Planting a ■mm Wiener Eisrevue met fonkelende show Kunstenaarsgroep in discussie met politici Ri-ha VANTOOR AGENDA Reclame van gemeente ook Penetratie aardgas zet zich rusteloos voort Etser Neuhuys overleden Mej. Nijland verlaat na 41 jaar de boeken EMOUS Aardgas voor Maasland AAM DEIUN JAM# 1? Jwee gewonden bij botsing op kruispunt In sociëteit VL 65 zoveel kan alleen tie ri-ha tt bieden. Uw ideale keuken vindt u zeker bij SiU" Ylaardingse dienst op Wereldomroep Bibliothecaresse neemt afscheid Actrice Dorana weer terug met „Solo '68" M7 Mannen beroofden ISfoorse matroos I GA SI Dronken bestuurder botst op lichtmast FRAAIE COSTUUMS, GOEDE MUZIEK I DAGELIJKSE RENTEVERGOEDING VERMEULEN Café in Maasland opende slijterij 1x3 wordt 2x3 flPR l#I snel bespeelbaar! het klinkt geweldig! betaalbaar! ORGELS - PIANO'S ELEKTRONISCHE ORGELS 3.75, 4V2. 5 en 5Va p Telefoon 350800 Schiedomseweg 12/1! Van Hogendorpiaan 45 Dirk de Derdelaan 41 jaar KEUKENCENTRUM faj. CALLENBURGSTRAAT 74 - TEL: 010-343193 - VLAARDINGEN EEN FIETS OF BROMMER DE VARI Vandaag en morgen en dagelijks Ander werk Emous breidt uit nog 9 L nntTESPAMMER, ccHIEDAM OP het kruispunt „,vwee-Mgr. Nolenslaan gaf de «tórige huidenbewerker H. M. Z. Wasdag met zijn personenauto geen f 'ÏSrsne aan de personenauto van de 1 fSge mejuffrouw M. J. den O. «li de botsing die volgde liep de Jctiurder een hoofdwond op en ver- f Seen veertienjarig meisje dat bij mejuffrouw Den O. in de auto zat m voortand door de hevige schok raarmee de botsing tot stand kwam. Beide auto's werden zwaar bescha digd- BOTTERDAM Gisteravond zijn aangehouden de 27-jarige controleur r n K uit Rotterdam en de 21-jarige p glazenwasser M. W. uit Leiden. Zij - worden ervan verdacht betrokken te din geweest bij de diefstal met ge weldpleging,, tegen de 28-jarige matroos M. T. van de Noorse tanker Braconda. T werd in de nacht van zaterdag on zondag in een pand op Katen- drecht mishandeld en beroofd van Mn béd rag van circa 600 en een polshorloge. Pagina 5 DONDERDAG 22 FEBRUARI 1PÖ8 ftSi "mi azenïCITROZN voor- Vlaardingen Maassluis 'c- cwirnstrekcn hrnstr~k.cn V. HOGENDORPLAAN 139 - VLAARDINGEN TEL. (010) 3410 44. na 1B u. (010) 34 2281 i. af «iJ- ,1 -ft" «r V'ttiH'-s BOTTERDAM de afgelopen nacht is de 31-jarige winkelier F. A. K. met zijn auto op de Honingerdijk tegen een lichtmast gebotst. De man, die onder invloed bleek, werd aange houden, zijn rijbewijs werd ingeno men Twee inzittenden, de 31-jarige me vrouw A. K.-L. en de 34-jarige kelner C, 3. L. liepen snijwonden aan gezicht en benen op. Na behandeling in het Dijkzigtziekenhuis konden zij naar huis. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Woensdagavond ging de Wiener Eisrevue van start met een fonkelende show In de Mar griet-hal. De show die onder de naam „Maskerade" door heel Europa trekt zal zelfs de meest verwende toeschouwer op dit gebied nog kun nen boeien, niet zo zeer door de persoonlijke prestaties als wel door de algemene presentatie van de 72 medewerkers. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEX Zaterdag 24 fe bruari houdt VL 65 in haar sociëteit aan de Zomerstraat 31 een discussie avond. Leden van de kunstenaarsver eniging zullen discussiëren met acht vertegenwoordigers van even zoveel politieke partijen. Commissaris van politie dr. C. N. Peyster heeft de lei ding. VL 65 heeft voor een aantal gespreksonderwerpen gezorgd. Dat Dankzij het aantal voetmaten (toonhoogtes) zijn alle Ri-ha or gels zeer gemakkelijk te bespe len. Ri-ha biedt u 5 toonhoogtes per toets. U kunt hem desnoods met één vinger bespelen. Door meer kontrast in klankkleur en de grotere volheid van toon. Mede hierdoor heeft het Ri-ha orgel een toonaangevend karakter gekregen. Dankzij de grote produktie met export naar alle werelddelen kun nen in Ri-ha orgels veel meer speeimogelijkheden Ingebouwd worden voor een lagere prija. Voor f 1.995,- heeft u reeds een volwaardig Rl-ha produkt (4-korig enPreset-registratie. Keuze uit 8 modellen en 3 houtsoorten. zijn de filln Vlaardingen koerst op morgen, een klankbeeld Vlaardingen kijkt terug op gisteren, een lijst met vragen en. opmerkingen en een aantal dia's. De film is in 1967 in opdracht van de .gemeente vervaardigd door de ci neast Jan Schaper. Bert van Meggelen heeft het klankbeeld samengesteld. De monta ge was-in handen van-Ton StoIkJn dit klankbeeld -komen interviews voor met de heren A. Bijl Mz., ir. A. L. Backer, W. B. van Ginneken, ds, A. J. Hoorn, J. Houdijk, A. van Roon, kapelaan G. Slobbe en mr. H, Versloot. De lijst met vragen en opmerkin gen is opgesteld naar aanleiding van een sociologisch onderzoek door drs. P. E. Kraemer. Van dit onderzoek is rapport uitgebracht aan B. en W. en aan de commissie van het bijzondere kerkewerk der hervormde gemeente Vlaardingen. De dia's zijn reproducties van car toons van Dick Brouwer en etsen van Joop Stigter. Voor de politieke partijen zullen aanwezig zijn de heren S. Barendregt (soc.), H. M. 3. Dubbeldam (lib.), De Koning (D'66), Ph. Koudstaal (comm.), J. van der Linden (kath.), M» Mooij (prot), A. Tetterro (Boeren) en A. van der Veer (pac.soc.). mm, rjr BODEGRAVEN lel. 01720.2541.7 .Kerkstraat 2-.28 Bezoakróiizctooiizaterv, .of vraagt b'Shure •AAltSANK VUMOtNOH nH LUXBOUVy-en VRAAG DEMONSTRATIE N AAIM ACH IN EBEDRI JF Fransenstraat 9 - Waalstraat 38, Vlaardingen - Tet 010 34 00 75 VLAARDINGEN De kerkdienst, die zondagmorgen wordt gehouden in de Immanuëlkerk zal worden uitge zonden via de Wereldomroep. Voor ganger in deze rechtstreekse uitzen ding is ds. A. J. Hoorn, hervormd predikant van de wijkgemeente Im manuëlkerk. De dienst wordt gehouden van 10 tot 11.15 uur en is te beluisteren via de golflengten: 13.91; 13.97; 16.84; 25.58 en 49.83 meter. met dit embleem is door geleverd. Wij staan borg voor een GOEDE SERVICE Geiet. Jeugdhuis: N.C.V.B.-eentrum, bij eenkomst, 20 Sporthal Margriet: Wiener Eisrevue, 20 Chr. Soc. Belangen; Ds. Ie Coq en pastoor De Veth, discussie, 20: Schk'd. Reddingsbrigade, ledenvergadering, 20; Co-op Nieuwe Waterweg, Schiedam, districtsvergadering, 20 Gerei. Jeugdhuis: Wetenschappelijke Kring, bijeenkomst, 20 1 Raadhuis Schledamseweg 200: N.P.V, gr. 4. Burg. v. Haaren, ouderavond, 20 sporthal .Margriet: Wiener Eisrevue, 20 Sursum Corda: N.C.G.O.V., vergadering, 20 Bijkantoor „De Rotterdammer", mevr. J. van Gol, Dr, Zamenholstraat 139a, (ook klachten bezorging) tel. 152400. Alarmnummer brandweer: 269123. Alarmnummer politie: 264606, Apotheek: Gouka, Groenelaan 127. tel. 260035. GG en GD: tel, 268290, In het Wiener Eisballet showde Alena August ova met haar beertjes. Felix en Monique Henniger, een adagiopaar van klasse. Het is altijd moeilijk de ene show met de andere te vergelijken maar we ontkomen niet aan de indruk dat bij deze ijsrevue de (Weense) roman tiek een zeer belangrijke plaats in neemt. Dit komt tot uiting in de meest fabelachtige costuums en de heerlijke muziek van Robert Stolz door het uit achttien man bestaande orkest onder leiding van Pal Zoltan levendig gepresenteerd. De show die dit jaar in het teken staat van „10 Jahr schone blaue Do- nau" kent nauwelijks zwakke pun ten. Het begint met een presentatie van het baliet waarin vooral de frêle Belgische kampioene Michêle Coiberg opvalt. Daarna wordt er een bezoek gebracht aan een poppenwinkel waarin we acht levensgrote beren bijzonder levendig de let-kiss zien dassen. Een folkloristisch beeld uit Zuid-A- merika zien we in het nummer Kar naval waaraan alle solisten met het Wiener Eisballet meewerken. Bijzonder aardig zijn twee schaatsen de ehimpansées die zich op de spie gelgladde ijsvloer bijzonder behendig tonen. Een gala-avond in het Ijspaleis toont staaltjes van sublieme schaats en danskunst, in het bijzonder van de oud-Europese kampioene Hanna Eiger, Helmut Loefke en het danspaar Monique en Felix Heinin gen Een wervelende finale met o'.a. ge internationale kampioenen Emmy Puzlnger en Fern and Leemans en verder alle overige medewerkers besluit dit grandioze jjsfestu'n dat door een vrijwel gevulde hal enthousiast ontvangen werd. De Eisrevue zal tot 3 maart in de Margriet-hal te bewonderen zijn. SCHIEDAM Verwacht wordt dat eind 1968 veertig percent van de Schiedamse gezinnen hun oude ko len- of oliehaard zal hebben vervan gen door een gashaard. Op 31 december 1967 waren er in Schiedam 6810 aansluitingen voor, gasverwarming. Dit betekende 27 1/4 procent van alle gezinnen. Dezen kochten in dit jaar 7100 kachels. Bo vendien waren er aan heit eind van het vorige jaar 630 huizen in de nieu we wijken, die in blokken door aard gas werden verwarmd, aldus de di recteur van de Technische Bedrijven, de heer J. van Hartingsveld. Slechts 2 1/4 procent is de „pene tratie" van het aardgas beneden de raming gebleven. Maar in de eerste maanden van 1958 werd dit gecom penseerd door de verkoop van meer kachels, die thans weer het'verwach te percentage heeft overtroffen. Er valt duidelijk in de afgelopen jaren een climax te constateren in het verbruik van het aardgas. In 1965 (Van onze kunstredactie) ROTTERDAM De R4>tterdamse tekenaar, etser en schilder Albert Neuhuys is woensdag in Sassenheim overleden. Hij was 73 jaar. Neuhuys bracht zijn. jeugd door in zijn geboortestad Antwerpen. Van daar ontsnapte hij in 1914 aan de Duitse bezetters en vluchtte hij naar ons land. In 1917 vestigde hij zich in Rotterdam. Hier nam Neuhuys de draad van zijn artistieke oplei ding weer op; hij -ging in de leer bij Derkzen van Angeren. Vooral de zelfkant van de haven stad en de mensen in de volksbuur ten boeiden hem sterk. Zij inspi reerden tot zijn beste prenten, waarin hij niet uitsluitend de roman tische 'kijk van de 'bohemien weer gaf maar ook 'blijk gaf van wat we zouden kunnen noemen een sociaal- realistische bewogenheid. Als tekenaar en etser zijn de ver diensten van Neuhuys groter dan als aquarellist en schilder. Hij heeft overigens nimmer gepretendeerd 'een vernieuwer te zijn; hij bieef wat hij was: een begaafd vakman, die zijn expressies „bezielde" met een vitaliserende, zeer persoonlijke levenslust. Dit kunstenaarsleven, dat door twee havensteden en daarin door het temperament van Zuid en Noord werd gevoed, kreeg in 1960 een boeiende weerspiegeling tijdens de overzichtstentoonstelling in het mu seum Boymans-van Beuningen bjj •gelegenheid van zijn 65e verjaar- waren het 13.330.000 m3 bij een ge middelde temperatuur van 9 1/2 gr. C„ in 1966 waren het 15.068.000 m3 bij een gemiddelde temperatuur van 10.7 gr. C. en in 1967 waren het 22.560.000 m3 bij IX,3 gr. C. Steeds meer gezinnen gaan over op aardgasverwarming. Bovengenoemde cijfers tonen duidelijk de toename -»an het verbruik aan. Verwarming speelt daarbij een belangrijke rol. In december 1964 was het verbruik van aardgas 1.270.000 m3, in december 1965 1.370.000 m3, in december 1966 2.016.740 m3 en in december 1967 3.611.363 m3 aardgas, terwijl in juli slechts 980.000 m3 werd verbruikt. Op 12 januari was het een bijzon der koude dag. Men verbruikte 141.000 m3 en op een dag in juni vorig jaar 27.000 m3 bij een tempera tuur van 16 gr. De Technische Be drijven registreren namelijk ook de dagafgifte. Onder het motto: „Aardgas-c.v. - meer warmte" beginnen de Tech nische Bedrijven eind van deze maand een nieuwe actie, speciaal ge richt op centrale verwarming door middel van aardgas. Dit gebeurt in samenwerking met het VEG-Gasinstituut in Rijswijk. Ook de Coöpra (Coöperatieve In koopvereniging van Metaalin dustrieën) wordt ingeschakeld. Hier bij zijn betrokken AMRO-bank en Nederlandse Middenstandsbank. Ad junct-directeur dr. ir. J. van Willigen vertelde, dat men verwacht in 1975 in dertig percent Nederlandse gezinnen aardgas te hebben. In Denemarken bedroeg in 1966 dat percentage 35 pet., In Zweden 65 pet. en in Zwitser land 38 pet. In Schiedam betekent het percen tage van dertig procent in 1975, dat dan achtduizend woningen centrale verwarming zullen hebben, in 1980 zouden het dertienduizend of veer tienduizend woningen zijn. Dit zijn duizend installaties per jaar voor een bedrag van drie miljoen gulden voor centrale verwarming. Prefabricage zou het aanschaffen van een c.v.-installatie aanzienlijk goedkoper maken. Voor 2000 tot 3000 gulden kan men reeds een geheel verwarmd huis krij gen. Dit bedrag kan men afbetalen in termijnen, desnoods met een loop tijd van acht jaar. MAASSLUIS Na een voorberei ding van een jaar zal de actrice Lia Dorana vrijdagavond in de aula van de Calandschool aan de Mesdagiaan, haar programma „Soio '68" brengen. Het Haagse publiek heeft dit pro gramma reeds met veel enthousiasme ontvangen. Na haar engagement bij het Nieuw Rotterdams Toneel is dit haar eerste „one-woman- show". De teksten voor haar programma zijn van de Neder landse tekstschrijvers en bewerkers Seth Gaaikema, Ernst van Aitena en Lennaert Nijgh. Uit het buitenland reproduceert Lia Dorana een medley van Ameri kaanse songs uit de jaren dertig en chansons van Brei, Bécaud, Barbara, Ferxée en de Beatles, alle in Neder landse vertaling. Henk van Dijk met zijn combo begeleidt de actrice. Toon Hermans heeft haar nog bij de regie geassisteerd. (Van onze correspondent) HOEK VAN HOLLAND Voor velen zal het volgende week bij een bezoek aan de gemeentebibliotheek wat onwennig zijn daar mejuffrouw H. Nijland ais bibliothecaresse te moeten missen. Dan heeft zij name lijk haar vertrouwde post, die zij 41 jaar heeft bezet, verlaten en het be heer van de ruim 10.000 boeken over gedragen aan haar opvolgster, mejuf frouw A. Mikx. Het officiële afscheid van mejuffrouw Nijland wordt woensdag 28 februari gehouden in de Gemeentebibliotheek te Rotterdam. In de tijd dat mejuffrouw Nijland bibliothecaresse is geweest heeft zij de gehele ontwikkeling van de bibli otheek meegemaakt. In 1918 ging de ze over uit particuliere handen naar de gemeente en in 1926 kreeg mejuf frouw Nijland de 10.000 boeken in be heer. In de periode van 1926 tot 1946 onderging de bibliotheek een gestadi ge groei, maar in de jaren van de Tweede Wereldoorlog kwam hieraan een abrupt einde. De meeste inwo ners waren geëvacueerd en vele boe ken, die door de Duitsers waren ver boden, moesten „onderduiken". Me juffrouw Nijland deed in die tijd nuttig werk op de gemeente-secreta rie, waar zij administratief werk ver richtte. Direct na de bevrijding ontstond weer een enorme belangstelling voor ,het lezen, maar tegen de tijd dat de- televisie opgang maakte, liep de uit lening weer aanzienlijk tenig. De laatste tijd schijnt men echter op de tv. te zijn uitgekeken, want het pu bliek toont weer veel interesse voor het lezen van een goed boek. Naast haar werk tussen de boeken heeft mejuffrouw Nijland een groot aandeel gehad in veie vormen van sociaal en cultureel werk. Zo is zij vijftien jaar wijkleidster van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers en als zodanig blijft zij nog actief voor de bejaarden. Van de Volksuniversiteit is zij al vele jaren secretaresse en daarnaast was zij nog eens elf jaar secretaresse van het Groene Kruis en ook nog bestuurslid van het Rode Kruis ge weest Vele van haar vroegere werkzaam- MAASLAND Het enige café in de gemeente heeft er een slijterij bij- gekregen. Reeds vorig jaar liet de eigenaar van ,,'t Waepen van Maeslant" rond zijn café een grote parkeerruimte maken. De slijterij heeft een ruime ver koopruimte. dagen, en ook m onze zaak aan de Kethelweg kunt U terecht voor CAMPING LEDERWAREN en SPORT Fa. C. P. M. van Woerkom Hoogstraat 82 Kathelweg la - Vlaardingen Bij Opel garage MAASLAND Het gemeentelijk energiebedrijf van Den Haag zal bin nenkort in de kern van Maasland be ginnen met de aanieg van het lang ver wachte aardgas. Het energiebedrijf wil het werk nog deze zomer voltooid hebben, zodat nog voor de aanvang van het nieuwe stookseizoen het gas gele verd kan worden. Deze beslissing is woensdag genomen door de Gascommissie Westland De be woners van het gebied waar het eerste aardgas komt ontvangen spoedig een brief van B, en W. waarin nadere infor maties zullen worden gegeven. heden zal mejuffrouw Nijland wel licht met nog meer ijver voortzetten, nu zij daar meer tijd voor krijgt. Als enige vrouwelijke volkstuinder zal zij ook weer haar volle aandacht aaa haar hobby van tuinieren kunnen ge ven. 7ORGEN voor morgen" heet een aantrekkelijke folder die ik kreeg toen ik ging kijken naar een attractieve tentoonstelling in het Rotterdamse stadhuis. Op die ex positie wil ik beslist uw aandacht vestigen. In enkele van onze edities hebt u er al iets over kunnen lezen. Het zijn tekeningen die leerlingen van blo-scholen hebben gemaakt. Het geheel is georganiseerd door de drie samenwerkende oudervereni gingen op dit gebied. Zoals het geëxposeerde werk in de hal van het Rotterdamse stadhuis me heeft getroffen, zo treft me deze samenwerking. En in beide opzich ten aangenaam. Het deed me wat te zien hoe geconcentreerd deze geeste lijk gehandicapte kinderen zich op het tekenwerk weten te werpen. De voorstellingen, die zij uitbeelden, de kleuren, die zij gebruiken. Ja, meer kan ik er moeilijk van zeggen, ik mag niet op het terrein van de kunst komen... Het is trouwens ook niet de be doeling dat deze prestaties kunstzin nig worden beoordeeld. Maar„. u moet zelf eens gaan kijken hoe een jongen of meisje een orkaan heeft geschilderd. Het is een orkaan met een zeggingskracht, die ik enorm, vindt. Ik had er nooit bij stilgestaan dat er op een blo-schooi zo kon wor den getekend. Nu weet ik wel, er is daar een groot verschil. En de werkstukken zijn voor een wedstrijd geselecteerd. Maar ze mogen er dan toch zijn. Tekenend is dat deze expositie maar voortdurend op reis blijft, in het buitenland is geweest en nu zelfs naar Amerika gaat. Het feit dat u en ik niet precies weten wat er op zo'n school wordt gedaan, wat er in. het algemeen voor deze kinderen wordt ondernomen is reden genoeg om en bij de expositie en bij de •;zorg voor de geestelijk gehandicapt ten nog even stil te staan. 1 ThAT doe ik dan aan de hand van de folder, waarover ik u zoeven sprak. Die ouderverenigin gelft Voor het Zorgenkind (r.k.), Helpt Elkander (alg.) en Philadelp hia (proichr.) hebben elkaar dus ge vonden. Gelukkig, vooral op dit ter rein is, naar mijn idee, deze samen werking de enige mogelijkheid om voor het geheel zoveel mogelijk te kunnen bereiken. Dat behoeft geen betoog. Wat is het doel van zo'n ouderver eniging? Ik citeer nu: „Het bijeen brengen van ouders van geestelijk af wijkende kinderen, ter onderlinge kennismaking en uitwisseling van ervaringen. Het geven van geeste lijke en morele steun aan ouders door het in leven roepen van studie commissies en het verlenen van on derlinge hulp. Het bevorderen van een goede wetgeving, waardoor de zorg voor het kind en de belangen der ouders worden gediend. Het op richten of doen oprichten van inter naten, gezinsvervangende- en va kantiehuizen, dagverblijven en te huizen voor alleenstaande oudere geeestelijk gehandicapten. Het ge ven vart voorlichting in woord en geschrift. Want: samen kan er veel meer worden gedaan. Op deze gebieden: medisch, verpleging en verzorging, onderwijs, maatschappelijke bege leiding, arbeid, vrijetijdsbesteding, godsdienstige vormen. „Zorgen, voor morgen" dus, het kind de ontplooi ingskansen geven, waarop het recht heeft, daartoe alle mogelijke midde len aanwenden, het zo te leiden dat die levenskans niet (meer) staat of valt met het in leven zijn der ou ders. Ten slotte dan: Wat kan er nog meer gedaan wor den? Ik conclu deer vrijelijk veeL. Maar dan moeten er meer leden zijn. En het is heus niet zo dat alleen ouders lid kunnen wor den. Want de verenigingen he ten „verenigin gen van ouders en vrienden". En zij voelen zich, dat blijkt uit alles wat ik hier heb geschreven, mede verantwoor delijk voor de gehele verzorging van het afwijkende kind. Minimumcontributie bedraagt vijf gulden per jaar als lid en ƒ2.50 per jaar als donateur. Dit geldt voor „Philadelphia", want u zult me niet kwalijk nemen, dat ik mün lezers opwek lid te worden van de prot.-chr. vereniging, wier em bleem (met het kruis) ik hierbij plaats. U krijgt ook een tijdschrift. Giro: 236006, tn.v. penningmees ter afdeling Rotterdam. Nog het adres van het secreta riaat: mevrouw A. M. Kirchhei- nervan Leeuwen, Burg. de Vil- leneuvesingel 6, Rotterdam, tel. 226879.

Trouw / De Rotterdammer | 1968 | | pagina 1