begint om half acht. An derhalve week later zullen de leden van de gemeenteraad (vermoedelijk uitvoerig) nog eens hun zegje zeggen. De mogelijkheid bestaat echter, dat de vergadering van de sportraad op nieuw tot uitstel van de bouw zal leiden. Wenselijk is dat niet, omdat de bouw een prestigekwestie begint te worden. Er is echter geen twijfel, of de leden van de sportraad zullen het ontwerp kritisch bekijken. Zij krij gen tenslotte het beheer van de ha! en op deze manier worden de toe komstige gebruikers van het sportpa leis via de hen vertegenwoordigende lellen in de sportraad bij het beheer en de exploitatie betrokken. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Wethouder G. Walstra zal zaterdagmorgen om elf uur het jeugdservicebureau openen in het oude Weeshuis aan het Weeshuisplein. Het eerste jaar, dat moet worden gezien als een proef jaar, zal de stichting Vlaardingse Jeugd Gemeenschap dit bureau behe ren. Het jeugdservicebureau is een dienstverlening aan de gehele Vlaar dingse jeugd. Ieder die maar iets met jeugd te maken heeft, kan hiervan gebruik maken. De te verlenen diensten zullen onder meer bestaan uit het geven van informatie over jeugd en jeugdzaken. Verder denkt men aan het verzor gen van stencihverk tegen kostprijs, bemiddeling bij het verzorgen van speciale avonden, ter beschikking stellen van vakliteratuur, verhuur van diaprojectie en filmprojectie-ap- paratuur, geluidsapparatuur en kam- peermateriaal. De openingstijden zijn maandag en vrijdagavond van zeven tot negen uur en zaterdagmorgen van tien tot twaalf uur. In verband met de opening van het servicebureau wordt zaterdag een dropping gehouden, waaraan kunnen deelnemen alle leden van zestien jaar en ouder van de verenigingen, die zijn aangesloten bij de VJG. De vorig .jaar gehouden dropping is een succes gebleken en ook deze keer wordt een grote belangstelling verwacht. De kosten bedragen 1,50 per persoon. Er wordt zaterdagavond om half zeven gestart vanaf het Weeshuisplein. SCHIEDAM De televisie-actie voor het geestelijk en lichamelijk ge handicapte kind heeft in Schiedam ƒ19.099,08 opgebracht. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM In de kosten van restauraties van kleinere omvang aan particuliere monumenten vragen B. en W. de gemeenteraad een bijdrage te verlenen van 30 procent Dit op voorwaarde dat het Kijk eveneens 30 proeent voor zijn rekening neemt, waarbij nog een provinciale subsidie van zes procent komt. Voor rekening van de eigenaar blijft dan 34 procent van de kosten. Deze subsidieregeling zal ongetwij feld de restauraties van particuliere monumenten stimuleren. Voor 1968 is er een 'bedrag van ruim 166.000,- voor deze restauraties beschikbaar. wee maal is in de raad over Mo numentenzorg gesproken. Eerst over het ontwerp-Monumentenlijst en vervolgens over een jaarlijkse subsi die van 50.000,- voor de restauratie Schiedam De Spaarbank anno 1820 sloot de maand januari met een inlegoverschot van 710.825,92. Inge legd werd in deze maand 4.931.713,99 terwijl 4.220.888,07 werd terugbe taald. In januari 1967 bedroegen de inleg en terugbetaling respectievelijk 1 4.454.304,62 en 3.803.547,23. De I verkeer uit het centrum kan via"dè stripintr van He* om7pt vïnrït yiin r»(vr- van particuliere monumenten. Hierdoor 'kan de eigenaar'van pand, dat op de Monumentenlik staat, niet meer lichtvaardig vera* deringen aanbrengen of tot slot** overgaan. Maar daarnaast dient mél ook voorzieningen te treffen tot be houd of restauratie van het pand. Jaarlijks zal men over een Wh. ƒ100.000,- 50.000 gemeente- 7, 50.000,- rijkssubsidie) voor testan. ra tie werkzaamheden kunne» beschikken. Bovendien geeft de pro vincie meestal een vijfde van de m? geval toegekende rijkssubsidie. Om de restauraties van particulier» monumenten op gang te brengen ra! een ambtelijke werkgroep worden gevormd, bestaande uit personen, die uit hoofde var hun functie het meest bij de verschillende aspecten* van" Monumentenzorg zijn betrokken B. en W. achten de leiding van deze werkgroep het best toever trouwd aan de directeur van de wi meentelijke woningdienst. De gj meen te-archivaris zal als deskundig? op historisch terrein optreden. SCHIEDAM In verband mei werkzaamheden is het kruispunt Parkweg - Burg. Honnerlage Grethe' laan van donderdag tot en met vol gende week maandag voor het gemo toriseerde verkeer afgesloten. Het tei'MS'fes MIK® VSj fer'Wt ._"H 3 VJr 'ww'-V1 li, i.» 30. -ii «.Ata i' i'f !■- p S«j foi'ih - h n ;,fhi, f, V-v ,f3l i v-o wh lïsf «unHBH —BB (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Opnieuw vestigt de Historische Vereniging de aandacht op de geschiedenis van de Oude Haven. Vorig jaar gebeurde dat met een boekje en volgende maand zal in de Visbank een tentoonstelling worden gehouden onder het motto „De Oude Haven, hart dat bleef". De expositie duurt van 20 tot en met 27 maart. De tentoonstelling wil een beeld geven van alle facetten die het leven, de bloei en groei van de haven zo gekenmerkt hebben en waaraan Vlaardingen zijn opkomst te danken heeft. Op eenvooudige wijze is de „uit leg" van de haven in beeld gebracht op een speciaal voor deze ten toonstelling vervaardigde schetskaart. Deze kaart heeft de heer P. J. Westerdijk ontworpen. Ook is de vereniging erin geslaagd een aantal onbekende foto's bijeen te brengen, dat een welkome aanvulling (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De kleine Doelen zaal was dinsdag nagenoeg gevuld voor een filmavond die Reisbureau en Auto- busonderneming Broere had georgani seerd. Men vertoonde twee films in kleuren, die uit eigen opnamen waren samengesteld: de eerste handelde over busreizen naar Duitsland, Oostenrijk, Italië en Jcego-Slavië, de tweede over Spanje, met name Majorca, Costa Bra- va en Costa del Sol. De rolprenten lieten tot in de details zien welke bijzonderheden de reisdoe len te bieden hebben, alsmede in- en exterieurs van de hotels, die men kan bezoeken. De inhoud van deze films ontmoette grote waardering. Voor deze avond sprak de heer C. J. Broere een inleidend woord. Tussen door waren er muzikale intermezzi. Grote attractie vormde een „vakantie quiz", waarvan de hoofdprijs een vijf- tiendaagse vliegreis naar Joego-Slavië vormde. De vragen waren niet gemak kelijk: van de ruim 500 ingeleverde formulieren bleken slechts 100 geheel goed. Na loting kwam mejuffrouw R. J. Boelhouwers. Geert Grootelaan 173, Vlaardingen, als winnares uit de bus van de onder leiding van de heer D. Broere gehouden quiz. zal betekenen van het reeds bekende documentatiemateriaal over de Oude Haven. Een ingekleurde tekening toont de gevelwand van de 'Westha- venkade. De heer J. Sluimer heeft deze tekening vervaardigd in de toestand van ongeveer 1900. Wanneer men voorwerpen wil afstaan voor de duur van deze ex positie, kan men zich in verbinding stellen met de heer J. Anderson, Ke- thelweg 50, tel. 343843. Deze voorwer pen dienen betrekking te hebben op de geschiedenis van de Oude Haven. ROZENBURG De gemeenteraad vergadert voortaan elke eerste don derdag van de maand. Burgemeester H. Sloots heeft deze vergaderdag vastgesteld in overleg met de weth- houders naar aanleiding van een verzoek uit de raad om een vergader- rooster. In de zomermaanden zal van dit schema moeten worden afgewe ken. De eerstvolgende gemeente raadsvergadering is donder- 7 maart. terrein aan de Floris de Vijf delaan ligt al geruime tijd braak voor de bouw van de sporthal SCHIEDAM De Christelijke Besturenbond Schiedam houdt dinsdagavond 5 maart een algemene ledenvergadering in het gebouw voor Christelijke Sociale Belangen aan de Lange Haven 73. CNV-hoofdbestuur- der H. L. van den Boomgaard zal er spreken over „De algemene bijstandswet". Aanvang acht uur. stijging van de omzet, vindt zijn oor sprong in het? op grote schaal inscha kelen van de spaarbank bij de sala risbetalingen. Het aantal spaarders passeerde in januari de 59.000 en bedroeg ultimo januari 59.116 (31 januari 1967 57.614). Alle afdelingen hadden aan de gun stige ontwikkeling deel. Zelfs het aantal verhuurde kluisloketten steeg tot 865 (31 januari 1967 808). De aan de spaarbank toevertrouw de gelden en de reserve waren ultimo januari voor 36.483.617,48 belegd in effecten, voor 8.247.442,99 in hypo theken en voor 19,360.259,78 in on derhandse leningen aan de gemeente e.d. De onbelegde middelen bedroegen 6.799.533,81. (Van een medewerker) SCHIEDAM Voor de tiende keer zullen de plaatselijke bedrijven el kaar op het terrein van de voet balsport kunnen bekampen. Het bestuur van de Algemene Be drijfsvoetbal Competitie (ABC) houdt dit voetbaltomooi voor de tiende keer. Het bestuur heeft een commis sie in het leven geroepen die plannen voor de viering van dit tweede lustrum zal uitwerken. Vrijdag 1 maart is een oriënterende vergadering in gebouw Irene, waar de deelnemende clubs ook vertegen woordigd zullen zijn. Op die dag sluit tevens de inschrijving, zodat daarna de indelingen bekend zullen worden en de wedstrijddata worden vast gesteld. Nadat vorig seizoen twee verenigingen zich terugtrokken zijn er dit seizoen enkele nieuwelingen, zodat er minstens weer drie klassen zullen zijn. SCHIEDAM Bij de ijzer- en me- iaalhandel Jac. van Gelderen aan de Jan van Riebeeckweg ils de 26-jarige ijzerpresser A. de Bruin van het Broersveld 95a dinsdagmiddag dode lijk getroffen door een vallend stuk plaatijzer. Het ongeluk gebeurde toen van een ijzeren .arm van een mobiee magneet kraan de kabel brak. De man over leed ter plaatse. Het stoffelijik overschot werd naar het Gemeente-ziekenhuis gebracht. SCHIEDAM De Schiedamse Filmkring begint een volkomen eigen plaats in te nemen in het culturele Schiedamse leven. Gisteravond be stond veel belangstelling voor de Ita liaanse film „Wie doodde Salvatore Giuliano?" van de fel omstreden re gisseur Francesco Rosi in de comfor tabele kantine van de Rjjks-HBS en MMS. Ook nu weer liet de middelbare schooljeugd zich niet onbetuigd, als was de belangstelling van deze kant geringer in verband met de drukke examen- en repetitie weken. De secretaris van de Schiedamse Filmkring, de heer D. de Geus jr., heeft voorafgaande aan de vertoning van de film een kort overzicht ge- (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Rotterdamse politie krijgt een waterkanon. Minister Beernmk heeft aan de Tweede Kamer gemeld, dat een waterwerper bij de Haagse politie zijn nut heeft bewezen als een doeltreffend middel om rust verstoorders af te koelen, zander dat daarbij dodelijke wapens behoeven te worden gebruikt. Een dergelijk „artilleriestuk" wordt nu ter beschikking gesteld aan de politiemachten van de drie grote steden. V«n van de Rotterdamse politie werd ons gezegd, dat tot nu toe in Rotterdam zo'n waterwerper gelukkig niet nodig is geweest. Vanzelf sprekend hoopt men dat zulks nooit het geval zal zijn. Men acht het niet verantwoord het aanbod van de minister af te wijzen mMdeteii? polltiekorps dient ziïn uitgerust met de modernst mogelijke Of het waterkanon in Rotterdam praktisch nut zal hebben, moet uiteraard In de praktik worden bewezen. geven van het programma wat de le den en liefhebbers van de cinemato grafie in dit seizoen nog te wachten staat, opnieuw vier opmerkelijke film avonden: vrijdag 22 maart wordt Wolfgang Staudte's film „Herrenpar- tie" (Even afrekenen, heren) vertoond met in het voorprogramma de Joego slavische tekenfilm „Low Midnight", een satire op het westemgenre; Vrij dagavond 19 april een programma van de korte Nederlandse film „Ik kom wat later naar Madra" van Adriaan Ditvoorst en Nico Crama's prachtige poëtische film over de Hoge Veluwe. De Filmkring geeft vrijdagavond 3 mei in het kader van de herdenking der gevallenen een speciale film avond, die voor alle inwoners van Schiedam tegen de prijs van één gul den per plaats toegankelijk is. Ver toond wordt de première voor Rijn mond van Sidney Lumets „The Pawnbroker" (de pandjesbaas) over een Jood in New-York „die wordt ge teisterd door verschrikkelijke Ausch witz herinneren. Vooraf „Monumenta Judaica", een korte film over Joodse verzetsmonumenten. De laatste voorstelling van het sei zoen valt op vrijdagavond 31 mei, een luchtige afsluiting met de Engelse humor film „Paspoort voor Pimlico" van Henry Cornelius met o.a. de ac trice Margaret Rutherford. Vooraf een programma van tekenfilms; „Bezoek uit het heelal" van de Joegosleaf Zlatko Gric en de Belg Raoul Servais, wiens bekroonde „De Valse Noot" zal worden vertoond. De film over Salvatore Giuliano maakte gisteravond diepe indruk op aanwezigen, het is zoals wij ver meldden een documentarische kri tische kijk op het verschrikkelijke Woedvergeten van de Maffia op Si cilië, een navrant filmwerk, dat de bezoekers heeft geboeid. Spoeüngbrug linksaf over de Noori- vest, Damlaan en Nieuwe Damlaan rijden en het verkeer naar de bin. nenstad kan de Mgr. Nolensïaan en de Jan van ZutphenStraat nemen. Op maandag 26 februari kunnen op de middenberm van de Rembrandt- laan tussen de Jan Steenstraat en het Rubensplein geen auto's worden ge parkeerd. MAASLAND De toneelgroep van de korfbalclub ODO voert vrijdag en ïatf. dagavond In het Trefpunt het biljsoèl „zeg Jij maar Annemarie" op. AP m'n bureau u brief van een kreeg ik een marktkoopman, die niet tevreden is over de diensten die de gemeente Rotterdam hem en zijn collega's verleent, vooral met het oog op het beschikbaar gestelde kunstlicht. r Hij vindt het op de Rotterdamse markten maar een duistere boel 's winters en op zwaar bewolkte da gen. De goederen, zo schrijft hij, komen op de markten in Rotterdam dan niet uit en het gevolg is dat het soms een hopeloze zaak is als er allerlei mensen op je kraam gaan hangen. Daarbij constateert hij, dat hij eh zijn collega's toch een flink bedrag betalen voor verlichting. Ik heb over de „lichttoestand" op de markten mijn licht eens opgesto ken bij de Rotterdamse gemeente lijke dienst van het marktwezen, de instantie, die met het wel en wee van de marktkooplieden in de Maas stad heeft te maken. Van die zijde werd mij verteld dat er in december de gehele dag en gedurende de andere maanden van het winterhalfjaar van zeven, tot ne gen 's ochtends en van half drie tot zeven uur 's avonds tegen een jaar lijkse vergoeding licht wordt verstrekt aan de marktkooplieden. Dat licht bestaat uit twee lampen van 75 Watt per kraam. Deze regeling kwam tot stand in overleg toet de organisaties voor de markt- en straathandel. "C*R is over deze verlichting heel 'L< wat te doen geweest. Zo was, er overleg over de mogelijkheid van sterkere lampen en ook over de mo gelijkheid dat de kooplieden dè lam pen mee naar huis nemen en K iedere keer zelf ophangen. Daarvan kwam allemaal weinig terecht. De meegenomen lampen bleken op kritieke ogenblikken thuis te zijn vergeten en het bleek de kooplieden te ingewikkeld om ba alle „tnarkthandeltoeslanden" pok nog voor een gloeiiarapenadmi- nistratie te zorgen. Bovendien heeft het verlien* tingsnet van de marktkramen riet de netspanning van het normale elektrische net. Dat zou te gevaar lijk worden. Als nu bij vergissing de vrouw van een marktkoopman thuis een marktgloeilamp in een fitting draaide, sprong deze prompt kapot En waar haalt een marktkoopman dan: zo'n zwakstroom-lamp va«- daan? Die is niet in de normale handel verkrijgbaar! Na alle moeilijkheden kwam men tot een tot nu toe met Instemming begroete centrale regeling. De mogelijkheid van sterkere lampen is nu in onderzoek, vee» hangt af van het bedrag, dat marktkooplieden genegen zijm jaar lijks daarvoor te betalen en de m"* gelijkheden die het zwakstroomne' biedt. Mpumtn oooc mionH*noM DE SPECIALIST CflLLtNCUBCStR.IZ HOlk ElfflRSlr UL 10 - 392221 VLRRPOINOEK

Trouw / De Rotterdammer | 1968 | | pagina 2