PI Nieuw plan van cineast Jan Schaper Jongeren in over leefbaarheid Rijnmond Dit jaar in première Brielle: meer macht voor Rijnmond nodig afspe laiiiaratuur Royal Club Tonic Haagse raad wil tweede onderhoud leper Alice L. Moran -sterkste ter wereld- ligt bij Wi lton Ministers eten graag lekker °P Meest ideale strandroute Italië Soms iaat Sir Christian zijn Royal Club Tonic staan voor een glas Slivovitch... (maar dat nemen wij hem niet kwalijk) naar Rudi hitschke Bragmeester door trein gedood Leen-typistes mochten mee excursie Gun diplomaten dat voordeel" Beroep op Biafra hulp toe te laten Zuiger Sliedrecht 24 bij P. Smit te water DUAL, GARRARD, LENC0 en TRIOTRACK Delftse jongen 9 dagen in Frankrijk zoek Telegram naar Klaasesz BOTTERDAM De Schie- damse cineast Jan Schaper gaat iet openbare leven in het Rijn- mondgebied „aan de kaak stel len'. Dat doet hij door middel „an een anderhalf uur durende film die reeds eind van dit jaar ju première zal gaan. Voorname lijk jongeren van 15 tot 25 jaar krijgen de gelegenheid |un visie te geven op de leef baarheid in hun omgeving. SLACHTOFFER |r DEN IIEL De gemeen- r teraad van Den Briel heeft zich. - dinsdagavond uitgesproken l voor een financieel zelfstandige Rijnmondraad met grotere be voegdheden, die direct door de bevolking wordt gekozen. De raad keerde zich duidelijk te gen het Rotterdamse stand punt. Meent 129 Rotterdam I tel 136105 OP HUN HART aqze:: «sums !!lpf boTTERDAMMER Pagina 3 2A DONDERDAG 11 JUL! 59óS Het bevreemdt mij dat niemand "der 0p het idee is gekomen", is de ««te reactie van Jan Schaper wan- reer hij over zijn plannen vertelt. I- jeder geval gaal er nu wat ge beuren. dat werd hard nodig, want al heel lang heb ik een grote ledigheid in het Rijnmondgebied ge constateerd. Van Openbaar leven is nog nauwe lijks sprake. En Rotterdam is in dit opzicht niet eens een stad. Sorry dat ik het zeggen moet", voegt hij er haastig verontschuldigend aan toe. i jfjet is nu eenmaal zo dat er te wei- (Van een onzer verslaggevers) nig eontactmogelijkheden zijn met wat interessante volwassenen of jon geren, buiten het gewone beroep om. Momenteel zijn in het Rijnmondge bied nu eenmaal te weinig ontwikke lingsmogelijkheden voor het onder ling contact. Jarenlang is er gewoon een geeste lijk afstervingsproces bezig in dit drukke, maar lang niet leefbare ge bied. De Rotterdammer is daar het slachtoffer van en dan nog wel speci aal de jongere. Is het dan zo vreemd dat er voornamelijk onder hen zo'n groot gevoel van onbehagen bestaat over deze situatie? Zij voelen het ge mis aan uitingsmogelijkheden name lijk veel sterker aan dan ouderen. „Is daar nu niets aan te doen, heb ik me toen zelf afgevraagd? En op 'X "WT" a Kru - 'V '5 'h<~ s /V /?v«V' "I &r> id: ij. fo* ïfv&t Eerst hield de heer C. van Putten (soc.) een pleidooi voor grotere bestuurscenhcden in de streek. Vervol gens wees de heer W. van Spronsen (prot.) de sterke invloed van Rotter dam rechtstreeks van de hand. „Het Rljnmondbestuur moet veel meer macht krijgen om het eenzijdige be stuur van Rotterdam tegen te gaan," zei hy. Burgemeester H. van Es on derstreepte vooral de noodzaak van een eigen financieel beleid van Rijnmond. Ook hij uitte kritiek op de bestaande situatie en vond het onjuist dat Rotterdam zoveel invloed op de beslissingen heeft. De raad, die met zeven aanwezige leden net het vereiste quorum be haalde, verzette zich ook vierkant te gen het zeehavenbeleid van burge meester W. Thomassen. De heer Van Putten pleitte voor het instellen van eer. nationale havenraad en geen overschrijding van de door de rege ring vastgestelde demarcatielijn. De WD'er J. Molenaar achtte elke uitbreiding van de Maasvlakte, ook in westelijke richting, een aan tasting van het leefmilieu op Voorne, Hij steide vast dat de bevolking van Voome maar lauw heeft gereageerd op de dreiging van Rotterdam met uitbreiding van havens en in dustrieën. Hij meende dat dit een negatieve invloed heeft op het natio nale beleid. De raad stemde in met het stand punt van het Contactorgaan Ruimte lijke Ordening Vcome-Putten-Rozen- burg inzake het veelbesproken rapport „Verkenning van enkele aspecten van de ontwikkelingsmogelijkheden voor zeehavens in het Deltagebied." Het contactorgaan stelt dat uit breiding van de Maasvlakte in zui delijke richting het milieu en de continuïteit bedreigt. Het natuurlijke milieu op Voome-Putten zou erdoor vermengd worden met een industri eel milieu, tot schade niet al een van het agrarische bedrijf en de natuur gebieden, maar ook tot schade van wonen en recreatie. ROTTERDAM Bij de Machine fabriek en Scheepswerf van P. Smit jr. is woensdag de bodemzuiger Slie drecht 24 te water gelaten. Dit vaar tuig is in aanbouw voer de Kon. Mij. tot het Uitvoeren van Openbare Wer ken Adriaan Voiker NV te Rotter dam. De zuiger is 63V: meter lang en 11V; meter breed; de zuigdiepte is 40 meter. Geïnstalleerd worden twee Werkspoorhoofdmotoren; van elk 2000 pk, die elk een zandpomp aandrijven. Een 1400 pk motor drijft een derde zandpomp aan. KEUS UIT EEN GROTE KOLLEKTIE VAN DE BEKENDE MERKEN BETALEN IN 5 KEER KOST NIETS MEER BERN De Duitse links-radicale studentenleider Rudi Dutschke, die en kele maanden geleden bij een aanslag ernstig gewond raakte, is na een ver- blyf van vier weker, in de neurologi sche Kliniek vlakbij Bern naar Ttalië vertrokken. Zijn gezondheidstoesand zou serk zijn voouirgegaan. PERIGUEUX 'De negenjarige Nicolaas Roorda van Eysinga uit Delft wordt al negen dagen vermist. - Hij kampeerde met zijn, ouders en zusje in Cenac aan de Franse rivier dé Dordogne, Men vreest dat hij is verdronken. die manier ben ik op de gedachte van een film gekomen. Gewoon jonge mensen aan. het woord laten die iets te zeggen hebben. Eigenlijk net zo iets ais „Mensen van morgen" van Bert Haanstra. Maar dan toch weer anders, omdat mijn film één onder werp behandelt. Dit met het doel om betere levensomstandigheden te scheppen. De voor de film geselecteerde jonge mensen moeten allereerst iets te ver tellen hebben. Het kunnen grieven zijn, suggesties, dingen waarmee ze blij zijn of die hen tegen de borst stuiten, hoe ze in deze omgeving le- ven en wat ze er van vinden. Het belangrijkste van deze gedachtenui- tingen is dat op deze manier meer communicatie ontstaat tussen de verschillende leeftijdsgroepen, omdat informaties worden uitgewisseld". Het ligt in de bedoeling van Jan Schaper dat zijn nieuwe film, waar van de vervaardiging in september begint, een sneeuwbaleffect krijgt. De mensen moeten namelijk interesse voor de problemen van de leefbaar heid in hun eigen gebied .gaan krij gen, Als die interesse er eenmaal is, dan gaan er vanzelf we! dingen ver anderen. Tijdens de filmvoorstelling kan bij voorbeeld tweemaal een intermezzo worden ingelast om discussies over het vraagstuk uit te lokken. Later kan nog eens een grote teaoh-ih wor den gehouden, in De Doelen bijvoor beeld. En in een nog later stadium kunnen zelfs werkgroepen Worden gevormd. Van de gemeentelijke- over heid verwacht ik in deze weinig steun. We zullen alles zelf wel moe ten doen en dat vind ik eigenlijk nog fijn ook, want ik heb een afkeer van subsidies". Jan Schaper wil voor zijn film jon geren hebben uit alle lagen van de bevolking, mits zij maar iets op hun hart hebben. In deze, zoals hij het zelf noemt „gearrangeerde film" komt de menselijke zaak voorop te staan. De film heeft dus geen sociaal doel. „De samenleving heeft ons ïn de greep", vervolgt hij met een bezorge- lijk gezicht. „Dat heeft funeste gevol gen. De gedachte geeft vele mensen zo'n gevoel van machteloosheid en wanneer die greep van die samenle ving blijft toenemen, heeft de zelf vernietiging tot gevolg", aldus een bezielende Jan Schaper. Of de film een succes wordt? Cine ast Schaper heeft goede hoop.. Zijn nog te vervaardigen productiè staat en vait echter met de volgende pun-r ten, die hij zelf opsomt: 1. Kah ik;die film zelf waar maken? 2. Krijg ik voldoende en de juiste jongeren? Voor hem dus twee 'nijpende vragen. Voor de jongeren bestaat er dus eindelijk gelegenheid zich Uit te spreken voor een groot massamedia. Zij kunnen zich schriftelijk als gega digde voor de film aanmelden bij „Open Studio Filmproducties", Schie- kade 153 te Rotterdam. In de brief (met pasfoto) moet duidelijk 'tot ui ting komen wat men eventueel voor de filmcamera's zou willen zeggen. Vanzelfsprekend niet. Slivovitch hoort evenzeer bij Sir Christian ais Royal Ciub Tonic. Want Sir Christian - Chris voor zijn friends - wéét van drankjes. Drinkt Royal Ciub Tonic omdat die zo heerlijk pittig is. Piekfijne drank, vindt hij. En perfect voor de mix. Sir Christian weet zo goed wat goed is, dat hij het ook zijn gasten voorzet. Royai Ciub Tonic. De pittigste tonicèveri DEN HAAG De voorzitters van de PvdA, de K.VP, de Protestants- christelijke, de Boeren- en de PSP- fracfie hebben mr. J. Klaasesz, commissaris der Koningin in Zuid- Holland in verband met de burge meestersbenoeming telegrafisch ge vraagd de Haagse raad te horen. De liberale fractie weigert mee te werken aan een tweede gesprek, iets dat politiek begrijpelijk is, omdat de meest serieuze kandidaat, die is over gebleven, de liberaal mr. Toxopeus is. De CPN-afgevaardigde is op va kantie en niet te bereiken. De suggestie van de protestants- christelijke mr. F. H. Piket voor een tweede gesprek heeft dus weerklank gevonden bij de meerderheid van de raad. De raad is gealarmeerd door de brief van burgemeester drs. A. Th. Bogaardt van Rijswijk, die aan mi nister van binnenlandse zaken tnr. Beernink heeft laten weten voor Den Haag te bedanken. De brief is vrij wel zeker het gevolg van de bezwa ren die een minderheid van het kabi net had tegen de Rïjswijkse „bóuw"- burgemeester. Mr. Klaasesz heeft indertijd ver klaard de gemeenteraad te zullen horen over de wensen met betrek king tot de nieuwe burgemeester. Hij staat nu voor de beslissing van het kabinet te vragen of hij een tweede „hearing' mag houden. Dit om te voorkomen, dat een burge meester „psychologisch verkeerd valt'! in een gemeenteraad. *J\V ROTTERDAM De 63-jarige brttgmeester-scheepvaartmeester van rijkswaterstaat, L. C. Kooyman van de Botlekweg, Is vanmiddag om twaalf uur verongelukt. Hij is bij het naar huis gaan voor de lunch op de Botlekbrug onder een locomotief van de NS gelopen. De heer Kooyman was op slag dood. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De sterkste sleep boot ter werelg de Amerikaanse Alice L. Moran ligt bij Wiltoh-Flj- enoord. Het schip zal er enige dagen voor onderhoudswerkzaamheden blij ven. De Alice L. Moran heeft een mo torvermogen van 9600 pk, dat is 600 meer dan de Zwarte Zee en Witte Zee van L. Smit en Co's Internatio nale Sleepdienst. Over enige maan den zal de Amerikaanse zeesleper het rekord van de allersterkste kwijt ra ken aan de Oceanic, een zeesleepboot van 16.000 pjk die het Westduitse sleepbedrijf Bugsier in bestelling heeft. De Alice L. Moran heeft de onder houdsbeurt bij Wilton gecombineerd met' een opdracht. De zeesleepboot moet namelijk twee door Wilton ge bouwde lichters van elk 6350 ton naar een buitenlandse haven slepen. De Alice L. Moran is twee jaar oud en werd in Japan gebouwd voor Mo ran International Towing Corp. De sleper vaart onder Liberiaanse vlag. DEN HAAG Dat ministers er graag lekker en duur van eten en iaten eten, blijkt uit het vandaag verschenen verslag van de rekenka mer. Deze heeft geconstateerd, dat de minister van onderwijs en we tenschappen vorig jaar een lunch heeft aangeboden, die op ƒ47,50 per deelnemer kwam, terwij] daarvoor ten hoogste maar 34 gulden mocht worden besteed. Volgens de minister (die een en ander betreurt) was dit een gevolg van „een misverstand in de afspraak mét "het hotel". Bij "een andere lunch van dezelfde mi nister werd het tarief met ƒ6,50 per deelnemer overschreden. Ook andere ministers worden er voor op de vingers getikt, dat zij meer op de kruimeltjes moeten let ten. Een koud buffet, dat door de minister van buitenlandse - zaken werd aangeboden, kwam Op 48 gul den per deelnemer, terwijl het tarief voor zo'n buffet nog .lager was gesteld dan dat van een lunch. De premier gaf een diner en een lunch van resp. 45 en 42,50, terwijl slechts ƒ40 en ƒ34 mocht worden besteed. De minister van ftaandën tastte voor het culinair genot zelfs nog verder in de (rijks)buidel en leg de grif ƒ55 voor het diner op de hoteitafel... DEN HAAG Typisten die via een uitzendbureau bij een rijks dienst werken mogen voortaan niet meer op staatskosten aan excursies deelnemen. De algemene rekenka mer sigr.aleeri- in haar vanavond gepubliceerde verslag van een geval waarbij, als gevolg van langdurig werk, het onderscheid tussen hulp krachten en in dienstverband werk zaam rijkspersoneel geheel verloren is gegaan. Acht typisten van rijkswaterstaat namen vorig jaar deel aan een excursie naar het waterloopkundig laboratorium in de Voorst. Met een rijksbijdrage in de excursiefeosten en doorbetaling van het aantal normale uren. 1 OnsCflUNDIS «pscteoirenen nebben aan eigen techrtlscl» damt (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De verkeerspolitie van Rotterdam heeft opnieuw men sen die naar het strand van Voorne en Putten willen, geadviseerd de route te nemen via Vondelingenweg en Europaweg. De politie vraagt de veel te smalle (althans na Hoogvliet) Groene Kruisweg met de eveneens veel te smalle Spijkenisserbrug die bovendien om de haverklap open moet voor de scheepvaart, te mijden. De twee of drie kilometer die de route via Vondelingenweg en Europa- weg langer is, komt er dubbel en dwars uit in tijdwinst. Die route is, zeker in het weekeinde ais er geen of maar heel weinig vrachtwagens zijn zeer snel. Bovendien is het grootste deel vierbaans waardoor veiliger kan worden ingehaald. Tenslotte hoeft men niet meer door de plaatsen Rhoon, Poortu- gaal, Hoogvliet, Spijkenisse, Geervliet, Brielle en Oostvoome heen. De 'door de politie aanbevolen route (die met borden is aangegeven) is als volgt: Vondelingenweg, Botlekbrug, Botlekweg, Europaweg, Moezelweg, Europaweg en de dam bij Oostvoorne. PA A - - -- V5 J -a" i :öes iVoo Hwtspt- 9iè' «HUöN KOljIVRJTfefd; ~-_u zr- j=- 1 •--isfflSfSS DEN HAAG Minister Luns gunt zijn diplomaten graag een voordeel tje, zo blijkt uit het verslag van de Algemene Rekenkamer: hij heeft er geen bezwaar tegen, dat zij hun ge bruikte auto in het buitenland tegen de nieuwprijs of zelfs meer dan dat verkopen en toch hun kilometer-prijs declareren. De Rekenkamer vindt dit niet no dig, waarop de minister antwoordt, dat vele diplomaten vaak toch al ho ge onkosten hebben omdat zij voor hun gezin een tweede, kleine, auto nodig hebben. Deze auto wordt niet vergoed. Bovendien lijden veel ambtenaren, aldus de minister, soms gevoelige verliezen door schade bij aanrijdin gen, die niet of gedeeltelijk door de verzekering wordt gedekt, gedwon gen verkoop van een pas gekochte auto wegens onverwachte over plaatsing, slechte service, abnormale slijtage door slechte wegen enz. De Rekenkamer 'is het hiermee niet eens, maar „heeft er zich bij neerge legd". GENÈVE Oe Thant heeft giste ren een dringend beroep gedaan op de leiders van Biafra om toe te staan dat hulp voor de uitgehongerde be volking het land kan binnenkomen. De Biafraanse leider Ojoekwoe had een aanbod afgewezen van de federale Nigeriaanse regering om doorgang te verlenen aan hulpcolon nes, „omdat Nigeria dit voedsel zou kunnen vergiftigen". Oe Thant zei ervan te zijn over tuigd dat de federale regering hulp aan Biafra wil vergemakkelijken. Hij schat dat Biafra per dag twintig ton levensmiddelen nodig heeft. DEN HAAG Het Eerste Kamer lid mr. H. van Riel (lib.) vraagt de minister van defensie of het juist is, dat geallieerde (waaronder Neder landse) vliegtuigen sinds enkele maanden honderden pogingen van Russische vliegers om het geallieerde luchtruim binnen te dringen, hebben moeten verhinderen. Hij wil ook we ten of het enkele malen bijna tot botsingen is gekomen en of er binnen de Navo afspraken bestaan over het optreden tegen zulke pogingen.

Trouw / De Rotterdammer | 1968 | | pagina 1