<n$$ Rapport vraagt heroriëntatie Toeko Schiedam geeft raad stof tot discussie Voorbereidend werk te traag verlopen" AGENDA Intiem moest weer laten (5-5) een veer ROELFSEMA SLAAT IMLEVERPAAI. I Clubhuis voor Excelsior M DE UI JtöNa A EMOUS •Sr» Werkgelegenheid W aterwegsteden wordt bedreigd? Bij bouw ziekenhuis w boogaard Verhoging salarissen ambtenaren te laag J. E. v. <3. Pot (82) overleden T. Borst (75) overleden Miiziekwedstrij d voor de jeugd TAFELTENNIS Verse champignons lekker! mmm Verse champignons lekker! Zilveren medaille voor J. D. Kloos 1m7 SÉ DOK-uitvoeringen NIET DUURDER Motie gemeenteraad Idïngen Heuvelman boven in damkampioenschap AANLEG - ONDERHOUD en REPARATIE LICHT- en KRACHT- INSTALLATIES Tweede maatschappelijk werkster bij ziekenzorg Fietser gewond bij botsing op kruising 1x3 wordt 2x3 Emous breidt uit nog 4 y DE ROTTERDAMMER DINSDAG 27 FEBRUARI 19^fl nu..bed uidend goedkoper mod©1*1"1® jacduarc* weefstoffen in verschillende kwaliteiten dessins en kleuren 120 cm breed (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De gemeenteraad heeft maandagavond besloten het provinciebestuur en Rijnmond erop te wijzen, dat het vestigen van grote industrieën op de verlengde Maasvlakte de economische positie van Schiedam zal verzwakken. Wanneer de regering niet be sluit tot een studie, dan wil Schiedam in samenwerking met Rotter dam, Vlaardingen en Maassluis zelf tot het instellen van een onder zoek overgaan. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM' De gemeente raad heeft maandagavond een aanvullend krediet van ruim 6,5 miljoen gulden ter beschikking gesteld,voor de bouw van het ziekenhuis met zusterhuis. Drs. J: H. Simons (soc.) kritiseerde de. twintig jaren van voorberei ding, maar toonde ;ziclf verheugd dat 'de bouw 'van het 'ziekenhuis nog dit jaar gereed zal zijn. Korting speciaalzaak^ KORTEHOOGST M REALISTISCH AMBASSADEUR VERSTERKEN Vandaag en morgen cn dagelijks BINNÊNSINGEL165.TEL- 342486 VLAARDINGEN Hagenaars aangehouden m m WÈÊË Morgen zult U zich verbazen, als U op onze afdeling óver- gordijnstoffen die tientallen rol- len ziet liggen.» 'in meer dan tien kleuren... een helefabrieks- partlj! Prachtige, moderne jacquard weefstoffen van 5.25, in ver- schillende kwaliteiten, dessins en kleuren, nu door elkaar, per meter voor nog géén drie gul- den. Morgenvroeg om 9 uur begint de verkoop van deze moderne Jacquard overgordijnstoffen, in velé dessins en in meer dan tien per meter, voor ff Géén tel. ef schrift,bett. De gewenste studie zal een duide lijk antwoord moeten geven op de vraag in hoeverre de grote haven- en industriële ontwikkeling in zuidwest Nederland van invloed zal zijn op de betekenis van steden ten noorden van de Waterweg. Vooral voor een verslechtering van de werkgelegen heid is men bang. Hieraan is in het rapport Zeehavenontwikkeling geen aandacht besteed, hetgeen de raad een lacune acht. De gemeenteraad is er namelijk van overtuigd, dat door het vestigen van grote bedrijven in deze ontwik kelingsgebieden bedrijven in Schie dam, Rotterdam, Vlaardingen en Maassluis zullen worden verplaatst naar buiten de randstad Holland. Dit zal de migratie bevorderen en het toekomstig leef- en werkmilieu bepa len. Wethouder M. Eijkenaar had met enkele cijfers aangetoond, dat de reële overschrijding van het .krediet geen 6,5 miljoen bedraagt, maar on geveer drie miljoen gulden minder. De'heer Simons betwistte deze cij fers, maar de discussie hierover met de wethouder dreigde vast te lopen, zodat de heer Eijkenaar de socialist een nota beloofde. De heer Simons vroeg verder of de plantsoenendienst de tuin van het ziekenhuis zal aanleggen (kosten 450.000), of dat dit werk zal worden uitbesteed. Hij achtte, het niet nodig nu, reeds de totale inrichting van het ziekenhuis aan te schaffen, omdat niet alle 330 bedden na de opening van het gebouw bezet zullen worden. De heer Eykenaar antwoordde, dat de plantsoenendienst de tuinaanleg zal. verzorgen, hoewel het mogelijk blijft dat bepaalde onderdelen wor den uitbesteed. Hij achtte het niet aan te bevelen slechts een deel van de inrichting aan te 'schaffen. „De korting speelt hierbij een be langrijke - rol, U weet dat we de laatste jaren proberen er uit te halen wat er in zit Bovendien kunnen we het risico van materiaaltekort niet nemen, wanneer kort na de opening het ziekenhuis volledig bezet zou ra ken". De heer Simons stelde duidelijk, dat zijn kritiek op de lange duur van voorbereidingen niet was bedoeld voor wethouder Eijkenaar. „Ik heb de-'indruk gekregen dat het laatste jaar met de nodige voortvarendheid |s'gewerkt". De socialist bleef echter bij zijn standpunt dat bij het voorbereiden (Van een medewerker) SCHIEDAM VAo- de twee uUvoerin- een. die DOK op de woensdagen 6 en 13 maart In het Passage Theater geeit. bestaat vooral van de zijde der ouders oede belangstelling. Aan uitvoeringen wetken 300 leden mee. Abusievelijk ver meldden we vorige week, dat ere-voorzlt- SFj. van Noortwijk de avonden zou ope nen- De opening geschiedt echter door de "huK'ige voorzitter, de heer b van Dam. Belangstellenden kunnen nog kaarten ver- KriJgéir-biJ o.m. de volgende adressen: c. Aleman, Warande 175: J. Apon, St. Lidui- iastraat 70a; B. van 'Dam, joh. Straus- «olein 351; J. F. Veraart Loetfstraat l-l en 3Vlug, Broersvest J2. Ook aan de zaal fessage Theater) zijn op 6'en 11 maart jjbg kaarten verkrijgbaar. g. koek van HOLLAND De bijeen komst ter gelegenheid van de vrou- wei^werSd-gebedsdag wordt vrijdagavond bUf acht gehouden in gebouw Irene aan <je Kleine schoolstraat. M. EIJKENAAR nota ziekenhuis van een zo groot project als een zie kenhuis bureaus moeten worden in geschakeld, omdat hierbij deskundig heid een eerste vereiste is. Hij hoopte dat het een les is geweest, die B. en W. hebben geleerd uit het trage ver lopen van het voorbereidende werk. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM B. en W. hadden de gemeenteraad voorgesteld met ingang van 1 januari aan het gemeente- personeel een salarisverhoging toe te kennen van twee procent. Dit over eenkomstig eenzelfde regeling voor het rijkspersoneel. Vorig jaar nam de gemeenteraad een motie aan die pleitte voor een andere methode dan de procentuele salarisverhoging, omdat deze tot ge volg zou hebben dat ongewenste verschillen tussen de laagst en hoogst bezolgdigde ambtenaren optreden Maandagavond heeft de gemeente raad deze motie opnieuw aan de orde gesteld. Men achtte een verhoging van twee procent te laag, omdat het Centraal Planbureau heeft berekend, dat de kosten voor levensonderhoud in 1968 met drie procent zullen stij gen. De gemeenteraad zal als zijn me ning aan de minister kenbaar maken, dat bij loonsverhoging de voorkeur wordt gegeven aan een vast bedrag voor iedere ambtenaar, vermeerderd met een procentueel gedeelte. Men wil dit met klem doen, vooral omdat de betrokken minister zich on langs bereid heeft verklaard een on derzoek te zullen instellen naar de mogelijkheid van een. andere dan procentuele verhoging. De raad ging overigens met het voorstel van B. en W. akkoord. De leden van de gemeenteraad hielden zich dan ook uitvoerig bezig met de vraag, welke functie Schie dam in de toekomst zal krijgen. Dit is vooral van belang bij het geven van een bestemming aan de gronden, ongeveer vijftig ha, die nog niet zijn uitgegeven. Hiermee liep men vooruit op het structuurplan, dat binnen niet al te lange tijd zal worden aangeboden. Dit plan is opgesteld naar aanleiding van de veranderingen in het in dustriële patroon, die in Schiedam reeds aan de gang zijn. Er is al een duidelijke tendens tot fusie van klei nere bedrijven en tot opheffing en verplaatsing buiten de gemeente. Drs. J. H. Simons (soc.) zei dat de industriële ontwikkeling zich duide lijk niet in de richting van Schiedam verplaatst. Het structuurplan zal aan deze ontwikkeling het hoofd moeten bieden. Het inwonertal van Schiedam zal niet tot de 100.000 oplopen. Op de nog aanwezige gronden moeten in dustrieën worden aangetrokken, die arbeidsintensief zijn, is zijn mening. „Onderzocht dient te worden welke bedrijven moeten worden aangetrok ken. Verder is een onderzoek naar de toekomstige werkgelegenheid noodza kelijk. Omdat Vlaardingen en Rotter dam met dezelfde problemen te kam pen krijgen, zullen zij bij de studie moeten worden betrokken, zo ver volgde hij. De heer W. J. C. Willerose (kath) wilde de kwestie niet pessimistisch bekijken, maar realistisch. Hij over woog de mogelijkheid, dat Schiedam in 1980 een forensenstad zal zijn. Hij baseerde deze uitspraak op het aan trekkelijke recreatiegebied Mid den-Delfland, dat dan gereed zal zijn, en de weinig verontreinigde lucht bo ven Schiedam. De heer J, van Katwijk (prot) was de enige, die het niet eens kon zijn met de zienswijze van het college. Met voorbeelden trachtte hij aan te tonen, dat deze zeehavenontwikkeling niet van invloed behoeft te zijn op de reeds gevestigde industrieën. Boven dien zag hij het grote economische belang, dat deze industriële ontwik keling voor Nederland heeft. Hij vond Schiedam voor bedrijven een niet onaantrekkelijke vesti gingsplaats. Indien het gemeente bestuur een actief vestigingsbeleid voert, behoeft naar zijn mening geen reden tot vrees te zijn. Hij stelde voor een „reizend ambassadeur" te benoemen, die de bedrijven zou be wegen zich in Schiedam te vestigen. Hiervan verwachtte hij meer dan van het voorstel van B. en W. Drs. J. Houtman (lib.) vroeg zich af of Schiedam wel in staat is nieuwe bedrijven op te vangen, omdat deze zich weinig zouden kunnen ontplooi en. Hij zag In Schiedam meer een centrumfunctie met een sterk ont wikkeld kantoor- en winkelapparaat Hij spoorde B. en W. aan voorzichtig te zijn met het uitgeven van gronden, omdat Schiedam zich op de toe komstige functie zal moeten hero riënteren. De heer B. E. Collé (comm) wilde Rotterdam niet mengen in een studie over deze heroriëntatie. „Wanneer Rotterdam iets gaat onderzoeken, dan gebeurt het zoals de Maasstad dat wil. Het is gevaarlijk met Rotterdam in zee te gaan. Dat heeft de ervaring geleerd. Burgemeester H. Roelfsema zei, dat zich reeds structuurwijzigingen in Schiedam voordoen en dat het rap port zeehavenontwikkeling dit in de toekomst nog zal versterken. Hij hoopte dat het optimisme van de heer Van Katwijk gelijk krijgt, „maar laten we onze inzichten nuch ter en zakelijk aan de regering ken baar maken." De burgemeester zag weinig posi tiefs in een Schiedam als woon- en forensenstad. Ook vroeg hij de raad de gedachte van een ambassadeur niet direct over te nemen. De heer Roelfsema was bang, dat het betoog van de heer Van Katwijk de indruk H. ROELFSEMA structuurwijzigingen zou hebben gewekt, dat het gemeen tebestuur geen actief vestigingsbeleid voert. „Het tegendeel is het geval", zei hij. De heer Van Katwijk zei in tweede instantie, dat hij door het betoog van de burgemeester van gedachten was veranderd. Ook zijn fractie kon zich met de zienswijze van B. en W. vere nigen. Daarna besloot de gemeente raad zonder hoofdelijke stemming de vrees, die in Schiedam bestaat voor de gevolgen van de ontwikkeling in zuid-west Nederland, aan de rege ring, provincie en Rijnmond kenbaar te maken. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Dezer dagen overleed op 82-jarige leeftijd de heer J. E. v.d. Pot, oud-bibliothecaris van het Rotterdam Leeskabinet. De heer V.d. Pot werd in 1885 geboren en was eerst predikant in de Nederlandse Hervormde Kerk. In 1920 kreeg hij emeritaat en begon zijn loopbaan als bibliothecaris. Onder leiding van de heer V.d. Pot groeide het aloude leeskabinet uit tot een belangrijke instelling, een van de grootste op dit gebied van Nederland. Na de zware klap door de oorlog, toen in mei 1940 gebouw en boeken verloren gingen, slaagde de heer V.d. Pot erin het kabinet weer op te hou wen. H In 1951 volgde zijn zoon, dr. J. v.d. Pot, hem op, maar de heer V.d. Pot bleef waarnemend bibliothecaris tot 1961. Naast de vele publicaties, die op zijn naam staan, bekleedde de heer V.d. Pot tal van functies bij allerlei instellingen op het gebied van onder wijs en cultureel leven. De teraardebestelling geschiedde inmiddels in alle stilte. (Van een medewerker) SCHIEDAM Na drie ronden staat de heer W. C. Heuvelman nog steeds bovenaan in de strijd om het clubkampioenschap van'de Damclub Schiedam. Intussen zijn enkele afgebroken partijen uitgespeeld, zodat alle zes deelnemers nu drie partijen speelden. De uits'.agen luiden: W. C. Heuvel manM. v. erkel 2—0, C. KorpelM. v. Erkel 20, C. KorpelL. Vrijland 0—2, D. v. d. SpekC. den Boer 2—0 en L. VrijlandD. v .d. Spek 11. De stand is nu: W. C. Heuvelman 36, L. Vrijland 35, D. v. d. Spek 3—4, C. Korpel 3—2, M. v. Erkel' 3—1 en C. den Boer 301 De bordenwedstrijden hadden het volgende resultaat: A. Risseeuw—-C. W. Sleeuwenhoek 11, B. QuistA. v. Otterloo 0—2, W. W. Heeze—J. C. Onink 0—2, J. J. v. KuykW. Ver haal 20 en P. LansbergenW. Vrij land 02. Wegens diefstallen kreeg de 24-jarige stucadoor F. W. S. conform de eis een vonnis van anderhalf jaar met aftrek. Hij ontvreemdde een aantal artikelen uit auto's, beroofde in een Haags hotel een kamermeisje van driehonderd gul den en stal bij zijn werkgever in het Gooi een aantal koffers, sieraden en kleren. Dat hij bij deze laatste gelegen heid ook geld ontvreemd had, ontkende hij. Gebouw Irene: Jaarvergadering R.C. Schiedam, 20; Sporthal Margriet: Wiener Elsrevue. 20. Passage Theater: Cultura met Lia Dora- na, 20: Geref. Jeugdhuis: jhr. F. Th. Roe iers van Lennep voor SGP-kiesvereniging, 20: Sporthal Margriet: Wienei Eisrevue. 20. Cbr. LTS „De Poort". Laanslootseweg: Afscheid D. M. Corpel, hoofd Prinses Bea- trixschooi, 20. Bijkantoor „De Rotterdammer", mevr. J. van Gog. Dr. Zamcnhofstraat 139a. (ook klachtenbezorging). tel. 152-, 10. Alarmnummer brandweer: 209123. Apotheek: C. I. Jar.^u, S „u-omsin gel 41. tel. 264917. GG en GD: tel. 26S290. ROTTERDAM Maandag is, 75 heer T. Borst, tot november 1966 por- jaar oud, plotseling overelden de tier van bet hoofdkantoor van „De Rotterd.ur.nvr" aan de Witte de Withsira,,: De heer Borst, die in de Heemskerkstraat heeft gewoond, was voordat hij in dienst trad van „De Rotterdammer" jarenlang meteropne- mer-incasseerder geweest bij het Rotterdamse gemeente-energie bedrijf. Vele ouderen zullen hem zich voorts nog herinneren als diaken van de Gereformeerde Kerk van Rotter dam-Centrum en als leider van de knapenvereniging „Weest Eensge zind". Sas® i&s®®? MAASSLUIS De jaarlijkse jeugdmuziekwedstrijden worden ge houden op vrijdag 19 en zaterdag 20 april in de grote zaal van De Kern aan de P. C. Hooftlaan. Ieder meisje of jongen tussen de acht en achttien jaar kan deelnemen door een aan meldingsformulier in te vullen, dat te verkrijgen is bij het agendabureau van de Maassluise Gemeenschap Zuiddijk 16, tel. 3813. De wedstrijdorganisatie is in han den van MG die een comité heeft gevormd dat bestaat uit de heren K. Bons en L. D. tran de Hidde, P. War- naar, A. Vos en mevrouw Speel. De bedoeling van de jeugdmuziek- wedstrijd is dat de deelnemers één of meer muziekstukjes ten gehore bren gen van niet langer dan zes minuten. Alle instrumenten en stemmen wor den toegelaten. Voor begeleiding zul len een harmonium, een piano en een elektronisch orgel aanwezig zijn. Ie dere deelnemer krijgt na afloop een rapportje dat wordt samengesteld door twee deskundigen en twee on partijdige musici. »,i n.i SCHIEDAM Mejuffrouw T. de Boer, leidster- gezinsverzorging en medewerkster aan het' algemeen maatschappelijk werk van de Gere formeerde 'Vereniging voor zieken zorg en maatschappelijk werk, is geslaagd voor het diploma maatschappelijk werk. Zij werd op geleid aan het Centraal Instituut voor christelijke sociale arbeid (CÏCSA). De vereniging heeft nu twee maatschappelijke werksters naast de assisterende beroepskracht, mevrouw M. J. van den IJssel-Oosterhoff, leidster van de bejaardenzorg, die 35 part-time-werkende helpsters tot. haar beschikking heeft. Mejuffrouw De Boer werkt met tien gezinsverzorgsters en -helpsters. Bovendien heeft de vereniging nog twee gediplomeerde wijkver pleegsters in dienst. (Van een medewerker) VLAARDINGEN De plaatselijke tafeltennisverenigingen zijn opnieuw dicht bij het gemiddelde gekomen van één punt per ontmoeting. Er kwa men 25 teams op de been die hij elkaar 24 punten behaalden. De ne gen teams van Intiem brachten daar van tien punten bijeen. De Hollandiaan 5 uit 6; URTTC 4 uit 4; De Windmolens 3 uit 2; Sun light 2 uit 2, De 2 Shell-teams beide verloren. De juniorenteams van In tiem komen er steeds beter in. De vijf teams lieten zes punten voor zich aantekenen. Bij de Hollandiaan waren Pattio- pon en Olivier geheel in vorm; beide scoorden en hattrick en mede daar door werd van TBSM 2 gewonnen met 82. Het tweede team won met dezelfde cijfers van Diveko 2. Hier waren Top en Stuye goed voor drie overwinningen. De Windmolens draaien' aardig naar he kampioenschap toe. Braber, Mahieu en Verheul wonnen in Rot- SCHIEDAM Op het kruispunt Nieuwe Damlaan-Vlaardingerdijk gaf de 50-jarige fietser A. W. D. gisteren geen voorrang aan een personenauto, bestuurd door H. H. Bij de botsing die volgde liep de fietser een lichte hersenschudding op. Hij werd naar de Dr. Noletstichting gebracht. De 42-jarige leraar F. L. botste gistermiddag op de Nieuwe Damlaan met zijn auto op zijn voorligger ter wijl hij bezig was met het neerklap pen van het scherm boven zijn voor ruit en het opzetten van zijn zonne bril, omdat hij door het zonlicht werd verblind. Beide auto's kregen plaatschade. SCHIEDAM De politie heeft gisteren in de Burgemeester Knap- pertlaan drie Haagse woonwagenbe woners aangehouden omdat zij liepen te venten zonder daarvoor een ver gunning te hebben. Zij zeiden dat de verkoopopbrengst bestemd was voor de kinderen van het woonwagen kamp. In dezelfde laan werd vannacht een 22-jarige Zweedse zeeman aange houden die met een gestoie n fiets naar zijn schip wilde. Hij had geen geld meer voor een taxi. Gratis recepten bij uw groenteman. SCHIEDAM Burgemeester H. Roelfsema slaat morgenmiddag, woens dag, omstreeks drie uur de eerste paal voor de twee Unilever-kantorenpan- den aan de 's-Gravelandseweg hoek Delflandseweg. De' gebouwen worden voor de verhuur gebouwd voor rekening van de Pensioenverzekeringsmaat schappij Progress N.V. (pensioenfonds Unilever) te Rotterdam. De totale stichtingskosten zullen ongeveer tien miljoen gulden bedragen. Gratis recepten bij uw groenteman. HOEK VAN HOLLAND De Foto- combinatie Hoek van Holland houdt dinsdag 5 maart om 19.45 uur een bijeen komst in het clublokaal aan de Sta tionsweg. Er zullen foto-collecties van an dere clubs worden besproken en eigen dia's worden vertoond. MAASSLUIS De voetbalvereniging Excelsior M wil een clubgebouw. Dat gaat 120.000 kosten. Er is al 63.000 beschikbaar, dankzij aandelen die leden, donateurs en sympathisanten hebben gekocht, bijdragen van de Nederlandse Sport Federatie en het Anjerfonds, spaargelden en de inbreng van man-uren en materialen. Als de gemeenteraad een subsidie van tien procent van de stichtingskosten (B. en W. stellen dat de raad voor) komt er nog eens 12.000 by de 45.000 die dan nog mankeren wil de vereniging lenen, als de gemeente de betaling van rente en aflossing garandeert- Ook dat verzoek van het 460 leden tel lende Excelsior M achten B. en W. voor inwilliging vatbaar. Volgende wede dinsdagavond neemt de raad een beslissing. (Van een onzer verslaggevers) mr. J. Heusdens heeft maandagmid dag de heer J. D. Kloos de zilveren medaille in de orde van Oranje-Nas- sau op de borst gespeld. Het ereme taal werd uitgereikt op een bijeen komst in de woning van de heer Kloos aan de Spechtlaan 458. Vorige week zaterdag was het pre cies veertig jaar geleden dat de gede coreerde in dienst trad van de Scheepswerf en Machinefabriek A. de Jong N.V. te Schiedam. Als jongen van veertien jaar werkte hij op de scheepswerf onder de hoede van z'n vader, die jarenlang werkmeester is geweest. De loopbaa nvan de jubilaris liep via ijzerwerker, afschrijver, tekenaar en chef tekenaar tot hoofdbaas. De burgemeester zei, dat de heer Kloos zich in zijn werk heeft onderscheiden als een uitstekend vakmen. Boven dien memoreerde hij zijn liefde voor de watersport De heer Kloos brengt veel van zijn vrije tijd door op een motorjacht, dat hij zelf bouwde. Behalve de familie van de jubilaris was ook de heer C. M. Drop bij de plechtigheid van de uitreiking aan wezig. De heer Drop is directeur van de scheepswerf en machinefabriek. terdam met 7—3 van Telefoon 4, Het tweede team kwam tegen het Maassluisse TOG 5 niet verder dan een 55 gelijkspel. Intiem moest wederom een veer la ten; dit was te wijten aan De Bruin die zonder concentratie speelde en al zijn partijen verloor. Hoogendijfc Stolk moesten zich volledig geven om toch nog een 55 resultaat te be. werkstelligen. URTTC won op het nippertje van Amroba 2 met 64 voor welk resul taat Buurman (3), Don en Ladagê zorgden. De overige uitslagen waren: Elan 4 Intiem 2 73, Intiem 3 er Germi nal 4 8—2, Centrum 3 Intiem 4 73, Intiem 5 Honor 1 7—3, Sorry 1 Intiem 6 8—2, Intiem 7 (^Stad huis 3 55, Elan 8 Intiem 9 4—5 Intiem 10 Feijenoord 3 8—2, Xer xes 6 Holl. 3 100, RVS 2 e=s HolL 4 82, Holl. 5 Roteka 3 5—5, HoLL 7 - HPV 4 4-6, TOG 4 Shell 3 100, Shell 4 <=r Hobart 3 0—10 Insulinde 3 Sunlight O 8—2, Sun light 2 Americano 3 100, URTTC 2 Deroda 1 28, Smit 2 URTTC1 3 91, URTTC 4 s=s Nassauk. 3 8—2, Junioren: Intiem 2 Feijenoord 1 2—8, Intiem 3 TOGB 7 0—10 Intiem 4 Intiem 5 91, Intiem 6 Xerxes 7 100. Meisjes: Centrum Intiem 46. m MOG even een groet van ons ■L uit Amerika", schrijft de familie Noordijk mij uit de stad- Lexington in de staat Massachusetts. Deze Hoogvlieters hebben zich in korte tijd zo goed aangepast, dat hun denkwijze geen haar meer verschilt van een onvervalste Amerikaanse. Op twee velletjes, waarvan één spe ciaal uit het familiedagboek gescheurd, meten zij Amerika's grootste binnenlands probleem, de rassendiscriminatie, uit en zij il lustreren dit met enkele staaltjes verdraagzaamheid op zijn Ameri kaans. Maar laat ik een stukje uit het verminkte dagboes van de familie Noordijk citeren: „Vanmorgen wa ren we in de Methodistenkerk, waar mr. Armsiead-Diggs, een neger, als solist medewerking verleende. Hij woont inPort -Huron, is zakenman en ook dirigent van zangkoren. Dé' dominee stapte onder de preek, die» over negers ging naar aanleiding van Maicus 3:31-35, op de man af, pakte hem bijzijn body en zei; „Hoe denkt de gemeente over ne gers?" „Het" ist gewoon vlees en bloed. Zie! Onze* broeder lacht ook nog". Toen lachten alle aanwezigen. We vonden het prachtig. Naast broede- Armstead-Diggs zong er een kinderkoor, waarvan de leden gekleed waren in wit shirt et rode das. Aan t eind van de dienst zei de dominee „Wie nu nog nool) een ne jer de hand heeft gegeven, is nu in de gelegenheid. Allen kwamen naar voren, onder wie de oude schooljuffrouw, bij wie onze zwarte broeder eens in de klas zat Zij was wel zeer bewogen. Het was een ge zegende morgen" aldus de bladzij uit net dagboek. Verder wil de familie mij hun in- drukken na een bezoek aan Oom Tom's Negerhut ook niet onthouden. „Met familieleden bezochten we on der andere ook nog de hut van het graf van Oom Tom bekend uit de Negerhut. Dat was in Dresden in Canada. We waren er stil van en zeer onder de indruk. In het museum, dat er bij is liggen name lijk nog de zwepen waar ook onze zwarte broeders mee werden gesla gen. De muziek van „Zachtkens en teder roept Jezus de Zijnen, waarbij een heldere sopraan, verhoogt de gezellige sfeer in de kamer waarin ik schrijf", aldus de briefschrijvers. In. mei of juni keert de familie Noordijk terug uit Amerika. Ze zul len weer moeten wennen in Hoog vliet, waar geen onderdrukt volksdeel, maar wel een Sheil-raffi- naderij is. Ik geef toe dat deze ge ruchtmakende (relatief dan wel te verstaan) onderwerpen hemelsbreed uit elkaar liggen, maar enkele pun- ■ten hebben ze toch gemeen: Beider problemen dragen een zeer explosief karakter en een oplossing is op kor te termijn niet te verwachten. De familie Noordijk zal (weer) nuchter moeten worden! dagen, en ook in onze zaak aan de Kethelweg kunt U terecht voor CAMPING LEDERWAREN en SPORT Fa. C. M. van Woerkom Hoogstraat 82 Kethelweg la - Vlaardingen Bij Opel garage J>

Trouw / De Rotterdammer | 1968 | | pagina 2