Westerhof uit principe tegen Comproörisschoo! voor Maassluis BLO m Overal is plaats voor sociaal-cultureel werk AGENDA Blijde mensen vervullen W erkgelegenheid herstelt zich ÏUJ EUR0TAX il jïMir/ -i Verse champignons lekker! H. WIELEK IN ZAAL IRENE cm vóór Dieven forceerden kassa van café Verse champignons lekker! Argus speelt Sauls dood*' boogaard T.V. REPARATIE Toename van aantal niet-kerkelijken Vermeulen leidt in damtornooi administratief Jaarvergadering NCVB-Nieuwland Kerken en cijfers Lustrumactie geref. vrouwen TOENEMENDE ACTIVITEIT Leeftijdsopbouw van bevolking in 1967 Veel dagpendelaars, voor opbouw van Shell-r af f inaderi j Statenvertaling '4 TEGENOVERGESTELD DEELNEMERS Vandaag en morgen .en dagslijks 9?' SNELLER EN BETER BIJ DE SPECIALIST EEN GOED BEELD WAARDERING (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN In fe bruari is het aantal werklozen, ingeschreven bij het gewestelijk arbeidsbureau Nieuwe Water weg-Noord, teruggelopen als ge volg van een toenemende activi teit in enkele sectoren van het bedrijfsleven. Toch beweegt de weridoosheid zich nog op een iets hoger niveau dan op het overeenkomstige tijdstip van het vorig jaar. Bouwsector gemeente schiedam DE ROTTERDAMMER Pagina 4 WOENSDAG MAART 10*8 Informatie HET ouderwijs aan zwakzinnige kinderen uit Maassluis buiten ei- gen "woonplaats is reeds jaren een zorgwekkend probleem, dat alleen maar groter wordt naarmate Maassluis groeit. Uit particulier initiatief is nu het plan gerezen te komen tot stichting van een BLO-»cbool. In de opgerichte stichting hebben voorstanders van het openhaar, het r.k. en het prot. chr. onderwijs ritting. De gemeente raad, die gisteravond het stich tingsbestuur een subsidie toekende, verklaarde daarmee achter het plan te staan. Het is duidelijk dat het hier voor alle fraaties ging om een principiële zaak. Dat daarover verdeeldheid be. stond, is niet verwonderlijk. Over prin cipes valt niet ie twisten en daarom heb ben wij waardering voor het zeker moe dige standpunt van de heer Westerbof, die tot vlak voor de vergadering erg moeilijk met zichzelf te hebben gehad. Aan de andere kant is daar het vertrouwen van de meerderheid van de AR en de gehele CHU in het stichtingsbestuur, en in zijn slatuten, dat huns inziens voldoende waarbor gen biedt voor een vorm van onder- wijs die voor hen acceptabel is. De heer Westerhof had er geen be hoefte aan, zijn argumentering breed uiteen te zetten. Hij zal daarvoor zijn reden hebben gehad, maar het is wel jammer, omdat nu nog niet duidelijk is op welke gronden de Vereniging voor christelijk schoolonderwijs, waarvan bestuursleden wel meewer ken aan een plan voor een UTS op soortgelijke basis, zich hier afzijdig houdt. De bevolking, en niet liet minst de ouders, hebben wat dit be treft zeker reclst op meer inzicht. He laas ontbreekt het echter aan infor matie. Maar de nieuwe stichting geldt hetzelfde verwijt. Ook haar bestaan moesten wij vernemen uit het raads stuk. Als een groep mensen derge lijke belangrijke initiatieven ent- plooit, verdient het wel aanbeveling dat hij zelf acte de presence geeft en, zijn doelstellingen hekend maakt. Gratis recepten bij uw groenteman. (Van een onzer verslaggevers) MAASSLUIS De onlangs in het leven geroepen „Stichting voor buitengewoon lager onderwijs" kan voortgaan met haar plan om te komen tot een bijzondere ne itrale school voor buitengewoon lager onderwijs aan zwakzinnige kinderen van alle gezindten. Met alleen de stem van de heer P. Westerhof (a.r.) tegen heeft de ge meenteraad gisteravond besloten haar voor het lopende kalenderjaar een subsidie-voorschot van duizend gulden te verstrekken. De verdeeldheid, die blijkens het pre-advies van B. en TV. over (deze zsak In de raadscommissies van on derwijs en financiën heeft bestaan, is, zo werd uit de beraadslaging van de raad duidelijk, gïotedeels opge lost. Alleen de heer Westerhof stond op het standpunt dat in een compro mis- school als hier bedoeld, scholen worden verenigd die niez verenig baar zijn. Hij kondigde aan dat, wanneer de stichting binnenkort haar officiële aanvraag om medewerking zal indie nen, hij niet zal tegen stemmen om dat het din gaat om een gevolggc- ving aan wettelijke normen. Maar Instemming met het voorstel dat nu ter tafel lag, zon hem te gewe tensconflict brengen. De beide andere leden van de a.r. fractie kwamen in de tweede ronde met een tegenovergesteld standpunt De heer J. van Dorp betoogde dat ook hij en de heer Van Hartingsveld weliswaar fervente voorstanders van bijzonder onderwijs en zelfs tegen het doei en de opzet van een compro- misschool zijn, maar dat het hier gaat om een stichting die activiteiten ontplooit en daarin moet kunnen re kenen op de steun van de overheid, ook als een lid van de gemeenteraad dat ais privé persoon minder aange naam vindt. Zijn fractiegenoot J. van Har- tingsgeldt uitte zijn vreugde dat in de discussie de term „compromis- school" intussen had plaats gemaakt voor „samenwerkingsschool", omdat hij vond dat principiële zaken, met compromissen onverenigbaar zijn. P. WESTERHOF gewetensconflict Ook hij zei persoonlijk een schooi op uktsluitend protestants- christelijke basis te prefereren, maar hij had be grip voor het standpunt van B. en W. Wel legde de heer Van Har- tingsveldt de vinger bij een z.i. zwak punt m de statuten van de stichting, waar over het godsdienstonderwijs wordt gesproken. Ook sprak hij zijn verwondering uit over de gevolgde procedure, maar zo zet hij, dit ligt niet aan B. en W„ maar aan de Vere niging voor christelijk schoolonder wijs (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Voor een slechts gedeeltelijk gevulde zaal Irene heelt dinsdagavond de heer H. Wielek, hoofd van de culturele afdeling bij de gemeentelijke sociale dienst in Amsterdam, gesproken over het on derwerp „Wat kan het maatschappe lijk werk voor de stadsbewoner doen?" De-heer Wielek betoogde dat het maatschappelijk werk van tegen woordig een heel andere richting is uitgegaan dan bijvoorbeeld voor 1930. Toen bepaalde dit werk zich voorna melijk tot armenzorg. Na de Tweede "Wereldoorlog is dit langzamerhand overgegaan tot meer sociaal-cultureel werk en wel speciaal voor bejaarden en de jeugd. In 1798, voor de Franse revolutie, zo vertelde de heer Wlelek verder, begon de stichting voor De Volksop voeding. Later vloeide hieruit het Maatschappelijk Nut van het Alge meen voort, dat nog steeds één van de grootste instellingen is op sociaal-cul tureel gebied. Een meer modernere vorm van de volksopvoeding noemde hij de Volksuniversiteit en de Volksho geschool. De Volksuniversiteiten stel len zich ten doel zich in het maatschappelijk vlak te ontwikkelen buiten de universiteiten. De volksho geschool, de nieuwste vorm, probeert niet het denken zelf, maar meer de gedachten te leren gebruiken. Opmerkelijk vond de heer Wielek het dat het sociaal-cultureel werk steeds is ontstaan in bijzondere tij den, zoals bijvoorbeeld in de grote crisis van 1830. Juist in die tijden kreeg het maatschappelijk werk de kans het best wortel te schieten en bestond er oo kde meeste behoefte aan. Bij het huidige sociaal-culturele werk wordt de nadruk gelegd ©P de Theater: Ultvoerir.e POK, 20 Zaal Magnolia petkerk: jaarvergadering NCVBNieuwlaod, zo. Gerei. Jeugdhuis. Lange haven: Comité '"andhavtng staten vertaling. 20; Stasia Sa -n: Toneeluitvoe ring ScWedamse Gemeenschap, 20 deelnemers zelf. Vooral komt dit tot uitdrukking in het creatief bezig zijn. Een ander aspect van het soci- Wielekdethcrapie. aal-cultureel werk noemde de heer Wielek de therapie. ALs voorbeeld noemde hij iemand die zijn ontslag had gekregen omdat hij aan rheumatiek leed. Met sociaal werk wist men. hem weer op te van gen. De man ging schilderen en dit werkte zowel geestelijk als lichame lijk bevorderlijk op hem. De heer Wlelek benadrukte speci aal dat overal plaats is voor soci aal-cultureel werk. Hier gaf hij een voorbeeld van een zeer orthodox in gesteld bejaardentehuis waar men onder meer geen televisie mocht heb ben, Later bleek echter dat de be jaarden wel van muziek hielden en het duurde dan ook niet lang of er stond een orgel. Dit vormde het be gin van sociaal-cultureel werk dat zjch nog in lengte van jaren voortzet te. Het huidige maatschappelijke werk is volgens de heer Wielek niet meer los te denken van het soci aal-culturele. Voor de overheid zag hij een belangrijke taak om dit werk te stimuleren in de vorm van het stichten van club- en buurthuizen, het organiseren van concerten en het gelegenheid geven tot creatieve uitin gen. Ook de CHU stelde zich bij monde van de heer J. Pons achter het voorstel van B. en W. Hoewel de heer Pons zei in de commissie van onderwijs zijn stem te hebben voor behouden op grond van het ontbre ken van voldoende informatie, zei hij nu: „Als voorstanders van het chnstekjk onderwijs menen wij dat de omstandigheden, zo zijn dat wij onze stem aan dit voorstel niet kun nen en niet mogen onthouden in het belang van het gehandicapte kind." Hij achtte met dit voorstel een. spoe dige realisering van een BLO-school mogelijk en vond het christenplicht daaraan mee te werken. Wel sprak hij het grote verlangen van rijn fractie uit dat de Vereniging voor christelijk schoolonderwijs alsnog in de nieuwe stichting zitting zou nemen en ook vroeg hij het col lege het overleg te openen met het Vlaardingse comité dat de stichting van een christelijke BLO-school voorstaat. De heer C. van der Lely (kath.), die in de commissie van financiën ook zijn stem had voorbehouden, stemde nu eveneens met het voorstel in. Mevrouw M. P. M. A. van Eck- Grootevld (lib.), die lid is van het stichtingsbestuur, stelde dat niemand uit principe voorstander voor een eompromisschool zal zijn. Zij zei vu rig te hopen dat de wens van de CHU in vervulling zal gaan en dat de Agentschap „De Rotterdammer", me vrouw J. van GoS, Dr. zamenhotstraat 138 (ook klachten bezorging). Tel. 132400. Alarmnummer brandweer: 24SI23. Alarm nummer politie: 2«+M6. Apotbeek: L. £- vers, bange Haven tel. 243242 GO GD2 2USS». SCHIEDAM Inbrekers hebben een bedrag van 1400 buitgemaakt bij café De Kleine Confiance aan de Rotterdamsedljk, waar zij in de nacht van maandag op dinsdag zijn binnengedrongen. Na het forceren van de buitendeur konden de daders de kasse bereiken, waarin ze een be drag van 850 aantroffen. Het reste rende bedrag haalden zij uit enkele geldbusjes. Van de inbrekers ontbreekt nog elk spoor. Een onderstel van een auto-aan hanger Is dinsdag gestolen uit de kel der van een woning aan de Louis Ramaakersstraat. Eigenaar is de 33-jarige onderwijsconsuient C.M.S., die hiervan aangifte deed bij de poli tie, Het onderstel is 275,- waard. De achttienjarige hftmonteur C K.K uit Rotterdam heeft dinsdag aangifte gedaafi van diefstal van een trafo-lasapfaraat ter waarde van 250 dat werd gestoten uit een in aanbouw zijnde fiat in Groenoord, waar de Hftmonteur werkzaam is Gratis recepten bij uw groenteman. (Van een onzer verslaggevers) Schiedamseweg 41 Reparaties contant TELEFOON TECHN. DIENST (RADIO-T.V.) 346000 Indien u 's morgens voor 4 uur aan Boogaard uwT.V,- reparatie meldt, dan heelt U gegarandeerd dezelfde avond weer VLAARDINGEN Voor de twee de maal in dit seizoen treedt de CJV Spelgroep Argus voor het voetlicht en wel op zaterdagavond 16 maar om acht uur in de Stadsgehoorzaal. Op gevoerd zal worden „Sauls dood", een drama in zeven tonelen van Abel J Herzberg. De titel zinspeelt op de dood van Saul, maar het door Herzberg aan de bijbel ontleende spel handelt veel meer over het teven van Saul en de achtergrond van zijn tragische dood. De verdienste van Herzberg is, naast het fraaie taalgebruik, dat hij boven al de mens Saul toont. De prijzen van de plaatsen zijn drie gulden en r 2.50. Plaatsbespre ken kost twintig cent. Bij tijdige reservering worden de kaarten thuisbezorgd. Op de dag van de voorstelling kan men plaatsen reser veren aan de kassa van de Stadsge hoorzaal van tien uur 's morgens tot een uur 's middags. Verder kunnen nu reeds kaarten worden besteld bij de volgende adressen: B. Broek, A. Hoog- vhetstraat 89 of stationskiosk, tel. 342935 K, Noordljk, Sportlaan 157, tel. 350063; J. Romers, Roemer Vis- scherstraat 3, tel. 343658; J. van Toor, Van der Waalstraat 118, tel. 340907; P. Wapenaar, Pompenburgsingel 44, tel. 342315, en J. Prins. Thorbee- kestraat 24. HOEK VAST HOLJUAND Na de «slaagde proef van vorig Jaar zijn ook dit Jaar de kampeerterreinen weer geopend tijdens de weekeinden ln maart. Vereniging voor christelijk schoolon derwijs alsnog in de nieuwe stichting zal willen participeren. Namens de PvdA betuigde de heer M. B. Duimelaar zijn instemming met het plan. r Wethouder van onderwijs J. Smit had in zijn beantwoording waarde ring voor het standpunt van de heer Westerhof, maar deed toch een be roep op zijn begrip voor tolerantie. Vee! of had de wethouder voor het betoog van de heer Pons, waarin hij „een daadwerkelijk bewijs zag van de tolerantie die bij de CHU in rui me mate aanwezig is". Hij zei dat de deur voor onderhandelen met het Vlaardingse comité wijd open staat en dat ook de stichting de Vereniging voor christelijk schoolonderwijs op nieuw om samenspreking zal verzoe ken, hoewel deze zich per brief van 26 februari van het BLO in Maassluis heeft gedistancieerd. De -wethouder deelde verder mee dat van de 654 BLO-scholen in Ne derland er 59 z.g. samenwerkings scholen zijn. Hij vond het een be vreemdende zaak dat bestuursleden van de Vereniging van christelijk schoolonderwijs wel meewerken aan een neutrale UTS op samenwer kte gsbasis. De wethouder zegde de heer Van Hartingsveldt toe dat indien een aan vraag om medewerking aan de stich ting van een christelijke BLO-school in Maassluis zou worden ingediend, B. en W. daarop positief zullen rea geren, maar, zo zei hij, het Vlaar dingse comité beschikt reeds twee of drie jaar over een urgentieverklaring om in Vlaardingen zo'n school te be ginnen en tot nu toe is het daarin niez geslaagd. Ten slotte verwees de heer Smit naar de statuten van de nieuwe stichting waarin Is bepaald dat elke groepering desgewenst Jn een later stadium haar eigen school zal kunnen stichten. Theoretisch Is het volgens de wethouder mogelijk dat de school die nu wordt opgericht tot drie zelfstandige scholen (voor de diverse richtingen) zal uitgroeien. Persoonlijk hoopte hij dat dit niet nodig zal zijn. (Van een onzer verslaggevers)" Vlaardingen Volgens een telling op 1 oktober 1967 is de Hervormde Gemeenten In Vlaardingen met 29.918 leden het grootst, gevolgd door de R.K. Kerk met 12.253 leden, de Gere formeerde Kerk met 8.575 leden en de Gereformeerde Gemeenten met 1.217 leden. Totaal 18.523 mensen hebben opgegeven niet tot een kerk te behoren. Wat de kleinere kerkgenootschap pen betreft zijn de cijfers als volgt: remonstrantse broederschap 1.073, hcristelijke gereformeerde kerk 702 en overige 2.825. In proeenten uitgedrukt zijn de cij fers: hervormde gemeenten 39,9, rooms-katholieke kerk 16,3, gerefor meerde kerk 11,4, remonstrantse broederschap 1,4, gereformeerde ge meente 1,6, christelijke gereformeer de kerk 0,9, overige kerken 3,8 en niet-kerkelijk 24,7. Tien jaar geleden bedroeg het per centage voor niet-kerkelijken nog 16,8, voor hervormden 48,4, rooms-katholieken 15 en gerefor meerden 12,5. Deze cijfers zijn voor de overige kerkgenootschappen nage noeg gelijk gebleven. Er is geen ver gelijking mogelijk met landelijke cij fers, omdat deze het laatst zijn ver zameld bij de volkstelling van 1860. (Van een medewerker) VLAARDINGEN In het tornooi om het persoonlijk damkampi oenschap van Vlaardingen 1968 heeft zich een nieuwe leider aangemeld. Vermeulen bracht Verburg zjjn eerste nederlaag toe en daardoor leidt hij thans met zes punten uit vier partijen. De Kluyver en Van den Kerkhoff moesten hun partij op het midder nachtelijk uur afbreken. Het eindspel is wel ver gevorderd maar een winst voortzetting is nog niet duidelijk. Biel en Van Leeuwen zagen beiden de winst over het hoOfd en het draaide op remise uit. Een uitslag waar De Kluyver en. Vermeulen het meest mee gebaat zijn. De partij tussen Niestadt en Van Veelen werd uitgesteld. Na Ver meulen volgt De Kluyver op de twee de plaats met vijf punten. In de eerste klasse won Smits van Van Mourik en speelde Boudewijns gelijk tegen Lucassen sr. Van Woer den behield hier de leiding met zes punten uit drie partijen, gevolgd door Mast en Smits die ieder vier punten hebben. In de tweede klasse moest leider Mechielsen zijn eerste puntje afstaan aan Van der Mark, Lucassen jr. no teerde zijn eerste punt ten koste van Molenaar, die daardoor zijn tweede remise behaalde. Tom won van Vos en daardoor is hij samen met Me chielsen aan de leiding gekomen. Beide jeugdige leden bezitten thans vijf punten uit drie partijen. SCHIEDAM De Gereformeerde Vrouwenverenigingen van Schiedam hebben ter gelegenheid van het der tigjarig bestaan van de landelijke bond een aktie op touw gezet onder de naam „Blijde mensen, vervullen wensen". De presidente van de afdeling West, mevrouw K. Goslinga, ont vouwde dit plan, door de vier plaatselijke presidentes uitgedacht, op de jaarvergadering die dinsdag avond in de Magnalia Del kerfc werd gehouden. De aktie beoogt hulp aan (voorlo pig) dertig vrouwen, alleenstaand of hulpbehoevend, die niet zijn aan gesloten bij de Gereformeerde Kerk, Waar nodig is zal worden geholpen in het hu«shoudelijk werk. Ook het maken van een autoritje is op het (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN De afdeling bevolking van de gemeente heeft in een staatje een overzicht gegeven van de leeftijdsgroepen, waarin de 74.582 inwoners zijn te verdelen met als teldatum 1 januari 1967. Het aan tal inwoners van 65 jaar en ouder bedroeg toen 7,6 procent van de ge hele bevolking. Een jaar later was dit percentage 7,8. Het landelijke cijfer is 7,6 procent. In de leeftijdsgroep 0 tot en met 9 vermeldt het overzichtje 14.830 Vlaardingers. Telkens met tien jaar opklimmend zijn de cijfers als volgt: 13.238; 1.1.074; 10,625 9.357; 7.022; 4.887; 2713; 763 en in de leef tijdsgroep van negentig jaar en ouder 73. In februari konden 99 werklozen worden geplaatst, waardoor de ar beidsreserve terugliep van 507 in ja nuari tot 408. De vraag naar manne lijke arbeidskrachten nam gelijktij dig toe met 107 en steeg daardoor tot 1923. Eind januari was 0,9 procent van de mannelijke beroepsbevolking zonder werk en eind vorige maand bedroeg dit percentage 0,7. Dc belangrijkste wijzigingen deden zich voor in de beroepsgroepen van de bouwvakarbeiders en de metaalar beiders, zowel aan de vraagzijde als aan de aanbodzijde. In de metaalsec tor daalde het aanbod met 22 tot 56 en steeg de vraag naar werkkrachten met 85 tot 1.377, De werkgelegenheid in de metaal nijverheid blijft dus aanhoudend gunstig. Goede vaklieden behoeven niet of slechts een korte tijd werk loos te blijven. Een belangrijk deel van de 56 metaalarbeiders bestaat dan ook uit mensen met geringe vak kennis, vaak gepaard gaande met forse looneisen. Toch zijn ook zij met wat meer moeite te plaatsen. Ook in de bouwsector zette de ver ruiming van de werkgelegenheid door. Aan de toenemende vraag (143) naar geschoolde schilders en timmer lieden kan echter niet worden vol daan, daar het aanbod (79) hoofdza kelijk uit ongeschoolde bouwvakar beiders bestaat. Vorige maand zijn 107 buitenlan ders, van wie 96 Turken, als werk zoekenden ingeschreven. In februari konden er 109 worden geplaatst, allen reeds eerder in Nederland werkzaam, zodat nog zestien buitenlanders werk De secretarieufdeling Personeelszaken zoekt een jonge medewerkster die velerlei administratieve service kan verlenen: gegevens verzamelen, documentatie bijhouden, incidenteel typen controlewerk e.d Het werk is afwisselend, ten dele vertrouwelijk, en biedt kans tot verdere ontplooiing; het eist opleiding op mulo-niveau en type-diploma. Leeftijd bij voorkeur 17-19 jaar. Uw sollicitatie kunt u binnen 10 dagen zenden aan burgemeester en wethouders. zoeken. Bovendien konden, nog vier buitenlandse vrouwen aan werk wor den geholpen. De vraag naar personeel bij de glasindustrie blijft onverminderd ac tueel. De wervingacties in de rayons Nieuwe "VVaterweg-Noord, Rotterdam en Den Haag hebben slechts een bescheiden aantal kandidaten als resultaat gehad. Ook de acties om in Nederland verblijvende Turken aan te trekken hebben nog niet het beno digde aantal van 50 opgeleverd. Het plaatsen van ongeschoolden in de chemische industrie is niet zo een voudig. Dit is het gevolg van het ruimere aanbod van personeel gedu rende het laatste half jaar. Onder meer zijn veel mensen van de Veree- nigde Touwfabrieken te Maassluis in de chemische industrie terecht geko men. De vacatures bij de chemische bedrijven hebben hoofdzakelijk be trekking op de hogere functies. In Schiedam daalde het aantal werklozen vorige maand van 293 naar 233. De vraag naai' personeel steeg van 1159 naar 1173. In Vlaar dingen verminderde het aantal werk zoekenden met 22 tot 133. De vraag steeg met 3 tot 376, Het arbeidsbureau heeft vorig jaar 2363 mannen en 328 vrouwen aan werk geholpen. Dit aantal is hoger dan in de beide voorgaande jaren. Van de 2691 werkzoekenden vorig jaar konden 2258 mensen worden ge- plaats in het rayon van het arbeids bureau, dat de gemeenten Schiedam, Vlaardingen, Massluls, Maasland en Hoek van Holland omvat. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Het construc tiebedrijf Fluor Nederland N.V., dat is ingeschakeld bij de heropbouw van de door de explosie van 20 januari gedeeltelijk verwoeste Shell-raffina- derij in Pemis, heeft nog steeds mensen nodig. Het gaat om nog onge veer 200 pijp- en instrumentfitters, electromonteurs en pijplassers. Dit aantal moet los worden gezien van _de 107 metaalarbeiders, die het arbeidsbureau Nieuwe Water weg-Noord vorige maand in samen werking met andere bureaus in Ne derland al heeft geworven. De 107 arbeiders, inmiddels reeds aange groeid tot 160, zijn allen dagpende laars uit Breda, Waalwijk, Ooster hout, Tilburg, Utrecht, 's-Gravenha- ge, Rotterdam en Etten-Leur. Het constructiebedrijf heeit zoveel mensen nodig, omdat 1 heil de instal latie binnen het half jaar in gebruik wil nemen. De tijdelijke ar beidskrachten behoeven echter niet bang te zijn, dat ze over zes maanden op straat komen te staan. Het ar beidsbureau verwacht in december zullen worden ingezet bij de bouw van nieuwe installaties van een aan tal bedrjive n. SCHIEDAM Voor de afdeling Schiedam-Vlaardingen van het comité Handhaving Statenvertaling spreekt morgenavond, donderdag, ds. E. Ve- nema, christelijk gereformeerd pre dicant te Zwijndrecht fa het Gerefor meerd Jeugdgebouw, Lange Haven 97. Aanvang 20 uur. programma geplaatst. „Wij moeten hartelijkheid en vriendelijkheid brengen" meende mevrouw Goslings De leden van de vrouwenverenl gingen zelf zullen de dertig wensen uitvoeren. Indien uit de vrouwenver enigingen meer aanlaedtegen komen om te heipen, zal de aktie worden uitgebreid. In een inleiding sprak mevrouw K. Korteweg-Marbus over de dankbaar heid, waarop de aktie gebaseerd moet zijn. SCHIEDAM De afdeling Schie- dam-Nieuwland van de Nederlandse christen vrouwenbond houdt morgen avond, donderdag, haar elfde jaar vergadering in een zaal van de Mag- nalia Deikerk aan de Albardastraat. De heer Olff uit Rijswijk zal daar aan de hand van kleurendia's onder het motto „Nimmer nacht" vertellen over de Scandinavische landen, de Laplanders en de middernachtzon. In de pauze wordt een verloting gehou den. Aanvang 20 uur. Op donderdag 18 april komt de heer W, M. van Andel uit Den Haag spreken over „Contact en conflict tussen jongeren en ouderen" en dinsdag 21 mei houdt mevrouw L. C, Bot-Don een lezing over „Gezag en democratie". De dames maken dinsdag 2 april een uitstapje naar het Nederlands Zuivelbureau in Rijswijk en gaan in mei het Hilton Hotel in Rotterdam bezichtigen. m IEDEREEN, die het goed meent met de Rotterdamse brandweer en dat is echt iedere Rotterdam- mer, zonder uitzondering is op zoek naar de „Grote Groene Grap jas". Niet om deze man het leven moei lijk te maken. Maar om hem harte lijk de hand te drukken voor de enthousiaste en ook wel humo ristische manier waarop hij een steunactie voor de Rotterdamse brandweer is begonnen. Die actie betekent bovendien een hart onder de brandweerkoppel in een tijd, dat de mannen zich enige publicaties van NW-zijde over on geschiktheid van een vrijwilli gerskorps, erg aantrekken. De „Grote Groene Grapjas" is een geheimzinnige figuur. Hij heeft groen-wlt-groene plak kers laten maken met als hoofd tekst: „De brandweer in Rotterdam, een unicum in Nederland" en een opwekking aan alle mannen van goede lichamelijke conditie en een juist karakter toe te treden tot het vrijwilligerskorps van de Rotter damse brandweer. Die plakkers verschijnen overal te de binnenstad, op gebouwen, op ra men, op auto's. Vanzelfsprekend is de „Grote Groene Grapjas" een insider. Dat blijkt uit het feit, dat allereerst de auto's van hoofdlieden, hoofdbrand meesters en brandmeesters zo'n plakker op de ruit kregen. President-hoofdman J. J. ontkwam zelfs daaraan niet. Oste? TIE ontmaskering van de „Grote Groene Grapjas" scheen nabij tijdens het jongste diner van de Vliegende Patrouille dat in Schut tershof werd gehouden. Toen brandmeesters van de ,,VF' na het festijn naar huis wilden gaan, vonden zij op al hun auto's zo'n plakker. Behalve op die van één hunner. En deze man had zijn wa gen om de hoek geparkeerd. „Zie je wel!" werd er meteen gezegd. „Jij je wagen om de hoek zetten en dan onze wagen lekker beplakken! Jij bent de man! Dat kost jou 'n feestje". De man bezwoer zijn onschuld, maar weinig hielp. - Het zou nog erger worden, 's Mor gens héél vroeg werd hij uit z'n bed gebeld. Aan de andere kant een be kende ROTEB-figuur: „Zeg, nu moet je het niet tè gek maken. Dat je die plakkers verspreidt is eea leuk en hoogst origineel idee. Dat je jezelf geheim wilt houden, begrijpen we, want jou ontmaskering kest je een luisterrijk feest, en daaraan wil je je natuurlijk onttrekken. Maar nu heb je alle ramen van de Bijenkorf volgeplakt. En een boze directeur heeft adjunct-hoofdman Honig uit z'n bed gebeld en wij hebben van morgen vroeg al die ramen van De Bijenkorf moeten schoonsoppen'" Onze man bleef zijn onschuld be zweren, kon aantonen dat hij die hele nacht en de voorgaande avond thuis had gezeten en na het gesprek en zijn ontbijt ging hij naar buiten om in zijn auto te stappen. Daar zeeg hij ineen op de stoep van zijn voordeur, getroffen door een slappe lachbui: de „Grote Groe ne Grapjas" had nu ook zijn eigen auto beplakt. Maar er zjjn tóch wel aanwijzin gen. De tekst van de plakker is de zelfde als die van de onlangs verspreide wervingsfolder van dc Rotterdamse brandweer. Die folder is gedrukt bij de gemeentedrukkerij. Dat betekent dat de „Grote Groene Grapjas" op de een of andere ma nier aan het zetsel van de folder is kunnen komen. Hij zal dus te" uitstaande hebben met de gemeente- drukkerij dan wel met het drukken en verspreiden van de folder. Als onze brandweerlieden bet eens in déze richting zochten?

Trouw / De Rotterdammer | 1968 | | pagina 2