een probleem door Rijnmond Culturele revolutie te Hilvarenbeek PRIMEUR voor Nederland bij De Klerk rnn w i enbezwaar tegen vestiging Shell aan Moerdijk Tegenvallend optreden van Benny Goodman Fellowship haalde Perzische prins DEKLERK&ZN Getuigenoproep Raad toont zich verontrust BP Groningen achter Koekoek Meisje gewond bij botsing Dirk Jansz. Zwart gaf feestelijk orgelconcert m AaBetes 24.75 29.75 Scotland Yard bewaakt Davis Delwaide: Shell liever aan de Westerschelde Kiesmannen gaan toekomst van West-Irian bepalen Gif in drinkwater, 20 kinderen overleden Suiker duurder MAASKANT behangsel 1 39.75 98 Censuur opgeheven voor gevangenen KON. LUCHTMACHT HERDACHT DE GEVALLENEN Veel autobanden bleken versleten Veiligheidsgordels in Engeland verplicht Fidel Castro hield toezicht op strijd in Bolivia dE ROTTERDAMMER Pagina 3 2A MAANDAG T JULI 1968 met zes roltrappen naar boven en naar beneden HOLLAND 30 8!®Éi AaBe fiberwoven dekens van vol-wasbare ACRYL, Aan vierzijden afgewerkt met Perion sïerband. Kleuren: ciei cognac-reseda. 1 -persoons 150 x 220 2-persoons 180x220 lits-jumeaux 220 x 240 LLJhU complete woninginrichting ROTTERDAM Tijdens het Promenadeconcert van zaterdag in de geheel uitverkochte Grote Doelenzaal het concert zal la ter dit jaar wórden uitgezonden door de NCRV-Televisie con certeerde hët Rotterdams Phil- harmonisch Orkest, ditmaal voor het laatst onder Franz-Paul Decker als-vast dirigent, terwijl de vermaarde Amerikaanse kla rinettist Benny Goodman als so list optrad. ONGEWENST VRIJDAGAVOND TOT 9 UUR GEOPEND - 's MAANDAGS GESLOTEN! f, met zes roltrappen naar boven en naar beneden a OiKt moois 4changseMbuim met een tome nit 600 soorten, direct te leveren beSiangsels. werden gratie tkuiibcrcrgd. Tm «laCELUNDSTNAAT 2 - TEL 23.319? gKo0tfB7S80CBT236-TEl.27.W25 ROTTERDAM De politie van het 'bureau Bergsingel verzoekt getuigen ïaa een ongeluk dat donderdagavond de kruising Gordelweg-Soeten- daalseweg gebeurde, zich te melden. De 64-jarige J. Vogelaar uit de Hil- Jeaardisstraat werd toen aangereden door een bestelauto en met ernstig hoofdletsel naar het Dijkzigtzieken- huis gebracht. Telefoon 143-144 toe stel 4003. iviirf; in onze Tricotage afdeling heb ben wij een speciale aanbieding heren- en kinder-trainings- pakken, voor prijzen, die er niet om liegen. Een pracht kwaliteit Tricot, aan de binnenzijde gemoltoneerd, cralningspakken voor vakantie, camping, voor sport en training, met tricot boord en deelbare rits, zelfs met ritsjes aan de pijpen. (Van onze correspondent) BARENDRECHT De gemeente raad besloot vrijdag een verontruste brief te richten tot het openbaar li chaam Rijnmond. Op voörstcl van B. en W. sprak de raad uit flat het on- latcn stijgen en zonder om te slaan over de dellenemende gemeenten. Weliswaar is de omslag per ir.wo- ser teruggebracht van 2,52 tot 2,06 per inwoner door een extra bijdrage van het Rijk van een half miljoen gulden, maar een en ander geeft voor de teokomst teveel onzekerheid en kan de begrotingspositie van de ge meenten in gevaar brengen. De heer J. Viskil (ch,) ging accoord met de zienswijze van B. en W. Het zijn met name de nieuwe taken, die veel geld vergen. Wellicht kan er iets afgestoten worden. De grootste hap gaat weg aan salarissen. Wij zijn büj, dat het Rijk meer gaat betalen. Dit is ook billijk. Misschien is het mogelijk, dat Rotterdam ook een groter aan deel in de kosten voor zijn rekening neemt. - De heer H. G. Barendregt (sg) acht te het juister erIJ TE VERMELDEN O MWELKE REDEN BEZWAA RGE- MAAKT WORDT TEGEN HET BE DRAG. Het gaat immejs om de ta ken. De fout wreekt zich nu, dat de gemeenten als zodanig buiten Rijn mond gehouden zijn. Overigens, hoe zijn de ervaringen in het college van samenwerking? Ik ben ervan geschrokken, dat er 34 administratie ve krachten bij Rijnmond werkzaam zijn en dit aantal zal nog worden uitgebreid. Bovendien is er een post „onvoorzien" opgenomen van 230.000. De heer S. Silvia (ar) verklaarde zich ëveneehs akkoord met de critiek, maar wees er op da toch geen directe financiële voordelen verwacht mogen worden. De heer M. L. Matthijsse (lib.) zei, dat Rijnramid in discrediet was om- GRONINGEN Het bestuur Van de afdeling Groningen van de Boe renpartij zal achter het hoofdbestuur (groep Koekoek) blijven staan. Dit besluit is met grote meerderheid van stemmen 'genomen op een buitenge wone vergadering-van het provinci aal bestuur, die vrijdagavond is ge houden. dat er te weinig gedaan werd. Nu wordt er iets gedaan en nu is het ook niet goed. Ondanks de bezwaren wenste spreker de positieve punten van Rijnmond te memoreren. Burgemeester A. van Hofwegen antwoordde, dat de gemeenten vaak pas op de plaats moeten maken in verband met de te kleine financiële armslag. Rijnmond werkt anders. Het geld komt er altijddoor middel van een hoofdelijke omslag. Dit is een onjuiste gang van zaken. Het be zwaar zou weggenomen worden als de gemeenten een verhoogde uitke ring uit het gemeentefonds zouden krijgen. samenwerking merkte de burge meester op, dat dit weinig om 't lijf hebben <le gemeenten geen invloed. De mening heeft bij ons postgevat, dat Rijnmond een andere opzet moet krijgen Besloten werd de Barendrechtse visie eveneens ter kennis te brengen van de andere Rijnmond-gemeenten. (Van onze scheepvaartredakteur) ROTTERDAM Het grootste schip dat ooit een eind de Nieuwe Waterweg is opgevaren, ligt bij Ver- olme in de Botlek. Het is de West- duitse Shelltanker Myrina van 191.000 ton draagvermogen, die gedu rende enkele dagen reparaties moet ondergaan. De Myrina is nog een van de wei nige tankers van rond de 200.000 ton die de laatste maanden naar Rotter dam zijn gekomen. De tanker heeft allereerst in Europoort een lading ru we olie gelost voordat het schip ledig naar Verolme kon doorvaren. Het 320 nieter lange en 48 meter brede schip is enige maanden oud; ROTTERDAM De twaalfjarige M. B. Klootwijk van de Troebadoer- laan in Hoogvliet is vanmorgen ern stig gewond geraakt, bij een aanrij ding. Zij stak de Groene Kruisweg over bjj de Dorpsstraat tussen een file stilstaande auteo's. Zij lettete echter niet op de auto's uit de andere riebteing. Het meisje werd gegrepen door een personen auto en vijf meter vetrdetr op de straat gesmakt. Het meisje is in be wusteloze toestand met twee ge broken benen, inwendige kneuzingen en een bekkenfractuur naar het Dijkzigtziekenhuis gebracht HILVARENBEEK Bij de ope ning van de Grootkempische cultuur- dagen, die zaterdag en zondag zijn gehouden is de Hilvarense literatuur-' prijs' toegekend aan Aanton van Duinkerken voor zijn boek Nijmeegse colleges. De voorzitter sprak hierbij zijn diep leedwezen uit met de ziekte van Van Duinkerken, die hem niet meer zal toestaan nog ooit de cul- tuurJager... die hem zo na aan het hart lagen, te bezoeken. De zoon van de schrijver nam de prijs voor zijn vader in ontvangst, die een door zijn vader op het ziek bed geschreven dankbetuiging voor las. Nu hem deze prijs groot 1000 was toegekend en hij er niet meer van kan profiteren, meen-- de hij daarover vrijelijk te kunnen, beschikken en kende hij de prijs toe aan Jan Naaikens, voor zijn werk: Leer mij ze kennen, de Brabanders. De tweede prijs van 500,- werd. toegekend aan de heer J. Verstegen te Roosendaal voor 2ijn werk: Ligt uw hart daarop. NV. I BINNENWEG, BEUERtANDSELAAN BOTTEflDAM/DEM HAAG/UTRECHT/VUSSIHGEWHOQBH/OE HEF. Overigens heerste er nogal ontstem ming onder een groot deel van de vierhonderd deelnemers aan de cul tuurslagen, daar de inleiders Arme- marie Prins en Constant Nië'uwen- huls uit Amsterdam en Peter Schat uit Utrecht, door de culturele revolu tie ie prediken zich niet aan bet ei genlijke thema „Democratisering van de kunst?" hebben gehouden en de cultuurslagen hebben misbruikt om propaganda te maken voor het com munisme. Peter Schat verbruidde hethele maal, toen hij namens de deelnemers een protest wilde laten uitgaan naar de Belgische minister van Justitie te gen de vervolging en veroordeling van Hugo Claus en dit protest wilde overhandigen aan de Belgusche am bassadeur, die de cultuurdagen als gast meemaakte. Toen de overhandiging niet kon doorgaan wilde men zondagochtend het protest verzenden, maar hierte gen verzette zich burgemeester Meu- wese van Hilvarenbeek, de 'voorzitter van de cultuurdagen, die van oor deel was, dat het protest slechts door een klein deel van de deelnemers werd gesteund en derhalve niet na mens dé deelnemers kon worden ver zonden. Niettemin, zo deelde Peter Schat zondagavond mede Is toch een tele gram van protest aan de Belgische' minister van Justitie gezonden on dertekend door de heer Schat, mr. G. J. ,P. Cammelbeek, Annemarie Prins,, mevrouw Asselbergs, ConstantNieu- wenhuis, Jan Blokker, Jan Martinet, Han Meier en Lambert Tegenbosch. LONDEN Volgens de Daily Sketch wordt de Amerikaanse neger- artist Sammy Davis jr., dag en- nacht door rechercheurs Van Scot land Yard bewaakt. Davis,, die. vrij wel elke avond tijdens zijn show in het Palladium spreekt over de neger beweging, werd dezer dagen via de telefoon bedreigd. De zanger heeft zondagavond zijn dochter en twee geadopteerde zoons buiten Engeland laten brengen. ROTTERDAM Ter gelegenheid van de verjaardag van prins Bem- hard opende Dirk Jansz. Zwart zijn orgelconcert zaterdagavond in de Ge reformeerde Kerk aan de Si- monstraat met het „Wilhelmus", waaraan hij een fraai klinkende in leiding vooraf liet gaan. Heel mooi klonk ook het koraal voor de sopranen „Ich bitte dich, Herr Jesu Christ" uit Bachs Cantate no. 166 „Wo gehest du hin?", welk deel zich met zijn orkestrale figura ties. voor-, tussen- en naspel uitste kend voor een orgelbewerking leent. Levendig en helder werd het grootse begin van het „Preludium en fuga in a", eveneens van Johann S. Bach, gespeeld, en vol stuwing de fu ga, die een prachtig stuk muziek is, machtig en vol beweging. Heel fijn klonk hierna een zangerig Allegretto van Felix Mendels- sohn-Bartholdy, met als tegenstelling daar achter het uitbundig juichende Allegro meastoso e vivace uit diens „Sonate IV". Zacht ztng de „Medita tion" uit de „Symfonie I" van Char les M. Widor, sprankelend en naar een stevig slot gaande het Intermezzo uit zijn „Symfonie VI". Bij dé altijd weer boeiende bewerking, die wijlen Jan' Zwart maakte van de bede „O. Heer, die daer des hemels tente spreijdt", sloot de „Valeriussuite" van de Amsterdamse organist Willem Vogel waarin „Waar dat men zich al keert of wendt", „Merk toch hoe sterk" en „Komt nu met zang" zeer muzikaal, knap en boeiend zijn ver werkt uitstekend aan. Dirk Jansz. Zwart heeft zijn toehoorders zeer bijzonder geboeid met zijn tempera mentvol muzikale, gedegen spél en zijn kleurrijke registraties. G. M. Dersjant maat 110-122 134-146 m S.M.L. Morgenvroeg om 9 uur begint de verkoop van deze oer-dege- lijke en lekker warme trai ningspakker) voor heren en jongens, met gestreepte boord, voor prijzen, die U geen tweede keer kunt verwachten. Giin tel. of schrift, best, VLISSINGEN Tijdens het bezoek van het gezelschap van de interparlementaire Beneluxraad aan Vlissingen heeft de loco-burge meester van deze gemeente, de heer Ch. Gillissen Verschage, zater dagochtend meegedeeld, dat het gemeentebestuur zich ongerust maakt over een eventuele vestiging van een groot chemisch bedrijf (Shell) aan de Moerdijk. Hij zei, dat dit bedrijf, volgens publika- ties, grotere verlangens heeft dan met de huidige vaarwegen be vredigd kunnen worden, waardoor ook aan de Moerdijk een zeeha venindustrie van groot formaat tot ontwikkeling moet worden ge bracht. Dc loco-burgemeester noemde drie bezwaren tegen deze vestiging. Ten eerste het gevaar van verzilting, dat zou ontstaan als men die waterwegen sterk gaat verbreden en verdiepen, als men daar een nieuw kanaal gaat maken. Het is duidelijk, dat men niet een heel deltawerk gaat uitvoeren om die vebzilting tegen te gaan. om deze vervolgens te bevorderen door het aanleggen van een scheepvaart kanaal. In. de tweede plaats uit een oog punt van ruimtelijke ordening. Als men een dergelijk scheepvaartkanaal zou maken, verscheurt men de ruim telijke ordening, geschetst in de nota ruimtelijke ordening en de zeehaven nota. Dat zou natuurlijk inhouden, het derde argument, dat .men daar een kanaal zou moeten aanleggen van enige honderden miljoenen guldens, en uiteraard niet alleen voor de DEN HAAG In enkele gevan genissen zal een proef worden ge nomen met hét geheel achterwege laten van de censuur op post van gedetineerden. De minister van jus titie is van mening, dat een vol ledige eerbiediging van het brief geheim past bij het karakter van die inrichtingen. De' proef strekt zich uit tot de open gevangenissen „te Roer" in Roermond,' „De Sluis" in Hoorn, - „De Graafse Kam p" in Warns veld, „Niendure" in Almelo, de open af deling van „De Rozenhof" te Zut- phen, de gestichten „Blanken-bosch" van de gevangenis „Norgerha-ven" te Veerhuizen en het penitentiair trainingskamp „De Corridor" in Zeeland. DEN HAAG Vanmorgen zijn op de vliegbasis Soesterberg de gevalle nen van deKoninklijke Luchtmacht herdacht. Dat gebeurde ter gelegen heid van het 55-jarig bestaan van de luchtmacht. De herdenking werd door een groot aantal nabestaanden en burgelijke en militaire autoriteiten bijgewoond. Tijdens de plechtigheid werd aan de bevelhebber van de luchtstrijdkrach ten een erelijst aangeboden, die de namen bevat van alle luchtmachtmi- litairen, die in en door de dienst om het-leven kwamen. De lijst krijgt' een plaats in het gebouw van de lucht machtstaf in Den Haag. Op alle onderdelen van de' lucht- mtcht zijn vandaag vlaggeparades ge houden. MAASSLUIS Het trainingsveld- va-n Excelsior is voorzien van vier nieuwe llofrtmosten. Ook de bouw van de nieuwe kantine is begonnen. Het bestuurdoet een beroep op. de zelfwerkzaamheid van de leden, want de bouw moot in oktober klaar zijn. Nadat het orkest de 'avond had ge opend met een frisse en klankrijke lezing van Handels geliefde.„Water- music'-sulte trad de solist voor het eerst op met Mozarts. onvolprezen Concert in AK.V. 622. Dat Goodman een voortreffelijk klarinettist is, was albekend en zulks was ook nu te horen, maar daarmee is nog niet ge zegd, dat zijn vertolking van Mozarts concert.ideaal te noemen was, inte gendeel. De solist veroorloofde zich vele vrijheden, zowel in tempokeuze als wat betreft tekstgetrouwheid. Men moet dan ook alle bewondering voor het orkest onder de attente Dec ker hebben, dat het geheel nog zo acceptabel klonk temeer, daar het laatste deel niet gerepeteerd was! Benny Goodman, die met Mozart al de nodige „Ster-allures" had getoond, door om een stoel te vragen plus een muziekstandaard met glaasjes water,- gedroeg zich na de pauze nog' onsym- pathieker, door zijn partij van het overigens matig interessante Concer to for clarinet and strings van .de in 1921 geboren Engelse dirigent-compo nist Malcolm Arnold, geheel zittend te spelen en door bovendien vrij kort na het begin -de zaak in het honderd te laten lopen. Met zijn handgewuif en niets ter, zake doend geblaas maakte hij de indruk, alsof orkest en dirigent fout waren, terwijl alleen de- heer Goodman zijn partij niet bleek te beheersen. ■Het putoliete heeft de verrichtingen van Goodman weliswaar met applaus begroet, maar het was bepaald geen ovationele hulde, die deze Amerikaan ten deel viel. Gelukkig bleek het au ditorium zich na deze „show" weer geheel thuis te voelen tijdens het slatnummer van het concert, het ui terst geladen gespeelde Symfonisch Gedicht „Franceses da Rimini", op.32 van Tschaikowsky, waarmee Decker op grandioze wijze afscheid nam van Rotterdam gelukkig niet voorgoed, want hij zal reeds het komende sei zoen ais gastdirigent lerugkeren. P.V. Moerdijk. Men krijgt dan een uit waaiering van de Rotterdamse in-.- dustrie naar het zuiden, omdat de nabijheid van een concentratie als Rotterdam voor industrievestigingen zijn eigen aantrekkelijkheden heeft. Wij vrezen, dat Zeeland daardoor achteraan komt te liggen en dat. zo wel de ontwikkeling in Terneuzen als in Vlissingen-Oost (Sloehaven) in ernstige mate wordt geschaad. De loco-burgemeester vond, dat er ondanks de zeehavennota, het zeeha venoverlegorgaan en de Benelux er een „moordende concurrentie" bestaat tussen de diverse overheden bij de aanleg van havenaccommoda ties en industrievestigingen. Hij was van mening dat dit een bijzonder on gewenste situatie teweeg kan bren gen in het „hart van Europa", wat de ruimtelijke ordening en de zo econo misch mogelijke planning van in dustrie- en havenactiviteiten betreft. Hij maakte van de gelegenheid ge bruik om op de aanwezige Benelux- parlementariërs een dringend beroep te doen hun invloed nationaal en in ternationaal aan te wenden om deze ongewenste situatie tegen te gaari. Antwcrpens schepen Delwaide deelde later, mee, dat bij de keuze tussen Moerdijk en Westerschelde voor de vestiging van de Shell de voorkeur van Antwerpen uitgaat naar de Westerschelde „waar ook Antwerpen aan ligt. ROTTERDAM In. de week van 23 tot en met 28 juni is in het cen terum van de stad in de vroege mor genuren controle uitgeoefend cp de banden van geparkeetrde wagens. Van de 72 geconteroleterde wagens bleken in totaeal 100 banden versle ten of nagenoeg vetrsleteri te zijn. De eigenaars zijn op dit technisch gebrek gewezen. DJAKARTA Vlak voordat minis ter van buitenlandse zaken mr. J. Luns in Djakarta zon arriveren voor het voe ren van besprekingen met zijn Indone sische ambtsgenoot Adam Malik, heeft de laatste verklaard, dat kiesmannen en stamhoofden waarschijnlijk de toekom stige status van West-Irian zullen be palen. Minister Luns zal in Djakarta onder meer spreken over de volksstemming in het voormalige Nederlands Nieuw- Guinea. In het akkoord tussen beide landen over de voormalige Nederlandse kolonie, staat dat de Papoea's in 1969 zelf over hun toekomst mogen beslissen. Minister Malik verwacht nu, dat er geen algehele volksstemming zal kun nen worden gehouden. In de steden zal de bevolking kiesmannen aanwijzen, die moeten beslissen over aansluiting bij Indonesië of onafhankelijkheid. In de binnenlanden zullen de stam hoofden tot kiesmannen worden be noemd. Malik verwees verder naar de uit spraak van het regionale parlement (de voormalige Nieuw-Guinearaad), waarin wordt gepleit voor een blijven de band met Indonesië. SANTIAGO In de Chileense stad Antofagaste zijn twintig kinderen over leden na het drinken van. leidingwa ter, waarin arsenicum bleek te zitten. Vijftig anderen tonen vergiftigingsver schijnselen. De stad betrekt haar drinkwater uit de Cordilleras de Los Andes, dat en kele honderden kilometers verder ligt. Het drinkwater schijnt tijdens het ver voer naar de stad te zijn besmet met minare zouten. LONDEN Twee nieuwe 'veilig heidsvoorschriften voor automobi listen zijn vandaag in Groot-Britan- nië van kracht geworden. Alle auto's, die sinds 1966 zijn ge- j bouwd, moeten véiligheidsgordels hebben. Bovendien heeft de politie meters in gebruik genomen om auto's op te sporen die buitensporig lawaai i maken. Op beide overtredingen staat i een. boete van maximaal ongeveer 43 i gulden. NEW YORK De Cubaanse pre mier Fidel Castro heeft persoonlijk toezicht gehouden op de guerrillabe weging in Bolivia, die werd geleid door Che Guevara. De. New York Times meldt uit Bogota, dat uit do cumenten. die Guevara by zyn ar restatie bij zich had. blijkt dat hij voortdurend radiocontakt had met Havanna. De Cubaanse premier adviseerde Guevara over politieke en militaire strategie, recrutering en wapenaan- schaf. De Cubaanse regering zal binnen kort bet dagboek van Che publice ren. Het is een boekwerk van 60.000 woorden geworden met een voor woord van Fidel Castro. DEN HAAG..De prijs van suiker is met ingang van vandaag verhoogd van 1,24 tot 1,28 per kilo. Deze prijsverhoging is een gevolg van de nieuwe EEG-regeling voor suiker. ROTTERDAM Voor het eerst is zaterdag een Fokker Fellowship ge land op dc Rotterdamse Luchthaven. Het toestel kwam naar Rotterdam Perzië en diens echtgenote op te ha- brengen. Prins Gholam Reza Pahlevi was in Nederland op-verzoek van de'Neder landse industrie. De prins en zijn vrouw hebben hier onder anderen Fokker en Philips bezocht. Links achter het toestel is nog te zien de nieuwe verkeerstoren. Die is nu twintig meter hoog. Er wordt nu gebouwd aan het eerste platform, daarna komt de „uitstulping" voor de metereologische dienst en tenslotte de koepel voor de. verkeersleiding. ,Dan is de nieuwe'toren ruim dertig, meter hóóg. De luxe van Trevira 2000 Jersey, de modestof bij uit nemendheid - morgen binnen het bereik van al die klanten, die een fijne neus hebben voor iets bijzonders. De ideale japonstof (want U voelt zs nietzo soepel...) die modieus is en waarvan U de eigenschap pen wel kent:... snel gewassen - zó droog... deze Trevira 2000 Jersey, verkopen wij, liefst 140 cm breed, per meter voor nog géén dertien gulden. Morgenvroeg om 9 uur begint de verkoop van deze bijzonder fraaie Trevira Jersey, in uni en gedessineerd in vele kleuren, 140 cm breed, per meter voor Géén. tel. of schrift, bot.

Trouw / De Rotterdammer | 1968 | | pagina 1