■met vergeten... Ëricë éten Kerncentrale dit jaar in gebruik Topdrukte met Pasen Varianten op tour van de gevoelige „Soul'' Veerbootramp eist 51 doden In Den Haag geen metro Frico kaas met sterren; uw smaakgarantie! Dit brengt Frico nog meer de kaasmakers van europa Zuidafrikaanse president Fouché geïnstalleerd Stijging oplage Dagbladunie Film-Oscars uitgereikt Sneltrein stopt voor Radicalen NKOVpleit voor één btw-tarief PSP'ers niet in de gaten gehouden in Hellevoetsluis Regering-W ïlson heel impopulair Geen vervolging narcotiseur Mia Versluis Produktschap wil wel kaasmerk, maar geen dwang Proficiat! U kunt nu de kaas naar uw smaak kopen. Let op het merk Frico. Let op het etiket: de kleuren geven precies de juiste soortnaam aan. En voorallet op de sterren! Die garanderen de exacte leeftijd (dus: de smaak) van elke vakkundig ge keurde Frico kaas, de lekkerste kaas Frico kaas ook vacuüm verpakt in stukjes en plakjes - Frico lunchkaasjes - Fricodor St. Paulin-Frico kaassnacks - Fricoletta smeerkaas - Fricosana dieetkaas (natrium- arm) Reactorkern bevoorraad'9 H. van Balkurn hoofd voorlichting Unie SGP wil de bevrijding op 6 mei herdenken Weer recordomzet op Newyorkse beurs vcaoe iliè WELLINGTON Het aan- tal slachtoffers van de ramp met de veerboot Wahine in de monding van de haven Wel lington (Nieuw-Zceland) is kleiner dan aanvankelijk werd verondersteld. Er zijn vermoe delijk 51 mensen verdronken en niet. zoals werd gevreesd, 100 tot 200. jong jong belegen belegen extra belegen oyd 0-OUt>* lapijt als materiaal voor couturiers is al niets nieuws meer. Gisteren werd in Amsterdam, deze tapijt jurk getoond door Tanja, een ontwerp van mevrouw Margie Keijzer. Het geheel blijkt niet onhandelbaar om te dragen en de kleur is beige. Ook de pruik is gemaakt van tuft-tapijt. KAAPSTAD De nieuwe Zuid- Africaanse president, Jacobus Johan nes Fouché, is gisteren in Kaapstad geïnstalleerd. In een toespraak tot- het land zei hij dat de republiek moet Vasthouden aan de filosofie van „leven en laten leven"/, „Wij leven tegenwoordig in een verwarde wereld, en moge God ons de gelegenheid geven de orde te helpen herstellen, niet door middel van inmenging, maar door ons voor beeld en goede wil, en door het ont wikkelen van een bruikbare, politieke wijsbegeerte voor een' land met vele rassen", zei hij. Fouché werd voor een periode van 7 jaar op 19 februari tot president gekozen. Bij zijn plechtige installatie in de„Groote Kerk" was ook een twintigtal Afrikaanse stamhoofden aanwezig. 'v*' - ROTTERDAM De) Nederlandse Dagbladunie N.V. 'heèfjr het Vorig' jaar- een omzet -gemaakt van ƒ84,8 miljoen of 5,2 procent meer dan in 1966. De nettowinst van het concerh bedroeg in 1967 volgens het jaar verslag ƒ2,13 miljoen tegen ƒ2,14 miljoen over 1966, Zoals gemeld, wordt een onveranderd dividend voorgesteld van-12 procent. Hoewel de'vergroting van de totale! omzet niet -voldoende is /geweest om de kostenstijging' volledig op te van gen,;-, viel de opbrengst aan abonne menten' en- losse verkoop - mee. Dit is een 1gevolg van dé .oplagestijging (van 425,000 naar 450.000) en van abonnementsprijsverhogingen. Het "advertentievolume is met ge middeld 4,4 procent verminderd. In september is een herstel ingetreden in de sterke daling van de adverten tie-omzetten sinds de invoering van de tv-reclame. De NV (waarin zijn opgenomen de NRC, Handelsblad, Algemeen Dag blad, Het Vaderland) vindt het te leurstellend dat nog niet duidelijk is hoe groot de compensatie van de - regering zal zijn wegens door invoe ring van de tv-reclame gederfde inkomsten uit advertenties SANTA MONICA Rod Steiger is woensdagavond in Santa Monica fCali- fomiëi onderscheiden met de Oscar voor :de beste acteur voor zijn vertol king van de rol van een blanke politie man in de film ..In the.heat of the Night". Katherine Hepburn is als beste actrice uitgeroepen voor haar spel in „.Guess who's coming to dinner", waar in zij wijlen Spencer Tracy als tegen speler had. Zij is thans in Frankrijk voor filmopnamen. De oscar voor de beste film ging naar de reeds genoemde rolprent van Rod Steiger. Bij het in ontvangst nemen van de prijs prees Steiger de negeracteur Sidney Poitier, zijn tegenspeler in deze film, die hem. naar hii zei. de rassen vooroordelen had helpen begrijpen en voegde er aan toe ..We shall overcome!" De Oscars zouden reeds maandag avond worden uitgereikt, doch dit is twee dagen uitgesteld in verband met de moord op dominee Martin Luther King. De acteur Gregory Peck, voorzitter van de filmacademie, sprak in zijn ope ningsrede enkele woorden ter nage dachtenis aan de vermoorde negerleider. De drie belangrijkste Oscars ziin toe gekend voor films, die de betrekkingen tussen de rassen in de Verenigde Staten tot onderwerp hadden. Voorts werd de Tsfechische film ..Closely watched trains", die handelt over de wereldoor log. onderscheiden. De beste prestatie op het gebied van cinemaloerafie is ge leverd door Burnett Guffey in ziin ..Bonnie en Clyde". (Van een onzer verslaggevers) de PETTEN De brandstof voor kerncentrale in Dodewaard, die elek triciteit zal gaan leveren, wordt thans van K€M-Pctten per vrachtauto in etappes overgebracht. Deze splijtstof wordt door Philips op het terrein van het Reaclorcentrem Petten vervaar digd. De elementen zitten in vier kante, bijna twee meter lange, hou ders, die elk 36 staven met tabletten uranlumoxyde bevatten. Deze zullen worden aangebracht in de reactor kern van Dodewaard. Aan de assemblage van de splijt stofelementen is bij Philips een uit gebreide research voorafgegaan. Het ligt in de bedoeling dat de kerncen trale in Dodewaard nog dit jaar in bedrijf komt. Philips is de eerste op het Europese continent, die de fabri cage van splijtstof (in 1966) ter hand heeft genomen. Het betreft hier as semblage van een produkt van Gene ral Electric in de V.S. Bij de verwerking wordt de groot ste aandacht aan de veiligheidsaspec ten nesteed. De computer speelt daar bij een grote rol. In totaal worden 156 tabletten in Dodewaard aangebracht, waardoor de nodige elektrische energieproduktie zal worden verkregen. DEN HAAG De'Nederlandse Spoorwegen zullen ten gerieve van de Radicalen op 27 april een snel trein in Harderwijk laten stoppen buiten de dienstregeling om. De Ra- diealen zullen dan met bussen naar Dronten worden vervoerd, waar ze hun eerste congres houden. De NS willen de trein, die nit Rotterdam en Den Haag naar het noorden gaat, alleen laten stoppen als blijkt dat een groot aantal con gresgangers er gebruik van zal maken. In Dronten wordt een crèche in gericht, zodat vrouwen ongestoord aan het congres kunnen deelnemen omdat op hun kinderen wordt gelet. Liesbeth Liszt zal voor de Radicalen optreden. Zijwordt begeleid door het trio Louis van Dijk. DEN HAAG Het. Ned. katholiek ondernemers'-verbond' (NKOV) pleit voor' één .uniform 'tarief voor heffing van de- omzetbelasting volgens de btw (belasting over de ...toegevoegde waarde). Dit'tarief dat rond de.tien procent zou moeten liggen, biedt volgens het NKOV meer voordelen dan .de thans in. het wetsontwerp voorgestelde tarieven van 4 en 12 procent. Het belangrijkste voordeel is, dat bij één tarief een veel 'eenvoudiger administratie.' kan worden gevoerd. DEN. HAAG Noch van gemeentewege noch door enige onder „Binnenlandse zaken" ressorterende dienst is opdracht verstrekt om leden van .de pacifistisch-socialistische partij in Hellevoetsluis „voortdurend in de gaten te houden". Dit heeft minister Beernink (binn. zaken) geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid A. G. van der Spek (pac. soc.), die zich baseerde op een dagbladbericht volgens hetwelk een ambtenaar ten gemeentehuize van Hellevoetsluis zei: „We hebben hier nog wel enkele radicale PSP'ers, die met de verkiezingen actief zijn, maar die zijn allang gesignaleerd en worden voortduren^ goed in de gaten gehouden". LONDEN Als nu algemene ver kiezingen in Engeland zouden wor den gehouden, zouden de Conserva tieven een overweldigende zege be halen op de regerende Labourpartij en zeker 400 van de 630 Lagerhuis zetels veroveren. Dit blijkt uit twee opiniepeilingen. De regering-Wilson is nog nimmer zo impopulair ge weest. Volgens een in opdracht van de Daily Telegraph verricht onderzoek hebben de Conservatieven een voor sprong van 24,5 procent op Labour, vergeleken met negentien procent een maand geleden voordat de „harde" begroting werd ingediend. De Daily Mail geeft de partij van Edward Heath een voorsprong van 22,6 procent. UTRECHT Het Verbond voor Veilig Verkeer verwacht het komende Paaaweekeinde een ongekende drukte op de wegen. Vanaf donderdagavond zullen tienduizenden buitenlanders ons land binnenkomen. De trek naar de kustplaatsen, de Keukenhof en Zeeland zal ononderbroken zijn. Knelpunten worden de verkeerspleinen Oudenrijn en Hoevelaken, alsmede de provin ciale weg Hilversum—Haarlem. Het Verbond doet een beroep op alle weggebruikers om extra voor zichtigheid te betrachten, een juiste onderlinge, afstand te bewaren en rekening te houden met verkeerde verkeersmanoeuvres van buitenlandse ^De^twintig dodelijke verkeersongelukken tijdens de Paasdagen van het vnris iaar werden 'veelal veroorzaakt door verkeerde inhaalmanoeuvres, terwijl de enorme blikschade een gevolg was van het grote aantal ketting- b0tJfefeWem adviseert het Verbond daarom het inhalen zoveel mogelijk te beperken. ALMELO De narcotiseur van Mia Versluis (22), een Zwolse arts, zal niet strafrechtelijk worden ver volgd. Mia Versluis is na een hielope- ratie twee jaar geleden niet meer uit haar narcose bijgekomen. De officier van justitie mr. C. H. Nuis heeft dit besloten omdat niet met succes een strafvervolging zal kunnen worden ingesteld terzake van het veroorzaken van zwaar lichame lijk letsel: het oorzakelijk verband tussen de gewraakte handeling(en) en het ingetreden hersenletsel is niet komen vast te staan. Ten einde de vader van de pa tiënte, die een klacht tegen de narco tiseur had ingediend niet langer in het onzekere te laten, is nu besloten de beslissing tot niet-vervolging be kend te maken. DEN HAAG Het bestuur van het produktschap voor zuivel heeft zich gisteren uitgesproken vóór een nationaliteitsmerk voor Nederlandse kaas, maar tegen een dwangmaat regel voor het bedrijfsleven om zo'n merk te gebruiken. Besloten werd minister Lardinois te adviseren een nationaal kwaliteitsmerk in te voe- en, waarvan het bedrijfsleven dan vrijwillig gebruik kan maken. Een dramatisch beeld na de ondergang, van de Nieuwzeelandse veerboot Wahine, het schip dat kapseisde in een vliegende storm en zonk, waarbij tientallen personen om het leven kwamen. Er waren ruim 700 mensen aan boord. Redders met zwemvesten in sloepen probeerden zoveel mogelijk passagiers aan land-te brengen. Volgens niet-officiële cijfers waren er 727 passagiers en bemanningsleden aan boord. Van 566 van de 605 passagiers en 110 van de 122 bemanningsleden is zeker dat zij zijn. gered. Er worden nog vijf passagiers en bemanningsleden vermist terwijl de stoffelijke resten van 46 omgekome nen zijn geborgen. DEN HAAG B. en W. van Den Haag voelen niet veel voor de instel ling van een metro. Het is nog maar de vraag of de verkeersstromen in de toekomst zo sterk zullen worden, dat een metro de meest aangewezen op lossing is. Dit schrijven B. en W. in een nota aan de raad. Het college is wel ge porteerd voor invoering van een se- mi-metro (vrije banen voor tramlij nen). Hiermee is reeds een begin ge maakt. De zogenaamde „sool-music" is een speciaal genre geworden in uitingen van modern levensgevoel. Hier kon digen wij enige 45-toerenplaatjes aan met nummers waarin artiesten op verschillende manieren gevoelens op anderen pogen over te dragen. Verdienstelijk van stem en met een goed koor dat ook in de hoge re gisters harmonieus ondersteunt, zingt Barbara Randolph op Tamla Motown GO 25.684: „I got a feeling" en „You got me hurtin all over". Een opname voor de liefhebbers. „The Messengers", mikken met „Window shopping" op een succesje, maar „California Soul" heeft iets van het afgezaagde deuntje. De stijl doet denken aan die van „The Monkees" (T.M. GO 25.673). Plezierig klinkende effecten, vooral van violen, zijn te beluisteren in „Don't send me away" en „It's you that I need" van „The Temptations" (T.M. GO 25.672). „The Dells" bieden in het nummer „There is" de betere rhythm-and-blues; „Show me" is echter geen uitschieter (Chess AR 25.736). Chess lanceert onder AR 25.702 een goede plaat van Etta James met de nummers „Teil Mama" en „I'd rather go blind". Nogal dreunend klinken .„Honey Chile" en „Show me the way" in de presentatie van Martha Reeves en „The Vandellas-' (T.M. GO 25.693). Met snaartrillingen weten „The Marvelettes" aardige effecten te be reiken in hun overigens toch al goede plaat. De nummers zijn: „My baby DEN HAAG Tot hoofd van de afdeling voorlichting van de Unie Een school met den Bijbel is be noemd de heer H. van Balkum, on- derwijs-redacteur van de bladen van Het Kwartet. Hij zal tevens de public' relations van de Unie-niéuwe-stijl gaan verzorgen. De benoeming gaat 1 augustus in. must be a magician" en „I need meone" (T.M. GO 25.716). so" Chess heeft i.p AR 25.709 een eneri» soul-plaat uitgebracht van Laura Lee, al is dan „Wanted: lover nn experience necessary", wat rumo'eris Aan de andere kant: „Up tight". «Jj man". Artone presenteert op AB 25 683 Bobby Patterson en „The Mustangs" in een wat eenvormige „Soul is our music" en een heel wat spiritueler „Let them talk", waarin het 'par lando' aan de speciale sfeer bijdraagt DEN HAAG - Ir. C. N. van Dj, Tweede-Kamerlid voor <j2 Staatkundig-Gereformeerde Partij heeft minister-president de Jon» schriftelijk verzocht te bevorderen dat de viering van de herdenking der' bevrijding dit jaar van 5 naar 6 mei wordt verschoven. De heer Van Dis heeft dit verzoek gedaan omdat 5 mei op een zonda» valt en uit de overweging, dat bij een nationale feestdag bepaalde groeperingen of een bepaalde groepering door de regering niet in een positie behoren/behoort te worden gebracht, die hen er om godsdienstige redenen toe noopt hun medewerking aan dé viering te onthouden. NEW YORK Gisteren zijn op de Newyorkse effectenbeurs naar schat-' ting 20.410.000 aandelen verhandeld. De omzet bereikte een record voor de derde maal iii zeven dagen. De koersen stegen door hoop op vrede in Vietnam. Doordat later winstnemingen los kwamen stegen de koersen per dalcio niet zoveel. rico

Trouw / De Rotterdammer | 1968 | | pagina 2