nieuwe TKWOOH Streekplan Voorne-Putten wijzigen H voor Kloos en overval" Zn. vreest op Depothouder verduistert 16 mille BOUW HANGAR ZAL 4 KOSTEN Muziekstudenten solist op beroepspodium heetman ODIER? EEG maakt toekomst onzeker ROLEX Hoogste punt toren op luchthaven Verbreiding van riviertje en aanleg van groene gordel Reeds volgend jaar gereed Tricots Paris jn mijn huis niet: "Hé, precies als bij..." Mijn huis heeft persoonlijk heid. Meubelen van Groene ster" (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het is zover. B. en W. hebben, zoals wij reeds hebben aangekondigd een voor stel gedaan een hangaar op de Luchthaven Rotterdam te laten bouwen. De bouwkosten zullen 2.174.000 bedragen en de bij komende kosten f 1.750.000. B. en W. stellen voor de bouw van de hangaar onderhands aan te be steden aan de NV Internationale Bouw Compagnie v/h firma H. van Heeswijk. op Rotterdam. Missions to Seamen had goed jaar SPECIALE Kruiskade 28 tfo Thalia Rotterdam UIT dE rotterdammer WOENSDAG 22 MEI 1968 'QVfcfJ. ïrflïE LIJNBAAN 21 TCL010/1129S5 BOTTERDAM rSrlwAR<TSTB.STELO70j'11C1Ga DEN HAAG ^»PumT32 TEL030/1B500 _UTRECHr EH1NK03 BIJGAANDE situering maakt duidelijk dat het de bedoe ling is door verwezenlijking van het recreatieplan „Sterbos Ber- nisse" een „groen scherm" van noord naar zuid dwars door Voorne-Putten te laten lopen, van een punt tussen Heenvhet en Geervliet tot aan het Spui bij Si monshavcn. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Rijnmond heeft een ontwerp van wijziging voor het streekplan Voorne-Put- ten-Rozenburg bekendgemaakt in verband met zijp plan voor de aanleg van de recreatieve Ber- nissestrook. Behalve voor recrea tieve doeleinden moet het plan ook veranderen om noodzakelijke waterstaatkundige werken te kunnen uitvoeren. Het recreatieplan, waaraan al enige tijd wordt gewerkt in opdracht van het openbaar lichaam bestrijkt de strpbk die noord-zuid over het eiland loopt, ongeveer het oude ri viertje de Bernisse volgt, van' Heen- vliet tot Simon shaven. Dit riviertje zal tot 40. meter worden verbreed. Het plan tot uitbreiding is afkom stig van dé Brielsé Dijkring en nodig voor de zoetwatervoorziening in de Brielse Maasboezem. Daarop inha kend stelde de Rijnmondraad een basisplan op voor de ontwikkeling van het recreatiegebied. Zoveel mo gelijk zal hier „werk met werk" wor den gemaakt, uiteraard vooral finan cieel aantrekkelijk. De bij de verbreding vrijkomende k-. ROTTERDAM Het bestuur van F. if KJoos en Zonen Werkplaatsen NV te Kin- •f der dijk beeft vilt bezorgdheid voor een overval, dc uiterste voorzichtigheid be- i tracht met het verschaffen van informaties v over de NV tijdens dc aandeelhoudersver- Kadering. Over de omzet en netto-resulta ten van het bedrijf werden geen medede lingen gedaan. Het dividend over 1967 werd vastgesteld op vijftien procent in contanten en een uitkering van vijf pro- I- cent In de vorm van aandelen (vorig jaar vijftien procent). L De toekomst noemde de president-com- ;v missarls. de heer j. M. Nijman. onzeker in h verband met het ontstaan van de vrije markt tn de EEG. Verder liet hij duidelijk h. merken dat Kloos Werkplaatsen NV niet 'i veei voor fusie voelt. De heer Nijman verklaarde tot slot dat de middelgrote on- dememing op de Europese markt bestaansrecht heeft als men voldoende in- f ventief is. Herkapltalis&tie achtte men nog niet no- i; dig, mede in verband met de goede liquid!- teit van de NV. Veel verwachtingen koestert het bestuur van Kloos van de nieuwe fabriek voor spoorwissels. vooral gezien de kansen van levering voor de ontwikkelingslanden. De NV heeft thans 550 werknemers en heeft nog steeds een iv tekort aan arbeidskrachten, l'Rademakers Het metaalbedrijf van de v NV Ttademakers heeft een betere order- r: positie dan vorig jaar, maar werkt nog j steeds niet met een volledige bezetting, zo y..is medegedeeld op de aandeelhoudersver- gaderlng. Wel verwacht men dat deze on- derbezettlng aan het einde van het jaar verdwijnt, zodat voor dit jaar tn tegenstei- £\«ng met 1957 wel winst wordt verwacht. Het meesterstuk van Rolex, gedragen door vete grote persoonlijkheden over de hele wereld! Een officiële chronometer met automatische opwinding door Rolex Perpetual rotor mechanisme. Gegarandeerd waterdicht tot op 50 meter door Oyster kast met Twinlock opwindknop. Duidelijke datumaanwijzing door ingenieuze Cyclops lens. ROLEX DATEJUST vanaf 560.- Het resultaat van de gieterij ln Klaziena^ veen ts wel positief geweest, Enkele aan deelhouders uitten kritiek over de onvol doende berichtgeving over de positie van de NV (geen omzetcijfers, weinig Inzicht in rentabiliteit). Het bestuur van JRadema- kers ziet dank zij de specialisatie van het bedrijf en de kwaliteit van de produkten wei kans om ook op de grote mahkt van de EEG de zelfstandigheid te bewaren. De aandeelhouders verklaarden zich akkoord met het passeren van het dividend over het boekjaar. Molyn De directie van de koninklijke lak-, vernis- en verffabriek Molyn en Co. NV stelt aan de algemene vergadering van aandeelhouders voor. een dividend over 1967 uit te keren van vijftien procent. Hiervan kan desgewenst tien procent in aandelen en vijf procent in contanten worden gegeven. MUIler en Thomsen Ingrijpende ver anderingen in de wijze van vervoer van stukgoederen liggen ten grondslag aan het Co NV en Thomsen's verenigde bedrijven NV. Dit meldt een bericht over de op 25 maart vermelde overeenstemming over een volledig samengaan van Wm H, MUIler en nootschappen. Dinsdag !8 juni zal uiter lijk worden bekendgemaakt of bet bod van Müller op de aandelen van Thomsen's aandelen gestand kan worden gedaan. PERNIS De ruim 40 tamboers en hoornblazers van de christelijke muziek vereniging Concordia" nemen zuterdaz deel aan het marsconcours te Numartsdorp. ROTTERDAM Dubbel feest voor de Luchthaven Rotterdam. Gisteren werd het hoogste punt bereikt van de nieuwe verkeers toren en kwamen B. en TV", met het voorstel een hangar te laten bouwen. Het hoogste punt werd be kroond met een vlag. De beton nen toren is nu 26 meter hoog. Er komt nog een koepel op van waaruit de verkeersleiders van de rijksluchtvaartdierist hun werk zullen doen. Als alles meezit zal de toren, nog dit jaar gereedkomen. Links is te zien het bestaande koepeltje op het dak van een barak. Aan de voet van de toren zijn reeds de fundamenten te zien van het nieuwe stationsgebouw. Het hele complex moet over twee jaar gereed zijn. grond kan meteen wordengestort op de in verband met de recreatie meest gewenste plaatsen, zodat extra kos ten als gevolg van latere nieuwe grondverplaatsingen kunnen worden vermeden. Een en ander is aanleiding het in 19G5 goedgekeurde streekplan te herzien, omdat in dit plan de Ber- nissestrook geheel voor agrarische doeleinden is aangewezen. Het herziene streekplan geeft straks het gebied aan, dat bedoeld is voor waterstraatsdoeteinden en voor actieve en passieve recreatie voor algemeen gebruik, waarin even tueel passende agrarische elementen kunnen worden opgenomen. Plaats, aard en omvang van de voor recrea tie te stichten bebouwing zullen bij gemeentelijk bestemmingsplan nader moeten worden vastgesteld, evenals het aanleggen van beplantingen, kampeerterreinen, recreatiewegen, picknickplaatsen, watersportvoorzie- ningen e.d. In de „Recreatienota" van de pro vincie is berekend dat tot 1980 een oppervlakte van 600 hectare r.odig zal zijn aan nieuwe recreatiegebie den in de omgeving van de Zuidhol- landse steden. Omdat het Rijnmond gebied slechts over zeer beperkt re creatief areel beschikt is het volgens het dagelijks bestuur van Rijnmond duidelijk dat de ongeveer 500 hectare van de Bernissestrook in een behoef te voorziet als eerste aanzet van de ook in de tweede nota Ruimtelijke Ordening bedoelde „groene ster" ten zuid-westen van Rotterdam. De Rijnmondraad besloot in no vember 1966 het Bemisseplan te doen ODStellen. Het bureau Van Emb- den, Roorda, Van Esvsinga. Smelt, Wittermans, architecten en stede- bouwkundigen kreeg opdracht schetsplannen te vervaardigen. Een plan „eerste fase" is inmiddels ge maakt. Daaruit blijkt hoe men zich in de vrij smalle Bernissestrook bossages, ROTTERDAM Een onoverzich telijke en dan nog minieme admi nistratie van de inkomsten en uitga ven van het depot Moerkapetle van de NV Smith Potato Chips maakte het de depothouder wel zeer gemak kelijk om het geld dat chauffeurs aan hem afdroegen niet onmiddellijk over te maken naar het hoofdkan toor. De officier hield dinsdag op de rechtszitting rekening met dit wan- beheer en eiste tegen de 31-jarige S.H.K. uit Gouda, die op deze wijze 16.000 had verduisterd, een gevan genisstraf van tien maanden met af trek, waarvan drie voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Het verduisterde bedrag gebruikte K. om schulden af te lossen. Boven dien was hij als cafébezoeker een ge tapte jongen, die erg royaal was met het geven van rondjes. Daarentegen was hij gevreesd bij caféhouders, daar hij, als hij een flinke borrel op had-, aardig tekeer kon gaan en zich vooral richtte tegen het meubilair en het glaswerk. Maar voor de rechtbank toonde hij zich dinsdag heel deemoedig en be kende dat hij volkomen fout was ge weest. Hij was dan ook van plan met alle moed en optimisme en met de steun van zijn werkende echtgenote een nieuw leven te beginnen. Uitspraak op 31 mei. een speeltuin, een kinderboerderij, jncknicplaatsen, vijvers, campings en parkeerterreinen denkt ter weers zijden van het te verbreden riviertje, dat als het ware de ruggegraat van het plan vormt. Ook speciale re creatieroutes door het gehele gebied zijn geschetst, evenals fietspaden. Gezien de grote belangstelling die werd ondervonden tijdens het „open baar gehoor" over de wijzigingen van het streekplan IJsselmonde en kele maanden geleden zal een der gelijke bijeenkomst ook over deze zaak worden gehouden. Donderdag 20 juni kunnen belangstellenden te recht vanaf 20 uur in zaal-Brink man. Gemeenlandsedijk N 13, Abben- broek. Twee gecommiteerden van Rijn mond, de heren P. Th. Biersma en mr. H. B. Engelsman zullen dan vra gen en opmerkingen over planolo gische en recreatieve aspecten be antwoorden en zoveel mogelijk re kening houden met wensen.' Tot en met 12 juli ligt het ont- werp-streekplan inmiddels ter inza ge in de gemeentehuizen van Geer vliet, Heenvliet, Abbenbroek, Zuid- land en bij Rijnmond, Stationsplein 2. Schiedam. De Rijnmondraad krijgt in het najaar de gedeeltelijke wijzi ging van het streekplan ter defini tieve vaststelling op de agenda. In hun toelichten stellen B. en TV dat bij de recente bezoeken aan verschillende Europese luchtvaart maatschappijen is gebleken dat sommige belangstelling hebben voor het openen van een lijndienst op Rotterdam. Deze maatschappijen voelen het als gemis -dat er voor de op de Rotterdamse luchthaven gestation- neerde vliegtuigen geen hangar is waarin de vliegtuigen kunnen wor den onderhouden of gerepareerd. Dat 'geldt ook voor chartermaat schappijen. Van de vier aangezochte aanne mers was de aanbieding van de firma Van Heeste het meest aan trekkelijk. Onder de bijkomende voorzieningen wordt verstaan de aan leg van een platvorm en een rot baan, bestratingswerkzaarriheden en terreinverlichting. De hangar zal worden gebouwd Daarvoor zal een strook van twee- aan de oostzijde van de luchthaven, honderd meter aan die oostzijde en een strook aan de zuidzijde aan de recreatie worden onttrokken. Dit zal, aldus B en "TV, ook voor toekomstige hangars het géval zijn. Daarom zal het bestemmingsplan „Zestienhoven- sepolder" moeten worden gewijzigd. In 1968 zal vermoedelijk van het benodigd krediet van vier miljoen een miljoen worden uitgegeven. Daarom stellen B en TV voor nu een krediet van een miljoen gulden te verlenen. Het geheel zal vermoede lijk aand volgendjaar gereed zijn. In de hangar kunnen twee vliegtuigen van het type DC-8. -PERMS Xn verband met vakantie van de kassier van de Nutsspaarbank Overmaassche Dorpen is de bank van za terdag 25 mei tot maandag 10 Juni geslo ten. Voor eventuele spoedzaken kunnen de spaarders zich wenden tot het kantoor te Barendrecht. ie Barendrechtseweg 275. te- lef. 03806 - 2002. POORTUCAAL Dinsdag 28 mei om half acht zal in de kerk van de Gerefor meerde Gemeente een dienst gehouden worden, waarin voorgaat ds. A. Honkoop van Moerkapelle. POORTUGAAL D3 jeugddienstcom- missie gaat het seizoen afsluiten met een combodlenst. Deze dienst, met zang en muziek in modern ritme, wordt zondag avond om zeven uur gehouden in de her vormde kerk. Het thema is: „Alles of niets" en zal worden ingeleid door hulp prediker C. H, Heijboer. edelsteenkundige f.g.a. diamantexpert g.i.a. Lijnbaan 92 - Oostzeedijk 155-157 Tel. 1166 70 Rotterdam ROTTERDAM Een kijk je in de nieuwe „Hallen" van de Maasstad, zoals ze al te zien zijn in de Spaansepolder, waar de bouw van de „groot handelsmarkt voor groenten en fruit" (officiële benamingl al flink is gevorderd. Toch zal het nog ongeveer een jaar du ren voordat het complex ge reed is. Naar die datum kijken velen reikhalzend uit. Want dan komt er een einde aan dc krappe en onvoldoende behuizing als die term de inhoud nog dekt van de markt op het Noordplein. Het project van ongeveer tien mil joen moet straks goed genoeg zijn om de huidige ellende te vergeten. Medio augustus vorig jaar sloeg wethouder J. Worst de eerste paal voor het nieuwe cen trum, waarbij 1100 detaillisten en J 40 grossiers belang hebben ter verzorging van een gebied van ruim een kwart miljoen bewo ners van het Rijnmondgebied. Zeven halcomplexen (waarvan de plaat een deel laat zien, ach tergrond links toren Grote Kerk Oyersdhie), kantoor, restaurant toiletgebouw en een fustcentrale zijn de belangrijkste onderdelen van deze groots opgezette markt. Naar sommiger oordeel zal zij bij 'opening al weer te klein zijn. Maar er is nog ruimte voor uit breiding. De bouw van de markt kon pas op gang komen toen het vast stond dat de EEG subsidie zou verstrekken. Geldgebrek bij de Europese gemeenschap zorgde voor vertraging, maar in 1967 kwam de toezegging dat op onge veer twee en een kwart min. aan middelen kon worden gerekend. De dienst van gemeentewerkèn ontwierp de markt, waarvan de bouw in systeem geschiedt. ROTTERDAM Drie leerlingen van het Rotterdams Conservatorium hebben dinsdagavond in „dc Doelen" mogen optreden met het. Rotterdams Phüharmonisch Orkest. Henk Klop uit de orgelklas van Arie Keijzer, Huib Christiaanse uit de Idas van Christiaan Grootveld en Dick Zeven bergen uit de klas van Gert van der Steen, wisten de geboden kansen verdienstelijk uit te spelen. Henk Klop kwam als eerste naar voren in het „Concert voor orgel, strijkorkest en pauken in g", dat Francis Poulenc dertig jaar geleden schreef. Het is een levendige com positie, maar nogal onsamenhangend, en dit bieek des te duidelijker omdat het strijkorkest door het orgel werd overspeeld. Misschien was het beter geweest, als alle strijkers waren in gezet. Voor zover dat in een zelden of nooit gespeeld werk te beoordelen is, heeft Henk Klop zijn partij muzikaal ,en vol temperament vertolkt. Huib Christiaanse had. de zware taak op zich genomen, solist te zijn in het „Pianoconcert no. 3" van Béla Eartók. Hij speelde het met bewon derenswaardige beheersing van de techniek in de vlugge hoekdelen. Dat de grote lijnen van het Adagio religi- oso wat te weinig spanning kregen, is hem niet aan te rekenen, omdat de nervositeit hem bij dit eerste optre den met orkest wel parten zal heb ben gespeeld. Bovendien: gerouti neerde solisten kunnen met zo'n langzaam deel nog moeite genoeg hebben. Dick Zevenbergen die na de pauze DEN HAAG Bij de Shell-ramp van 20 januari jl. is sprake geweest van „een ten tijde van de explosie onvoorzienbare samenloop van omstandigheden". Aldus luidt de con clusie van een rapport dat de ar beidsinspectie heeft uitgebracht. Minister Roolvink (sociale zaken en volksgezondheid) heeft de Tweede Kamer dit rapport doen toekomen. Zoals bekend werd een onderzoek toegezegd naar de oorzaken van deze calamiteit, die twee doden eiste, bij de bevolking hevige schrik teweeg bracht en voor tientallen miljoenen schade aanrichtte. solist was in het „Pianoconcert in a, op. 54" van Robert Schumann, had het eigenlijk het gemakkelijkst, om dat dit werk door zijn intense schoonheid altijd weer boeit. Hier mee bedoel ik niet, iets ten nadele van zijn vertolking te zeggen, want hij heeft vlot, muzikaal en met tem perament gespeeld, en hij wist de vleugel te laten zingen. De drie solisten kregen een harte lijke ovatie van het publiek, dat de zaal jammer genoeg lang niet vulde, en zij lieten er dirigent Edo de Waart, die de teugels strak wist te houden, en het orkest, dat exact be geleidde, er terecht in delen. G. M. Dersjant (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM De Britse ambas sadeur in ons land, Sir Peter Garran, opende dinsdagavond de jaarvergade ring van de Missions to Seamen, af deling Rotterdam, Het vorig jaar was voor de Engelse zeemanshuizen die ln en om Rotterdam gevestigd zijn, een zeer goed jaar ondanks het feit dat vele zeelieden het gebouw aan de Pieter de Hoochweg niet meer kon den vinden toen de metro pas reed. Algemeen secretaris van de Mis sions to Seamen over de gehele we reld, rev. Prebendary Cyril Brown treedt zich dit jaar uit het zee manswerk terug. Hij was dan ook voor de laatste keer bij een jaarver gadering aanwezig. Hij memoreerde de hulp en de vriendschap die hij in de veertig jaar dat hij hier geregeld komt, van de Nederlanders heeft ge had. Ook voor de consul-generaal mr. J. O. May was de laatste keer dat hij een jaarvergadering meemaaktein zijn functie als president van de af deling Rotterdam. Alle sprekers lieten zich eensgezind lovend uit over rev. TV. Popham Hosford en zijn medewerkers, die bijna dag en nacht in touw zijn met het bezoeken van schepen, het ver zorgen van gezellige avonden en niet te vergeten het bezoeken van zeelui die hier in een ziekenhuis kwamen te liggen. het officieel orgaan van de christelijke emigratie-centrale, „De Emigratiekoerier", verneem ik dat in 1967 weer ruim 10.000 emi granten zijn vertrokken naar elders om een nieuw bestaan op te bou wen. Emigreren is altijd een hache lijke onderneming en de moed en de durf van dit kleine legioen van dap peren om deze grote stap te onder nemen is altijd weer te prijz'en, om dat immers de toekomst voor hen vaak bijzonder vaag is. Zullen zij slagen? Of zullen zij onverrichterzake en misschien be rooid van alle illusies terugkomen? Dat zij vooral in het begin hard moeten aanpakken is iets dat van zelfsprekend is en gelukkig weten de Nederlanders in het algemeen van wanten. Dit heeft de praktijk bewezen. Haast in elk land wordt de Hollander met open armen ontvan gen. - Van de. ruim 10.000 emigranten zijn de meeste naar Canada vertrok ken. Dit aantal beliep in de 5.000, dus ongeveer de helft van het totaal aantal vertrekkenden. Het. aantal emigranten, dat in het afgelopen jaar naar Zuid-Afrika vertrok steeg, in vergelijking tot de jaren daar voor, opnieuw belangrijk. Het aan tal dat naar Australië vertrok bleef constant. Een opvallend verschijnsel noem de de Emigratiekoerier het dat in tegenstelling met ongeveer tien jaar geleden veel meer jongeren in de leeftijd 'van achttien1 tot (dertig jaar emigreren. Dit wordt gezien als een gelukkig verschijnsel, zonder te be weren dat emigratie op oudere leef tijd niet verantwoord zou zijn." Een van de jongeren die de grote stap heeft gemaakt is Leo J. dén Hollander, afkomstig uit Leerdam. Ruim een jaar geleden vertrok hij naar Canada, Van alles wat hij ge zien en ervaren heeft maakte hij een met zorg samengestelde uitge breide documentatie. Hij is een van die jongeren, die met een gezonds zin voor avontuur en dadendrang, zich niet in Nederland kon ontplooi en en daarom naar een jong emigra- tieland ging. ]\/TAAR misschien is het beter om Leo zelf eens aan het woord te laten om over zijn ervaringen te vertellen: „Nadat ik met Kerstmis hier in Fort William aankwam, ben ik eerst een paar weken rond gaan neuzen. Om dit te doen heb je een auto nodig. Ik kocht daarom een 1957-er Dodge voor 125 dollar, knap te hem een beetje op, ging op voor mijn rijbewijs, haalde het en begon te rijden. Na die eerste weken ben ik het arbeidsbureau binnengelopen, om uit te' vinden of er werk was te vinden. Na een aantal minder geschikte „jobs" kon ik komen bij een Co- ca-Cola-fabriek, waar ik moest wer ken aan een bottel-machine. Ik ver diende daarvoor 1,99 dollar per uur. Na drie maanden kreeg ik een loonsverhoging van zes cent per uur. Nu in juni ben ik baas over een ploeg mensen en verdien ik 2,47 dol lar per uur. Ik werk normaal veer tig uur per week. Voor elk uur meer verdien ik 3,70 dollar per uur." Bij het werk zijn Leo den Hollan der verschillende dingen opgevallen. Hij vervolgt: „Canadezen verande ren veel van baan, omdat zij een zaak alleen maar beschouwen om er de boterham te verdienen. Zij heb ben dus geen „hart" voor een zaak. Veel Canadezen hebben ook twee banen, een voor de dag en een "s nachts, wat natuurlijk veel geld op levert. Veel vrouwen werken ook. Het resultaat hiervan is wel dat vele huizen worden verwaarloosd. Indien men nu denkt dat de Canadezen door hun vele werken enorme be dragen op hun spaarbankboekjes hebben staan, dan is dit fout ge dacht Tussen de Nederlander en de Canadees is namelijk een groot verschil. De Hollander verdient meestal eerst, waarna hij koopt, de Cana dees koopt echter eerst, waarna hij verdient. Krediet! Alles betaalt hij in termijnen, althans wat de duur dere gebruiksgoederen betreft. Het is zelfs zo sterk dat wanneer je een nieuwe auto gaat kopen en je oude auto inruilt, je het geld van je in ruilauto contant in handen krijgt, terwijl je je nieuwe auto in termij nen gaat betalen. Het grote gevaar voor de emigrant is echter dat hij in het begin vooral snel te veel koopt, waardoor men de zware druk die op het aflossen van de termijnen ligt, snel vergeet", al dus de ervaringen van deze jonge emigrant. Pagina 3

Trouw / De Rotterdammer | 1968 | | pagina 1