Nederlanders Bij hittegolf allemaal naar Groenoord gaan meer vlees eten Jeugdfestijn opent poort maandag in Margriethal Aankoop ambtswoning lokte discussie uit ROMER? Studie over verkeer in nieuw stadium In zomervakantie weer zwervende huisdieren WL Interume J Protest bij Moskou over Berlijn Noodweer bracht veel ongerief en schrik AGENDA Burgerlijke stand AAN TV niet alleen ontspanning RAAD MAASLAND Blij Tricots Paris Contact met Rijnmond Maassluis stelt Rotterdam voor half miljoen aansprakelijk J. VAN DORP NAM AFSCHEID Dierenbescherming verleent hulp Beschonken man bedreigt vrouw (71) met dood Auto grijpt kind bij oversteken Oostduits schip voor Rotterdam) mi naar Duisburg GEEN GEWONDEN IN SCHIEDAM Minder bezoekers in bad Groenoord Te laag Man schoot kat oog uit #v T In een doos E\ DE ROTTERDAMMER MEDEWERKER TELEAC: (Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Volgende week maandag gaat in de Sport hal Margriet voor het derde ach tereenvolgende jaar het Jeugd festijn van start. Dit vermaak, dat tot en met vrijdag 19 juli gaat duren, schotelt zelfs het meest verwende kind een keur van aantrekkelijke spelmogelijk- heden voor. SPELHOEK SPECIALE BELEG 'Vr£i,v *-V'-moXAAL.^ BEL HG INTbp".. Consternatie en dagelijks Pagina 4 WOENSDAG 3 JUI, (Van onze sociaal-economische redac tie) UTRECHT Het binnenlandse verbruik van veehouderijprodukten Jsal tot 1975 sneller stijgen dan de produktle van deze artikelen. Tot de ze conclusie komt een prognose van het Landbouw-Economisch Instituut, die dezer dagen zal worden gepubli ceerd. De studie van het LEI gaat over de periode van 19T0 tot 1975. De toeneming van het verbruik tot 1975 geldt vooral vlees. Produkten als broodgraan en aardappelen zullen echter een afnemend gebruik te zien geven. Van de Nederlandse landbouw in het algemeen (exclusief de tuinbouw) zal de produktie In de jaren tot 1975 stijgen met 21 pet. ten opzichte var, 1965/1966. Het binnenlands verbruik van landbouwproducten neemt in de ze periode zelfs met meer dan 21 pet., namelijk met 25 pet., toe als gevolg van de bevolkingsgroep en de wel vaartsstijging. Mede onder invloed van het toene mende binnenlandse verbruik zal de export van de veehouderijproduktie in de periode van 1965 tot 1975 dalen van 35 pet. tot 32 pet. Minder gunstig tuiden de voorspel lingen voor de eierexport en -pro duktie. De afzetmogelijkheden voor eieren in het buitenland zullen afne men en de producenten zullen ge dwongen zijn zich bij deze ontwikke ling aan te passen Het Landbouw-Economisch insti tuut beeft bij de opstelling van zijn prognose rekening gehouden met de te verwachten prijzen voor landbouw- produkten en met de prijzen van de prodiuktlemiddelen voor de landbou wer. Ook de loonstijgingen tot 1975 zijn hierin verdisconteerd. DEN HAAG Drs. H. van Praag, hoofdmedewerker van Teleac, heeft gisteren verklaard, dat men de te levisie niet alleen als ontspanning mag zien. „Als de kijker dat denkt, verkeert hij in een toestand van hynose, wat gebleken is uit ge registreerde hersenwerkingen', ver telde drs. Van Praag op een inter nationaal congres in Scheveningen over televisie-didactiek. Het zou fataal zijn als program ma's als Teleac zouden worden sa mengesteld door programmamakers. Hier ligt volgens drs. Van Praag al leen maar een taak voor de opvoed kundigen. Het kan volgens hem nog wei een generatie duren, voor dat de gemiddelde kijker de tv als opvoeder zal accepteren. Een onvolledige opsomming: naaien op een heuse naaimachine (de handigerd tovert een leuke dolls'-dress misschien wel binnen het kwartier te voorschijn); boetseren, (hiervoor zijn dierenogen, geen ech te! besteld); emailleren (voor het eerst); een schilderboek; pannekce- ken bakken (zes butagasstelletjes met daarop moeder's koekepan. En na afloop fijnproevers voor om de boel aan de.kant te maken; fi guurzagen en timmeren voor de degelijke werkertjes; supermarkt; prikken en borduren; bouwplaten; pappenkoppen en maskers maken, materialen papier-maché, schuimrub ber en lapjes. Platen kleuren, wel 2500 mooie pla ten heeft de Spaarbank Anno 1820 ter beschikking gesteld. Ook looft zij voor de heel serieuze kleurders een. aantal prijsjes uit; dan ge zelschap-spelen o.a. bingo, scha ken', dammen; moderne vormen var mecano; typen op de schrijfmachine: aardappel stempelen figuren ma ken in aardappels, die met verf insmeren en daarna op papier druk ken (de kleuters met veel fantasie kunnen er een wonderwereldje van maken); rolschaatsen verleden jaar was dit niet mogelijk, nu is het weer teruggebracht; poppenhoek wereldje voor de kleuters van vijf en zes jaar. Een. flinke ruimte wordt in beslag genomen, door de spelboek, met onder andere tafeltennis, ringbi'ljart en ke gelbanen voor de stoere knapen. Gro ter opgezet dan verleden jaar wordt de speeltuin met küimkood, klauter- rek, schommels en dure glijbanen, van aluminium vervaardigd. Dit jaar geen verkeerstuin, wel een fietsenwerkplaats met een heleboel oude fietsen, waaruit materiaal voor de opknapbeurten gesloopt kan wor den. In voorbereiding is ook een ver- keersquiz, door de politie te verzor gen met groot fotomateriaal. De ant- MAASLAND In de dins dagavond gehouden raadsverga dering was er een uitvoerige discussie over het voorstel van B. en W. tot aankoop van een ambtswoning voor de gemeente secretaris. B. en W. hadden voor gesteld een krediet van 44.000 hiervoor beschikbaar te stellen. De heer A. v.d. Hoeven (KVP) juichte het voorstel wel toe, maar vond de woning die men aan wilde kopen na direct niet zo geschikt voor een gemeentesecretaris. Hij zag liever dat de gemeente overging tot aankoop van een grotere woning. Misschien is er in de toekomst een grotere woning te krijgen. De heer Jb v.d. Wel (ar) stelde voor, dat de gemeentesecretaris zelf een woning zou kopen. „Hij krijgt dan subsidie die als de gemeente een woning koopt vervalt." De heer Verhagen (VVD) bracht de centrale verwarming ter sprake. j De voorzitter was blij dat de raad met het voorstel instemt. Maar aan de aankoop van een grote en duur dere woning zijn moeilijkheden ver bonden. In een onderhoud met de griffie bleek, dat de aankoop van een woning voor goedkeuring in aan merking zou komen mits het jaar lijks exploitatie-tekort het bedrag van 700 niet zou overschrijden. Na dit punt van alle zijden te heb ben bekeken werd besloten tot aan koop over te gaan. Een tweede punt dat uitvoerige discussie vroeg was de verkoop van 115 m2 grond aan de heer J. van Buuren voor de prijs van 25 per m2. De heer Van Buu ren, die een annemersbedr«f heeft aan de Wethouder Dijkshoornlaan, wil dit bedrijf overplaatsen naar het bedrijventerrein. Van te voren was besloten aan de heer Van Buuren 1578 m2 grond van dit terreinte ver kopen voor de prijs van f 36 P®r* m2. De heer P. Keijzer (CH) vond de grondprijs aan de zeer lage kant. Hij stelde voor de grondprijs te stel len op 50 per m2. De heer W. van Geest, fractiegenoot van de heer Keijzer, vroeg of de verkoop van de grond van het bouwterrein in ver band stond met de verkoop van de rffppd de Weth. Dijkshoornlaan, ttc burgemeester zeide dat dit met het geval is. De heer Van Geest diende een voorstel, om de fi-rond te verkopen voor de prüs van f 36 pet mi Het voorstel va® de heer Van Geest werd aangenomen. Zodat de gedachte, dat de heer Van Buuren een douceurtje zou krijgen weggeno men is. De heer Van Buuren had een verzoek ingediend om teruggave van te veel betaalde riooibelasting over de jaren 1966/67. De heer v.d. Hoeven (KVP) vroeg of de heer Van Buuren geen gebruik had gemaakt van de gemeenteriolering en of het de schuld van de gemeente was, dat door verzakking van de riolering de heer Van Buuren een andere aan sluiting heeft gezocht De voorzitter zei dat de heer Van Buuren er nooit kennis van had gegeven dat het ge meenteriool daar ter plaatse was verzakt. Men had dan tot herstelling over kunnen gaan. Daarom achtten B. en W. geen termen aanwezig tot terugbetaling. Ook de raad was hier van overtuigd. MAASSLUIS De politie Heeft de 21-Ja rige T. "W. N, aangeiiouaen die met een windbuks op een Kat had geschoten, waar door het dier een oog verspeelde. Na date tegen de man proces-verbaal was opge maakt ls hij in vhjbeld gesteld. woorden moeten op irmilformulieren gegeven worden. De verkeerspolitie zal als scheidsrechter optreden. Ook zal nog een oude-kleren-stand voor de zo zeer in trek zijnde ver kleedpartijtjes een plaatsje in het bont gedoe moeten vinden. Moeders oude hoed, of vaders trouwcostuum zijn erg gewild. De twee organisatoren, de heren G. Reus (ambtenaar Jeugdzaken) en C. Boimers, (directeur Sporthal Mar griet) hebben ook rekening gehouden met een onverwachte hittegolf. Dan zal getracht worden groepsgewijs naar bad Groenoord te gaan. Dit wordt geregeld in overleg met het stichtingsbestuur van Bad Groenoord. Tenslotte valt nog te vermelden het plan voor een grootscheepse straatte- kenwedstrijd op de stoep voor de Sporthal, Het bedrag, dat ouders hun kinde ren "moeten meegeven is een gulden per dag. Dit jaar heeft de commissie jeugdfestijn bet gebruik van week kaarten ingevoerd. Deze kosten 3,75. Ze kunnen met een touwtje of koord je om de bals worden gedragen en moeten voorzien zijn van naam en adres. Wie er een echt dagje-uit van wil len maken, kunnen een volledige lunch krijgen voor één gulden (twee krenteböllen, flesje cola, koek, ba naan of appel, zakje Chips, ijsje toe. In de laatstgenoemde raadsverga dering verleende de gemeenteraad een subsidie van ƒ5500 voor het .jeugd festijn. De Schiedamse Gemeenschap draagt eenzelfde bedrag bij tot het welslagen van dit zomers vakantiege- beuren. Kruiskade 28 tjo Thalia Rotterdam Vakantie aanbieding 100 RODIER Puilovers f25,- p. st. 100 RODIER Vesten f25s- p. st. JAEZE twee broertjes, want dat moeten het toch wel zijn, staan blijkbaar in zeer goede connectie met de organisatoren van Jeugdfestijn. Zij proberen nu al de nieuwe aluminium glij banen die in de speelhoek van de Sporthal Margriet zijn opgesteld. Andere kinderen moeten nog tot maandag geduld oefenen. Van een onzer verslaggevers) MAASSLUIS De gemeenteraad van Maassluis heeft gisteravond een krediet van 522.000 gevoteerd voor de aanleg van een tweede aanvnerlei- dlng van het drinkwater, maar B. en W. waren met de raad van mening dat de gemeente Rotterdam deze kosten zal moeten dragen. „Dit standpunt zullen we niet gauw prijsgeven", zei wethouder J. van Gelderen. Het besluit was een gevolg van de storing in de drinkwaterlevering, die vorige maand tweemaal achter elkaar wangdurig is opgetreden. Rotterdam moet officieel nog laten weten wat daarvan de oorzaak was, maar de wethouder kon alvast zeggen offfceus de mededeling te hebben ontvangen dat dit van defect in een mecha nische afsluiter in Vlaardingen was. De nieuwe aanvoerteiding wordt gelegd van de zinker die Rotterdam onlangs door de Nieuwe Waterweg heeft gelegd tot aan het pompstation aan de Sportlaan en zal 2500 meter lang zijn. De heer H. G. van Hoeven (C.H.) vond dat B. en W. bij Rotterdam er krachtig op moeten aandringen de aanlegkosten voor haar rekening te nemen. In de eerste plaats omdat Rotterdam Maassluis een ongestoorde drinkwatertoevoer heeft toegezegd en in de tweede plaats omdat Rotterdam zelf bij een tweede leiding groot be lang heeft in verband met het Rijn- poorthaven-plan. Die visie deelden B. en W., die overigens veel lof van de raad moch ten incasseren voor de snelle aanpak van de opgetreden moeilijkheden. (Van een onzer verslaggevers) MAASSLUIS De gemeenteraad heeft gisteravond afscheid genomen van de heer J. van Dorp (a.r), die binnerfkort naar Apeldoorn verhuist Burgemeester W. J. D. van Dijck memoreerde dat veel suggesties van de heer Van Dorp tot beslissingen hebben geleid. Hij stelde vast dat de heer Van Dorp steeds goed gedo cumenteerd het woord voerde en gaf zelfs toe nog wat van hem te hebben geleerd. De nieuwe vertegenwoordiger van de ARP wordt de heer J. Vermeulen. Zijn geloofsbrieven bevond de raad ACADEMISCHE EXAMENS NIJMEGEN r.lc. univ. -doet. Ned. Wal en letterk.: Th. G. M. Bensman. Schiedam. •nG 11 v-V-i 7-, N.V. Internationale Beleggings Unie „Interunie", Postbus 617. Den Haag (Van onze verslaggeefster) SCHIEDAM Drie maal per jaar, tijdens de voorjaarsschoonmaak, de zomer- en de kerstvakantie, herhaalt zich hetzelfde trieste gebeuren. Goe de huismoeders en vlijtige huisva ders, smijten hun trouwe vriend kat of hond op straat, deponeren hem in een afgelegen sloot of brengen hem naar de dierenbescherming. De redenen liggen voor de hand: er is altijd wel iets te vinden om je van een voor een bepaalde tijd van het jaar lastige inwoner te ontdoen. En die inwoner kan niets terugdoen. Al die versmade huisdieren lopen maar wat verdwaasd rond en belan den in het gunstigste geval bij een dierenvriend, die ze uit medelijden in huis neemt. Uit medelijden in huis nemen doet de dierenbescherming niet. Deze instelling, die altijd met geldgebrek te kampen heeft, verleent praktische hulp. De heer C. Spermon, inspecteur van de dierenbescherming ontrolt een grafiek, waarop haarfijn staat aange duid, hoeveel en welke dieren er in een bepaalde periode bij de dieren bescherming werden gehuisvest. Dat laatste gebeurt nog al eens. Er zijn zwerfkatten, die zo vals zijn ge worden, dat ze niet meer aan te ra ken zijn, honden met een „slecht" karakter, dikwijls zo gemaakt door mensen met een honds karakter, en verder nog een beperkt aantal andere dieren. De heer Spermon noemt cijfers en feiten en de laatste illustreren de werkelijkheid het best: drie katjes in een doos, gevonden bij een voetbal veld, een hond aangetroffen op de autobaan, een kat in een zak gevon den op de Maasboulevard. Als men een gegronde reden kan ROTTERDAMDe 57.jarige stof feerder D. G. is vannacht in «tin wo ning aangehouden nadat fcjf tevoren In beschonken toestand «tin 71-jarige huis juffrouw bij de keel had gegrepen. Hier bij had h|j gezegd: „Vandaag of morgen zul je onder «tijn handen sterven". De vrouw wiit zich los te rukken. De man sloeg ook nog met een stoel, maar de vrouw wist de slag af te weren. De vrouw is de woning uitgevlucht, waar- bij zü nagenoeg door de schrik haar stem had verloren. SCHIEDAM Het zesjarige jongetje B. de Koster uit de Slachthuislaan is dinsdagavond gegrepen door een perso nenauto toen hjj vlak voor zijn woon huis plotseling de rijbaan oprende. De chauffeur, de 56-jarige Vlaarding- se inkoper A L., kon het kind niet meer ontwijken. De jongen liep een hoofdwond en een hersenschudding op. De GGD heeft hem naar het Gemeente ziekenhuis gebracht. BONN Het Oostduitse binnen vaartschip Sandau, dat sedert vrij dag werd vastgehouden in het Mit- tellandkanaal bij Hannover, kreeg dinsdag van het Westduitse ministe rie van verkeer toestemming de voor Nederland (Rotterdam) bestemde la ding zink in Duisburg te lossen. Volgens een woordvoerder van het ministerie hebben Oostduitse schepen altijd in Westduitse binnenhavens kunnen lossen. De Sandau kreeg geen toestemming naar Nederland te va ren omdat Bonn het doorvoerverkeer met de DDR op basis van wederke righeid wil regelen. Westduitse sche pen krijgen namelijk in Oostduits- land geen toestemming door dat land te varen met vracht voor Oost-Zuid- europese landen. Bonn heeft de Oostduitse overheid verzocht geen schepen meer naar de Bondsrepubliek te laten gaan voordat deze kwestie is geregeld. Overigens vreest men in West Duitsland re presailles tegen het eigen scheep vaartverkeer met West-Berlijn. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN De verkeers- studie, die moet uitmonden In een Algemeen Verheers- en Ver voersplan, is in een nieuw stadium gekomen. De grote hoeveelheid gege vens zijn verwerkt en gerangschikt Een computer had negentig minuten nodig om alle gegevens in zich op te nemen en de berekeningen uit te voeren. Het bureau van ir. Goudappel heeft de informatie van de 12,500 ponskaarten van het buitenonderzoek en de bijna 30,000 kaarien van de huisenquete vergeleken met de con troletellingen, die op verschillende plaatsen in de stad zijn gehouden. Daaruit bleek dat de cijfers met elkaar overeenstemmen. Nu dat is vastgesteld, heeft men zekerheid ge kregen over de waarde van het mate rial. Uit een statistiekje blijkt, dat de medewerking in Vlaardingen zeer goed was in vergelijking met andere onderzoeken. Een volgende stap is om meer te weten te komen over de studies, die voor het gehele Rijnmondgebied wor den gemaakt. Besprekingen met functionarissen van Rijnmond, die bezig zijn met een studie van het hoofdwegenstelsel, worden regelma tig gehouden. In samenwerking met de afdeling stadsontwikkeling worden nu de verschillende elementen van het struktuurplan voor Vlaardingen „ver taald" in aantallen inwoners, werk gelegenheid en bezit van auto's, alle maal factoren die het ontstaan van verkeer in de toekomst bepalen. Als al deze gegevens zijn vast gesteld, of wellicht verschillende mo gelijkheden zijn gerangschikt, zal de - berekening van de toekomstige ver keersstromen in Vlaardingen worden uitgevoerd. VLAARDINGEN De 51-jarige J. Waumans van het Mendelssobnplein werd dinsdagavond plotseling onwel toen hij in zijn auto op de Mr. L, A, Kesperweg reed. Zijn echtgenote die naast hem zat, trok de handrem aan en wist de auto tot stilstand te brengen. MOSKOU Amerika, Engeland en Frankrijk hebben vanmorgen in gelijkluidende nota's bij Rusland geprotesteerd tegen de Oostduitse grensbepalingen, die de toegang tot West-Berlijn ernstig belemmeren. Zij verlangen dat Moskou door het ongedaan maken van de Oostduitse maatregelen zijn internationale ver plichting om de vrije toegang tot Berlijn te verzekeren nakomt Al eerder was over deze kwestie mon deling geprotesteerd. Kort nadat de nota's waren inge diend, heeft de Russische leider Brezjnef de Oostduitse beperkingen verdedigd. Hij wees de westelijke „geïrriteerdheid" hierover van de hand. Sinds 12 juni eisen de Oostduitse autoriteiten dat Duitse burgers, die naar en van Berlijn en tussen West- Duitsland en Oost-Duits!and reizen, paspoorten en visa moeten hebbea Sinds 1 juli hebben zij extra-heffin gen gelegd op goederen die naar Oost-Duitsland gaan. SCHIEDAM Ook heeft het nood weer gisteravond op verschillende plaatsen in de stad grote schade toege bracht san het wegdek. Arbeiders van de straatmakerswerf waren de hele avond en een gedeelte van de nacht drnk In de weer om de beschadigde stukken weg te herstellen. Dit betrof in het oostelijk gedeelte van de stad de Rotterdamsedijk (vier gaten), Korte Singelstraat, Buys Ballot- singel, Boylestraat en Dr, Zamenhof- straat. ïn de wijk Nieuwland sloeg het waterseherm vier gaten in de Allard Piersonstraat, een in de Colijnstraat en een in de Mackaaystraat Bij de brand weer stond de telefoon roodgloeiend. Er kwamen ook tal van meldingen over wateroverlast binnen en wel uit de Brugmanstraat, de Fabristraat, de Van Smaleveldstraat, de Den Bommelse- straat, Nieuwe Maasstraat, Ouddorpse- straat, Juliana van Stolberglaan, Stad houderslaan, Lange Achterweg, Lange Singelstraat en de Oosterstraat, waar de bewoners afwezig waren. Kelders liepen vol en de brandweer stelde man kracht en materieel ter beschikking om door middel van pompen de bewoners voor al te grote schade te vrijwaren. In de laag gelegen Gorzen heerste gisteravond grote consternatie. Vele be woners van Strjjensestraat en omgeving boenden of hun leven er van afhing. Hoewel de riolering daar enige jaren geleden werd vernieuwd, kon deze toch het watergeweld niet verzwelgen. Af gezien van de wateroverlast die de Gor- zenaren van de hoge rivierwaterstand soms ondervinden, was naar de mening van velen de onvoldoende werking van het gemaal dat de waterafvoer van de SCHIEDAM Het zwembad Groen oord noteerde gisteren 9.962 bezoe kers. Dit aantal was aanmerkelijk minder dan maandag toen 12.150 mensen verkoeling in het bad zoch ten. De afkoeling van gisteravond bracht vanmorgen, woensdag, de cur ve een flink stuk omlaag. Het aantal baders was tot de helft van gisteren gereduceerd en velen hebben staan bibberen van de kou. Gorzen regelt, de schuld van de blank- staande straten. De schrik van «Rn leven kreeg gister avond brugwachter W. van der Pluflm uit de LoefJtruat in het halsje bij de baiteasluis aan de Hoogstraat. Daar sloeg de bliksem In de loden dakbekie- ding, de telefoon raakte onklaar en de dakbedekking kwam gedeeltelijk naar beneden. Kortom, het leek een apoca lyptisch gebeuren. Bij de spoorwegovergang aan de Nieu we Damiaan raakten om kwart over zeven de spoorbomen defect Het ver keer raakte danig in de knoop, maar twintig minuten later was die moeilijk heid weer opgelost Mensen of dieren werden nergens ge wond, maar de schrik voor het natuur geweld zit velen nog in de benen. Galerie De Graaft: Schilderijen en teke ningen van Krysztofiak. Agentschap „Be Rotterdammer": me vrouw J. van Gogh, Dr. Zamenhofstraat 139, tel. 15.24.00 (ook klachten bezorging). Alarmnummer brandweer: 28.S1.23. Politie: 24.48.64. GG te Gas 26.92.90. Alarmnummer meld- en regelkamer voor klachten luchtvervuiling: 26.28.97, Apotheek: Apotheek Jansen, Zwammer- damsingei 41, Tel, 2.49,17. Telefoonnummer 5 cijfers 777 Schiedam Geboren: Hichard C. z,v. c, E. corbeau en K, C. van Doom; Jannle a.v. w, Ubelï en J. Rosman: Gerda d.v. G. J. van Nielen en a. W .Meerhof; Sylvia d.v. A. Doornbos en R. Doornbos; Jose M. z,v. M. Alonso Couto en A, Mendez Gonza lez: Elisabeth M. d.v. P. M. jr. van Mil en M. M. L. van Veen: Johannes F. w. z.v. .J C. van Kuik en E. J. M. Hendriks: Erwin C. H, z.v- A. w. Hazenaek en A c. Hasse laar: Marcella E. c. d.v. A. W. Hazenaek en A. c. Hasselaar. Overleden: j. Berger. 68. whtg. S. Veld hoven: G. Jongbloed, 78. SCHIEDAM Geboren: Adrians M dv J H van den Boogert en C Bal: Rebecca dv J H van den Boogert en C Bal; Marcel A zv w c Meeng en M E van der Horst: Marlnus c M zv m van Haaften. ene A J Teunlssen: Monique dv M G Boer en G G 3 van Eljk: Pletemella G dv Daniels en P S ?l(S5iï: JF?,13®""3 H 3 zv J H Muider en H A J Brökling; Günther M zv A van Dijk en X M Haller. aanvoeren, dat men het dier w meer wil, kan het tegen betalir,„ 2,50 bij de dierenbeschemlng woT den gebracht. 6 0N Een paar cijfers: In het af celen.» jaar zijn bij de dierenbescherJ*. afdeling Schiedam, St Am Zusterstraat 105 zwerfhonden hT nengebracht, waarvan er dertig w»~ een baas vonden, en 228 zwerfkatt™ waarvan slechts twee weer een tehuis kregen. In 262 gevallen deed de eigene afstand van zijn hond, twaalf kreS» spijt en haalden hem weer terug. o„ 345 katten werd geen prijs gesWdP hoewel II eigenaars van mening ver' anderden. Hierbij moet in aanmw king worden genomen, dat er dik wijls nesten jonge poesjes bij tiJ van vijf of zes exemplaren Vijftig 60 procent van de honden vindt weer onderdak, dai lukt voor katten als ze eenmaal uit huis 2ijn geweest, heel moeilijk. TK HEB zo'n idee, dat Rotter- dam een prachtige kans heeft laten voorbijgaan. Dat is gebeurd bij de reorganisatie van de bebou wing langs de Westblaak tussen Hartmanstraat en Eendrachtsplein. Kijk, ledereen weet, dat de Rot. terdammers bijzonder zuinig moeten zijn op bomen en groen in hun bin nenstad. Vooral oude bomen moeten echt wel worden ontzien, want zofn boom doet er de nodige tientallen Jaren over om een zodanige hoogte te krijgen, dat die in het stadsbeeld een beetje „meesDeelt". Welnu. Bij de doorbraak van de Westblaak naar het westen kwamen er oude tuinen aan de Een- drachtsweg open en ook enkele schoolpleinen van tussen de bebou- wlng op binnenplaatsen gelegen tui nen. Er kwamen een prachtige kastan je en een esdoorn vrij, een heel gro te bruine beuk en een echt pronkstuk: een iep van zeker een paar honderd jaar oud. Er is met die iep nog iets bijzonders: die iep is kerngezond en dat wil wat zegge:. a in een land, waar enkele tientallen jaren geleden de iepziekte heeft ge woed. Dergelijke werkelijk gezonde eeuwenoude iepen zijn in heel Ne derland vrij zeldzaam. Al die mooie en ook kostbare bo men moeten gekapt. Of het uiter aard kostbare timmerhout erven wordt, gebruikt, is mij zelfs onbe kend. Ik ben er niet achter gekomen of dit naar een of andere meubelfa briek of timmerman gaat, zodat het in de vorm van iets moois kan blij ven bestaan Waarschijnlijk gaat het dus als brandhout op de hoop. if IS met het opzetten van de bebouwing langs de Westblaak met deze bomen geen rekening ge houden. Op de plaats waar zij staan, moeten hoge gebouwen komen n® strakke gevels, veel glas. Mooi, g.t steriel, strak. Niemand heeft er aan gedacht, die bebouwing zodanig te projecteren dat deze boratn gespaard blijven. Er is niets meer aan te doerEJ^f tekeningen en plannen zijn S06®-" keurd, aan de voorbereidingen vm de bouw is ai begonnen, de eu«, eerbiedwaardige iep en de rooe beuk staan al achter de schutting op een bouwterrein en er zullen maar heel weinig Rotterdammers zijn,ai zich om die bomen druk maK». Waarschijnlijk rijn zij, als deze rt- gels in druk verschijnen, al omge haald. Mijn verhaaltje voor vandaag ut dus weinig meer kunnen ajn te h k h h ai ih; ia een requiem, opgedragen aan bomen, die ouder en eerbiedwaard ger rijn dan u en ik. Maar misschien houdt n®1,, waarschuwing in aan de Bo»"* damse stadsbestuurderen en de aan dit stadsbestuur verbonden diffl- sten: Spring was zorgvuldiger o. met het bestaande bomenbezit- Dat het kan leren voorbeelden ais- de beroemde plataan in de (v S, de) Lijnbaan, die op een pl®™ komt te staan en de fraaie „nou reuzen" van de Westersingel, die™, de verbouwing netjes in het werden opgenomen.... 53: to IK tk is lts

Trouw / De Rotterdammer | 1968 | | pagina 2