Scheldebekken alternatief Voorne-Putten B. en W. hoogst verbaasd brandweer-kritiek over .Deze wegter te to met ïtefjollcrflanunrr Hakenkruisen op huis van advocaat „Delfgaauw bleef binnen de grenzen" m Promenadeconcert gaf veel te genieten LERAAR LAAT KLAS POLITIEK BELEVEN Resultaten Oranjeboom bleven vrij constant Protestdemonstratie tegen Rhodesië Booreiland weg bij Britse kust B en W Middelburg: NVV-uitspraak en uitlating van G. Spruijt zonder grond Lunchconcert met kolossaal slot GEEN VOORRANG - DAN KLAP Nieuwe rechters geïnstalleerd heetman Met bierglas in gezicht geslagen Naar Oen W.-Duitslandmaar ook naar Heerjansdam... II. Spanjersherg: Onmisbaar voor goede vorming5? Pamflet tegen Johnson ïn beslag Lïjkje gevonden in gracht Autodieven aangehouden Naam van de brandstichter nog leesbaar Handefkt goud vandaag normaal Minister Polak: Prof. Delfgaauw waarschuwt Polak ■x/IX Verhoging tarieven Kruininger Gors was noodzaak Prof. P. G. Hugenholtz verbonden aan Med. Faculteit Engeland betaalt veel te tveinig n dubbeldraadse Tenlenk marquisette 180 cm breed nubeduidend goedkoper stretch Et voila.-...mv passepartout-ring! Medewerking 'J DE ROTTERDAMMER Pagina 4 2A MAANDAG 11 MAART lo/t MIDDELBURG B. en W. van Middelburg spreken naar aanleiding van het rapport over de ontwikkelingsmogelijkheden voor zeehavens in het Deltage bied de verwachting uit dat de onderzoekingen die Rotterdam wil uitvoeren naar de in dustriële ontwikkelingsmogelijk heden voor Voarne-Putten, de regering zal stimuleren om met kracht mee te wejrken aan de ontwikkeling van een hoogwaar dig alternatief in het Schelde- bekken. Als een van de consequenties van het rapport voor de industrie terreinen ten oosten van het Kanaal door Walcheren stelt het Middel burgse college dat het droge terrein binnen afzienbare tijd van 80 tot 130 ha zal worden uitgebreid en het natte, dat thans 35 ha omvat, zonodig verder langs het kanaal kan worden voortgezet, In het kader van het operationeel programma zal aan .de gewenste en verantwoorde omvang van deze mt- breidingsmogelijkheid ten behoeve van kleine zeeschepen aandacht moe ten worden besteed. B, en W. verheugen zich over de uitspraak van de Vlissingse gemeen teraad dat hij ernaar wil streven dat Middelburg vol lid wordt van het Havenschap Vlissingen-Oost met inbreng van het Middelburgse indus trieterrein. Over de wijze waarop dat doel kan worden bereikt hebben de dagelijkse besturen van beide gemeenten reeds overleg gepleegd. B. en W. stellen de gemeenteraad voor de partners in het Overleg orgaan Zeehavenontwikkeling Zuid- West Nederland te laten weten dat Middelburg zich met het rapport kan verenigen met toevoeging van bovens'taande zienswijze. Zij stellen de raad ook voor uit te spreken dat Middelburg erop rekent bij de samen stelling van het operationeel pro gramma te zullen worden betrokken. ROTTERAM Met zeer gro te verbazing hebben B. en W. kennis genomen van recente kri tiek op het instituut van de vrij willige brandweren in het alge meen en op de Rotterdamse brandweer in het bijzonder. B. en W. zijn van mening dat er ROTTERDAM De organist van de Prinsekerk, Aad van der Hoeven, heeft zijn toehoorders vrijdagmiddag in de Laurenskerk een beetje gefopt. Toen iedereen zich te luisteren zette naar de in het programma aangege ven „Aria" van Jean-Baptiste Loeil- let, speelde hij een rustig wiegende „Siciliane" van Mathias van der Gheyn. Hij deed dat, omdat hij bij nader inzien vond, dat de „Aria" niet goed paste achter de t-wee orgelkoralen: het droefgeestige „Da Jesus an dein Kreuze stund" van Samuel Scheidt en het prachtige, zeer melodisch en fijn genuanceerd gespeelde „Herzlich tut mich verlangen" van Johann S. Bach. Aad van der Hoeven zorgde voor een kolossaal slot van zijn concert: de „Fantasie en fuga in g", ook van Bach, een werk vol van voor die tijd gewaagde harmonieën. Kernachtig speelde hij het eerste, toccata-achti- ge deel met de moeilijke pedaaltoon ladders, stevig de vrolijk flonkerende Fuga, waarvan het thema gebaseerd is op een oud-Nederlands volksliedje. G. M. D. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „Dit is een voor beeld van wegterreur, het kan beslist niet getolereerd worden." Dat zei vrijdagmorgen de officier van justi tie nr. W. D. Meeier over een vuistslag die de 28-jarige koppelbaas J. d. EL een andere automobilist na een verkeersovertreding had toege diend. Deze man had geen voorrang Een dubbelbrede Terlenka Marquisette... liefst 180 cm breed, de originele dubbel draads Terlenka, die nog altijd de hardlopers in onze vitrage afdeling zijn. Morgen, omdat er piepkleine weefafwijkingen in zitten, voor een prijs waar. U var» zult opkijken, voör nog géén twee gulden per meter. Morgenvroeg om 9 uur begint de verkoop van deze dubbel draadse Terlenka Vitrage, een pracht gordijn in .180 cm breed, per meter voor Vrijdagavond tot 9 uur open. Giin Ul. of tchrlft, best. van 50 jaar geleden Haring op de lenst. Men meldt uit Katwijk aan Zee: Garnalen visschers, die te paard aan de kust bij Katwijk vischten, hebben een groote school ha ringen voor zich cien zwemmen. Enkele haringen, die in de gamrieimetten kor.- den worden gevangen hadden een lengte van ongeveer 25 e.M. Men veronderstelt dat de haring tengevolge \Jn immrmi- ploffingen onze kust beeft opgerockt, wat vroeger nooit is voorgekomen willen verlenen en daarbij tevens het bekende gebaar op het voorhoofd gemaakt. Dat was voor de opvliegen de koppelbaas te veel geweest. Toch had hij van de klap heslist geen spijt. „Ik had nog veel harder moeten slaan" luidden het commen taar van de verdachte, die overigens voor een dergelijk feit nog in een proeftijd liep. „Toch zal u' moeten leren zich te beheersen", antwoordde de politie rechter, mr. G. J. E. Poerink. De officier eiste een geldboete van ƒ75. Mr. Poering voegde nog een weeü voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar aan toe, als stok achter de deur. Een geldboete van j 350 en een maand voorwaardelijke gevangenis straf met een proeftijd van drie jaar eiste mr. Meeter tegen de 43-jarige huisvrouw C. H. uit Gouda. Zij had gedurende de maanden augustus, september en oktober van het vorige jaar een groot aantal kleine winkel diefstallen gepleegd in Rotterdam, Leiden en Gouda. De totale waarde van al deze diefstallenv bedroeg on geveer 350. De vrouw die reeds zeven maal voor een dergelijk feit was veroor deeld kon maar moeilijk de garantie geven ooit nog iets dergelijks te doen. Alle voorgaande veroordelin gen hadden kennelijk niet zo'n in druk op de bijzonder rustige vrouw gemaakt. De politierechter vonniste conform de eis. voor deze kritiek geen enk'ele 'grond aanwezig is. Dit schreven B. en W. aan het col lege van hoofdlieden van de Rotter damse Brandweer in hun antwoord op een van dit college ontvangen brief. In zijn brief had het college van hoofd lieden zijn verontrusting uitgesproken over de uitlatingen van het socialis tische gemeenteraadslid G. Spruijt in een dagbladartikel waarin de onver enigbaarheid van de brandweerfunc tie van hoofdman ir. L. v. d. Tas en diens functie bij de Rotterdamse Droogdok Mij. aan de orde werd ge steld Ook is het. college van hoofdlieden ver ontwaardigd over de uitspraken van het NW-kader over de vrijwillige brandweerkorpsen. Het meent dat een krachtig protest niet achterwege kan blijven en het is van oordeel, dat het Rotterdamse brand weerkorps recht heeft te weten, hoe het gemeentebestuur over dergelijke aantijgingen denkt. In hun antwoord aan het college van hoofdlieden schrijven B. en W.: „De onverdeelde bewondering van des kundigen uit binnen- en buitenland over liet aandeel van de vrijwilligers by de bestrijding van de grote raffi naderij-branden van de laatste tijd vormde voor de wethouder voor eco nomische aangelegenheden aanleiding zijn bijzondere tevredenheid voor dit optreden in het orgaan, van de brand weer kenbaar te maken. DORDRECHT In de nacht van vrijdag op zaterdag hebben onbeken den de ramen van de woning van mr. "VV. Beernink, de broer van de minister, aan het Groothoofd 2 besmeurd met hakenkruizen van rode verf. De heer Beernink is de laatste tijd nogal in de publiciteit geweest omdat hij zitting heeft in het aanbevelingscomité Vrij Nederland. Dit comité, dat een tegen wicht wil gaan vormen tegen de anti- Amerikaanse groeperingen in ons land, houdt zaterdag een grote protest demonstratie in Den Haag. Bovendien in hij een van de initia tiefnemers om de traditie om ieder jaar op de geboortedag van Willem de Zwijger een krans te leggen bij de ge denkplaat in de Nieuwe kerk te Delft in ere te herstellen. De heer Beernink weigerde van morgen iedere commentaar op het aanbrengen van hakenkruizen op zijn huis. „Zonde van de verf" zo merkte hij droog op. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Maandagmorgen zijn in de Rotterdamse rechtbank mr. S. Oulkerk en mr. W. Franke! geïnstal leerd. Onder het presidentschap van mr, J. G L. Keuder spraken mr. S. J. v. d. Hoeven, waarnemend deken van de orde van advocaten, en mr. M. C. de Graaft namens de Griffie enkele woorden tot de nieuw-geïnstalleerden. Mr. D. A. Hoogenraad sprak namens de orde van advocaten. At staan op Uw lijstje de bood schappen voor de kinderen en het huishouden bovenaan... toch moet U deze kans, om een Lycra stretch Beha voor U zelf te kopen... niet missen. Lycra stretch beha in luxe uit voering, met lange maagband, voorgevormde cups, verstelbare stretch schouderbandjes en ge heel Lycra achterpand... een beha, die een correct figuur .en een-ideale pasvorm waarborgt, morgen voor nog géén vijf gulden. Morgen om 9 uur begint de ver koop van deze Lycra stretch beha's met lang maagstuk in Behamaten 34 t/m 42 in B-cup, in wie, voor 0 Vrijdagavond tot 9 uur open, Glin t*l. ef idiri/t. batt. TOKIO Bij een beloging in Na- rita van studenten, die ontaardde in een veentpaxtij met de politie, zijn gisteren bijna 500 mensen gewond geraakt. i De politie arresteerde 193 van de 1200 studenten, die in deze stad pro testeerden tegen de bouw van een nieuw vliegveld. Bij de ongeregeld heden liepen 277 politiemannen, 149 studenten en 51 journalisten en omstanders verwondingen op. De betogers ondersteunden de be zwaren van boeren en beweners in en rondom Narita tegen de aanleg van het vliegveld, dat naar hun "me ning van militair belang zou kunnen zijn en de strategische belangen van Amerika in Azië zou kunnen dienen. DEN HAAG Er is volgens mi nister Polak (justitie) wel degelijk verschil tussen het schelden op en het beledigen van president Johnson door studenten en anderen en de beredeneerde kwalificatie van John son door prof. Delfgaauw. De uitlatingen van deze hoogleraar bljjven naar vorm, inhoud en wijze van betoog binnen de {gelukkig wij de) grenzen van vrije meningsuiting. De „kreten" van de studenten blij ven niet binnen die grenzen, zei minister Polak zaterdag voor de te levisie. Hsj erkende dat er groot verschil kan zijn tussen hetgeen de wet toe slaat en hetgeen het geweten voor schrijft. Het geweten kan tot prote steren en felle kritiek leiden, maar het kan schelden niet rechtvaardi gen. Beledigingen maken het debat onmogelijk. Prof, Polak ontkende ten stellig ste dat er met twee maten wordt ge meten bij het vervolgingsbeleid, ook al vinden de mensen dat. Bij het vaststellen van een strafbaar feit kan nu eenmaal geen rekening worden gehouden met de wensen van het publiek. 'Hij zei bij wijze van tusseoopmer- king nog, eigenlijk liever hooglera ren dan studenten te zien vervolgen. (Van onze .correspondent) DOETINCHEM Prof. Delf gaauw, bekend om zijn uitspraak „Johnson oorlogsmisdadiger", heeft zaterdagmiddag op een bijeenkomst van de Pax Christi in Doetinchem minister Polak gewaarschuwd, dat als hq doorgaat met het laten ver volgen van mensen die kreten over Johnson slaken, nog ernstiger situa ties zullen ontstaan dan in de zomer van 1966 (de relletjes in Amster dam). De minister doet er goed aan, al dus prof. Delfgaauw, een delegatie van studenten te ontvangen en uit een te zetten wat wel en wat niet toelaatbaar is. De studenten zijn be reid om hierover te praten maar de minister weigert ze te ontvangen, zei de hoogleraar. De minister ont ketent op deze manier zelf een re volutie. Een blijvend modieuze creatie die past bij eik toiletje, bijiederegelegenheid.bijaluwstem- mingen. In een oogwenkverwisseltu een fon kelende granaatvoor een dromerige opaal of stralende saffier. Geïntrigeerd? Beschouwt u deze advertentie gerust als een invitatie! passepartcrat-ring vanaf gy_ bijpassende stenen vanaf 24.50 edelsteenkundige f.gA diamantexpert g.|,a, UINB*Afl 92 tel 1,8870 filiaal: oostzeedijk 155-157, rotterdam ROTTERDAM In een café aan de Charloise Kerksingel heeft de ne gentienjarige "W. T. opvarende van het Duitse binnenschip Horst Volker gearresteerd nadat hij twee bezoe kers van dat café met een bierglas in het gezicht had geslagen. Beiden moesten met snijwonden in het Zui derziekenhuis worden behandeld. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „Ik vind het be langrijk dat mijn leerlingen maatschappelijk en politiek geïnte resseerd zijn. Als zij zich niet met de politiek bemoeien, dan doet de poli tiek het wel met hen, daar Is niet aan te ontkomen." Aan deze opvat ting van de 37-jarige heer H. Span- Jersberg, leraar geschiedenis, cultuur- en maatschappijleer aan de Rotter damse Gemeentelijke Kweekschool, hebben zijn leerlingen diverse ex cursies te danken, onder meer naar Oost- en West-Duitsland. Van deze reizen is een grote hoe veelheid propaganda-matenaal mee gebracht, zowel uit oost als uit west. „De leerlingen hebben uit hun erva ringen, daar opgedaan, een eigen me ning kunnen vormen over de maatschappelijke structuur, en in het bijzonder over het onderwijs." Deze mening is wat het Oostblok betreft negatief: „Als je er een klein kind instopt, komt er absoluut een klein communistje uit, hetgeen, mo reel en pedagogisch gezien natuurlijk verwerpelijk is." Aan de andere kant moet gezegd worden, dat het onder wijs in het Oostblok zuiver vaktech nisch en didactisch gezien zeer accep tabel is, meent de heer Spanjersherg. De leerlingen zoeken de politiek cok dichter bij huis: twee maal is de heer Spanjersherg al met de leerlin gen van de hoogste klas op bezoek geweest bij de gemeenteraad van Keerjansdam. „Dat is voor mijn leer lingen aantrekkelijker dan bijvoor beeld de Rotterdamse gemeenteraad. Daar doet men niets voor de bezoe kers. Ze mogen er toekijken, maar daar is dan ook alles mee gezegd. Wij willen er cok in betrokken worden, en daartoe krijgen we in Heer- jansdam ruimschoots de gelegen heid." ROTTERDAM Tegen de 32-ja- rige architect H. K, is proces-verbaal opgemaakt omdat hij in zijn atelier aan de Eendrachtsstraat een pamplet had opgehangen met de woorden „Gemeten naar de maatstaven van Neurenberg en Tokio zijn Johnson en zijn naaste medewerkers en generaals oorlogsmisdadigers". Het pamflet is in beslag genomen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Uit het jaarver slag 1966/67 van de verenigde Neder landse brouwerijen d'Oranjeboora N.V. blijkt dat deze brouwerij thans deel uit maakt van een sterke groep. Zij trad vorig jaar toe tot dc groep van Allied Breweries Ltd. Hierdoor kon d'Oranjeboom met behoud van eigen karakter vorm geven aan ver schillende expansiemogelijkheden in binnen- en buitenland. Blijkens de cijfers is voor winst uitkeringen 1,90 mihoen beschik baar. Voorgesteld wordt een onver anderd dividend van 14 procent op de gewone aandelen. De directie ziet de toekomst voor de Nederlandse brouwmdusirie met enige zorg. Naarmate de gemeen schappelijke markt in de EEG een realiteit wordt, zullen aan deze be drijfstak steeds hogere eisen worden gesteld om haar marktpositie te handhaven. In dit verband is het bedenkelijk dat de fiscale lasten op bier in Nederland thans tweemaal zo hoog zijn als het gemiddelde van deze lasten op het bier van de andere EEG-partners. De opdrachten voor de apparatuur en de bouw van een nieuw brouwhuis Rh 'ei dam werden verstrekt. Deze installatie zal waarschijnlijk in de eerste helft van 1969 in gebruik worden genomen. marktaandeel in de horeca sector enigszins vergroten. De totale omzet over het afgelopen boekjaar bedroeg SQ5.00Q hl. tegenover 585.000 hl. in het vorige jaar. d'Oranjeboom kon o.a. dankzij de verkopen in Skol International haar ROTTERDAM Op vragen van het pac. soc. gemeenteraadslid C. Oosterwijk inzake het Kruininger Gors antwoorden B. en W„ dat dit op zodanige afstand van de Maasvlakte is gelegen, dat het niet zal worden ingesloten door de industrie. Nu het centrum Inmiddels een zekere conso lidatie heeft bereikt, heeft het bestuur van het Kruininger Gors op instigatie van G.S. van Zuid-Holland besloten door middel van tariefsver hoging en ook door verhoging van de huren van de m het centrum gelegen winkels te komen tot een sluitende begroting. In de raad van bestuur van het Kruininger Gors zijn de kampeerver enigingen vertegenwoordigd Deze verenigingen zijn met de tariefsver hogingen accoord gegaan. ROTTERDAM Ook de prome nadeconcerten van het Rotterdams Philharmonisch Orkest in de Doelen trekken steeds grote belangstelling. De "tegenwoordige opzet van deze concerten is beslist een betere dan weleer in de Rhièrahal. Toch laten de dirigenten, die deze concerten leiden, niet na aan de min of meer populaire muziek een belangrijke plaats op het programma in te rui men. Zaterdagavond hoorden wij na de pauze de Carnaval d'Aix van Darius Milhaud en 'Respighi's Pini di Roma, de vier symfonische impressies van de pijnbomen in Rome. Een zekere oppervlakkigheid kan men eertgenoemd werk niet ontzeg gen. De belangrijke pianopartij, door Marinus Flipse op solide wijze en met een Bepaald muzikanteske inslag ten gehore gebracht, is eigen lijk bepalend voor de sfeer van het gehele stuk, dat niet tot de voor naamste composities van de Proven- caalse toondichter kan worden gere kend. Het publiek beleeft er toch ken nelijk genoegen aan, evenals aan Respighi's kleurrijke orkestmuziek, die slechts in het laatste deel, een visioen van een over de Via Appia voorbijtrekkend leger, op een goed koop effectbejag uitloopt. Dan weet Ravel in zijn Bolero toch op een heel wat geraffineerder manier tot een uiterst effectvol algemeen cres cendo te komen. Het daverend geweld van het or kest ontketende na afoop een storm achtig hpplaus Voor de pauze hebber het Rotter dams Philharmonisch Orkest en twee van zijn als solisten optredende le den, nl. de harpiste Marl Nagasako en de fluitist Raymond Delnoy, on- ZIERIKZEE Zaterdagmorgen za gen een paar spelende kinderen een lijkje, gewikkeld in een plastic zak, drijven in de gracht tegenover de gasfabriek. Bij een door de rijkspoli tie ingesteld onderhoek bleek dat het lijkje was van een normaal gebouwd kindje. Strak om het halsje was een koord gesnoerd, terwijl de plastic zak verzwaard was met een hakbijl en een knijptang. Bij sectie, verricht door dr. Zeldenrust, bleek dat het kmdje ongeveer een week geleden moet zijn geboren. De rijkspolitie tracht o a. door middel van een buurt onderzoek klaarheid in deze zaak te krijgen. der leiding van Franz-Paul Decker, een bijzonder fijnzinnige uitvoering gegeven van Mozarts dubbelconcert voor fluit, harp en orkest. Zowel de harpiste als de fluitist ontlokte aan zijn instrument de fraaiste to nen, waarbij Decker voor een prach tige orkestrale begeleiding zorgde. Het openingsstuk voor deze avond bestond uit de derde orkestsuite van Bach in D. De kwaliteit van het or- kestspel was hier lofwaardig. De ko perblazers bliezen hun moeilijke partijen voortreffelijk, en de strij kers gaven van het beroemde Air een sublieme vertolking, die weinig te wensen liet aan accuratesse en klankschoonheid (Van een onze verslaggevers) ROTTERDAM Twee autodeven zijn dit weekeinde aangehouden. De 32-jange matroos G. H. werd van nacht gearresteerd toen hij met een in de Hudsonstraat gestolen auto in de Watergeusstraat reed en de 35- jarige auto-monteur A. W. S. werd op de Mathenesserbrug aangehouden met een uit de Tweede IJzerstraat ge stolen wagen. Ook bleek hij in bezit van papieren van een op 7 maart In Amsterdam gestolen auto die hij in de Coolhavenstraat had achtergela ten. De 34-jarige varensgezel A. van S. is voor de officier van justitie geleid omdat hij in veertien dagen in zes café's voor ruim honderd gulden had verteerd zonder een cent te betalen. Op 26 maart gaat de heer Span jersherg weer met een klas naar Heerjansdam, om zoals hij zegt, door middel van gesprekken kennis te kunnen maken van de problemen van een kleine gemeente. Na een ontvangst door B. en W. zal er gediscussieerd worden over pro blemen als gemeentelijke financiën, sport en recreatie, ruimtelijke orde- - ROTTERDAM Tot gewoon hoogleraar in de cardiologie aan de Medische Faculteit te Rotterdam is benoemd de heer P ,G. Hugenholtz, assistant-professor In pediatrics aan de Harvard Medical School te Boston (Ver. .Staten), Prof. Hugenholtz is in 1928 te Wassenaar geboren, studeerde in Leiden en behaalde in 1953 zijn artsdiploma. Kort daarop ging hij naar de Vere nigde Staten, waar hij een jaar lang medical resident was in het St, Ja mes Mercy Hospital te Ann Arbor in Michigan. Van 1954 tot 1957 was hij hoofd van de medische afdeling van het 3525th U.S. Airforce Hospital te Phoenix in Arizona. In 1957 en 3958 was hij senior resi dent in de inwendige geneeskunde bij het Boston City Hospital, waarna specialisatie tot cardioloog volgde. Van 1969 tot 1963 genoot hij een voortgaande opleiding in de leer van hartgebreken aan het Children's Hospital Medical Center te Boston, waar hij In 1964 werd aangesteld als hoofd van het hart-longfunctie labo ratorium. Prof. Hugenholtz Is Established In vestigator van de American Heart Association. ROTTERDAM Behalve zaterdag zie voorpagina - is er ook zondag middag op de Cooisingel een jongercn-proiesidemonstratie geweest. Deze was gericht tegen Ian Smith en de regering van Rhodesië in verband met de terechtstelling van Afrikanen tegen het gratiebesluit van koningin Elizabeth in. De, jongeren, allen leden van de organisatie Progressieve Studerende Jeugd, gaven van hun inzichten over de kwestie-Rhodesië blijk door middel van borden. Omdat zij geen vergunning hadden voor een optocht, moest de politie in grijpen dertien jongeren tussen de vijftien en twintig jaar onder wie ze ven meisjes zijn meegenomen naar het hoofdbureau van politie aan het Haagseveer. Na proces-verbaai zijn zij heengezonden. ning, en daarop aansluitend het - vraagstuk of aansluiting bij een ag- glomeratie als het Drechtsteden-ge- bied of Rijnmond gewenst is. „We krijgen bij deze bezoeken de grootst mogelijke medewerking van burgemeester Ordelman". zegt de heer Spanjersherg, „We hebben nog nooit tevergeefs een beroep op hem gedaan als het om voorlichting ging,» De lessen in maatschappijleer zul len zich echter niet beperken tot de politiek. Op initiatief van de leerlin gen werdt een toneelproject opgezet, waarbij men toneel wil gaan zien ra zo mogelijk een acteur of een regis, seur binnen de school wil halen. „Ik wil mijn leerlingen gewoon een zo breed mogelijke visie op de maatschappij laten krijgen. Daarbij probeer ik zo objectief mogelijk te zijn, maar ik zeg er wel altijd bij hoê ik er zelf tegenover sta, zodat ze wek ten wat voor vent het zegt Ze kun- nen dan tenminste relativeren." - Bezoeken, werkweken, projecten,' tentoonstellingen en sprekers acht de heer Spanjersherg onmisbaar voor de juiste vorming van zijn leerlingen- „Wij zoeken daarom de mensen of levensvormen ln de samenleving op, of halen de mensen binnen de school Andere mogelljkhed* n zijn er niet en je doet op deze manier een schtt aan ervaringen op." DEN HAAG Zodra de ween- omstandigheden gunstig rijn zal het' booreiland Trausocean U van de Shell van het Britse naar het Neder landse deel van de Noordzee worden overgebracht om te gaan boren naar olie en aardgas. Het was de bedoeling dat de boor toren eind vorige week al zou gaan boren, direct na het bekend worden van de verdeling van het continen taal plat Het weer heeft echter een spaak in het wiel gestoken Shell had al enige tijd geleden be sloten de Transocean H bsj de Britse kust weg te halen, omdat gebleken is dat de Britse regering een ve*t te lage prijs voor het aardgas wil be talen. Vermoedelijk zuilen nog meer oliemaatschappij hun boortorens voor de Britse kust terugtrekken. De Amerikaanse oliemaatschappij Philips heeft namelijk aangeboden het gas te boren voor 2.87 pence per therm (warmte-eenheid) ris basis prijs. Ze zou eind vorige week al een contract hebben afgesloten met de Britse minister voor energie, Marsh. Dit heeft bij de oliemaat schappijen grote verontwaardiging ge wekt. ASTEN De 31-jarige electricien F. M, uit Asten heeft bekend zater dag de kapitale boerderij van de heer Jansen in zijn woonplaats in brand te hebben gestoken. De boer derij brandde geheel af. De schade wordt geraamd op f 150.000. Hel met meer zo jonge echtpaar Jansen kon ternauwernood het brandende huts ontvluchten. De electricien kon worden gearres teerd, doordat op de werkbonnen, waarmee hij vuur .probeerde te ma ken, zyn naam nog leesbaar was. Onderzocht wordt of F. M. de hand heeft gehad in brandstichtingen W Asten en omgeving en of hij de man is, die de brandweer vele malen voof loos-alarm heeft laten uitrukken. LONDEN De jacht op het goud in Europa is vandaag afgenomen na de verklaring van the centrale ban ken bet afgelopen weekeinde dat goudprijs 35 dollar per troy ounce blijft Op de Londense markt was de han del in goud normaal; de omzet was ongeveer tien ton. Ook bleek dat de „verklaring van Bazel" een direct ge volg had op het pond sterling. De waarde was vrijdag 2 dollar 39.225 dollarcent (het laagste niveau dit jaar) en vanmorgen 2 dollar 33.8 dollarcent. De centrale banken van de zeven landen, die op zich hebben genomen dc Londense goudpool in stand houden, hadden dit weekeinde beslo ten de goudprijs te handhaven. In de „pool" zit ook Nederland.

Trouw / De Rotterdammer | 1968 | | pagina 2