Dieren, ie - Blij dorp Tanks met vaste daken WAT NU OP PIER? otterdam! o waó SERIE KLACHTEN UIT WOONWAGENKAMP mmm de rotterdammer HERDENKING INNEMING Uitgebuit Waardeloos DE KIEVIT", het regionale woonwagenkamp op de grens van Rotterdam en Bolnes blijkt tegen te vallen. Het is niet zo uit stekend als men na vijf jaar voorbereiding en voor een totaal aan kosten van ruim 1,6 miljoen had mogen verwachten. De bewoners vinden dat zij „fe pakken zijn genomen". Ze betalen voor een staan plaats 5,25 per week en missen voorzieningen, die andere kampen wel bezitten. In hoofdzaak zijn er drie bezwaren: achter de staan plaatsen zijn geen schuurtjes of bergruimten, er is geen sloopterrein en de beschikbare boxen hebben geen stroom, zodat er niet kan Worden gewerkt. Tragiek Kleinigheden Afmaken Kabels Paradijs-vogel Rijn mond-revue Meer stookolie bij Shell i» Europoort riVEREEN GEKOMEN was dat thesaurier Van Volbergen zich met zijn persoon en met zijn eigen dommen zou borgstellen voor Kroonjuwelen In „lommerd" ZATERDAG 2 MAART Pagina 4 V ELE Briellenaren hebben nu al hun vrije tijd nodig om zich voor te bereiden op de ko mende feestelijkheden. Op 1 april 1572 immers verloor „Alva zijn bril", zoals het oeroude (Brielse) gezegde luidt. Al is dat bijna 400 jaar geleden, het moet toch worden gevierd. Langzamerhand komt de feeststemming erin. Dat komt niet door het carnaval, want voor dat evenement was in Brielle zelfs geen tijd. De voorbereidingen in verband met de costumering van straks neemt de inwoners in beslag. Men kan er zeker van zijn dat het feest groots wordt. Niet in de laatste plaats om de massale verkleedpartij, waaraan de poorters zich weer moeten onder werpen. Moeten onderwerpen, want vorig jaar liepen er zo'n drieduizend mensen in middeleeuwse kostuums en elke- Briellenaar die zich toen gewoon in zijn zondagse dracht had gestoken, liep voor gek. O Daarom kleden de Brielse scho nen zich nu reeds a la Jacoba van Beieren, om de nietwiiligen te over tuigen van de noodzaak „er iets aan te doen". Dat lukt wel en daarom heerst er een drukte van belang. Naaimachi- DIT achteraanzicht van het woon wagenkamp toont duidelijk de toi letten der wagens, waaraan volgens de bewoners gemakkelijk een berghok of schuur had kunnen worden gebouw en waarin een kraan had kunnen zi,.. Nu zijn er plannen toch schuren te bouwen. kamp in de buurt van de twee mil joen zal komen te liggen. Het ontbreken van een sloopter- rein is een drama op zich. - Zonder opslag van oude materialen zijn slo pers tot werkloosheid gedoemd. De slopers op De Kievit hebben dan ook de bijstandswet aangegrepen om in hun levensonderhoud te voorzien. Dit heeft echter een kettingreactie te weeg -gebracht, want een aantal be woners van het kamp zagen opeens grote voordelen in het slopersberoep. Nu wordt er in het kamp drieduizend gulden per week aan werkloze slo pers uitgekeerd. B De adjunct-directeur van de Soci ale Dienst vindt het op zich niet vreemd, dat de woonwagenbewoners de situatie zo weten uit te 'buiten. „We weten dat we uitgebuit worden en we hebben ons daar min of meer bij neergelegd. In dit geval zijn we nog eens extra soepel omdat de situ atie inderdaad wat ongunstig is. B Overigens willen we er wel wat aan doen, maar ook dat moet uiterst voorzichtig .gebeuren omdat deze mensen als een groep optreden, waarbinnen het niet mogelijk is de een op volkomen reële gronden een uitkering te geven en de ander op even reële basis een uitkering te wei geren". B Ovar het sloopterrein zelf zegt de heer Bastiaans: „Er is nu eenmaal geen terrein beschikbaar. Ook kun nen we niet toestaan dat het kamp zelf als sloop en opslagterrein ge- bruikt wordt. Per slot van rekening mag ik voor de deur ook geen au to-wrakken neerzetten. Evenals an dere eigenaars van sloopbedrijven zouden deze slopers gewoon ergens bedrijfsruimte moeten huren. Trou wens in Pernis was officieel ook geen sloopterrein, maar werd er illegaal wel een veldje als zodanig gebruikt". B Het kortzichtige beleid, dat er toe geleid heeft dat-de zestienswerk- ,'boxen geen energievoorziening .héb ben gekregen, wordt op het woonwa genkamp ook sterk afgekeurd. De boxen, waarvoor- veertig gulden in de maandbetaald' moet worden, zijn praktisch waardeloos. B In'de winter de tijd dat het meeste thuis gedaan wordt -kan men er hooguit van 's ochtends tien tot 's middags vier in terecht omdat er geen licht is. Het aansluiten van schuurmachines, werkbanken, spuit- installaties en dergeWjke is onmoge lijk. Bovendien is er geen ventilatie. B Van verschillende kanten is er nu op aangedrongen dat die schuren er toch komen. Drs. Bastiaans zegt nu aak dat ze waarschijnlijk zullen wor den gebouwd. Er is in ieder geval een voorstel in voorbereiding, waarin om een krediet van bijna twee ton ge vraagd wordt om 72 bergruimten te realiseren. Hij zal ook laten nagaan wat de mogelijkheden zijn van water aansluitingen lin deze schuurtjes. De tragiek is intussen, dat de vijf jaar geleden voorgestelde bezuinigin gen teniet zijn gedaan door de prijs stijgingen en dat er nu alles bijeen zoveel voorzieningen zullen moeten komen, dat de prijs van het gehele nes verrichten overwerk, kinderen doen dienst als paspoppen en slanke damesmiddeltjes worden nauwkeu rig gemeten. Zo ook die van Aartje van den Berg-Bevaart (24), op de onderste foto door Adriana Noorlan- der onder handen genomen. Praktisch elke middag kohien ze bij elkaar in de Langestraat om sa men met Jacoba Heijndijk geuzen- kostuums te maken. En niet alleen geuzenkostuums, want burgemeester H. van Es wil ook pottenbakkers, koperslagers en heelmeesters. Zaterdag 30 maart begint het feest, dat de maandag daarop, i apri, wordt voortgezet met een heuse intocht van de Geuzen. B De kwestie van de schuurtjes zit de bewoners van De Kievit hoog. Hun wasmachines staan in weer en wind buiten, als het slecht weer is kunnen zij geen was ophangen. Velen hebben de hele winter met natte ko len gekampt. Tegelijk met het pro bleem van de bergruimten speelt ook dat van de watervoorziening. Op de vier hoeken van het kamp staan pompen. Dat betekent dat de mensen die midden in het kamp staan met water moeten slepen. Willen zij wassen dan is hun el lende helemaal niet te overzien. Het gebeurt wel dat ,zij met hun wasma chines naar het centrale kampge bouw gaan om daar in de wasbakken te wassen. Voor degenen die het eerst komen is er dan warm water. Zijn de twee boilers voor een heel kamp bedoeld leeg dan duurt het een dag voordat zij opnieuw warm water geven. De adjunct-directeur van de ge meentelijke Sociale Dienst drs. J. Bastiaans, die een deel van de klach ten kent, meent dat de huidige pro blemen toch hun oorzaak'vinden in de voorgeschiedenis. Direct nadat besloten was dat het kamp in Pemis niet langer te handhaven was kwam men al te staan voor het feit, dat er in Rotterdam nauwelijks een stuk grond te vinden was. De huidige plaats heeft zelfs gevaar gelopen door de plannen voor de Puntzakha ven" bij IJsselmonde. Het eerste plan met schuren com pleet was begroot op l.G miljoen gul den hetgec-n wethouder Bavinck Joen echter te veel vond. Een uitspraak zo'n kabel verplicht zou zijn. Nu wa ren de kabels in de eerste plaats veel te duur en in de tweede plaats ner gens te krijgen. De woonwagenbewo ners zelf vonden het niet zo erg want zij verbonden wel vier of vijf wagens door op een aansluitpunt. S De situatie was levensgevaarlijk. Dat zag het GEB ook welmaar dat ging dan niet verder dan een beleefd briefje achterlaten met instructies hoe het wel moest. Dat de meeste woonwagenbewoners nauwelijks le zen kunnen bleek voor de ambtenaar in kwestie nauwelijks een punt voor een nieuw gesprek te zijn. Nu wor den de kabels tegen statiegeld verstrekt maar alweer: zolang de voorraad strekt. Op "zich zijn dit kleinigheden, maar juist de woonwagenbewoners die zichzelf veelal in de positie van de onderliggende partij zien, tillen aan dergelijke zaken zwaar. De onbe reikbaarheid ruim drie kilometer van de dichtstbijzijnde bushalte het hoge staangeld en het uitblijven van een reactie op een tegenvoorstel, het uitblijven van antwoord op brie ven met klachten gevoegd bij het grote onbehagen over het sloopter rein, de schuren en boxen zorgen voor een sfeer in het kamp, waarin het woonwagenwerk, dat het Katho liek Maatschappelijk Centrum voor Rotterdam geclaimd heeft maar moeilijk tot zijn recht kan komen. FJVDH De meesten gebruiken hun box nu als auto-stalling. Drs. Bastiaans wist van de ge brekkige uitrusting van de boxen niets af. Zijn eerste commentaar was, dat wanneer er toch voorzieningen getroffen moeten worden er dan te gelijkertijd maar bekeken moet wor den of er stroomaansluitingen aange legd kunnen werden. B In het algemeen wil de heer Basti aans graag toegeven, dat er toch veel fouten gemaakt zijn. „Van het mi nisterie van sociale zaken hebben wij goedkeuring voor dit kamp gehad, la ter toen het bijna klaar was kwam men echter op het ministerie tot de ontdekking dat er toch -nog wel 'voor-' zieningen ontbraken. "B Wij hebben toen op onze',beurt gezegd: laat ons nu eerst, het kamp afmaken en in gebruik stellen al was het alleen maar om aan de on houdbare toestand van Pemis een einde te maken en dan later zien wat er nog allemaal moet gebeuren. En in dat stadium zijn we nu". B Een van de verbeteringen in het kamp betreft de douche-voorzienin gen. Er zijn nu drie douches, waar voor niet voortdurend heetwater beschikbaar is. Het plan bestaat nu een nieuw douchegebouwtje neer te zetten, waar men eventueel ook was sen kan. De kosten voortdurend warm water inclusief honderddui zend gulden. B Een tweede verbetering is het verstrekken van aansluitkabels voor de stroomvoorziening van de woon wagens. Aanvankelijk moesten die voor 75 gulden gekocht worden, waarbij men in het achterhoofd had dat in de toekomst in ieder kamp /~*EZ1EN liet relaas in bijgaand ar- likel loopt het woonwagenkamp ,.De Kievit" lang niet als een kievit... Intussen heeft de sociale dienst de wens niet alleen voor Rotterdam-Zuid, maai ook vpnr de. Recbler-Maasoeyer een re gionaal centrum te vestigen. „Boven" de rivier funge r-t slechts het Schiedamse kamp, waar <ae omstandig heden zo mogelijk nog slechter zijn dan eens. in Pernis. Komt er eens geld voor een nieuw; kamp dan kan wellicht, zonder vijf jaar voorbereiding, profijt worden gelrokken van de ervaringen hfj Bolnes. FJVBH T)OND de paradijsvogel hangt V nog altijd een zeker wans van myste rie. Het is namelijk vrijwel zeker dat er nog soorten heslaan die onontdekt zijn. Ze moeten leven in de ondoordringbare wouden van Nieuw-Guinca. De paradijsvogel heeft zijn nnam Ie dunken aan de schoonheid en de kleu renpracht van zijn verentooi. Alle onge veer vijftig bekende soorten hebben an dere kleuren en kenmerken. De vogel werd in de jaren dertig beschermd ver klaard; alleen Papoea's mogen hem nog jagen. Voor die. tijd werd liet dier min of meer afgeslacht om aan verrn te komen. Tussen 1918 en 1921 werden pet jaar zo'n 100.000 dieren geschoten. Voor dameshoeden... I)e paradijsvogel werd begin 16n eeuw „ontdekt", toen de Spaanse zee vaarder De Elcano van inboorlingen op de Molukken een huid van de vogel kreeg. Volgens hen bood dat bescher ming tegen ongeluk. In Europese hof kringen werd het in de jaren daarna mode om zo'n huid te hebben. Vanuit de Molukken werd de aanvoer vergroot en de jacht verhevigd. Omdat de huiden zonder poten wer den verscheept, deed in Europa het ge- nicht de ronde dat de vogel pootlnos was. Hij zou altijd vliegen en zieh voe den met de dauw des hemels. Jacob van Heemskerk kreeg later over de vogel veel san de inboorlingen te horen en rekende niet dot gerucht af. Het duurde tot 1824 voordat een Eu ropeaan een levende paradijsvogel te zien kreeg, liet was de Franse omitlio- loog Lesson, die luter schreef: „liet was ontroerend, het gebeurde in het oer woud. Toen we door de dichtste duister nis trokken, vloog plotseling in een sierlijke hoog een paradijsvogel gra cieus over ons hoofd. Het was alsof een meteoor door de lucht ging, een lange lichtstreep achter zich meevoerend". In de volgende decennia van de 19e eeuw werden veJe soorten ontdekt, zelf? in 1950 nog een. Alen rnoel niet vreemd kijken als <-r opeens weer ecu niemve soort van deze prachtige vogel wei- eens de mooiste ter uverrld genoemd wordt ontdekt. B.O.. A LS sill protest tegen het manco aan -TV sloopterrein hebben enkele bewo ners van „De Kievit" by de 'ingang onder de ogen van de beheerder een paar wrakken geparkeerd. Dit is streng verboden. Zy wachten nu op enige reactie. In het kamp verschenen trouwens meer en meer wrakken, die het aanzien niet bevorderen. van hem is „We kunnen deze mensen dan goedkoper allemaal een flat ge ven". Gebaseerd op een uitlating van de directeur van het r.k. woonwagen- werk heeft men de schuren toen la ten vallen, mede omdat er gevaar bestond dat men er in ging wonen of tenminste slapen. WEKELIJKSE PAGINA met vaste en gevarieerde onderwerpen teksten van Frans J. v. d. Heydeti, Brain Oosterwijk J eau net te v.d. Hoek, A. I.öhker, J. v. Rhyn, J. v. Ooijen foto's Ary Groe- neveld, Henk Hartog. J. v. Rhijn, A. Liibker. J. v. Ooijen onder redaktie van Kees Cornclis.-c. CHELL Nederland raffinaderij bouwt in Europoort in hoog tem po aan vijf tanks, die tot het grootste type met vaste daken ter wereld be horen. Deze tanks betekenen een uit breiding van het fuel (stookolie) tankpark met 280.000 m3. Vier tanks hebben een afmeting van 60.000 m3, een tank is 40.000 m3 groot. De ter reinen in Pernis worden een nieuwe „fakkel" rijker. Het vaste dak. een bijzonder punt van deze tanks, is mogelijk, doordat bij stookolie de gasvorming vrijwel nihil is. Drijvende daken moete im mers de vorming van een gaslaag met onder meer luchtvervuiling als gevolg tegengaan. De „cone-roof" tanks (zoals ze bij Shell te boek staan) zijn te vinden tussen de Bene- luxhaven en de Vierde Petroleumha ven en worden 22 meter hoog. De tanks zullen via een leiding vanuit Pemis met maximum snelheid van 4000 kubieke meter per uur op gevuld worden. De rompen zijr. nu bijna gereed en aan de constructie van de daken is begonnen (zie foto). O De bouw van nieuwe tanks gaat overigens onafgebroken door. De ru we olie-opslag wordt uitgebreid met 800.000 kubieke meter. Verder moeten er tanks bijkomen voor de opslag van benzine, kerosine, gasolie en stookolie. Al deze uitbreiding van „produk- tentankage" staat in nauw verband met de bouw van de vijfde ruwe olie destillatie-fabriek in Pemis. Maar omdat er in Pemis niet genoeg ruim te voor deze tanks beschikbaar is, is het bestaande tankpark opnieuw in gedeeld, zodat de stookolietanks in Europoort worden gebouwd. JH T/AN alle ,Merke verhalenuit de lange geschiedenis van Rot terdam behoort dat van de Engelse Koningin, die de Britse Kroonjuwe len in de Lommerd in de Lange To renstraat liet belenen, wel tot de al lerzonderlingste! De hoofdpersoon van deze vreemde historie was Ko ningin Henriette Maria(1509 - 1665), 'de dochter van Hendrik IV van Frankrijk, en de vorstelijke echtgeno te van koning Karei I. Een jaar na dat haar dochter Maria met Willem II van Oranje was gehuwd (1641) vereerde zij ons land met een staatsiebezoek, dat „klonk als een klok". Een Nederlands smaldeel on der bevel van Maarten Harpertszoon Tromp begeleidde haar en haar ge volg van 380 hovelingen naar de Ne derlandse kust. In Den Haag werd zij met ongekende pracht en praal ont vangen. Officieel heette het dat zij naar ons land kwam om haar dochter te bege leiden op haar eerste reis naar haar ■nieuwe vaderland. In werkelijkheid was het reisdoel van andere aard. Henriette Maria kwam naar Den Haag omdat zij geld nodig had, heel veel geld. In opdracht van de Koning wendde de Koningin zich tot de Nederlandse Regeerders met het verzoek een be drag van 300.000 te verstrekken, dat nodig was om het geschut, de munitie an het krijgsvolk te betalen, die de vorst nodig had om de drei gende burgeroorlog in zijn land te kunnen onderdrukken. J~\E heren in Den Haag voelden er weinig voor. Johannes Poli/an der Van Kerckhoven, heer van Heen- vliet, opperhoutvester van Holland en Westfriesland die min of meer tot vertrouweling van Henriet te Maria gebombardeerd was, slaagde er niet in veel voor haar te bereiken; de stadhouderlijke kas kon geen grote aderlatingen velen. Na heel veel aandringen gelukte het de Britse vorstin ten slotte van Frederik Hendrik een lening van f 300.000 te verkrijgen. Verder kon de Stadhouder niet gaan. Het was niet meer dan een druppel op een gloeiende plaat.... En in haar wanhoop bood de Britse vorstin (met toestemming van de Koning) de mee gebrachte Kroonjuwelen ter belening aan. Volgens een inventaris, die op 24 juli 1642 in Den Haag opgemaakt werd, bestonden zij uit robijnen, dia manten en paarlencolliers. De eerste groep vertegenwoordigde een waarde van 490.000. De diamanten werden geschat op een bedrag van 460.000, de colliers op 315.300. De totale geschatte waarde bedroeg dus niet minder dan 1.265.000, een enorm bedrag in die tijd! Niet_ zonder tegenzin gaf Frederik Hendrik aan zijn thesaurier Thyman Van Volbergen opdracht de kostbaar heden „ergens onder te brengen". Nadat de man in Amsterdam het hoofd gestoten had, wendde hij zich tot de heren commissarissen van de Rotterdamse Stads Bank Van Lening. En de transactie kwam zowaar tot stand: in drie. ritten met zijn koets bracht Van Volbergen de kroonjuwe len van Den Haag naar Rotterdam. Hierop verstrekte de Lommerd van de Maasstad een bedrag van vierhonderdduizend gulden tegen een rente van 7 pet. voor de eerste helft en van 8 pet. voor de rest. Het con tract werd mede ondertekend door de burgemeesters Willem Van Couwen- hoven en Johan Van Berckel. De bank betaalde met 400.000 in tonne tjes verpakte „harde munten".... hoofdsom en interest. Dit was gedaan om de naam van de Britse vorstin „uit de stukken te houden".-. Had hij het maar niet gedaan.' Na enkele jaren begon Karei I steeds meer terrein te verliezen. (In 1649 werd de koning onthoofd Enge land was republiek geworden). Van een vergoeding van de interest kwam niets meer en de Rotterdamse Lom merd stelde Van Volbergen ten volle voor. alles aansprakelijk. Nadat ge bleken was dat de man niet aan zijn verplichtingen kon voldoen, besloot de vroedschap deKroonjuwelen in het openbaar te verkopen. Op 1, 2 en 3 februari 1650 werden deze unieke niet-ingeloste panden" in het openbaar geveild. Slechts een gedeelte der juwelen werd verkocht, en dan nog tegen prijzen, die ver beneden de getaxeerde waarde lagen. Het gevolg er van was, dat Rotter dam na de verkoping op Van Volber gen nog een vordering van f 354.850 had! Een nieuwe veiling had even eens nauwelijks resultaat; niemand wilde die dure sieraden kopen! De thesaurier, die alleen maar ge daan had, wat hem door zijn princi paal bevolen was, stierf ten slotte van verdriet. Na zijn dood begon de gemeente Rotterdam met de erfgena men een proces teneinde uit de erfe nis financiële genoegdoening te ver krijgen. Nadat er 25 jaar geproce deerd was, kwam het grote huis van de familie Volbergen aan de Poten in Den Haag in het bezit van de vroede vaderen, die het aanstonds inrichtten tot Rotterdams Logement. Anderhal ve eeuw later trok het ministerie van defensie er in. JVR TAh BRITSE koningin Henriette Maria, „klant" van rle Rotterdamse ..lommerd"...

Trouw / De Rotterdammer | 1968 | | pagina 2