Illegaal wapenbezit geeft schietpartij SCHOON! SKULTUNA PANNEN nü 'n MINIVAAT-dat betekent: „wèg afwas ellende!" Bos als symbool van verbondenheid net als Rotterdam voor projecten Twee weken respijt in flat -verhuisconf liet Anti - semitismeook in de Nederlanden Kortsluiting tussen NKV in Rotterdam en hoofdbestuur Volgestouwde bussen in hobbelige straten, „vervoersdwang Ziud'' AAN DtLIJ JA •Sfc 1 I if I IB II Officier eist 1 jaar cel WIZO-bazaar is groot succes Ook echte metro voor steeds schonere stad Bijbel 400 jaar Joodse Gemeente Burgemeester opent expositie in Archief Kritiek NKV-voorzitter Bakker: Iff /—w- X TEFLD ttmo/Mi. Israël'fïlmavond over toerisme 'IjSl mm iÉlI lil 1(1 II II ionrrSRDAMMER 2A WOENSDAG 8 MEI 1968 Goede reputatie (4 PANNEN BINNEN ÉÉN MINUUT!) MET .SKULTUNfi NEDERLAND n.v.; ROTTERDAMvr- RAFFINADERIJ METRO-UITBREIDING Beschamend ■CStS raffisaI Communicatie niet goed JSP !iSa ■«IB Mffil ilSïtl iff! j Iff® -■illis iii "if Pagina 3 (Van een onzer verslaggeefsters) „OTTERDAM Illegaal wapenbe- bestaande uit een pistool voor Z grijpstuiver in Texas gekocht, f,j ertoe geleid dat dinsdagmiddag 5 37-jarige kelner Richard D. R. lu voor de rechtbank moest verant- „«rden voor een poging tot Sag op zijn landgenoot, de 23-jarige Surinamer L. L. IVL Tiidens een trip naar Amerika van Lie weken had de kelner als sou- Zmr een pistool op de kop getikt, «aar eenmaal weer teruggekeerd in L woning op de Kaap deed hij alle mogelijke moeite om het bezit van pistool voor zijn concubine (en werkgeefster als caféhoudster)- ver- horgen ie houden. Beurtelings verstopte hij het onder bot echtelijk matras of in zijn auto. B, al kreeg bp deze wijze zijn .vrouw Eeen lucht van, onder zijn landge noten kon het niet geheim blijven. Op 20 januari ontstond er onenig heid tussen de kelner en zijn latere slachtoffer, omdat M zoveel op de not dronk. De kelner had zelf die dag «n borrel teveel op en was van plan met M. »te gaan knokken". intussen was .het pistool blijven -weven tussen de matras en de auto en had de kelner het 111 ziïn zak eestopt. M. had dit gezien en was naar de politie gestapt omdat hij zich. bedreigd voelde. Maar het kwam de kelner ter ore dat M. zijn wapenbezit aaii de politie had doorgegeven. Woedend en schreeuwend in Papia mento „Ik schiet je kapot" greep hij it die in „Honey's place bar" zat te drinken, vast en er volgde eert vecht partij, die plotseling eindigde met het afgaan van een schot De kogel bleek de rug van M. geschampt te hebben. Ik heb niet met opzet geschoten", verklaarde de kelner tegenover rechtbankpresident mr. A. R. .Tolles. jk wou knokken met hem." Overi gens kon de kelner zich van de hele schietpartij niets meer herinneren, terwijl de drie getuigen ook de juiste toedracht niet konden verhalen, zo dat de hele zaak in het duister bleef. Maar voor officier mr. J. D. de Jong gaf de getuigenverklaring, dat de kogel uit het pistool van de kelner wam, de doorslag. Wegens poging (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Men zou zich kunnen voorstellen, dat een in Israël geboren en getogen „sabre" zich dinsdagavond in „De Doelen" de ogen zou hebben uitgewreven. Want de beide zaaltjes, waar mevrouw Miry- am Shay, consul-generaal van Israël te Amsterdam, dinsdagavond de WI- ZO-bazaar opende, vertoonden meer overeenkomst met de 'Carmel-markt in Tel Aviv dan met een ordentelijke Rotterdamse eoncertgebouw-loka- lileit Het was er overdruk, en dat was te begrijpen Met kleurige markt- kraampjes en allerlei aangelegenhe den die op een markt thuis behoren waren de zaaltjes ingericht. Er waren allerlei artikelen uit Israël te koop, zoals-Yemenitisch-joods kunstsmeed werk en artistiek borduurwerk, ko- perslagerswerk uit Galilea, vruchten en bedrukte stoffen. In het algemeen is alle werk van de WIZO de internationale zio nistische vrouwenorganisatie bestemd voor de sociale opbouw van Israël. De opbrengst van deze bazaar is bestemd voor het nieuwe kinder huis in Ramat Gan, een voorstad van Tel-Aviv.r Dat kinderhuis „Saldmeh-Gimmel" huisvest kinderenmet aanpas singsmoeilijkheden uit grote, pas naar Israël geëmigreerde gezinnen. De WIZO-bazaar was ook vandaag nog open. tot doodslag eiste hij twaalf maanden met aftrek, waarvan drie voorwaar delijk voor een proeftijd van drie jaar. Richard R. had overigens een goe de reputatie op de Kaap. De politie had zelfs verklaard dat „hij met kop en schouders boven zijn landgenoten uitstak". Dit was voor de raadsvrouwe, me vrouw R. C. Lensink-Bosman, een re den om te denken aan afgunst van zijn landgenoten. Zij twijfelde sterk eraan of de kogel M's rug wel geschampt had en in opzet wilde zij helemaal niet geloven. „Anders had hij M. wel direkt vanuit de deur van de bar kunnen neerschieten", was haar mening. Alleen bedreiging met doodslag achtte zij bewezen. Uitspraak over 14 dagen. DuPont's beschermde merknaam voor haar PTFE non-stick finish. J.QVM (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De plaats van het Rotterdam-bos, waar voor de gelden tijdens het en kele dagen geleden gehouden gala-diner in het Hilton-hotel bijeen kwamen, is in de directe omgeving van Haïfa. Het bos wil de verbondenheid tussen de bei de havensteden Haïfa en Rotter dam uitdrukken. Van die ver bondenheid getuigd burgemees ter Aba Khoushy van Haïfa, een goede vijftiger, die in Polen is geboren en naar Israël emigreer de en daar vooral voor zijn werk ten behoeve van een schone stad vermaardheid kreeg. De heer Khoushy, die nu Rotterdam bezoekt als eregast van -het stadsbe stuur, vertelde vanmorgen dat zijn „vulle-straten-zwartboek" sterk In om vang is afgenomen. Hij voelt weinig voor hoge boetes en streng optreden. „Het is meer een kwestie van opvoe ding. Je moet met dé kinderen op de scholen beginnen. En als de straten eenmaal schoon zijn, gevoelen de men sen er zelf weinig voor ze weer te bevuilen". Zijn bezoek aan Rotterdam heeft méér inhoud dan alleen maar een vriendschapsbezoek. Want Haïfa staat evenzeer voor een moderne ontwikke ling als Rotterdam en het heeft daar bij het oog op de permanente vrede in het Nabije Oosten, waarnaar iedere Israëli streeft.' Als die er is, heeft Haifa net als vroeger in de tijd van het Britse mandaat, weer een achter land, dat voor zo'n haven noodzakelijk is. Vooral het komende vontainerver- voer is een intensieve studie waard. bronnen voor de nodige moeilijkheden bij de aanleg. Verder was er hevige tegenkanting van de autobus-coöpe ratie, de bekende „Egged", waarvan de heer Khoushy notabene zelf een der oprichters was. De metro in Haifa is er vooral ge komen ten behoeve van de gewone man. „Waarom zou die niet op de Karmel mogen wonen?", meent de heer Khoushy. „Te voren was de Karmel het exclusieve gebied van de rijken!" Mei en juni trakteren, op gratis folder bij uw groenteman Er is bovendien een project van een deel van Haïfa een vrijhaven te maken. Verder delen Haïfa en Rotterdam een merkwaardig record: beide heb ben de kortste metro ter wereld. Maar de metro van Haïfa is in feite een fu- niculaire tussen de haven en de hoog op de Karmel gelegen echte metro, en daaraan gaat men binnenkort be ginnen. Voornamelijk bovengronds over viaducten. Die eerste znetro-l{jn had nogal wat voeten in de rotsige Haïfa-bodem, Al lereerst zorgdentientallen zoutwater- JDVRGEMEESTER W. Thomas- sen en opperrabbijn L. Vorst bij een hoogst tragische oorlogs herinnering: de in mei 1941 ver spreide affiche tekent het joodse volkspetitionnement", doelend op de uiteraard in het geheim verspreide oproep van joodse zijde aan het Nederlandse volk, de beruchte ariër-verkla ring niet te tekenen. Gezien de aard van deze op roep was het onmogelijk op de affiche iets naders te vermelden omtrent datum van verspreiding of nadere omschrijving waarom het ging. Voor- degenen die de oproep thuis hadden ontvangen was de op de affiche aangegeven aanduiding voldoende. Overigens is deze affiche te kenend voor de bijna kinderlijke manier, waarop vele Nederlan ders dachten de bezetter buiten allerlei zaken te kunnen houden. Een aander probleem is dat van de grote raffinaderij benoorden Haïfa, waarheen de woonwijken langzamer hand „kruipen". Bij chamsin, de be ruchte hete woestijnwind, kan de at mosfeer hoogt onaangenaam zijn. Dan zijn er bovendien stofwolken en dat is erger dan laaghangende bewolking die men in uw land kent", zegt de heer Khoushy. „Die stofwolken kunnen dagen blijven hangen". Datzelfde geldt voor de nieuwe elektrische centrale, die speciale voorzieningen krijgt tegen luchtvervuiling. Sociaal gezien is er een bijzonder vraagstuk in de gemengde Arabisch- Joodsc samenleving van Haïfa. Tien procent van de bevolking bestaat uit moslims. De verhouding is over het algemeen goed, ook tjjdens de zes daagse oorlog, toen joden en moslims samen In de burgerlijke bescherming waren ingeschakeld, Haïfa is bovendien een universiteits stad in opbouw. Behalve de technische hogeschool is daar ook een universi teit in ontwikkeling, de vierde in Is raël. Vier universiteiten is aanzienlijk voor een land met twee en een half miljoen inwoners. „Maar wij hebben leiders nodig om het land te helpen opbouwen". ROTTERDAM Burgemees ter Aba Khoushy van Haïfa heeft voor burgemêbster Tho massen een prachtig geschenk uit Israël meegebracht: een Bij bel in Engels vertaling, gebonden in een met Yemenitisch-joods zilversmeedwerk bewerkte band. Burgemeester Thomassen is er bijzonder dankbaar voor, maar zei daarbij dat het volgen van het voorbeeld van de heer Khoushy die iedere ochtend eer hij naar zijn wérk gaat een gedeelte uit de Bijbel leest aan hem toch wel erg zware eisen zou stellen. Mei en juni trakteren.op ^érse) gratis folder bij uw groenteman ROTTERDAM - De sectie Rotter- dam en omstreken van de afdeling meubeltransport van de landelijke ver voersorganisatie NOB-wegtransport heeft dinsdagavond besloten, in het conflict betreffende verhuizingen naar op groté hoogte gelegen etagewonin gen een respijt van veetien dagen in acht te nemen. - Er is een commissie benoemd uit deze organisatie, die nog in de loop van deze week contact zal opnemen met de dienst van bouw- en woning toezicht en met de directie van de gemeentelijke woningstichting. Zoals men weet heeft de gemeente lijke woningstichting het nadrukkelijk verboden, bij verhuizingen gebruik te (Va» een onzer verslaggevers) Rotterdam „Men zegt wei étns, dat onze sympathie ten opzichte VJ!Ï Israël mede wordt verklaard uit gevoelens van schuld jegens de jood. Terecht," aldus burgemeester W. Thomassen dinsdagmiddag toen hij In v- gemeentearchief de expositie „Vierhonderd jaar Joodse Gemeente 'e Rotterdam" opende. woorden van de.heer Thomas sen sloegen op het geëxposeerde, want daaruit bleek, dat; na een be trekkelijk korte tijd van volledige to lerantie tegenover de zeer wel gestelde uit Portugal afkomstige sefardische joden er ook in Neder land, vooral toen de veel armere „Hoogduitse" joden uit het Oosten haar ons land de wijk namen,* het nodige anti-semitisme viel waar te hanien. Niet in de vorm van po groms. Wel in de vorm van allerlei «Perkende bepalingen en uitsluitin gen. Zelfs doken er in de Rotter damse stadshistorie telkens projecten brenge ■'wien in ctto's Dij een te Dij dat alles dient men echter wel l Jn het oog te houden, dat het tier s' vormde Holland zich ook ten op- Echte van. de rooms-katholieken bij— tender weinig tolerant betoonde. I Het waren vooral de Oranjes die t voor de joden in de bres sprongen en «ie zich scherp keerden tegen allerlei plaatselijke beperkende bepalingen. Eind achttiende eeuw bepaalde vendumeester Van Rij, „dat nogh jooden nogh dïenstbooden op de zien- dagen (kijkdagen) toegelaaten zullen worden." En in 1818 maakte een zekere Wil lem Geelkerken (I), „koffyhuïshouder van het Fransche kof fy hu is te Rot terdam", In de Rotterdamsche Cou rant bekend, „gene jooden bij hem te zullen toelaten en dat de eerste die met pakken, goederen of anderszins er geliefde binnen te treden of aldaar koopmanschappen aan te presenteren gewelddadig er zal worden uitgedre ven." Nu zou men deze bekendmaking van Geelkerken inderdaad bezwaar- ijk als aiiti-semitisch uitlegen. Want Geelkerken schreef ook in zijn bekendmaking: „ziende dat zijn kof- fykamer. opgepropt was met joodsche kooplieden welke aldaar negotie dre ven en hunne koopwaren uitventten". Uit niets blijkt dat Geelkerken de jood, die rustig bij hem een „kop koffy" wenste te genieten uit zijn zaak wilde zetten. Mits de desbetref fende klant maar niet met zijn han del zou beginnen in de gelagkamer. Toch komt het de bezoeker van de expositie in het gemeente-archief voor dat de Duitse maatregelen van 1941 op de een of andere lugubere manier een soort voortzetting zijn van wat sedert de zeventiende eeuw ook in ons eigen tolerante land steeds naar voren kwam. Met als beschamendste document een project uit de zeventiende eeuw van,... de gereformeerde kerkeraad. Dat hield in alle joden te doen overbrengen naar de toen'nog volsla gen onbebouwde zuidelijke Maasoe ver en ze daar samen te brengen in een getto. Dit „deportatieplan" was zelfs de stedelijke overheid te gortig. Maar het antwoord aan de kerk was teke nend. De stad meende dat de joden beter waren te controleren als zij in de stad woonden.t Tegenover dat alles staan ook aan trekkelijker documenten, zoals de verkiezing van Daniël Mozes Ezechiël tot lid van de gemeenteraad, een in 1928 uitgegeven speciale gids voor joodse bezoekers aan de Nenijto-ex- positie, een door de Joodse Gemeente uitgegeven „naerstig en beweegelyk gebed weegens de bezoeking des Heeren door de knagende dykpael- wormen". ROTTERDAM De 85-jarige me depassagier H. van der Pet is dins dag zwaar gewond geraakt nadat hij bij een botsing uit de wagen werd geslingerd. De bejaarde man moest met hoofd- en hersenletsel en been klachten naar het Zuiderzïekenhüis worden gebracht. Het ongeluk gebeurde doordat een van de beide wagens op de kruising ZuiderparkwegOldegaarde geen voorrang verleende. Een passagier uit de andere wagen, de 21-jarige mevrouw R. W, Cornelisse-Freriks uit de Middelharnisstraat liep ver wondingen aan mond en benen op. De 51-jarige mevrouw E. Freriks- Timmer uit de Krabbendijkestraat, die in dezelfde wagen zat, liep schrammen aan de benen en buik klachten op. Ook zij zijn naar het Zuiderziekenhuis gebracht. maken van liften in flatcomplexen, tenom omhoog gehesen. Bij hoge woon- Dat levert bij lagere flatblokken geen moeilijkheden, de inboedel wordt bui- gebouwen echter levert dat, aldus de meubeltransportorganisatie; grote moeilijkheden op, die 'slechts met kostbare voorzieningen zouden zijn op te lossen. Over deze kostbare installaties be schikken de verhuisondernemingen niet. Men heeft gedreigd, dezelfde ge dragslijn aan te houden als in andere gemeenten: bij verbod van de lift ge bruik te maken' zal de inboedel in de hal beneden worden afgeleverd. De verhuizende bewoner zal dan zelf maar moeten zien hoe hij zijn meubels optakelt. Inmiddels heeft het pacifistisch-so- ciallstische gemeenteraadslid J. H. Daim over deze kwestie vragen gesteld aan B. en W. De heer Daim meent, dat de bepaling dat er bij verhuizin gen niet van de lift gebruik gemaakt mag worden gemaakt in strijd met de strekking van de Rotterdamse bouw verordening, waarin bepalingen voor komen over het zo doeltreffend en veilig mogelijke verveer van personen, en huisraad in een woningcomplex. (Van een o-nzer verslaggevers) ROTTERDAM In een felle rede heeft de plaatselijke NKV-voorzitter C. C. Bakker dinsdagavond het hoofdbestuur van het verbond vele verwijten gedaan. Hij viel de natio nale leiding aan op politieke kleur, gebrek aan communicatie en ver waarlozing van de Rotterdamse be langen. Het contact mag wel wat veeivul- diger zijn dan twee maal per jaar een gesprek met de verbondspen- ningmeester, aldus de heer Bakker. Herhaaldelijk is gevraagd of iemand uit Utrecht kon komen om bijvoor beeld uitspraken op politiek gebied toe te lichten. Men gaf tot dusver niet thuis. Onverteerbaar vindt de heer Bak ker dat het NKV eenzijdige kritiek levert op de KVP. Daarbij wordt vergeten dat alle sociale verworven heden van de afgelopen 22 jaar tot door of mede door deze partij zijn gerealiseerd. Er moet een einde wor den gemaakt aan het fabeltje, dat bij •de kandidaatsstelling geen kdaliteits- zetels aan vakbonden forden ge geven. Twee voorbeelden van de commu- (Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De plaatse lijke centrale van het Neder lands Katholiek Vakverbond is nogal ontevreden over een aan tal Rotterdamse zaken. Dit bleek uit de kritische .jaarrede van voorzitter C, C. Bakker ter ver gadering van dinsdagavond. In een vraag aan de leden naar hun mening over het huidige openba re vervoer verwerkte hij een aan klacht. „Zij die menen, dat met de metro een eindstadium is bereikt hebben nooit in volgestouwde bussen gereisd", zei hij. Veevervoer kent speciale voorschriften, maar men schijnt mensen ongelimiteerd te mo gen inblikken om ze vervolgens door hobbelige straten te wringen. Onder het motto „Met meer massa minder mens". Het NKV bewondert het knappe werk van de metro wel maar het 'heeft vooral voor de mensen in Rot- terdamrZuid een vervoersdwang ten gevolge gehad en een drastische prijsverhoging. Deze. prijsverhoging heeft vooral de ouderen, die van de AOW moeten leven ernstig getroffen. Zo kan men vanuit Rotterdam-Zuid nauwelijks rechtstreeks een spoor wegstation bereiken. Ten aanzien van „De Leiperd" zei de heer Bakker, dat wethouder De Vos dan 'misschien van mening kan zijn dat de vakbonden op dit moment de jongeren weinig te bieden hebben, maar een beatkelder van 40.000 gul den is toch ook niet het einde. Ook snapt naar zijn mening de ge middelde Rotterdammer er niets van dat zo maar even zes ton gevraagd wordt om te onderzoeken of er in Rotterdam een Wereldhandelscen trum moet komen of dat de gemeen teraad maar even vijf miljoen op ta fel legt voor een feestje in 1970. Ook een vraag is of Rotterdam maar door moet gaan met het uit breiden van havens en het aantrek ken van industrieën of verdient het misschien toch aanbeveling eens iets te doen aan de werkgelegenheid in Noord-Nederland door bijvoorbeeld een haven aan te leggen op de Wad- (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Verrassend druk eën aantal belangstellenden kon niet eens een stoel veroveren en moest, blijven staan was het dinsdagavond in Hotel Regina, waar de heer A. Arad, directeur van het in Amsterdam gevestigde verkeersbu reau voor de Benelux van het Israëlische ministerie van toerisme, een avond met films en lichtbeelden gaf over de toeristische kant van Israël. Deze films gaven een prachtig beeld van de toeristische mogelijkhe den in Israël, de grote variatie van het landschap op een betrekkelijk klein oppervlak en van wat Israël zelfs de verwende toerist heeft te bieden. Maar ook voor de jongeren met smalle beurzen zijn er veel mo gelijkheden. In de pauze waren er discussies over de kibboetzim, het dagelijkse le ven in de steden en op het platteland en de Israëlische samenleving. nicatiestoomis tussen verbond en plaatselijke centrale gaf de heer Bakker: Het NKV-bestuur deed een •uitspraak over het staalproject op de Maasvlakte zonder de Rotterdamse centrale daar ook maar van in kennis te stellen. Advies vragen was er in het geheel niet bij. Ten tweede: óp een NKV-studie- conferentie werd twijfel uitgesproken over het nut van de christelijke vak beweging, terwijl in Rotterdam een vakbondsbestuurder dit beginsel heeft verdedigd. De heer Bakker vroeg met klem het verbondsbestuur te willen luisteren naar wat er bij de leden leeft. Te veel wordt van boven af een zogenaamd progressief beleid op elegd. Integratie op plaatselijk niveau acht de voorzitter overigens hard no dig- Te veel taken zijn verwaarloosd. Dwars door alle standen, parochie grenzen en organisaties heen zal moe ten worden samengewerkt voor een betere aanpak. Concentratie is bo vendien een dwingende zaak, er moét een doelmatiger organisatie komen, waarin niet langer 21 secretarissen en 21 penningmeesters met ledenad ministratie en incasso... deneilanden. Dit zijn allemaal vraag punten, aldus de heer Bakker waar over de centrale van het N.K.V. in Rotterdam toch wel eens zou willen praten. Voor Rotterdam lanceerde de heer Bakker het idee om alvast met el kaar te gaan praten en dan dwars door alle vakbonden heen. Hij wil komen tot de opsplitsing van alle vak bondsbestuurders in een aantal: werk- en studiegroepen die regelma tig met elkaar bespreken wat zich actueel aandient. Ook zouden er mobiele groepen moeten komen, die op verzoek van- het bestuur snel een oordeel geven." Zo zou dan in Rotterdam tenminste bereikt worden, dat de meningen en oordelen van het bestuur van de cen trale gedragen wordt door dé leden van het N.K.V. 'TWEE rijpe beren zoeken ken- nismaking met twee hippe zeu gen van 16 tot 19 jaar. Brieven on der dat en dat nummer". Ja, u ge looft het misschien niet, maar dat soort advertenties of noem het lok-, kertjes schijnen vandaag- de dag heel normaal te zijn in jeugdbladen. Ik kreeg tenminste een maandblad op. m'n bureau over beat en alles wat daaraan vastzit en bij.het door kijken van de vele, veie kolommen advertenties heb ik me toch echt wel even zitten verwonderen over de nonsens die men uitkraamt en de manier van interessant doen. Vooral onder de rubriek „kennismaking" héb ik veel onzin aangetroffen. 'k Zal er nog een paar geven: „Bok, 25 jaar wil mét lam in au gustus naar Joegoslavië. Wie wil kan foto sturen, omg. Den Haag. Brieven enz." Aantrekkelijke vlotte knul 20.jaar zoekt correspondentie kennismaking met ondeugende vrouwtjes." Die jongen heeft dus veel zelfkennis of hij denkt 't. Lieve meisjes moet hij niet, wel ondeu gende. Ja, ja. Nog een: „Vissen. Twee meisjes liggen op droge te versmachten. Welke twee jongens geven ze wa ter? Brieven enz.". Dat zal meeen geplas worden.... Of die: „Twee Utrechtse poesjes 17 en 21 jaar zoe ken twee katers.Brieven enz." En maar vechten, klauwen en miauwen. (ANDER versen" het rubriekje „di-r heb ik ook wel het een en ander gevonden dat de aandacht trekt. Ik vraag me af of er jongeren zijn die in die duidelijk opgezette valstrikken lopen van bijver diensten, goede, volle figuren, bo dy-building en zo. Ook zij moeten toch wel eens gehoord hebben dat 99 procent van die dingen onzin bo vendien onbetrouwbaar is. Wat dacht u hiervan: „Enorm sexi, hip, ruig en gevaarlijk zijn de nieuwe spionagespiegels die je zelf heel gemakkelijk kunt maken met onze duidelijke formule. Eén kant spiegel, de andere kant gewoon doorzichtig glas. Voor een paar dub beltjes zijn de benodigdheden overal verkrijgbaar. De spiegels worden reeds gebruikt in warenhuizen, nachtclubs e.d. Zie, waar je alleen van gedroomd hebt Stuur ƒ1 in postzegels aanZouden daar net te bedoelingen achter zitten? Ik ge loof er geen snars van. Zou deze het doen? „Wil je hèt blitzfiguur van klas of fuif zijn? Met 'n beatharp succes verzekerd. Voor de allergekste, zenuwslo- pendste geluiden, waardoor leraren gaan trillen en beven, zich de haren uit het hoofd rukken en op staande voet ontslag nemen (ook leraressen). Zo te gebruiken dat het onmogelijk te zien is. Gebruiksaanwijzing wordt bijgesloten. Stuur ƒ2,50 voor dit eindeloze instrumentje aan Een fijn stukje opvoedkunde dat toch eigenlijk verboden moest wor den. Maar ja, zo lang uitgevers aan dat soort advertenties blijven ver dienen en zo lang tieners en twens aan die onzin blijven meedoen, zul len we die flauwekul overal nog wel tegenkomen. Jammer. ■••vTOMl '■MastïT

Trouw / De Rotterdammer | 1968 | | pagina 1